Jump to content

Xiaomi Mi 11 / 11i


stoni90
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Συγγνώμη που παρεμβαίνω.

 

Ο αδερφός μου έχει εδώ και 3 εβδομάδες περίπου το mi 11 8/128 το οποίο πρόλαβε και το πήρε με μια φοβερή προσφορά από το ιταλικό Άμαζον με -150€ στην τιμή και δώρο το ρολόι.

 

Εγώ έχω το S20+ και ομολογώ ότι σε ένα ψιλοσυγκριτικό που κάναμε, ντράπηκα για συγκεκριμένα πράγματα.

Δύο από αυτά είναι η κάμερα και η οθόνη. Αν δείτε διαφορά στην ευκρίνεια, θα τρομάξετε.

Η οθόνη δε, δεν είναι απλά καλύτερη από το S20+ αλλά σε διάφορα review που είδα, λένε ότι είναι καλύτερη και από του S21 Ultra την οθόνη. Κάτι που θα το διαπιστώσετε και εσείς με τα μάτια σας.

 

Αν σκεφτεί κάποιος ότι παίρνεις Snap888, που όπως μου έχει πει, δεν καίει καθόλου, παρά μόνο σε παιχνίδια (δεν παίζει, ούτε εγώ επίσης) όπως λένε οι reviewers, δεν καίει όταν φορτίζεις τη συσκευή και το χρησιμοποιείς παράλληλα.

Μέσα στη συσκευασία παίρνεις 55W GaN φορτιστή, θήκη και ακουστικά.

Δεν έχει τηλεφακό. Οκ. Και; έχει 108mp βασικό φακό και κάνεις εκπληκτικό ζουμ μετά. Δεν έχει καλύτερη κάμερα το S20+. Ξαναλέω κάναμε δοκιμές και είναι σαφώς ανώτερες οι φώτο του Xiaomi mi 11.

Δεν έχει πιστοποίηση αδιαβροχοποίησης αλλά είναι αδιάβροχο όμως νομίζω.

 

Σε τι είναι καλύτερο το S21+; εδώ τα βάζει με το S21 Ultra.

 

Για αυτό και εγώ σήμερα το πέτυχα σε έκδοση 8/256 στο Ιταλικό Άμαζον σε τιμή 699 και το περιμένω. Νομίζω πρόλαβα και δεν υπάρχει πια η προσφορά.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 902
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

έχει κανείς να προτείνει κάποιο καλό τζάμι για το Mi11;

πήρα ένα της Nillkin 15€ και έχει κόλλα περιμετρικά με αποτέλεσμα να έχω θέμα με την αφή σε πολλά σημεία.

Link to comment
Share on other sites

Τέλος πάντων, εγώ ήθελα να γράψω τα πάρα πολλά θετικά του mi11 και τι με χάλασε στην κάμερά του που 100 φορές έγραψα ότι είναι δικό μου θέμα και όχι κάτι που απασχολεί τον περισσότερο κόσμο. Εσείς μείνετε με την κακία σας.

 

Αν θελετε αυτα που γραφετε να μην τα σχολιαζει κανεις αλλος,τοτε να μην μπαινετε να σχολιαζετε σε δημοσια τεχνολογικα forum.

Μπηκες λοιπον στο θεμα του Mi11,και στα τελευταια σου σχολια καθεσαι και γραφεις για την Huawei εξου και το παραπονο του συμφορουμιτη πιο πανω για περασμα επαφων και εφαρμογων σε Huawei. Διαβασε απο τις 9 του μηνα μεχρι σημερα τα σχολια σου και πες μας εαν αναφερεσαι περισσοτερο στο mi11 του θεματος ή στα huawei που αλλαξες.

 

Επισης χωρις να το αναφερει κανεις(παλι ασχετα με το θεμα)πεταξες και την ειρωνια σου προς αυτους που αγοραζουν Samsung λογω Exynos...Και εγω λοιπον σου απαντησα οτι οπως εσενα σου φαινεται τραγικο να αγοραζει καποιος Samsung με Exynos(γιατι προφανως ολοκληρη την συσκευη την κρινεις με βαση μονο τον επεξεργαστη....),ετσι φαινεται και σε αλλους(εχουν γραφετει σε αλλα θεματα)το κομματι της φωτογραφιας με βαση... τα παιδια μεσα στο σπιτι(μιας και σε αυτο περισσοτερο εστιασες στην κριτικη σου γυρω απο τις φωτογραφιες).

 

Εαν λοιπον εσυ κρινεις οτι το Mi11 αξιζει περισσοτερο τα χρηματα του απο τα galaxy s21/s21+/ultra,ας εκανες ενα αναλογο συγκριτικο μεταξυ των 2 με τα υπερ και τα κατα του καθενος,και οχι να κρινεις με βαση μονο τι τσιπακι φοραει ή δεν φοραει η καθε συσκευη. Ετσι μονο προκυπτουν λογικα συμπερασματα και γινεται σωστη κουβεντα.Ο κοσμος που αγοραζει(και απο το διπλα θεμα)S21ultra,δεν το κανει γιατι γουσταρει Exynos να το θεσω πιο απλα.

Ειναι σαν να πεταχτει και καποιος αλλος και να πει''εγω το Mi11,ουτε 300ευρω δεν θα εδινα επειδη φοραει Miui''.Τι συζητηση/κουβεντα να γινει μετα?

 

Και για το ιδιο το Mi11 αυτο που ειπες ειναι οτι εχει πολυ καλη οθονη,ηχεια και καμερα(με λιγα λογια ελαχιστα αναφερθηκες στην ιδια την συσκευη οσο την ειχες),α και φοραει και τον Snap888.Τιποτα δηλαδη που δεν εχει ηδη αναφερθει στο εδω θεμα εδω και καιρο ή που δεν γνωριζει οποιος εχει δει και τα διαφορα reviews .Λες και ολες οι φετινες πχ ναυαρχιδες,δεν εχουν πολυ καλη οθονη,ηχεια και καμερα γενικα για την πλειοψηφια του κοσμου.

 

Για να ξερουμε τι λεμε και οχι πρωτα να γραφουμε οτι γραφουμε,και μετα να σφυριζουμε αδιαφορα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μέσα στη συσκευασία παίρνεις 55W GaN φορτιστή, θήκη και ακουστικά.

 

Δεν έχει πιστοποίηση αδιαβροχοποίησης αλλά είναι αδιάβροχο όμως νομίζω.

 

Σε τι είναι καλύτερο το S21+; εδώ τα βάζει με το S21 Ultra.

 

Για αυτό και εγώ σήμερα το πέτυχα σε έκδοση 8/256 στο Ιταλικό Άμαζον σε τιμή 699 και το περιμένω. Νομίζω πρόλαβα και δεν υπάρχει πια η προσφορά.

 

Δεν εχει ακουστικα η συσκευασια μεσα(μονο απο amazon Γαλλιας ισως να εχει),ουτε αδιαβροχο ειναι.Νομιζω εχει μεσα τον ανταπτορα για τα ακουστικα,επειδη δεν εχει υποδοχη για καρφι 3.5mm.

 

Το mi 11 ultra εχει αδιαβροχοποιηση ή τελος παντων το γνωστο Ip68 water resistance.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

έχει κανείς να προτείνει κάποιο καλό τζάμι για το Mi11;

πήρα ένα της Nillkin 15€ και έχει κόλλα περιμετρικά με αποτέλεσμα να έχω θέμα με την αφή σε πολλά σημεία.

 

Δυστηχως σε συσκευες με curved οθονες,τα tempered glass εχουν θεμα ειτε με την αφη,ειτε ξεκολλανε λογω του οτι δεν κανουν σωστη εφαρμογη στις ακρες σε σχεση με συσκευες με επιπεδη οθονη.

 

Στα δε Samsung μαλιστα,δεν λειτουργουσε(στα παλιοτερα τουλαχιστον μοντελα)το δακτυλικο με τζαμια.

 

Με βαση καθαρα λοιπον την προιστορια θα σου προτεινα να ψαξεις ειτε σε screen protector,και δεν ξερω και το γνωστο αλλα ακριβο Whitestone Dome πως τα παει στο mi11.

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχει ακουστικα η συσκευασια μεσα(μονο απο amazon Γαλλιας ισως να εχει),ουτε αδιαβροχο ειναι.Νομιζω εχει μεσα τον ανταπτορα για τα ακουστικα,επειδη δεν εχει υποδοχη για καρφι 3.5mm.

 

Το mi 11 ultra εχει αδιαβροχοποιηση ή τελος παντων το γνωστο Ip68 water resistance.

 

Μέσα στη συσκευασία δίνει ένα ζευγάρι ακουστικά με βύσμα jack3.5mm άσπρου χρώματος. Και δίνει και τον αντάπτορα type C -->jack3.5mm.

Λες να μην ξέρουμε τι κουτί ανοίξαμε; :lol:

 

Η συσκευή είναι αδιάβροχη, απλά δεν έχει πιστοποίηση.

Link to comment
Share on other sites

το γνωρίζω για τις curved οθόνες. είχα χρόνια samsung και μετά από πολύ ψάξιμο είχα βρει full glue και ήταν τέλειο.

αν έχει βρει κάποιος κάποιο σωστό ας προτείνει

 

----- προσθήκη μηνύματος 41 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μέσα στη συσκευασία δίνει ένα ζευγάρι ακουστικά με βύσμα jack3.5mm άσπρου χρώματος. Και δίνει και τον αντάπτορα type C -->jack3.5mm.

Λες να μην ξέρουμε τι κουτί ανοίξαμε; :lol:

 

Η συσκευή είναι αδιάβροχη, απλά δεν έχει πιστοποίηση.

 

όχι παντού. σε ελληνικό από Γερμανό δεν είχε ακουστικά

Link to comment
Share on other sites

Μέσα στη συσκευασία δίνει ένα ζευγάρι ακουστικά με βύσμα jack3.5mm άσπρου χρώματος. Και δίνει και τον αντάπτορα type C -->jack3.5mm.

Λες να μην ξέρουμε τι κουτί ανοίξαμε; :lol:

 

Η συσκευή είναι αδιάβροχη, απλά δεν έχει πιστοποίηση.

 

Τα mi11 που εισαγονται στην Ελλαδα απο infoquest,οπως και αλλα Ευρωπαικα μοντελα που εχω δει απο ξενους youtuber δεν ειχαν μεσα ακουστικα στην συσκευασια. Δεν ξερω αν σε καποιες συγκεκριμενες χωρες οπως σε Γαλλια,πωλουνται οι συσκευες με ακουστικα.

Link to comment
Share on other sites

Είπα εγώ να μην σχολιάσει κάποιος τα γραφόμενά μου ή να διαφωνήσει μαζί μου;; Αυτός είναι ο σκοπός των fora εδώ και 20 χρόνια που μπαίνω σε τέτοια fora.

Κανένα σχόλιο δεν είδα όμως σε όσα έγραψα, καμία κριτική, μόνο ειρωνεία. Ας πει κάποιος, όχι ρε φίλε, εγώ το έχω και βγάζει τέλειες φώτο μέσα, έξω και έχει πολύ γρήγορο shutter (το ΠΡΏΤΟ που σχολίασα για την κάμερα του mi11).

 

Τα 700 για τον exynos τα ανέφερα σαν σχόλιο για τα 700 που σχολιάζουν ότι πρέπει να δώσουν για... "xiaomi". Σαν αντίδραση απέναντι στους haters της xiaomi το έκανα το σχόλιο. Και το note 20 ultra το αποθέωσα πόσες φορές και μάντεψε... Φοράει exynos! Δεν είπα κουβέντα για s21 ultra, ούτε καν για το plus, μίλησα μόνο για το απλό s21 που βγαίνει στα ίδια λεφτά πάνω κάτω.

 

Επίσης, έγραψα για τo huawei μόνο σε τι με βόλεψε περισσότερο σε σχέση με το mi 11 και απλά ένας φίλος προθυμοποιηθηκε να με βοηθήσει για το viber και ένας άλλος σχολίασε για τα apps και τις επαφές! Αυτό είναι ΣΥΖΗΤΗΣΗ σε forum και οκ ήταν off topic και συγγνώμη για αυτό.

 

Δηλαδή τί άλλο έπρεπε να πω πέρα από το ότι έχει πολύ ωραίο μέγεθος και κράτημα, οθοναρα και ηχεία κλπ; Να σου κάνω και drop test ή tear down? Επιβεβαίωσα ότι όντως οθόνη και ηχεία ήταν εκπληκτικά συν ότι δεν είχα κανένα θέμα με miui που το έχω ξαναχρησιμοποιήσει σε redmi και note 10 pro και μου αρέσει...2 εβδομάδες το κράτησα για λόγους που ανέφερα, αν θες να μάθεις κάτι άλλο εσύ ή οποιοσδήποτε, αν μπορώ, θα απαντήσω.

 

Δεν σφυριξα σε τίποτε αδιάφορα, εδώ είμαι για να δικαιολογήσω όλα όσα έχω γράψει βάσει της μικρής εμπειρίας χρήσης που είχα από το mi 11 και για τα άλλα κινητά.

Edited by klainmein
Link to comment
Share on other sites

Το forum είναι για το mi11.

Όχι για να διαβάζουμε χιούμορ επιπέδου Σεφερλη και προσωπικές επιθέσεις.

Δεν ασχολούμαι με τη φωτογραφία και ποτέ δεν χρησιμοποιώ Pro Mode. Ξέρω πολύ βασικά πράγματα.

Με νοιάζει όμως το point and shoot, ανά πάσα στιγμή, να μπορώ να τραβήξω καθαρά τη στιγμή που εκτυλίσσεται μια όμορφη σκηνή, είτε μέσα στο σπίτι μου είτε σε εξωτερικό χώρο, είτε με μέτριο φωτισμό είτε με ήλιο.

Μάλλον και αυτοί στο dxo που μετράνε auto focus, shutter speed και dynamic range για να βαθμολογησουν τις κάμερες των κινητών, χαζοί είναι.

Στείλ'τους email να πάρουν μια φωτογραφική.

Όσο για το ότι δεν τις πλησιάζουν, συγγνώμη αλλά μια mirrorless Sony που θεωρείται καλή, δεν έφτανε καν το p30 pro που είχα τότε για αυτό και την πούλησα άμεσα, γιατί με νοιάζει μόνο το auto mode και όχι ρυθμίσεις κλπ, όπου μία mirrorless compact ή μια dslr θα έκανε θαύματα φυσικά... Εμένα δεν με νοιάζει αυτό, με μοιάζουν οι στιγμές, όπως ξαναείπα...

Συγγνώμη από τα υπόλοιπα μέλη, εγώ απλά ήθελα να μοιραστώ την εμπειρία που είχα με note 20 ultra (που έγραψα τα καλύτερα κι ας έχει exynos), mi 11 και mate 40 pro. Το resume είναι ότι το mi 11 είναι υπέροχο κινητό, απλά χάνει σε κάποια πράγματα στην κάμερα, οπως λένε και ολα τα reviews, δεν το λέω εγώ. Εγώ το χρησιμοποίησα και το επιβεβαιώνω.

έμαθες τουλάχιστον πως μπαίνουν οι επαφές σε hua η κατά το δοκούν είναι

γιατί εσύ τα έκανες χταρμα εδώ μέσα αναφέροντας τις μισές συσκευές

και δεύτερον ότι θέλουμε θα κάνουμε δεν θα μας εσύ,είσαι ο πλέον κατάλληλος

 

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Στα mi 11 από Άμαζον πάντως έχει μέσα και ακουστικά.

 

Είναι αυτά στο παρακάτω βίντεο στο 5:20

 

Εχεις δικιο για το συγκεκριμενο,βεβαια δεν ξερω αν αναφερει συγκεκριμενα απο ποιο amazon εκανε την αγορα.

Link to comment
Share on other sites

Είπα εγώ να μην σχολιάσει κάποιος τα γραφόμενά μου ή να διαφωνήσει μαζί μου;; Αυτός είναι ο σκοπός των fora εδώ και 20 χρόνια που μπαίνω σε τέτοια fora.

Κανένα σχόλιο δεν είδα όμως σε όσα έγραψα, καμία κριτική, μόνο ειρωνεία. Ας πει κάποιος, όχι ρε φίλε, εγώ το έχω και βγάζει τέλειες φώτο μέσα, έξω και έχει πολύ γρήγορο shutter (το ΠΡΏΤΟ που σχολίασα για την κάμερα του mi11).

 

Τα 700 για τον exynos τα ανέφερα σαν σχόλιο για τα 700 που σχολιάζουν ότι πρέπει να δώσουν για... "xiaomi". Σαν αντίδραση απέναντι στους haters της xiaomi το έκανα το σχόλιο. Και το note 20 ultra το αποθέωσα πόσες φορές και μάντεψε... Φοράει exynos! Δεν είπα κουβέντα για s21 ultra, ούτε καν για το plus, μίλησα μόνο για το απλό s21 που βγαίνει στα ίδια λεφτά πάνω κάτω.

 

Επίσης, έγραψα για τo huawei μόνο σε τι με βόλεψε περισσότερο σε σχέση με το mi 11 και απλά ένας φίλος προθυμοποιηθηκε να με βοηθήσει για το viber και ένας άλλος σχολίασε για τα apps και τις επαφές! Αυτό είναι ΣΥΖΗΤΗΣΗ σε forum και οκ ήταν off topic και συγγνώμη για αυτό.

 

Δηλαδή τί άλλο έπρεπε να πω πέρα από το ότι έχει πολύ ωραίο μέγεθος και κράτημα, οθοναρα και ηχεία κλπ; Να σου κάνω και drop test ή tear down? Επιβεβαίωσα ότι όντως οθόνη και ηχεία ήταν εκπληκτικά συν ότι δεν είχα κανένα θέμα με miui που το έχω ξαναχρησιμοποιήσει σε redmi και note 10 pro και μου αρέσει...2 εβδομάδες το κράτησα για λόγους που ανέφερα, αν θες να μάθεις κάτι άλλο εσύ ή οποιοσδήποτε, αν μπορώ, θα απαντήσω.

 

Δεν σφυριξα σε τίποτε αδιάφορα, εδώ είμαι για να δικαιολογήσω όλα όσα έχω γράψει βάσει της μικρής εμπειρίας χρήσης που είχα από το mi 11 και για τα άλλα κινητά.

 

μπορείς να μου πεις τι με ενδιαφέρει εμένα να διαβάζω τι πατέντες έκανες για να έχεις διάφορες εφαρμογές στο huawei σου;

γενικά τι με ενδιαφέρει στο topic του mi11 να διαβάζω για άλλες συσκευές;

αφού είσαι τόσα χρόνια σε forum και και και μάθε τους κανόνες.

Υπάρχει άλλο θέμα για σύγκριση συσκευών και κόντρες κλπ.

 

όταν βλέπω τόσα μηνύματα αδιάβασματα για το mi 11 λέω κάτι ενδιαφέρον θα είναι.

κάθομαι και διαβάζω και βλέπω άσχετα!

Link to comment
Share on other sites

Είσαι εσύ μέλος τώρα που επιτρέπουν οι admin να μιλάει σε forum και υποτίθεται προσφέρεις κάτι στη συζητήση για το mi11?Akalaaa θα πω εγώ.

Λησμονώ τα χρόνια που μαθαίναμε άπειρα πράγματα εδώ μέσα για κινητά και υπήρχε σεβασμός... Βασικά που διαβάζαμε σωστό, δομημένο λόγο - που δεν έχεις - και απόψεις με ουσία. Αλήθεια, εσύ είχες /έχεις το mi 11 ή απλά βολοδέρνεις και σχολιάζεις - άστοχα συνήθως - τι γράφουν οι άλλοι;

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη που παρεμβαίνω.

 

Ο αδερφός μου έχει εδώ και 3 εβδομάδες περίπου το mi 11 8/128 το οποίο πρόλαβε και το πήρε με μια φοβερή προσφορά από το ιταλικό Άμαζον με -150€ στην τιμή και δώρο το ρολόι.

 

Εγώ έχω το S20+ και ομολογώ ότι σε ένα ψιλοσυγκριτικό που κάναμε, ντράπηκα για συγκεκριμένα πράγματα.

Δύο από αυτά είναι η κάμερα και η οθόνη. Αν δείτε διαφορά στην ευκρίνεια, θα τρομάξετε.

Η οθόνη δε, δεν είναι απλά καλύτερη από το S20+ αλλά σε διάφορα review που είδα, λένε ότι είναι καλύτερη και από του S21 Ultra την οθόνη. Κάτι που θα το διαπιστώσετε και εσείς με τα μάτια σας.

 

Αν σκεφτεί κάποιος ότι παίρνεις Snap888, που όπως μου έχει πει, δεν καίει καθόλου, παρά μόνο σε παιχνίδια (δεν παίζει, ούτε εγώ επίσης) όπως λένε οι reviewers, δεν καίει όταν φορτίζεις τη συσκευή και το χρησιμοποιείς παράλληλα.

Μέσα στη συσκευασία παίρνεις 55W GaN φορτιστή, θήκη και ακουστικά.

Δεν έχει τηλεφακό. Οκ. Και; έχει 108mp βασικό φακό και κάνεις εκπληκτικό ζουμ μετά. Δεν έχει καλύτερη κάμερα το S20+. Ξαναλέω κάναμε δοκιμές και είναι σαφώς ανώτερες οι φώτο του Xiaomi mi 11.

Δεν έχει πιστοποίηση αδιαβροχοποίησης αλλά είναι αδιάβροχο όμως νομίζω.

 

Σε τι είναι καλύτερο το S21+; εδώ τα βάζει με το S21 Ultra.

 

Για αυτό και εγώ σήμερα το πέτυχα σε έκδοση 8/256 στο Ιταλικό Άμαζον σε τιμή 699 και το περιμένω. Νομίζω πρόλαβα και δεν υπάρχει πια η προσφορά.

Δε βαριεσαι βρε φιλε, εδω πραγματι εχει την καλυτερη οθονη της αγορας (οντως οι reiviewers αυτο λενε, οτι ξεπερνα και το s21 uktra) και ειναι σε ολα αψοψη σαν συσκευη κι εδω ο ενας μας λεει οτι ειναι πανακριβο στα 700 ευρω που εχει, ο αλλος οτι ειναι υοοβαθμιση σε σχεση με το mi9 t pro και ο,τι του φανει του καθενος.

Δεν πειραζει, εμεις που εχουμε ματια και βλεπουμε καταλαβαινουμε την αξια της συσκευης και οταν ερθει η ωρα θα την αγορασουμε.

nokia 5110 - siemens c35 - ericsson T65-

nokia 7210 - samsung V200 - ericsson V800-

nokia N70 - nokia 5800 - HTC EVO 3D-

LG G2

Link to comment
Share on other sites

Είσαι εσύ μέλος τώρα που επιτρέπουν οι admin να μιλάει σε forum και υποτίθεται προσφέρεις κάτι στη συζητήση για το mi11?Akalaaa θα πω εγώ.

Λησμονώ τα χρόνια που μαθαίναμε άπειρα πράγματα εδώ μέσα για κινητά και υπήρχε σεβασμός... Βασικά που διαβάζαμε σωστό, δομημένο λόγο - που δεν έχεις - και απόψεις με ουσία. Αλήθεια, εσύ είχες /έχεις το mi 11 ή απλά βολοδέρνεις και σχολιάζεις - άστοχα συνήθως - τι γράφουν οι άλλοι;

έχω το mi 11. υπάρχει κάποιο πρόβλημα;

Link to comment
Share on other sites

Εχεις δικιο για το συγκεκριμενο,βεβαια δεν ξερω αν αναφερει συγκεκριμενα απο ποιο amazon εκανε την αγορα.

το έχει και το .de https://www.amazon.de/-/en/Xiaomi-Mi-11-Smartphone-Headphones/dp/B08V3WFC6N/ref=mp_s_a_1_3?dchild=1&keywords=mi+11&qid=1618147864&sr=8-3

αλλά θα βγει λίγο παραπάνω λόγω ΦΠΑ και μεταφορικών το 128 συν δώρο τα ακουστικά

 

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

μπορείς να μου πεις τι με ενδιαφέρει εμένα να διαβάζω τι πατέντες έκανες για να έχεις διάφορες εφαρμογές στο huawei σου;

γενικά τι με ενδιαφέρει στο topic του mi11 να διαβάζω για άλλες συσκευές;

αφού είσαι τόσα χρόνια σε forum και και και μάθε τους κανόνες.

Υπάρχει άλλο θέμα για σύγκριση συσκευών και κόντρες κλπ.

 

όταν βλέπω τόσα μηνύματα αδιάβασματα για το mi 11 λέω κάτι ενδιαφέρον θα είναι.

κάθομαι και διαβάζω και βλέπω άσχετα!

 

Ό, τι νά'ναι!

Το άλλο το παλικάρι είπε "δείξε μου πώς να συγχρονίσω επαφές και παίρνω huawei" και καθησα και απάντησα γενικά για επαφές, apps κλπ για να του πω τι παίζει! Δεν είπα τίποτα σχετικό στα πρώτα σχόλια, εγώ ανέφερα τί δεν μου άρεσε στο mi11 και το βρήκα στο mate μόνο σχετικά με την κάμερα!Συν το παλικάρι που θέλει να βγάζει την κόρη του μια ψαχνόταν για το mi 11!Για τα άσχετα, λοιπόν, δεν ευθύνομαι εγω!

 

----- προσθήκη μηνύματος 49 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

έμαθες τουλάχιστον πως μπαίνουν οι επαφές σε hua η κατά το δοκούν είναι

γιατί εσύ τα έκανες χταρμα εδώ μέσα αναφέροντας τις μισές συσκευές

και δεύτερον ότι θέλουμε θα κάνουμε δεν θα μας εσύ,είσαι ο πλέον κατάλληλος

 

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

 

Είσαι εσύ μέλος τώρα που επιτρέπουν οι admin να μιλάει σε forum και υποτίθεται προσφέρεις κάτι στη συζητήση για το mi11?Akalaaa θα πω εγώ.

Λησμονώ τα χρόνια που μαθαίναμε άπειρα πράγματα εδώ μέσα για κινητά και υπήρχε σεβασμός... Βασικά που διαβάζαμε σωστό, δομημένο λόγο - που δεν έχεις - και απόψεις με ουσία. Αλήθεια, εσύ είχες /έχεις το mi 11 ή απλά βολοδέρνεις και σχολιάζεις - άστοχα συνήθως - τι γράφουν οι άλλοι;

 

----- προσθήκη μηνύματος 99 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

έχω το mi 11. υπάρχει κάποιο πρόβλημα;

 

Δεν αναφέρθηκα σε εσένα, στον akalo αναφέρθηκα. Με συγχωρείς.

 

Τέλος πάντων, εγώ ως μη κάτοχος πια του κινητού αποχωρώ, ελπίζω 1-2 άτομα να τα βοήθησα με τα σχόλιά μου. Καλή συνέχεια και εύχομαι να χαρείτε το mi11.

Edited by klainmein
Link to comment
Share on other sites

Εχεις δικιο για το συγκεκριμενο,βεβαια δεν ξερω αν αναφερει συγκεκριμενα απο ποιο amazon εκανε την αγορα.

 

Άκουσέ με λίγο προσεκτικά γιατί σε βλέπω λίγο δύσπιστο.

 

Δεν ξέρω τι έχει μέσα η συσκευασία της Infoquest. Ούτως ή άλλως 899€ δεν τους δίνω, δεν με συμφέρει. Όχι ότι δεν τα αξίζει η συσκευή. Άλλο το ένα, άλλο το άλλο.

 

Σε όλα τα Άμαζον, οι συσκευές είχαν μέσα και ακουστικά. Ξέρω ότι υπάρχει νομοθεσία περί ακουστικών στο Γαλλικό Άμαζον αλλά ακουστικά δεν είχαν μέσα μόνο όσα ήταν από Γαλλικό αλλά και από Ιταλικό, Γερμανικό & Ισπανικό.

 

Τα review που έχεις δει και έκαναν κάποιοι γνωστοί reviewer unboxing, δεν είχαν μέσα ακουστικά γιατί ήταν συσκευές που τους στέλνει η ίδια η Xiaomi και όντως δεν έβαζε. Όσοι reviewer όμως, ερασιτέχνες δηλαδή, αγόρασαν μόνοι τους από τα Άμαζον που ανέφερα, βρήκαν μέσα ακουστικά.

Του αδερφού μου το πήραμε όπως έγραψα στο αρχικό μήνυμα από το Ιταλικό και είχε μέσα τα ακουστικά που είδες στο βίντεο. Ίδια ακουστικά βρήκαν μέσα και άλλοι που αγόρασαν από τα άλλα Άμαζον.

 

Εγώ παρήγγειλα ξανά από το Ιταλικό και λογικά θα έχει μέσα ακουστικά.

 

Να σου πω την αλήθεια, όχι ότι με νοιάζει να βασιστώ σε αυτά. Απλά το αναφέρω.

 

Μπορείτε να με ρωτήσετε ό,τι θέλετε για τη συσκευή μιας και υπάρχει καιρό στην "οικογένεια", οπότε έχω σφαιρική άποψη.

 

Μπορώ να δικαιολογήσω και την επιλογή μου μάλιστα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Δε βαριεσαι βρε φιλε, εδω πραγματι εχει την καλυτερη οθονη της αγορας (οντως οι reiviewers αυτο λενε, οτι ξεπερνα και το s21 uktra) και ειναι σε ολα αψοψη σαν συσκευη κι εδω ο ενας μας λεει οτι ειναι πανακριβο στα 700 ευρω που εχει, ο αλλος οτι ειναι υοοβαθμιση σε σχεση με το mi9 t pro και ο,τι του φανει του καθενος.

Δεν πειραζει, εμεις που εχουμε ματια και βλεπουμε καταλαβαινουμε την αξια της συσκευης και οταν ερθει η ωρα θα την αγορασουμε.

 

Θα είναι το πρώτο μου Xiaomi και ομολογώ ότι δεν περίμενα να έρθει η στιγμή να πω ότι κάποιο κινητό έχει καλύτερη οθόνη από ένα Samsung.

Σε κάποιο από τα πολλά review που έχω δει, διαπίστωσα ότι η οθόνη του mi11 είναι καλύτερη από του S21 Ultra. Νομίζω και σαν χαρακτηριστικά στα χαρτιά, είναι ήδη καλύτερη γιατί έχει 1billion χρώματα ενώ του Samsung είναι στα 16εκ. Σκεφτείτε ότι του mi11 Ultra είναι και πιο φωτεινή.

Και αν σε κάποιους δεν φτάνει αυτό, υπάρχει το δικό μου S20+ που τα βάλαμε δίπλα δίπλα με το mi 11 και είναι και πιο φωτεινή και πιο ζωντανή και πιο ζωηρή στα χρώματα και πιο sharp. Μπορεί να πει κάποιος ότι το S20+ δεν έχει κορυφαία οθόνη; Σαφώς και έχει.

Link to comment
Share on other sites

Ε

 

Τα 700 για τον exynos τα ανέφερα σαν σχόλιο για τα 700 που σχολιάζουν ότι πρέπει να δώσουν για... "xiaomi". Σαν αντίδραση απέναντι στους haters της xiaomi το έκανα το σχόλιο. Και το note 20 ultra το αποθέωσα πόσες φορές και μάντεψε... Φοράει exynos! Δεν είπα κουβέντα για s21 ultra, ούτε καν για το plus, μίλησα μόνο για το απλό s21 που βγαίνει στα ίδια λεφτά πάνω κάτω.

 

Δηλαδή τί άλλο έπρεπε να πω πέρα από το ότι έχει πολύ ωραίο μέγεθος και κράτημα, οθοναρα και ηχεία κλπ; Να σου κάνω και drop test ή tear down? Επιβεβαίωσα ότι όντως οθόνη και ηχεία ήταν εκπληκτικά συν ότι δεν είχα κανένα θέμα με miui που το έχω ξαναχρησιμοποιήσει σε redmi και note 10 pro και μου αρέσει...2 εβδομάδες το κράτησα για λόγους που ανέφερα, αν θες να μάθεις κάτι άλλο εσύ ή οποιοσδήποτε, αν μπορώ, θα απαντήσω.

 

Δεν σφυριξα σε τίποτε αδιάφορα, εδώ είμαι για να δικαιολογήσω όλα όσα έχω γράψει βάσει της μικρής εμπειρίας χρήσης που είχα από το mi 11 και για τα άλλα κινητά.

 

Ναι γιατι οπως εχει γραφτει απειρες φορες,σε μια συσκευη δεν πληρωνεις μονο το τσιπακι που φοραει.

Και το iphone 12 64GB κοστιζει απο Ελλαδα ακριβοτερα απο το mi11 128/256 απο εξωτερικο,που στα χαρτια περαν του επεξεργαστη ειναι στα περισσοτερα χειροτερο. Αλλοι ειναι οι λογοι που πουλαει σαν συσκευη,οπως αλλοι ειναι και οι λογοι που στην Ευρωπη πουλανε τα Samsung με τους exynos.

Επισης στα της Xiaomi πιο πολυ η εδω τιμη στις Ελληνικες αλυσιδες των 900ευρω ειναι που εχει σχολιαστει,παρα των 699απο amazon.

 

Οσο για την ιδια την συσκευη,την ειχα κοιταξει απο τους προηγουμενους μηνες που δεν την προλαβα σε προσφορα που ειχε παιξει(συσκευη+ρολοι),αλλα οπως διαβασα εχει καποια αρνητικα θεματα οπως εχω αναφερει και παλιοτερα οπως:

 

- οτι ανεβαζει τρελα θερμοκρασιες σε παιχνιδια(που με ενδιαφερουν)και δεν θελω να σκεφτω τι θα γινει το καλοκαιρι που χτυπαμε 34+βαθμους,

-για τα κλασσικα glitches(μαλιστα σε ενα γνωστο xiaomi reviewer)του εκανε και random reboot η συσκευη,και που ο κοσμος περιμενει το miui12.5 για να βελτιωθει η κατασταση.Το miui12 που φοραει το Mi11,ειναι στην ουσια παλιοτερη εκδοση που πρωτο εμφανιστηκε σε Android 9 και 10 συσκευες,κοινως δεν παταει πανω στο Android 11 που εχει η συσκευη.....

-οτι τα ηχεια του ειναι χειροτερα σε σχεση με περυσι με το mi10,

-η καμερα που μονο στα ακριβοτερα μοντελα ειναι βελτιωμενη σε σχεση με περυσι,

-η αυτονομια/μπαταρια οτι επεσε σε σχεση με περυσι,παρολο που ανεβηκαν οι απαιτησεις της συσκευης(μεγαλυτερη οθονη,ιντσες,hz).

-η μπροστα καμερα τραβαει μονο 1080p(ευτυχως αυτο δεν με πολυ καιει).

-Τελος οπως συμβαινει πολλες φορες με Xiaomi και αλλες κινεζικες εταιρειες,δεν υπαρχει μεγαλη ποικιλια απο επωνυμες θηκες. Σε Spigen που κοιταζω,βλεπω μονο 1 θηκη ολη και ολη απο Ελλαδα.Αλλες γνωστες εταιρειες οπως Otterbox,UAG,Nomad κλασσικα αφαντες.

Link to comment
Share on other sites

αφού αγορασες από αμαζον σε συγχωρώ έστω και την μισητή σιαομι στα 700€

τα αλλά τώρα πάνω κάτω τα ξέρουμε

gcam πέρασες που ενδιαφέρει ?

 

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Άκουσέ με λίγο προσεκτικά γιατί σε βλέπω λίγο δύσπιστο.

 

Για τα ακουστικα να σου πω την αληθεια δεν το εχω ψαξει και πολυ,αρα πιθανως να εχεις δικιο.

 

Επισης για την οθονη που λες,το Xiaomi Mi11 φοραει το ιδιο panel που φορανε ολες οι φετινες ναυαρχιδες.

Κοινως 1440p 120/144hz με αυξομειωση σε αυτα αναλογα την χρηση και peak brightness 1200+nits.Αντιστοιχο panel φοραει και το S21ultra(κανενα αλλο απο Samsung),και το νεο Oneplus και δεν ξερω και Sony,Pixel,Iphone αν θα φορανε το ιδιο.

 

Γιαυτο σου κανει τοση εντυπωση και δικαιολογημενα. Ειναι η μονη και μεγαλυτερη αναβαθμιση που εχει η συσκευη σε σχεση με περυσι.

Link to comment
Share on other sites

αφού αγορασες από αμαζον σε συγχωρώ έστω και την μισητή σιαομι στα 700€

τα αλλά τώρα πάνω κάτω τα ξέρουμε

gcam πέρασες που ενδιαφέρει ?

 

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

 

η τελευταία του bsg παίζει πολύ καλά

Link to comment
Share on other sites

Για τα ακουστικα να σου πω την αληθεια δεν το εχω ψαξει και πολυ,αρα πιθανως να εχεις δικιο.

 

Επισης για την οθονη που λες,το Xiaomi Mi11 φοραει το ιδιο panel που φορανε ολες οι φετινες ναυαρχιδες.

Κοινως 1440p 120/144hz με αυξομειωση σε αυτα αναλογα την χρηση και peak brightness 1200+nits.Αντιστοιχο panel φοραει και το S21ultra(κανενα αλλο απο Samsung),και το νεο Oneplus και δεν ξερω και Sony,Pixel,Iphone αν θα φορανε το ιδιο.

 

Γιαυτο σου κανει τοση εντυπωση και δικαιολογημενα. Ειναι η μονη και μεγαλυτερη αναβαθμιση που εχει η συσκευη σε σχεση με περυσι.

Απο περσι με Mi 10 pro η Xiaomi ανεβηκε επιπεδο σε οθονες,ειδικα φωτεινοτητα ειναι ενα σκαλι πανω απο Sammy(πλαι πλαι με note 20 ultra το mi 10 pro ηταν πιο φωτεινη η οθονη και ευαναγνωστη στον ηλιο)

 

Για αυτο ουδεμια εκπληξη θα μου κανει και με Mi 11 συνεχιστει η παραδοση που εχτισε απο περσι η Xiaomi.(ηδη αρκετα review αναφερουν οτι πιο φωτεινο Panel εχει,χωρις να υστερει στα υπολοιπα χαρακτηριστικα πιστοτητα χρωματων κλπ)

 

Και στα ηχεια ηταν καλυτερη απο Sammy(s20 ultra-note 20 ultra)

 

Καλα για μπαταρια δεν το συζηταμε ειδικα με note 20 ultra exynos η διαφορα ηταν μεγαλη.

 

Μονο απο s21 ultra με snap ειδα την καλυτερη αυτονομια σε Sammy και εφαμιλλη με mi 10 pro ever τελευταια κοντα 8 χρονια που αγοραζω ολες σχεδον τις ναυαρχιδες της.

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Απο περσι με Mi 10 pro η Xiaomi ανεβηκε επιπεδο σε οθονες,ειδικα φωτεινοτητα ειναι ενα σκαλι πανω απο Sammy(πλαι πλαι με note 20 ultra το mi 10 pro ηταν πιο φωτεινη η οθονη και ευαναγνωστη στον ηλιο)

 

Για αυτο ουδεμια εκπληξη θα μου κανει και με Mi 11 συνεχιστει η παραδοση που εχτισε απο περσι η Xiaomi.(ηδη αρκετα review αναφερουν οτι πιο φωτεινο Panel εχει,χωρις να υστερει στα υπολοιπα χαρακτηριστικα πιστοτητα χρωματων κλπ)

 

Και στα ηχεια ηταν καλυτερη απο Sammy(s20 ultra-note 20 ultra)

 

Καλα για μπαταρια δεν το συζηταμε ειδικα με note 20 ultra exynos η διαφορα ηταν μεγαλη.

 

Μονο απο s21 ultra με snap ειδα την καλυτερη αυτονομια σε Sammy και εφαμιλλη με mi 10 pro ever τελευταια κοντα 8 χρονια που αγοραζω ολες σχεδον τις ναυαρχιδες της.

 

Απο το review του gsmarena

α)για την οθονη του Mi11

The 120Hz option works dynamically, but it's not as dynamic as Samsung's Dynamix AMOLED 2X. The Mi 11 screen is always showing 120fps throughout the UI and all system apps, but it reverts to 60Hz when the picture is static for battery-saving reasons.

We can confirm the 900nits brightness, 926 nits to be specific - when the screen is set to Auto-Brightness or when you turn the Sunlight Boost in Manual Brightness Mode and 1500nits peak brightness.

 

S21 Ultra

The screen supports Adaptive Refresh Rate, and it can go as high as 120Hz or drop as low as 10Hz when necessary.

When placed under bright light, the S21 Ultra boosts the screen brightness up to 1023 nits with peak brightness 1500nits.

 

Βεβαια κοστιζει και αισθητα φθηνοτερα απο το s21ultra(βεβαια δεν υστερει και σε αλλους τομεις)

 

β)στα ηχεια που ανεφερα πιο πισω

Mi11

The output sounds okay, but it's a noticeable downgrade since the Mi 10, and you can clearly spot the lack of bass and some high notes via our test tool below. The Mi 11 setup plays all mid-tones well and has an okay presentation of the high-pitched sounds, but the Mi 10 does much better and offers richer sound

 

γ)τελος για την μπαταρια για να καταλαβεις για ποιο λογο εχει χειροτερη αυτονομια φετος

Mi 11 6.8ιντσες, 3200x1440 αναλυση,120hz,4600μπαταρια

mi 10 6.67ιντσες,2340x1080 αναλυση,90hz,4780μπαταρια

 

Με λιγα λογια ανεβηκαν τρελα οι απαιτησες σε καταναλωση απο την οθονη αλλα εβαλε μικροτερη μπαταρια.

Edited by Fulgore1
Link to comment
Share on other sites

Για την μπαταρια ναι διαβαζω επεσε σε αποδοση σε σχεση με mi 10/mi 10 pro λογικο διοτι η οθονη πιο ενεργοβορα 2k/120hz απο 1080/90hz περσι και δεν ειναι LTPO οπως σε Sammy η oneplus αρα μονιμα 120 θα ειναι καρφωμενη.

Στα ηχεια δεν ξερω.(σε σχεση με Mi 10 pro που ηταν με διαφορα τα κορυφαια σε περσινη ναυαρχιδα-του mi10 ηταν κατωτερα)

Οθονη πιστευω σε φωτεινοτητα θα ειναι ενα κλικ πανω απο Sammy.

 

Καμερα ιδιο κυριο φακο εβαλε με περσι.

 

Απλα φέτος επανεφερε το dual sim που περσι κακως απουσιαζε:lol:

 

Εν κατακλειδι στα 650-700 ευρω τιμια η προταση, στα 900 με τιποτα δεν αξιζει(επρεπε και καλυτερη καμερα να ειχε και αδιαβροχοποιηση και μεγαλυτερη μπαταρια)

 

Παντως απο Xiaomi το Mi 10 pro ηταν η καλυτερη συσκευη της που εχω δουλεψει(μπορει να μην ηταν συνολικα η καλυτερη προταση αλλα σε 4 βασικους τομεις ηταν top αυτο της οθονης,ηχεια,μπαταρια και haptic vibration)

 

Τωρα υποτιθεται το 11 ultra θα το παει 2-3 βηματα extra παραπανω αλλα αν εξαιρεσουμε την προσθηκη της αδιαβροχοποιησης και επαναφορα dual sim ολα τα υπολοιπα ειναι ερωτηματικο ειδικα μπαταρια,ηχεια,καμερα-για την οθονη ειμαι σίγουρος θα ειναι top)

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Xiaomi Mi 11 / 11i

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...