Jump to content

Τα πάντα για τα καρτοκινητά της Cosmote


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν υπάρχει τέτοια περίπτωση, μην ανησυχείς. Το πακέτο ενεργοποιείτε πάντα 1 μέρα νωρίτερα και αν δεν έχεις χρήματα σου έρχεται μήνυμα ενημερωτικό να σου θυμήσει να βάλεις κάρτα. Η ημερομηνία λήξης του πακέτου είναι η ίδια είτε θα το ενεργοποιουσες χειροκίνητα είτε αυτόματα, κι ας ενεργοποιείτε το αυτόματο μια μέρα νωρίτερα. Απλώς φρόντισε να έχεις επαρκές υπόλοιπο.
Εφόσον ενεργοποιείται μια μέρα νωρίτερα, λήγει και μια μέρα νωρίτερα, αφού όπως και να έχει κρατάει 30 μέρες. Το έχω τσεκαρει σε δικό μου νούμερο.

Οπότε με αυτή τη λογική χάνεις μια μέρα κάθε μήνα

Edited by minotavros
No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

Ακόμα τίποτα όσο αφορά την προσθήκη σύνδεσης στο cosmote Id. Είναι όντως τόσο μεγάλη διαδικασία η κάτι παίζει με τα σύστηματα τους άραγε;

Το σύστημα της κινητής τους ουσιαστικά θέλει μερικές ώρες μέχρι να αναγνωρίσει την σύνδεση και να στείλει αίτημα στο σύστημα του my cosmote. Εσύ για να βλέπεις πληροφορίες από όλες τις συνδέσεις σου (κινητή, σταθερή κλπ) που ανήκουν σε διαφορετικά συστήματα τα έχουν συνδέσει μεταξύ τους. Ειναι πολύ περίπλοκο το πώς είναι συνδεδεμενα, μπορεί να πάρει μέχρι και 3 εργάσιμες. Όπως και να έχει, το whatsup app λειτουργεί κανονικά για τα βασικά.

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον ενεργοποιείται μια μέρα νωρίτερα, λήγει και μια μέρα νωρίτερα, αφού όπως και να έχει κρατάει 30 μέρες. Το έχω τσεκαρει σε δικό μου νούμερο.

Οπότε με αυτή τη λογική χάνεις μια μέρα κάθε μήνα

Εγώ σε δικό μου νούμερο με την αυτόματη ενεργοποίηση, είτε την προηγούμενη να ενεργοποιηθει αν έχει χρήματα μέσα είτε την επόμενη πριν τις 12 αν βάλεις τελευταία στιγμή χρήματα πάλι την ίδια ημερομηνία βγάζει.
Link to comment
Share on other sites

Διάβασες τι γράφω; Δε χάνεις καμμία μέρα

Γράφεις αυτό

 

Δεν υπάρχει τέτοια περίπτωση, μην ανησυχείς. Το πακέτο ενεργοποιείτε πάντα 1 μέρα νωρίτερα και αν δεν έχεις χρήματα σου έρχεται μήνυμα ενημερωτικό να σου θυμήσει να βάλεις κάρτα. Η ημερομηνία λήξης του πακέτου είναι η ίδια είτε θα το ενεργοποιουσες χειροκίνητα είτε αυτόματα, κι ας ενεργοποιείτε το αυτόματο μια μέρα νωρίτερα. Απλώς φρόντισε να έχεις επαρκές υπόλοιπο.

 

Αφου το πακέτο ενεργοποιείται μια μέρα νωρίτερα δεν χάνεις μια μέρα;

Link to comment
Share on other sites

Ή ενεργοποιείται 1 ημέρα νωρίτερα

Ή δεν χάνεις ημέρα.

1 από τα δύο ισχύει...

Και τα δύο δεν γίνεται να ισχύουν.

Αφού το "30 ημέρες διάρκεια"είναι το στανταράκι

Στάλθηκε από το Mi A2 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τα πακέτα έχουν διάρκεια 31 μέρες, η ανανέωση γίνεται κάθε 30 άρα χάνεις μια μέρα. Στην πραγματικότητα, επειδή λήγουν σε διαφορετική ώρα τα λεπτά από τα ΜΒ, δεν χάνεις ολόκληρη μέρα, ίσως να χάνεις μισή. Όπως και να'χει, η καλύτερη διαχείριση είναι χειροκίνητα γιατί βάζεις εσύ όταν το θέλεις ανάλογα με το πότε λήγουν.
Link to comment
Share on other sites

Από τη στιγμή που το αυτόματο πακέτο ενεργοποιείται κάθε 29 (μια μέρα πριν τις 30 που ισχύει το πακέτο) και η αυτόματη πίστωση χρημάτων γίνεται κάθε μήνα, ΔΕΝ μπορεί να βολέψει να είναι αυτόματη η πίστωση. Δεν το σκέφτηκαν πολύ καλά τα σαΐνια της κοσμοτε.
Link to comment
Share on other sites

Γράφεις αυτό

 

 

 

 

 

 

 

Αφου το πακέτο ενεργοποιείται μια μέρα νωρίτερα δεν χάνεις μια μέρα;

Βρε αδερφέ, κι εγώ αυτό νόμιζα. Στην αυτόματη ενεργοποίηση όμως στην πράξη δεν ισχύει. Ίσως είναι από την cosmote. Εγώ τουλάχιστον από εμπειρίας το διαπίστωσα. Αν θες δοκίμασε το κι εσύ και πες. Μιλάμε για την αυτόματη πάντα έτσι; όχι για την χειροκίνητη.
Link to comment
Share on other sites

Βρε αδερφέ, κι εγώ αυτό νόμιζα. Στην αυτόματη ενεργοποίηση όμως στην πράξη δεν ισχύει. Ίσως είναι από την cosmote. Εγώ τουλάχιστον από εμπειρίας το διαπίστωσα. Αν θες δοκίμασε το κι εσύ και πες. Μιλάμε για την αυτόματη πάντα έτσι; όχι για την χειροκίνητη.

 

Πλέον επειδή είμαι εξωτερικό δεν ενεργοποιώ κάθε μήνα πακέτο οπότε θα περιμένουμε feedback απο κάποιον άλλο.Βάζω το πακέτο με τα 3€ που είναι για μια εβδομάδα και με καλύπτει όταν θέλω να καλέσω ελληνικό νούμερο.

Link to comment
Share on other sites

Τα πακέτα έχουν διάρκεια 31 μέρες, η ανανέωση γίνεται κάθε 30 άρα χάνεις μια μέρα. Στην πραγματικότητα, επειδή λήγουν σε διαφορετική ώρα τα λεπτά από τα ΜΒ, δεν χάνεις ολόκληρη μέρα, ίσως να χάνεις μισή. Όπως και να'χει, η καλύτερη διαχείριση είναι χειροκίνητα γιατί βάζεις εσύ όταν το θέλεις ανάλογα με το πότε λήγουν.
Τα πακέτα έχουν διάρκεια 30 ημέρες.134e7b67eb20f325b31ef717fffe48d1.jpg

 

Στάλθηκε από το Mi A2 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Η αυτόματη πίστωση από χρεωστική μπορεί να ρυθμιστεί να μπαίνουν χρήματα κάθε 29 ή 30 ημέρες;
Όχι

Μόνο κάθε xx του μήνα

 

Στάλθηκε από το Mi A2 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

4a595996578226a35d747fe7a42c8c90.jpg

Edited by tolisfz6
Link to comment
Share on other sites

Άρα δεν μπορεί να πηγαίνει αυτόματα 1 ημέρα πριν το αυτόματο πακέτο.
Μπορείς να φροντίσεις να είσαι πάντα μια κάρτα μπροστά. Κοινώς τον πρώτο μήνα βάλε δύο κάρτες
Link to comment
Share on other sites

Η αυτόματη πίστωση από χρεωστική μπορεί να ρυθμιστεί να μπαίνουν χρήματα κάθε 29 ή 30 ημέρες;

 

Όχι

Μόνο κάθε xx του μήνα

 

Στάλθηκε από το Mi A2 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

4a595996578226a35d747fe7a42c8c90.jpg

 

Άρα δεν μπορεί να πηγαίνει αυτόματα 1 ημέρα πριν το αυτόματο πακέτο.

 

Απο ποτε ξεκινησε η αυτοματη ανανεωση καρτοκινητου; με αμεση χρεωση καρτας; πολυ χρησιμο το σκεφτομουνα και εγω θα βολεψει πολυ κοσμο!

πρακτικα τελικα εξυπηρετει; . πχ μπορεις να ορισεις πχ να κανει αυτοματη ανανεωση μια μερα πριν την ληξη του πακετου; ή οριζεις μια φορα την ημερομηνια και τελος;

Και που βρισκουμε αυτο το πεδιο με την αυτοματη ανανεωση καρτοκινητου; . Στο site της whats up δεν το ειδα καπου.

 

Εφοσον και πριν αμα ειχες ενεργοποιησει την αυτοματη ενεργοποιηση του πακετου που δινει επιπλεον λεπτα προς ολους και να εβαζες καρτα πριν την ληξη του πακετου δεν ενεργοποιοτανε αυτοματα αλλα μονο του στην ληξη του πακετου και σου μεταφερει τον χρονο ομιλιας και τα mb στον επομενο μηνα .

Τωρα με την αυτοματη ανανεωση με χρεωση καρτας θα ισχυει η μεταφορα τον χρονο ομιλιας και τα mb στον επομενο μηνα ;.

 

 

Μπορείς να φροντίσεις να είσαι πάντα μια κάρτα μπροστά. Κοινώς τον πρώτο μήνα βάλε δύο κάρτες

 

βαζωντας πχ 2 καρτες εχεις 2 reload οποτε πχ τα 1200mb για ενα μηνα το ενεργοποιεις 2 φορες αρα τον επομενο μηνα δεν εχεις reload οποτε δεν αξιζει.

Edited by JOHNMEGARYTHMOS

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

 

βαζωντας πχ 2 καρτες εχεις 2 reload οποτε πχ τα 1200mb για ενα μηνα το ενεργοποιεις 2 φορες αρα τον επομενο μηνα δεν εχεις reload οποτε δεν αξιζει.

 

Τη δεύτερη κάρτα (ανανεωση χρόνου ομιλιας) θα τη βάλεις εξ αρχής ουτως ώστε να έχεις παντα επαρκές υπόλοιπο για την αυτόματη ενεργοποίηση του πακέτου.

 

Γενικά όμως καρτα θα βαζεις κάθε μήνα, οπότε τo Reload It και τα υπόλοιπα bonus θα τα παιρνεις κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει δεν είναι ανάγκη να καταφύγεις σε τόσο extreme λύση όπως η αγορά 2 πακέτων στην αρχή.

Μπορείς να δηλώσεις για ημερομηνία που θα σου προσθέσει χρήματα 5 ημέρες πριν από την ημερομηνία που θα σου αγοράσει το πακέτο.

Έτσι είσαι καλυμμένος για ένα έτος.

Μιας και τα κανονικά έτη (όχι τα δίσεκτα) στην ουσία σου τρώνε 5 ημέρες.

(365 ημέρες έχει το έτος....360 ημέρες καλύπτουν τα 12 30ημερα πακέτα)

Σε ένα χρόνο θα έχεις έρθει "ίσα βάρκα ίσα πανιά" που λένε....

 

Στάλθηκε από το Mi A2 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά.

Μολις έκανα ενεργοποίηση από συνδεση σε watsup και έχω κάποια θεματακια.

Κατεβάζω την εφαρμογή και μου στέλνει μεν κωδικό για να μπω, αλλα δεν με συνδέει με τίποτα.

Πάω να κάνω ανανέωση χρημάτων και μου λέει χμμ…

Μου βγάζει συνέχεια μια ειδοποίηση ότι "Δεν έχω συνδεθεί μέσω δικτύου COSMOTE..."!!!

Οι υπογραφές μπορούν να περιέχουν 1 εικόνα, η οποία ωστόσο δεν θα πρέπει να έχει διαστάσεις μεγαλύτερες από 420 x 150 pixels και το μέγεθός της δεν θα πρέπει να ξεπερνά τα 16.384 bytes.
Link to comment
Share on other sites

Τηλέφωνο στην εξυπηρέτηση.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Τηλέφωνο στην εξυπηρέτηση.

 

Δεν το σηκώνουν. Εκανα chat και μου είπε το κοιτάνε

Οι υπογραφές μπορούν να περιέχουν 1 εικόνα, η οποία ωστόσο δεν θα πρέπει να έχει διαστάσεις μεγαλύτερες από 420 x 150 pixels και το μέγεθός της δεν θα πρέπει να ξεπερνά τα 16.384 bytes.
Link to comment
Share on other sites

Δεν το σηκώνουν. Εκανα chat και μου είπε το κοιτάνε

 

Αν το άλλαξες από cosmokarta Σε whatsup κατέβασε την εφαρμογή του whatsup,Θα σε βολέψει καλύτερα. Αν δε δουλεύει η εφαρμογή online ανανέωση μπορείς να κάνεις και απο το cosmote.gr,έχει στην αρχική σελίδα επιλογή "ανανέωση υπολοίπου καρτοκινητου".

 

Όταν είχες σύνδεση έμπαινες με κωδικούς στο app? Αν έχεις κωδικούς να μπεις με τους κωδικούς σου όπως πριν, Αν δεν έχεις cosmote Id, φτιάξε ένα πρώτα από το site Και μπες με αυτούς τους κωδικούς στο app

Link to comment
Share on other sites

Από σύνδεση το έκανα κάρτα.

Κατέβασα την εφαρμογή watsuπ.

Εφτιαξα και ένα ID

αλλα δεν θέλει

Οι υπογραφές μπορούν να περιέχουν 1 εικόνα, η οποία ωστόσο δεν θα πρέπει να έχει διαστάσεις μεγαλύτερες από 420 x 150 pixels και το μέγεθός της δεν θα πρέπει να ξεπερνά τα 16.384 bytes.
Link to comment
Share on other sites

Από σύνδεση το έκανα κάρτα.

Κατέβασα την εφαρμογή watsuπ.

Εφτιαξα και ένα ID

αλλα δεν θέλει

Είσαι σίγουρα whatsup? Γιατί από συμβόλαιο η μετατροπή συνήθως γίνεται σε cosmoκαρτα. Στείλε alpak στο 1314. Αν σου δίνει επιλογες να το κάνεις whatsup ή frog τότε είσαι cosmoκαρτα. Αν σου δίνει επιλογές για cosmoκαρτα ή frog τότε είσαι όντως whatsup Edited by pn1fon1
Link to comment
Share on other sites

Ναι, αυτό ήταν.

Ολα καλά τώρα.

Ευχαριστώ

Οι υπογραφές μπορούν να περιέχουν 1 εικόνα, η οποία ωστόσο δεν θα πρέπει να έχει διαστάσεις μεγαλύτερες από 420 x 150 pixels και το μέγεθός της δεν θα πρέπει να ξεπερνά τα 16.384 bytes.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...