Jump to content

COSMΟΤΕ: HOME: Δίκτυο, τιμές, σχόλια, παρατηρήσεις, προβλήματα


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έχω μπει εδώ και έχω κάνει τις ρυθμίσεις σύμφωνα με το manual.

Επίσης έχω κάνει και κανα 2-3 reset.

Τι ακριβώς θέλεις να σου πω όμως;

attenuation, snr δεν τα βρίσκω.

 

Κάτι σαν και αυτό:

 

[ATTACH]13548[/ATTACH]

 

Εκεί που έχει μονάδες μέτρησης dB

مفاجأة
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και πάλι. Λοιπόν έχουμε και λέμε:

 

ADSL Statistics

 

Mode ADSL2+

Latency Fast

Trellis Coding Enable

Status SHOWTIME.L0

Power Level L0

 

Downstream Upstream

SNR Margin (dB) 6.8 31.4

Attenuation (dB) 29.0 20.5

Output Power (dBm) 18.5 10.5

Attainable Rate (Kbps) 4200 997

Rate (Kbps) 3790 253

K (number of bytes in DMT frame) 211 8

R (number of check bytes in RS code word) 2 0

S (RS code word size in DMT frame) 1.77 0.96

D (interleaver depth) 1 1

Delay (msec) 0.44 0.24

FEC 114 0

CRC 131 0

Total ES 98 393

Total SES 0 162

Total UAS 0 11377

 

Ποια η διάγνωση γιατρέ μου;:lol:

 

P.S Μου θυμίζεις πως μπορώ να σώσω ως εικόνα (όπως έκανες εσύ) αυτά που φαίνονται στην οθόνη;

Link to comment
Share on other sites

Από αυτά που ξέρω νομίζω ότι η γραμμή σου έχει πάρα πολύ θόρυβο όπως φαίνεται από το snrm αλλά νομίζω δεν οφείλεται από την απόσταση που έχεις από το dslam καθώς το attenuation δεν είναι τόσο μεγάλο. Άρα κάπου υπάρχει θόρυβος και πρέπει να βρεις ή να σου βρουν που.

 

Νομίζω θα σε βοηθήσει πάρα πολύ να διαβάσεις αυτό:

 

http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=114819

από τον χρήστη harris και κυρίως αυτό

 

Πάμε λοιπόν ένα - ένα τα βήματα:

 

1. Εάν υπάρχει splitter μεταξύ του modem/router μας και της τηλεφωνικής πρίζας το αφαιρούμε και δοκιμάζουμε την γραμμή δίχως αυτό. Εάν υπάρχει βελτίωση των στατιστικών της γραμμής μας (κυρίως του θορύβου) τότε φροντίζουμε να αγοράσουμε ένα καλό (επώνυμο) splitter.

2. Αλλάζουμε το καλώδιο σύνδεσης του modem/router μας με την πρίζα του τηλεφώνου και επαναλαμβάνουμε τον έλεγχο. Εάν η πρίζα του τηλεφώνου μας είναι παλαιά την αλλάζουμε με καινούρια, με προτίμηση σε επώνυμη πρίζα κατηγορίας cat5.

3. Τοποθετούμε το modem/router μας στην πρώτη πρίζα του σπιτιού. Η πρίζα αυτή είναι συνήθως στον χώρο του σαλονιού μας, και ανοίγοντας την θα πρέπει να βρούμε ένα ή και δύο ζεύγη περισσότερα από τις υπόλοιπες πρίζες του σπιτιού. Δοκιμάζουμε τα στατιστικά της γραμμή μας εκεί. Εάν διορθωθούν σημαίνει ότι το πρόβλημα βρίσκεται στην εσωτερική καλωδίωση του σπιτιού μας.

4. Εάν τα παραπάνω δεν βγάλουν κάποιο αποτέλεσμα, τότε θα πρέπει να κάνουμε τον έλεγχο κατευθείαν πάνω στο απερχόμενο του βρόχου μας. Αφού βρούμε τον κατανεμητή της πολυκατοικίας μας εντοπίζουμε το σημείο ένωσης της δικής μας γραμμής. Αφαιρούμε τα καλώδια του απερχόμενου συνδέοντάς τα με βύσμα αντίστοιχο με αυτό της εισόδου του router/modem μας. Συνδέουμε απ’ ευθείας το καλώδιο στο router/modem και ελέγχουμε τα στατιστικά της γραμμής μας. Εφόσον είναι τα ίδια με αυτά που παίρνουμε και στο σπίτι μας, τότε δεν υπάρχει τίποτα κακό με την εσωτερική μας καλωδίωση, αλλά με τον βρόχο μας.

 

Μερικές (σημαντικές) παρατηρήσεις:

 

* Είναι σπάνιο αλλά όχι αδύνατον για τις κακές επιδόσεις της γραμμής μας να φταίει το router/modem που χρησιμοποιούμε. Γι'αυτό τον λόγο είναι καλό, εφόσον μπορούμε, να δοκιμάσουμε στην γραμμή και κάποιο άλλο router/modem. Θα πρέπει μόνο να είμαστε σίγουροι πως θα το σετάρουμε σωστά και σύμφωνα με τις προδιαγραφές του παρόχου μας.

* Για να είμαστε σίγουροι για τα αποτελέσματα της δοκιμής μας θα πρέπει σε κάθε βήμα να αποκλείουμε την υπόλοιπη γραμμή μας. Για παράδειγμα, όταν βάζουμε το router/modem μας στην πρώτη πρίζα τα σπιτιού, είναι καλό να έχουμε αποκόψει την παροχή τηλεφωνίας προς το υπόλοιπο σπίτι, έχοντας πλέον στην πρίζα αυτή μόνο το ζεύγος καλωδίων που έρχεται από τον κατανεμητή μας.

* Ο έλεγχος στον κατανεμητή μας είναι δυνατόν να προκαλέσει βλάβη, και θα πρέπει να γίνεται από γνώστες του αντικειμένου, και με την ύπαρξη των κατάλληλων εργαλείων. Εάν αποφασίσουμε να εργαστούμε στον κατανεμητή μας, τότε καλό είναι να έχουμε στην διάθεσή μας αυτό ή παρόμοιο εργαλείο για την επανατοποθέτηση των καλωδίων στην ρεγκλέτα

* Είναι προτιμότερο ο έλεγχος στον κατανεμητή μας να γίνει από εγκεκριμένο ηλεκτρολόγο ή τεχνικό τηλεπικοινωνιών. Μπορούμε να ζητήσουμε από τον πάροχό μας να μας στείλει τεχνικό για έλεγχο της γραμμής μας.

 

Με αυτά θα σιγουρευτείς ότι δεν υπάρχει πρόβλημα από τη μεριά σου και το πρόβλημα είναι στην πλευρά του ΟΤΕ.

 

Ελπίζω να σε βοήθησα.

 

Για screenshot πατάς το print screen στο πληκτρολόγιό σου αν θες ολόκληρη την οθόνη ή alt+prt sc αν θες το ενεργό παράθυρο και μετά ανοίγεις την ζωγραφική των windows και κάνεις επικόλληση. Μετά απλά κάνεις save as εκεί που θέλεις και στο format που θέλεις.

مفاجأة
Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστώ πολύ.:)

Θα προσπαθήσω να βγάλω άκρη λοιπόν.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια..τις τελευταιες μερες αποσυνδεεται συνεχεια απο το ιντερνετ αρκετα συχνα..εψαξα για ιους μηπως φταει αλλα τιποτα..ξερει κανεις τι γινεται??
:w00t:
Link to comment
Share on other sites

Εμένα ευτυχώς εδώ και 2-3 μέρες πάει πολύ καλύτερα.

Από εκεί που δεν είχα σχεδόν καθόλου ίντερνετ απλά έχω κάποιες αποσυνδέσεις αλλά μετά από λίγο έρχεται στα σύγκαλά του.

Κάτι αλλάξανε από τον ΟΤΕ (δεν θυμάμαι τι ακριβώς, ένα "εξάρτημα") με αποτέλεσμα να έχει μάλλον περιοριστεί ο "θόρυβος" που ανέφερα σε ανωτέρω μήνυμα.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια..τις τελευταιες μερες αποσυνδεεται συνεχεια απο το ιντερνετ αρκετα συχνα..εψαξα για ιους μηπως φταει αλλα τιποτα..ξερει κανεις τι γινεται??

 

Kαταρχιν τσέκαρε να δεις αν τα καλωδιά σου είναι σε καλή κατάσταση(Ethernet/USB και τηελφωνικό)..Εννοώ να μην εχούν κοπεί πουθενά ή έστω στραβώσει..Άλλο επίσης είναι το θέμα να αναβαθμίζεσαι από 1 σε 2 ή απο 2 σε 4Mpbs οπότε περίμενε...Αν δεν έχεις τέτοια γραμμή και έχεις 8 η 24 τότε τηλ στο 121 και περιμένεις..Βέβαία όχι και πολύ...

Yamaha Crypton R 2006

Fiat Stilo 1.2 2004

Link to comment
Share on other sites

Στον Άγιο Μηνά, στην Αμφιάλη (Κερατσίνι, Πειραιάς), είμαστε πολλά σπίτια σε PCM...

Εδώ και 2-3 μήνες, έχει ολοκληρωθεί η εγκατάσταση νέων γραμμών (σκάβανε καιρό και τοποθετήσανε παντού τριγύρω κάτι χοντρά μαύρα καλώδια με σχεδιάκια τηλεφώνου πάνω :P) αλλά απ' ότι είπαν οι τεχνικοί θα αργήσουν ακόμα να κάνουν τις τελικές συνδέσεις... Ξέρει κανείς από εμπειρία πόσο καιρό παίρνουν όντως αυτές οι εργασίες; Ήδη αργήσαν... 4 χρόνια να βάλουν καινούριες γραμμές επειδή δεν τα βρίσκαν οι εργολάβοι για την περιοχή... Επίσης ένας τεχνικός μίλησε πως πρόκειται για ίνες...! Να αρχίσω να χαίρομαι;;

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια ενω εχω συνδεση 1 mbps στο speedtest μου βγαζει 17 και αλλες φορες 8.δεν παρατηρω καμια αλλαγη στην ταχυτητα και η περιοχη μου υποστηριζει μεχρι 2 και τωρα αναβαθμιζονται οι ταχυτητες..

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

χτες αναβαθμησα την 8αρα μου σε 24αρα και σημερα το ρουτερ ενω συγχρονιζε γυρω στα 8000 τωρα πηγε στα 13852.με την 8αρα κατεβαζα σταθερα 800 με download manager βεβαια αλλα με την 24αρα το πολυ μεχρι 1300-1400.γιατι τοση αποκλιση απο τα 2400?ενταξει λεει "εως 24" αλλα μηπως θα επρεπε να λεει "λιγο πανω απο τα 8"?κολο οτε!
Link to comment
Share on other sites

χτες αναβαθμησα την 8αρα μου σε 24αρα και σημερα το ρουτερ ενω συγχρονιζε γυρω στα 8000 τωρα πηγε στα 13852.με την 8αρα κατεβαζα σταθερα 800 με download manager βεβαια αλλα με την 24αρα το πολυ μεχρι 1300-1400.γιατι τοση αποκλιση απο τα 2400?ενταξει λεει "εως 24" αλλα μηπως θα επρεπε να λεει "λιγο πανω απο τα 8"?κολο οτε!

 

H ταχύτητα συγχρονισμού έχει να κάνει κυρίως με την απόσταση από το κέντρο του ΟΤΕ, τη ποιότητα του χαλκού της γραμμής (π.χ θόρυβος) κ.α Δώσε μας τα στατιστικά της σύνδεσης σου από το router (attenuation, snr/noise margin κ.τλ) να δούμε γιατι συγχρονίζεις έτσι.

 

Πάντως πρέπει να ξέρεις ότι η ταχύτητα σου είναι μια χαρά, καθόλου δεν πρέπει να διαμαρτύρεσαι.;) Όποιος συγχρονισμός είναι πάνω από 10-11 θεωρείται καλός και από τη στιγμή που πιάνεις πάνω από 1ΜΒ/s μη μιλάς καθόλου. Εγώ στη forthnet συγχρονίζω στα 15 και σπάνια βλέπω πάνω από 200 ΚΒ/s...:X

Link to comment
Share on other sites

H ταχύτητα συγχρονισμού έχει να κάνει κυρίως με την απόσταση από το κέντρο του ΟΤΕ, τη ποιότητα του χαλκού της γραμμής (π.χ θόρυβος) κ.α Δώσε μας τα στατιστικά της σύνδεσης σου από το router (attenuation, snr/noise margin κ.τλ) να δούμε γιατι συγχρονίζεις έτσι.

 

Πάντως πρέπει να ξέρεις ότι η ταχύτητα σου είναι μια χαρά, καθόλου δεν πρέπει να διαμαρτύρεσαι.;) Όποιος συγχρονισμός είναι πάνω από 10-11 θεωρείται καλός και από τη στιγμή που πιάνεις πάνω από 1ΜΒ/s μη μιλάς καθόλου. Εγώ στη forthnet συγχρονίζω στα 15 και σπάνια βλέπω πάνω από 200 ΚΒ/s...:X

δηλαδη να μην παρω να τους χεσω ε? :lol:

καλα εσυ σε ιδιωτικη εταιρεια γιατι καθεσαι και τους γραφεις να αλλαξεις ?

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη να μην παρω να τους χεσω ε? :lol:

καλα εσυ σε ιδιωτικη εταιρεια γιατι καθεσαι και τους γραφεις να αλλαξεις ?

 

Θα περιμένω και αυτό το μήνα και αν δεν υπάρξει βελτίωση θα πειστρέψω στον ΟΤΕ. Φαντάσου τι απελπισία υπάρχει με τους εναλλακτικούς...:p

Link to comment
Share on other sites

Θα περιμένω και αυτό το μήνα και αν δεν υπάρξει βελτίωση θα πειστρέψω στον ΟΤΕ. Φαντάσου τι απελπισία υπάρχει με τους εναλλακτικούς...:p

 

εαν επιτραπει στον ποτε να κανει double play με τις τιμες που ειχαν ακουστει θα εκλειναν ολοι οι εναλακτικοι!αλλα παλι μονοπωλιο θα ειχαμε :mad:

αλλα μου κανει εντυπωση η forthnet δεν ειναι αρκετα καλη για να εχεις τετοιες ταχυτητες?

Link to comment
Share on other sites

SOS προβλημα, Οποιος ξερει να βοηθήσει. Στην εταιρια μου ειχαμε μια 2mbit ΟΤΕ ADSL over ISDN σε μια στατικη IP. Ζητησαμε αναβάθμιση σε 24. αφου αρχικα λεγαν οτι εχει γινει ενω δεν ειχε γίνει, οταν τελικα εκαναν την αναβάθμιση δεν δουλευε τιποτα. Στην συνεχεια ειδαμε πως ειχε προβλημα το ΝΕΤMODE sto isdn.ΤΟ εφτιαξαν αλλα τωρα το LINK einai down πανω στο ρουτερακι, και απο τον οτε λενε οτι ολοκληρωσαν τον ψηφιακο ελεγχο και οτι ειναι δικό μας το π΄ροβλημα. Αλλα δεν ειναι. γιατι ολα ξεκινησαν μολις εκαναν την αναβαθμιση. Ξερει Καποιος κατι ?? ειναι πολυ επειγον.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

H ταχύτητα συγχρονισμού έχει να κάνει κυρίως με την απόσταση από το κέντρο του ΟΤΕ, τη ποιότητα του χαλκού της γραμμής (π.χ θόρυβος) κ.α Δώσε μας τα στατιστικά της σύνδεσης σου από το router (attenuation, snr/noise margin κ.τλ) να δούμε γιατι συγχρονίζεις έτσι.

 

Πάντως πρέπει να ξέρεις ότι η ταχύτητα σου είναι μια χαρά, καθόλου δεν πρέπει να διαμαρτύρεσαι.;) Όποιος συγχρονισμός είναι πάνω από 10-11 θεωρείται καλός και από τη στιγμή που πιάνεις πάνω από 1ΜΒ/s μη μιλάς καθόλου. Εγώ στη forthnet συγχρονίζω στα 15 και σπάνια βλέπω πάνω από 200 ΚΒ/s...:X

 

Εχω Conn-x 8αρα και τα εχω δει ολα. Πριν απο 15 περιπου μερες εκανα το .. σφαλμα και ζητησα αναβαθμιση σε ..εως 24 Mbit/s . Μενω Κυψελη, το attenuation ειναι 27,8 δηλ δειχνει να απεχω 2 χλμ απο τον κομβο. ΟΜΩΣ παλαιοτερα μου εδειχνε 24,8 δηλαδη αποσταση 1,8 χλμ δινοντας δυνητικη ταχυτητα θεωρητικη γυρω στα 14,5 με 15 Mbit/s. Επισης το σημα ως προς τον θορυβο SNR ενω στα 2Mbit/sec ηταν σταθερα γυρω στο 21 σταδιακα στην 4σαρα εγινε 15 μετα στην 8αρα εγινε 12 (αφου ηρθε ενα συνεργειο του πΟΤΕ και μου "καθαρισε" την γραμμη, κατοπιν στην ..εως 24 εγινε 8 με 9 και εκει ηρθε το..ΤΕΛΟΣ. δεν συγχρονιζε η αλλοτε το εβρισκε και αλλοτε οχι. Κατοπιν αφου εμαθα απο μια ειδικη υπηρεσια του ΟΤΕ (Οπολυς ο κοσμος δεν την ξερει για ευνοητους λογους) οτι η ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ΜΕΓΙΣΤΗ ΜΟΥ ταχυτητα είναι λιγο κατω από 11Mbit/s (στο ρουτερ πανω απο 9,5Mbit/s δεν μου εβγαζε ποτε)ΥΠΟΒΑΘΜΙΣΑ την γραμμη σε 8αρα παλι αλλα με χειροτερα χαρακτηριστικα απο πιο παλια. attenuation στο 27,8 απο 24,8 και θορυβος θορυβος θορυβος το SNR γυρω στο 9. Αναβαθμισα το firmware toy ρουτερ (ενα Baudtec A0 ασυρματο 2+) τιποτα. Αγορασα ενα zyxel router των 80 ευρω (αυτο κι αν ηταν σφαλμα) ΤΖΑΜΠΑ ο κοπος και τα λεφτα . ΤΕΛΙΚΑ πηγα ο ΙΔΙΟΣ στα κεντρικα του πΟΤΕ στην 3ης Σεπτεμβριου για ερθει τεχνικος στο σπιτι (αν χρειαστει) αφου αυτη την φορα το 121 δεν βοηθησε και τοσο, Ουτε το 1242 (με εριχναν στο 121 για βλαβη και αυτοι).ΕΛΕΟΣ δεν αντεχω αλλο

Link to comment
Share on other sites

Το οτι κατεβαινε το SNR οσο ανεβαζες ταχυτητες ειναι φυσιολογικο.

 

Το οτι το SNR σου ειναι 9 ειναι φυσιολογικο (o OTE εχει target SNR το 9).

 

 

Τελικα δε καταλαβα το προβλημα ακριβως που ειναι; Και ποσο συγχρονιζεις τωρα; Δωσε μας στατιστικα γραμμης - εαν γινεται με dmt tool - για να δουμε !

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Το οτι κατεβαινε το SNR οσο ανεβαζες ταχυτητες ειναι φυσιολογικο.

 

Το οτι το SNR σου ειναι 9 ειναι φυσιολογικο (o OTE εχει target SNR το 9).

 

 

Τελικα δε καταλαβα το προβλημα ακριβως που ειναι; Και ποσο συγχρονιζεις τωρα; Δωσε μας στατιστικα γραμμης - εαν γινεται με dmt tool - για να δουμε !

 

Target SNR το 9 οταν απο το 11 αρχιζουν τα προβληματα;

νομιζω οτι κατι δεν παει καλα,

συναδελφος μου στην καλλιπολη πειραια εχει SNR 18!!! και ονομαστικη ταχυτητα στον ρουτερ του 14700ΚBit/s.

Ειπες τιποτα;

Α εχει Forthnet, (αν και πιστευω εχει να κανει περισσοτερο με την περιοχη)

 

Τελος παντων οταν θα ερθει ο ειδικος (θελω να πιστευω) να μου εξηγησει τι γινεται. εως τοτε θα συγχρονιζομαι και θα αποσυγχρονιζομαι στα 8192 down ονομαστικη με 381 up , με συχνοτητα ...τρυποκαρυδου.

(router δεν τρεχει νομιζω αφου δοκιμασα με 3 διαφορετικα Thomson ενσυρματο εως 8Μβιτ, Zyxel 2+ ασυρματο, καθως και το μαμισιο Baudec 2+ ασυρματο)

Link to comment
Share on other sites

Εχω Conn-x 8αρα και τα εχω δει ολα. Πριν απο 15 περιπου μερες εκανα το .. σφαλμα και ζητησα αναβαθμιση σε ..εως 24 Mbit/s . Μενω Κυψελη, το attenuation ειναι 27,8 δηλ δειχνει να απεχω 2 χλμ απο τον κομβο. ΟΜΩΣ παλαιοτερα μου εδειχνε 24,8 δηλαδη αποσταση 1,8 χλμ δινοντας δυνητικη ταχυτητα θεωρητικη γυρω στα 14,5 με 15 Mbit/s. Επισης το σημα ως προς τον θορυβο SNR ενω στα 2Mbit/sec ηταν σταθερα γυρω στο 21 σταδιακα στην 4σαρα εγινε 15 μετα στην 8αρα εγινε 12 (αφου ηρθε ενα συνεργειο του πΟΤΕ και μου "καθαρισε" την γραμμη, κατοπιν στην ..εως 24 εγινε 8 με 9 και εκει ηρθε το..ΤΕΛΟΣ. δεν συγχρονιζε η αλλοτε το εβρισκε και αλλοτε οχι. Κατοπιν αφου εμαθα απο μια ειδικη υπηρεσια του ΟΤΕ (Οπολυς ο κοσμος δεν την ξερει για ευνοητους λογους) οτι η ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ΜΕΓΙΣΤΗ ΜΟΥ ταχυτητα είναι λιγο κατω από 11Mbit/s (στο ρουτερ πανω απο 9,5Mbit/s δεν μου εβγαζε ποτε)ΥΠΟΒΑΘΜΙΣΑ την γραμμη σε 8αρα παλι αλλα με χειροτερα χαρακτηριστικα απο πιο παλια. attenuation στο 27,8 απο 24,8 και θορυβος θορυβος θορυβος το SNR γυρω στο 9. Αναβαθμισα το firmware toy ρουτερ (ενα Baudtec A0 ασυρματο 2+) τιποτα. Αγορασα ενα zyxel router των 80 ευρω (αυτο κι αν ηταν σφαλμα) ΤΖΑΜΠΑ ο κοπος και τα λεφτα . ΤΕΛΙΚΑ πηγα ο ΙΔΙΟΣ στα κεντρικα του πΟΤΕ στην 3ης Σεπτεμβριου για ερθει τεχνικος στο σπιτι (αν χρειαστει) αφου αυτη την φορα το 121 δεν βοηθησε και τοσο, Ουτε το 1242 (με εριχναν στο 121 για βλαβη και αυτοι).ΕΛΕΟΣ δεν αντεχω αλλο

 

Οπως σου ειπα και ο φιλος, snr 9 για 24 mbit ειναι φυσιολογικο (οσο ανεβαινουν οι ταχυτητες μειωνεται και το snr) Για 8αρα ειναι χαμηλο, για αυτο και δεν συγχρονιζει παντα. Να πας ο ιδιος στα κεντρικα για να ερθει ο τεχνικος δεν εχει νοημα, και στο 1242 οταν δηλωνουν τη βλαβη με ραντεβου τη δηλώνουν. Το θεμα απο κει και περα ειναι τι θα πει ο εκαστοτε τεχνικος. Αν δηλαδη θεωρησει οτι ειναι προβλημα αποστασης, δεν θα ερθει, και απλα θα σου πει να μειωσεις ταχυτητα.

Ο αρνηθείς δεν μετανοιώνει. Aν ρωτιούνταν πάλι,

όχι θα ξαναέλεγε. Κι όμως τον καταβάλλει

εκείνο τ’ όχι — το σωστό — εις όλην την ζωή του.

Link to comment
Share on other sites

Target SNR το 9 οταν απο το 11 αρχιζουν τα προβληματα;

νομιζω οτι κατι δεν παει καλα,

συναδελφος μου στην καλλιπολη πειραια εχει SNR 18!!! και ονομαστικη ταχυτητα στον ρουτερ του 14700ΚBit/s.

Ειπες τιποτα;

Α εχει Forthnet, (αν και πιστευω εχει να κανει περισσοτερο με την περιοχη)

 

 

Ναι target SNR 9 εχει ο ΟΤΕ και 6 εχει η forthnet. Τα δικά σου προβληματα αρχιζουν απο τα 11. Σε εμενα πχ και μετα 3 snr δεν πεφτει η γραμμη. Το θεμα ειναι οτι εαν αρχιζουν απο 11 τα δικα σου, σιγουρα ο οτε θα στο κανει το target snr απο 9 που ειναι το default στα 11. Ετσι θα πεσει η ταχυτητα σου αλλα θα εχεις πιο σταθερη γραμμη

 

Ο συναδελφος σου εχει snr 18 (παντα για το downstream μιλαμε ετσι; ) γιατι ειναι πιο κοντα στο Κεντρο, και πολλά άλλα (οπτικη απο καφαο μεχρι dslam), καινουργια καλωδια χαλκου κτλ.

 

Ελπιζω να εχεις βαλει το ρουτερ στην κεντρικη μπριζα, χωρις φιλτρα και τηλεφωνα.

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Οπως σου ειπα και ο φιλος, snr 9 για 24 mbit ειναι φυσιολογικο (οσο ανεβαινουν οι ταχυτητες μειωνεται και το snr) Για 8αρα ειναι χαμηλο, για αυτο και δεν συγχρονιζει παντα. Να πας ο ιδιος στα κεντρικα για να ερθει ο τεχνικος δεν εχει νοημα, και στο 1242 οταν δηλωνουν τη βλαβη με ραντεβου τη δηλώνουν. Το θεμα απο κει και περα ειναι τι θα πει ο εκαστοτε τεχνικος. Αν δηλαδη θεωρησει οτι ειναι προβλημα αποστασης, δεν θα ερθει, και απλα θα σου πει να μειωσεις ταχυτητα.

 

Τα αναλυτικα στοιχεια της γραμμης τα εχουν δει απο τα κεντρικα, δεν ειναι μονο το SNR alla και κατι αλλοι παραγοντες ακαταλαβιστικοι που ειναι αναλογοι σε αντιστοιχια με το SNR apla se emena με SNR 10 η 9 αρχιζουν τα προβληματα [Β]αφου πηγα και τους ενοχλησα φυσικα)[/b] εως τοτε μου ελεγαν να βαλω αφοβα 24σαρα. ΛΥΠΑΜΑΙ αλλα ετσι ειναι. Επισης εχουν διαπιστωσει ηδη οτι υπαρχει προβλημα στη περιοχη μιας και απεχει μονο 1,8χλμ απο τον κομβο , το εχουν ΠΑΡΑΔΕΧΘΕΙ. το θεμα ειναι ΑΝ ΜΠΟΡΟΥΝ να κανουν κατι αυτη την στιγμη η θα αναγκαστω να πεσω στα 2Μβιτ αφου μετα το πασχα 2 , 8 , και 24 θα υπαρχουν μονο.

Πιστευω ολο και περισσοτερο οτι το γρηγορο ιντερνετ τουλαχιστον στο σπιτι μου ηταν ενα ονειρο και περασε

Υ.Γ (φιλτρα και λοιπα δεν ισχυουν. εχω δοκιμασει με και χωρις αυτα , κατευθειαν η σε δευτερευουσα, εχω ανοιξει τις μπριζες και εινα οκ οι καλωδιωσεις αν και δεν χρειαζοταν αφου ο ηλεκτρολογος που τις εβαλε ηταν εγγυηση.).

Link to comment
Share on other sites

εγω καστελλα πειραια ειχα 8αρα οτε και συγχρονιζε στα 8000 πανω κατω και κατεβαζε με manager 780-830!και την πεμπτη τηλεφωνικα ζητησα αναβαθμιση σε 24αρα εγινε ΣΕ ΜΙΑ ΜΕΡΑ και τωρα συγχρονιζει στα 13500 περιπου και κατεβαζει με γυρω στα 1.3-1.6. καλα ειναι ?

εχω το sagem 1540 το ασυρματο.πως βλεπω τις τιμες που λετε για θορυβο κλπ να σας τις δειξω?το σαιτ του ρουτερ μου ειναι 192.168.2.1

Link to comment
Share on other sites

Μπες στο 192.168.2.1 και πάτα στην αριστερή στήλη στο advanced. Εκεί θα τα δεις όλα.
مفاجأة
Link to comment
Share on other sites

Hρθε σημερα τεχνικος απο πΟΤΕ και μου ... εξηγησε το ονειρο.

Καταρχας μου αλλαξε το μοντεμ-ρουτερ με ενα νεου τυπου Σαζεμ

Κατοπιν εκανε κατι ενεργειες επανασυγχρονισμου με τον κομβο (3η Σεπτεμβριου) απευθειας.

Με τα παραπανω κλειδωσε το down στα 7200 και SNR 13,6 ενω το attenuation ανεβηκε λιγο στα 31. Την επομενη μερα 1/4 down 8191 με SNR 11,5 και attenuation 30,5. (To μοντεμ τελικα ειναι ΜΕΓΑΛΗ υποθεση).

Παρακατω επισυναπτω δυο PrtScn απο το Speedtest οπου 9 στις 10 ειναι σταθερο ανεξαρτητως ωρας (μιλαμε παντα για ενσυρματη δικτυωση αφου το wifi ειναι μια πονεμενη και προβληματικη ιστορια).

Τελος το κυριοτερο..με επανεφερε στην πραγματικοτητα λεγοντας μου οτι ειδικα στην Κυψελη τα προβληματα λογω παλαιοτητας των γραμμων ειναι πολλα. Αναβαθμισεις γινονται σχετικα συχνα, και σε οτι αφορα την χωρητικοτητα, και σε οτι αφορα την ποιοτητα των γραμμων (οπτικες ινες, καλυτερης ποιοτητας χαλκος (καθαροτερος), πολυπλεξια και κατανομη συχνοτητων). η κυριοτερη ομως αναβαθμιση ειναι ακομη σε αναμονη εδω και περιπου εναν χρονο για διαφορους λογους που δεν ειναι της παρουσης. Θα τοποθετησουν εξτρα miniDSLAM ενδιαμεσα στους κομβους για να βελτιωσουν τις ταχυτητες και την χωρητικοτητα (για γραμμες απο 4 με 5 Mbit/s και ανω), κατι σαν overboost δηλαδη.

Επισης οι κατηγοριες 2Μb/s ,8Mb/s, και εως 24 δεν θα ειναι στανταρ μετα το Πασχα (οπως εχει προαναγγελθει) αλλα κατα περιπτωση, εξαρταται αποκλειστικα απο την ποιοτητα των γραμμων.

Απο ολα αυτα καταλαβα οτι οσον αφορα τον ΟΤΕ υπαρχει θεμα αναβαθμισης του δικτυου του σε αρκετα σημεια στην πρωτευουσα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...