Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για κινέζικα κινητά


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

http://www.imerisia.gr/article.asp?catid=13901&subid=2&pubid=112779424

 

Στο χώρο των κινητών τηλεφώνων εισήλθε η Πλαίσιο Computers, διευρύνοντας την γκάμα των προϊόντων που φέρουν δικά της εμπορικά σήματα.

 

Η γνωστή αλυσίδα ειδών πληροφορικής και χαρτικών ξεκίνησε εδώ και μερικές ημέρες την πώληση της πρώτης συσκευής της, η οποία χρησιμοποιεί την επωνυμία «doop», και απευθύνεται στα χαμηλότερα στρώματα της αγοράς, καθώς η τιμή του είναι στα 39,90 ευρώ.

 

Το doop PL221 έχει οθόνη 2,2 ιντσών και δυνατότητα υποδοχής δύο καρτών SIM, ενώ διαθέτει πομποδέκτη Bluetooth, MP3 player, καθώς και εγγραφέα φωνής. Σύμφωνα με πληροφορίες, από την εμπορική πορεία της συγκεκριμένης συσκευής θα εξαρτηθεί και αν θα υπάρξει επέκταση της γκάμας.

 

Και ειναι και ομορφο..

http://www.plaisio.gr/ProductImages/250x250/1726498.jpg

 

Πολυ μεγαλο βημα για το πλαισιο...Να πω την αληθεια,πιο πολυ για κινεζικο το περασα και οχι σαν συσκευη τους...

Εχει πολυ καλα specs,σε μια κατηγορια που πολλοι δεν δινουν σχεδον τιποτα...Αν ισχυει και το sar,οντως θα το παρει πολυς κοσμος....

 

Εμενα μου θυμιζει πολυ Νοκια....Αλλα εχει στοιχεια απο πολλα....

Μεχρι τα πληκτρα αυτο....

http://st2.gsmarena.com/vv/pics/nokia/nokia-5070-00.jpg

 

και σε πληκτρα αυτο...

http://st2.gsmarena.com/vv/pics/nokia/Nokia-6730-black.jpg

plankton69 - Χρήστος 

iPhone XS 64GB / iPhone 4 8GB 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Open source λοιπόν:

 

HP to Contribute webOS to Open Source

 

HP to enable creativity of the community to accelerate the next-generation web-centric platform

PALO ALTO, Calif., Dec. 9, 2011

 

HP today announced it will contribute the webOS software to the open source community.

 

HP plans to continue to be active in the development and support of webOS. By combining the innovative webOS platform with the development power of the open source community, there is the opportunity to significantly improve applications and web services for the next generation of devices.

 

webOS offers a number of benefits to the entire ecosystem of web applications. For developers, applications can be easily built using standard web technologies. In addition, its single integrated stack offers multiplatform portability. For device manufacturers, it provides a single web-centric platform to run across multiple devices. As a result, the end user benefits from a fast, immersive user experience.

 

“webOS is the only platform designed from the ground up to be mobile, cloud-connected and scalable,” said Meg Whitman, HP president and chief executive officer. “By contributing this innovation, HP unleashes the creativity of the open source community to advance a new generation of applications and devices.”

 

HP will make the underlying code of webOS available under an open source license. Developers, partners, HP engineers and other hardware manufacturers can deliver ongoing enhancements and new versions into the marketplace.

 

HP will engage the open source community to help define the charter of the open source project under a set of operating principles:

 

The goal of the project is to accelerate the open development of the webOS platform

HP will be an active participant and investor in the project

Good, transparent and inclusive governance to avoid fragmentation

Software will be provided as a pure open source project

 

HP also will contribute ENYO, the application framework for webOS, to the community in the near future along with a plan for the remaining components of the user space.

 

Beginning today, developers and customers are invited to provide input and suggestions at http://developer.palm.com/blog/.

http://www.hp.com/hpinfo/newsroom/press/2011/111209xa.html

Link to comment
Share on other sites

Για να δουμε τι θα δουμε στο μελλον..

 

Θα χουμε νεα tablets λεει η Meg.

 

Αν καταλαβα ως open source, θα μπορει πχ η samsung να βγαλει κινητο με webOS.

Edited by nikosxeng3

Creek A50i R | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | Kenwood DP-2050 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | Pioneer PL-117D | QED XT Evolution    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

Από το να το αποτελειώσει οριστικά είναι καλύτερο σαν λύση.

Σίγουρα το πολύ καλό community έχοντας πλέον στη διάθεσή του τα πάντα θα μπορεί να κάνει τρομερά πράγματα και νομίζω για τους ήδη υπάρχοντες χρήστες αυτό είναι πολύ καλό. Θα διορθωθούν πράγματα, θα γίνουν κάποια καινούρια κ.ο.κ.

Από εκεί και πέρα το μέλλον δεν νομίζω να είναι ιδιαίτερα ευοίωνο. Κάθε software χρειάζεται και κάποιο hardware για να τρέξει. Ποιος κατασκευαστής θα πάρει ένα τέτοιο ρίσκο; Το βρίσκω λίγο δύσκολο.

Εκτός πια αν αρχίσουμε να μιλάμε για ports σε άλλες συσκευές για τους ... μερακλήδες.

Κυκλοφόρησαν σήμερα εικόνες από webOS 3.0 που τρέχει σε Evo 3D.

Link to comment
Share on other sites

Εχει πολυ καλα specs,σε μια κατηγορια που πολλοι δεν δινουν σχεδον τιποτα...Αν ισχυει και το sar,οντως θα το παρει πολυς κοσμος....

 

Καλησπέρα !

 

Μολις απεκτησα το συγκεκριμενο τηλεφωνο . Ειναι οντως απο Κίνα . Το προβλημα ειναι οτι δεν αναφερεται πουθενα στο manual η τιμη SAR του και ομολογω πως ειναι ενας απο τους βασικοτερους λογους που το αγορασα ! Ξερει κανεις να μου πει απο που μπορω να το μαθω ; Στο google δυσκολευομαι να βρω το εργοαστασιο που τα παραγει ..

 

Ευχαριστώ πολύ !

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα !

 

Μολις απεκτησα το συγκεκριμενο τηλεφωνο . Ειναι οντως απο Κίνα . Το προβλημα ειναι οτι δεν αναφερεται πουθενα στο manual η τιμη SAR του και ομολογω πως ειναι ενας απο τους βασικοτερους λογους που το αγορασα ! Ξερει κανεις να μου πει απο που μπορω να το μαθω ; Στο google δυσκολευομαι να βρω το εργοαστασιο που τα παραγει ..

 

Ευχαριστώ πολύ !

 

Καλησπερα...!

 

Αρχικα,υπαρχει ενα πιο επισημο θεμα σχετικα με το Doop PL221...Οποτε,καλο ειναι να απευθυνθεις και σε αυτο...

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=322410

 

Να πω την αληθεια,οταν το ειδα και googlαρα μηπως βρω κι αλλες λεπτομερειες,δεν βρηκα τπτ απολυτως...Μπορει εξω να ειναι με αλλη ονομασια,και γι'αυτο να μην το βρηκα...Οποτε,υπομονη και ψαξιμο...Αν δω κατι,θα το ποσταρω και εδω,και στο πιο επισημο...

plankton69 - Χρήστος 

iPhone XS 64GB / iPhone 4 8GB 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και πάλι !

 

Το βρηκα !

http://skymobiles.net/mars2.html

Το κακο ειναι οτι δεν υπαρχει αναλυτικο manual και υπαρχουν και μικροδιαφορες στα specs που δινει το Πλαισιο ( π.χ. mAh μπαταριας , μεγιστη υποστηριζομενη μνημη ) ! Εστειλα mail στην εταιρεια και περιμενω μπας και απαντησουν ..! Φοβαμαι οτι δε θα βρω ακρη !...

 

Γεια και χαρά !

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και πάλι !

 

Το βρηκα !

http://skymobiles.net/mars2.html

Το κακο ειναι οτι δεν υπαρχει αναλυτικο manual και υπαρχουν και μικροδιαφορες στα specs που δινει το Πλαισιο ( π.χ. mAh μπαταριας , μεγιστη υποστηριζομενη μνημη ) ! Εστειλα mail στην εταιρεια και περιμενω μπας και απαντησουν ..! Φοβαμαι οτι δε θα βρω ακρη !...

 

Γεια και χαρά !

 

 

Εγω βρηκα αυτο,το οποιο ειναι σχεδον ιδιο...Αλλα παλι,δεν λεει sar...

 

http://www.gsmarena.com/icemobile_rainbow_ii-3971.php

plankton69 - Χρήστος 

iPhone XS 64GB / iPhone 4 8GB 

Link to comment
Share on other sites

@plankton69 το επίσημο θέμα είναι το παρόν. Το θέμα που αναφέρεις είναι απλά είδηση.

 

Eπειδη δεν εχει επισημοποιηθει το παρον,δεν το ηξερα...Eυχαριστω για την διευκρινηση....

plankton69 - Χρήστος 

iPhone XS 64GB / iPhone 4 8GB 

Link to comment
Share on other sites

Εγω βρηκα αυτο,το οποιο ειναι σχεδον ιδιο...Αλλα παλι,δεν λεει sar...

 

http://www.gsmarena.com/icemobile_rainbow_ii-3971.php

 

 

Καλημέρα φίλε μου !

 

Αυτο εχει λιγο διαφορετικα χαρακτηριστικα , οπως μεγεθος οθονης και μερικα ακομη . Αυτο απο το skymobiles εχει και ιδια πλαστικα και ιδιο πληκτρολογιο κ.α. . Στη μπαταρια του (1500 mAh) , εχουν κολλησει αυτοκολλητο περιμετρικα και δεν μπορω να δω τι εγραφε στην αρχη . Ενδεχομενως η κανονικη να ειναι οντως 1700 mAh οπως και το mars-II . Επισης αυτοκολλητα ειναι κολλημενα και στη συσκευασια του τηλεφωνου . Το ενα καλυπτει το αρχικο barcode και του εχουν κολλησει barcode που ξεκινα με 520 για να δικαιολογησουν οτι το προϊον ειναι ελληνικο ! Επισης σε αλλο σημειο της συσκευασιας εχουν καλυψει με αυτοκολλητο κατι αλλο παλι . Το δικο τους αυτοκολλητο αναγραφει τα IMEI ( 1 και 2 ; ) , τα οποια ειναι του Πλαισίου και δεν αντιστοιχουν με εκεινα του κατασκευαστη ! Στο site τους οι Ινδοί εχουν "IMEI check" , αλλα δε βρισκουν το IMEI του συγκεκριμενου κινητου !

 

 

 

@plankton69 το επίσημο θέμα είναι το παρόν. Το θέμα που αναφέρεις είναι απλά είδηση.

 

 

Αν ειναι ευκολο , να διορθωσετε λιγο τον τιτλο . Το αγορασα χθες το τηλ. και η συσκευασια γράφει : "doop PLS-221A" . ( PLS πιθανον απο τη λεξη PL(AI)S(IO) ! )

 

Γεια και χαρά !

 

 

-Ομάδα Διαχείρισης- Μην κάνεις συνεχόμενα posts. Χρησιμοποίησε την τροποποίηση αν θέλεις να διορθώσεις κάτι ή την πολλαπλή παράθεση αν θέλεις να απαντήσεις σε περισσότερα από ένα άτομα.

Edited by Giavvns_Pap
Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο

Και είναι το mars2

Από http://skymobiles.net/mars2.html

Και μάλλον από Kolkata Ινδία

 

το ένα νήμα να συγχωνευτεί

Edited by lap516
Link to comment
Share on other sites

Το συγκεκριμένο κινητό το απέκτησα πριν 2 ημέρες, είναι πράγματι made in china. Με το που το ενεργοποίησα διαπίστωσα πως είχε θέμα με την οθόνη (έκανε διακοπές) το πήγα και το αντικατέστησαν με νέο. Σαν εμφάνιση είναι συμπαθητικό και έχει διάφορες δυνατότητες και λειτουργίες. Το αρνητικό που διαπίστωσα είναι πως έχει πρόβλημα με επαφές που προέρχονται από αλλά κινητά (δεν αναγνωρίζει τους ελληνικούς χαρακτήρες μετά την μεταφορά του τηλ. καταλόγου από κινητό motorola)

Και ακόμα χειρότερα μετά από πολύ μεγάλη προσπάθεια δεν έχω βρει ακόμα πως μετατρέπεις τους χαρακτήρες από πεζά σε κεφαλαία, δεν ξέρω αν είναι παράληψη του κατασκευαστή η εγώ δεν μπορώ να εντοπίσω τον τρόπο.

Link to comment
Share on other sites

Και ακόμα χειρότερα μετά από πολύ μεγάλη προσπάθεια δεν έχω βρει ακόμα πως μετατρέπεις τους χαρακτήρες από πεζά σε κεφαλαία, δεν ξέρω αν είναι παράληψη του κατασκευαστή η εγώ δεν μπορώ να εντοπίσω τον τρόπο.

 

Νομιζω , φίλε μου , οτι καπου το πηρε το ματι μου ξεφυλλιζοντας το πολυσελιδο manual , ψαχνοντας να βρω καποια πληροφορια για το SAR του ! Μολις βρω λιγο χρονο , θα το κοιταξω και θα σου πω σε ποια σελιδα το λεει !..

 

 

 

Το τηλεφωνο τελικα ειναι κινεζου κατασκευαστη και οχι ινδου !

Απο εγκυρες πηγες ειναι αυτο : http://www.maysuncn.com/Default.aspx?PN=Products_deta&ps=&pID=83798 .

Edited by Giavvns_Pap
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και χρόνια πολλά

Έχω το συγκεκριμένο τηλέφωνο περίπου 2 εβδομάδες και κάποιες πρώτες εντυπώσεις είναι οι εξής :

Η μπαταρία του έχει τεράστια χωρητικότητα και πολύ μεγάλη διάρκεια

Με βγάζει 4,5 - 5,5 μέρες τη στιγμή πού ενα LG KU990 κράταγε 1,5 -2 μέρες και βέβεια στο Doop χρησιμοποιώ και τη δεύτερη γραμμή οπότε η διαφορά είναι ουσιαστικά μεγαλύτερη.

Το μενού του είναι "φυσιολογικό" σε σχέση πάντα με κινητά της συγκεκριμένης κατηγορίας τιμής.

Το ηχείο του είναι πάρα πολύ δυνατό είτε για ραδιόφωνο είτε για ήχο κλήσης.

Διαθέτει έναν ισχυρό και εύχρηστο φακό

ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΣΥΝΔΕΣΗΣ ΜΕ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗ :mad:τουλάχιστον επό ότι έχω δεί μεχρι στιγμής οπότε μεταφορά τηλεφωνικού καταλόγου είναι κοματάκι μπελάς, παίρνει 2 τηλ ανά επαφή, καθώς και email - εικόνα - ήχο κλήσης.

Η εναλλαγή από πεζά σε κεφαλαία που ρωτάει ο φίλος παραπάνω, γίνεται εφ' όσον έχουμε γράψει το γράμμα και πατάμε τη δίεση.

Τα ακουστικά που το συνοδεύουν είναι ικανοποιητικά.

Πιστεύω ότι αξίζει και το τελευταίο του ευρώ

Link to comment
Share on other sites

Εχετε να προτείνετε καμμία συσκευή με 3 SIM με ενεργές είτε τις 2 είτε και τις 3, android, gps, wifi, 3g;

 

Καλη χρονιά και χρονια πολλά!

 

Εσύ που ασχολείσαι δεν έχεις "εικόνα" για το Jaga v30-4;

 

Κάποιος άλλος φίλος;

Honda SH150i

Kymco GTi-300i

Kymco Xciting 400i

Kymco K-XCT 300i

Sym Symphony SR-50

Link to comment
Share on other sites

Καλη χρονιά και χρονια πολλά!

 

Εσύ που ασχολείσαι δεν έχεις "εικόνα" για το Jaga v30-4;

 

Κάποιος άλλος φίλος;

Δεν είχα ασχοληθεί με 3σιμα καθόλου...Φοβόμουν τις κινεζιές για να είμαι ειλικρινής...Μέχρι που έπιασα χθες ένα και εντυπωσιάστηκα...αλλά android δεν βρήκα καθόλου...

Link to comment
Share on other sites

Δεν είχα ασχοληθεί με 3σιμα καθόλου...Φοβόμουν τις κινεζιές για να είμαι ειλικρινής...Μέχρι που έπιασα χθες ένα και εντυπωσιάστηκα...αλλά android δεν βρήκα καθόλου...

 

Καλη χρονια.Για δες αυτο ισως σε ενδιαφερει 220 $ κανει

Edited by morfo1967
Link to comment
Share on other sites

Καλη χρονια.Για δες αυτο ισως σε ενδιαφερει 220 $ κανει .http://www.sl-mobile.com/latest-four-sim-four-standby-android-mobile-phone-p707.html

ειναι ιδιο με αυτο http://www.youtube.com/watch?v=FLAMveVRssI μονο που εχει 4 σιμ χωρις 3g

 

Πάρα πολύ ακριβά!!

 

Το jaga τιμολογείται στα 50-60 εύρο. (βέβαια δεν είναι android)

 

Φίλτατε soublaki ποιο έπιασες και εντυπωσιάστηκες?

Honda SH150i

Kymco GTi-300i

Kymco Xciting 400i

Kymco K-XCT 300i

Sym Symphony SR-50

Link to comment
Share on other sites

Πάρα πολύ ακριβά!!

 

Το jaga τιμολογείται στα 50-60 εύρο. (βέβαια δεν είναι android)

 

Φίλτατε soublaki ποιο έπιασες και εντυπωσιάστηκες?

 

Οτι πληρωσεις περνεις να το γνωριζεις.Συνκρινεις ανομοια τηλεφωνα.Λαθος που το ανεφερα.:X

Link to comment
Share on other sites

Φίλτατε soublaki ποιο έπιασες και εντυπωσιάστηκες?

Δεν θυμάμαι φίλε μου. Δεν ήταν Android, έλεγε ότι το αγόρασε γύρω στα 55€ (110€ οι 2 συσκευές) και είχε και τηλεόραση. Εκααν μια έρευνα στα πεταχτά, και το βρήκα γύρω στα 35€...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
το αγορασα και εγω πολυ καλο για τα λεφτα του.:):)

εγω εχω παρη απο κινα το star2000 με gps,100 ευρω με μεταφορικα.παρα πολυ καλο ,γρηγορο ιντερνετ, καλο gps igo περασμενω μεσα,βαζης και οτη αλλο θελης, μαρκετ εφαρμογες κανονικοτατα,καμερα μονο για μερα ,οθονη 4,3 πολυ καλη,γενικα το εχω 2 μηνες το μονο που δεν κανη βιντεοκληση με skype αν και εχη και μπροστα καμερα ,η μπαταρια 1 μερα κραταει.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για κινέζικα κινητά

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...