Jump to content

COSMΟΤΕ: HOME: Δίκτυο, τιμές, σχόλια, παρατηρήσεις, προβλήματα


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αυτό ισχύει για να επιστρέψεις τη τηλεφωνία σε όλες τις πρίζες και γενικά δεν λειτουργεί και τέλεια.. Αν θέλεις ένα τηλέφωνο στο ρουτερ πάνω απευθείας στα phone που έχει πίσω. Χωρίς φίλτρο χωρίς τίποτα. Και το ρουτερ απευθείας στο τοίχο.

Εμένα λειτουργεί χωρίς (μέχρι τώρα) πρόβλημα με 2 συσκευές , μία ασύρματη και μια 24 ετών ...

Μάκης

"ΤΙΣ ΑΓΟΡΕΥΕΙΝ ΒΟΥΛΕΤΑΙ"

"ΕΝΔΕΧΕΤΑΙ ΑΛΛΩΣ ΕΧΕΙΝ "

Όταν εμείς τα λέγαμε αυτά οι "άλλοι" απλώς δεν υπήρχαν ...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
καλησπερα παρατηρησα οτι το λαμπακι του mini ups ειναι κιτρινο ενω εχει ρευμα κανονικα μου ειπανε οτι εχει προβλημα το mini ups και να το βαλω στην μπριζα μονο του και να βαλω τον φορτιστη στο ρουτερ, παρατηρησα οτι ανεβηκε ο συνχρονισμος στο 10350 με φορτιστη ενω με το ups ητανε 9814 to down. το εχει παρατηρησει κανενας αλλος; . παντως μου ειπανε οτι δεν το επιστρεφουμε το παλιο mini ups αλλα το ανακυκλωνουμε δεν εχει χρησιδανειο οπως το speedport entry 2i.

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παρατηρησα οτι το λαμπακι του mini ups ειναι κιτρινο ενω εχει ρευμα κανονικα μου ειπανε οτι εχει προβλημα το mini ups και να το βαλω στην μπριζα μονο του και να βαλω τον φορτιστη στο ρουτερ, παρατηρησα οτι ανεβηκε ο συνχρονισμος στο 10350 με φορτιστη ενω με το ups ητανε 9814 to down. το εχει παρατηρησει κανενας αλλος; . παντως μου ειπανε οτι δεν το επιστρεφουμε το παλιο mini ups αλλα το ανακυκλωνουμε δεν εχει χρησιδανειο οπως το speedport entry 2i.

 

Κι εμενα στο πατρικο μου, πανω στην 3ετια χαλασε το mini ups. Οντως δεν το ζητησαν πισω, οπως κανουν με τα routers.

Παντως, πολυ γρηγορα χαλασε....max 3 χρονια....

Εστειλαν αλλο βεβαια, με 2 μηνες καθυστερηση, αρχες του 2019, γιατι ειχαν ελλειψεις σε στοκ τοτε....

Link to comment
Share on other sites

Κι εμενα στο πατρικο μου, πανω στην 3ετια χαλασε το mini ups. Οντως δεν το ζητησαν πισω, οπως κανουν με τα routers.

Παντως, πολυ γρηγορα χαλασε....max 3 χρονια....

Εστειλαν αλλο βεβαια, με 2 μηνες καθυστερηση, αρχες του 2019, γιατι ειχαν ελλειψεις σε στοκ τοτε....

 

δεν σε επηρεασε στο συνχρονισμο;.

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

δεν σε επηρεασε στο συνχρονισμο;.

 

Δεν το εψαξα καν.

Ετσι κι αλλιως στο πατρικο μου, οι γονεις μου δεν εχουν απαιτησεις σε θεματα ταχυτητων...

Link to comment
Share on other sites

Δεν το εψαξα καν.

Ετσι κι αλλιως στο πατρικο μου, οι γονεις μου δεν εχουν απαιτησεις σε θεματα ταχυτητων...

 

τωρα ξανα επεσε ο συνχρονισμος στο 8990 οποτε μπορει να ητανε παροδικη η αυξηση συνχρονισμου τι να πω δεν ξερω . θα καλεσω το 13788 να ζητησω αλλο mini ups το εχω μερες ανοιχτο ( το κλεινω το βραδυ και ακομα να τελειωσει!, δεν ειναι συνδεδεμενο με κατι!) και παλι κιτρινο ειναι το λαμπακι.

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ισχύει για να επιστρέψεις τη τηλεφωνία σε όλες τις πρίζες και γενικά δεν λειτουργεί και τέλεια.. Αν θέλεις ένα τηλέφωνο στο ρουτερ πάνω απευθείας στα phone που έχει πίσω. Χωρίς φίλτρο χωρίς τίποτα. Και το ρουτερ απευθείας στο τοίχο.

Ένα μικρό update:

Τελικά μετά από απίστευτα πολλές αποσυνδέσεις και πολλά νεύρα από γονείς γιατί δεν είχαν ίντερνετ αλλά το σημαντικότερο και τηλέφωνο πλέον ξανά έβαλα το σπλιτερ και Ω του θαύματος έφτιαξε. Λειτουργεί άψογα. Μίλησα και με cosmote και μου επιβεβαίωσε να μην αφαιρέσω το σπλιτερ.

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Update στο update:

 

Τελικά κάτι άλλο παίζει στη γραμμή και το έδωσα βλάβη. Κάτι παίζει απέξω μου είπαν και θα στείλουν τεχνικό. Πάρα πολλές και για μεγάλα χρονικά διαστήματα διακοπές. Κολλάει στο 2ο λαμπάκι του dsl το οποίο συνεχώς αναβοσβηνει. Με το voip δεν υπάρχει και τηλέφωνο και η μάνα μου είναι στα κάγκελα και ζητάει να της αλλάξω πάροχο. Αναγκάστηκα να πάρω από το κινητό μου για να μιλήσω με τεχνική υποστήριξη.

 

Εις αναμονή λοιπόν για την λύση του προβλήματος στο πατρικό μου.

 

Εγώ προσωπικά στο Χαλάνδρι με ΟΤΕ vdsl 50 και χωρίς voip δεν είχα εδώ και 2 χρόνια που έχω συμβόλαιο μαζί τους ούτε 1 αποσύνδεση. Ούτε μια.

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Αν κάποιος δηλώσει βλάβη και του δώσουν τα 10GB που δίνουν για δώρο σε παραπάνω από έναν αριθμό ή να μην έχει ο ίδιος Cosmote ας μου στείλει ένα PM να του δώσω έναν αριθμό που τα έχω ανάγκη :D
Link to comment
Share on other sites

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ

Η ΟΤΕ Α.Ε. και η COSMOTE- ΚΙΝΗΤΕΣ ΤΗΛΕΦΩΝΙΕΣ Α.Ε. ενημερώνουν πως από

την 01/09/19 οι συνδρομητές που έχουν επιλέξει να εξοφλούν τον λογαριασμό τους

με πάγια εντολή μέσω του τραπεζικού τους λογαριασμού θα επιβαρύνονται με την

προμήθεια που επιβάλλεται από την Τράπεζα που διατηρούν τον τραπεζικό

λογαριασμό τους.

Το ύψος της προμήθειας ορίζεται σύμφωνα με την τιμολογιακή πολιτική της εκάστοτε

Τράπεζας.

https://www.cosmote.gr/announcements/fixed/220719_anakoinwsh_pagies.pdf

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παιδια να ρωτησω :ειδα οτι στην περιοχη μου υποστηριζει το δικτυο ταχυτητες μεχρι 200mb fiberspeed.Αυτο ειναι καθαρη οπτικη ινα ή το ντεμεκ?και γιατι γραφει πχ ταχυτητες εως 100Mbs ή 200mbs και οχι ταχυτητα 100mbs?

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

αν οχι 200 πολυ κοντα στο 200, αναλογως την αποσταση σου απο την καμπινα και την εσωτερικη σου καλωδιωση
Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

αν οχι 200 πολυ κοντα στο 200, αναλογως την αποσταση σου απο την καμπινα και την εσωτερικη σου καλωδιωση

 

Νομιζω πρεπει να ειμαι καλα γιατι χτες που μετρησα με ookla μου εβγαλε 40mbs σε συνδεση 50mbs

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι σημαντικό το speedtest αλλά τα στοιχεία της γραμμής σου. Ενώ είσαι συνδεδεμένος στο wifi, μπες στο 192.168.1.1 και πάτησε στα αριστερά status, στείλε μας τα στοιχεία για να δούμε την γραμμή σου!
Link to comment
Share on other sites

αυτό που θα γράψω το πρόβλημα ίσως κάποιοι γελάσετε αλλά είναι αληθινή ιστορία και δεν ξέρω τι άλλο να κάνω....

εχω σπιτι βονταφον 30αρα με πραγματικη ταχυτητα 28 σφαιρα δηλαδη

εχω ενα λαπτοπ επανω σφαιρα παει 3 κινητα σφαιρα πανε και το δικο μου κινητο ενα lg g4 το οποιο εχει καθαρο λογισμικο περασμενο με hard reset και με ολα!!!το αστειο της υποθεσης??το κινητό εξω συνδεεται με φορθνετ κοσμοτε και πανε ολα σφαιρα ενω στο σπιτι κολανε οι εφαρμογες αργει να ανοιξει καποιες σελιδες εως και 1 λεπτο και γενικα το τηλ παει σαν φυδι βαζω δεδομενα whats up και παει παλι σφεντονα και λεω μηπως εχει γινει κατι στην βονταφο γενικα η φταιει κατι στο σπιτι??κουλο μεν αλλα δεν ξερω τι να κανω....το ρουτερ το εχω κανει ρυμθισεις bridge ωστε να συνδεω και ενα ρουτερ καλο που εχω στο σαλονι και να πιανει σημα σε ολο το σπιτι εχουν γινει επανεκκηνισεις σε ολα αλλα το προβλημα παραμενει....

[sIGPIC][/sIGPIC]

''ΖΗΣΕ ΣΑΝ ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΥΡΙΟ''

"Οι απόψεις είναι σαν τις κω@@@πίδες. Όλοι έχουν από μία."

smrtphone history:HTC Desire**SONY XPERIA SP**LG G3 32Gb**LG G4**ΧΙΑΟΜΙ ΜΙ 9Τ

Link to comment
Share on other sites

αυτό που θα γράψω το πρόβλημα ίσως κάποιοι γελάσετε αλλά είναι αληθινή ιστορία και δεν ξέρω τι άλλο να κάνω....

 

εχω σπιτι βονταφον 30αρα με πραγματικη ταχυτητα 28 σφαιρα δηλαδη

 

εχω ενα λαπτοπ επανω σφαιρα παει 3 κινητα σφαιρα πανε και το δικο μου κινητο ενα lg g4 το οποιο εχει καθαρο λογισμικο περασμενο με hard reset και με ολα!!!το αστειο της υποθεσης??το κινητό εξω συνδεεται με φορθνετ κοσμοτε και πανε ολα σφαιρα ενω στο σπιτι κολανε οι εφαρμογες αργει να ανοιξει καποιες σελιδες εως και 1 λεπτο και γενικα το τηλ παει σαν φυδι βαζω δεδομενα whats up και παει παλι σφεντονα και λεω μηπως εχει γινει κατι στην βονταφο γενικα η φταιει κατι στο σπιτι??κουλο μεν αλλα δεν ξερω τι να κανω....το ρουτερ το εχω κανει ρυμθισεις bridge ωστε να συνδεω και ενα ρουτερ καλο που εχω στο σαλονι και να πιανει σημα σε ολο το σπιτι εχουν γινει επανεκκηνισεις σε ολα αλλα το προβλημα παραμενει....

Λάθος θέμα. Το παρόν θέμα αφορά τη Cosmote.

 

(Δοκίμασε μήπως με αλλαγή καναλιού wi-fi στο ρούτερ λυθεί το θέμα)

 

Στάλθηκε από το HTC 10 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

:innocent: Όλα είναι σχετικά... :devil:
Link to comment
Share on other sites

Λάθος θέμα. Το παρόν θέμα αφορά τη Cosmote.

 

(Δοκίμασε μήπως με αλλαγή καναλιού wi-fi στο ρούτερ λυθεί το θέμα)

 

Στάλθηκε από το HTC 10 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Χιλια συγγνώμη μπερδεύτηκα αλλά είχες δίκαιο φαίνεται οτι λύθηκε !!ευχαριστώ πολύ!!

[sIGPIC][/sIGPIC]

''ΖΗΣΕ ΣΑΝ ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΥΡΙΟ''

"Οι απόψεις είναι σαν τις κω@@@πίδες. Όλοι έχουν από μία."

smrtphone history:HTC Desire**SONY XPERIA SP**LG G3 32Gb**LG G4**ΧΙΑΟΜΙ ΜΙ 9Τ

Link to comment
Share on other sites

το τεχνικό τμήμα δουλεύει σκ? πέσανε κάτι κεραυνοί πριν, δεν είχαμε διακοπή ρεύματος αλλά το ρουτερ έκανε μόνο του επανεκκίνηση και από 50 πλέον κλειδώνω στα 6. με γείτονες που μίλησα έχουν κι αυτοί προβλήματα άρα μάλλον έχει θέμα η καμπίνα.

 

υ.γ όταν ρωτάω αν δουλεύουν σκ εννοώ για επιδιορθωσεις πάνω στην καμπίνα και μόνο, όχι για να έρθει τεχνικός του ΟΤΕ σπίτι.

Link to comment
Share on other sites

Εμεις που είχαμε θέμα με καμπίνα δεν κάνανε εργασίες το ΣΚ, Δευτέρα πρωί διορθώθηκε όμως.
Link to comment
Share on other sites

το τεχνικό τμήμα δουλεύει σκ? πέσανε κάτι κεραυνοί πριν, δεν είχαμε διακοπή ρεύματος αλλά το ρουτερ έκανε μόνο του επανεκκίνηση και από 50 πλέον κλειδώνω στα 6. με γείτονες που μίλησα έχουν κι αυτοί προβλήματα άρα μάλλον έχει θέμα η καμπίνα.

 

υ.γ όταν ρωτάω αν δουλεύουν σκ εννοώ για επιδιορθωσεις πάνω στην καμπίνα και μόνο, όχι για να έρθει τεχνικός του ΟΤΕ σπίτι.

 

Αν δεν είσαι Αθήνα (μάλλον όχι, εδώ δεν έβρεξε), τότε από Δευτέρα...

Link to comment
Share on other sites

όχι δεν είμαι Αθήνα. λίγο χαζό πάντως να μην υπάρχει προσωπικό ασφαλείας για τέτοια θέματα. τουλάχιστον για την καμπίνα έπρεπε να υπάρχει κάποιος για να μην ταλαιπωρουντε τόσοι πελάτες για 2-3 μέρες για κάτι που πιθανών να είναι και 20 λεπτά δουλειά. το να μην έρχονται στα σπίτια το σκ είναι φυσιολογικό πάντως. τεσπα υπομονή μέχρι Δευτέρα, τουλάχιστον μου έδωσαν 10gb στο κινητό.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...