Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για τα Redmi


telefoneri
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ναι, σωστά είναι το 4 Global. Από θέμα hardware η διαφορά είναι στην επιπλέον μπάντα (Β20) που έχει για το 4G.

Εκτός αυτού έχει την επίσημη global stable rom (άρα ελληνικά, play store και αναβαθμίσεις ota) και ευρωπαϊκό φορτιστή.

To 4X παραπέμπει στην κινέζικη έκδοση που βγαίνει και σε παραπάνω χρώματα. (Το 4x της Infoquest είναι ακριβώς το ίδιο με το global).

 

Λίγο πιο λιανά για να καταλάβω γιατί ειμαι και λίγο εως αρκετα ασχετος με αυτα? Σημαινει οτι καλυτερα να παρω το 4 που εχει global rom? Επιπλεον μπαντα Β20 τι σημαινει? Εγω προσανατολιζουμουν στο 4x επειδη το ειδα πιο ακριβο και σκεφτηκα οτι θα ειναι λιγο πιο αναβαθμισμενο απο το 4αρι το απλο....διαφορα σε hardware καμερες,μπαταριες, ταχυτητα επεξεργαστη υπαρχουν? Αρα να κινηθω καλυτερα για το 4αρι το απλο?

Link to comment
Share on other sites

Λίγο πιο λιανά για να καταλάβω γιατί ειμαι και λίγο εως αρκετα ασχετος με αυτα? Σημαινει οτι καλυτερα να παρω το 4 που εχει global rom? Επιπλεον μπαντα Β20 τι σημαινει? Εγω προσανατολιζουμουν στο 4x επειδη το ειδα πιο ακριβο και σκεφτηκα οτι θα ειναι λιγο πιο αναβαθμισμενο απο το 4αρι το απλο....διαφορα σε hardware καμερες,μπαταριες, ταχυτητα επεξεργαστη υπαρχουν? Αρα να κινηθω καλυτερα για το 4αρι το απλο?

 

Το Redmi Note 4X της infoquest εχει snapdragon 625 και ειναι η Global Version με την B20 για το 4G.Εχει 2 χρονια εγγυηση.

Τα ηλεκτρονικα καταστηματα που το φερνουν κατευθειαν απο Κινα(οπως τα σκρουτζομαγαζα) εχουν 1 χρονο εγγυηση και φερνουν το ιδιο μοντελο απλα το αναφερουν ως Redmi Note 4 Snapdragon (Global Version).Το Global Version το εχουν και ως αυτοκολλητο στα κουτια των συσκευασιων τους.

Η B20 ειναι συχνοτητα για τον 4G.Αλλιως ονομαζεται 800αρα γιατι ειναι η συχνοτητα 800Mhz.Εκει καποτε επαιζαν τα καναλια της τηλεορασης(οταν ειχαμε τα αναλογικα) και τωρα το φασμα αυτο το εχει η κινητη.

Στην ελλαδα και γενικα στην Ευρωπη εχουμε 4G σε 3 βασικες μπαντες.

800/1800/2600 ή B20/B3/B7 αντιστοιχα.Η B20 ειναι βασικη συχνοτητα της Wind(αλλα και Q να εχεις το ιδιο ειναι γιατι ανηκει στη Wind) αλλα παιζουν και οι αλλες 2,δηλαδη Cosmote και Vodafone.

Ωστοσο αν εχεις καρτα Cosmote ή Vodafone,δεν θα σε επηρεασει η ελλειψη της B20 αλλα δεν θα εχεις παντου 4G σημα.Στην Wind,επειδη εχω δοκιμασει σε 2 xiaomi κινητα εκ των οποιων το ενα εχει τον mediatek,δηλαδη τον κινεζικο επεξεργαστη και το αλλο ειναι το note 4 snapdragon με την B20,εχει με διαφορα καλυτερο σημα το note 4.Στην Πιερια το 4G στις παραλιες το εψαχνα με το κυαλι ενω μεσα στην Θεσσαλονικη,ειδικα σε κεντρικα σημεια δεν εχεις θεμα.

Το εχω αναλυσει 2-3 φορες στα νηματα αυτα το θεμα,διαβασε και εδω ενα ποστ.Γραφω με ποιες μπαντες παιζουν κυριως και οι 3 και για την ιδιαιτεροτητα του δικτυου της Wind.

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=7442749#post7442749

Edited by Nikolas14

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Λίγο πιο λιανά για να καταλάβω γιατί ειμαι και λίγο εως αρκετα ασχετος με αυτα? Σημαινει οτι καλυτερα να παρω το 4 που εχει global rom? Επιπλεον μπαντα Β20 τι σημαινει? Εγω προσανατολιζουμουν στο 4x επειδη το ειδα πιο ακριβο και σκεφτηκα οτι θα ειναι λιγο πιο αναβαθμισμενο απο το 4αρι το απλο....διαφορα σε hardware καμερες,μπαταριες, ταχυτητα επεξεργαστη υπαρχουν? Αρα να κινηθω καλυτερα για το 4αρι το απλο?
Ναι καλύτερα το 4 global να πάρεις είναι καλύτερο. Η μπάντα Β20 είναι για το 4G και σίγουρα είναι καλό να υπάρχει στο τηλέφωνο. Το ότι το άλλο είναι πιο ακριβό δεν σημαίνει ότι είναι καλύτερο.

 

Στάλθηκε από το Redmi Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.Πριν δυο μηνες περιπου αγορασα κι εγω ενα Xiaomi Redmi Note 4X απο το ελληνικο καταστημα eshop.gr.Στο μηνα πανω μου εβγαλε μια κιτρινιλα πανω δεξια και εφοσον ειχα εγγυηση το επεστρεψα και μου εγινε αντικατασταση οθονης.Σημερα το παρελαβα και μετα απο λιγη χρηση καταλαβα οτι δεν δουλευει ο proximity sensor.Ειδα καποια βιντεο μηπως δεν ειναι καλιμπραρισμενος δοκιμαστα να τον καλιμπραρω αλλα μου λεει συνεχεια fail.Εκλεισα τη ρυθμιση που εχει μεσα στις κλησεις για να ειναι ανοιχτος αλλα τιποτα.Εκανα δυο φορες επαναφορα εργοστασιακων και το προβλημα παραμενει.Εκτος απο να το ξαναστειλω παλι πισω και να κανει κανα μηνα να το παρω υπαρχει αλλος τροπος χωρις να χασω την εγγυηση για να το ξαναεπαναφερω η ειναι προβλημα οταν αλλαξαν την οθονη δεν τον επανασυνδεσαν ?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.

Ένας ξάδερρφος μου έχει την συγκεκριμένη έκδοση.

Στην ενότητα "σχετικά με το τηλέφωνο" βγάζει τα εξής:

http://thumbs2.imagebam.com/6c/ed/64/917d93709797743.jpg

 

Από τα όσα διάβασα και έχω καταλάβει, φοράει custοm rom και το ελέγξαμε ότι ο bootlader είναι ξεκλείδωτος.

Διάβασα σε έναν οδηγό ότι πρώτα πρέπει να βάλω μια global stable rom για να κλειδώσει ο bootloader και μετά να τον ξεκλειδώσει πάλι ο bootloader με τον επίσημο τρόπο μέσω του mi accout.

 

Και εγώ ρωτάω: Αν περαστεί η official global stable rom, το τηλέφωνο θα λειτουργεί μια χαρά και θα παίρνει κανονικά ota updates ;

Αν ναι, ποια ρομ πρέπει να κατεβάσω; έχει σχέση αν είναι σε cosmote ή vodafone ή wind ;

Link to comment
Share on other sites

Τα φώτα σας γιατί μπερδεύτηκα...

Καταρχήν, αν έχω καταλάβει σωστά, το παρόν θέμα αφορά το 4X που δεν διαθέτει την B20 και το οποίο το βρίσκουμε είτε στα γνωστά κινεζομάγαζα είτε σε σκρουτζομάγαζα. Το 4X που πωλούν οι αλυσίδες (άρα εισαγωγής της Infoquest) είναι ουσιαστικά το Note 4 Global Version.

Ως εδώ καλά;

Πάμε, τώρα, στις απορίες:

1) Βρίσκω στα κινέζικα καταστήματα 4X με global ή international rom. Αυτό σημαίνει ότι τα εν λόγω τηλέφωνα έχουν το πακέτο των google apps και τους έχουν αφαιρεθεί οι κινεζιές; Και άρα, πέραν της μπάντας, κατά τα λοιπά είναι πλήρως λειτουργικά;

2) Όπου βλέπω στο σκρουτζ 4X με ελληνικό μενού είναι ουσιαστικά με κάποια global rom;

3) Το 4X βγαίνει σε εκδόσεις 3/16, 3/32 και 4/64 με τον 8πύρηνο 625 και σε έκδοση 4/64 με τον 10πύρηνο 6797;

4) Επειδή είμαι άσχετως με το θέμα αλλαγής rom, αυτές οι global ή international ή όπως αλλιώς τις ονομάζουν είναι λειτουργικές ή έχουν θέματα, σε σύγκριση με την rom του 4 global version;

5) Το Note 4 του e-shop έχει την B20; Πρακτικά, είναι 4 Global Edition ή 4X; Γιατί έχει μόνο αγγλική γλώσσα στο μενού; Είναι κινέζικη έκδοση, άρα κινέζικη rom και όχι B20;

Ζητώ συγγνώμη που πιθανόν να ρωτάω πράγματα που έχουν ήδη απαντηθεί, αλλά διάβασα αρκετά (αν και όχι όλο το θέμα), πλην όμως οι τηλεφωνικές επικοινωνίες που είχα χθες με διάφορα σκρουτζομάγαζα με μπέρδεψαν περισσότερο...

Edited by nikkal
Link to comment
Share on other sites

Πήρα το κινητό για γνωστό μου που είχε Moto G2 και λέει οι φωτογραφίες είναι άχρωμες. Είναι γνωστό το φαινόμενο; Λύνεται κάπως με καμια ρύθμισηq
Link to comment
Share on other sites

Πήρα το κινητό για γνωστό μου που είχε Moto G2 και λέει οι φωτογραφίες είναι άχρωμες. Είναι γνωστό το φαινόμενο; Λύνεται κάπως με καμια ρύθμισηq
Ας τις δει σε pc πρώτα για να καταλάβει. Γενικά δεν παίρνουμε Xiaomi αν μας απασχολεί η φωτογραφική, δεν είναι το δυνατό του σημείο..

 

From the middle of nowhere to the center of everywhere.. through my Redmi Note 4

Κινητό: Xiaomi Redmi Note 4
Link to comment
Share on other sites

Τα φώτα σας γιατί μπερδεύτηκα...

Καταρχήν, αν έχω καταλάβει σωστά, το παρόν θέμα αφορά το 4X που δεν διαθέτει την B20 και το οποίο το βρίσκουμε είτε στα γνωστά κινεζομάγαζα είτε σε σκρουτζομάγαζα. Το 4X που πωλούν οι αλυσίδες (άρα εισαγωγής της Infoquest) είναι ουσιαστικά το Note 4 Global Version.

Ως εδώ καλά;

Πάμε, τώρα, στις απορίες:

1) Βρίσκω στα κινέζικα καταστήματα 4X με global ή international rom. Αυτό σημαίνει ότι τα εν λόγω τηλέφωνα έχουν το πακέτο των google apps και τους έχουν αφαιρεθεί οι κινεζιές; Και άρα, πέραν της μπάντας, κατά τα λοιπά είναι πλήρως λειτουργικά;

2) Όπου βλέπω στο σκρουτζ 4X με ελληνικό μενού είναι ουσιαστικά με κάποια global rom;

3) Το 4X βγαίνει σε εκδόσεις 3/16, 3/32 και 4/64 με τον 8πύρηνο 625 και σε έκδοση 4/64 με τον 10πύρηνο 6797;

4) Επειδή είμαι άσχετως με το θέμα αλλαγής rom, αυτές οι global ή international ή όπως αλλιώς τις ονομάζουν είναι λειτουργικές ή έχουν θέματα, σε σύγκριση με την rom του 4 global version;

5) Το Note 4 του e-shop έχει την B20; Πρακτικά, είναι 4 Global Edition ή 4X; Γιατί έχει μόνο αγγλική γλώσσα στο μενού; Είναι κινέζικη έκδοση, άρα κινέζικη rom και όχι B20;

Ζητώ συγγνώμη που πιθανόν να ρωτάω πράγματα που έχουν ήδη απαντηθεί, αλλά διάβασα αρκετά (αν και όχι όλο το θέμα), πλην όμως οι τηλεφωνικές επικοινωνίες που είχα χθες με διάφορα σκρουτζομάγαζα με μπέρδεψαν περισσότερο...

 

1) ναι. Αν έχουν μόνο global rom θα παίρνουν κανονικά OTA updates και είναι φουλ στα google apps.

2) Συνήθως λένε EU οταν πρόκειται για το global μοντέλο αλλά καλύτερα να ρωτάς στο εκάστοτε κατάστημα.

3) ναι αλλά αν δεν κάνω λάθος βγαίνει ο 10πυρηνος και σε 3/32.

4) Οι ίδιες roms είναι ακριβώς. Το μόνο που διαφέρει το 4X μοντέλο από το 4 Global (αυτά με τον 625 δηλαδή όχι τον 10πύρηνο) είναι ότι το 2ο έχει την 800αρα μπάντα και κανονικό φορτιστή (όχι κινέζικο με αντάπτορα).

5) Κάποιοι έχουν πάρει Global από eshop αλλά γενικά ούτε οι ίδιοι δεν ήξεραν τι είναι όταν τους είχα ρωτήσει. Δεν είναι σίγουρο.

Link to comment
Share on other sites

1) ναι. Αν έχουν μόνο global rom θα παίρνουν κανονικά OTA updates και είναι φουλ στα google apps.

2) Συνήθως λένε EU οταν πρόκειται για το global μοντέλο αλλά καλύτερα να ρωτάς στο εκάστοτε κατάστημα.

3) ναι αλλά αν δεν κάνω λάθος βγαίνει ο 10πυρηνος και σε 3/32.

4) Οι ίδιες roms είναι ακριβώς. Το μόνο που διαφέρει το 4X μοντέλο από το 4 Global (αυτά με τον 625 δηλαδή όχι τον 10πύρηνο) είναι ότι το 2ο έχει την 800αρα μπάντα και κανονικό φορτιστή (όχι κινέζικο με αντάπτορα).

5) Κάποιοι έχουν πάρει Global από eshop αλλά γενικά ούτε οι ίδιοι δεν ήξεραν τι είναι όταν τους είχα ρωτήσει. Δεν είναι σίγουρο.

 

Σε ευχαριστώ πολύ. Με βοήθησες αρκετά.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κάνω λάθος, τα 4Χ έρχονται με ψευτοglobal rom που δεν υποστηρίζουν ota αναβαθμίσεις (δες 6 posts πιο πάνω) ή αν είναι απείραχτα έχουν την επίσημη αγγλοκινέζικη rom χωρίς google play services. Οπότε πρέπει να παρέμβεις με ξεκλείδωμα του bootloader κτλ για να περάσεις την επίσημη global ή με το
. Επίσης πολλά 4Χ βλέπω τελευταία να έχουν Omnivision αισθητήρα που είναι ο χειρότερος από τους τρεις, ενώ στη global έκδοση βάζουν σταθερά τον samsung.
Link to comment
Share on other sites

Κανονικά έρχονται με official global stable για πιο λόγο να έρχονται με μαϊμού ρομ;; έχεις κάποιο παράδειγμα και το λες;;

 

Στάλθηκε από το HM NOTE 1W μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Κανονικά έρχονται με official global stable για πιο λόγο να έρχονται με μαϊμού ρομ;; έχεις κάποιο παράδειγμα και το λες;;

Στάλθηκε από το HM NOTE 1W μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν έχω μεγάλη εμπειρία από xiaomi αλλά κάποια καταστήματα περνάνε ψεύτικες global ή τουλάχιστον αυτό γίνεται στις αρχές της κυκλοφορίας μιας συσκευής. π.χ του Digenis80 λίγα post πίσω είναι πειραγμένη global. Το 4x είναι για την αγορά της Κίνας κανονικά οπότε έχει stable china rom και μετά τις αλλάζουν τα καταστήματα. π.χ το aliexpress στα 4χ με global rom λέει "We Install Redmi Note 4 Qualcomm Global ROΜ".

Link to comment
Share on other sites

Τα περισσότερα καταστήματα λένε για official global rom σε αυτό το μοντέλο.

Στο to2c έχει δύο επιλογές ως προς την rom. Είτε official είτε δικιά τους.

Παλιότερα όντως ήταν σύνηθες τα καταστήματα να φορούν δικές τους, οι οποίες και πολλές φορές ήταν προβληματικές.

Link to comment
Share on other sites

Παλαιότερα το έκαναν γιατί δεν υπήρχε global rom τώρα δεν υπάρχει λόγος να το κάνουν

 

Στάλθηκε από το HM NOTE 1W μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα. Γνωρίζει κανείς πως μεταβαίνουμε από Κινεζική ΡΟΜ σε Παγκόσμια;

 

Στάλθηκε από το m1 note μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

"Ούκ εν τω πολλώ το ευ." -Aristokratis 2016
Link to comment
Share on other sites

Παλαιότερα το έκαναν γιατί δεν υπήρχε global rom τώρα δεν υπάρχει λόγος να το κάνουν

 

Στάλθηκε από το HM NOTE 1W μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Μήπωε γνωρίζεις γιατί το to2c για παράδειγμα έχει επιλογή είτε την official είτε την δικιά του;

Link to comment
Share on other sites

Μήπωε γνωρίζεις γιατί το to2c για παράδειγμα έχει επιλογή είτε την official είτε την δικιά του;
Δεν γνωρίζω γιατί το κάνει αυτό. Αλλά δεν θα αγόραζα από εκεί πολύ ακριβά και δεν ξέρω με τελωνείο τι παίζει.

 

Στάλθηκε από το pipo u8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

ρε παλικάρια, έχετε ακούσει κάτι για battery drain μετά από root?

το έχω ακούσει, το τσέκαρα με 2 τρόπους και έχει 50% επιβεβαίωση, έχει κάνει κάποιος ρουτ για να μας πει την άποψή του?

SKY is_the LIMIT

STOP C.I.S.P.A.

Link to comment
Share on other sites

ρε παλικάρια, έχετε ακούσει κάτι για battery drain μετά από root?

το έχω ακούσει, το τσέκαρα με 2 τρόπους και έχει 50% επιβεβαίωση, έχει κάνει κάποιος ρουτ για να μας πει την άποψή του?

 

Εγώ έχω root με stable ρομ από xiaomi.eu και δεν έχω κανένα πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια αυτο το κινητο δεν ειναι το κινητο του θεματος?

https://www.banggood.com/Xiaomi-Redmi-Note-4X-Fingerprint-5_5-inch-4GB-RAM-64GB-Snapdragon-625-Octa-core-4G-Smartphone-p-1124771.html?rmmds=search&ID=224&cur_warehouse=HK

 

Για tempered glass που να καλυπτει ολη την οθονη ποια εχετε να προτεινετε ?

Link to comment
Share on other sites

Έχει κανείς καμιά ιδέα?

Εχω το acr & όταν ηχογραφώ ο άλλος ακούγεται ανεπαίσθητα, όταν δε έχω συνδεμένο το blue tooth δεν ακούγεται καθόλου.

 

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ουδείς αγνωμονέστερος του ευεργετηθέντος.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα θα ήθελα να σας ρωτήσω αν γνωρίζετε είμαι ανάμεσα σε αυτό το τηλέφωνο και στο meizu m6 note λόγο κάμερας. Τι μου προτείνετε εσείς που έχετε το τηλ αυτο. Ευχαριστώ πολύ
Link to comment
Share on other sites

Τα meizu πάντα είχαν καλύτερη κάμερα, από υποστήριξη δεν ξέρω τι γίνεται.

 

Στάλθηκε από το Redmi Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω root με stable ρομ από xiaomi.eu και δεν έχω κανένα πρόβλημα.

 

πως έκανες το ρουτ? κάποιο λινκ?

SKY is_the LIMIT

STOP C.I.S.P.A.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για τα Redmi
  • The topic was locked
  • This topic was unlocked and pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...