Jump to content

COSMΟΤΕ: HOME: Δίκτυο, τιμές, σχόλια, παρατηρήσεις, προβλήματα


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ψάξε λίγο παραπάνω την κατάσταση. Η τηλεφωνία είναι καθολική υπηρεσία, είναι υποχρεωμένοι νομίζω να σου την παρέχουν. Επικοινώνησε με τη ΕΕΤΤ για περαιτέρω λεπτομέρειες.
مفاجأة
Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω, δεν το ειχα σκευτει να μιλησω με εεττ.

ψαχνοντας για αλλη λυση περα του οτε βρηκα την ασυρματη τηλεφωνικη γραμμη με ιντερνετ.

το οικημα που θελω να βαλω τηλεφωνο και ιντερνετ απεχει περιπου 700 μετρα σε ευθεια απο το αλλο οικημα το οποιο εχει και τηλεφωνο και ιντερνετ.

ξερει κανεις μηπως να μου εξηγησει πως γινετε να στειλω το σημα απο το ενα οικημα στο αλλο ουτος ωστε να εχω και στα 2 τηλεφωνο και ιντερνετ?

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω, δεν το ειχα σκευτει να μιλησω με εεττ.

ψαχνοντας για αλλη λυση περα του οτε βρηκα την ασυρματη τηλεφωνικη γραμμη με ιντερνετ.

το οικημα που θελω να βαλω τηλεφωνο και ιντερνετ απεχει περιπου 700 μετρα σε ευθεια απο το αλλο οικημα το οποιο εχει και τηλεφωνο και ιντερνετ.

ξερει κανεις μηπως να μου εξηγησει πως γινετε να στειλω το σημα απο το ενα οικημα στο αλλο ουτος ωστε να εχω και στα 2 τηλεφωνο και ιντερνετ?

 

για μενα θα σου προτεινα να εβαζες μια μεγαλη κεραια wifi στο σπιτι εξωτερικα στο αλλο οικημα και στο δικο σου σπιτι παλι το ιδιο οποτε θα μπορεσεις να λυσεις το προβλημα σου , απλα θα πρεπει η μια κεραια με την αλλη να εχουνε οπτικη επαφη μαζι τους. Πιο συγκεκριμενα θα μπορεις να παρεις το σημα . Δεν ξερω εαν θα πετυχει και αν ποιανουνε σε τοσο μεγαλες αποστασεις αλλα μπορει να πετυχει. Τετοια κεραια λεω http://www.antoniou24.gr/p.Keraia-25dbi-alouminiou-gia-lipsi-sta-5GHz.561709.html και δες και αυτο http://computers.xpatit.gr/14-diktyaka-proionta/1582-Maxlink-02-PR-M29-5.3GHz-5.8GHz-29dBi-Solid-Dish-N-Type-Female.html παρε τηλ την expait στο 211 8000313 - 22940 99154 - 22940 99153. Δεσ και αυτο http://www.e-techshop.com/kinamax-ts990.html Ειναι πολυ εξιδικευμενο το τμημα εξυπηρετησης πελατων , πριν παρεις να ξερεις ποσα τετραγωνικα ειναι το σπιτι σου , μπορει να χρειαστει. Παει αυτο , οσο για το vodafone για το σπιτι και για το ιντερνετ με στικακι ειναι μια λυση απο το καθολου σταθερο τηλεφωνο και ιντερνετ , οποτε για μενα να το ψαξεις καλυτερα . εχει και η γουιντ με 30 gb και αντιστοιχα για το vodafone για το σπιτι ή κοσμοτε για το σπιτι , εξαλλου μπορει μετα απο λιγο καιρο να υπαρχει τροπος. Κατι αλλο που θα σου λυσει τα χερια και χωρις προβλημα ειναι να βαλεις δορυφορικο ιντερνετ δες εδω http://www.tooway.com.gr/ εχει με 20 ευρω με ταχυτητα εως 8 mbs και 2 mbs upload .

Eνα αλλο πανακριβο δορυφορικο ιντερνετ ειναι το εξης http://www.pla.net.gr/index.php/el/services-products/satellite-internet/satellite-internet-home-business/satellite-internet-home και λεει αυτο

Δορυφορικό internet για το σπίτι

 

Ακούγεται ουτοπικό, αλλά δεν είναι! Είναι η σημερινή πραγματικότητα. Είναι ο τρόπος πρόσβασης στο internet που αλλάζει το σκηνικό του παραλογισμού και των ανύπαρκτων υπηρεσιών που προσφέρουν οι πάροχοι. Είναι ο πιο αξιόπιστος τρόπος διασύνδεσης με τον κυβερνοχώρο!

Είστε από τους άτυχους που το γρήγορο ευρυζωνικό internet δεν έχει φτάσει στην περιοχή σας, είτε γιατί δεν βρίσκεστε μέσα στα όρια κάποιου αστικού κέντρου είτε γιατί δεν θέλει κανένας πάροχος, να επενδύσει στην περιοχή σας; Μην καταφεύγετε στις άθλιες συνδέσεις 3G και GPRS, που δεν μπορούν να παρέχουν αυτά που υπόσχονται! Έχουμε τη λύση για εσάς!

Είστε από τους "τυχερούς" που το γρήγορο ευρυζωνικό internet έχει μπει για τα καλά στη ζωή σας; Πόσους παρόχους έχετε αλλάξει; Μην μας πείτε... Φανταζόμαστε! Η απόλυτη αγανάκτηση σε όλο της το μεγαλείο! Έτσι δεν είναι; Τέρμα όμως ποια! Έχουμε τη λύση και για εσάς!

Αν έχετε τη δυνατότητα να τοποθετήσετε ένα δορυφορικό πιάτο στην ταράτσα του σπιτιού σας ή σε κάποιο άλλο σημείο, που να μπορεί να "βλέπει" στις 39 μοίρες ανατολικά, τότε μάλλον έχετε τη λύση στα χέρια σας! Η pla.NET.gr ως επίσημος dealer της "Hellas SAT" παρέχει τις υπηρεσίες "Hellas SAT net! HOME" όπου έχετε τη δυνατότητα να επιλέξετε μεταξύ δύο ταχυτήτων. Δείτε τον παρακάτω συγκριτικό πίνακα με τις διαθέσιμες υπηρεσίες "Hellas SAT net! HOME". που σε εξυπηρετει παρα πολυ εσενα . αλλα το πρωτο που σου εστειλα με τα 20 ευρω ειναι πολυ συμφερον .

Edited by JOHNMEGARYTHMOS

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

παράξενη βλάβη; σε con X

πριν 3 ημέρες όλα καλά με την σύνδεση και το internet σερφαρίσματα, συνχρονισμοί όλα καλά ώσπου πριν 3 μέρες ανοίγω τον opera μόνο στην σελίδα της google έμπαινα

δοκίμασα με chrome το ίδιο με firefox το ίδιο δοκιμάζω με άλλο μοντεμ ρουτερ ακριβός τα ίδια.Λόγο ότι ήμουν σε ubuntu μπουτάρω σε windows και με τον internet explorer τα ίδια μόνο την σελίδα της google.Παίρνω τηλέφωνο τεχνική υποστήριξη του OTE(13888) μετά 1 ώρα+ αναμονή σε ακουστικό μου λέει να χρησιμοποιήσω τον proxy.otenet.gr gate 8080(μετά από ping http://www.ote.gr και αποτυχία 4 στα 4)

το δοκιμάζω σερφάρω κανονικά αλλά γιατί πάντα υπάρχει ένα αλλά συνχρονισμός με υπηρεσίες cloud της ξεχνάμε (δεν υποστηρίζει ο proxy) ανοίγω το κινητό και βάζω και σε

αυτό τον Proxy αποτέλεσμα δεν κατεβαίνουν εφαρμογές συνχρονισμοί όπως στον υπολογιστή δηλαδή καθόλου μετά ξανά τηλέφωνα στην Τεχνική υποστήριξη και ακόμα 1+ώρα αναμονή για να το δηλώσουν βλάβη

είδες ο ΟΤΕ με το έτσι θέλω ότι γουστάρει κάνει η περιπέτεια συνεχίζεται

http://th828.photobucket.com/albums/zz209/junnie23/th_superman-logo-pic.jpg
Link to comment
Share on other sites

παραξενα πραγματα σε connx..

το download απο 17000 kbps επεσε χωρις λογο στα 8.823 ..

 

δεν πειραξα κατι..το διαπιστωσα τυχαια..

μπορω να κανω κατι εγω να δοκιμασω;η να τους καλεσω να αναφερω βλαβη;

σα να τους ακουω να μου λενε οτι ειναι ΕΩΣ 24mbps κτλπ...

Link to comment
Share on other sites

Εδω και 5 μέρες δεν έχουμε τηλεφωνα σε ολη την περιοχη μου. Και η βλάβη δύσκολα θα φτιαχτεί και γρήγορα όπως είπαν. Για αυτές τις μέρες θα μας κάνει ο ΟΤΕ επιστροφή παγίου κτλ? Χρειάζεται κάποια αίτηση?Εχω δηλώσει τη βλάβη από την αρχή στο 13888. Edited by konsniper
Link to comment
Share on other sites

Εδω και 5 μέρες δεν έχουμε τηλεφωνα σε ολη την περιοχη μου. Και η βλάβη δύσκολα θα φτιαχτεί και γρήγορα όπως είπαν. Για αυτές τις μέρες θα μας κάνει ο ΟΤΕ επιστροφή παγίου κτλ? Χρειάζεται κάποια αίτηση?Εχω δηλώσει τη βλάβη από την αρχή στο 13888.

 

μακαρι να το κανει , χλωμο παντως το βλεπω αυτο απο τον οτε συνηθως μονο τα αλλα δικτυα το κανουνε αυτο, βεβαια εαν ειναι προβλημα δικτυου της κανονικα πρεπει να το κανει αλλα δεν νομιζω... .

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

παραξενα πραγματα σε connx..

το download απο 17000 kbps επεσε χωρις λογο στα 8.823 ..

 

δεν πειραξα κατι..το διαπιστωσα τυχαια..

 

Έχει πέσει και σε μένα

ADSL Status (Downstream/Upstream) : 6142(Kbps) / 969(Kbps)

:angry:

Link to comment
Share on other sites

Μπορούμε να πετυχουμε στη σταθερή τηλεφωνία/ADSL εκπτώσεις όπως συμβαίνει στις εταιρείες κινητής, πχ με φορητότητα; Ή με κάποιον άλλον τρόπο;
Link to comment
Share on other sites

Μπορούμε να πετυχουμε στη σταθερή τηλεφωνία/ADSL εκπτώσεις όπως συμβαίνει στις εταιρείες κινητής, πχ με φορητότητα; Ή με κάποιον άλλον τρόπο;

 

για να μην έχει πάρει κάτι το μάτι σου, ακόμα και σενα που είσαι μοντ εδώ μέσα, μάλλον χλωμό! ειδικά από τον ΟΤΕ! πες μου και εμένα αμα μάθεις! :D

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Δηλώνω ικανοποιημένος χρήστης Connex από το 2007 και πρόσφατος χρήστης VDSL :D

Nokia N9 & S.E.X. Play User x )

 

Απελπισμένες ρητορικές διαστρεβλώσεις !

Link to comment
Share on other sites

Δηλώνω ικανοποιημένος χρήστης Connex από το 2007 και πρόσφατος χρήστης VDSL :D

Κι εκεινο το ΔΥΣΤΥΧΩΣ που εχεις βαλει διπλα στο Αθηνα τοτε,γιατι το εβαλες;Ηθελες να ησουν καπου,που δεν θα επιανες ουτε dial up;:p

Εγω ετσι,θα επρεπε να γραψω περιοχη,Κυψελη ΔΥΣΤΥΧΩΣ,μιας και δε με βλεπω να πιανω VDSL οσο θα ζω.(Μην ξεχνας οτι εχουμε και μια αλφα ηλικια).

Edited by Theodore41

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Κι εκεινο το ΔΥΣΤΥΧΩΣ που εχεις βαλει διπλα στο Αθηνα τοτε,γιατι το εβαλες;Ηθελες να ησουν καπου,που δεν θα επιανες ουτε dial up;:p

Εγω ετσι,θα επρεπε να γραψω περιοχη,Κυψελη ΔΥΣΤΥΧΩΣ,μιας και δε με βλεπω να πιανω VDSL οσο θα ζω.(Μην ξεχνας οτι εχουμε και μια αλφα ηλικια).

 

Γιατί κάποια πράγματα είναι σαφέστατα υποκατάστατα καλής ζωής, όπως το internet ...

Θα την έβγαζα με 1Mbps αν ήταν να μένω Θεσσαλονίκη ;) :)

 

Κατά τα άλλα, πριν είχα 24άρα και έπιανα τα 17 ... Έλα Φιλαδέλφεια, ποτέ δεν είναι αργά :D :p

Nokia N9 & S.E.X. Play User x )

 

Απελπισμένες ρητορικές διαστρεβλώσεις !

Link to comment
Share on other sites

Μου είπε ένας φίλος ότι τον πήραν από τον ότε και του πρότειναν να βάλει οτε 2play 24 και αν δεχθεί,επειδή έχει και κοσμοτέ σύνδεση του είπαν το οτε το full pack με 10ευρώ αντί για 20.Το έχετε ακούσει σαν προσφορά?Γιατί τους είχα πάρει επεδή έχω 4 συνδέσεις κοσμοτέ για να το παζαρέψω όταν έβαλα το 2play και μου έριξαν άκυρο :O
Link to comment
Share on other sites

ti upload πιανει το 30αρι?

Αν καποιος εχει 24αρι που κλειδωνει στα 1.023 / 15.222 αλλα στα τορρεντς μετα βιας 80Kb/sec θα δει διαφορα?

Για το download δεν συζηταω καν..

Link to comment
Share on other sites

2.5mbps upload. Δωσε στατιστικα γραμμης αν και με 15222 λιγο δυσκολο αλλα ποτε δεν ξερεις ...
Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

2.5mbps upload. Δωσε στατιστικα γραμμης αν και με 15222 λιγο δυσκολο αλλα ποτε δεν ξερεις ...

 

Output Power (Up/Down) [dBm]: 12,5 / 17,0

 

Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 4,5 / 15,0

 

SN Margin (Up/Down) [dB]: 12,5 / 9,5

 

Vendor ID (Local/Remote): TMMB / BDCM

 

Loss of Framing (Local/Remote): 0 / 0

 

Loss of Signal (Local/Remote): 0 / 0

 

Loss of Power (Local/Remote): 0 / 0

 

Loss of Link (Remote): 0

 

Error Seconds (Local/Remote): 0 / 0

 

FEC Errors (Up/Down): 0 / 0

 

CRC Errors (Up/Down): 0 / 132

 

HEC Errors (Up/Down): 47.515 / 112

 

ειχα θεμα με αποσυνδεσεις πριν λιγο καιρο και παροτι μου ειπαν πως δεν θα μου εριχναν την ταχυτητα, οντως απο τοτε εχω δει μειωση στο ανεβασμα στα τορρεντς

Link to comment
Share on other sites

Χμ.. παρε ενα τηλεφωνακι για 30αρι και ισως εισαι τυχερος. Το Output power (17) δεν ειναι και το μεγιστο, αλλα εαν ανεβει με καποιον τροπο θα ταν καλυτερα (20-21). Δεν ξερω πλεον ο ΟΤΕ εαν το "κοβει" στο 17 επιτηδες...

 

Δοκιμασε και πες μας

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

αυτο με χαλαει λες? κατα τ αλλα θορυβος και αποσταση παω καλα?

οπως ειπα δεν με ενδιαφερει τοσο το κατεβασμα να αυξηθει οσο το ανεβασμα.

απο 15 θα παω 17 πχ κ απο 1-2? (αρα upload 170Kb/sec?

γινεται οπως λες απο τα κεντρικα να μου ανεβασουν το output power?

αρα πιστευεις οταν ειχα το προβλημα αυτο μου κατεβασαν το μαξ 17?

Link to comment
Share on other sites

Είσαι περίπου στο 1 χιλιόμετρο. Βέβαια πάρε τηλέφωνο και θα σου πούνε ακριβώς εάν μπορείς να βάλεις και πόσο μακριά είσαι ακριβώς.

 

Δεν σου έκαναν τίποτα για τις από συνδέσεις. Το snr σου είναι στα 9 (default) για ΟΤΕ. Για το power δεν μπορείς να κανείς τίποτα. Κανε μια επανεκινηση το ρουτερ και αμέσως μετά δες πόσο είναι το power

 

Απλώς δεν δέχονται να σε αναβαθμίσουν εάν δεν είσαι μέσα σε κάποια όρια. Αλλά είσαι στο όριο εσυ οπότε παρτους και ρωτά τους.

 

Το download θα ανάβει λογικα περισσότερο απο +2 Mbps.

Edited by doganos
Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Θέλω να ανοίξω καινούργια επιχείρηση με δύο γραμμές για πελάτες, δύο γραμμές με φαξ, μία γραμμή προσωπική για το αφεντικό και Ιντερνετ ότι πιο γρήγορο υπάρχει. Μπορώ να τα συνδυάσω όλα αυτά στον ΟΤΕ με έναν λογαριασμό το δίμηνο? Θέλω επίσης να έχω απεριόριστα αστικά υπεραστικά και τουλάχιστον 600 λεπτά προς κινητά. Πως θα γίνει ο συνδυασμός των γραμμών και τι πακέτο από ΟΤΕ να επιλέξω? ΟΤΕ Βusiness, OTE Business Double Play ???
Link to comment
Share on other sites

αν βάλεις 2 διαφορετικές γραμμές νομίζω ότι είναι καλύτερο να βάλεις και δύο διαφορετικούς παρόχους, ώστε αν πέσει κάτι σε κάποιον από τους δύο να μην έχεις προβλήματα. Σήμερα σε ένα άλλο thread διάβασα ότι παίζει και 25% έκπτωση στα επαγγελματικά της Forthnet, επομένως εγώ θα έβαζα μια ΟΤΕ και μια Forthnet.
Link to comment
Share on other sites

Θέλω να ανοίξω καινούργια επιχείρηση με δύο γραμμές για πελάτες, δύο γραμμές με φαξ, μία γραμμή προσωπική για το αφεντικό και Ιντερνετ ότι πιο γρήγορο υπάρχει. Μπορώ να τα συνδυάσω όλα αυτά στον ΟΤΕ με έναν λογαριασμό το δίμηνο? Θέλω επίσης να έχω απεριόριστα αστικά υπεραστικά και τουλάχιστον 600 λεπτά προς κινητά. Πως θα γίνει ο συνδυασμός των γραμμών και τι πακέτο από ΟΤΕ να επιλέξω? ΟΤΕ Βusiness, OTE Business Double Play ???

 

Δες το ISDN που το δίνει μόνο ο ΟΤΕ. Θα σου δώσει δυο κανάλια για εισερχόμενες εξερχόμενες. Ουσιαστικά σου προσφέρει ότι οι δυο γραμμές. Μπορείς πάνω στο ISDN να κουμπώσεις μέχρι 9 νούμερα για εισερχόμενες. MSN τα λένε. Αν δε σου αρκούν τότε θα πάρεις και δεύτερο ISDN. Το πιο γρήγορο internet είναι το VDSL. Επίσης μπορείς τη γραμμή του αφεντικού να τη διώξεις μέσω ιντερνετ πχ. Viva, omnivoice.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παίδες καλημέρα, είδα τις νέες ( ; ) τιμές του ΟΤΕ για κλήσεις σε κινητά και έμεινα. Η πλάκα είναι ότι δεν τις διαφημίζει καν! Δεν ξέρω τι τιμολόγια έχουν οι εναλλακτικοί αλλά με αυτές τις τιμές πλέον δεν συμφέρει να παίρνεις από κινητό σε κινητό αλλά από σταθερό!!! Κάτι που μέχρι πριν λίγο καιρό ήταν απαγορευτικό.

Δείτε κι εσείς.

http://oteshop.ote.gr/portal/page/portal/OTESHOP/charges_pricelists/StatheroProsKinhto

 

Χρέωση ανά δευτερόλεπτο 0,001027 €/sec

 

Έτσι η ενιαία ανά λεπτό χρέωση για όλες της Εταιρίες Κινητής Τηλεφωνίας

είναι 0,06161 €/ λεπτό = 3,6966 €/ώρα...

 

Μάλλον έχει να κάνει με τις υποχρεωτικές οδηγίες της Ε.Ε. για το κόστος τερματισμού κλήσεων αλλά μιλάμε για μεγάλη πτώση!!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...