Jump to content

Samsung Galaxy S21


George6633
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

@jimteo έχεις ανεβάσει και με άλλο κινητό αυτές τις φωτογραφίες? Εννοώ το αντικείμενο που τραβάς

Στις περισσότερες κατ εμέ κερδίζει το pixel, πιο καθαρές φωτογραφίες και πιο φυσικές στα χρώματα και στο φωτισμό

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς; Δεν κατάλαβα.

Θα συμφωνήσω ότι και στα δικά μου μάτια το Ρ6 έχει καλύτερη λεπτομέρεια και αποτέλεσμα.
Και στις 3 πρώτες που είναι πορτραίτο αλλά και στις υπόλοιπες.
Επίσης βγάζει τα χρώματα όπως ακριβώς είναι.

Εστάλη από το Samsung S21





Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Το λοιπόν, επειδή στραβωσε και η επικείμενη πώληση του Ρ6, αποφάσισα να δώσω το S21 τελικά.
Αν υπάρχει κάποιο παλικάρι που νομιζει ότι ενδιαφέρεται, ας μου στείλει πμ και τα βρίσκουμε στην τιμή.


Εστάλη από το Samsung S21

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, jimteo said:

Τι εννοείς; Δεν κατάλαβα.



 

Έχεις ξανά τραβήξει πρόσφατα τις ίδιες φωτογραφίες από άλλο κινητό και τις έχεις ξανά ποστάρει στο forum;

Γιατί τις ίδιες φώτο τις έχω ξανά δει κάπου, αλλά δε θυμάμαι που, τη φώτο με τη λεβάντα, τη φώτο με τη γλάστρα, τη φώτο με τα κοχύλια

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

Ααααα.....ναι.
Είχα κάνει ένα μικρό συγκριτικό μεταξύ Ρ5 και Ρ6.
Σωστά θυμάσαι.

Εστάλη από το Pixel 6

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

On 7/1/2022 at 7:45 ΜΜ, jimteo said:

Το λοιπόν, επειδή στραβωσε και η επικείμενη πώληση του Ρ6, αποφάσισα να δώσω το S21 τελικά.
Αν υπάρχει κάποιο παλικάρι που νομιζει ότι ενδιαφέρεται, ας μου στείλει πμ και τα βρίσκουμε στην τιμή.


Εστάλη από το Samsung S21
 

Σκέφτηκες να το στείλεις για τεχνικό έλεγχο; 

Edited by ppkmoby
Link to comment
Share on other sites

On 6/1/2022 at 10:51 ΠΜ, jimteo said:

Για παράδειγμα.....
Η πρώτη με το S21, η δεύτερη με το Pixel 6.
Συγχωρέστε μου την ακαταστασία.

40f6ce8281a5da60b0aecd2330cbb878.jpg




 

Μπορεί κάποιος άλλος κάτοχος της συσκευής να δημοσιεύσει κάποια φωτογραφία που έχει βγάλει; Γιατί η συγκεκριμένη είναι πολύ αποθαρρυντική και παραπέμπει σε δυσλειτουργία της κάμερας...

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, ppkmoby said:

Σκέφτηκες να το στείλεις για τεχνικό έλεγχο; 

Ακόμα κι αν το κρατούσα, δε νομίζω ότι θα έμπαινα σε αυτή τη διαδικασία.

Δεν είμαι ειδικός αλλά δεν ξέρω κατά πόσο οφείλεται σε δυσλειτουργία του τηλεφώνου αυτή η κιτρινίλα.

Η ζημία γίνεται κυρίως από τα λαμπάκια του δέντρου, τα οποία το S21 αποτύπωσε κατ' αυτόν τον τρόπο. 

Αν προσέξεις ακόμα και στις πρωινές φωτό του δέντρου, είναι εμφανές ότι τα λαμπάκια τα εμφανίζει πολύ πιο κίτρινα απ' ότι το Ρ6.

Και σε άλλες φωτό εσωτερικού χώρου που τράβηξα, υπήρχε μία κιτρινίλα αλλά όχι σε τέτοιο βαθμό.

Edited by jimteo
Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι δυσλειτουργια ειναι θεμα οτι με αυτη την ρυθμιση  αποτυπωνεται.

Εγω πχ. εαν τυχει εντονο κιτρινο βαζω φιλτρο γκρι κατεβαζω την ενταση απο το 10 στο 3 και αποτυπωνει μια χαρα.Ειναι θεμα ρυθμισης software .

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή χωρίς ρύθμιση έτσι θα βγει η φωτογραφία, με κιτρινίλα;

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δεν μπορεί να κουμπώσει στο WiFi του σπιτιού για κλήσεις μέσω δικτύου, υπάρχει περίπτωση επειδή σπίτι έχω Vodafone και στο κινητό φοιτητικό whatsup;

Στάλθηκε από το SM-T720 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

59 minutes ago, tron said:

υπάρχει περίπτωση επειδή σπίτι έχω Vodafone και στο κινητό φοιτητικό whatsup;
 

Όχι.

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πριν, seranata said:

Δηλαδή χωρίς ρύθμιση έτσι θα βγει η φωτογραφία, με κιτρινίλα;

Όχι, το πρόβλημα που αντιμετωπίζει για άγνωστο λόγο, ο @jimteo το θεωρώ (επίτρεψέ μου να πω) σπάνιο έως μεμονωμένο.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή όσο το κράτησα έβγαλα κάμποσες φωτό, τόσο μέσα στο σπίτι, όσο κι έξω από αυτό, μπορώ να πω ότι οι φωτογραφίες του είναι παραπάνω από αξιοπρεπείς. Όχι εφάμιλλες του Ρ6, αλλά πολύ καλές.

Η φωτό με τα λαμπάκια του δέντρου είναι όντως μεμονωμένη περίπτωση γιατί πολύ απλά έτσι τη "διάβασε" το κινητό. Δεν πρόκειται δηλαδή για κάποια δυσλειτουργία.

Ας μην ξεχνάμε πάντως ότι οι stock όλων των κινητών, εν αντιθέσει με τη gcam, βγάζουν μια κιτρινιλα κι ένα oversaturation.

Στις παρακάτω φωτό για παράδειγμα (night mode), που είναι και οι δύο πολύ καλές, θα δείτε ότι το S21 βγάζει ελαφρώς μια κιτρινιλα. Μιλάμε για απειροελάχιστη διαφορά. Αν δεν τις βάλεις δίπλα δίπλα δηλαδή, διαφορά δεν καταλαβαίνεις.

Εν ολίγοις αν δεν είχα το Ρ6 στα χέρια μου, μια χαρά θα μου φαινόταν η φωτό του S21. Ειναι όντως πολύ καλή.

Να επισημάνω ότι ο δρόμος είναι φωτισμένος με αυτές τις καινούριες led λάμπες που έχουν βάλει όλοι οι δήμοι και οι οποίες βγάζουν κατάλευκο φως, συνεπώς οι πραγματικές συνθήκες είναι αυτές που απεικονίζει το Ρ6.

S21
20220106_174810.thumb.jpg.40250ff65180a635e4d2bd4f39e0af46.jpg

Pixel 6
PXL_20220106_154927295.NIGHT.thumb.jpg.f412723f1c1e29ca94d235446bbc2628.jpg

Εστάλη από το Pixel 6

Edited by jimteo
Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Πάντως από αντικειμενικό συγκριτικό σε χαμηλό φωτισμό δεν μπορώ να πω ότι εξάγεται κάτι (που να αφορά κιτρινίλα)

Link to comment
Share on other sites

Συγκριτικα και dxo mark παρότι τα παρακολουθώ, δεν τα εμπιστεύομαι καθόλου. Τα θεωρώ πολύ αναξιόπιστα τις περισσότερες φορές.
Εγώ βασιζομαι αποκλειστικά και μόνο σε αυτά που βλέπω, με τα κινητά που κατά καιρούς περνάνε από τα χέρια μου.
Γνώσεις ουσιαστικές πάνω στη φωτογραφία δεν έχω, ούτε μπαίνω στη διαδικασία να πειραματιστω με ρυθμίσεις κτλ.
Απλά παίρνω το κινητό, πυροβολω και βλέπω αν μου αρέσει το αποτέλεσμα ή όχι.

Εστάλη από το Pixel 6

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, jimteo said:

Επειδή όσο το κράτησα έβγαλα κάμποσες φωτό, τόσο μέσα στο σπίτι, όσο κι έξω από αυτό, μπορώ να πω ότι οι φωτογραφίες του είναι παραπάνω από αξιοπρεπείς. Όχι εφάμιλλες του Ρ6, αλλά πολύ καλές.

Η φωτό με τα λαμπάκια του δέντρου είναι όντως μεμονωμένη περίπτωση γιατί πολύ απλά έτσι τη "διάβασε" το κινητό. Δεν πρόκειται δηλαδή για κάποια δυσλειτουργία.

Ας μην ξεχνάμε πάντως ότι οι stock όλων των κινητών, εν αντιθέσει με τη gcam, βγάζουν μια κιτρινιλα κι ένα oversaturation.

Στις παρακάτω φωτό για παράδειγμα (night mode), που είναι και οι δύο πολύ καλές, θα δείτε ότι το S21 βγάζει ελαφρώς μια κιτρινιλα. Μιλάμε για απειροελάχιστη διαφορά. Αν δεν τις βάλεις δίπλα δίπλα δηλαδή, διαφορά δεν καταλαβαίνεις.

Εν ολίγοις αν δεν είχα το Ρ6 στα χέρια μου, μια χαρά θα μου φαινόταν η φωτό του S21. Ειναι όντως πολύ καλή.

Να επισημάνω ότι ο δρόμος είναι φωτισμένος με αυτές τις καινούριες led λάμπες που έχουν βάλει όλοι οι δήμοι και οι οποίες βγάζουν κατάλευκο φως, συνεπώς οι πραγματικές συνθήκες είναι αυτές που απεικονίζει το Ρ6.

S21
20220106_174810.thumb.jpg.40250ff65180a635e4d2bd4f39e0af46.jpg

Pixel 6
PXL_20220106_154927295.NIGHT.thumb.jpg.f412723f1c1e29ca94d235446bbc2628.jpg

Εστάλη από το Pixel 6

Βεβαια και ο ουρανος που βλεπω στο P6  δεν ανταποκρινετε σωστα το χρωμα πολυ εντονο μπλε  νταξει ψιλα γραμματα...Ολα τα κινητα δεν ειναι τελεια στους χρωματισμους.

Edited by s_wind
Link to comment
Share on other sites

Βεβαια και ο ουρανος που βλεπω στο P6  δεν ανταποκρινετε σωστα το χρωμα πολυ εντονο μπλε  νταξει ψιλα γραμματα...Ολα τα κινητα δεν ειναι τελεια στους χρωματισμους.

Ισχύει.
Το κάθε ένα έχει τα δικά του υπέρ και κατά.

Εστάλη από το Pixel 6

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Γειά σας παιδιά!

Θα ήθελα την γνώμη σας για ένα θέμα σε σχέση με το κινητό μου.

Πριν περίπου 2 μηνών αγόρασα το κινητό μου (Galaxy S21 enterprice edition) από Γερμανία.

Το τηλέφωνο είναι άψογο σε όλα αλλά  εντελώς τυχαία ανακάλυψα ότι το NFC έχει πρόβλημα. 
Το NFC εγώ το θεωρούσα πάντα άχρηστο αλλά τελευταία ήθελα να πληρώσω με το κινητό μου και έτσι το ανακάλυψα.

Στο σέρβις του Samsung που το πήγα μου είπαν ότι το φτιάχνουν εύκολα αλλά  πρέπει να το ανοίξουν, πράγμα που εγώ δεν εμπιστεύομαι και το ψιλοφοβαμαι.

Ποια είναι η γνώμη σας, αξίζει καινούργιο κινητό να το ανοίξουν για το NFC και μόνο, η απλώς να ζήσω χωρίς το NFC και στ'αρ****α μου.

Περιμένω τις απόψεις σας.

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
17 ώρες πριν, J_F80 said:

Γειά σας παιδιά!

Θα ήθελα την γνώμη σας για ένα θέμα σε σχέση με το κινητό μου.

Πριν περίπου 2 μηνών αγόρασα το κινητό μου (Galaxy S21 enterprice edition) από Γερμανία.

Το τηλέφωνο είναι άψογο σε όλα αλλά  εντελώς τυχαία ανακάλυψα ότι το NFC έχει πρόβλημα. 
Το NFC εγώ το θεωρούσα πάντα άχρηστο αλλά τελευταία ήθελα να πληρώσω με το κινητό μου και έτσι το ανακάλυψα.

Στο σέρβις του Samsung που το πήγα μου είπαν ότι το φτιάχνουν εύκολα αλλά  πρέπει να το ανοίξουν, πράγμα που εγώ δεν εμπιστεύομαι και το ψιλοφοβαμαι.

Ποια είναι η γνώμη σας, αξίζει καινούργιο κινητό να το ανοίξουν για το NFC και μόνο, η απλώς να ζήσω χωρίς το NFC και στ'αρ****α μου.

Περιμένω τις απόψεις σας.

Ευχαριστώ!

Γενικώς το service της Samsung είναι από τα καλύτερα. Αν στα πλαίσια της εγγύησης αναλαμβάνουν της επισκευή, νομίζω ότι ενδείκνυται να το πας μιας και το NFC έχει πλέον μεγαλύτερη αξία τώρα με τις ηλεκτρονικές πληρωμές. 

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας παιδιά!
Θα ήθελα την γνώμη σας για ένα θέμα σε σχέση με το κινητό μου.
Πριν περίπου 2 μηνών αγόρασα το κινητό μου (Galaxy S21 enterprice edition) από Γερμανία.
Το τηλέφωνο είναι άψογο σε όλα αλλά  εντελώς τυχαία ανακάλυψα ότι το NFC έχει πρόβλημα. 
Το NFC εγώ το θεωρούσα πάντα άχρηστο αλλά τελευταία ήθελα να πληρώσω με το κινητό μου και έτσι το ανακάλυψα.
Στο σέρβις του Samsung που το πήγα μου είπαν ότι το φτιάχνουν εύκολα αλλά  πρέπει να το ανοίξουν, πράγμα που εγώ δεν εμπιστεύομαι και το ψιλοφοβαμαι.
Ποια είναι η γνώμη σας, αξίζει καινούργιο κινητό να το ανοίξουν για το NFC και μόνο, η απλώς να ζήσω χωρίς το NFC και στ'αρ****α μου.
Περιμένω τις απόψεις σας.
Ευχαριστώ!
Το NFC πλέον είναι το ίδιο απαραίτητο με το WiFi.
Φυσικά και θα το φτιάξεις, ακόμη και αν δε το χρησιμοποιήσεις, καινούρια συσκευή είναι.
Και δεν έχεις να φοβάσαι τίποτα από το επίσημο service της εταιρίας (όποια και αν ήταν αυτή).

Βέβαια όταν λειτουργήσει και πάλι είμαι σίγουρος ότι θα το χρησιμοποιήσεις κιόλας.

Sent from my Samsung Galaxy Tab S7 by using Tapatalk Pro

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, athanaso77 said:

Γενικώς το service της Samsung είναι από τα καλύτερα. Αν στα πλαίσια της εγγύησης αναλαμβάνουν της επισκευή, νομίζω ότι ενδείκνυται να το πας μιας και το NFC έχει πλέον μεγαλύτερη αξία τώρα με τις ηλεκτρονικές πληρωμές. 

 

9 ώρες πριν, tsiftsism said:

Το NFC πλέον είναι το ίδιο απαραίτητο με το WiFi.
Φυσικά και θα το φτιάξεις, ακόμη και αν δε το χρησιμοποιήσεις, καινούρια συσκευή είναι.
Και δεν έχεις να φοβάσαι τίποτα από το επίσημο service της εταιρίας (όποια και αν ήταν αυτή).

Βέβαια όταν λειτουργήσει και πάλι είμαι σίγουρος ότι θα το χρησιμοποιήσεις κιόλας.

Sent from my Samsung Galaxy Tab S7 by using Tapatalk Pro
 

Παιδιά επειδή μιλούσα αρκετά σε άλλα φόρουμ τελικά αποφάσισα να το πάω για σέρβις, αλλα στο τσακ, ένα με δύο μήνες πριν τελειώσει η εγγύηση. 

Μέχρι τότε ας πάει να γα***ει το NFC μαζί με τις πληρωμές από το κινητό.

Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις!

Link to comment
Share on other sites

37 minutes ago, J_F80 said:

 

Παιδιά επειδή μιλούσα αρκετά σε άλλα φόρουμ τελικά αποφάσισα να το πάω για σέρβις, αλλα στο τσακ, ένα με δύο μήνες πριν τελειώσει η εγγύηση. 

Μέχρι τότε ας πάει να γα***ει το NFC μαζί με τις πληρωμές από το κινητό.

Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις!

Από περιέργεια, τι θα αλλάξει άμα το πας τότε;

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

Το NFC είναι μεγάλη ευκολία πάντως στις ανέπαφες πληρωμές.

Στάλθηκε από το Mi 9T Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, 

Ενδιαφέρομαι για το S21 5G. 

Κάπου είδα κάποιες αναφορές ότι ζεσταίνεται κατά τη χρήση του, και σκέφτομαι ότι το καλοκαίρι πιθανώς να το κάνει ακόμη περισσότερο. 

Μπορεί να επιβεβαιώσει κάποιος αν ισχύει ή όχι;

Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...