Jump to content

COSMΟΤΕ: HOME: Δίκτυο, τιμές, σχόλια, παρατηρήσεις, προβλήματα


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν έχει σχέση με το θέμα, ακόμη και αν ο Γερμανός ανήκει στην Cosmote, αλλά ναι γίνεται αυτό συνήθως. Με το αζημίωτο φυσικά.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Διαθέτω μικρή τουριστική μονάδα όπου λόγο της εποχικότητας εχω επιλέξει το πρόγραμμα COSMOTE Home Double Play Εξοχικό 4 S. Πρόσφατα έβαλα και τερματικό αποδοχής καρτών (POS). Ξέρει κάποιος αν αυτό θα μπορεί να λειτουργεί τους μήνες όπου διακόπτετε το τηλεφωνώ και το internet;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Διαθέτω μικρή τουριστική μονάδα όπου λόγο της εποχικότητας εχω επιλέξει το πρόγραμμα COSMOTE Home Double Play Εξοχικό 4 S. Πρόσφατα έβαλα και τερματικό αποδοχής καρτών (POS). Ξέρει κάποιος αν αυτό θα μπορεί να λειτουργεί τους μήνες όπου διακόπτετε το τηλεφωνώ και το internet;

 

καλησπερα , για μενα εφοσον εχεις τουριστικη μοναδα και εχεις κοσμο που σιγουρα θα μπαινει στο ιντερνετ γυρισε την γραμμη σου στο προγραμμα εως 24 για να εχεις καλυτερη ταχυτητα διοτι με την 4 πιστευω οτι θα αργει πολυ η συνδεση σου και για εσενα στην reception που θα πρεπει και εσυ να μπαινεις στο ιντερνετ , δεν ξερω εαν χρησιμοποιεις καποιο προγραμμα που μειωνει το bandwith οταν μπαινουνε πελατες στην τουριστικη μοναδα, απο την αλλη το pos θα σε συμβουλευα να το συνδεσεις με το ethernet για να γινεται αμεσα η συναλλαγη και να μην χρειαζεται να γινει κληση και να δημιουργουνται καθυστερησεις αμα τυχον το σταθερο τηλεφωνο ειναι κατειλλημενο. εννοειται οτι θα λειτουργει το pos οταν θα ειναι συνδεμενο στο ιντερνετ ή στο τηλεφωνο εφοσον το σταθερο σου τηλεφωνο λειτουργει μονο 6 μηνες τον χρονο , τοτε μονο θα δουλευει και το pos, αλλιως οχι , γενικα σε συμφερει το κατεξοχην; ειναι πολυ μικρη η διαφορα στην τιμη και μεγαλος ο περιορισμος στις ημερες .

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Προτίνω αυτό:https://www.cosmote.gr/eshop/global/gadgets/productDetailDoublePlayFixed.jsp?productId=prod430032

αλλιώς δες εδώ:https://www.cosmote.gr/eshop/browse/Fixed-Services-Double-Play-Home-Double-Play-Up-to-24-Mbps/_/N-819

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα , για μενα εφοσον εχεις τουριστικη μοναδα και εχεις κοσμο που σιγουρα θα μπαινει στο ιντερνετ γυρισε την γραμμη σου στο προγραμμα εως 24 για να εχεις καλυτερη ταχυτητα διοτι με την 4 πιστευω οτι θα αργει πολυ η συνδεση σου και για εσενα στην reception που θα πρεπει και εσυ να μπαινεις στο ιντερνετ , δεν ξερω εαν χρησιμοποιεις καποιο προγραμμα που μειωνει το bandwith οταν μπαινουνε πελατες στην τουριστικη μοναδα, απο την αλλη το pos θα σε συμβουλευα να το συνδεσεις με το ethernet για να γινεται αμεσα η συναλλαγη και να μην χρειαζεται να γινει κληση και να δημιουργουνται καθυστερησεις αμα τυχον το σταθερο τηλεφωνο ειναι κατειλλημενο. εννοειται οτι θα λειτουργει το pos οταν θα ειναι συνδεμενο στο ιντερνετ ή στο τηλεφωνο εφοσον το σταθερο σου τηλεφωνο λειτουργει μονο 6 μηνες τον χρονο , τοτε μονο θα δουλευει και το pos, αλλιως οχι , γενικα σε συμφερει το κατεξοχην; ειναι πολυ μικρη η διαφορα στην τιμη και μεγαλος ο περιορισμος στις ημερες .

 

Καλησπέρα. Βασικά η ταχύτητα που δίνει ο ΟΤΕ εκεί είναι 3,5 Mbps όποτε το 4 μου είναι το ιδανικό. Κάποιο πρόγραμμα για μειώνει του bandwith οχι δεν εχω. Δεν γνωρίζω πως ακριβώς δουλεύει και αν θα μου χρειάζεται. Το να συνδέσω το POS με ethernet θα το κάνω. Αναρωτιόμουνα μήπως απλά γίνετε φραγή κλήσεων και δεδομένο στη γραμμή και το POS δούλευε με κάποιον τρόπο αν και νομίζω οτι και αυτό κάνει κλήση για να συνδεθεί. Το Κατεξοχήν για τις ανάγκες μου ναι είναι ok.

Link to comment
Share on other sites

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

[/color]

Την ρωτησα πως μπορεί να γίνει αυτό και μου είπε να κάνω αίτημα σε ένα κατάστημα και αυτοί θα αποφασίσουν ποτέ και αν θα το δεχτούν.φεξε μου και γλιστρισε δηλαδη

 

Αν δεν βρείς ακρη, μάζεψε οτι στοιχεία έχεις και κάνε μια καταγγελία στην ΕΕΤΤ.

Edited by babakos
Link to comment
Share on other sites

προβλημα με απενεργοποιηση αναμονης κλησης και απενεργοποιηση θυρας phone 1 ως λυση , επισης η ολοκληρωση κλησης σε κατειλλημενη γραμμη δεν δουλευει σε ευρυζωνικη τηλεφωνια ειναι προβλημα που ηδη το γνωριζουνε απο οτι μου ειπανε

 

καλημερα σας προχτες ο πατερας μου ειχε αφησει το σταθερο τηλεφωνο ανοιχτη την γραμμη και με επαιρνε ενας γνωστος μας τηλεφωνο και μου ειπε ειρωνικα οτι επαιρνα και δεν το σηκωνατε.. τα πηρα και εγω με την κοσμοτε και τους πηρα τηλεφωνο τους λεω οτι εχω απενεργοποιησει την αναμονη με κληση στο #43# και τελικα οταν με παιρνουνε τηλεφωνο ακουγεται η αναμονη, τελος παντων μου ζηταει το τηλεφωνο και μου ζητησε να συνδεσω ολα τα τηλεφωνα με το ταφακι που ειχε μεσα η συσκευασια στο phone 2 και ετσι και εκανα, μετα με επαιρνε τηλεφωνο ενω εγω ειχα καλεσει το 13888 να δειχνει οτι ειναι κατειλλημενη η γραμμη και παλι ακουγοτανε , και μου απενεργοποιησε την θυρα phone1 και εκανα επανεκκινηση του ρουτερ και ξανα πατησα το #43# και απενεργοποιηθηκε η αναμονη, με ενα τεστ μου εκανε εκεινος δεν ακουγοτανε σε εμενα η αναμονη.

καινουργια ειναι αυτη η ρυθμιση; το εχει κανει το 13888 σε κανεναν αλλον ; ή μονο σε εμενα ;

παντως απο οτι βλεπω συσκευη τηλεφωνου που ειχα πανω στο phone1 ειναι τελειως νεκρο τηλεφωνο, πιστευω οτι αυτο θα επρεπε να γινοτανε καιρο διοτι με τις 2 θυρες ητανε θεμα οταν εχεις 1 καναλι επικοινωνιας αφου δεν δουλευει το 1/2 καναλι επικοινωνιας οταν πας να το σηκωσεις απο το αλλο phone πεφτει η γραμμη αρα ητανε bug που διορθωθηκε , ελπιζω να μην εχω προβληματα με το σταθερο μου τηλεφωνο , επισης τωρα τελευταια την ειχα πατησει με την συσκευη gigaset da610 που παιρνει σημα απο τηλεφωνικο καλωδιο και εμφανιζει την αναγνωριση και δεν παιρνει μπαταριες , κολουσε αυτο μαζι με την αναμονη ή με το φαξ και δεν επεστρεφε η γραμμη και τυχαινε να μη κτυπαει το τηλεφωνο διοτι επρεπε να δωσει ταση στο τηλεφωνο αυτο για να δουλεψει αφου δινει ηδη ταση σε τοσα τηλεφωνα μαλλον δεν εφτανε .. δεν ξερω παντως εγω περιπου μια εβδομαδα που το αφαιρεσει το da 610 και δεν ειχα θεμα , τωρα λεω να το ξανα δοκιμασω που απενεργοποιησα την αναμονη.

επισης θελω να προσθεσω κατι , οταν κανουμε επανεκκινηση στο ρουτερ speedport entry2i ,οταν σταθεροποιηθουν τα λαμπακια και τα 4 , μετα απο 1 λεπτο το telephony η ενδειξη σβηνει και μετα ξανα αναβει και μου ειπανε οτι ειναι φυσιολογικο αυτο διοτι ελενχει τους κωδικους για την ευρυζωνικη τηλεφωνια.

 

Επισης εμαθα οτι η υπηρεσια ολοκληρωσης κλησης σε κατειλλημενη γραμμη δεν δουλευει καλα σε ευρυζωνικη γραμμη εχει καποιο bug και το οποιο το γνωριζουνε οποτε οποιος την εχει ενεργοποιησει να μην την χρησιμοποιει διοτι δεν δουλευει την χρησιμοποιησα προσφατα πχ παιρνω καποιο σταθερο τηλεφωνο και ητανε κατειλλημενο παταω R5# και μου λεει οτι η εντολη μου καταχωρηθηκε , μετα οταν απελευθωρηκε η γραμμη μου κτυπαει το τηλεφωνο και γραφει το νουμερο που καλεσα απανταω και καλει αμεσως το νουμερο αυτο και κτυπαγε συνεχεια και δεν απαντουσε κανενας.

Edited by JOHNMEGARYTHMOS

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Την 1η Αυγούστου λήγει το συμβόλαιο μου για την cosmote TV. Είχα πάγιο για το πλήρες πακέτο 17 και κάτι και τώρα μου ζητάνε 22 οπότε τους χαιρετώ. Το θέμα μου είναι το εξής. Πότε πρέπει να κάνω το αίτημα διακοπής ώστε να μην πληρώσω πάγιο μετά την 1η Αυγούστου, καθώς τότε θα χρεωνομαι με βάση τα 32 ευρώ; Αλλά βέβαια να μην με χρεωσουν και με ρητρα για προωρη αποχώρηση. Edited by makisg4
Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς την 1η Αυγούστου.

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

Απο 5 Μαϊου παλευω να κανω νεα συνδεση/αριθμοδοτηση. Κανενα νεο απο κοσμοτε

 

Υπάρχει η δυνατοτητα να δώσουν εστω mobile internet μεχρι επιτελους να γινει η σύνδεση?

Link to comment
Share on other sites

νομίζεις...χαχαχαχα!!Αν δεν σε ενώσουν κοίτα προς αυτό:http://www.nova.gr/gr/upiresies-gia-to-spiti/sat/2play-sat/

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς την 1η Αυγούστου.

 

ναι αλλα ετσι θα κληθω να πληρωσω παγιο για το διαστημα εως την αποσυνδεση και μαλιστα με την βασικη τιμη δηλαδή τα 30+ ευρω...

ποσες μερες περιπου θα χρειαστουν μεχρι την αποσυνδεση?

Link to comment
Share on other sites

Άπαξ και έχει ολοκληρωθεί η δέσμευσή σου, στο διακόπτουν άμεσα. Τουλάχιστον έτσι είχε συμβεί σε εμένα.

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

την αλλαγη στην αναμονη στο ευρυζωνικο τηλεφωνο την εχετε παρατηρησει;

οταν μιλας απο σταθερο τηλεφωνο και σε παιρνει καποιος στην αναμονη ακουει το μυνημα << παρακαλουμε να μην κλεισετε μεχρι να ακουσετε σημα κατειλλημενου >> , και οταν μιλας απο ασυρματο τηλεφωνο και σε παιρνουν τηλεφωνο ακουγεται να κτυπαει , σαν να μιλας απο κινητο και σε παιρνουνε τηλεφωνο στην αναμονη και χτυπαει κανονικα; .

το εχει παρατησει κανενας αυτο ; .

 

Καταγγελια συμβασης και με πηρανε τηλεφωνο μετα απο 2,5 μηνες και μου το εβαλαν αναδρομικα.

κατι αλλο εχτες με πηρανε τηλεφωνο απο το 13888 , και μου ειπανε για την καταγγελια συμβασης που ειχα κανει 24/4 οτι μπορω να επιλεξω αλλο προγραμμα και να κανω υποβαθμιση και οτι μπορω να κανω καταργηση ατελως , επειδη σταθερη τηλεφωνια εχει μονο η κοσμοτε εδω , δεν μπορω να φυγω παντως στο προγραμμα απεριοριστα σταθερα , 30 λεπτα προς κινητα και ιντερνετ εως 24 μου προσφεραν απο 31,65 τον μηνα στα 26,36 ευρω με νεο 2 ετη συμβολαιο. Επισης αυτο που μου αρεσε επισης ηταν οτι απο τοτε που εκανα την αιτηση μου αναδρομικα θα παρω την εκπτωση των -5 ευρω τον μηνα , αρα τυπικα επωφελουμε -5 ευρω στο παγιο για 2 χρονια αλλα και 2,5 μηνες νωριτερα που ειχα κανει την αιτηση , μπραβο τους δεν τους το περιμενα να και κατι καλο απο την κοσμοτε που χρησοπληρωνουμε τοσες μηνες. .. περιμενω και τον λογαριασμο τον επομενο να το δω .

Επισης μου ειπανε οτι αμα θελω για να μην χαλασω χαρτι στο σπιτι για να εκτυπωσω το συμβολαιο που μου εστειλαν με email , να παω σε ενα καταστημα Γερμανος και να ζητησω να μου το εκτυπωσουνε δωρεαν , δινοντας τον αριθμο του τηλεφωνου ( αυτο δεν το γνωριζα ) .

 

Χρονοκαρτα οτε

κατι αλλο

παρατηρησα οτι η χρονοκαρτα του οτε εχει πιο οικονομικες τιμες προς κινητα απο οτι να κανεις κληση απο το ιδιο το σταθερο σου ,

πιο συγκεκριμενα 0,13 ευρω ανα 60 δευτερολεπτα , ενω τωρα ειναι 0,18 ευρω το λεπτο, αλλα κατι μου λεει οτι αμα μιλησεις πχ 1,5 λεπτο πρεπει να αφαιρει 2 λεπτα. την εχει δοκιμασει κανενας; σκεφτομαι να την παρω να την χρησιμοποιησω για να δω.. παντως στο 13888 δεν ξερουνε πολλα για την καρτα αυτη , απο οτι ειδα επισης εχουνε την δυνατοτητα να καλεις και απο το κινητο σου με την χρονοκαρτα εχω να την χρησιμοποιησω παρα πολλα χρονια , στο site γραφει οτι << Από κινητό τηλέφωνο κάλεσε, χωρίς χρέωση, στο 210 0001122.

Μετά το ενημερωτικό μήνυμα η κλήση θα τερματιστεί. Στη συνέχεια θα πρέπει να απαντήσεις στην κλήση που θα δεχτείς στο κινητό σου από το 210 0001122. , Σε περίπτωση που θέλεις να χρησιμοποιήσεις την ΧΡΟΝΟΚΑΡΤΑ στο κινητό σου και είτε δεν απαντήσεις την 1η κλήση που θα δεχτείς από το 210 0001122, είτε το κινητό σου βρεθεί εκτός δικτύου, η κλήση θα επαναληφθεί 1 φορά ακόμη. Αν η διαδικασία δεν ολοκληρωθεί θα ενημερωθείς με SMS και θα πρέπει να καλέσεις εκ νέου στο 210 0001122. >> https://www.cosmote.gr/cs/cosmote/gr/chronokarta_product_category.html . αρα θα πρεπει να εχεις λεπτα ομιλιας για να χρεωθεις αυτην την αναπαντητη; .

Παντως για να βρουμε τον ονομαστικο καταλογο με τις χρεωσεις προς Ελλαδα με το τμημα εξυπηρετησης πελατων ειδαμε και παθαμε , τελικα το βρηκα εγω και τους το ειπα , ουτε εκεινη δεν ηξερε στην εξυπηρετηση πελατων να το βρει , τελικα επιλεγεις την καρτα που θελεις πχ των 6 ευρω και στο τελος της σελιδας γραφει << Σε κάποιες από τις παραπάνω χώρες της προσφοράς, υπάρχουνεξαιρέσεις όπου δεν χρεώνονται βάσει του πίνακα αλλά σύμφωνα με τον Ονομαστικό Τιμοκατάλογο. >> και κανεις κλικ στον ονομαστικο καταλογο και σε παει εδω https://help.cosmote.gr/system/templates/selfservice/gnosisgr/Files2/XRONOKARTA_gr.pdf .

 

το παραξενο ητανε το εξης οτι καθε χρονοκαρτα αναλογα με την αξια της εχει και αναλογη διαρκεια ημερομηνιας ληξης κατι που πολυ παραξενο δηλαδη των 6 ευρω μου ειπε οτι εχει 3 ή 4 μηνες ημερομηνια ληξης , επισης στην μεγαλυτερη αξια των 25 ευρω ισχυει για 1 χρονο η καρτα .

στο site ( https://www.cosmote.gr/cs/cosmote/gr/chronokarta_product_category.html) τους βρηκα οτι γραφει << Η διάρκεια ισχύος της ΧΡΟΝΟΚΑΡΤΑ αρχίζει να προσμετρείται από την χρονική στιγμή που θα πληκτρολογηθεί για πρώτη φορά ο 12ψήφιος αριθμός της κάρτας (ξυστό) άσχετα αν έχει ολοκληρωθεί κλήση ή όχι. Η ΧΡΟΝΟΚΑΡΤΑ παύει να ισχύει την ίδια χρονική στιγμή μετά 3, 5, 6, 10 ή 12 μήνες. Πχ. Εάν η πρώτη πληκτρολόγηση του 12ψήφιου αριθμού της κάρτας (ξυστό), συνέβηκε στις 10:00 πμ, τότε στις 10:00 πμ μετά από 3, 5, 6, 10 ή 12 μήνες (ανάλογα αν η ΧΡΟΝΟΚΑΡΤΑ είναι των 6, 13 ή 25€) η ΧΡΟΝΟΚΑΡΤΑ θα λήξει.

Η αναγραφόμενη ημερομηνία 1ης χρήσης, ισχύει μόνο στην περίπτωση που η κάρτα δεν έχει χρησιμοποιηθεί. Σε κάθε άλλη περίπτωση ισχύει η αναγραφόμενη διάρκεια ισχύος, ανάλογα με την αξία της κάρτας. >>

αφου ειναι 3 οι καρτες των 6€ των 13€ αλλα και των 25 € πως μπορεις να ξερεις ποσο διαρκει η καθε μια; 3,5,6,10 , ενταξει των 25 ευρω ειναι για 12 μηνες αλλα για των 6€ και των 13 € ; το εχουνε αφησει πολυ ακατανοητο ..

 

Η ΧΡΟΝΟΚΑΡΤΑ πραγματοποιεί νέα προσφορά από 1η Μαίου 2017 μέχρι και 31 Αυγούστου 2017, με ιδιαίτερα χαμηλές χρεώσεις προς 53 επιλεγμένους προορισμούς εξωτερικού δειτε εδω https://www.cosmote.gr/cs/cosmote/gr/chronokarta_product_category.html.

 

Αλλο

η χρεωσεις προς κινητα ειναι ιδιες με την χρονο καρτα παραπανω.

ειναι σαν την χρονο καρτα και εκεινη αλλα στο site https://www.cosmote.gr/cs/cosmote/gr/allo_ote_product_category.html ξεκαθαριζει την καθε ημερομηνια ληξης τις καθε καρτας δειτε εδω €3 με 3 μήνες διάρκεια ισχύος

 

• €3 με 2 μήνες διάρκεια ισχύος

 

• €6 με 6 μήνες διάρκεια ισχύος

 

• €6 με 4 μήνες διάρκεια ισχύος

 

Η ALLO, η κάρτα προπληρωμένου χρόνου ομιλίας του ΟΤΕ για πολύ οικονομικές κλήσεις προς τις χώρες των Βαλκανίων, Ευρώπης, Ασίας, Αμερικής, Καναδά, ΗΠΑ και Αφρικής ,πραγματοποιεί νέα προσφορά από 1η Μαίου 2017 μέχρι και 31 Αυγούστου 2017, με ιδιαίτερα χαμηλές χρεώσεις προς 51 επιλεγμένους προορισμούς δειτε εδω https://www.cosmote.gr/cs/cosmote/gr/allo_ote_product_category.html

 

Αρα ειναι πολυ ωραια λυση αφου μπορεις να καλεσεις και απο σταθερο τηλεφωνο εξωτερικου ή καρτοτηλεφωνο για να γλυτωσεις χρεωσεις περιαγωγης στο κινητο σου , επισης και οι 2 καρτες παρατηρησα οτι εχουνε ιδιο αριθμο προσβασης 8071122 και επισης δεν χρειαζεται να πληκτρολογεις συνεχεια τους κωδικους αλλα να δηλωσεις εως 5 αριθμους σταθερο ή κινητο που θα καλεις και θα χρεωνεται η χρονοκαρτα ή Αλλο << Κλήσεις χωρίς πληκτρολόγηση του 12ψήφιου αριθμού της κάρτας (ξυστό)

Δεν χρειάζεται να πληκτρολογείς κάθε φορά τον 12ψήφιο αριθμό της κάρτας σου. Το μόνο που έχεις να κάνεις είναι να δηλώσεις τα σταθερά ή κινητά τηλέφωνα από τα οποία θα χρησιμοποιήσεις την κάρτα σου. Έτσι, θα καλείς 807 1122 από το σταθερό τηλέφωνο που δήλωσες ή 210 0001122 από το κινητό που δήλωσες, και στην συνέχεια τον αριθμό που θέλεις να καλέσεις, εύκολα και γρήγορα.

Για να δηλώσεις τα τηλέφωνα από τα οποία θα χρησιμοποιείς την κάρτα σου, μετά την πληκτρολόγηση του 12ψήφιου αριθμού της κάρτας, πάτησε # και ακολούθησε τις ηχογραφημένες οδηγίες

Σε κάθε κάρτα μπορείς να δηλώσεις μέχρι 5 τηλέφωνα (κινητά και σταθερά Ελλάδας ή σταθερά Εξωτερικού). Ένας ήδη επιλεγμένος τηλεφωνικός αριθμός δεν μπορεί να δηλωθεί και σε άλλη κάρτα >> , δεν καταλαβαινω αυτο εδω ; Ένας ήδη επιλεγμένος τηλεφωνικός αριθμός δεν μπορεί να δηλωθεί και σε άλλη κάρτα τι σημαινει; οτι αμα τελειωσει ο χρονος ομιλιας μιας καρτας μετα δεν μπορεις να δηλωσεις τα τηλεφωνα ως αριθμοι προσβασης που ειχες βαλει σε αλλη καρτα; .

 

Γνωριζω οτι με συμφερει καλυτερα να καλεσω τα κινητα τηλεφωνα απο το κινητο μου τηλεφωνο λογω δωρεαν χρονου ομιλιας αλλα πολλα ατομα που χρησιμοποιουν πιο ευκολα το σταθερο τηλεφωνο λογω ευκολιας και οχι το κινητο τους , οπως για παραδειγμα εταιρειες , λογιστηρια, ξενοδοχεια που προσπαθουνε εκεινη την στιγμη να εξυπηρετησουνε αμεσα τον πελατη και αμεσως παιρνουνε απο το σταθερο αντι να παρουνε απο το κινητο τους τηλεφωνο μεσα στο ανχος τους , για αυτο και ξεθαψα την χρονοκαρτα και την Αλλο , ακομα για να κλησειςς σε 5 ψηφια παλι εξυπηρετει να μην χρεωνεις το σταθερο σου .

 

τηλεκαρτα

ειχα αγορασει μια τηλεκαρτα για να την εχω οταν ημουνα φανταρος για ωρα αναγκης τελικα δεν χρειαστηκε ποτε να την χρησιμοποιησω , η ημερομηνια ληξης ητανε 6 το 2017 , υπαρχει περιπτωση να λειτουργησει; και αυτον τον μηνα; ή θα πρεπει να την πεταξω; δεν εχω καποιο καρτοτηλεφωνο να την δοκιμασω..

επισης ποσο παλιος ειναι ο τροπος χρεωσης , αμα δειτε γραφει ειναι ανα παλμο χρεωσης πχ αστικα τηλεφωνα 0,04 ευρω ανα 51,96 δευτερολεπτα ποσο μπερδεμα ειναι για να το κατανοησει κανενας; μου φανηκε οτι ημαστε στην εποχη του χαλκου αυτη η τιμολογηση.. , προς υπεραστικα 0,08 ανα 47,24 δευτερολεπτα.. και προς κινητα 0,04 ευρω ανα 13,89 δευτερολεπτα.. δειτε εδω https://help.cosmote.gr/system/templates/selfservice/gnosisgr/Files2/TELECARDS_gr.pdf , επισης η συνδρομη για συλλεκτικη τηλεκαρτα ειναι 11,75 ευρω , για να παρεις μια συλλεκτικη τηλεκαρτα; μονο για το πλαστικο της; χωρις να εχει χρονο ομιλιας μεσα; πολυ χαζο το βλεπω αυτο χωρις χρονο ομιλιας μεσα..

Edited by JOHNMEGARYTHMOS

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

καλημερα!!!

εχει κανει κανεις καινουργια συνδεση με vdsl?τι προσφορες παιζουν?

Μολις μπηκα σε καινουργιο σπιτι και δεν υπαρχει νουμερο τηλεφωνου.Στο ονομα μου εχω ακομα ενα σταθερο (πατρικο) 3κινητα και cosmote tv.

Θα εχω καποια εκπτωση στην καινουργια συνδεση?

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

καλημερα!!!

εχει κανει κανεις καινουργια συνδεση με vdsl?τι προσφορες παιζουν?

Μολις μπηκα σε καινουργιο σπιτι και δεν υπαρχει νουμερο τηλεφωνου.Στο ονομα μου εχω ακομα ενα σταθερο (πατρικο) 3κινητα και cosmote tv.

Θα εχω καποια εκπτωση στην καινουργια συνδεση?

Ευχαριστω

 

μια γνωστή μας είχε βάλει οικογενειακό πακέτο και είχε βάλει όλα τα κινητά της οικογένειας και ένα σταθερό του σπιτιού και ένα της δουλειάς με πάγιο 100 ευρώ τον μήνα.

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

ζadsl 24αρα με 300 προς σταθερα ελλαδας κ 30 κινητα + full pack cosmote tv στα 45 συνολο το μηνα, ληγη σε 20 μερες τη λετε ? με πηραν να μεινω στην ιδια τιμη προσφορα, να μεινω η να κανω καμια φορητοτητα ελπιζοντας κατι καλυτερο ?
Xiaomi Mi 9t pro red
Link to comment
Share on other sites

ζadsl 24αρα με 300 προς σταθερα ελλαδας κ 30 κινητα + full pack cosmote tv στα 45 συνολο το μηνα, ληγη σε 20 μερες τη λετε ? με πηραν να μεινω στην ιδια τιμη προσφορα, να μεινω η να κανω καμια φορητοτητα ελπιζοντας κατι καλυτερο ?

 

Αυτό έχεις ήδη; ή είδες κάπου προσφορά;

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να ζητήσεις να σου κάνουν απεριόριστα τα σταθερά ή να αυξήσουν τα κινητά, ανάλογα τι χρειάζεσαι. Δε χάνεις κάτι. Edited by seranata

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

Εκανα αιτηση για νεα συνδεση-νεα αριθμοδότηση σε καταστημα γερμανος Τρίτη για vdsl 50 double play, και μετα απο 2 ωρες μου ηρθε μηνυμα στο κινητο .οτι οριστικε ραντεβου και θα ερθει τεχνικος για την νεα υπηερεσια, την Παρασκευη.

Αυτό σημαίνει οτι Παrασκευη θα εχω Internet?θα γινουν εργασιες για να εχω γραμμη?

Αν μπορει καποιος να απαντησει..ειμαι σε καινουργιο σπιτι ,χωρις Internet και το χρειαζομαι.

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Εκανα αιτηση για νεα συνδεση-νεα αριθμοδότηση σε καταστημα γερμανος Τρίτη για vdsl 50 double play, και μετα απο 2 ωρες μου ηρθε μηνυμα στο κινητο .οτι οριστικε ραντεβου και θα ερθει τεχνικος για την νεα υπηερεσια, την Παρασκευη.

Αυτό σημαίνει οτι Παrασκευη θα εχω Internet?θα γινουν εργασιες για να εχω γραμμη?

Αν μπορει καποιος να απαντησει..ειμαι σε καινουργιο σπιτι ,χωρις Internet και το χρειαζομαι.

Ευχαριστω

 

εκει που μενεις (πολυκατοικια) υπαρχουν γραμμες οτε; Η μενεις σε χωραφια μεσα πχ χωρις γραμμες οτε;

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Σε ποια περιοχη????

Απο 5 Μαϊου περιμενω και ακομη τιποτα

Ευοσμος Θεσσαλονίκης

 

Sent from my Letv-LeEco Le Max 2 X829 6/128 using Tapatalk!

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να ζητήσεις να σου κάνουν απεριόριστα τα σταθερά ή να αυξήσουν τα κινητά, ανάλογα τι χρειάζεσαι. Δε χάνις κάτι.

 

μπα δεν με ενδιαφερουν οι παραπανο ωρες, μια μικρη μειωση στην τιμη θα ηθελα , γτ μου φαινονται πολλα τα 97 ευρο του 2μηνου .

Xiaomi Mi 9t pro red
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...