Jump to content

Cosmote: Συμβόλαια κινητής: Επιδοτήσεις, προγράμματα, χρεώσεις κλπ


JustMe
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Είναι η πρώτη φάση. Αν το ποσό ειναι μεγάλο ζήτησε διακανονισμό. Αν όχι, πλήρωσέ το να τελειώνεις. Δεν έπρεπε να το αφήσεις όμως. Τώρα αν πας να κάνεις νέα σύνδεση θα σου ζητάνε εγγύηση γιατί θα φαίνεσαι στα συστήματά τους σαν κακό πληρωτής.

Η δεύτερη φάση ειναι εξώδικο και ακολουθεί η διαταγή πληρωμής.

 

Αν προχωρήσουν στη δεύτερη φάση θα φανεί στον Τειρεσία

 

Το πόσο θα είναι το ίδιο η έχει τόκους και θα βγει σε πολλά ψηφία ?

:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Το πόσο θα είναι το ίδιο η έχει τόκους και θα βγει σε πολλά ψηφία ?

 

Κανονικά στο συμβόλαιο γράφει ότι μπορεί να μπει νόμιμος τόκος από την ημερομηνία που χρωστάς.

Αλλά σπάνια.. Συνήθως δεν τους υπολογίζουνε .. τουλάχιστον σε αυτή τη φάση .. Αν προχωρήσει με εξώδικα κτλ ίσως επιβαρυνθείς και τόκους.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά δεν είναι η cosmote τζάμπα άγχος..είδε στο κινητό να γράφει cosmote και μπερδεύτηκε επειδή είναι dual sim γράφει σε κάρτα cosmote
:ninja:
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα

θα ηθελα τα φωτα σας για το θεμα της επιδοτησης μου ειμαι στην κοσμοτε και δεν μου δινει σχεδον τπτ σε επιδοτηση (κλασικα πραγματα)

εχω αφησει εναν απληρωτο λογαριασμο επιτηδες (τον τελευταιο ) με σκοπο να κοιταξω και προσφορες απο τισ αλλες 2 εταιριες αν προβω σε φορητοτητα σαν μοχλο για να αποκτησω μεγαλυτερη επιδοτηση απο κοσμοτε με αυτον τον απληρωτο θα καθυστερει η φορητοτητα μεχρι να εξοφλησω ?

ειναι κριμα ρε γμτ να μην θελει η ιδια η εταιρια να με κρατησει σαν πελατη της ενω επι 10+ χρονια ειμαι πιστος πελατης και καλοπληρωτης και εχω και 2 3 νουμερα εκει ....

τα φωτα σας παρακαλω

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα

θα ηθελα τα φωτα σας για το θεμα της επιδοτησης μου ειμαι στην κοσμοτε και δεν μου δινει σχεδον τπτ σε επιδοτηση (κλασικα πραγματα)

εχω αφησει εναν απληρωτο λογαριασμο επιτηδες (τον τελευταιο ) με σκοπο να κοιταξω και προσφορες απο τισ αλλες 2 εταιριες αν προβω σε φορητοτητα σαν μοχλο για να αποκτησω μεγαλυτερη επιδοτηση απο κοσμοτε με αυτον τον απληρωτο θα καθυστερει η φορητοτητα μεχρι να εξοφλησω ?

ειναι κριμα ρε γμτ να μην θελει η ιδια η εταιρια να με κρατησει σαν πελατη της ενω επι 10+ χρονια ειμαι πιστος πελατης και καλοπληρωτης και εχω και 2 3 νουμερα εκει ....

τα φωτα σας παρακαλω

εγω μετα απο το 1993 που ημουν wind εκανα αιτηση χτες μαζι με το σταθερο και το κινητο της γυναικας μου για voda .δεν σεβονται τον παλιο πελατη παρα μονον να τραβηξουν καινουργιους.λοιπον κι εγω αποφασισα καθε χρονο θα αλλαζω εταιρεια για να με σεβαστουν λιγο παραπανω.με την φορητοτητα η ουτω η αλλως δεν μενω χωρις τηλ ουτε λεπτο πλεον.
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω οτι για να εγκρίνουν την φορητότητα δεν θα πρέπει να έχεις ληξιπρόθεσμες οφειλές.
Link to comment
Share on other sites

εγω μετα απο το 1993 που ημουν wind εκανα αιτηση χτες μαζι με το σταθερο και το κινητο της γυναικας μου για voda .δεν σεβονται τον παλιο πελατη παρα μονον να τραβηξουν καινουργιους.λοιπον κι εγω αποφασισα καθε χρονο θα αλλαζω εταιρεια για να με σεβαστουν λιγο παραπανω.με την φορητοτητα η ουτω η αλλως δεν μενω χωρις τηλ ουτε λεπτο πλεον.

 

το αρχικο λαθος και των τριων εταιριων ηταν οι σουπερ επιδοτησεις που εδιναν τα golden boys τους, για να πιασουν τους στοχους τους (και εβαζαν 'μεσα' την εταιρια). Ετσι γρηγορα που αλλαζει η οικονομικη κατασταση, το ιδιο και στα προγραμματα, κατα τη γνωμη μου ειναι καλυτερο να παιρνεις οσο πιο μικρη επιδοτηση γινεται, ωστε εαν θελησεις να φυγεις πριν τη ληξη του συμβολαιου, να μη σε κραταει 'όμηρο' το υψηλο ποσό της επιστροφης ;) .

Link to comment
Share on other sites

Ετοιμάζομαι να κάνω αίτηση φορητότητας από vodafone σε cosmote, και ψάχνω κάποια καλή πρόταση για οικογενειακό 3 αριθμών, κοντά στα 25€/αριθμό.

Μου αρέσει το απεριόριστο 35, αλλά ανεβαίνει λίγο παραπάνω στην τιμή - μου είπαν γύρω στα 85€/μήνα με οικογενειακή έκπτωση και έκπτωση αντί επιδότησης. Υπάρχει κάποια άλλη αξιόλογη πρόταση?

 

edit: Ψαχουλεύοντας λίγο στο site, βλέπω ότι αυτή είναι η τιμή χωρίς οικογενειακή έκπτωση - μάλλον αυτή που μιλούσα στο τηλέφωνο μου έλεγε ότι ήθελε... Πάντως είμαι ακόμα ανοιχτός σε προτάσεις, ψάχνω για πολλά/απεριόριστα λεπτά εντός cosmote, και 100+ λεπτά προς άλλους και 150+ MB data.

Αν έχετε υπόψη σας καμιά προώθηση όπως αυτή προ καιρού που διπλασίαζε λεπτά, δεδομένα κλπ, τόσο το καλύτερο :)

Edited by minast
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα έρχεται ο λογαριασμός Απριλίου, και βλέπεω ότι δεν είχε την επιπρόσθετη (προνομιακή) έκπτωση 20% σε πρόγραμμα Απεριόριστα 45 παλαιο. Τηλέφωνο cosmote και η απάντηση ήταν ότι η έκπτωση ήταν για 12 μήνες και τώρα τελείωσε , έχετε όμως επιδότηση 3.5 € για 18 μήνες . Σε ερώτηση ότι πλέον δεν συμφέρει το πρόγραμμα σε σχέση με τα καινούρια και ότι θα ήθελα το Απεριόριστα 55 όσο δίνεται σε νέες συνδέσεις (38€, όσο ήταν και το προηγούμενο) αλλιώς την κάνω , μου λέει ότι δεν γίνεται αυτό και η μόνη έκπτωση είναι τα 3.5 € της επιδότησης σε περίπτωση που προχωρήσετε. Δυστυχώς μόλις έχασαν έναν πελάτη με σταθερό αριθμό Cosmote σε συμβόλαιο τουλάχιστον για 10 χρόνια. Δεν πειράζει, όταν σκάσει η φορητότητα θα πάρουν τηλέφωνο. Edited by jobous

VF Giga Unlimited Ultra

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα έρχεται ο λογαριασμός Απριλίου, και βλέπεω ότι δεν είχε την επιπρόσθετη (προνομιακή) έκπτωση 20% σε πρόγραμμα Απεριόριστα 45 παλαιο. Τηλέφωνο cosmote και η απάντηση ήταν ότι η έκπτωση ήταν για 12 μήνες και τώρα τελείωσε , έχετε όμως επιδότηση 3.5 € για 18 μήνες . Σε ερώτηση ότι πλέον δεν συμφέρει το πρόγραμμα σε σχέση με τα καινούρια και ότι θα ήθελα το Απεριόριστα 55 όσο το δίνεται σε νέες συνδέσεις (38€, όσο ήταν και το προηγούμενο) αλλιώς την κάνω , μου λέει ότι δεν γίνεται αυτό και η μόνη έκπτωση είναι τα 3.5 € της επιδότησης. Δυστυχώς μόλις έχασαν έναν πελάτη με σταθερό αριθμό Cosmote σε συμβόλαιο τουλάχιστον για 10 χρόνια. Δεν πειράζει, όταν σκάσει η φορητότητα θα πάρουν τηλέφωνο.

 

Το συμβόλαιο για 12 μήνες ήταν; αν ναι, τότε πράγματι δε μπορώ να καταλάβω την άρνηση τους.

---Θάνος---

Huawei Mate 20 Pro

Huawei Mediapad M3

Link to comment
Share on other sites

Σημερα μου τηλεφωνησαν απο cosmote και μου προτειναν το απεριοριστα 70 με 24,5 ευρω η καθε γραμμη, για δυο γραμμες οικογενιακο. Συνολο 49 ευρο με 18 μηνη δεσμευση. Τι λετε;
Link to comment
Share on other sites

Σημερα μου τηλεφωνησαν απο cosmote και μου προτειναν το απεριοριστα 70 με 24,5 ευρω η καθε γραμμη, για δυο γραμμες οικογενιακο. Συνολο 49 ευρο με 18 μηνη δεσμευση. Τι λετε;

 

στο απεριοριστο 65 εγω πληρωνω σχεδον 25ε με 18μηνο συμβολαιο οικογενειακο.

Link to comment
Share on other sites

Σημερα μου τηλεφωνησαν απο cosmote και μου προτειναν το απεριοριστα 70 με 24,5 ευρω η καθε γραμμη, για δυο γραμμες οικογενιακο. Συνολο 49 ευρο με 18 μηνη δεσμευση. Τι λετε;

 

Εμένα για να έρθω στην Cosmote, δε μου δίνουν ούτε το απεριόριστα 35 στα 25€, και μάλιστα για 3 αριθμούς. Αναρωτιέμαι αν ποτέ θα δούμε ορθολογικές χρεώσεις από τους παρόχους κινητής στην Ελλάδα.

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι ότι στους υφιστάμενους πελάτες υπάρχει γράψιμο και ξεφτίλα προσφορές και μόνο μετά από αίτημα φορητότητας αν τυχον κάτσει καμιά καλή τιμή, ενώ σε πελάτες άλλων εταιρειών δίνουν πολύ καλές τιμές....

VF Giga Unlimited Ultra

Link to comment
Share on other sites

Τι πληρωνεις τωρα ?

 

Τώρα είμαι VODAFONE και δίνω ~65 για απεριοριστα VODAFONE και σταθερά και 150 για τρίτους για δυο αριθμούς

Link to comment
Share on other sites

Τώρα είμαι VODAFONE και δίνω ~65 για απεριοριστα VODAFONE και σταθερά και 150 για τρίτους για δυο αριθμούς

Εγω θεωρω οτι ειναι καλη προσφορα, δηλαδη αν την κανανε σε μενα θα με βολευε.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και απο μενα! δεν ξερω αν γραφω στο σωστο τοπικ οποτε συγχωρεστε με αν κανω λαθος! Μου ηρθε ο λογαριασμος της cosmote σημερα και στο κατω κατω γραφει για την αυξηση στην χρεωση της κλησης απο κινητο cosmote στην εξυπηρετηση πελατων! Το θεμα ειναι οτι στο τελος γραφει οτι εχω το δικαιωμα καταγγελιας της συμβασης μου αζημιως (εξαιρειται τυχον επιδοτηση συμβασης) εντος ενος μηνος απο την παρουσα κοινοποιηση!

Επειδη ειχα ξαναδιαβασει περυσι για καταγγελια, αμα την κανω ισχυει οτι θα μου ζητησουν ποσοστο της επιδοτησης που ειχα παρει η οχι::

Link to comment
Share on other sites

Εγω θεωρω οτι ειναι καλη προσφορα, δηλαδη αν την κανανε σε μενα θα με βολευε.

 

Τελικά θα πάρω την προσφορά αφού πρώτα λυθει ένα θέματακι με την Vodafone. Εχω αναρτήσει σχετικά στο αντίστοιχο thread.

Edited by STROF2
Link to comment
Share on other sites

Τελικά θα πάρω την προσφορά αφού πρώτα λύση ένα θέματα κι με την Vodafone. Εχω αναρτήσει σχετικά στο αντίστοιχο thread.

Το διαβασα το προβλημα σου, ελπιζω να μην μου που και μενα τα ιδια γιατι τον Ιανουαριο μου ειπαν οτι δεν δεσμευομαι απο 12μηνη συμβαση.

Link to comment
Share on other sites

εκανα 18 μηνη προ ανανεωση αυτο το μηνα με εκπτωση στπ παγιο 4,5 ευρω κανονικα το συμβολαιο ληγει 22 Ιουνιου λετε αν κανω φορητοτητα σε vodafone να μου κανουν καμια καλυτερη προσφορα μιλαμε για ενα Απεριοριστα 45 και ενα Απεριοριστα 25. βεβαια λογω πιστωτικης cosmote αντι για 45 πληρωνω 8 μεχρι 20 ευρω Edited by dimitris15
υπογραφή εκτός ορίων
Link to comment
Share on other sites

Είμαι συνδρομητής στην cosmote από το 2002 και τα τελευταία 4 χρόνια έχω επαγγελματικό συμβόλαιο. Το BUSINESS 150 και 200. Οι λογαριασμοί ποικίλουν από 60,00€ έως 150,00€ τον μηνά, ανάλογα των αναγκών, και με επιδότηση παγίου – 20,00€ τον μήνα. Είπα να ψάξω για καλύτερη προσφορά στις άλλες δυο εταιρείες και βρήκα ότι η Vodafone έχει το My Business 30 στα 22,50€ με 300 λεπτά προς όλα τα δίκτυα, 1500 προς σταθερά και 200Mb internet και απεριόριστες ενδοεταιρικές.

Δηλ. 50,40€ τελική τιμή, της wind βγαίνουν 69,00€. Μπροστά στα 150 και 200 λεπτά της cosmote χωρίς τίποτα άλλο αλλάζω εταιρεία αμέσως μετά το Πάσχα.

Μήπως ξέρετε κανένα άλλο επαγγελματικό πρόγραμμα με τα ίδια χρήματα και με 12μηνη συνδρομή γιατί και οι τρεις μου δίνουν 18μηνη;

Link to comment
Share on other sites

Είμαι συνδρομητής στην cosmote από το 2002 και τα τελευταία 4 χρόνια έχω επαγγελματικό συμβόλαιο. Το BUSINESS 150 και 200. Οι λογαριασμοί ποικίλουν από 60,00€ έως 150,00€ τον μηνά, ανάλογα των αναγκών, και με επιδότηση παγίου – 20,00€ τον μήνα. Είπα να ψάξω για καλύτερη προσφορά στις άλλες δυο εταιρείες και βρήκα ότι η Vodafone έχει το My Business 30 στα 22,50€ με 300 λεπτά προς όλα τα δίκτυα, 1500 προς σταθερά και 200Mb internet και απεριόριστες ενδοεταιρικές.

Δηλ. 50,40€ τελική τιμή, της wind βγαίνουν 69,00€. Μπροστά στα 150 και 200 λεπτά της cosmote χωρίς τίποτα άλλο αλλάζω εταιρεία αμέσως μετά το Πάσχα.

Μήπως ξέρετε κανένα άλλο επαγγελματικό πρόγραμμα με τα ίδια χρήματα και με 12μηνη συνδρομή γιατί και οι τρεις μου δίνουν 18μηνη;

 

Αν τους πεισεις μα φορητοτητα και το ζητησεις στην διαπραγματευση μπορεις να πετυχεις 12 μηνο ανετα απο τη στιγμη που δεν θελεις συσκευη. Δεν ξερω αν ισχυει κατι αλλο με τα επαγγελαμτικα, αν και δεν νομιζω. Οπως και να εχει φορητοτητα και διαπραγματευση. Μονο να κερδισεις εχεις!

Link to comment
Share on other sites

Έχω ζητήσει και από Vodafone και από wind 12μηνη άλλα μου είπαν ότι δεν γίνεται γιατί όλα τα πρόγραμματα πλεόν είναι 18μηνα και 24μηνα.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...