Jump to content

Τα πάντα για τα καρτοκινητά της Cosmote


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιάααα! Με την τσίμπλα στο μάτι, να δούμε τι άλλο θα διαβάσουμε... Πώς προέκυψε η "αύξηση" επειδή υπάρχει κάρτα των 15Ε (εδώ και πολλά χρόνια)... :lol:
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

παιδιά από ότι φαίνεται ο αριθμός μου έχει μπει σε κάποια spam database, πριν λίγο με πήρε ο αριθμός : 2118503817 και έπαιξε ένα μαγνητοφωνημένο μήνυμα ότι και καλά κέρδισα 2000 ευρώ και να πατήσω 1 εάν θέλω να τα πάρω (η κάτι τέτοιο... με το που άκουσα ότι κέρδισα 2000 ευρώ το έκλεισα :D ). Οπότε προσοχή..
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια, πλακα μας κανει η Cosmote? Ειμαι παλιος συνδρομητης στην Cosmokarta και εβαλα τα 10€ για να παρω τα δωρεαν 300' και διαπιστωνω οτι εχω 400' αλλα με μειον 3€. Μου ερχεται ειδοποιηση SMS για μια αυτοματη ενεργοποιηση υπηρεσιας για την οποια ποτε δεν ενημερωθηκα ουτε ενεργοποιησα εγω ο ιδιος. Παω στο site της cosmote κια βλεπω αυτο:

 

http://www.cosmote.gr/cosmoportal/page/T07/xml/Personal__article__article_freetalktime_allnetworks/section/COSMOKARTA_Services

 

"Τώρα ο χρόνος ομιλίας με ανανεώσεις από 10€ αυξάνεται :

 

από 300' σε 400' προς όλους με αυτόματη χρέωση 3€ στο υπόλοιπο σου."

 

ποσο παρανομο ειναι να χρεωνεις αυτοματα για κατι το οποιο δεν το ζητας εσυ? δεν σηκωνει ολο αυτο καταγγελια στο ΙΝΚΑ ή σε καποιον τετοιο φορεα?

Edited by petrost8
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια, πλακα μας κανει η Cosmote? Ειμαι παλιος συνδρομητης στην Cosmokarta και εβαλα τα 10€ για να παρω τα δωρεαν 300' και διαπιστωνω οτι εχω 400' αλλα με μειον 3€. Μου ερχεται ειδοποιηση SMS για μια αυτοματη ενεργοποιηση υπηρεσιας για την οποια ποτε δεν ενημερωθηκα ουτε ενεργοποιησα εγω ο ιδιος. Παω στο site της cosmote κια βλεπω αυτο:

 

http://www.cosmote.gr/cosmoportal/page/T07/xml/Personal__article__article_freetalktime_allnetworks/section/COSMOKARTA_Services

 

"Τώρα ο χρόνος ομιλίας με ανανεώσεις από 10€ αυξάνεται :

 

από 300' σε 400' προς όλους με αυτόματη χρέωση 3€ στο υπόλοιπο σου."

 

ποσο παρανομο ειναι να χρεωνεις αυτοματα για κατι το οποιο δεν το ζητας εσυ? δεν σηκωνει ολο αυτο καταγγελια στο ΙΝΚΑ ή σε καποιον τετοιο φορεα?

 

το ιδιο εκανε και η βονταφον και η κοσμοτε και η βονταφον εβγαλαν ανακοινωση μεσω του site τους οποτε δεν ειναι παρανομο, μπορουνε να σου πουνε οτι βγηκε ανακοινωση και οτι εσυ δεν μπηκες να ενημερωθεις .. δεν τα βγαζεις περα με τις εταιρειες εμενα αυτο το θεωρω πολυ καλο με 3 ευρω ; 400 λεπτα προς ολους; δεν υπαρχει τετοιο πακετο με τοσο μεγαλο χρονο ομιλιας προς ολους με 3 ευρω οποτε και παλι συμφερει μην το καταργησεις αυτη ειναι η γνωμη μου!

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

το ιδιο εκανε και η βονταφον και η κοσμοτε και η βονταφον εβγαλαν ανακοινωση μεσω του site τους οποτε δεν ειναι παρανομο, μπορουνε να σου πουνε οτι βγηκε ανακοινωση και οτι εσυ δεν μπηκες να ενημερωθεις .. δεν τα βγαζεις περα με τις εταιρειες εμενα αυτο το θεωρω πολυ καλο με 3 ευρω ; 400 λεπτα προς ολους; δεν υπαρχει τετοιο πακετο με τοσο μεγαλο χρονο ομιλιας προς ολους με 3 ευρω οποτε και παλι συμφερει μην το καταργησεις αυτη ειναι η γνωμη μου!

 

Το ότι το πακέτο "κοστίζει" 3 ευρώ είναι μία ψευδαίσθηση. Αν δεν βάλεις 10 ευρώ 400 λεπτά δεν παίρνεις.

Link to comment
Share on other sites

Το ότι το πακέτο "κοστίζει" 3 ευρώ είναι μία ψευδαίσθηση. Αν δεν βάλεις 10 ευρώ 400 λεπτά δεν παίρνεις.

 

σωστα! απλα δεν βαζεις 10 ευρω και δεν σε χρεωνει 3 ευρω!! αλλα και παλι αυτο δεν ειναι εργνομικο ποιος να τρεχει σε καταστημα να βαλει 9 ευρω; εκτος και αν βαλει 5 ευρω απο ηλεκτρονικη ανανεωση μεσω ιντερνετ αλλιως πρεπει να τρεχει στο καταστημα να βαλει αύλη ανανεωση καρτας.

Τα 3 ευρω που σου αφαιρει ειναι για ενεργοποιηση του μπονους χρεωσιμου <<πακετου>> που δεν υπαρχει για φυσικη ανανεωση , οποτε και παλι συμφερει και ισχυει και για τις πρωτες 2 καρτες των 10 ευρω τον μηνα οποτε γινεται για να προστατευτει τον καταναλωτη για να μην χασει ο συνδρομητης την καρτα του εαν μιλησει πολυ.

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια, πλακα μας κανει η Cosmote? Ειμαι παλιος συνδρομητης στην Cosmokarta και εβαλα τα 10€ για να παρω τα δωρεαν 300' και διαπιστωνω οτι εχω 400' αλλα με μειον 3€. Μου ερχεται ειδοποιηση SMS για μια αυτοματη ενεργοποιηση υπηρεσιας για την οποια ποτε δεν ενημερωθηκα ουτε ενεργοποιησα εγω ο ιδιος. Παω στο site της cosmote κια βλεπω αυτο:

 

http://www.cosmote.gr/cosmoportal/page/T07/xml/Personal__article__article_freetalktime_allnetworks/section/COSMOKARTA_Services

 

"Τώρα ο χρόνος ομιλίας με ανανεώσεις από 10€ αυξάνεται :

 

από 300' σε 400' προς όλους με αυτόματη χρέωση 3€ στο υπόλοιπο σου."

 

ποσο παρανομο ειναι να χρεωνεις αυτοματα για κατι το οποιο δεν το ζητας εσυ? δεν σηκωνει ολο αυτο καταγγελια στο ΙΝΚΑ ή σε καποιον τετοιο φορεα?

 

Δεν είσαι υποχρεωμένος να το υποστείς για άλλο μήνα αν δεν το θέλεις. Λίγα έχεις να κάνεις: κλήση στο 1330, επιλογή του πακέτου με τα 200' και τέλειωσε η ιστορία! Απλά τα πράγματα! Μην το παιδεύετε και παιδεύετε και τους γύρω σας που νιώθουν μ@λακες που δεν μπορούν να έχουν κι αυτοί με 10Ε 400'. Καλύτερα να μην τα έχετε και οι παλιοί. :)

Link to comment
Share on other sites

Να πας στο ΙΝΚΑ να καταγγείλεις ότι έχεις 400 λεπτά με 3 ευρώ ; Ενώ οι νέοι έχουν 200 λεπτά με 5 ευρώ;

Προφανώς θέλει καταγγελία , για λόγους ισότητας πρέπει να το κόψουν από τους παλιούς.:D

Link to comment
Share on other sites

Να πας στο ΙΝΚΑ να καταγγείλεις ότι έχεις 400 λεπτά με 3 ευρώ ; Ενώ οι νέοι έχουν 200 λεπτά με 5 ευρώ;

Προφανώς θέλει καταγγελία , για λόγους ισότητας πρέπει να το κόψουν από τους παλιούς.:D

 

H καταγγελία προφανώς θα αφορά στο ότι ποτέ δεν συναίνεσε/εγγράφηκε ο ίδιος σε αυτήν την προσφορά κανείς, ΑΝ και εφόσον δεν υπήρξε και προειδοποίηση φαντάζομαι. Στην βόνταφον εμένα μου έστειλαν μήνυμα.... Οπότε πες προειδοποιήθηκα. Ο φίλος για να έρθει εδώ να γράψει το παράπονό του, σημαίνει ότι βρέθηκε εξαπίνης!

Στην τελική κάποιος μπορεί να θέλει να τα φάει σε πακέτα ομιλίας εξωτερικού, σμς, ίντερνετ, περιαγωγή, πενταψήφια(υπάρχουν και πενταψήφια για έκτακτες ανάγκες, από εφημερεύοντα μέχρι τον πάροχο σταθερής πχ. του σπιτιού σου). Επίσης, τα περίπτερα πλέον δεν πουλάνε 5 ευρες, ούτε ζει κανείς δίπλα σε κατάστημα κινητής τηλεφωνίας. Οπότε το περίπτερο είναι ο κύριος τρόπος ανανέωσης πιστεύω...

Edited by LG1
Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται να συνεναίσει κάποιος εφόσον η Cosmote έχει επιφυλάξει το δικαίωμα στον εαυτό της να τροποποιεί όποτε θέλει την προσφορά.

Ακόμα και να την κόψει έχει το δικαίωμα. Επιπλέον εφόσον δημοσιεύθηκε στο site της Cosmote και πιθανώς σε μία εφημερίδα ( για το τελευταίο δεν είμαι σίγουρος) είναι αποδεκτός τρόπος ενημέρωσης.

Edited by Vasileios
Link to comment
Share on other sites

H καταγγελία προφανώς θα αφορά στο ότι ποτέ δεν συναίνεσε/εγγράφηκε ο ίδιος σε αυτήν την προσφορά κανείς, ΑΝ και εφόσον δεν υπήρξε και προειδοποίηση φαντάζομαι. Στην βόνταφον εμένα μου έστειλαν μήνυμα.... Οπότε πες προειδοποιήθηκα. Ο φίλος για να έρθει εδώ να γράψει το παράπονό του, σημαίνει ότι βρέθηκε εξαπίνης!

Στην τελική κάποιος μπορεί να θέλει να τα φάει σε πακέτα ομιλίας εξωτερικού, σμς, ίντερνετ, περιαγωγή, πενταψήφια(υπάρχουν και πενταψήφια για έκτακτες ανάγκες, από εφημερεύοντα μέχρι τον πάροχο σταθερής πχ. του σπιτιού σου). Επίσης, τα περίπτερα πλέον δεν πουλάνε 5 ευρες, ούτε ζει κανείς δίπλα σε κατάστημα κινητής τηλεφωνίας. Οπότε το περίπτερο είναι ο κύριος τρόπος ανανέωσης πιστεύω...

 

ευχαριστω τον φιλο γιατι μαλλον μονο αυτος καταλαβε την ενσταση μου. δεν διαμαρτυρηθηκα για την προσφορα που ειναι με 3€ 400' , λαθος καταλαβατε.....

γιατι να βαζω 10€ και να μου αφαιρει τα 3€ χωρις τη ΣΥΓΚΑΤΑΘΕΣΗ μου?

δηλαδη αν εσεις με το που μπαινατε σε σουπερμαρκετ με σκοπο να αγορασετε μαναβικα και σας αφαιρουσαν απο το πορτοφολι λεφτα χωρις να σας ρωτουσαν δινοντας σας πανες θα σας αρεζε?

 

εντελως ασχετο το οτι (και αν) το διαφημισε, γιατι δεν νομιζω οτι πρεπει να ειμαι κρεμασμενος στο site της cosmote για να παρακολουθω οτι τους κατεβει. καμια "διαφημιση" δεν νομιμοποιειται να κλεβει € απο τον καταναλωτη

 

ξαναλεω, τα περι καλυτερου πακετου ή οχι στην αγορα δεν μ'αφορουν. συγκαταθεση μου για να μου αρπαξουν 3€ δεν ειχαν. τι δεν καταλαβαινετε Vasileios και λοιποι ?

Edited by petrost8
Link to comment
Share on other sites

Υπήρχε ένα χαμόγελο στο μύνημα που έστειλα . Φαίνεται δεν κατάλαβες την ειρωνική γραφή, (Ειρωνεία με την έννοια "άλλα λέω άλλα ενοώ" )
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω τον φιλο γιατι μαλλον μονο αυτος καταλαβε την ενσταση μου. δεν διαμαρτυρηθηκα για την προσφορα που ειναι με 3€ 400' , λαθος καταλαβατε.....

γιατι να βαζω 10€ και να μου αφαιρει τα 3€ χωρις τη ΣΥΓΚΑΤΑΘΕΣΗ μου?

δηλαδη αν εσεις με το που μπαινατε σε σουπερμαρκετ με σκοπο να αγορασετε μαναβικα και σας αφαιρουσαν απο το πορτοφολι λεφτα χωρις να σας ρωτουσαν δινοντας σας πανες θα σας αρεζε?

 

εντελως ασχετο το οτι (και αν) το διαφημισε, γιατι δεν νομιζω οτι πρεπει να ειμαι κρεμασμενος στο site της cosmote για να παρακολουθω οτι τους κατεβει. καμια "διαφημιση" δεν νομιμοποιειται να κλεβει € απο τον καταναλωτη

 

ξαναλεω, τα περι καλυτερου πακετου ή οχι στην αγορα δεν μ'αφορουν. συγκαταθεση μου για να μου αρπαξουν 3€ δεν ειχαν. τι δεν καταλαβαινετε Vasileios και λοιποι ?

 

Σε όποιον δεν αρέσει το 3 ευρώ - 400 λεπτά, ας πάει στο 5 ευρώ - 200 λεπτά (ή ας πάει σε άλλη εταιρεία, δε νομίζω να λείψει σε κανέναν)

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω τον φιλο γιατι μαλλον μονο αυτος καταλαβε την ενσταση μου. δεν διαμαρτυρηθηκα για την προσφορα που ειναι με 3€ 400' , λαθος καταλαβατε.....

γιατι να βαζω 10€ και να μου αφαιρει τα 3€ χωρις τη ΣΥΓΚΑΤΑΘΕΣΗ μου?

δηλαδη αν εσεις με το που μπαινατε σε σουπερμαρκετ με σκοπο να αγορασετε μαναβικα και σας αφαιρουσαν απο το πορτοφολι λεφτα χωρις να σας ρωτουσαν δινοντας σας πανες θα σας αρεζε?

 

εντελως ασχετο το οτι (και αν) το διαφημισε, γιατι δεν νομιζω οτι πρεπει να ειμαι κρεμασμενος στο site της cosmote για να παρακολουθω οτι τους κατεβει. καμια "διαφημιση" δεν νομιμοποιειται να κλεβει € απο τον καταναλωτη

 

ξαναλεω, τα περι καλυτερου πακετου ή οχι στην αγορα δεν μ'αφορουν. συγκαταθεση μου για να μου αρπαξουν 3€ δεν ειχαν. τι δεν καταλαβαινετε Vasileios και λοιποι ?

Για την πρώτη ανανέωση που έκανες χωρίς να γνωρίζεις την αλλαγή έχεις σχετικά δίκιο καθότι όφειλε η Cosmote να αποστείλει sms που να σε ενημερώνει για την αλλαγή παρόλο που το είχε ανεβάσει στο site της ως όφειλε ένα μήνα πριν. Επιπλέον η προσφορά που σου έδεινε 300 λεπτά με κάρτα 10€ είχε ημερομηνία λήξης κάτι που σου το ανέφερε η Cosmote την τελευταία φορά που έκανες χρήση της προσφοράς στο σχετικό sms που σου έστειλε, έτσι όφειλες να ενημερωθείς πριν κάνεις ανανέωση χρόνου ομιλίας, αν συνεχίζεται και με ποιες προϋποθέσεις η προσφορά διότι αν καλούσες το 1330 θα άκουγες την αλλαγή και την δυνατότητα που έχεις να διαγραφείς οριστικά από την προσφορά.

Link to comment
Share on other sites

Για φορητιτότητα από wind σε cosmote-οτε κάρτα κινητής τηλεφωνίας ξέρετε πόσο χρονικό διάστημα κάνουν? Edited by gkamared
Μην αλλάζουμε εταιρίες σαν τα πουκάμισα να αλλάζουμε πακέτα σαν τα πουκάμισα
Link to comment
Share on other sites

Στο 1314 (κοσμοκάρτα), όταν παίρνεις για να βάλεις κάρτα, υπάρχει ενημέρωση πριν κάνεις ανανέωση σχετικά με το 3ευρο. Επίσης το ίδιο ισχύει και στο 1330. Δεν ξέρω αν υπάρχει ακόμα, μέχρι πριν λίγες μέρες υπήρχε. Το δημοσίευσε και στη σελίδα... Το μόνο που θα έπρεπε να κάνει (και δεν έκανε) είναι να στείλει και ένα μήνυμα γιατί υπάρχουν και κάποιοι που δεν ανανεώνουν από το 1314.

 

Αυτοί λοιπόν (μεταξύ τους και ο φίλος πιο πάνω) μπορούν να στείλουν email με το θέμα τους, να ζητήσουν να τους πιστώσουν το 3ευρο και τον επόμενο μήνα, εφόσον δεν συμφωνούν με την τροποποίηση της προσφοράς, να δουν τι θα κάνουν (διαγραφή ή αποδοχή). Εγώ σε κάτι ανάλογο που μου συνέβη και τους έστειλα, μου πίστωσαν τα χρήματα που θεωρούσα ότι μου έφαγαν άδικα. :)

Link to comment
Share on other sites

@Vasileios

ναι οντως δεν καταλαβα την ειρωνεια, το χαμογελο εχει διαφορες ερμηνειες. επομενως υποθετω οτι συμφωνεις με το παραπονο μου :)

 

@geocom

εγω θα παω στην αλλη προσφορα ή σε αλλη εταιρεια. τα 3€ που τσεπωσε η cosmote χωρις τη συγκαταθεση μου θα μου τα δωσει πισω? (btw, ακομα δεν καταλαβες το νοημα του παραπονου μου αλλα δεν πειραζει...)

 

@alany

ναι συμφωνω σε αυτα λες, αλλα ειναι τερτιπια της εταιρειας τα περισσοτερα. δηλαδη ενας που δεν εχει εξοικειωση με τον ιντερνετ ή με τα sms οπως 50αρηδες και υπερηλικες ειναι νομιμο να τους αρπαζει 3€ ?εκ των υστερων αντιληφθηκαν την αφαιρεση των 3€ !

Link to comment
Share on other sites

εγω θα παω στην αλλη προσφορα ή σε αλλη εταιρεια. τα 3€ που τσεπωσε η cosmote χωρις τη συγκαταθεση μου θα μου τα δωσει πισω?

 

Είπαμε. Θα τους στείλεις email, θα υπογραμμίζεις ότι δεν ενημερώθηκες για την αφαίρεση των 3Ε και ότι αν το ήξερες, δεν θα ανανέωνες και λογικά θα σου τα πιστώσουν.

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι οι παππούδες που κάνουν παράπονα εδώ μέσα ξέρουν καλά το internet και τα sms. Επιπλέον οι παππούδες κάνουν ανανέωση του χρόνου ομιλίας με κλήση στο 1314 όπου υπάρχει σχετικό ενημερωτικό μήνυμα.
Link to comment
Share on other sites

Και εννοείται ότι θα εξετάσουν το αίτημα και αν διαπιστώσουν ότι η ανανέωση έγινε με κλήση στο 1314, δεν θα πιστωθούν τα 3Ε. :!:
Link to comment
Share on other sites

Όταν πρωτοπήγα στην Ιταλία ( προ ευρώ εποχής) αγόραζες μια κάρτα ανανέωσης πχ 10 ευρώ και σου πιστωναν 8. Αυτό συνεχίστηκε μέχρι το 2006 περίπου, αν θυμάμαι καλά, όταν ο υπουργός οικονομικών το έκρινε παράνομο και το σταμάτησε. Η λογική της απόφασης ηταν: ο καταναλωτής πρέπει να πληρώνει ακριβώς το αντίτιμο που καταναλώνει.

Έγινε ένας σχετικός χαμός όμως οι εταιρείες συμμορφώθηκαν.

Οι εταιρείες τηλεπικοινωνίας στην Ελλάδα δρουν με παράνομες μεθόδους, συντασσουν παράνομους και καταχρηστικούς όρους στις συμβάσεις κι όλα αυτά με τις ευλογίες του κράτους. Το οποίο φέρει τη μεγαλύτερη ευθύνη.

 

Το λυπηρό της υπόθεσης είναι ότι τα μέλη της Ελληνικής κοινωνίας, έχουν αποδεκτεί τέτοιου είδους πρακτικές και τις θεωρούν '' νορμάλ '' - έννομες.

Συγνώμη για το off-topic

Link to comment
Share on other sites

Πλήρωσα σήμερα για 1η φορά το καρτοσυμβολαιο μου!! Μου έδωσε ο πωλητής στο Γερμανό, μια αποδείξει!!

 

Θα έρθει κάποιο μήνυμα ή μπορώ να τσεκάρω κάπου ότι έχει πληρώθει ο λογαριασμός;;;

:shoot: Galaxy s10e - Apple AirPods - Gear s3 watch !
Link to comment
Share on other sites

Για να τσεκάρεις ότι έχει πληρωθεί ο λογαριασμός κοίταξε την απόδειξη.

Η Γερμανός είναι θυγατρική της Cosmote δεν είναι διαφορετική εταιρεία.

Edited by Vasileios
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...