Jump to content

Τιμολόγια ADSL – Συγκρίσεις ISP - Προσφορές


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ισως να μην είναι και το καταληλότερο thread...

 

καλησπέρα παιδια,

 

Σκεφτομαι να βάλω και γω το πακέτο της forthnet.

 

Ηθελα να ρωτήσω αν τα 21mbps είναι πραγματικά ή δεν προκειται να τα δω ουτε προσεγγιστικά?

 

Επίσης ποια άλλη μου προτείνεται (μένω αθήνα, μενίδι συγκεκριμένα και σχεδόν οι περισσότερες εταιρείες έχουν διαθεσιμότητα)

 

Μόνο η Net one δεν είναι διαθέσιμη και η tellas

 

 

Ευχαριστώ

Θα σου πρότεινα Net One και On Telecoms. Αν θες κάτι πολύ φθηνό, βάλε HOL.

Η ταχύτητα εξαρτάται από την ποιότητα του χαλκού, από την απόσταση από το κέντρο και άλλους εξωγενείς παράγοντες. Από 4-12 να υπολογίζεις πάντως.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 965
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Γεια σας παιδιά!

Πρώτο ποστ μου στο φόρουμ!

 

Θέλω να βάλω σύνδεση adsl αλλά έχω μπερδευτεί με τόσα πακέτα και τόσες ευκαιρίες και τόσα ψιλά γράμματα...

Μένω πλέον στην Πάτρα και αν δεν κάνω λάθος εδώ λειτουργούν πολυ λίγα δίκτυα, ote, forthnet, και hol αν δεν κάνω λάθος, χωρίς βέβαια να είμαι και σίγουρη (πόσο πολύ μου λέιπει τελικά η Αθήνα, τώρα το συνειδητοποιώ...).

 

Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει? Σχετικά με τις τιμές και τα πακέτα κτλ... -έχω μπερδευτεί μέχρι εκεί που δεν πάει άλλο δλδ...- πόσο τελικά θα πληρώνω χωρίς αστεράκια, χωρίς επιπλέον χρεώσεις κτλ... Εννοώ, πόσα θα πρέπει να βγάζω από την τσέπη μου και να δίνω κάθε μήνα ή δίμηνο??? Σχετικά με την ταχύτητα, δε με νοιάζει να είναι η υψηλότερη γιατί ούτως ή άλλως το ίδιο το δίκτυο στην Πάτρα δεν προσφέρει και πολλές δυνατοτητες... κάτι σε 1 η το πολύ 2 mbit είναι υπεραρκετό...

 

Και το conn-x talk συμφερει τελικά? Ισχύουν οι δωρεάν κλήσεις όλη τη μέρα? Έχω ακούσει ότι για να έχεις τηλέφωνο πρέπει να έχεις και ανοιχτο υπολογιστή.. Ισχύει αυτο τελικα?

 

Βοήθεια παιδιά, βοήθεια γιατί δεν έχω άλλη ελπίδα και με βλέπω να με τρώνε τα σκυλιά!!!

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να βάλω σύνδεση adsl αλλά έχω μπερδευτεί με τόσα πακέτα και τόσες ευκαιρίες και τόσα ψιλά γράμματα...

Μένω πλέον στην Πάτρα και αν δεν κάνω λάθος εδώ λειτουργούν πολυ λίγα δίκτυα, ote, forthnet, και hol αν δεν κάνω λάθος, χωρίς βέβαια να είμαι και σίγουρη (πόσο πολύ μου λέιπει τελικά η Αθήνα, τώρα το συνειδητοποιώ...).

 

Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει? Σχετικά με τις τιμές και τα πακέτα κτλ... -έχω μπερδευτεί μέχρι εκεί που δεν πάει άλλο δλδ...- πόσο τελικά θα πληρώνω χωρίς αστεράκια, χωρίς επιπλέον χρεώσεις κτλ... Εννοώ, πόσα θα πρέπει να βγάζω από την τσέπη μου και να δίνω κάθε μήνα ή δίμηνο??? Σχετικά με την ταχύτητα, δε με νοιάζει να είναι η υψηλότερη γιατί ούτως ή άλλως το ίδιο το δίκτυο στην Πάτρα δεν προσφέρει και πολλές δυνατοτητες... κάτι σε 1 η το πολύ 2 mbit είναι υπεραρκετό...

 

Και το conn-x talk συμφερει τελικά? Ισχύουν οι δωρεάν κλήσεις όλη τη μέρα? Έχω ακούσει ότι για να έχεις τηλέφωνο πρέπει να έχεις και ανοιχτο υπολογιστή.. Ισχύει αυτο τελικα?

 

Δώσε μας τα πρώτα ψηφία του τηλεφώνου σου, π.χ. 2610-123xxx

και διευκρίνησε αν υπάρχει ενεργή τηλεφωνική γραμμή ΟΤΕ στο σπίτι σου (αν δεν υπάρχει δίνεις τα πρώτα ψηφία τηλεφώνου ενός γείτονα)

Link to comment
Share on other sites

Δώσε μας τα πρώτα ψηφία του τηλεφώνου σου, π.χ. 2610-123xxx

και διευκρίνησε αν υπάρχει ενεργή τηλεφωνική γραμμή ΟΤΕ στο σπίτι σου (αν δεν υπάρχει δίνεις τα πρώτα ψηφία τηλεφώνου ενός γείτονα)

 

Ναι, έχω ενεργη συνδεση οτε και μάλιστα έχω και μια αρχαία adsl του οτε, στα 512 αν δεν κάνω λάθος, την οποία έιχε βάλει πριν 2 χρόνια ο αδερφός μου, αλλά τώρα εγώ θέλω να την αλλάξω, για να βάλω κάτι πιο συμφέρον...

 

2610-427 ειναι τα πρώτα ψηφία

Link to comment
Share on other sites

Ναι, έχω ενεργη συνδεση οτε και μάλιστα έχω και μια αρχαία adsl του οτε, στα 512 αν δεν κάνω λάθος, την οποία έιχε βάλει πριν 2 χρόνια ο αδερφός μου, αλλά τώρα εγώ θέλω να την αλλάξω, για να βάλω κάτι πιο συμφέρον...

 

2610-427 ειναι τα πρώτα ψηφία

 

Προς το παρόν δε σε καλύπτει κανένα ιδιόκτητο.

Θα πρότεινα να βάλεις Conn-x στην ταχύτητα που επιθυμείς, μέχρι να σε καλύψει κάποιο ιδιόκτητο δίκτυο.

Για τις κλήσεις μπορείς να βάλεις Conn-x Talk 24/7 €15 / OTEtalk 24/7 €16 ή προεπιλογή σε κάποιο πρόγραμμα εναλλακτικού που δίνει απεριόριστες αστικές/υπεραστικές με €15-19. Εαν έχεις δυνατότητα επιλογής του δωρεάν ασύρματου router, προτίμησε Speedtouch 585.

 

Ή αλλιώς μπορείς να δεις τις ΑΡΥΣ επιλογές από όλους τους εναλλακτικούς, περιμένοντας να σε καλύψει κάποιο ιδιόκτητο. Π.χ. Forthnet ADSL in a box plus στα €129 για 6 μήνες στο 1Mbps.

 

Εννοείται ότι δε σε συμφέρει να κρατήσεις την αρχαία DSL που είχε βάλει ο αδερφός σου, αν πληρώνεις παραπάνω.

 

Πρόσβαση μέσω ιδιόκτητου δικτύου Forthnet:

Αναμενόμενη κάλυψη: 18/01/2008 Η ημερομηνία ενεργοποίησης μεταφέρεται λόγω καθυστερήσεων στην ανάπτυξη των ιδιοκτητων υποδομών οπτικών ινών.

 

Προσωρινά δεν υπάρχει διαθεσιμότητα στο ιδιόκτητο δίκτυο της hellas online.

Αναμενόμενη ημερομηνία διαθεσιμότητας: 30/03/2008

 

Το Tellas Zisto θα είναι σύντομα διαθέσιμο στην περιοχή σας.

Link to comment
Share on other sites

auto to conne-x allazei ti ip dieu8insi ka8e fora pou enonese diladi einai statiki i einai dynamic ?

 

an mporeite peite mou poies alles etairies exoun static ip gia wireles router, giati psaxnw na kanw sindesi me kapoio paketo me router alla to thelw static..

 

de xerw paizei tpt se foititika paketa auti tin epoxi ?

Link to comment
Share on other sites

auto to conne-x allazei ti ip dieu8insi ka8e fora pou enonese diladi einai statiki i einai dynamic ?

 

Στο conn-x για το σπίτι δυναμική είναι η IP, αλλά είσαι μόνιμα συνδεδεμένος, αφού πρόκειται για DSL, οπότε η IP αλλάζει κάθε λίγες μέρες ή εβδομάδες.

 

Είσαι βέβαιος ότι σου χρειάζεται static IP;

 

an mporeite peite mou poies alles etairies exoun static ip gia wireles router, giati psaxnw na kanw sindesi me kapoio paketo me router alla to thelw static..

 

Θα χρειαστεί να ψάξεις στα sites των εταιρειών, πάντως όλες οι προσφορές με πακέτα κτλ. απευθύνονται σε οικιακούς χρήστες και έχουν δυναμική IP.

 

de xerw paizei tpt se foititika paketa auti tin epoxi ?

Τα φοιτητικά δεν έχουν static

Link to comment
Share on other sites

eisai sigouros oti einai dinamiki ? kai giati t foititiko einai dynamic ?

 

Εγώ σίγουρος είμαι.

Τι θα πει "γιατί είναι δυναμική"; Έτσι είναι. Εαν θέλεις στατική πληρώνεις ακριβότερα και την έχεις.

 

Εσύ ξέρεις γιατί θέλεις στατική IP;

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη καθε φορα που θα αποσυνδεομε θα αλλαζει ??

οταν λεει dynamic και αριθμος διευθηνσεων ip:1 τι σημαινει ?

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη καθε φορα που θα αποσυνδεομε θα αλλαζει ??

 

Σου απάντησα προηγουμένως: αφού πρόκειται για DSL, δεν αποσυνδέεσαι, η IP αλλάζει κάθε λίγες μέρες ή εβδομάδες.

 

Για τρίτη φορά θα σε ρωτήσω εαν υπάρχει κάποιος λόγος που θέλεις στατική IP.

Link to comment
Share on other sites

Σόρρυ ρε παιδιά αλλά για να μην έχουμε μπλεξίματα να κάνω άλλη μία "χαζή" ερώτηση:

 

Αν θέλω να πάρω ένα ISDN πακέτο (συγκεκριμένο το ADSL in a Box Plus) και πάρω το PSTN πακέτο (διότι χρειάζομαι τον PSTN Router) θα έχω κάποιο πρόβλημα με την αίτηση ή κάτι άλλο?? Για να το θέσω καλύτερα σε όσους δεν το κατάλαβανε.. Έχω 3 γραμμές! Οι δύο έχουνε ADSL με ασύρματο router (μία ISDN και μία PSTN). Την ISDN που είναι Conn-X θέλω να την κάνω Forthnet στο ιδιόκτητο για να είναι γρήγορη, άρα θέλω ένα ISDN in a box plus!! Όμως στην PSTN την τρίτη θέλω να βαλω ένα ασύρματο router! Ρωτάω λοιπόν τώρα:

 

Μπορώ να πάρω PSTN in a box plus και να κάνω αίτηση για ISDN ή έχει διαφορετική αίτηση μέσα και πάει ανάλογα με το πακέτο που θα πάρεις (πράγμα που δεν το νομίζω, αλλά ρωτάω καλού κακού μη μας μείνει)?? Κοινώς δηλαδή όαν διαχωρίζουν στα πακέτα ISDN-PSTN είναι μόνο σχετικά με το router ή δεσμέυεσαι ότι θα πάρεις ακριβώς αυτό? (δεν ξέρω αν γίνομαι αντιληπτός...)

 

Ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά για τη βοήθεια και sorry αν σας κούρασα! :O

Mobiles: Samsung Galaxy Nexus

Link to comment
Share on other sites

Σόρρυ ρε παιδιά αλλά για να μην έχουμε μπλεξίματα να κάνω άλλη μία "χαζή" ερώτηση:

 

Αν θέλω να πάρω ένα ISDN πακέτο (συγκεκριμένο το ADSL in a Box Plus) και πάρω το PSTN πακέτο (διότι χρειάζομαι τον PSTN Router) θα έχω κάποιο πρόβλημα με την αίτηση ή κάτι άλλο?? Για να το θέσω καλύτερα σε όσους δεν το κατάλαβανε.. Έχω 3 γραμμές! Οι δύο έχουνε ADSL με ασύρματο router (μία ISDN και μία PSTN). Την ISDN που είναι Conn-X θέλω να την κάνω Forthnet στο ιδιόκτητο για να είναι γρήγορη, άρα θέλω ένα ISDN in a box plus!! Όμως στην PSTN την τρίτη θέλω να βαλω ένα ασύρματο router! Ρωτάω λοιπόν τώρα:

 

Μπορώ να πάρω PSTN in a box plus και να κάνω αίτηση για ISDN ή έχει διαφορετική αίτηση μέσα και πάει ανάλογα με το πακέτο που θα πάρεις (πράγμα που δεν το νομίζω, αλλά ρωτάω καλού κακού μη μας μείνει)?? Κοινώς δηλαδή όαν διαχωρίζουν στα πακέτα ISDN-PSTN είναι μόνο σχετικά με το router ή δεσμέυεσαι ότι θα πάρεις ακριβώς αυτό? (δεν ξέρω αν γίνομαι αντιληπτός...)

 

Ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά για τη βοήθεια και sorry αν σας κούρασα! :O

 

Κατά πάσα πιθανότητα δεν θα έχεις πρόβλημα, δε χάνεις τίποτα να το διευκρινήσεις με ένα email στο internet-sales @ forthnet.gr

(να το θέσεις πιο απλά: "αν πάρω ένα adsl in a box plus pstn, μπορώ να κάνω αίτηση σε γραμμή isdn και να χρησιμοποιήσω άλλο router ISDN που έχω").

 

Γιατί θέλεις να έχεις 2 dsl στο σπίτι;

Link to comment
Share on other sites

Κατά πάσα πιθανότητα δεν θα έχεις πρόβλημα, δε χάνεις τίποτα να το διευκρινήσεις με ένα email στο internet-sales @ forthnet.gr

(να το θέσεις πιο απλά: "αν πάρω ένα adsl in a box plus pstn, μπορώ να κάνω αίτηση σε γραμμή isdn και να χρησιμοποιήσω άλλο router ISDN που έχω").

 

Γιατί θέλεις να έχεις 2 dsl στο σπίτι;

 

Σπίτι (PSTN) και δουλειά (ISDN) είναι και η 3η (PSTN) της κοπέλας μου! :cool:

 

Σε ευχαριστώ πολύ πάντως!

Mobiles: Samsung Galaxy Nexus

Link to comment
Share on other sites

file egw thelw mesw enos programmatos micro%spam anto xeris na aposindeome ke na xanasindeome kai ka8e fora na mou dinei allo ip opos ena aplo modem...

pio apla.. ka8e fora pou 8a aposindeese otan xanasindeome na mou dini diaforetiko ip.

poio router i poia etairia tha me boi8isei ?

Link to comment
Share on other sites

file egw thelw mesw enos programmatos micro%spam anto xeris na aposindeome ke na xanasindeome kai ka8e fora na mou dinei allo ip opos ena aplo modem...

pio apla.. ka8e fora pou 8a aposindeese otan xanasindeome na mou dini diaforetiko ip.

poio router i poia etairia tha me boi8isei ?

 

Ενώ τόση ώρα ρωτάς ποιά εταιρεία σου δίνει static ΙP, τώρα θέλεις dynamic. :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Altec giwrgo21r.

Προφανώς το θέλεις για rapidshare, έτσι;

 

mpraaavo.. etsi. paizeis kai si me rapid ?

 

re file signwmi mperdepsa ti statiki me ti dynamiki... telika dynamic to thelw to router...

Link to comment
Share on other sites

Δεν πολυασχολούμαι με το Rapidshare, αλλά το χω παρατηρήσει. Αν και θα σου πρότινα να αγοράσεις ένα premium μαζί με ένα φίλο σου και θα σαι Οk.
Link to comment
Share on other sites

Το μεγαλυτερο εργο οπτικης ινας ειναι αυτη τη στιγμη μετα τον ΟΤΕ η HOL. Στρατηγικη συνεργασια με τη Vodafone της εδωσε μεγαλο προβαδισμα.

 

Οι πιθανες ημερομηνιες που δινει για καλυψη της επαρχιας δεν παρατεινονται και ειναι και πολυ πιο κοντινες απο τις αλλες(forthnet, tellas, vivodi Κλπ.)

Link to comment
Share on other sites

Οι πιθανες ημερομηνιες που δινει για καλυψη της επαρχιας δεν παρατεινονται και ειναι και πολυ πιο κοντινες απο τις αλλες(forthnet, tellas, vivodi Κλπ.)

Πως δεν παρατείνονται..Για Πάτρα,πριν κανα 2μηνο έλεγε για Νοέμβρη κ τώρα λέει Μάρτη..!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Μια φίλη θέλει να καταργήσει ΟΤΕ, connex και Teledome που έχει τώρα και να βάλει ένα πακέτο double play. Χρειάζεται όμως και web space για να φτιάξει ένα πρόχειρο site που θέλει για τη δουλειά της. Επειδή στις σελίδες των ISP δεν έβγαλα άκρη, ξέρει κανείς ποιοι ISP δίνουν web space και πόσα Mb; Μένει Αθήνα, Περιστέρι οπότε φαντάζομαι θα έχει κάλυψη από αρκετά ιδιόκτητα.
http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=862&dateline=1324629158
Link to comment
Share on other sites

Net One: Δωρεάν προσωπικός χώρος για ιστοσελίδα 50ΜΒ.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...