Jump to content

FAQ: GPS, τι είναι τούτο;


mrmojo
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

1. Τι είναι τούτο;

 

Το GPS (Global Positioning System, Παγκόσμιο Σύστημα Εντοπισμού Θέσης) είναι ένα σύστημα με το οποίο μπορεί ο οποιοσδήποτε, έχοντας την κατάλληλη συσκευή, να προσδιορίσει την θέση του, σε οποιοδήποτε μέρος της γης και εάν βρίσκεται. Αποτελείται από 24 δορυφόρους που βρίσκονται σε τροχιά γύρω από τη γη, οι οποίοι ανήκουν στο Υπουργείο Αμύνης των ΗΠΑ.

 

2.Πως δουλεύει;

 

Αυτοί οι δορυφόροι στέλνουν ένα σήμα σε τακτά χρονικά διαστήματα. Ο δέκτης υπολογίζει την διαφορά χρόνου που προκύπτει από την αποστολή του σήματος από τον δορυφόρο, μέχρι την λήψη. Με αυτόν τον τρόπο, “γνωρίζει” πόσο μακρυά είναι ο εκάστοτε δορυφόρος. Για να υπολογίσει την θέση του ένας δέκτης, πρέπει να λαμβάνει σήμα από τουλάχιστο 3 δορυφόρους.

 

3.Και τι πληροφορίες μπορώ να πάρω από τον δέκτη μου;

 

Υπάρχουν πολλοί δέκτες και ανάλογα με την χρήση για την οποία είναι κατασκευασμένοι, μπορούν να δώσουν μια πληθώρα πληροφοριών. Οι βασικές είναι το στίγμα, η ταχύτητα, η απόσταση που διανύει ο δέκτης κλπ.

 

4.Ωραία, μου άρεσε, θέλω να γραφτώ στο GPS. Που θα απευθυνθώ και τι θα πληρώσω;

 

Το σύστημα είναι απολύτως ΔΩΡΕΑΝ, δεν χρειάζεται να γραφτείς σε καμία υπηρεσία, μπορείς να το χρησιμοποιείς 24 ώρες το 24ωρο, 365 ημέρες τον χρόνο. Το κόστος του περιορίζεται στην αγορά του δέκτη και μόνο. Αφού πάρεις τον δέκτη, το μόνο που έχεις να κάνεις είναι να τον ανοίξεις.

 

5.Έχω έναν δέκτη GPS στο χέρι μου, τον έχω ανοικτό ήδη μισή ώρα και δεν μου βγάζει τίποτα. Μήπως κόλλησε;

 

Όχι βέβαια, αλλά μιλάμε για δέκτη GPS και όχι για κινητό τηλέφωνο. Το σήμα των δορυφόρων είναι πιο αδύναμο, οπότε πρέπει ο δέκτης να έχει οπτική επαφή με τον ουρανό. Σε κλειστό χώρο μπορεί να το έχεις και μια ημέρα ολόκληρη και πάλι να μην δουλέψει. Υπάρχουν περιπτώσεις πάντως που δουλεύει χωρίς οπτική επαφή, δηλαδή κάτω από ξύλινες οροφές, από πολυεστερικές (σκάφη αναψυχής) κλπ.

6.Ναι, αλλά βγήκα στο μπαλκόνι μου και πάλι δεν δούλεψε.

 

Όσο περισσότερο ουρανό “βλέπει” ο δέκτης, τόσο πιο γρήγορα θα πάρει σήμα. Εάν υπάρχουν πολλές πολυκατοικίες τριγύρω, θα αργήσει.

 

7.Ένας φίλος μου έχει έναν δέκτη, ο οποίος έχει και πυξίδα στην οθόνη. Το κρατούσα στο χέρι μου ενώ είχε σήμα, τον γυρνούσα, αλλά η πυξίδα δεν λειτουργούσε. Έχει πρόβλημα;

 

Όχι, απλά για να δουλέψει η πυξίδα πρέπει να κινείσαι. Ο δέκτης “γνωρίζει” που βρίσκεται, αλλά όχι και προς τα που “κοιτάει”. Όταν κινηθείς, τότε θα γνωρίζει και προς τα που πηγαίνεις και θα δεις την πυξίδα να λειτουργεί.

 

8.Τι είναι τα “κανάλια” που βλέπω στα χαρακτηριστικά όλων των δεκτών;

 

Ο αριθμός των καναλιών είναι ο μέγιστος αριθμός των δορυφόρων με τους οποίους μπορεί να συνδεθεί ο δέκτης. Σήμερα όλοι οι δέκτες είναι 12κάναλοι, υπάρχουν όμως και μερικοί 16κάναλοι.

 

9.Ωραία, άρα θα πάρω έναν 16κάναλο για να έχω καλύτερο σήμα.

 

Δεν χρειάζεται, καθώς δεν πρόκειται ποτέ να πιάσεις ταυτόχρονα 16 δορυφόρους. Ακόμη και μέσα στη θάλασσα που δεν υπάρχουν εμπόδια για το σήμα, οι περισσότεροι δορυφόροι που έχει πιάσει ένας δέκτης είναι 9 – 10. Είναι λίγο δύσκολο να είναι οι 16 από τους 24 από πάνω σου!

 

10.Αυτός ο φίλος μου που έχει αυτόν τον δέκτη, παραπονιέται ότι δεν του δίνει ακριβές σήμα. Στο ίδιο σημείο, άλλες φορές του λέει ότι είναι εδώ και άλλες λίγο πιο εκεί. Μήπως χάλασε;

 

Όχι δεν έχει χαλάσει, απλά οι δορυφόροι έχουν την SA (Selective Availability, Επιλεκτική Διαθεσιμότητα) η οποία είναι μια σκόπιμη ανακρίβεια στον εντοπισμό θέσης. Μέχρι τον Μάιο του 2000 η SA είχε απόκλιση μέχρι 100μ., μετά όμως την μείωσαν στα 10. Παρατηρείται όμως διαφορά στην απόκλιση ακόμη και στα 30μ. Για να έχεις ακρίβεια ενός μέτρου, πρέπει να δουλεύεις για τον στρατό των ΗΠΑ...

 

11.Βρήκα έναν δέκτη GPS που έχει και Bluetooth. Θα είναι συμβατός με το κινητό μου τηλέφωνο;

 

Φυσικά, εάν βεβαίως και το κινητό σου τηλέφωνο υποστηρίζει το πρωτόκολλο Bluetooth. Δέκτες GPS με Bluetooth μπορούν να συνδεθούν με οποιαδήποτε συσκευή υποστηρίζει Bluetooth.

 

12.Εντάξει, το κινητό μου βρήκε τον δέκτη ΒΤ GPS, συνδέθηκε, αλλά δεν μου δείχνει τίποτα στην οθόνη.

 

Πρέπει να έχεις κάποιο software το οποίο να υποστηρίζει την λειτουργία GPS. Το software είναι αυτό που θα δείχνει στην οθόνη του κινητού σου, του PDA, του PC σου τα δεδομένα που λαμβάνει από το BT GPS.

 

Αυτά τα ολίγα...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 50
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

mrmojo, ευχαριστούμε για το πολύ χρήσιμο post. Επισημαίνεται, και αν θέλει κάποιος να ρωτήσει κάτι άλλο για τη συγκεκριμένη τεχνολογία, ας το κάνει εδώ

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/874.gif

MyPhone Forum Moderator @ "Κινητά τηλέφωνα"

Link to comment
Share on other sites

Το αντίστοιχο θέμα στο Palm PDA sub forum:

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=1020176#post1020176

 

To αντίστοιχο θέμα στο PPC PDA subforum

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=41111

 

Το λινκ του παρόντος θέματος το έκανα copy paste στα παραπάνω θέματα.

 

Η αλήθεια είναι ότι ένα καλό FAQ για GPS λείπει από αυτό το φόρουμ. Ας ελπίσουμε το παρόν θέμα να εξελιχθεί σε ένα τέτοιο γιατί είναι λίγο μπέρδεμα να ψάχνεις για διαφορετικές πληροφορίες σε διαφορετικά υποφόρα. :)

 

@mod: Feel free to delete this post, it is of no use. :)

Link to comment
Share on other sites

Θα παρακαλέσω πολύ να κρατηθεί το θέμα καθαρό. Ο λόγος ύπαρξής του είναι καθαρά και μόνο για πληροφόρηση σχετικά με το GPS και όχι με διάφορες εφαρμογές και υλοποιήσεις του.

Τα off-topic μεταφέρθηκαν [thread=81728]εδώ[/thread]

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/874.gif

MyPhone Forum Moderator @ "Κινητά τηλέφωνα"

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...
loipon... exo kai go mia aporia.

 

exo to Nokia 6600, exo Bluetooth GPS tis Nokia episis,.....

Software omos??? (maps)

 

Πήγαινε στο Series 60 section (2nd Edition), έχουν ανοιχτεί αρκετά posts για προγράμματα πλοήγησης εκεί.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Egw auto pou tha ithela na mathw... an kserei kaneis, einai an uparxoun thallasioi xartes tis elladas gia kapoio programa gps, eite free, eite epi plirwmi.

 

an boreite na mou sistisete kapoio tetoio programa, oxi aparaitita gia symbian, alla kai gia windows, pou prosferei thallasious ellinikous xartes,

 

euxaristw

Link to comment
Share on other sites

Egw auto pou tha ithela na mathw... an kserei kaneis, einai an uparxoun thallasioi xartes tis elladas gia kapoio programa gps, eite free, eite epi plirwmi.

 

an boreite na mou sistisete kapoio tetoio programa, oxi aparaitita gia symbian, alla kai gia windows, pou prosferei thallasious ellinikous xartes,

 

euxaristw

 

Υπάρχουν μερικά...

 

Το πιο γνωστό είναι το MapSource της Garmin. Ναυτικούς (και όχι "θαλάσσιους" :happy: ) χάρτες επίσης βγάζει η CMap και η Navionics.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

εγω θελω να ρωτησω το εξης...

προσπαθω να βγαλω μια ακρη με την ακριβεια στιγματος στο gps.

 

τι το θελω?

θελω να μετρησω ενα χωραφι στο χωριο:lol: :lol: :lol:

μη γελατε...εκει μια ακριβεια στο 1-2μετρα το μπαλαμουτιαζεις.

αλλα αν εχει 10μετρα τη κατσαμε τη βαρκα...

δηλαδη εγω θελω να μου βγαλει συντεταγμενες σημειου.

αυτο με ποση ακριβεια θα μου το δειξει? με 10 μετρα που λενε ή και πιο κατω αν κανω συνεχομενες προσπαθειες....

Link to comment
Share on other sites

εγω θελω να ρωτησω το εξης...

προσπαθω να βγαλω μια ακρη με την ακριβεια στιγματος στο gps.

 

τι το θελω?

θελω να μετρησω ενα χωραφι στο χωριο:lol: :lol: :lol:

μη γελατε...εκει μια ακριβεια στο 1-2μετρα το μπαλαμουτιαζεις.

αλλα αν εχει 10μετρα τη κατσαμε τη βαρκα...

δηλαδη εγω θελω να μου βγαλει συντεταγμενες σημειου.

αυτο με ποση ακριβεια θα μου το δειξει? με 10 μετρα που λενε ή και πιο κατω αν κανω συνεχομενες προσπαθειες....

 

Και συνεχόμενες προσπάθειες να κάνεις, θα αυξάνεις την ακρίβεια αλλά 100% δεν θα φτάσεις... καλύτερα να το... περπατήσεις... :blink:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
καλησπερα εγω θα ηθελα να ρωτησω οτι αγοραζοντασ μια συσκευη gps σου δινω δωρο και ενα προγραμμα, το θεμα μου ειναι οτι υπαρχουν ηδη φορτωμενοι χαρτεσ για ολεσ τισ χωρεσ? η' θα χρειαζεται να φορτωνω χαρτεσ και απο που?
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
ΠΩΣ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΡΩ ΧΑΡΤΕΣ ΓΙΑ ΤΟ GPS MAGELLAN 3000T ΓΙΑ ΝΗΣΙΑ ΚΑΙ ΑΛΛΕΣ ΠΕΡΙΟΧΕΣ.ΕΧΕΙ ΧΑΡΤΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΘΗΝΑ ΚΑΙ ΜΕΓΑΛΕΣ ΠΟΛΕΙΣ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΓΙΑ ΤΑ ΝΗΣΙΑ.ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟ SITE ΠΟΥ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ DOWNLOAD ΑΥΤΟΥΣ ΤΟΥΣ ΧΑΡΤΕΣ? ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!!
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
1. Τι είναι τούτο;

2.Πως δουλεύει;

 

Αυτοί οι δορυφόροι στέλνουν ένα σήμα σε τακτά χρονικά διαστήματα. Ο δέκτης υπολογίζει την διαφορά χρόνου που προκύπτει από την αποστολή του σήματος από τον δορυφόρο, μέχρι την λήψη. Με αυτόν τον τρόπο, “γνωρίζει” πόσο μακρυά είναι ο εκάστοτε δορυφόρος. Για να υπολογίσει την θέση του ένας δέκτης, πρέπει να λαμβάνει σήμα από τουλάχιστο 3 δορυφόρους.

 

Εννοεις οτι τα gps που εχουμε ειναι απλα δεκτες και οχι πομποι?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

καλησπερα.επειδη μεσα στη βδομαδα θα παραλαβω το καινουργιο μου αυτοκινητο ηθελα να ρωτησω τα εξης...

1)ποιο ειναι το καλυτερο GPS για Mercedes CLK???Με ενδιαφερει να εχει καλη εφαρμογη στο ταμπλω,να εχει μεγαλη και ευαναγνωστη οθονη,να εχει ελληνικο μενου,και να εχει πληρεις και ενημερωμενους χαρτες απο αθηνα(κατα κυριο λογο)αλλα και απο την υπολοιπη ελλαδα και ενοειται να ειναι ακριβειας.

2)για τι κοστος μιλαμε???

3)μπορω να το χρησιμοποιησω και σαν DVD-PLAYER???

4)αξιζει τον κοπο να αγορασω ενα τετοιο μηχανημα???

http://briefcase.pathfinder.gr/download/laios23/38168/578002

 

Το γούστο μου είναι πολύ απλό. Είμαι πάντα ικανοποιημένος, έχοντας το καλύτερο...''Oscar Wilde

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
mias k exeis to tibo, na rwthsw an exei eisodo gia video in? kserei kapoios pna me tetoia eisodo? basika thela na th sundesw me ekswteriko tv tuner k na blepw tv sth othonh tou pna.
Link to comment
Share on other sites

mias k exeis to tibo, na rwthsw an exei eisodo gia video in? kserei kapoios pna me tetoia eisodo? basika thela na th sundesw me ekswteriko tv tuner k na blepw tv sth othonh tou pna.

 

Το τιbο δεν παιρνει video in.

μονο της navimate to 420 τωρα το ποσο καλο ειναι δεν ξερω καλο εγω το βλεπω ,το εχει ενας φιλος μου και μου ειπε οτι ειναι πολυ καλο.

Αν και πολλοι προτιμουν λογισμικο που ειναι πιο λειτουργικο οπως το Destinator

δες εδω

hi...
Link to comment
Share on other sites

Kalispera pedia.Ta aytonoma GPS exoun ensomatemenous xartes gia oles tis xores tou kosmou?

 

Epeidi pige o pateras mou italia kai mou efere ena GPS aytokinitou tis Garmin,sigkekrimena to nuvi 350,kai thelo na ksero an tha xreiastei na tou peraso xarti tis Eladas prota gia na doulepsei.

Ήρθε η ώρα για ένα νέο Σπίτι

http://www.aeginahomes.gr/

Link to comment
Share on other sites

μπηκα και εγω στο κλαμπ των κατοχων συστηματος και ειμαι ενθουσιασμενος!

 

Αλλα ειλικρινα... πιστευετε οτι θα παραμεινει δωρεαν και καποια στιγμη δε θα το χρεωσουν; ειναι πολυ καλο για να ειναι αληθινο και δωρεαν... !

:X
Link to comment
Share on other sites

μπηκα και εγω στο κλαμπ των κατοχων συστηματος και ειμαι ενθουσιασμενος!

 

Αλλα ειλικρινα... πιστευετε οτι θα παραμεινει δωρεαν και καποια στιγμη δε θα το χρεωσουν; ειναι πολυ καλο για να ειναι αληθινο και δωρεαν... !

 

Κοίτα, τα τελευταία 20 χρόνια (τουλάχιστο) λειτουργεί έτσι το σύστημα.

 

Δε νομίζω ποτέ να αρχίσουν να χρεώνουν κάτι το οποίο σκοπίμως "δεν λειτουργεί σωστά" (=αποκλίσεις έως και +/- 30 μέτρα) σε απλή πολιτική χρήση τουλάχιστο...

Link to comment
Share on other sites

Πόσο μάλλον τώρα που η Ευρωπαϊκή Ένωση ξεκίνησε το δικό της σύστημα και η Ρωσσία ανασταίνει το δικό της...το μέλλον είναι στις διπλές και τριπλές συσκευές που θα μπορούν να συνδυάζουν τα δεδομένα από όλα τα συστήματα και να βελτιώνουν την ακρίβεια...
Read The F...ing Manual First
Link to comment
Share on other sites

mrmojo

 

Ti ennoeis skopimos?Ok kseroume pos ta gps exoun apokliseis,alla giati skopimos?

Διάβασε το πρώτο ποστ στην πρώτη σελίδα και θα καταλάβεις ;)

Απλώς... FAZER FZ6-S '04
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ θέλω να αγοράσω ένα gps για το αυτοκίνητο, αλλά σκεφτόμουν να το συνδιάσω με bluetooth car kit. Απ΄ότι ξέρω κάποια gps μπορούν να χρησιμοποιηθούν και σαν car kit με κορυφαίο όλων το Pioneer AVIC S1. Δυστυχώς το Pionner ¨εχει χάρτες teleatlas και μάλιστα σε greeklish οπότε δεν είναι πρακτικό...

 

Ξέρετε κανένα άλλο gps που θα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί και σαν bluetooth car kit;

it is a dirty job but someone has got to do it...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...