Jump to content

Φήμες και νέα για τα Sony Xperia


KOUNELOS1986
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το είδες κάπου αυτό?Αν ναι θα σε παρακαλούσα να δώσεις ενα Λινκ :)

Η πληροφορια ειναι απο ανθρωπο που βγαζει τους τιμοκαταλογους μεσα στην Cosmote!!!

Edited by thanos_00000
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

όταν παρέλαβα το τηλέφωνο η πρώτη δουλειά που έκανα ήταν η αναβάθμιση της συσκευής σε 2,3,3

και η έκδοση είναι η 3.0.1.A.0.145 (με PC companion, OTA δεν έχει τίποτα)

Η συσκευή μου δυστυχώς είναι της Vodafone.

 

Κάποιος άλλος φίλος εδώ ο iwannis, ανέφερε για την 3.0.Α.2.181 η οποία προφανώς θα είναι η generic.

 

Δεν ξέρω τι διαφορές μπορεί να υπάρχουν...

Someone, Somewhere in Summer Time
Link to comment
Share on other sites

Γιατι να μην την αφηνει να πηγαινει κατω απο 15-10% ???

Προσωπικα τα τελευταια 7 χρονια ΟΛΑ μου τα τηλ. τα αφηνα εαν ηταν δυνατον να σβησουν μονα τους με πεθαμενη τη μπαταρια! Και το αποτελεσμα ηταν, στο προτελευταιο μου κινητο (xperia mini) που ειχε τη χειροτερη μπαταρια και το ειχα για 10 μηνες κανοντας οσο μπορουσα τον κυκλο full γεμισματος και αδειασματος, οταν ηταν στο 1% με αφηνε να κανω τηλεφωνημα διαρκειας 5 λεπτων ΧΩΡΙΣ να σβησει!!!

Ας μην πεταμε "βεγγαλικα" παραπληροφορησης, λοιπον, ετσι απλα για να πουμε κατι....:mad:

 

Για να μην πω για το Κ750ι που ειχα 2 χρονια και με εβγαζε 3 μερες πριν το πουλησω.

Εχω το Arc 2 μηνες περιπου, ακολουθώντας full γεμισμα (οχι μολις γινει πρασινο να το βγαζω,αλλα το βγαζω στιγμιαια απο το φορτιστη και το ξαναβαζω για αλλο ενα μισαωρο)

και το αφηνω να σβησει μονο του απο μπαταρια (οταν μπορω).

Ετσι λοιπον τωρα που γραφω το κινητο λεει: 2η 4ω 22λ 45δ με μπαταρια

και η μπαταρια ειναι στο 62% !!!!! με νορμαλ χρηση, δικτυο 2G παντα, WiFi 3-4 ωρες, και παντα συνδεδεμενο με το bluetooth!

 

v. 2.3.3

 

Και ο λογος βασικα που μπηκα να γραψω ειναι το οτι το πλαισιο μ@λ@κιζεται, οπως γινεται στην Ελλαδα, οσον αφορα την ξεκαρφωτη πληροφορια που βαζει για τον SAR.

Επειδη ο SAR ηταν ο βασικοτερος λογος που εδωσα το μινι, και πηρα το Arc, το εψαξα πριν το παρω και δεν ειναι SAR (EU) in W/kg1,25 οπως ΛΑΝΘΑΣΜΕΝΑ γραφει το πλαισιο (μου κανει εντυπωση, γιατι σπανια το βαζουν σαν πληροφορια στις γενικες ιδιοτητες κινητων) και το σωστο ειναι :The highest SAR value for this model phone when tested by

Sony Ericsson for use at the ear is 0.66 W/kg (10g).

 

Αυτα....

Τελικα ρε παιδια...τι ισχιει? εγω μεχρι στιγμης το αφηνω μεχρι 1-2 % και μετα φουλαρισμα μεχρι 100% ....σημερα μονο το αφησα μεχρι 7% και τωρα το φορτιζω....τι να κανω ακριβως.? γιατι εχω θεμα με την μπαταρια μου...δεν ξερω τι φταει..αλλα εχω ενα θεματακι....αν βγαλει την μερα καλα ειναι....!

 

το wi/fi το χρησημοποιω αντε μισι ωρα γιατι εχω κανονικο υπολογιστη και δεν μου χρειαζεται....

παιζω 1-2 ωρες μεσο ωρο σιγουρα καθε μερα...κλησεις λιγη μουσικη....αυτα...και η μπαταρια...τελιωνει...εχτες...(π.χ)το φορτισα

 

στις 8.30 ,μολις γυρησα σπιτι μου ειχε 62%(12.30) ,το αφησα το βραδυ ανοιχτο,και το πρωι ηταν 55%....πριν μια ωρα το εβαλα για φορτιση....:/ ...

και δεν μπορω να πω οτι παιζωω ολη την ωρα παινχιδια...παιζω αρκετη ωρα...

 

φιλε τι ενοεις ακριβως νορμαλ χρηση?

 

ευχαριστω...:)

 

όταν παρέλαβα το τηλέφωνο η πρώτη δουλειά που έκανα ήταν η αναβάθμιση της συσκευής σε 2,3,3

και η έκδοση είναι η 3.0.1.A.0.145 (με PC companion, OTA δεν έχει τίποτα)

Η συσκευή μου δυστυχώς είναι της Vodafone.

 

Κάποιος άλλος φίλος εδώ ο iwannis, ανέφερε για την 3.0.Α.2.181 η οποία προφανώς θα είναι η generic.

 

Δεν ξέρω τι διαφορές μπορεί να υπάρχουν...

 

παντως εγω εχω την 2.3.3 ....δεν θυμαμαι πια εκδοση ειναι!...μολις τελιωσω την φορτηση θα σου πω!

 

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Σε έχω παρακαλέσει αρκετές φορές να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνυμάτων.

Edited by athanaso77
Συνεχόμενα μηνύματα
Sony Ericcsson G705-Sony Ericsson X8-Sony Ericsson Arc-HTC One :ninja:
Link to comment
Share on other sites

Τελικα ρε παιδια...τι ισχιει? εγω μεχρι στιγμης το αφηνω μεχρι 1-2 % και μετα φουλαρισμα μεχρι 100% ....σημερα μονο το αφησα μεχρι 7% και τωρα το φορτιζω....τι να κανω ακριβως.? γιατι εχω θεμα με την μπαταρια μου...δεν ξερω τι φταει..αλλα εχω ενα θεματακι....αν βγαλει την μερα καλα ειναι....!

 

το wi/fi το χρησημοποιω αντε μισι ωρα γιατι εχω κανονικο υπολογιστη και δεν μου χρειαζεται....

παιζω 1-2 ωρες μεσο ωρο σιγουρα καθε μερα...κλησεις λιγη μουσικη....αυτα...και η μπαταρια...τελιωνει...εχτες...(π.χ)το φορτισα

 

στις 8.30 ,μολις γυρησα σπιτι μου ειχε 62%(12.30) ,το αφησα το βραδυ ανοιχτο,και το πρωι ηταν 55%....πριν μια ωρα το εβαλα για φορτιση....:/ ...

και δεν μπορω να πω οτι παιζωω ολη την ωρα παινχιδια...παιζω αρκετη ωρα...

 

φιλε τι ενοεις ακριβως νορμαλ χρηση?

ευχαριστω...:)

 

δες τι ωρα εγραψα το πρωτο ποστ.... τωρα εχω 60% μπαταρια και στο ενδιαμεσο μιλησα περιπου 5 λεπτα και 1 sms εστειλα : 2η 7ω 51λ 53δ με μπαταρια

Φωτισμος στο 70% και επαναλαμβανω ΠΑΝΤΑ ενεργο το bluetooth μεσω του οποιου μιλαω

Νορμαλ εννοω συνολικα την ημερα 2-3 sms γραψιμο, 20 λεπτα ομιλια, 10 λεπτα WiFi, το βραδυ συνηθως ανοιχτο-οχι airplane mode

Link to comment
Share on other sites

Τελικα ρε παιδια...τι ισχιει? εγω μεχρι στιγμης το αφηνω μεχρι 1-2 % και μετα φουλαρισμα μεχρι 100% ....σημερα μονο το αφησα μεχρι 7% και τωρα το φορτιζω....τι να κανω ακριβως.? γιατι εχω θεμα με την μπαταρια μου...δεν ξερω τι φταει..αλλα εχω ενα θεματακι....αν βγαλει την μερα καλα ειναι....!

 

 

Αυτο που σου ειπα ισχυει

 

δες τι ωρα εγραψα το πρωτο ποστ.... τωρα εχω 60% μπαταρια και στο ενδιαμεσο μιλησα περιπου 5 λεπτα και 1 sms εστειλα : 2η 7ω 51λ 53δ με μπαταρια

Φωτισμος στο 70% και επαναλαμβανω ΠΑΝΤΑ ενεργο το bluetooth μεσω του οποιου μιλαω

Νορμαλ εννοω συνολικα την ημερα 2-3 sms γραψιμο, 20 λεπτα ομιλια, 10 λεπτα WiFi, το βραδυ συνηθως ανοιχτο-οχι airplane mode

 

Αυτο φιλε δεν ειναι και πολυ 'νορμαλ' χρηση . Ειναι σχεδον σαν να μην το χρησιμοποιεις .

 

Οσο για τα "βεγγαλικα" που πες αμα εχεις κατι που να αποδεικνυει το αντιθετο απο αυτο που ειπα δειξτο μου .

 

Οι παλιες μπαταριες θελαν πληρη ξεφορτισμα . Αυτες ΟΧΙ

My third beast Xiaomi Mi 9

My second mini Sony Z3 Compact : stock

Μy first android phone LG Optimus 2x Rom : CM10.1 - tonyp - T-Build 05 with kk M1

Link to comment
Share on other sites

Τελικά κατάφερα και έκανα αναβαθμιση και κρατησα το root στην 2.3.3!

Πολύ απλό!

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1115542

 

Το πρόβλημα τώρα είναι οτι δεν λειτουργεί ο root explorer.

 

Έχεις locked ή un-locked boot loader????

ZX - Spectrum 48K - Αtari 2600 .... και ξερό ψωμί ...

:ninja:

Link to comment
Share on other sites

δες τι ωρα εγραψα το πρωτο ποστ.... τωρα εχω 60% μπαταρια και στο ενδιαμεσο μιλησα περιπου 5 λεπτα και 1 sms εστειλα : 2η 7ω 51λ 53δ με μπαταρια

Φωτισμος στο 70% και επαναλαμβανω ΠΑΝΤΑ ενεργο το bluetooth μεσω του οποιου μιλαω

Νορμαλ εννοω συνολικα την ημερα 2-3 sms γραψιμο, 20 λεπτα ομιλια, 10 λεπτα WiFi, το βραδυ συνηθως ανοιχτο-οχι airplane mode

ναι το χρησημοποιεις σαν εμενα καπως...2-3 σμς 20-30 λεπτα ομιλια...αλλα εσυ ειπες 3-4 ωρες wi/fi ..οχι 10 λεπτα!

εσυ πως φορτιζεις την μπαταρια? γιατι δεν μπορω να εντοπισω αλλου την διαφορα της δικιας σου μπαταριας με την δικια μου...

(α εγω παιζω και παιχνιδια καμια ωρα)

επισης....εσενα την 1η βδομαδα η μπαταρια ηταν το ιδιο με τωρα?

α και κατι αλλο...ειναι προτιμοτερο να το φορτιζω απενεργοποιημενο η ειναι το ιδιο αν το εχω ανοιχτο η κλειστο?(λιγο ανοητη ερωτηση)

Edited by iwannis
Sony Ericcsson G705-Sony Ericsson X8-Sony Ericsson Arc-HTC One :ninja:
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
α και κατι αλλο...ειναι προτιμοτερο να το φορτιζω απενεργοποιημενο η ειναι το ιδιο αν το εχω ανοιχτο η κλειστο?(λιγο ανοητη ερωτηση)

 

Μπορείς να το φορτίζεις όποτε και όπως θέλεις. Ενδείκνυται να μην αφήνουμε την μπαταρία να πέφτει κάτω του 10% σε αυτές τις συσκευές.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά και συγγνώμη που χώνομαι στα πόδια του forum σας. Είμαι από το forum του x10 και παρακολουθώ εδώ συζητήσεις και προβλήματα που έχετε (εφάμιλα με τις ίδιες σπαζοκεφαλιές που είχαμε κι εμείς ως "νέοι χρήστες" με το x10 πριν 1 χρόνο ακριβώς όταν το είχαμε πρωτοπάρει στα χέρια μας).

 

Όσον αφορά λοιπόν στην μπαταρία που παραπονιούνται κάποιοι φίλοι , έχω να συμφωνήσω πως ένα μεγάλο μερίδιο της ευθύνης φέρει η φόρτιση.

[...]

Αυτό όσον αφορά το "hardware" κομμάτι του κινητού. Από εκεί και πέρα τώρα λόγοι που επίσης μπορεί να τελειώνει η μπαταρία σας είναι κακογραμμένες εφαρμογές που έχετε κατεβάσει και εγκαταστήσατε. Στην "μαύρη λίστα" αυτών των εφαρμογών είναι συνήθως εφαρμογές που ελέγχουν ή ζητάνει κάτι από το σύστημα σας ανα χρονικά διαστήματα, όπως π.χ. widgets μπαταρίας... ή widtets καιρού με geolocation που συνεχώς καλούν το gps , ή απλές κακογραμμένες εφαρμογές που δεν τερματίζουν.

Αυτές οι εφαρμογές θέλουν απεγκατάσταση , όχι task-killer ... ΑΠΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ!

Πως τις εντοπίζουμε? Αρχικά πρέπει να δούμε σε τι συχνότητες δουλεύει το κινητό σας το μεγαλύτερο διάστημα. Επομένως κατεβάστε από το Android Market την δωρεάν εφαρμογή CPU Spy. Αυτή η εφαρμογή δεν θα σας δείξει αποτελέσματα αμέσως. Αφήστε το κινητό σας σε ησυχία ένα ολόκληρο βράδυ ανοιχτό. Το επόμενο πρωί ανοίξτε το CPU Spy πριν κάνετε οτιδήποτε άλλο με την συσκευή και δείτε το ποσοστό στην κατηγορία Deep Sleep. Αν αυτό το ποσοστό είναι άνω του 60-70% είστε σχετικά καλά αναλόγως που παίζει το υπόλοιπο 30-40% (σε ποιες συχνότητες).

Παραδείγματος χάριν εγώ στο x10 μου έχω:

Deep Sleep -> 96%

245MhZ -> 3%

998MhZ -> 1%

 

Edit: Ζητώ συγγνώμη από τα μέλη του forum. Καθότι δεν είμαι κάτοχος Arc και δεν έχω Gingerbread ROM κατ' επέκταση , δεν γνώριζα κάποια βασικά πράγματα. Το Spare Parts λοιπόν το οποίο αναφέρεται παρακάτω, παίρνει τιμές από το battery usage monitoring που υπάρχει ενσωματωμένο στο Android. Ή έστω υπήρχε μέχρι και την έκδοση 2.2.1 που έχω εγώ. Για κάποιο λόγο μάλλον αφαιρέθηκε είτε από την Google γενικά είτε από την Sony Ericsson συγκεκριμένα στην ROM σας για άγνωστους λόγους. Όπως και να 'χει , όπως με ενημέρωσε με pm ο φίλος iwannis το Spare Parts (μάλλον) όπως και το Spare Parts PluS! δεν εμφανίζουν δυστυχώς αποτελέσματα. Κρίμα γιατί επρόκειτο για ένα πολύ χρήσιμο Android-Tool για κάθε έναν που ήθελε να ξέρει τι τρέχει με την διάρκεια ζωής της μπαταρίας του και με τις εφαρμογές που έχει εγκατεστημένες. Βάζω λοιπόν αυτό το μέρος του post σε "Παράθεση" μέχρι να επιβεβαιωθεί ότι όντως είναι 100% λάθος.

 

Αν θεωρήσετε ότι τα αποτελέσματα σας δεν είναι καλά , τότε κατεβάστε την εφαρμογή Spare Parts. Αφήστε να περάσει ένα κάποιο χρονικό διάστημα με το κινητό σε ηρεμία και κοιτάξτε τα δεδομένα που σας δίνει το spare parts.

Συγκεκριμένα πηγαίνετε:

Battery History

Κοιτάξτε τα ποσοστά στο Running και Screen On. Αυτά τα δυο ποσοστά καλό θα είναι να είναι χαμηλά , ΑΛΛΑ και χαμηλά να μην είναι το ΣΩΣΤΟ είναι να μην απέχουν πάνω από 10% αναμεταξύ τους.

Δηλαδή:

Περίπτωση 1) 2% & 8% -> Δεν μας χαλάει.

Περίπτωση 2) 70% & 62% -> Μας χαλάει λίγο , απλά αφήστε το κινητό να ηρεμήσει λίγο παραπάνω.

Περίπτωση 3) 70% & 15% -> Εδώ κάτι πάει στραβά!

Εάν είστε στην περίπτωση Νο.3 , τότε αυτό σημαίνει ότι κάποια εφαρμογή δουλεύει υπερωρίες αφανώς ακόμα και όταν το κινητό σας βρίσκεται σε ηρεμία και τρώει μπαταρία στα ύπουλα.

Για να δείτε ποια εφαρμογή είναι αυτή , στο Battery History του Spare Parts επιλέγεται από την λίστα με το βελάκι (εκεί που λέει Other Usage) την επιλογή "Partial wake usage". Στις πρώτες θέσεις θα είναι οι πιο "δουλευταρούδες" εφαρμογές...

Από εκεί και πέρα θα πρέπει να προβείτε στις αντίστοιχες διορθωτικές ενέργειες.

 

Άλλες συμβουλές που θα μπορούσαν να σας εξοικονομήσουν λίγο μπαταρία:

  1. Φωτεινότητα της οθόνης σε πολύ χαμηλό επίπεδο.
  2. Απενεργοποίηση του Wi-Fi ή των Mobile Data όταν δεν τα χρησιμοποιούμε.
  3. Απενεργοποίηση του GPS όταν δεν το χρησιμοποιούμε.
  4. Χρήση μόνο των 2G δικτύων όταν δεν μας χρειάζεται το 3G (αυτό είναι η επιλογή GSM έναντι WCDMA στις ρυθμίσεις του κινητού).
  5. Απενεργοποίηση των αυτόματων συγχρονισμών (Google Sync αλλά και λοιπών εφαρμογών).
  6. Αποφυγή χρήσης task managers , task killers κλπ.

 

Συγνώμη για τις Αγγλικές επιλογές αλλά έχω Custom Rom στο κινητό μου και δεν έχω ελληνικά μενού. Για να σας βοηθήσω το Partial Wake Usage νομίζω λέγεται "Χρήση μερικής αφύπνισης" , το θυμάμαι από όταν είχα stock 2.1. :p

Μπορεί να σας φαίνεται μεγάλη διαδικασία αλλά μόλις μάθετε να χρησιμοποιείτε τις δυο εφαρμογές (CPU Spy , Spare Parts) και να εξάγεται τα συμπεράσματά σας από τα δεδομένα που σας παρέχουν θα μπορείτε εύκολα και γρήγορα να ξέρετε τι σας καταστρέφει την μπαταρία.

 

Ελπίζω να βοήθησα έστω και λίγο!

Φιλικά mr_element.

Edited by mr_element
Device: XIAOMI Mi6 (Blue) | Android Version: 8.0 (Oreo)
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Αφήνω το κινητό να πέσει μέχρι το 5-10% , ποτέ παρακάτω , ποτέ παραπάνω. Ακολούθως φορτίζω ως το 100%. Μόλις η ένδειξη δείξει 100% βγάζω τον φορτιστή και τον επανασυνδέω ξανά.

Αυτή την αποσύνδεση-επανασύνδεση μόλις φτάσει στο 100% την επαναλαμβάνω ξανά στα επόμενα 10' , μετά στα επόμενα 5' , μετά στα επόμενα 2.5' και αν δεν έχω κουράγιο ή χρόνο να συννεχίσω να διαιρώ δια δύο αυτό τον χρόνο , μετά στο 1'... Ακολούθως αμέσως μετά την αποσύνδεση το κάνω επανεκκίνηση.

 

Έχοντας περάσει οι περισσότερες συσκευές του είδους από τα χέρια μου και μετά από αρκετές δοκιμές στο θέμα μπαταρίας, επέτρεψε μου να θεωρήσω πολύ τραβηγμένη την παραπάνω διαδικασία. Ελπίζω μάλιστα να μην το κάνεις σε κάθε φόρτιση γιατί θεωρώ αυξημένες τις πιθανότητες να βρεθείς με χαλασμένη USB θήρα (στη συσκευή φυσικά).

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

καλημερα σε ολους.πηγα σημερα να κανω την αναβαθμηση ota την εκανε και απο τοτε δεν μου ανοιγει και το φωτακι που δειχνει οτι φωρτιζει δεν αναβει(το εχω συνδεσει με τον φορτηστη σας παρακαλω οποιος ξερει κατι ας μου πει τι να κανω.ευχαριστω πολυ

δεν υπαρχει καποιος ρε παιδια να μου δωσει μια βοηθεια,μηπως και αποφυγω την αντιπροσωπεια.σας ευχαριστω εκ των προτερων

Link to comment
Share on other sites

Γιατι να μην την αφηνει να πηγαινει κατω απο 15-10% ???

Προσωπικα τα τελευταια 7 χρονια ΟΛΑ μου τα τηλ. τα αφηνα εαν ηταν δυνατον να σβησουν μονα τους με πεθαμενη τη μπαταρια! Και το αποτελεσμα ηταν, στο προτελευταιο μου κινητο (xperia mini) που ειχε τη χειροτερη μπαταρια και το ειχα για 10 μηνες κανοντας οσο μπορουσα τον κυκλο full γεμισματος και αδειασματος, οταν ηταν στο 1% με αφηνε να κανω τηλεφωνημα διαρκειας 5 λεπτων ΧΩΡΙΣ να σβησει!!!

Ας μην πεταμε "βεγγαλικα" παραπληροφορησης, λοιπον, ετσι απλα για να πουμε κατι....:mad:

 

Για να μην πω για το Κ750ι που ειχα 2 χρονια και με εβγαζε 3 μερες πριν το πουλησω.

Εχω το Arc 2 μηνες περιπου, ακολουθώντας full γεμισμα (οχι μολις γινει πρασινο να το βγαζω,αλλα το βγαζω στιγμιαια απο το φορτιστη και το ξαναβαζω για αλλο ενα μισαωρο)

και το αφηνω να σβησει μονο του απο μπαταρια (οταν μπορω).

Ετσι λοιπον τωρα που γραφω το κινητο λεει: 2η 4ω 22λ 45δ με μπαταρια

και η μπαταρια ειναι στο 62% !!!!! με νορμαλ χρηση, δικτυο 2G παντα, WiFi 3-4 ωρες, και παντα συνδεδεμενο με το bluetooth!

 

v. 2.3.3

 

Και ο λογος βασικα που μπηκα να γραψω ειναι το οτι το πλαισιο μ@λ@κιζεται, οπως γινεται στην Ελλαδα, οσον αφορα την ξεκαρφωτη πληροφορια που βαζει για τον SAR.

Επειδη ο SAR ηταν ο βασικοτερος λογος που εδωσα το μινι, και πηρα το Arc, το εψαξα πριν το παρω και δεν ειναι SAR (EU) in W/kg1,25 οπως ΛΑΝΘΑΣΜΕΝΑ γραφει το πλαισιο (μου κανει εντυπωση, γιατι σπανια το βαζουν σαν πληροφορια στις γενικες ιδιοτητες κινητων) και το σωστο ειναι :The highest SAR value for this model phone when tested by

Sony Ericsson for use at the ear is 0.66 W/kg (10g).

 

Αυτα....

ακριβως ετσι κανω και εγω τοσο στη φορτιση οσο και στη χρηση της μπαταριας και εχω τα ιδια αποτελεσματα με σενα

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

ναι το χρησημοποιεις σαν εμενα καπως...2-3 σμς 20-30 λεπτα ομιλια...αλλα εσυ ειπες 3-4 ωρες wi/fi ..οχι 10 λεπτα!

εσυ πως φορτιζεις την μπαταρια? γιατι δεν μπορω να εντοπισω αλλου την διαφορα της δικιας σου μπαταριας με την δικια μου...

(α εγω παιζω και παιχνιδια καμια ωρα)

επισης....εσενα την 1η βδομαδα η μπαταρια ηταν το ιδιο με τωρα?

α και κατι αλλο...ειναι προτιμοτερο να το φορτιζω απενεργοποιημενο η ειναι το ιδιο αν το εχω ανοιχτο η κλειστο?(λιγο ανοητη ερωτηση)

απενεργοποιημενο ειναι πολυ καλυτερα

 

Καλησπέρα παιδιά και συγγνώμη που χώνομαι στα πόδια του forum σας. Είμαι από το forum του x10 και παρακολουθώ εδώ συζητήσεις και προβλήματα που έχετε (εφάμιλα με τις ίδιες σπαζοκεφαλιές που είχαμε κι εμείς ως "νέοι χρήστες" με το x10 πριν 1 χρόνο ακριβώς όταν το είχαμε πρωτοπάρει στα χέρια μας).

 

Όσον αφορά λοιπόν στην μπαταρία που παραπονιούνται κάποιοι φίλοι , έχω να συμφωνήσω πως ένα μεγάλο μερίδιο της ευθύνης φέρει η φόρτιση. Δεν ξέρω προσωπικά ποια είναι η σωστή φόρτιση γι' αυτού του είδους τις μπαταρίες. Θα σας πω όμως τι απέδωσε μακροπρόθεσμα μεγαλύτερη διάρκεια ζωής στην μπαταρία μου.

Αφήνω το κινητό να πέσει μέχρι το 5-10% , ποτέ παρακάτω , ποτέ παραπάνω. Ακολούθως φορτίζω ως το 100%. Μόλις η ένδειξη δείξει 100% βγάζω τον φορτιστή και τον επανασυνδέω ξανά.

Αυτή την αποσύνδεση-επανασύνδεση μόλις φτάσει στο 100% την επαναλαμβάνω ξανά στα επόμενα 10' , μετά στα επόμενα 5' , μετά στα επόμενα 2.5' και αν δεν έχω κουράγιο ή χρόνο να συννεχίσω να διαιρώ δια δύο αυτό τον χρόνο , μετά στο 1'... Ακολούθως αμέσως μετά την αποσύνδεση το κάνω επανεκκίνηση.

 

Αυτό όσον αφορά το "hardware" κομμάτι του κινητού. Από εκεί και πέρα τώρα λόγοι που επίσης μπορεί να τελειώνει η μπαταρία σας είναι κακογραμμένες εφαρμογές που έχετε κατεβάσει και εγκαταστήσατε. Στην "μαύρη λίστα" αυτών των εφαρμογών είναι συνήθως εφαρμογές που ελέγχουν ή ζητάνει κάτι από το σύστημα σας ανα χρονικά διαστήματα, όπως π.χ. widgets μπαταρίας... ή widtets καιρού με geolocation που συνεχώς καλούν το gps , ή απλές κακογραμμένες εφαρμογές που δεν τερματίζουν.

Αυτές οι εφαρμογές θέλουν απεγκατάσταση , όχι task-killer ... ΑΠΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ!

Πως τις εντοπίζουμε? Αρχικά πρέπει να δούμε σε τι συχνότητες δουλεύει το κινητό σας το μεγαλύτερο διάστημα. Επομένως κατεβάστε από το Android Market την δωρεάν εφαρμογή CPU Spy. Αυτή η εφαρμογή δεν θα σας δείξει αποτελέσματα αμέσως. Αφήστε το κινητό σας σε ησυχία ένα ολόκληρο βράδυ ανοιχτό. Το επόμενο πρωί ανοίξτε το CPU Spy πριν κάνετε οτιδήποτε άλλο με την συσκευή και δείτε το ποσοστό στην κατηγορία Deep Sleep. Αν αυτό το ποσοστό είναι άνω του 60-70% είστε σχετικά καλά αναλόγως που παίζει το υπόλοιπο 30-40% (σε ποιες συχνότητες).

Παραδείγματος χάριν εγώ στο x10 μου έχω:

Deep Sleep -> 96%

245MhZ -> 3%

998MhZ -> 1%

Αν θεωρήσετε ότι τα αποτελέσματα σας δεν είναι καλά , τότε κατεβάστε την εφαρμογή Spare Parts. Αφήστε να περάσει ένα κάποιο χρονικό διάστημα με το κινητό σε ηρεμία και κοιτάξτε τα δεδομένα που σας δίνει το spare parts.

Συγκεκριμένα πηγαίνετε:

Battery History

Κοιτάξτε τα ποσοστά στο Running και Screen On. Αυτά τα δυο ποσοστά καλό θα είναι να είναι χαμηλά , ΑΛΛΑ και χαμηλά να μην είναι το ΣΩΣΤΟ είναι να μην απέχουν πάνω από 10% αναμεταξύ τους.

Δηλαδή:

Περίπτωση 1) 2% & 8% -> Δεν μας χαλάει.

Περίπτωση 2) 70% & 62% -> Μας χαλάει λίγο , απλά αφήστε το κινητό να ηρεμήσει λίγο παραπάνω.

Περίπτωση 3) 70% & 15% -> Εδώ κάτι πάει στραβά!

Εάν είστε στην περίπτωση Νο.3 , τότε αυτό σημαίνει ότι κάποια εφαρμογή δουλεύει υπερωρίες αφανώς ακόμα και όταν το κινητό σας βρίσκεται σε ηρεμία και τρώει μπαταρία στα ύπουλα.

Για να δείτε ποια εφαρμογή είναι αυτή , στο Battery History του Spare Parts επιλέγεται από την λίστα με το βελάκι (εκεί που λέει Other Usage) την επιλογή "Partial wake usage". Στις πρώτες θέσεις θα είναι οι πιο "δουλευταρούδες" εφαρμογές...

Από εκεί και πέρα θα πρέπει να προβείτε στις αντίστοιχες διορθωτικές ενέργειες.

 

Συγνώμη για τις Αγγλικές επιλογές αλλά έχω Custom Rom στο κινητό μου και δεν έχω ελληνικά μενού. Για να σας βοηθήσω το Partial Wake Usage νομίζω λέγεται "Χρήση μερικής αφύπνισης" , το θυμάμαι από όταν είχα stock 2.1. :p

Μπορεί να σας φαίνεται μεγάλη διαδικασία αλλά μόλις μάθετε να χρησιμοποιείτε τις δυο εφαρμογές (CPU Spy , Spare Parts) και να εξάγεται τα συμπεράσματά σας από τα δεδομένα που σας παρέχουν θα μπορείτε εύκολα και γρήγορα να ξέρετε τι σας καταστρέφει την μπαταρία.

 

Ελπίζω να βοήθησα έστω και λίγο!

Φιλικά mr_element.

πολυ καλος οδηγος...sticky please!

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά και συγγνώμη που χώνομαι στα πόδια του forum σας. Είμαι από το forum του x10 και παρακολουθώ εδώ συζητήσεις και προβλήματα που έχετε (εφάμιλα με τις ίδιες σπαζοκεφαλιές που είχαμε κι εμείς ως "νέοι χρήστες" με το x10 πριν 1 χρόνο ακριβώς όταν το είχαμε πρωτοπάρει στα χέρια μας).

 

Όσον αφορά λοιπόν στην μπαταρία που παραπονιούνται κάποιοι φίλοι , έχω να συμφωνήσω πως ένα μεγάλο μερίδιο της ευθύνης φέρει η φόρτιση. Δεν ξέρω προσωπικά ποια είναι η σωστή φόρτιση γι' αυτού του είδους τις μπαταρίες. Θα σας πω όμως τι απέδωσε μακροπρόθεσμα μεγαλύτερη διάρκεια ζωής στην μπαταρία μου.

Αφήνω το κινητό να πέσει μέχρι το 5-10% , ποτέ παρακάτω , ποτέ παραπάνω. Ακολούθως φορτίζω ως το 100%. Μόλις η ένδειξη δείξει 100% βγάζω τον φορτιστή και τον επανασυνδέω ξανά.

Αυτή την αποσύνδεση-επανασύνδεση μόλις φτάσει στο 100% την επαναλαμβάνω ξανά στα επόμενα 10' , μετά στα επόμενα 5' , μετά στα επόμενα 2.5' και αν δεν έχω κουράγιο ή χρόνο να συννεχίσω να διαιρώ δια δύο αυτό τον χρόνο , μετά στο 1'... Ακολούθως αμέσως μετά την αποσύνδεση το κάνω επανεκκίνηση.

 

Αυτό όσον αφορά το "hardware" κομμάτι του κινητού. Από εκεί και πέρα τώρα λόγοι που επίσης μπορεί να τελειώνει η μπαταρία σας είναι κακογραμμένες εφαρμογές που έχετε κατεβάσει και εγκαταστήσατε. Στην "μαύρη λίστα" αυτών των εφαρμογών είναι συνήθως εφαρμογές που ελέγχουν ή ζητάνει κάτι από το σύστημα σας ανα χρονικά διαστήματα, όπως π.χ. widgets μπαταρίας... ή widtets καιρού με geolocation που συνεχώς καλούν το gps , ή απλές κακογραμμένες εφαρμογές που δεν τερματίζουν.

Αυτές οι εφαρμογές θέλουν απεγκατάσταση , όχι task-killer ... ΑΠΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ!

Πως τις εντοπίζουμε? Αρχικά πρέπει να δούμε σε τι συχνότητες δουλεύει το κινητό σας το μεγαλύτερο διάστημα. Επομένως κατεβάστε από το Android Market την δωρεάν εφαρμογή CPU Spy. Αυτή η εφαρμογή δεν θα σας δείξει αποτελέσματα αμέσως. Αφήστε το κινητό σας σε ησυχία ένα ολόκληρο βράδυ ανοιχτό. Το επόμενο πρωί ανοίξτε το CPU Spy πριν κάνετε οτιδήποτε άλλο με την συσκευή και δείτε το ποσοστό στην κατηγορία Deep Sleep. Αν αυτό το ποσοστό είναι άνω του 60-70% είστε σχετικά καλά αναλόγως που παίζει το υπόλοιπο 30-40% (σε ποιες συχνότητες).

Παραδείγματος χάριν εγώ στο x10 μου έχω:

Deep Sleep -> 96%

245MhZ -> 3%

998MhZ -> 1%

Αν θεωρήσετε ότι τα αποτελέσματα σας δεν είναι καλά , τότε κατεβάστε την εφαρμογή Spare Parts. Αφήστε να περάσει ένα κάποιο χρονικό διάστημα με το κινητό σε ηρεμία και κοιτάξτε τα δεδομένα που σας δίνει το spare parts.

Συγκεκριμένα πηγαίνετε:

Battery History

Κοιτάξτε τα ποσοστά στο Running και Screen On. Αυτά τα δυο ποσοστά καλό θα είναι να είναι χαμηλά , ΑΛΛΑ και χαμηλά να μην είναι το ΣΩΣΤΟ είναι να μην απέχουν πάνω από 10% αναμεταξύ τους.

Δηλαδή:

Περίπτωση 1) 2% & 8% -> Δεν μας χαλάει.

Περίπτωση 2) 70% & 62% -> Μας χαλάει λίγο , απλά αφήστε το κινητό να ηρεμήσει λίγο παραπάνω.

Περίπτωση 3) 70% & 15% -> Εδώ κάτι πάει στραβά!

Εάν είστε στην περίπτωση Νο.3 , τότε αυτό σημαίνει ότι κάποια εφαρμογή δουλεύει υπερωρίες αφανώς ακόμα και όταν το κινητό σας βρίσκεται σε ηρεμία και τρώει μπαταρία στα ύπουλα.

Για να δείτε ποια εφαρμογή είναι αυτή , στο Battery History του Spare Parts επιλέγεται από την λίστα με το βελάκι (εκεί που λέει Other Usage) την επιλογή "Partial wake usage". Στις πρώτες θέσεις θα είναι οι πιο "δουλευταρούδες" εφαρμογές...

Από εκεί και πέρα θα πρέπει να προβείτε στις αντίστοιχες διορθωτικές ενέργειες.

 

Συγνώμη για τις Αγγλικές επιλογές αλλά έχω Custom Rom στο κινητό μου και δεν έχω ελληνικά μενού. Για να σας βοηθήσω το Partial Wake Usage νομίζω λέγεται "Χρήση μερικής αφύπνισης" , το θυμάμαι από όταν είχα stock 2.1. :p

Μπορεί να σας φαίνεται μεγάλη διαδικασία αλλά μόλις μάθετε να χρησιμοποιείτε τις δυο εφαρμογές (CPU Spy , Spare Parts) και να εξάγεται τα συμπεράσματά σας από τα δεδομένα που σας παρέχουν θα μπορείτε εύκολα και γρήγορα να ξέρετε τι σας καταστρέφει την μπαταρία.

 

Ελπίζω να βοήθησα έστω και λίγο!

Φιλικά mr_element.

 

φιλε πολυ χρησιμος ο οδηγος σου μακαρι να εχει αποτελεσματα....θα τα κατεβασω και τα 2 προγραμματα και το βραδυ θα κανω οτι λες...

αλλα θα οπως λεει και ο athanaso77 δεν ειναι λιγο τραβηγμενο αυτο με την μπαταρια? νταξει να μην πεφτει κατω απο το 5-10 %(και ευχαριστω για την πληροφορια ωστε να αρχισω να το κανω και εγω) αλλα το οταν παει στο 100% να το βγαζεις να το ξαναβαζεις κτλπ...δεν ειναι καπως?

και κατι τελευταιο που θα ηθελα να ρωτησω....

 

τωρα μπορω να αλλαξω την ''συμπεριφορα'' της μπαταριας υστερα απο 6 μερεςς οπου την αφηνα μεχρι το 1% και μετα φουλαρισμα.?

 

Παιδια σημερα η μπαταρια μου ειναι σαν να ειναι αλλη....

 

το εβγαλα απο την φορτιση τις 12.30 ,τωρα που γραφω ειναι στο 100% και εχω παιξει σιγουρα μια ωριτσα!

υπαρχει περιπτωση να εχει ''κολλησει''το witzet της μπαταριας και απο τις ρυθμησεις το αλλο και να μου δειχνει 100% ενω π.χ εχ 60%? δεν νομιζω εε?

 

Παιδια σημερα η μπαταρια μου ειναι σαν να ειναι αλλη....

 

το εβγαλα απο την φορτιση τις 12.30 ,τωρα που γραφω ειναι στο 100% και εχω παιξει σιγουρα μια ωριτσα!

υπαρχει περιπτωση να εχει ''κολλησει''το witzet της μπαταριας και απο τις ρυθμησεις το αλλο και να μου δειχνει 100% ενω π.χ εχ 60%? δεν νομιζω εε?

Παιδια ακυρο,τελικα ειχα οντως κολλησει και μετα απο την επαννεκινηση που του εκανα πηγε στο 72...% :(

 

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Σε έχω παρακαλέσει πολλές φορές να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα αλλά με αγνοείς χαρακτηριστικά. Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνυμάτων.

Edited by athanaso77
Συνεχόμενα μηνύματα
Sony Ericcsson G705-Sony Ericsson X8-Sony Ericsson Arc-HTC One :ninja:
Link to comment
Share on other sites

Χαίρετε !

 

Αποφάσισα να εισέλθω κι εγώ στην κατηγορία των smartphone, αγοράζοντας (2ο χέρι) ένα Xperia Arc. Θέλοντας να καθαρίσω όλες τις ρυθμίσεις, Google accounts κλπ. από το κινητό, προσπάθησα να κάνω ένα factory reset. Στην επανεκκίνηση όμως, το τηλέφωνο "κόλλησε" επί ένα 20λεπτο στο λογότυπο της Sony Ericsson, χωρίς να μου βγάλει καμία άλλη οθόνη σχετική (το προειδοποιητικό τριγωνάκι που έχω δεί σε πολλούς οδηγούς πχ.). Από τότε, κάθε φορά που προσπαθώ να το ανοίξω φτάνει μέχρι εκεί και μετά κολλάει. Έχω προσπαθήσει να το συνδέσω με το PC Companion και το Update Service της SE, αλλά δεν έχω καταφέρει κάτι.

 

Μπορείτε να μου δώσετε κάποια βοήθεια ώστε να ξεκολλήσει το τηλεφωνο; Σας ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά.

Link to comment
Share on other sites

Αν μου πείτε πως το κάνουμε αυτό (άσχετος με Android :O), θα σας πω με πέρισση ευχαρίστηση !

.....Ε.....?

X10 mini

Xperia ARC

Galaxy Nexus

Νexus 4

Note 3

Link to comment
Share on other sites

Προς ομαδα διαχειρισεις....: συγνωμη,απλα το ξεχναω....δεν θα επαναληφθει...

 

 

Παιδια...για να τελιωνω σιγα αιγα με αυτο το θεμα...απο εδω και περα θα φορτιζω την μπαταρια μου οπως ειπαν αρκετοι...δηλαδη θα την αφηνω μεχρι το 5-10 % και μετα φουλαρισμα...(αν υπαρχει και κανενα αλλο κολπο ας το αναφερει καποιος!)

 

στο CPU spy ειχα αποτελεσματα deep sleep 88%

1024 MhZ 5%

245 ΜhZ 5%

πρεπει να προβω και σε καποια αλλη ενεργεια η ειμαι οκ? αν δεν ειμαι οκ και ξερετε καποιο προγραμμα σαν το spare parts(με το οποιο ομως αντιμετωπιζω προβλημα και οταν παταω να ανοιξει το battery life μου λεει να κανω ανακγαστικο κλεισιμο ας μου το πειτε!)

 

ευχαριστω...

Sony Ericcsson G705-Sony Ericsson X8-Sony Ericsson Arc-HTC One :ninja:
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά προς αποφυγή παρεξηγήσεων και μετά από pm που έλαβα από ένα μέλος του forum έκανα κάποιες αλλαγές στο αρχικό μου post με τις συμβουλές περί εξοικονόμησης μπαταρίας. Αν θέλετε ξαναρίξτε μια ματιά!

 

Ευχαριστώ και συγγνώμη για τυχόν παραπληροφόρηση απλά προσπαθώ να βοηθήσω! :-)

 

 

Έχοντας περάσει οι περισσότερες συσκευές του είδους από τα χέρια μου και μετά από αρκετές δοκιμές στο θέμα μπαταρίας, επέτρεψε μου να θεωρήσω πολύ τραβηγμένη την παραπάνω διαδικασία. Ελπίζω μάλιστα να μην το κάνεις σε κάθε φόρτιση γιατί θεωρώ αυξημένες τις πιθανότητες να βρεθείς με χαλασμένη USB θήρα (στη συσκευή φυσικά).

 

φιλε πολυ χρησιμος ο οδηγος σου μακαρι να εχει αποτελεσματα....θα τα κατεβασω και τα 2 προγραμματα και το βραδυ θα κανω οτι λες...

αλλα θα οπως λεει και ο athanaso77 δεν ειναι λιγο τραβηγμενο αυτο με την μπαταρια? νταξει να μην πεφτει κατω απο το 5-10 %(και ευχαριστω για την πληροφορια ωστε να αρχισω να το κανω και εγω) αλλα το οταν παει στο 100% να το βγαζεις να το ξαναβαζεις κτλπ...δεν ειναι καπως?

 

@athanasso77: Ναι όντως είναι μια πολύ τραβηγμένη μέθοδος και εμένα με είχε παραξενέψει όταν την είχα πρωτοδεί σε ένα forum το οποίο μίλαγε για calibration μπαταριών και επέκταση του life τους. Δεν αντιλέγω σε όσα λες τα οποία ακούγονται και πολύ λογικά απλά είδα όντως διαφορά και γι' αυτό το πρότεινα (ίσως δεν θα έπρεπε :-\ ).

Δεν το κάνω αυστηρά σε κάθε φόρτιση αλλά σε ένα μεγάλο ποσοστό των φορτίσεων , let's say ~75-80%...

1 χρόνο τώρα πάντως σκυλί η USB του x10! :wacko:

 

@iwannis: Σου απάντησα με pm σε πολλές από τις απορίες σου!

Edited by mr_element
Device: XIAOMI Mi6 (Blue) | Android Version: 8.0 (Oreo)
Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με τον athanasso77 ότι η μέθοδος για το calibration των μπαταριών είναι κάπως τραβηγμένη. Δεν νομίζω ότι βοηθά ιδιαίτερα. Αντιθέτως μάλλον προβλήματα και ταλαιπωρία δημιουργεί.
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Tελικα μετα απο 20 ημερες αναμονη εφτασε στα χερια μου επιτελους το ασημι xperia arc που το παρηγγειλα μεσω ebay.To κινητο ειναι απλα τρελη καψουρα! Φορουσε τη 2.3.2 μεσω wi-fi την εκανα αναβαθμιση απλα και γρηγορα στη 2.3.3.Για οσους ενδιαφερονται η τιμη του εχει πεσει στα 440 ευρω απο 454 που το πηρα οταν το εκανα παραγγελια 25 Μαιου και υπαρχουν πολλα κομματια διαθεσιμα σε ασημι χρωμα αναφερομαι.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Φήμες και νέα για τα Sony Xperia
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...