Jump to content

Τιμολόγια ADSL – Συγκρίσεις ISP - Προσφορές


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πως να σε αναγκάσουν να συνεχίσεις τη στιγμή που δεν σε ξέρουν;

Στην ενεργοποίηση δίνεις κανονικά όλα τα στοιχεία σου. Βέβαια μπορείς να δώσεις και ψεύτικα, αλλέ εγώ έδωσα τα κανονικά μου. :cry:

 

Στην δεύτερη ενεργοποίηση για να πάμε στο πεντάμηνο δωρεάν που θα γίνει στις 30/10 θα κάνουμε νέο account και όχι ανανέωση αφού αυτό δε γίνεται για την προσφορά.

ερωτηση και απο μενα ( απο νετ καφε στην Ροδο :p ) εγω που εχω γραμμη full llu vivodi εαν θυμαμαι καλα μπορω να εχω και συνδεση HOL ετσι δεν ειναι;

Χωρίς να είμαι και σίγουρος κάπου αλλού διάβασα ότι δεν μπορείς... :O

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 965
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Χωρίς να είμαι και σίγουρος κάπου αλλού διάβασα ότι δεν μπορείς... :O

 

Ευχαριστω για την απαντηση, το βραδυ γυρναω Αθηνα, και αυριο θα το δοκιμασω, δεν εχω να χασω τιποτα, το πολυ πολυ δινω τους κωδικους σε καποιον αλλον που θα τους χρειαστει

Έρωτας: Κορυφαίο ιδιοτελές συναίσθημα, αναφέρεται μόνο στις ερωτικές σχέσεις (όπως δείχνει και το όνομα του). Δίνεις τα πάντα στον άλλο και περιμένεις τα πάντα από αυτόν. Παραδίδεσαι ψυχή τε και σώματι και επιθυμείς το ίδιο από το ταίρι σου. Για μένα ο αληθινός μεγαλειώδης έρωτας, αυτός που θα σταματήσει το χρόνο, είναι πιο σπάνιος και προσωπικά πιο επιθυμητός από την αγάπη.
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την απαντηση, το βραδυ γυρναω Αθηνα, και αυριο θα το δοκιμασω, δεν εχω να χασω τιποτα, το πολυ πολυ δινω τους κωδικους σε καποιον αλλον που θα τους χρειαστει

Hunter αμα δεν σου κάνουν και δεν τους έχει καπαρώσει άλλος feel free to PM them to me :p

Link to comment
Share on other sites

Τελικά δοκίμασε κανείς το πακετάκι του RAM? Παίζει ικανοποιητικά?
Link to comment
Share on other sites

Τελικά δοκίμασε κανείς το πακετάκι του RAM? Παίζει ικανοποιητικά?

Όχι απλά ικανοποιητικά φίλε, τέλεια!! :up: Το έχω ενεργοποιήσει ήδη εγώ και αγόρασα και δεύτερο τεύχος για το πεντάμηνο που λέγαμε! Σε τεστ που κάνω έχω κατέβασμα στα 38Κ/sec. :cool:

 

Ευχαριστω για την απαντηση, το βραδυ γυρναω Αθηνα, και αυριο θα το δοκιμασω, δεν εχω να χασω τιποτα, το πολυ πολυ δινω τους κωδικους σε καποιον αλλον που θα τους χρειαστει

Hunter άλλοι λένε τελικά ότι δουλεύει και πάνω από Βιβόντι. :O Το καλύτερο είναι αυτό που λες. Το δοκιμάζεις και μας λες ο ίδιος. :)

Link to comment
Share on other sites

To ισγουρο ειναι οτι η ΗΟL συνεργαζεται με τη vivodi... οποτε ειναι λογικο να δουλευει...

_____________________________________________

Be the change you want to see in the world.

Mahatma Gandhi

Link to comment
Share on other sites

Το κακό είναι παιδιά ότι αναφέρει στα στοιχεία της σύνδεσης ότι πρόκειται για αορίστου χρόνου σύνδεση. :confused: Αυτό μπορεί να μην σημαίνει τίποτα αλλά μπορεί και να σημαίνει πολλά. Γιατί αν εννοεί ότι μετά το πέρας του τριμήνου του δώρου συνεχίζεις αυτόματα στην HOL τότε δεν είναι καλά τα πράματα... Εκτός βέβαια αν ο ίδιος ενημερώσεις ότι διακόπτεις. Υπάρχει ένα μπέρδεμα και σε αυτό το σημείο...

Αυτό για το αορίστου χρόνου δεν το βρήκα πουθενά. Όπως και να έχει δεν μπορεί να συνεχίσουμε αυτόματα στην HOL μετά την λήξη του τριμήνου. Πως θα μπορούσε να γίνει αυτό; Ούτε κάποια σύμβαση υπογράψαμε, ούτε κάποιο τίμημα καθορίστηκε, ούτε υπάρχει κάποια απόδειξη ότι τα στοιχεία που δώσαμε on-line κατά την ενεργοποίηση είναι και τα αληθινά. Εγώ προσωπικά γνωρίζω και θα μπορούσα να δώσω τα πραγματικά στοιχεία τουλάχιστον 100 υπαρκτών προσώπων οι οποίοι δεν έχουν καμία σχέση με υπολογιστές και δεν θα το μάθαιναν ποτέ.

Αυτό που βρήκα όμως στη νομική σημείωση και με ανησυχεί είναι από το παρακάτω η παράγραφος 1.2:

 

1. ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΣΥΝΔΡΟΜΗΣ

 

1.1. Η διάρκεια της παρούσας συνδρομής είναι 3 μήνες συνολικής πρόσβασης στο Διαδίκτυο (Βασική Διάρκεια).

 

1.2. Η δυνατότητα χρήσης της προσφοράς λήγει την 31/10/2005 ανεξαρτήτως αν έχει συμπληρωθεί η ανωτέρω διάρκεια.

 

Προφανώς πρόκειται για κακογραμμένο κείμενο, αλλά αν το πάρουμε τοις μετρητοίς η προσφορά λήγει στις 31-10 ανεξάρτητα από το πότε θα γίνει η ενεργοποίηση. Οπότε τυπικά όσοι αγοράζουν δεύτερο RAM για να το ενεργοποιήσουν στις 30-10 είναι ξεκρέμαστοι.

Link to comment
Share on other sites

Οπότε τυπικά όσοι αγοράζουν δεύτερο RAM για να το ενεργοποιήσουν στις 30-10 είναι ξεκρέμαστοι.

Το ανέφερα πιο πάνω. Όσοι παίρνουν δεύτερο ΡΑΜ (μεταξύ αυτών και εγώ) για δεύτερη ενεργοποίηση την 30/10 απλά θα ενεργοποιήσουν μια δεύτερη ανεξάρτητη σύνδεση με άλλο username. Δεν επιτρέπεται είπαμε ανανέωση στο ίδιο username. Οπότε στις 30/10 απλά αλλάζουμε τους κωδικούς μας. ;)

Link to comment
Share on other sites

Το ανέφερα πιο πάνω. Όσοι παίρνουν δεύτερο ΡΑΜ (μεταξύ αυτών και εγώ) για δεύτερη ενεργοποίηση την 30/10 απλά θα ενεργοποιήσουν μια δεύτερη ανεξάρτητη σύνδεση με άλλο username. Δεν επιτρέπεται είπαμε ανανέωση στο ίδιο username. Οπότε στις 30/10 απλά αλλάζουμε τους κωδικούς μας. ;)

 

1.2. Η δυνατότητα χρήσης της προσφοράς λήγει την 31/10/2005 ανεξαρτήτως αν έχει συμπληρωθεί η ανωτέρω διάρκεια.

 

Για ξαναδιαβασε τι λεει το 1.2....Σαν κατι να μην παει καλα...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι αυτό που καταλαβαίνω απο το κείμενο είναι πως 31/10 δεν θα γίνονται νέες ενεργοποιήσεις γενικά. Ελπίζω βέβαια να κάνω λάθος (αν και δεν πρόκειται να πάρω αφού ήδη τον Αύγουστο έκανα ανανέωση την συνδρομή μου μέχρι τον Φεβρουάριο.. :/ )
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι αυτό που καταλαβαίνω απο το κείμενο είναι πως 31/10 δεν θα γίνονται νέες ενεργοποιήσεις γενικά. Ελπίζω βέβαια να κάνω λάθος (αν και δεν πρόκειται να πάρω αφού ήδη τον Αύγουστο έκανα ανανέωση την συνδρομή μου μέχρι τον Φεβρουάριο.. :/ )

 

 

1.1. Η διάρκεια της παρούσας συνδρομής είναι 3 μήνες συνολικής πρόσβασης στο Διαδίκτυο (Βασική Διάρκεια).

 

1.2. Η δυνατότητα χρήσης της προσφοράς λήγει την 31/10/2005 ανεξαρτήτως αν έχει συμπληρωθεί η ανωτέρω διάρκεια.

 

Ειναι ξεκαθαρο οτι μετα τις 31/10 ληγουν οι συνδρομες που ενεργοποιηθηκαν, εκτος αν εχουν κανει λαθος στη διατυπωση. Τουλαχιστον εγω αυτο καταλαβαινω :wacko:

Link to comment
Share on other sites

1.1. Η διάρκεια της παρούσας συνδρομής είναι 3 μήνες συνολικής πρόσβασης στο Διαδίκτυο (Βασική Διάρκεια).

 

1.2. Η δυνατότητα χρήσης της προσφοράς λήγει την 31/10/2005 ανεξαρτήτως αν έχει συμπληρωθεί η ανωτέρω διάρκεια.

 

Ειναι ξεκαθαρο οτι μετα τις 31/10 ληγουν οι συνδρομες που ενεργοποιηθηκαν, εκτος αν εχουν κανει λαθος στη διατυπωση. Τουλαχιστον εγω αυτο καταλαβαινω :wacko:

Έτσι όπως το γράφεις έχεις δίκιο Nrg, αλλά μην βασίζεστε είπαμε σε ό,τι γράφουν οι όροι. Φανταστείτε ότι αυτοί γράφαν ότι για να μπεις δοκιμαστικά και να κάνεις την ενεργοποίηση μπαίνεις με τους κωδικούς user:vima, password: vima... :wacko:

 

Αυτοί απλά κάναν copy paste τους παλιούς όρους από την παλιά προσφορά του ΒΗΜΑΤΟΣ για ενεργοποιήσεις PSTN/ISDN συνδέσεων. Απλά μεταφέρω λόγια από το adslgr.com. Το θέμα είναι αυτό που είπα:

 

Κάνεις τώρα, σήμερα, αύριο, όσο γίνεται πιο γρήγορα ενεργοποίηση ενός κωδικού που ισχύει για 3μήνες και στις 30/10 χρησιμοποιείς δεύτερο κωδικό για δεύτερη νέα σύνδεση με διαφορετικό username για άλλους 3μήνες μέχρι 30/01/2006. Οπότε για ένα διάστημα για να καταλάβετε θα έχουμε 2 συνδέσεις εκ των πραγμάτων αυτοί που παίρνουμε 2 περιοδικά. ;)

Link to comment
Share on other sites

Αυτη ειναι η αντιδραση που περιμεναμε απ'την φορθνετ...? http://www.forthnet.gr/templates/viewcontentRmArt.aspx?p=135580

Oxi. Ayto eixe vgei poly prin thn prosfora toy mpraxtora.

Πάντως μοιάζει να φωτογραφίζει την HOL και την προσφορά της από το RAM, μόνο 7 Euro δεν πρόσθεσαν στα έξοδα. :lol:

 

Πάντως κλαίω την μοίρα μου διότι ενώ είμαι οικονομικά στριμωμέγμενος, την Πέμπτη 1η Σεπτεμβρίου έσκασα 60,33 Euro στην Forthnet για 4 μήνες (3+1 δώρο) 256/128.

Πάντως δεν πολυδιαφημίζεται στην τηλεόραση!

logo-vwclub-2016.png
Link to comment
Share on other sites

Βασικά ενεργοποίησα την σύνδεση της HOL που μας δίνει το RAM..

Απλά από μου έκανε εντύπωση στα STATUS λέει λοιπόν:

Ημερ/νία Έναρξης: 05-Σεπ-2005 ---- Ημερ/νία Λήξης: 01-Δεκ-2005

 

Και ερωτώ , αφού είναι 3 μήνες η σύνδεση γιατί δεν λήγει στις 05-Δεκ-2005 ??

http://www.ert.gr/site/news/photos/2005/7/internet_xxxx.jpg
Link to comment
Share on other sites

Βασικά ενεργοποίησα την σύνδεση της HOL που μας δίνει το RAM..

Απλά από μου έκανε εντύπωση στα STATUS λέει λοιπόν:

Ημερ/νία Έναρξης: 05-Σεπ-2005 ---- Ημερ/νία Λήξης: 01-Δεκ-2005

 

Και ερωτώ , αφού είναι 3 μήνες η σύνδεση γιατί δεν λήγει στις 05-Δεκ-2005 ??

Και εμένα το ίδιο μου λέει. Επειδή είμαι χρόνια συνδρομητής της HOL,, θα σου πω μια γυφτιά τους. Θεωρούν ότι ο μήνας έχει 30 ημέρες και κατά συνέπεια ο χρόνος 360. Μετά σου κάνουν δήθεν δώρο 5 ημέρες για τα γενέθλιά σου και έρχεσαι στα ίσια σου. Άρα η τρίμηνη συνδρομή είναι 90 ημέρες. Βέβαια και έτσι να το δεις πάλι δεν ταιριάζουν οι ημέρες γιατί βγαίνουνν 88. Οπότε παίζει και το άλλο σενάριο. Δες και το post που έκανα (7 posts) πριν, αλλά και το post του Nrg (4 posts πριν). Μπορεί να έχει σχέση με το πότε λήγει στο σύνολό της η προσφορά. Δηλαδή ίσως 01-12 καπούτ όποτε κι αν κάνεις την ενεργοποίηση. Αυτό θα το μάθουμε αν κι άλλοι που ενεργοποίησαν/θα ενεργοποιήσουν τις συνδρομές τους αναφέρουν εδώ τις σχετικές ημερομηνίες.

Link to comment
Share on other sites

Εωεργοποιησα κσι εγω την συνδεση ADSL του RAM και τη πρωτη φορα που συνδεθηκα ηταν ΟΚ, οταν επιχειρησα για δευτερη φορα να ξανασυνδεθω μου εβγαλε σφαλμα 738.Μπορει καποιος να βοηθησει?

Ευχαριστω εκ των προτερων.

Link to comment
Share on other sites

Σου δημιουργεί προβλήματα μόνο αν έχει πάρει και τη γραμμή από αυτούς σε πακέτο. Αν έχεις τη γραμμή από τον ΟΤΕ, δεν έχεις πρόβλημα.

Nα'σαι καλα. Διοτι με ειχαν τρομαξει καποιοι. Εαν ομως πρέπει να ενεργοποιησεις την προσφορα συντομα,δεν με συμφερει,διοτι η ανανεωση μου ληγει τον Δεκέμβριο.

Ποιόν θ' "αρπάξω" σήμερα; [sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Το ανέφερα πιο πάνω. Όσοι παίρνουν δεύτερο ΡΑΜ (μεταξύ αυτών και εγώ) για δεύτερη ενεργοποίηση την 30/10 απλά θα ενεργοποιήσουν μια δεύτερη ανεξάρτητη σύνδεση με άλλο username. Δεν επιτρέπεται είπαμε ανανέωση στο ίδιο username. Οπότε στις 30/10 απλά αλλάζουμε τους κωδικούς μας. ;)
Δεν θα το καταλάβουν εαν δουνε ίδιο αριθμό σταθερού; :worry:
Ποιόν θ' "αρπάξω" σήμερα; [sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Δεν θα το καταλάβουν εαν δουνε ίδιο αριθμό σταθερού; :worry:

Γιατί σε πήρε κανείς τηλέφωνο στον αριθμό του σταθερού που έδωσες για να επιβεβαιώσει ότι είναι ο πραγματικός; Ή λέει πουθενά ότι ο αδερφός/ή σου δεν έχει δικαίωμα να έχει τη δική του σύνδεση ADSL στο δικό του Η/Υ αφού εσύ είσαι κακός :p και δεν τον αφήνεις να χρησιμοποιεί τη δική σου.

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω μία ερώτηση γιατί κάτι δεν μου πάει καλά;

Έχει ενεργοποιήσει κανείς την σύνδεση προσφορά του ram από τις 4/9 και μετά και η ημερομηνία λήξης της σύνδεσης να είναι μετά την 1/12;

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω μία ερώτηση γιατί κάτι δεν μου πάει καλά;

Έχει ενεργοποιήσει κανείς την σύνδεση προσφορά του ram από τις 4/9 και μετά και η ημερομηνία λήξης της σύνδεσης να είναι μετά την 1/12;

Εγώ στις 3/12 και λήγει 01/12. Μου φάγαν 2 μέρες αλλά μιλάμε για τζάμπα, οπότε δε θα κάνω και παράπονα... :O

http://img383.imageshack.us/img383/5936/hol7jz.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εγώ στις 3/12 και λήγει 01/12. Μου φάγαν 2 μέρες αλλά μιλάμε για τζάμπα, οπότε δε θα κάνω και παράπονα... :O

http://img383.imageshack.us/img383/5936/hol7jz.jpg

Το θέμα δεν είναι οι δύο ημέρες. Απλά μέχρι τώρα από όσα έχω διαβάσει όλες οι συνδέσεις που ενεργοποιήθηκαν στις 3,4 και 5/9 λήγουν 1/12. Αν αυτό ισχύει τότε είναι πιθανό όποτε κι αν ενεργοποιηθεί μια σύνδεση να λήγει 1/12. Άρα όσοι αγοράζουν δεύτερο ram για να ενεργοποιήσουν τη σύνδεση στις 30/10 καθώς και όσοι σκοπεύουν να την ενεργοποιήσουν αργότερα για κάποιο λόγο θα την πατήσουν.

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα δεν είναι οι δύο ημέρες. Απλά μέχρι τώρα από όσα έχω διαβάσει όλες οι συνδέσεις που ενεργοποιήθηκαν στις 3,4 και 5/9 λήγουν 1/12. Αν αυτό ισχύει τότε είναι πιθανό όποτε κι αν ενεργοποιηθεί μια σύνδεση να λήγει 1/12. Άρα όσοι αγοράζουν δεύτερο ram για να ενεργοποιήσουν τη σύνδεση στις 30/10 καθώς και όσοι σκοπεύουν να την ενεργοποιήσουν αργότερα για κάποιο λόγο θα την πατήσουν.

Σωστό το σκεπτικό σου, αλλά δε νομίζω να ισχύσει τελικά κάτι τέτοιο... Αφού λένε ενεργοποιήστε τις συνδέσεις μέχρι το αργότερο 30/10 τότε θα ισχύει αυτό. Το μόνο σίγουρο είναι ότι μπορούμε να ερμηνεύσουμε τους όρους από πολλές οπτικές γωνίες. Οφείλουν να τα ξεκαθαρίσουν τα πράματα διότι είναι ελεεινοί οι όροι τους... :shifty:

 

EDIT: Και μια άλλη γενική παρατήρηση. Η προσφορά λειτουργεί κανονικά και με γραμμή (πρόσβαση από) Vivodi. Hunter και σουβλάκι-3 για σας το λέω. :D

 

Διευκρίνηση: Μόνο με shared LLU όμως. Με full LLU η Vivodi σου προσφέρει αναγκαστικά και τον provider μαζί.

Link to comment
Share on other sites

Αν ενεργοποιησω το κουπονι μου στις 29/10 και εχω μονο 1 μηνα τοτε sorry αλλα προκειται για καραμπινατη παραπλανικη διαφημηση. Εκτος απο οσους απο εμας πηρανε 2 ΡΑΜ, καποιος αλλος μπορει να ειχε συνδεση μεχρι 15 οκτωβριου και αποφασισε να αγορασει το ΡΑΜ σημερα με προοπτικη να τη χρησιμοποιησει τοτε...

_____________________________________________

Be the change you want to see in the world.

Mahatma Gandhi

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...