Jump to content

Τα πάντα για τα καρτοκινητά της Cosmote


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ευχαριστώ πολύ cyberbop, bambis και eatmydust!

 

Πήρα 1313, πάτησα 9 και μου είπανε εν ολίγοις ότι οι ρυθμίσεις που έχω εξαρχής (το Cosmote Wireless Internet) είναι μία χαρά :) (Και όντως φαίνονται να είναι, πλοηγούμαι και δε χρεώνομαι ;))

 

Κάτι τελευταίο, υπάρχει κάποιος τρόπος να μαθαίνω πόσα mb έχω ακόμη; Ή πρέπει να έχω εξαρχής υπόψη μου ότι είναι 60 (120 τώρα) mb και να μετράω τα data μου από το κινητό με κάποιον counter; Επίσης στέλνει μήπως κανένα προειδοποιητικό μήνυμα η Cosmote όταν τελειώνουν τα προπληρωμένα mb;

 

Και πάλι, ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια! :O

 

από όσο ξέρω η κοσμοτε το ίντερνετ που δίνει είναι 60μβ με 3€ όπως και η βοντα. Όμως η καινούργια προσφορά που βγήκε του φρογκ δίνει 120 μβ με 3€ μέχρι το τέλος του μήνα μετά θα προσφέρει και η φρογκ τα ίδια και με την κοσμοτε δηλαδή 3€ για 60 μβ.

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Η Cosmote δίνει 120 ΜΒ μέχρι τέλος Σεπτεμβρίου όπως εξάλου φαίνεται και στην σελίδα

http://www.cosmote.gr/cosmote/cosmote.portal?locale=el_GR&_nfpb=true&_pageLabel=L107_service_fullstory&catID=0b0f42bb800e032e&rootid=0b0f42bb800d7dcc&path=%2FSCSDevRepository%2Fcontent%2Fel%2Fsections%2Fforyou%2Fservice%2Fservice_onthephone_prepaid.xml&breadcrumbTitle=COSMOTE+Internet+On+The+Phone&tabClicked=information&serviceCategory=

 

 

 

Διπλάσια δωρεάν ενσωματωμένη χρήση για κάθε πακέτο καρτοκινητής COSMOTE Internet On The Phone 60 που αγοράζεις (120 MB αντί 60ΜΒ και ισχύει έως τις 30/09/2010) και

Edited by Vasileios
Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου στείλανε Μήνυμα ότι έχω ακόμα 10ΜΒ και αγόρασα ξανά.

 

Σε μένα δεν έχει έρθει πότε αυτό το μήνυμα. Έκανες κάτι για να σου έρθει;

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Η Cosmote δίνει 120 ΜΒ μέχρι τέλος Σεπτεμβρίου όπως εξάλου φαίνεται και στην σελίδα

http://www.cosmote.gr/cosmote/cosmote.portal?locale=el_GR&_nfpb=true&_pageLabel=L107_service_fullstory&catID=0b0f42bb800e032e&rootid=0b0f42bb800d7dcc&path=%2FSCSDevRepository%2Fcontent%2Fel%2Fsections%2Fforyou%2Fservice%2Fservice_onthephone_prepaid.xml&breadcrumbTitle=COSMOTE+Internet+On+The+Phone&tabClicked=information&serviceCategory=

 

 

 

Διπλάσια δωρεάν ενσωματωμένη χρήση για κάθε πακέτο καρτοκινητής COSMOTE Internet On The Phone 60 που αγοράζεις (120 MB αντί 60ΜΒ και ισχύει έως τις 30/09/2010) και

ok δεν ήξερα ότι πήρε παράταση η προσφορά του αυγούστου και για αυτόν τον μήνα. Σε ευχαριστώ για την ενημέρωση να είσαι καλά.

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

μπορω να παω σε οτεσοπ και να αλλαξω την καρτουλα του whats up που εχω επειδη μου κανει προβληματα με μια 3gκαρτα?να εχω το ιδιο νουμερο απλα να αλλαξω την καρτουλα.
Link to comment
Share on other sites

μπορω να παω σε οτεσοπ και να αλλαξω την καρτουλα του whats up που εχω επειδη μου κανει προβληματα με μια 3gκαρτα?να εχω το ιδιο νουμερο απλα να αλλαξω την καρτουλα.

 

Ότι μπορείς, μπορείς. Το θέμα είναι αν θα γλυτώσεις τα 15 ευρώ που ζητάνε για την αλλαγή.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν θα τους εδινα ποτε 17 ευρω για να αντικαταστησω την σιμ.

Απλα θα κανα φορητοτητα σε αλλη εταιρια και παλι φορητοτητα στην κοσμοτε και θα επερνα την νεα δωρεαν.

Link to comment
Share on other sites

Συγγνωμη αλλα θεωρώ λιγο κοροιδια τα δωρα του reloadit όταν σου δίνει sms και λεπτά ομιλιας προς whatsup απο την στιγμή που με καθε ανανεωση σου δινει 1500' και 1500 sms!

Μου διαφευγει κάτι;

Ακομα μαθαίνω......
Link to comment
Share on other sites

Έχεις απόλυτο δίκιο.

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν θα τους εδινα ποτε 17 ευρω για να αντικαταστησω την σιμ.

Απλα θα κανα φορητοτητα σε αλλη εταιρια και παλι φορητοτητα στην κοσμοτε και θα επερνα την νεα δωρεαν.

 

η λογική σου είναι καλή αλλά κατά την γνώμη μου για να το κανείς αυτό εάν μιλάς πολύ προς whats up δεν σε συμφέρει να πας σε άλλη εταιρεία (εξάλλου και να πασ π.χ. Σε στην βοντα και στο νέο καρτοκινητο για να μιλάς προς κοσμοτε whats up αριθμούς δεν σε συμφέρει από άποψη κόστους πολύ παραπάνω από 17€ θα πρέπει να βάλεις κάρτες στην βοντα. ) διότι μπορείς να κανείς αίτηση για άλλη φορητότητα μετά από έναν μήνα διότι έχει ελάχιστο χρόνο για να παραμείνει ο αριθμός στο δίκτυο ένα μήνα. Το σκεφτόμουνα και εγώ να το κάνω αλλά μου είπανε ότι πρέπει να περάσει ένας μήνας στο άλλο δίκτυο για να ξανά κανείς αίτηση για φορητότητα. Οπότε επειδή είχα μια σημ πάναφον την αντικατέστησα με τρίτης γενιάς τις βοντα γύρω στα 17€ νομίζω ότι είχα πληρώσει και μέσα σε 2 ώρες ενεργοποιήθηκε η καινούργια σημ. Επίσης άκουσα ότι θέλουνε να μειώσουνε το χρόνο φορητοτητας σε 5 ημέρες μέχρι το τέλος του χρόνου . Μακάρι να γίνει αυτό είναι καλό από το να περιμένει κανείς 15 εργάσιμες μέρες.

 

Συγγνωμη αλλα θεωρώ λιγο κοροιδια τα δωρα του reloadit όταν σου δίνει sms και λεπτά ομιλιας προς whatsup απο την στιγμή που με καθε ανανεωση σου δινει 1500' και 1500 sms!

Μου διαφευγει κάτι;

 

σωστά τα λες φίλε μου, κανονικά έπρεπε να δίνει μόνο Sms προς όλα τα δίκτυα (αφού καταργηκε και το μπόνους Sms είναι η μοναδική σωτηρία τώρα τα Sms προς όλα τα δίκτυα) και όλα τα αλλά τα δώρα που έχει ήδη. Εκτός από Sms και ομιλία προς whats up. Ακόμα καλύτερο θα ήτανε να έδινε ομιλία προς όλα τα δίκτυα ή προς σταθερά. Διότι το whats up σε σταλεκριση με το cu και το free to go δεν έχει κανένα πακέτο ομιλίας προς σταθερά δίκτυα. Και όταν παίρνεις σταθερό τηλ τελειώνει πολύ γρήγορα η κάρτα..

Edited by Petros the Great
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων. Χρησιμοποίησε την Πολλαπλή Παράθεση!

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

μπορω να παω σε οτεσοπ και να αλλαξω την καρτουλα του whats up που εχω επειδη μου κανει προβληματα με μια 3gκαρτα?να εχω το ιδιο νουμερο απλα να αλλαξω την καρτουλα.

 

Μπορεις αλλα αν θυμαμαι καλα υπαρχει χρεωση.

Καπου....κάπως....κάποτε.....κάτι πήγε ΠΟΛΥ ΣΤΡΑΒΑ στην εξέλιξη του ανθρώπινου ειδους :lol:
Link to comment
Share on other sites

μπορω να παω σε οτεσοπ και να αλλαξω την καρτουλα του whats up που εχω επειδη μου κανει προβληματα με μια 3gκαρτα?να εχω το ιδιο νουμερο απλα να αλλαξω την καρτουλα.

 

και βέβαια γίνεται και σε γερμανό , επίσης κοστίζει γύρω στα 17€ πάνω κάτω καλό κακού πάρε μαζί σου 20€ να είσαι μέσα. Πες τους ότι θέλεις να κανείς αναβάθμιση στην παλιά σημ με καινούργια 3ης γενιάς. Από όσο θυμάμαι οι καινούργιες σημ έχουνε μέσα περασμένα διαφορά τηλ τις κοσμοτε όπως τηλεφωνητή, cosmote info , calling tunes και νομίζω και κάτι αλλά. Οπότε εάν δεν τα χρησιμοποιείς σβηστά για να μην σου τρώνε χώρο. Επίσης πρόσεχε να αντιγράψεις τον κατάλογο στην συσκευή σου και από εκεί στην καινούργια σημ για να μην τα χάσεις, εξάλλου και να απενεργοποιηθεί η παλιά σημ θα έχεις πρόσβαση σε αυτην αλλά σήμα δεν θα έχεις .

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Το κόστος αλλαγής SIM εχει αλλάξει, ειναι στα 5 ευρώ, απλά να έχεις μαζί σου την αστυνομική σου ταυτότητα εφόσων ειναι δηλωμένο στα στοιχεία σου.
Link to comment
Share on other sites

Το κόστος αλλαγής SIM εχει αλλάξει, ειναι στα 5 ευρώ, απλά να έχεις μαζί σου την αστυνομική σου ταυτότητα εφόσων ειναι δηλωμένο στα στοιχεία σου.

 

πλάκα κανείς; πότε άλλαξε;, αφορά και την βοντα αυτό; ή μόνο την κοσμοτε;.

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

και βέβαια γίνεται και σε γερμανό , επίσης κοστίζει γύρω στα 17€ πάνω κάτω καλό κακού πάρε μαζί σου 20€ να είσαι μέσα. Πες τους ότι θέλεις να κανείς αναβάθμιση στην παλιά σημ με καινούργια 3ης γενιάς. Από όσο θυμάμαι οι καινούργιες σημ έχουνε μέσα περασμένα διαφορά τηλ τις κοσμοτε όπως τηλεφωνητή, cosmote info , calling tunes και νομίζω και κάτι αλλά. Οπότε εάν δεν τα χρησιμοποιείς σβηστά για να μην σου τρώνε χώρο. Επίσης πρόσεχε να αντιγράψεις τον κατάλογο στην συσκευή σου και από εκεί στην καινούργια σημ για να μην τα χάσεις, εξάλλου και να απενεργοποιηθεί η παλιά σημ θα έχεις πρόσβαση σε αυτην αλλά σήμα δεν θα έχεις .

 

Το κόστος αλλαγής SIM εχει αλλάξει, ειναι στα 5 ευρώ, απλά να έχεις μαζί σου την αστυνομική σου ταυτότητα εφόσων ειναι δηλωμένο στα στοιχεία σου.

 

Σύμφωνα με τον επίσημο τιμοκατάλογο του whats up η Αντικατάσταση Κάρτας SIM κοστίζει 14,43 €

 

http://www.cosmote.gr/cosmote/cosmote.portal?locale=el_GR&_nfpb=true&_pageLabel=WHATSUP&catID=0b0f42bb802647da&rootid=0b0f42bb802647c0&pageLabel=pricelist&catName=%CE%95%CE%B9%CE%B4%CE%B9%CE%BA%CE%AD%CF%82%20%CE%A0%CE%B5%CF%81%CE%B9%CF%80%CF%84%CF%8E%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82%20%CE%A7%CF%81%CE%AD%CF%89%CF%83%CE%B7%CF%82

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Ειναι 2 βδομαδες περιπου που εχει αλλαξει, δεν γνωριζω για τις αλλες εταιριες αλλα μονο για την Cosmote.

 

@hostis Το κοστος ειναι 5 ευρω και ειναι 100% σιγουρο ;-)

Link to comment
Share on other sites

Ειναι 2 βδομαδες περιπου που εχει αλλαξει, δεν γνωριζω για τις αλλες εταιριες αλλα μονο για την Cosmote.

 

@hostis Το κοστος ειναι 5 ευρω και ειναι 100% σιγουρο ;-)

 

Σωστά, και η TWIN SIM έχι πλέον 10€.

Μπράβο COSMOTE, όχι σαν την WIND που για να έχεις TWIN SIM πρέπει να είσαι μόνο συνδρομητής συμβολαίου.

Κρίμα γιατί υπάρχουν και αλλόυ πορτοκαλιές που κάνουν πορτοκάλια, και τώρα με τις νέες χρεώσεις πάω COSMOTE για καρτοκινητό με TWIN SIM κάτι που εσυ δεν ξέρεις τη είναι εν έτη 2010!!!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Σωστά, και η TWIN SIM έχι πλέον 10€.

Μπράβο COSMOTE, όχι σαν την WIND που για να έχεις TWIN SIM πρέπει να είσαι μόνο συνδρομητής συμβολαίου.

Κρίμα γιατί υπάρχουν και αλλόυ πορτοκαλιές που κάνουν πορτοκάλια, και τώρα με τις νέες χρεώσεις πάω COSMOTE για καρτοκινητό με TWIN SIM κάτι που εσυ δεν ξέρεις τη είναι εν έτη 2010!!!

 

τελικά η αντικατάσταση σημ στην βοντα έχει 18,05€ μόλις τώρα ρώτησα όσο για την κοσμοτε αυτό για τα 5€ θα το ρωτήσω κάποια στιγμή. Επίσης αυτό που γράφεις ότι θα πασ σε cosmote twin τι εννοείς;. Ότι θα έχεις μια κάρτα σημ και θα έχει δύο αριθμούς έναν whats up και μια κόσμοκάρτα;.

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

τελικά η αντικατάσταση σημ στην βοντα έχει 18,05€ μόλις τώρα ρώτησα όσο για την κοσμοτε αυτό για τα 5€ θα το ρωτήσω κάποια στιγμή. Επίσης αυτό που γράφεις ότι θα πασ σε cosmote twin τι εννοείς;. Ότι θα έχεις μια κάρτα σημ και θα έχει δύο αριθμούς έναν whats up και μια κόσμοκάρτα;.

 

Τουιν σιμ σημαίνει ένας αριθμός σε δύο διαφορετικές σιμ. Δηλαδή ένας αριθμός σε δύο διαφορετικά κινητά.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Τουιν σιμ σημαίνει ένας αριθμός σε δύο διαφορετικές σιμ. Δηλαδή ένας αριθμός σε δύο διαφορετικά κινητά.

 

οκ . Κατάλαβα. Δεν μου φαίνεται πολύ χρήσιμο. Πιστεύω πολύς λίγος κόσμος θα χρησιμοποιεί την συγκεκριμένη υπηρεσία. Θα εξυπηρετούσε Μόνο εάν υπάρχει car kit σύνδεμενο. Επίσης μπορεί να εξυπηρετεί στην δουλειά κάποιου που στην δουλειά παίρνει κινητό π.χ. Κάνει δουλειά δύσκολη και το κινητό δεν πρέπει να είναι καινούργιο και να έχει και ένα άλλο κινητό πολύ καλύτερο για τις βόλτες του.

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

οκ . Κατάλαβα. Δεν μου φαίνεται πολύ χρήσιμο. Πιστεύω πολύς λίγος κόσμος θα χρησιμοποιεί την συγκεκριμένη υπηρεσία. Θα εξυπηρετούσε Μόνο εάν υπάρχει car kit σύνδεμενο. Επίσης μπορεί να εξυπηρετεί στην δουλειά κάποιου που στην δουλειά παίρνει κινητό π.χ. Κάνει δουλειά δύσκολη και το κινητό δεν πρέπει να είναι καινούργιο και να έχει και ένα άλλο κινητό πολύ καλύτερο για τις βόλτες του.

 

Η υπηρεσία αυτή απευθύνεται σε συγκεκριμένη κατηγορία χρηστών που έχουν ανάγκη τις 2 συσκευές με τον ίδιο αριθμό.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Η υπηρεσία αυτή απευθύνεται σε συγκεκριμένη κατηγορία χρηστών που έχουν ανάγκη τις 2 συσκευές με τον ίδιο αριθμό.

 

ακριβώς αυτό είπα και εγω.

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...