Jump to content

COSMΟΤΕ: HOME: Δίκτυο, τιμές, σχόλια, παρατηρήσεις, προβλήματα


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα.:)

Ποιες είναι οι ακριβείς χρεώσεις για την ταχύτητα των 4Mbps?

Δεν εννοώ μόνο τα € 22,50 αλλά και ότι άλλο πιθανόν να αναφέρεται στους λογαριασμούς μας π.χ αυτά

Αυτά, στα οποία παραπέμπεις με το Link, είναι αναδρομικά τέλη συν αυτά που προπληρώνεις για τους επόμενους 2 μήνες...

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα το μεσημέρι στο adsl μου αναβόσβηνε το @Link και φυσικά δεν είχα internet.Επειδή και το καλοκαίρι του @Link ήταν η αιτία που είχα μείνει 1 ολόκληρο μήνα χωρίς internet φοβήθηκα μήπως δεν ξανάχω.Ευτυχώς όμως με μία κλήση στο 134 έφτιαξε αλλά έχω ταχύτητες χειρότερες απο dial-up.Για να φανταστήτε τη σελίδα του MyPhone μου την άνοιξε σε 3 λεπτά!!!!!!!!!:blink::blink:
Link to comment
Share on other sites

Αυτά, στα οποία παραπέμπεις με το Link, είναι αναδρομικά τέλη συν αυτά που προπληρώνεις για τους επόμενους 2 μήνες...

Άρα προφανώς τα πληρώνουμε μόνο την πρώτη φορά. Βέβαια το σωστό θα ήταν να μην τα πληρώνουμε καθόλου αλλά... Οτές είναι αυτός...

Θενξ για την απάντηση!:)

Link to comment
Share on other sites

3 λεπτά?!? Άουτς! Αυτό το λες ''έφτιαξε'' ? :worry:

 

Και έρχεται και το καλύτερο.Μετά τις 19:00 είχα τις ταχύτητες που είχα πρίν μου το διακόψουν.Σήμερα ενώ είχα internet κανονικά με πήραν τηλέφωνο από το 121 και με ρώτησαν ''Έχετε internet;''.Τους απάντησα ''Ναι'' και μου απάντησαν ''Δεν είναι δυνατόν.Μισό λεπτό.''Περίμενα για 30'' και μετά μου είπαν ''Τώρα έχετε internet;''.Πήγα και έλεγξα το internet και έμεινα ''κόκκαλο'' γιατί ενώ είχα internet μετά το τηλεφώνημα έμεινα με το ''Internet Explorer cannot display that page'' (Ο Internet Explorer δεν μπορεί να εμφανίσει αυτή τη σελίδα):cry:.Όταν τους είπα ότι δεν έχω internet τώρα μου είπαν''Ωραία,σε λίγες μέρες θα περάσει κάποιο συνεργείο απο το σπίτι σας για να ελέγξει τη σύνδεση σας'' και μου το έκλεισαν.Κάνοντας ένα restart στον υπολογιστή συνηδειτοποίησα ότι ο υπολογιστής ''κατέβαζε'' κανονικά ενημερώσεις και έκανε κανονικά και σύνδεση στο messenger.Μέχρι στιγμής έχω κανονικά internet αν και αργεί να μου φορτώσει τα video αλλά δεν μπορούμε να τα έχουμε και όλα σε αυτή τη ζωή.:p

Link to comment
Share on other sites

Απο χθές, με κάθε νεα σύνδεση ADSL ο ΟΤΕ δίνει δώρο το ΑΣΥΡΜΑΤΟ modem router.

 

:) Καλές γιoρτές :)

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Πέρυσι τέτοιες μέρες έκανα αιτήσει στον Οτε για 24mbs αφού πρώτα είχαν ελέγξει που συντονίζει η γραμμή μου, συνδέθηκα 23 Δεκ. Kατά την περίοδο των γιορτών πήγαν όλα καλά κατέβαζα περίπου με 17mbs, μετά από έναν Μηνά έπεσα στα 8 τηλέφωνο Βλάβες γνωστή διαδικασία, αλλαγή συμβολαίου για 8, κάπου στον Μάιο συντόνιζα στα 4 αλλαγή συμβολίζου για 4 για να μην. τα πολυλογώ έχουν γίνει άλλες δυο αλλαγές με αποκορύφωμα σήμερα, μετά από επισκέψεις Τεχνικών Οτε και πολλές ώρες σε αναμονή στο 121 μου λένε ότι συντονίζω στο 1 mbs.

Σημ. Από καλώδια, φίλτρα Modem έχω δοκιμάσει τα πάντα

Τις αλλαγές συμβολαίου τις έκανα μετά από παρότρυνση του Οτε ότι θα με ενημερώσουν ποτέ θα είναι έτοιμο το δίκτυο για να δέχομαι 24 για να επαναφέρω το αρχικό συμβόλαιο, πράγμα βεβαία που ποτέ δεν έγινε.

 

Για να λέω βεβαία τα θετικά δεν έχω μείνει ούτε μια μέρα χωρίς συνδεση αυτό είναι το μόνο καλό του Οτε.

 

Για τους φίλους που έχουν παρόμοια προβλήματα και για να μην πληρώνουν τσάμπα λεφτά, όταν δίνεται τηλεφωνική βλάβη η κλήσεις καταγράφονται, σε περίπτωση αρνήσεις αλλαγής συμβολαίου κάντε χρήση, αυτού του δικαιώματος. Και για τον φόβο των Ιουδαίων δώστε βλάβη και δεύτερη φορά μετά από 2 ημέρες, γιατί συνήθως από ότι λένε όλος τυχαίος τη συγκεκριμένη μέρα είχε πρόβλημα το καταγραφικό μηχάνημα.

Link to comment
Share on other sites

Συνέδεσα σε φίλο, που ακόμα δεν έχει ενεργοποιηθεί η adsl γραμμή του, το baudtec με το πσ με καλώδιο utp cat5e. Δεν ανάβει όμως ούτε το λαμπάκι ethernet του baudtec και η σύνδεση στην κάρτα δικτύου στο πσ δείχνει ότι έχει αποσυνδεθεί το καλώδιο. είναι φυσιολογικό λόγω του ότι ακόμα δεν έχει adsl ή να συμβαίνει κάτι μα το καλώδιο;
Link to comment
Share on other sites

Συνέδεσα σε φίλο, που ακόμα δεν έχει ενεργοποιηθεί η adsl γραμμή του, το baudtec με το πσ με καλώδιο utp cat5e. Δεν ανάβει όμως ούτε το λαμπάκι ethernet του baudtec και η σύνδεση στην κάρτα δικτύου στο πσ δείχνει ότι έχει αποσυνδεθεί το καλώδιο. είναι φυσιολογικό λόγω του ότι ακόμα δεν έχει adsl ή να συμβαίνει κάτι μα το καλώδιο;

Υποθέτοντας ότι είχες συνδέσει το ρεύμα στο baudtec, μάλλον έχεις πρόβλημα στο καλώδιο.

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

Το Conn-X απ'ότι φαίνεται έχει προβλήματα στην Κέρκυρα.Ένας φίλος μου που μένει στην πόλη της Κέρκυρας δεν έχει καθόλου internet εδώ και μία εβδομάδα και εγώ απο χθές κατεβάζω με 26,5KB/Sec που μπορεί να φτάσει και το....31,0KB/Sec!.Δεν είναι κατάσταση αυτή.:(Να σημείωσω ότι πρίν που κατέβασα drivers για την κάρτα ήχου μου μου κατέβασε το αρχείο με ταχύτητα 6,5KB/Sec!:blink:Χειρότερα και απο dial-up!.:mad:
Link to comment
Share on other sites

Εκανα αναβαθμιση το σαββατο απο dialup σε adsl 4mbps. απο χτες το μεσημερι διχως να το εχω καταλαβει, μου εχουν κανει τη συνδεση! σχετικα γρηγορα μεσα σε 3 μερες δηλαδη! αυτο που θελω να ρωτησω ειναι το εξης. στο testspeed δοκιμασα την ταχυτητα και μου βγαζει 3500. εχοντας 4mbps δεν επρεπε να βγαζει 4000 ή ειμαι τυχερος που βγαζει 3500 καθως ακουω για αλλους που δε βλεπουν τετοιες ταχυτητες?

επισης θελω να τονισω πως ναι ειμαι αυχαριστημενος απο τον ΟΤΕ καθως γρηγορα εγινε η συνδεση και στα τηλεφωνηματα μου ηταν αψογοι αλλα ξεχασαν να μου που την ημερα που αγορασα την συνδεση, πως οταν γινει η ενεργοποιηση θα πρεπει να τηλεφωνησω και να κανω καποια βηματα για συνδεση. δεν πειραζει ομως, οταν σημερα το πρωι πηρα να ρωτησω σε ποιο σταδιο ειμαστε και ποτε θα εχω internet, μου απαντησαν πως ηδη απο χτες εχω (και εγω πριν παρω δε δοκιμασα...) τοτε μετα δοκιμσα και ειδα πως οντως το router συχρονιζει και ετσι οταν ανοιξα τον explorer απογοητευτηκα που δε δουλευει το ιντερνετ αλλα ευτυχως πριν αρχισω να δοκιμαζω διαφορες ρυθμισεις, τους τηλεφωνησα και μου εδωσαν τις απαραιτητες πληροφοριες.

μπορω να πω ναι ειμαι ικανοποιημενος απο τον ΟΤΕ.

Link to comment
Share on other sites

Έχω και σήμερα προβλήματα με την ταχύτητα του internet.Από το πρωί δεν μπορώ να δώ καθόλου video και κατεβάζω αρχεία με ταχύτητα 14kb/sec.:mad:Πρίν από λίγο έκανα test στη σύνδεση μου και μου βρίσκει τις εξής ταχύτητες:

  • Download:886 kb/sec
  • Upload:188 kb/sec

Έχω μικρές ταχύτητες;:worry:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και χρόνια πολλά!!!

 

Σκέφτομαι να γυρίσω σε ΟΤΕ...έχω hol 1 χρόνο και ούτε καλή σύνδεση έχει ούτε το ιντερνετ είναι καλό...αποσυντονίζεται με το ασύρματο τηλέφωνο και πρέπει να κάνω συνεχώς επανεκκινήσεις στο ρούτερ...

 

1. Ποιό πρόγραμμα του Connex σου δίνει 24 ιντερνετ+σταθερά+υπεραστικά?

 

Έχω χαθεί λίγο στα σαιτ...:O

 

2. Και πληρώνεις το πάγιο στον ΟΤΕ ξέχωρα? Τα 36€/2μηνο?

 

3. Για να γυρίσω στον ΟΤΕ την τηλεφωνική μου γραμμή πρέπει να πληρώσω?

 

4. Βάζω το τηλέφωνό μου και μου λέει ότι δεν υπάρχει ADSL στην περιοχή μου...τι σημαίνει αυτό?

 

Ευχαριστώ πολύ πολύ!

"Ever tried. Ever failed. No matter. Try Again. Fail again. Fail better." Samuel Beckett
Link to comment
Share on other sites

παντως παρολο που στο speedtest.net μου βγαζει ταχυτητα 3500, απο το rapidshare κατεβαζω με 424kb/sec, δηλαδη κοντα στο μεγιστο των 4MBite/sec ή αλλιως 500kbytes/sec
Link to comment
Share on other sites

Από το κακό στο χειρότερο πάει η ταχύτητα της σύνδεσης μου.Κατέβασα ένα αρχείο με μέγεθος 84.1KB σε 2 λεπτά!:blink: με ταχύτητα 288byte/sec:blink::blink:!!!.Πάνε καλά οι κύριοι στον ΟΤΕ ή να βάλω τις φωνές!?.Πληρώνω 16,5 ευρώ/μήνα για να έχω ταχύτητες χειρότερες και από dial-up;:mad:.Σκέφτομαι πολύ σοβαρά άν συνεχιστεί έτσι η κατάσταση να κάνω αίτηση για @dsl μέχρι και στην....Tellas!:p
Link to comment
Share on other sites

Εχεις καταπληκτική απόδοση!

 

Η "εναλλακτικη" οδός είναι να πας στα μισά :P

_____________________________________________

Be the change you want to see in the world.

Mahatma Gandhi

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχω μια απορια.Εδω και 2 χρονια ειμαι συνδρομητης της conn-x και εχω 1mbit συνδεση.Θελω να ομως να ανεβω ταχυτητα,αν παρω τηλ στον ΟΤΕ και τους πω να μου την κανουνε 4mbit θα εχω μειωμενο παγιο απο οτι να κανω νεα συνδεση?Θα μου δωσουν κανενα δωρο?Α και σε ποσο καιρο θα εχω την αλλαγη της ταχυτητας?

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και χρόνια πολλά!!!

 

Σκέφτομαι να γυρίσω σε ΟΤΕ...έχω hol 1 χρόνο και ούτε καλή σύνδεση έχει ούτε το ιντερνετ είναι καλό...αποσυντονίζεται με το ασύρματο τηλέφωνο και πρέπει να κάνω συνεχώς επανεκκινήσεις στο ρούτερ...

 

1. Ποιό πρόγραμμα του Connex σου δίνει 24 ιντερνετ+σταθερά+υπεραστικά?

 

Έχω χαθεί λίγο στα σαιτ...:O

 

2. Και πληρώνεις το πάγιο στον ΟΤΕ ξέχωρα? Τα 36€/2μηνο?

 

3. Για να γυρίσω στον ΟΤΕ την τηλεφωνική μου γραμμή πρέπει να πληρώσω?

 

4. Βάζω το τηλέφωνό μου και μου λέει ότι δεν υπάρχει ADSL στην περιοχή μου...τι σημαίνει αυτό?

 

Ευχαριστώ πολύ πολύ!

 

Ας το απαντήσει κάποιος γνώστης αυτό να μπορέσουμε να κάνουμε σύνδεση πριν το νέο έτος ρε παίδες..

Link to comment
Share on other sites

Ας το απαντήσει κάποιος γνώστης αυτό να μπορέσουμε να κάνουμε σύνδεση πριν το νέο έτος ρε παίδες..

 

απορω γιατι ρωτας εδω. 134 και θα στα πουνε ολα

εδω ρωτα την εμπειρια μας αλλα για τιμες και λοιπες ερωτησεις σου που μπορεις ευκολα ναμ αθεις απο το 134 γιατι ρωτας εδω?

φιλικα:)

Link to comment
Share on other sites

απορω γιατι ρωτας εδω. 134 και θα στα πουνε ολα

εδω ρωτα την εμπειρια μας αλλα για τιμες και λοιπες ερωτησεις σου που μπορεις ευκολα ναμ αθεις απο το 134 γιατι ρωτας εδω?

φιλικα:)

 

Γιατί από προσωπική εμπειρία όλοι όσοι δουλεύουν σε αυτά(όπου αυτά τα πάντα από οτέ,φορθνετ μέχρι πλαίσιο και σια) πλην ελαχίστων εξαιρέσεων, είτε είναι άσχετοι σε σχέση με το επίπεδο γνώσεων που θα έπρεπε να διαθέτουν, είτε απλά δεν ξέρουν όλες τις λεπτομέρειες.Κι επειδή γνωρίζω ότι κάποοι εδώ μέσα είναι αστέρια σε αυτό το θέμα, όπως είναι ο καθένας σε κάτι, ζητώ τα φώτα τους.Δεν υποχρέωσα κανέναν να απαντήσει.

φιλικά;)

Link to comment
Share on other sites

οι απαντησεις:

1)ειναι το conn-x talk με απεριοριστα τηλεφωνηματα και internet εως 24

2)ναι το παγιο κανονικοτατα

3)αν και δεν ειμαι σιγουρος δεν πληρωνεις κατι. ισως να πληρωσεις κατι στην hol αν δεν εχει περασει η 12μηνη συμβαση η οποια ισως να εχεις.

4)σημαινει οτι το δικτυο του ΟΤΕ δεν ειναι διαθεσιμο στην περιοχη σου. Που μενεις; Εαν δεν υπαρχει δικτυο δεν μπορεις να εχεις και internet φυσικα...

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...