Jump to content

Poco F3


taliban
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Οπότε ενημέρωσα σε miui 12.5 και εγώ. Είμαι ο μόνος που έχει παρατηρήσει το νέο μεγάλο bug? Όταν πχ ακούς youtube η youtube music, και οποιοδήποτε γενικά media app, και θες να σταματήσεις να ακούς και το κλείνεις, κανεις swipe την ειδοποίηση της εφαρμογής, η ειδοποίηση παραμένει ως κενή αόρατη ειδοποιήση. Το έχει προσέξει κάνεις άλλος? Έχουμε κάποιο workaround?

Όχι δεν είσαι ο μόνος. Είναι γνωστό bUg, το έχουν αναφέρει πάρα πολλοί

No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

Οπότε ενημέρωσα σε miui 12.5 και εγώ. Είμαι ο μόνος που έχει παρατηρήσει το νέο μεγάλο bug? Όταν πχ ακούς youtube η youtube music, και οποιοδήποτε γενικά media app, και θες να σταματήσεις να ακούς και το κλείνεις, κανεις swipe την ειδοποίηση της εφαρμογής, η ειδοποίηση παραμένει ως κενή αόρατη ειδοποιήση. Το έχει προσέξει κάνεις άλλος? Έχουμε κάποιο workaround?

 

Το παρατήρησα και γω χθες μόλις έγινε η ενημέρωση σε 12.5. Χθές το βράδυ το ανέβασα σε reddit και xda να δω αν το αντιμετωπίζουν και άλλοι και απ' ότι φαίνεται υπάρχει σαν θέμα. Θα στείλω τα link να τσεκάρεις κάποιες πρόχειρες "λύσεις" που δώσαν μερικοί. Το μόνο σίγουρό είναι ότι πρέπει να το αναφέρουμε στα: Settings --> About Phone --> MIUI Version --> More --> Feedback.

 

(1):

(2): https://forum.xda-developers.com/t/miui-12-5-global-empty-space-in-notifications-status-bar.4286267/

Link to comment
Share on other sites

Το παρατήρησα και γω χθες μόλις έγινε η ενημέρωση σε 12.5. Χθές το βράδυ το ανέβασα σε reddit και xda να δω αν το αντιμετωπίζουν και άλλοι και απ' ότι φαίνεται υπάρχει σαν θέμα. Θα στείλω τα link να τσεκάρεις κάποιες πρόχειρες "λύσεις" που δώσαν μερικοί. Το μόνο σίγουρό είναι ότι πρέπει να το αναφέρουμε στα: Settings --> About Phone --> MIUI Version --> More --> Feedback.

 

(1):

(2): https://forum.xda-developers.com/t/miui-12-5-global-empty-space-in-notifications-status-bar.4286267/

Σε μένα δεν συμβαίνει ποτέ. Δοκίμασα να το αναπαράγω 3-4 φορές, δεν.

Link to comment
Share on other sites

Το παρατήρησα και γω χθες μόλις έγινε η ενημέρωση σε 12.5. Χθές το βράδυ το ανέβασα σε reddit και xda να δω αν το αντιμετωπίζουν και άλλοι και απ' ότι φαίνεται υπάρχει σαν θέμα. Θα στείλω τα link να τσεκάρεις κάποιες πρόχειρες "λύσεις" που δώσαν μερικοί. Το μόνο σίγουρό είναι ότι πρέπει να το αναφέρουμε στα: Settings --> About Phone --> MIUI Version --> More --> Feedback.

 

(1):

(2): https://forum.xda-developers.com/t/miui-12-5-global-empty-space-in-notifications-status-bar.4286267/

φιλε μου παντως με τον τροπο διορθωσης δεν κανεις κανενα κακο..στην τελικη το αλλαζεις κιολας. Επειδη το κοιταξα στην custom rom που εχω, ειναι απο default 0 η τιμη του qs_media_resumption

 

 

* Whether or not to enable media resumption

* When enabled, media controls in quick settings will populate on boot and persist if

* resumable via a MediaBrowserService.

* @see Settings.Global#SHOW_MEDIA_ON_QUICK_SETTINGS

* @hide

*/

public static final String MEDIA_CONTROLS_RESUME = "qs_media_resumption";

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν είσαι ο μόνος. Είναι γνωστό bUg, το έχουν αναφέρει πάρα πολλοί

 

Καλημέρα

Ούτε σε εμένα το κάνει...τέλος πάντων

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου παντως με τον τροπο διορθωσης δεν κανεις κανενα κακο..στην τελικη το αλλαζεις κιολας. Επειδη το κοιταξα στην custom rom που εχω, ειναι απο default 0 η τιμη του qs_media_resumption

 

 

* Whether or not to enable media resumption

* When enabled, media controls in quick settings will populate on boot and persist if

* resumable via a MediaBrowserService.

* @see Settings.Global#SHOW_MEDIA_ON_QUICK_SETTINGS

* @hide

*/

public static final String MEDIA_CONTROLS_RESUME = "qs_media_resumption";

 

Δεν ξέρω φιλαράκι γιατί έχω ακούσει πολλά κουλά με το media resumption. Πχ αν θες τσέκαρε εδώ:

Δεν ξέρω, για να το έχουν έτσι λογικά θα δημιουργεί προβλήματα. Δεν πιστεύω δηλαδή να τους ξέφυγε τέτοιο bug :lol:

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω φιλαράκι γιατί έχω ακούσει πολλά κουλά με το media resumption. Πχ αν θες τσέκαρε εδώ:

Δεν ξέρω, για να το έχουν έτσι λογικά θα δημιουργεί προβλήματα. Δεν πιστεύω δηλαδή να τους ξέφυγε τέτοιο bug :lol:

ναι εκει λενε για την ενεργοποιηση..εσυ θες να το απενεργοποιησεις :p

ψαχνοντας το λιγο παραπανω στο κινητο μου, ειδα οτι εχω επιλογη στο Sounds/media/media player in quick settings, το οποιο ενεργοποιει ακριβως αυτο, το τσεκαρα απο terminal αν αλλαζει πραγματι το qs_media_resumption.

Link to comment
Share on other sites

Για tempered glass οποίος ενδιαφέρεται τοποθέτησα σήμερα το παρακάτω και έχει πολύ καλή αίσθηση στην αφή ενώ δείχνει πολύ καλύτερα η οθόνη σε σχέση με τη ζελατίνα που έρχεται από το εργοστάσιο.

Το προτείνω

Έρχεται με τρία τζαμακια οθόνης και δύο για την κάμερα

https://www.amazon.es/dp/B08XXF72GL/

Edited by XP130TD
απαγορεύονται τα affiliate links
No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

ναι εκει λενε για την ενεργοποιηση..εσυ θες να το απενεργοποιησεις :p

ψαχνοντας το λιγο παραπανω στο κινητο μου, ειδα οτι εχω επιλογη στο Sounds/media/media player in quick settings, το οποιο ενεργοποιει ακριβως αυτο, το τσεκαρα απο terminal αν αλλαζει πραγματι το qs_media_resumption.

 

Είπες έχεις custom rom έτσι; Γιατί κάτι αντίστοιχο δεν βρίσκω στην 12.5 Global. Οπότε λες να ακολουθήσω τα βήματα που αναφέρθηκαν στο xda και όλα καλά; Αν έρθει σε λίγες μέρες ενημέρωση για fix (που λογικά θα κάνει αυτό το πράγμα που λες) και την κάνω δεν θα χω κανένα θέμα;

Link to comment
Share on other sites

Πάντως για να μην κατηγορώ τη ζελατίνα που έρχεται με το τηλέφωνο, να πω ότι ενώ έτρεχα μου έφυγε από την τσέπη και ενώ μέτρησε μερικές τούμπες σε χαλίκια με έσωσε αυτή η μεμβράνη η οποία ήταν εμφανώς καταπονημενη μετά την πτώση. Περιττό να πω ότι είχε σταματήσει με την οθόνη προς τα κάτω μετά από τις τούμπες και μέχρι να το γυρίσω από την άλλη να δω την οθόνη, μου είχε κοπεί το αίμα.

Το ίδιο και η εργοστασιακή θήκη. Έκανε δουλειά τη συγκεκριμένη στιγμή.

No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

Είπες έχεις custom rom έτσι; Γιατί κάτι αντίστοιχο δεν βρίσκω στην 12.5 Global. Οπότε λες να ακολουθήσω τα βήματα που αναφέρθηκαν στο xda και όλα καλά; Αν έρθει σε λίγες μέρες ενημέρωση για fix (που λογικά θα κάνει αυτό το πράγμα που λες) και την κάνω δεν θα χω κανένα θέμα;

ναι με custom, ειναι απλα μια επιλογη, δε βλεπω λογο να εχεις θεμα για τωρα. Αν ερθει αναβαθμιση, απλα θα γραψει απο πανω αυτο που θελει η αναβαθμιση και ειτε θα ενεργοποιηθει με διορθωμενη συμπεριφορα, ειτε θα το κρατησουν απενεργοποιημενο.

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς πως μπορώ να χρησιμοποιώ το Android Auto στην οθόνη του κινητού γιατί στο αμάξι δεν έχω οθόνη;

Σαν εφαρμογή είναι εγκατεστημένη στο κινητό αλλά δεν μπορώ να την ανοίξω γιατί περιμένει προφανώς σύνδεση με αμάξι.

Στο προηγούμενο κινητό, κατέβαζα apk κανονικά και δούλευε μέσω κινητού.

Link to comment
Share on other sites

Πως κλεινουμε την βελτιστοποιηση miui ρε σεις στο poco f3? Σε ολα τα xiaomi ξερω οτι πας προγραμματιστες και μετα τερμα κατω. Εδω δεν υπαρχει η επιλογη. Θελουμε να περασουμε vanced και δεν μπορουμε.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρες. Δεύτερη μέρα στα χέρια μου και μπήκα για να γράψω πόσο απογοητευμένος είμαι από τη συσκευή. Μέχρις ότου διάβασα το πρώτο από τα δύο μεγάλα μου προβλήματα: proximity sensor!!!!! Τώρα κατάλαβα ότι έχετε όλοι θέμα. Η δική μου έκδοση είναι 12.0.5 ακόμη. Θα περιμένω λίγο ακόμη για να δω τι θα αλλάξει με την 12.5, αλλά νομίζω ότι θα το στείλω πίσω σύντομα.

 

Proximity sensor issues

1) Σήμερα το πρωί συνάδελφος μού είπε ότι την κάλεσα και άφησα και τρία λεπτά μνμ στον τηλεφωνητή της. Ούτε ξέρω πώς.

2) Χθες μιλούσα στο τηλ και κατάλαβα με την άκρη του ματιού μου ότι η οθόνη είχε φως. Είδα ότι είχε μπει για τα καλά μέσα στο μενού και ήμουν στο σημείο όπου με το μάγουλο μπορεί να έστελνα dm σε φίλο στο instagram*!

 

Fingerprint issue

3) Είτε επειδή έτσι έμαθα, είτε επειδή έτσι πρέπει, όταν πιάνω το κινητό πάντοτε το χέρι πάει στο κουμπί on/off. Εκεί όμως πλέον βρίσκεται το fingerprint. Συνεπώς κλείνω την οθόνη, πάω να βάλω το κινητό στην τσέπη και σχεδόν πάντα το ξεκλειδώνω. Επίσης, μιλάω σε κλήση και όταν το δάχτυλο περάσει από το fp, ξεκλειδώνει. Σημειώνω ότι έχω περάσει τις πέντε επιλογές για δάχτυλα, οπότε καταλαβαίνετε ότι μπορεί να συμβεί και με τους δύο αντίχειρες.

 

OS issue

4) Ανοίγοντας εφαρμογές από το Notif bar, τουλάχιστον 3 φορές έβγαλε μαύρη οθόνη. Το έκανε επίσης σε μια κλήση με true caller. Πάτησα, κάλεσα κατά λάθος, μαύρισε η οθόνη αλλά άκουγα από πίσω την κλήση. Με πολύ κόπο και πολλά πατήματα του ον/οφ κουμπιού, άνοιξε και μπόρεσα να τερματίσω την κλήση.

 

Minor issues

5) Τετράγωνα εικονίδια, ringtones που δεν λένε μία, σετάρισμα ringtone που με αναγκάζει να σκρολάρω πάνω/κάτω κλπ. Όλα αυτά βέβαια καταλαβαίνω ότι είναι θέματα MIUI, αλλά ως πρωτάρης στο εν λόγω λειτουργικό νιώθω εντελώς έξω από τα νερά μου. Α, ρε pure vanilla που σας χρειάζεται...

 

*Off topic πρόβλημα: εδώ και καιρό, από το One+ 6T που είχα, το instagram φερνει ειδοποιήσεις για νέες ιστορίες όποτε του γουστάρει ή και καθόλου. Βλέπω stories λογαριασμών κι έπειτα από 3 ώρες ξερω γω μπορεί να έρθει ειδοποίηση. Το πρωί δε, όταν κάνω σύνδεση στο ίντερνετ, αν υπάρχουν νέες ειδοποιήσεις ή dms, δεν έρχονται. Τις βλέπω όταν μπω στην εφαρμογή. Έχετε ακούσει/διαβάσει κάτι σχετικό; Λέω τώρα...

Link to comment
Share on other sites

Πως κλεινουμε την βελτιστοποιηση miui ρε σεις στο poco f3? Σε ολα τα xiaomi ξερω οτι πας προγραμματιστες και μετα τερμα κατω. Εδω δεν υπαρχει η επιλογη. Θελουμε να περασουμε vanced και δεν μπορουμε.

 

Αδερφέ το έχει κλειδωμένο. Πρέπει να πας στο Developer Options και τέρμα κάτω που λέει Reset to default values να το πατήσεις μερικές φορές και θα στο ξεκλειδώσει ακριβώς από κάτω το MIUI Optimisation.

Κάτι άσχετο, είχα βάλει MicroG και YT Vanced και είχα τρελό battery drain για κάποιο λόγο, ενώ είχα ξαναενεργοποιήσει την βελτιστοποίηση. Δοκίμασε το και πες μου.

Link to comment
Share on other sites

Πως κλεινουμε την βελτιστοποιηση miui ρε σεις στο poco f3? Σε ολα τα xiaomi ξερω οτι πας προγραμματιστες και μετα τερμα κατω. Εδω δεν υπαρχει η επιλογη. Θελουμε να περασουμε vanced και δεν μπορουμε.

 

Επιλογές προγραματιστων >επαναφορά στις προεπιλεγμενες τιμές(κάτω κάτω είναι) >πατάς πάνω του 4 φορές ή 5 και λογικά θα δεις να εμφανιστεί η επιλογή βελτιστοποιησης MIUI

No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

Επιλογές προγραματιστων >επαναφορά στις προεπιλεγμενες τιμές(κάτω κάτω είναι) >πατάς πάνω του 4 φορές ή 5 και λογικά θα δεις να εμφανιστεί η επιλογή βελτιστοποιησης MIUI

 

Αδερφέ το έχει κλειδωμένο. Πρέπει να πας στο Developer Options και τέρμα κάτω που λέει Reset to default values να το πατήσεις μερικές φορές και θα στο ξεκλειδώσει ακριβώς από κάτω το MIUI Optimisation.

Κάτι άσχετο, είχα βάλει MicroG και YT Vanced και είχα τρελό battery drain για κάποιο λόγο, ενώ είχα ξαναενεργοποιήσει την βελτιστοποίηση. Δοκίμασε το και πες μου.

 

Να στε καλα δεν προκειται να το εβρισκα μονος. Σας ευχαριστω πολυ. Το κλεινω αμεσως να περασω vanced θα αναφερω για την μπαταρια μετα απο λιγες μερες. Θα μπει και adguard premium για διαφημισεις.

Link to comment
Share on other sites

Αδερφέ το έχει κλειδωμένο. Πρέπει να πας στο Developer Options και τέρμα κάτω που λέει Reset to default values να το πατήσεις μερικές φορές και θα στο ξεκλειδώσει ακριβώς από κάτω το MIUI Optimisation.

Κάτι άσχετο, είχα βάλει MicroG και YT Vanced και είχα τρελό battery drain για κάποιο λόγο, ενώ είχα ξαναενεργοποιήσει την βελτιστοποίηση. Δοκίμασε το και πες μου.

 

Κ εγώ βλέπω πτώση μπαταρίας.. αλλά τι να κάνω?να το σβήσω?το μαμά YouTube δεν παλεύεται..

Link to comment
Share on other sites

παιδια προερχομαι απο poco f2 pro και εκτος ολων των θεματων του miui, ειχα την ατυχια να σταματησει να φορτιζει εντελως ξαφνικα απο μονο του!

οπως καταλαβαινετε βρισκομαι σε αναζητηση αντικαταστατη και ειμαι αναμεσα στο f3 και στο x3 pro.

συστηνετε το f3 ή εχει παρα πολλα bugs , θεματα και καλυτερα να παω στο x3 pro;

η αληθεια ειναι οτι παρακολουθω το νημα και εχω την αισθηση οτι οι εντυπωσεις ειναι μοιρασμενες θετικες και αρνητικες..

Oneplus 8T - Poco F2 Pro - Redmi 8 - Redmi Note 4X - Samsung Galaxy J5 - Coolpad F1 - Samsung Galaxy Mini

Link to comment
Share on other sites

Κ εγώ βλέπω πτώση μπαταρίας.. αλλά τι να κάνω?να το σβήσω?το μαμά YouTube δεν παλεύεται..

 

YouTube premium και το βάζεις και στην τηλεόραση σου κύριος.

Το vanced ανέκαθεν έκανε μεγάλο battery drain.

Link to comment
Share on other sites

παιδια προερχομαι απο poco f2 pro και εκτος ολων των θεματων του miui, ειχα την ατυχια να σταματησει να φορτιζει εντελως ξαφνικα απο μονο του!

οπως καταλαβαινετε βρισκομαι σε αναζητηση αντικαταστατη και ειμαι αναμεσα στο f3 και στο x3 pro.

συστηνετε το f3 ή εχει παρα πολλα bugs , θεματα και καλυτερα να παω στο x3 pro;

η αληθεια ειναι οτι παρακολουθω το νημα και εχω την αισθηση οτι οι εντυπωσεις ειναι μοιρασμενες θετικες και αρνητικες..

Είχα το x3 pro και το άλλαξα με το f3. Αν δε σου είναι απαραίτητα κάρτα sd και θύρα ακουστικών πάρε το f3. Οθόνη και ποιότητα κατασκευής είναι άλλο επίπεδο

No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα, από χθες κάτοχος και εγώ του F3 (προερχόμενος από F1).

 

Στην πρώτη εκκίνηση έβγαλε update σε 12.5, το πέρασα, και ξανά στο συρτάρι, γιατί μετράμε ανάποδα 168h για ξεκλείδωμα bootloader. :lol:

 

Υπάρχει κάποιος που να έχει ξεφύγει από την αρρώστια του MiUI, να προτείνει κάποια ROM; Σκέφτομαι για είτε HavocOS που έχω από το 2019 στο F1 και υπάρχει και για το F3, είτε κάποια ArrowOS.

Link to comment
Share on other sites

Κ εγώ βλέπω πτώση μπαταρίας.. αλλά τι να κάνω?να το σβήσω?το μαμά YouTube δεν παλεύεται..

 

Αδερφέ είχα τρελό drain, δηλαδή λέω δεν γίνεται να είναι τόσο χάλια η μπαταρία του. Και με το που το έβγαλα κατευθείαν ακούμπησα 6hrs SoT 85%-20%.

 

----- προσθήκη μηνύματος 51 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

YouTube premium και το βάζεις και στην τηλεόραση σου κύριος.

Το vanced ανέκαθεν έκανε μεγάλο battery drain.

 

YouTube premium apk σπασμενο ή πληρωμενο; :lol:

Link to comment
Share on other sites

Αδερφέ είχα τρελό drain, δηλαδή λέω δεν γίνεται να είναι τόσο χάλια η μπαταρία του. Και με το που το έβγαλα κατευθείαν ακούμπησα 6hrs SoT 85%-20%.

 

----- προσθήκη μηνύματος 51 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

YouTube premium apk σπασμενο ή πληρωμενο; :lol:

 

Οκ δεκτό να φταίει.. αλλά απ' την άλλη 70 /80€ το χρόνο για YouTube τα θεωρώ πολλά.. προτιμώ να χάνω ένα 10% μπαταρία την μέρα.ευχαριστω πάντως.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...