Jump to content

Τα πάντα για τα καρτοκινητά της Cosmote


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

καταρχας εχει μια ημερομηνια 31/3 που δεν ξερω τι εννοει (edit μαλλον ημερομηνια ενεργοποιησης της γραμμης?) . Κατα 2ον προφανως θα σου ζητησουν καποιο χαρτι οτι οντως θα λαβεις μερος στις πανελληνιες,δεν το δινουν αερα πατερα φανταζομαι. Αλλωστε η ηλικια π.χ. φαινεται στα στοιχεια του κατοχου γραμμης,για χαζους τους εχετε?
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Το 31/3 σημαινει οτι πρεπει ο αριθμος να εχει ενεργοποιηθει σαν whats up μεχρι τοτε, οσο για το αν ειναι ευκολο πιστευω πως οχι ,μιας κατα την εγγραφη αναφερει ημερομηνια γεννησης και αριθμο ταυτοτητας
Link to comment
Share on other sites

Είχα 21 ευρώ στην κάρτα, χωρίς να έχω mb. Και μετά από λίγο έρχεται μήνυμα ότι το υπόλοιπο μου είναι κάτω από 1 ευρώ. Δεν θυμάμαι εάν είχα βάλει τα δεδομένα.. Αλλά και πάλι, 21 ευρώ δεν είναι πολλά; Δεν υποτίθεται ότι η μέγιστη χρέωση για ίντερνετ είναι το 1,30 την ημέρα; Παλιά θυμόμουν όταν δεν είχα mb και έμπαινα στο ίντερνετ, τόσο με χρεώνε. Έχει αλλάξει κάτι από τότε..; Έκανα και αίτηση για αναλυτικό λογαριασμό στον Γερμανό, αλλά θέλει 20 ημέρες για να έρθει το χαρτί.
Link to comment
Share on other sites

Το 31/3 σημαινει οτι πρεπει ο αριθμος να εχει ενεργοποιηθει σαν whats up μεχρι τοτε, οσο για το αν ειναι ευκολο πιστευω πως οχι ,μιας κατα την εγγραφη αναφερει ημερομηνια γεννησης και αριθμο ταυτοτητας

 

Είναι για όσους και όσες γεννήθηκαν από το 1997 έως το 2000.

Technology, like art, is a soaring exercise of the human imagination.
Link to comment
Share on other sites

Είχα 21 ευρώ στην κάρτα, χωρίς να έχω mb. Και μετά από λίγο έρχεται μήνυμα ότι το υπόλοιπο μου είναι κάτω από 1 ευρώ. Δεν θυμάμαι εάν είχα βάλει τα δεδομένα.. Αλλά και πάλι, 21 ευρώ δεν είναι πολλά; Δεν υποτίθεται ότι η μέγιστη χρέωση για ίντερνετ είναι το 1,30 την ημέρα; Παλιά θυμόμουν όταν δεν είχα mb και έμπαινα στο ίντερνετ, τόσο με χρεώνε. Έχει αλλάξει κάτι από τότε..; Έκανα και αίτηση για αναλυτικό λογαριασμό στον Γερμανό, αλλά θέλει 20 ημέρες για να έρθει το χαρτί.

εχω την εντυπωση οτι αν τελειωσουν τα mb του daily pass ενεργοποιειται καινουργιο. Βεβαιως η πιο σωστη κινηση πλεον ειναι να ενεργοποιηθει η φραγη οταν δεν υπαρχει πακετο τουτεστιν το my internet με το ΜΙ στο 1333. Απο εκει και περα τσεκαρε μηπως ερχονται sms απο 5ψηφια νουμερα τυπου 54χχχ και η χρεωση προερχεται απο κατι τετοιο και οχι απο εισοδο στο ιντερνετ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είχα ενεργοποιημενο το daily internet pass. Αλλά ούτε πέρυσι το είχα, όμως με χρεωνε 1,30 όταν τελείωναν τα mb και έμπαινα κατά λάθος. Τωρα δεν ισχύει αυτό πλέον; Μου ρούφηξε 21 ευρώ μέσα σε 1 ώρα.. Η αλήθεια είναι ότι έβλεπα live streaming.. Αλλά δεν θυμάμαι αν ήταν από wifi η δεδομένα.. Τι ατυχια..
Link to comment
Share on other sites

Πήγαινε στις ρυθμίσεις του κινητού σου και δες την σημερινή χρήση δεδομένων. Θα γράφει αν κατανάλωσες τα δεδομένα αυτά με data

Σχετικά με αυτό που λες για το 1,30/ημέρα σύμφωνα με την σελίδα του whatsup ισχύουν τα παρακάτω

""Για τους συνδρομητές που έχουν ενεργοποιήσει τον αριθμό τους πριν την 4/7/2016 και δεν έχουν ενεργοποιήσει την υπηρεσία My Internet ή για τους συνδρομητές που έχουν ενεργοποιήσει τον αριθμό τους μετά την 4/7/2016 και έχουν απενεργοποιήσει το My Internet, όταν τα MB του πακέτου καταναλωθούν νωρίτερα από την αρχική ημερομηνία λήξης τους, ισχύει ογκοχρέωση 1,0416€/ΜΒ μέχρι τη λήξη του πακέτου, με ελάχιστη χρέωση 1ΚΒ ανά σύνδεση και στη συνέχεια χρέωση ανά ΚΒ (1MB = 1024 KB και 1GB = 1024 MB). Στην περίπτωση που λήξει το πακέτο, η πρόσβαση στο Internet συνεχίζεται με χρέωση 1,30€/ημέρα, μέσω του Mobile Internet Day Pass, προσφέροντας απεριόριστη πλοήγηση στο Internet για 24 ώρες από τη στιγμή που ξεκίνησε η πρόσβαση σε αυτό."

Οπότε θα σε χρεώσει 1.30€ μόνο εφόσον το πακέτο mb σου έχει λήξει και όχι αν τελειώσει πριν λήξει.. Δε θυμάμαι προσωπικά αν παλιότερα το είχαν αλλιώς..

Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

συμφωνα με αυτα ομως αν το πακετο ηταν να λήξει π.χ. σε 2 μέρες και το έχει ήδη καταναλώσει πολύ νωρίτερα,πέφτει στην ογκοχρέωση.Η οποία είναι και η πιο λογική εξήγηση γιατί χάθηκαν 21 ευρώ...
Link to comment
Share on other sites

¨ετσι ήταν πάντα . Έχω χάσει πρόσφατα 49 ευρώ γιατί στην Ε.Ε. δεν ισχύει το ΜΙ και μπήκα σε ογκοχρέωση.....
Link to comment
Share on other sites

Οπότε μάλλον κάτι τέτοιο θα παίχτηκε.. Την τύχη μου μεσα.. Οπότε γραφομαι στο My internet; Απλά το θέμα είναι ότι παλαιότερα θυμάμαι με χρεωνε κανονικά το 1,30. Τον αριθμό τον έχω χρόνια, αλλά πρόσφατα ζήτησα καινούριο για το 4g και nano Sim.

 

Δείτε λίγο το μήνυμα που μου ήρθε όμως :

 

ΔEN EXEIΣ ΠΛEON ΔΩPEAN MB AΠO TO #pare_dwse. AN ΔEN EXEIΣ YΠOΛEIΠOMENA ΔΩPEAN MB ΣTO ΛOΓAPIAΣMO ΣOY KAΛEΣE 1330 ΓIA 500MB MONO ME 5€ H' AΛΛA ΠAKETA INTERNET. ENAΛΛAKTIKA H XPHΣH ΔEΔOMENΩN EXEI AYTOMATH XPEΩΣH 1,30€/HMEPA.

Edited by Lux
Link to comment
Share on other sites

Αυτό μάλλον σημαίνει ότι αυτή τη στιγμή θα έληγαν τα megabyte από το πάρε-δώσε που είχες. Οπότε προφανώς από δω και πέρα η χρέωση πάει στο 1,30.Κατά τη γνώμη μου πάντως καλύτερα να βάλεις το my internet για να μην έχεις τέτοια απρόοπτα. Κι αν θες περιστασιακό ίντερνετ με ενεργοποιημένο το myinternet, υπάρχει ημερήσιο πακέτο με ένα γίγα με κόστος 1ευρώ για 24 ώρες που σαφώς συμφέρει περισσότερο απο το 1.30 που θα χρεωνόσουν ή την ογκοχρέωση.

 

----- προσθήκη μηνύματος 118 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Τα 500 mb με 5€ δεν υπάρχουν πλέον νομίζω,ίσως δεν έχουν διορθώσει το sms.

Link to comment
Share on other sites

Ναι μπορεί να είναι τόσα αλλά και πολύ περισσότερα καθώς πέρα απο την διάρκεια του βίντεο, παίζει σημαντικό ρόλο και η ποιότητα που το παρακολουθείς
Link to comment
Share on other sites

18 λεπτά στο YouTube 254mb είναι τόσα ή ηκοσμοτε κλέβει;

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Είναι τόσα!! Αλλά όπως σου είπαν παίζει ρόλο και η ποιότητα του βίντεο που βλέπεις! Αν έβλεπες βίντεο σε καλύτερη ποιότητα θα σου τράβαγε πολύ περισσότερα
Link to comment
Share on other sites

Ανοίγοντας την εφαρμογή what's up, μου έβγαλε επιλογή για φοιτιτικο με ληξη μεχρι τελος του μήνα αν θελω να το κάνω αν κατάλαβα καλα..

Το γνωστο 1000 λεπτα +400 mb με 6ε + ενα αλλο με 8ε.

Οταν παω να το κάνω ομως, στην ημερομηνία γέννησης δεν με αφήνει να φτασω στην ηλικία μου... Μπορώ φυσικά να βαλω οτι ναναι. Παρακάτω βαζεις ταυτότητα βέβαια (αριθμο).

Τι παιζει? Μου το πρότεινε κατα λαθος και πρέπει να εισαι φοιτητής για να το κανεις?

Αν βαλω ηλικια μικρότερη και το επιλεξω τι θα γινει, θα ισχύσει?

Ευχαριστώ,

Link to comment
Share on other sites

Ανοίγοντας την εφαρμογή what's up, μου έβγαλε επιλογή για φοιτιτικο με ληξη μεχρι τελος του μήνα αν θελω να το κάνω αν κατάλαβα καλα..

Το γνωστο 1000 λεπτα +400 mb με 6ε + ενα αλλο με 8ε.

Οταν παω να το κάνω ομως, στην ημερομηνία γέννησης δεν με αφήνει να φτασω στην ηλικία μου... Μπορώ φυσικά να βαλω οτι ναναι. Παρακάτω βαζεις ταυτότητα βέβαια (αριθμο).

Τι παιζει? Μου το πρότεινε κατα λαθος και πρέπει να εισαι φοιτητής για να το κανεις?

Αν βαλω ηλικια μικρότερη και το επιλεξω τι θα γινει, θα ισχύσει?

Ευχαριστώ,

 

Σε όλους το έχει βγάλει ως επιλογή στην εφαρμογή.

 

Οταν θα πρέπει να επιβεβαιώσουν τα στοιχεία σου απο τα έγγραφα που θα σου ζητήσουν τι θα δείξεις;

Edited by XP130TD
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα

Μολις ενεργοποιηθηκα σε κοσμοκαρτα και ηθελα να ρωτησω καποια πραγματακια:

1 εαν γινω whatsup μετεφερεται το χρηματικο υπολοιπο που θα εχω απο κοσμοκαρτα;

2 Θα μεινω καθολου χωρις σημα κατα την αλλαγη πακετου;

3Πως μπορω να αλλαξω το πακετο μου σε whatsup;

4 γιατι δεν μπορω να εχω 4g. Πρεπει να ενεργοποιησω κατι ;

 

 

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Για τιν οικονομία που είπε κάποιος φίλος συμφωνώ απλά πήρα το πακέτο της προσφοράς και θέλησα να το ξοδέψω αλλά μου κάνει εντύπωση ότι τα mb φεύγουν γρήγορα παλαιότερα δεν συνέβαινε αυτό έτσι νομίζω εγώ τουλάχιστον

 

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα

Μολις ενεργοποιηθηκα σε κοσμοκαρτα και ηθελα να ρωτησω καποια πραγματακια:

1 εαν γινω whatsup μετεφερεται το χρηματικο υπολοιπο που θα εχω απο κοσμοκαρτα;

2 Θα μεινω καθολου χωρις σημα κατα την αλλαγη πακετου;

3Πως μπορω να αλλαξω το πακετο μου σε whatsup;

4 γιατι δεν μπορω να εχω 4g. Πρεπει να ενεργοποιησω κατι ;

 

 

Ευχαριστω

 

1.ναι

2. Οχι

3. ΑΛΠΑΚ στο 1314 και θα λάβεις περαιτερω οδηγιες σε απαντητικο sms

4. Στείλε 4G στο 1333.

Link to comment
Share on other sites

Σε όλους το έχει βγάλει ως επιλογή στην εφαρμογή.

 

Οταν θα πρέπει να επιβεβαιώσουν τα στοιχεία σου απο τα έγγραφα που θα σου ζητήσουν τι θα δείξεις;

Οποτε δεν γίνεται τίποτα ε?

Είπα μήπως επειδή εκτος απο επιλογή στην εφαρμογή που λες,, εμενα μου έβγαλε και ειδοποίηση όπως ανοιξα την εφαρμογή. Αλλά για να μην εχει επιλογη για μεγαλυτερη ηλικία μαλλον απο λαθος μου το πρότεινε φαντάζομαι..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα

Μολις ενεργοποιηθηκα σε κοσμοκαρτα και ηθελα να ρωτησω καποια πραγματακια:

1 εαν γινω whatsup μετεφερεται το χρηματικο υπολοιπο που θα εχω απο κοσμοκαρτα;

2 Θα μεινω καθολου χωρις σημα κατα την αλλαγη πακετου;

3Πως μπορω να αλλαξω το πακετο μου σε whatsup;

4 γιατι δεν μπορω να εχω 4g. Πρεπει να ενεργοποιησω κατι ;

 

 

Ευχαριστω

 

Πριν κάνεις οτιδήποτε αποφάσισε ποιο πακέτο καρτοκινητης θέλεις. Αν ενεργοποιηθηκες στην κοσμοκαρτα τώρα και έχει χαμηλό υπόλοιπο καλό θα ήταν πριν βάλεις χρήματα να διαλέξεις ποιο πακέτο θες διότι αν βάλεις χρήματα θα ενεργοποιηθεί αυτόματα πακέτο με δωρεάν χρόνο ομιλίας και θα σου κρατήσει χρήματα με αποτέλεσμα όταν κάνεις αλλαγή να χάσεις τον χρόνο ομιλίας.

Το χρηματικό υπόλοιπο μεταφέρεται

Για αλλαγή στείλε ΑΛΠΑΚ στο 1314 και ακολούθησε τις οδηγίες.

Για να ενεργοποιηθεί το 4g στείλε 4G στο 1333

Link to comment
Share on other sites

για την ειδοποιηση του (προ)φοιτητικου πακετου,φανταζομαι δεν μπηκαν στον κοπο να φιλτραρουν σε ποιους πρεπει να εμφανιστει,και το αφησαν να φαινεται σε ολους. Δεν καταλαβαινω ομως απο την στιγμη που δεν δινει καποιος πανελληνιες,για ποιο λογο να ψαχνεται περαιτερω.Αν θελετε να βρειτε παραθυρακι για να παρετε την προσφορα (που δεν δικαιουσθε),μαλλον σε λαθος χωρο απευθυνεστε...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...