Jump to content

Cosmote: Συμβόλαια κινητής: Επιδοτήσεις, προγράμματα, χρεώσεις κλπ


JustMe
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Άλλαξε και η Cosmote ? Γιατί θέλω να επισπεύσω τις διαδικασίες φορητότητας.

Μόνο wind vodafone.

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G + CU (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 19,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Μόνο wind vodafone.

Ναι wind - Vodafone προς το παρόν αλλά που θα πάει θα ακολουθήσει οσονούπω και η cosmote

Samsung Galaxy Note 20 Ultra + Huawei gt2

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Ναι wind - Vodafone προς το παρόν αλλά που θα πάει θα ακολουθήσει οσονούπω και η cosmote

 

Πόσο περισσότερο; Η C-Ote?

Αν αυξήσει κι αυτή (η ακριβότερη όλων) θα είναι η "αρχή του τέλους" για να ακολουθήσουν και οι άλλες (ακόμα περισσότερο από τις πρόσφατες αυξήσεις).

 

Η "αρχή του τέλους" για όλους (και εμάς ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΙΣ ΕΤΑΙΡΕΙΕΣ).

Όσο "λεφτά υπάρχουν"....!! :p

 

Υ.Γ. (χα χα !!): Αν ακολουθήσουν μειώσεις τιμών (έστω κάποια στιγμή) θα δίνεται η δυνατότητα (εντός μηνός) διακοπής συμβολαίου; Χα χα!!

Edited by jimmiss
Link to comment
Share on other sites

Εγινε online η αιτηση φορητοτητας προς καρτοκινητο Wind απο χθες το απογευμα.

Μεχρι τωρα τιποτα απο wind ... ειναι λογικο? εγινε κατι λάθος ? εχει ξανασυμβει???

Δεν επρεπε οταν συμπληρωθηκε η φόρμα με την αιτηση να ζητηθει και πληρωμή ???

Υπάρχει περιπτωση να προχωρήσει η φορητοτητα χωρις επιβαιβαιωση???

 

Ευχαριστώ.

Edited by no_maniac
Link to comment
Share on other sites

Εγινε online η αιτηση φορητοτητας προς καρτοκινητο Wind απο χθες το απογευμα.

Μεχρι τωρα τιποτα απο wind ... ειναι λογικο? εγινε κατι λάθος ? εχει ξανασυμβει???

Δεν επρεπε οταν συμπληρωθηκε η φόρμα με την αιτηση να ζητηθει και πληρωμή ???

Υπάρχει περιπτωση να προχωρήσει η φορητοτητα χωρις επιβαιβαιωση???

 

Ευχαριστώ.

 

εγω εκανα αιτηση κυριακη απογευμα κ με πηραν μετα απο 2 ωρες κ σημερα το πρωι με πηραν απο κοσμοτε για αντιπροταση!!!

η γυναικα μου που'χε κανει το ιδιο πριν 20 μερες την πηραν απο wind μετα απο 2 μερες περιπου...αρα λογικα λιγο υπομονη κανε κ θα σε παρουν!!!!

Link to comment
Share on other sites

εγω εκανα αιτηση κυριακη απογευμα κ με πηραν μετα απο 2 ωρες κ σημερα το πρωι με πηραν απο κοσμοτε για αντιπροταση!!!

η γυναικα μου που'χε κανει το ιδιο πριν 20 μερες την πηραν απο wind μετα απο 2 μερες περιπου...αρα λογικα λιγο υπομονη κανε κ θα σε παρουν!!!!

 

Ευχαριστω για την απαντηση

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει δυνατότητα να συνδυαστεί πρόγραμμα mobile internet με what's up κάρτα

 

Το πακέτο με τα 500 mb δεν φτάνει για τίποτα

My third beast Xiaomi Mi 9

My second mini Sony Z3 Compact : stock

Μy first android phone LG Optimus 2x Rom : CM10.1 - tonyp - T-Build 05 with kk M1

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα. Και εγώ κάτοχος οικογενειακού συμβολαίου cosmote. Έχω 2 plus 65 και πλήρωνα μέχρι και τη λήξη του συμβολαίου μου (κάπου μέσα Φλεβάρη) 60€ σύνολο (έχω και OTE DP me OTE TV FULL PACK). Στην αναέωση μου είπαν για να κρατήσω το ίδιο πακέτο η τιμή διαμορφώνεται στα 78€ τελικη, δλδ σχεδόν 20€ πάνω, οπότε και δεν παίζει. Σκέφτομαι να μπώ στο "παιχνίδι" της φορητότητας (αν και θα ήθελα να το αποφύγω, αλλά μόνο έτσι καταλαβαίνουν). Να κάνω κάποια αίτηση online ή να πάω από κατάστημα WIND ή VODAFONE? Θα χρειαστεί να πληρώσω κάτι σε κατάστημα? Επίσης, επειδή πολλά ακούγονται για το πότε γίνεται ενεργοποίηση στον άλλο πάροχο, θα προλάβω να πάρω αντιπρόταση από COSMOTE ή θα ενεργοποιηθώ άμεσα στον άλλο πάροχο που θα έχω επιλέξει? Ευχαριστώ προκαταβολικά για τις απαντήσεις!
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα. Και εγώ κάτοχος οικογενειακού συμβολαίου cosmote. Έχω 2 plus 65 και πλήρωνα μέχρι και τη λήξη του συμβολαίου μου (κάπου μέσα Φλεβάρη) 60€ σύνολο (έχω και OTE DP me OTE TV FULL PACK). Στην αναέωση μου είπαν για να κρατήσω το ίδιο πακέτο η τιμή διαμορφώνεται στα 78€ τελικη, δλδ σχεδόν 20€ πάνω, οπότε και δεν παίζει. Σκέφτομαι να μπώ στο "παιχνίδι" της φορητότητας (αν και θα ήθελα να το αποφύγω, αλλά μόνο έτσι καταλαβαίνουν). Να κάνω κάποια αίτηση online ή να πάω από κατάστημα WIND ή VODAFONE? Θα χρειαστεί να πληρώσω κάτι σε κατάστημα? Επίσης, επειδή πολλά ακούγονται για το πότε γίνεται ενεργοποίηση στον άλλο πάροχο, θα προλάβω να πάρω αντιπρόταση από COSMOTE ή θα ενεργοποιηθώ άμεσα στον άλλο πάροχο που θα έχω επιλέξει? Ευχαριστώ προκαταβολικά για τις απαντήσεις!

Έχουμε πει χίλιες φορές ότι η φορητότητα είναι ένα ρίσκο. Δεν υπάρχει κάτι στάνταρ. Επέλεξε ένα πρόγραμμα που σε καλύπτει, και όλα τα άλλα άστα στη τύχη τους.

Link to comment
Share on other sites

Έχουμε πει χίλιες φορές ότι η φορητότητα είναι ένα ρίσκο. Δεν υπάρχει κάτι στάνταρ. Επέλεξε ένα πρόγραμμα που σε καλύπτει, και όλα τα άλλα άστα στη τύχη τους.

δε νομίζω ότι είναι θέμα τύχης έτσι απλά. Πόσο μάλλον όταν μιλάμε για λεφτά που βγάζουμε από τη τσέπη μας. Και στη τελική διαπραγμάτευση θέλω να κάνω, όχι να διπλοπληρώνω κάτι που μπορώ να το έχω με τα μισά λεφτα...!

Link to comment
Share on other sites

βοήθησε με να καταλάβω τότε...

Όταν ξεκινάς μια διαδικασία φορητότητας, πάντα υπάρχει το ρίσκο να μη σε καλέσει η εταιρεία σου. Πχ την γυναίκα μου εμένα δεν την κάλεσε η Cosmote πριν 1.5 χρόνο. Αλλά ακόμα και αν σε καλέσει, δεν είναι καθόλου σίγουρο ότι θα σου κάνει μια πιο συμφέρουσα προσφορά από αυτή που είχες.

Πχ εσύ έγραψες ότι για 2 Cosmote 65, με ΟΤΕ double play + Ote TV, πλήρωνες 30 ευρώ το ένα. Εγώ χωρίς double play, χωρίς ΟΤΕ TV και για 1 γραμμή, πλήρωνα το 65άρι 25 ευρώ τελική. Έχει να κάνει με το σε ποιον υπάλληλο θα πέσεις, και τί προσφορά θα σου κάνουν. Καθαρή τύχη δηλαδή.

Τώρα το αν θα πας σε Voda ή Wind δεν τους ενδιαφέρει. Για όπου θες κανε αίτηση. Αν θες μπορείς να μπλοφάρεις και να πεις ψέμματα για κάποια προσφορά για να δεις αντιδράσεις τους. Εκεί ή θα σου κάνουν κάτι καλύτερο ή θα αποχωρήσουν από τις προσφορές.

Ότι και να γίνει όμως να είσαι προετοιμασμένος για το ενδεχόμενο η φορητότητα σου να πραγματοποιηθεί. Οπότε πρέπει να έχεις επιλέξει κάποιο οικονομικό πρόγραμμα που σε καλύπτει.

Όλοι θα θέλαμε ένα γαμάτο πρόγραμμα που να είναι τσάμπα, όμως δεν μπορούμε πάντα να το έχουμε.

Link to comment
Share on other sites

Όταν ξεκινάς μια διαδικασία φορητότητας, πάντα υπάρχει το ρίσκο να μη σε καλέσει η εταιρεία σου. Πχ την γυναίκα μου εμένα δεν την κάλεσε η Cosmote πριν 1.5 χρόνο. Αλλά ακόμα και αν σε καλέσει, δεν είναι καθόλου σίγουρο ότι θα σου κάνει μια πιο συμφέρουσα προσφορά από αυτή που είχες.

Πχ εσύ έγραψες ότι για 2 Cosmote 65, με ΟΤΕ double play + Ote TV, πλήρωνες 30 ευρώ το ένα. Εγώ χωρίς double play, χωρίς ΟΤΕ TV και για 1 γραμμή, πλήρωνα το 65άρι 25 ευρώ τελική. Έχει να κάνει με το σε ποιον υπάλληλο θα πέσεις, και τί προσφορά θα σου κάνουν. Καθαρή τύχη δηλαδή.

Τώρα το αν θα πας σε Voda ή Wind δεν τους ενδιαφέρει. Για όπου θες κανε αίτηση. Αν θες μπορείς να μπλοφάρεις και να πεις ψέμματα για κάποια προσφορά για να δεις αντιδράσεις τους. Εκεί ή θα σου κάνουν κάτι καλύτερο ή θα αποχωρήσουν από τις προσφορές.

Ότι και να γίνει όμως να είσαι προετοιμασμένος για το ενδεχόμενο η φορητότητα σου να πραγματοποιηθεί. Οπότε πρέπει να έχεις επιλέξει κάποιο οικονομικό πρόγραμμα που σε καλύπτει.

Όλοι θα θέλαμε ένα γαμάτο πρόγραμμα που να είναι τσάμπα, όμως δεν μπορούμε πάντα να το έχουμε.

Τέσπα, εγώ έκανα τηλεφωνικά μια αίτηση φορητότητας στη Vodafone σε πακέτο αντίστοιχο με αυτό που έχω και σε τιμή ίδια με αυτή που μου δίνει η Cosmote. Αύριο θα έρθει κούριερ να υπογράψω και μετά αναμένω επικοινωνία από Cosmote για αντιπρόταση... θέλω να πιστεύω. Στη χειρότερη, αμα ενεργοποιηθώ στη Vodafone, έχω και τις 14 πρώτες μέρες για εναντίωση!

Link to comment
Share on other sites

Τέσπα, εγώ έκανα τηλεφωνικά μια αίτηση φορητότητας στη Vodafone σε πακέτο αντίστοιχο με αυτό που έχω και σε τιμή ίδια με αυτή που μου δίνει η Cosmote. Αύριο θα έρθει κούριερ να υπογράψω και μετά αναμένω επικοινωνία από Cosmote για αντιπρόταση... θέλω να πιστεύω. Στη χειρότερη, αμα ενεργοποιηθώ στη Vodafone, έχω και τις 14 πρώτες μέρες για εναντίωση!

 

Λογικά θα επικοινωνήσουν μαζί σου με πολύ καλύτερη πρόταση απ' αυτή που σου έκαναν.

Σε κάθε περίπτωση, ενημέρωσέ μας τι ακριβώς έγινε.

Link to comment
Share on other sites

Λογικά θα επικοινωνήσουν μαζί σου με πολύ καλύτερη πρόταση απ' αυτή που σου έκαναν.

Σε κάθε περίπτωση, ενημέρωσέ μας τι ακριβώς έγινε.

Επανέρχομαι γιανα σας ενημερώσω για τα αποτελέσματα. Λοιπόν,έκαν τηλεφωνικά αίτημα φορητότητας στη VODAFONE και χτές το απόγευμα ήρθε κούριερ για να υπογράψω και να παραλάβω sim. Σήμερα το πρωί με πήραν από COSMOTE για αντιπρόταση και τελικάμπου ξαναέδωσαν αυτό που είχα, δλδ 2 COSMOTE PLUS65 με τελική τιμή 60Ε. Για παρακάτω δεν είδα καμία πρόθεση. Αυτά..., σε δουλειά να βρισκόμαστε.-

Link to comment
Share on other sites

Ενδεχομένως, και προκειμένου να ρίξεις λίγο το κόστος, θα μπορούσες να επιλέξεις κάποιο πρόγραμμα με λιγότερες παροχές από αυτές του plus 65 που θα κάλυπτε όμως τις ανάγκες σου. Εγώ π.χ. που έχω το red1 στην vodafone και που είναι το ίδιο με το δικό σου δεν μιλάω 1500 λεπτά το μήνα, ούτε στέλνω 1500 sms. Τα 2gb παρά κάτι τα καταναλώνω όμως. Πληρώνω 25 ευρώ/μήνα (ύστερα από "αίτηση φορητότητας" βεβαίως βεβαίως), αλλά θα προτιμούσα 20 ευρώ και πχ 900 λεπτά και καμιά 200αριά sms τα οποία με καλύπτουν!

πριν:nokia n82+5800+x6+n8 SlimModed by Lagoskon+lumia 800+920+820+830+925+1020+930, huawei p8 lite+p9 lite+mate 10 pro, iphone 5c+5+5s+6, Xiaomi Redmi note 2+ redmi 3s gold+ redmi note 3 pro+Redmi Note 4+Redmi Note 5+Mi A1+Mi8 6/64+Mi9 6/128+Poco F3, samsung galaxy s3+s3 mini+s4+s6+s7+s7 edge+s8 plus+s9plus+s10 plus 8/128+note 9+Note 10 plus+s20 fe 5G+s21fe+s21ultra+s21plus+s22 plus+s23plus

τώρα: s23 ultra 8/256 & s21 fe

Link to comment
Share on other sites

Τη συμβουλή σας παρακαλώ :

Το 18μηνο συμβόλαιο μου (Cosmote 65 στα 25 ευρώ) λήγει 17 Μαρτίου. Μετά από επικοινωνία πού είχα με την εταιρεία μου πρότεινε ανανέωση στο ίδιο πακέτο προς 30 ευρώ. Τα θεωρώ πολλά λεφτά όταν από τα 1500 λεπτά δεν καταναλώνω ούτε τα 200, και από τα 1500 μηνύματα ούτε τα 30...

Ποτέ πιστεύεται ότι μπορώ να κάνω αίτηση φορητότητας? Να περιμένω να "μπω στον μήνα μου"? Ή μπορώ και από Δευτέρα? Φοβάμαι μη πληρώσω το τελευταίο μήνα 60 ευρώ όπως έχει κανονικά το πακέτο....

Link to comment
Share on other sites

στις 17 Μαρτίου μπορείς να κάνεις αίτηση φορητότητας.

Μπορείς και από 18 Φεβρουαρίου λαμβάνοντας όμως υπ΄ όψιν ότι έχεις προπληρώσει το πάγιο του επόμενου μήνα το οποίο δεν σε συμφέρει να το χάσεις.

Link to comment
Share on other sites

Αν κάνεις τη φορητότητα 1 μέρα με το που ξεκινάει ο τελευταίος μήνας,

επειδή έχει μείνει λιγότερο από το 1/3 του συμβολαίου θα πρέπει να πληρώσεις την έκπτωση που επωφελείσαι για τον 1 μήνα σαν απομείωση λόγω αποχώρησης και ταυτόχρονα να σου πιστωθεί το πάγιο που έχεις προπληρώσει.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν υπάρχει αντίστοιχο συμβόλαιο ή έστω ευέλικτο συμβόλαιο που να παρέχει ότι και τα πακέτα καρτοκινητής;

Για παράδειγμα σε καρτοκινητό με 5+5 ευρώ παίρνω 200 λεπτά προς όλους + 500mb

Γιατί δε φτιάχνουν ένα συμβόλαιο πχ με 10-15 ευρώ πάγιο που να συνδυάζει χρόνο ομιλίας και δεδομένα ή να μπορεί ο καταναλωτής να το διαμορφώσει σύμφωνα με τις ανάγκες του ώστε να γλυτώσει από τη διαδικασία των μηνιαίων ανανεώσεων και να μη ξεμένει από χρόνο ομιλίας αλλά να χρεώνεται τις υπερβάσεις.

Link to comment
Share on other sites

Έχω το plus 65 της cosmote στα 29,12 ευρώ το οποίο λήγει τον Απρίλιο.

Σήμερα μου ήρθε μύνημα να το ανανεώσω στα 27 ευρώ και τους κάλεσα για να τελειώνω αλλά μου εξήγησε η υπάλληλος ότι η προσφορά είναι 27 ευρώ + 12% τέλη κινητής = 30,24 ευρώ.

 

Έστω και για ένα ευρώ παραπάνω ξενέρωσα και τους είπα ότι θα το σκεφτώ....

 

Απλά το αναφέρω σαν περιστατικό για να το γνωρίζουν οι συμφορουμίτες....:)

Link to comment
Share on other sites

Έχω το plus 65 της cosmote στα 29,12 ευρώ το οποίο λήγει τον Απρίλιο.

Σήμερα μου ήρθε μύνημα να το ανανεώσω στα 27 ευρώ και τους κάλεσα για να τελειώνω αλλά μου εξήγησε η υπάλληλος ότι η προσφορά είναι 27 ευρώ + 12% τέλη κινητής = 30,24 ευρώ.

 

Έστω και για ένα ευρώ παραπάνω ξενέρωσα και τους είπα ότι θα το σκεφτώ....

 

Απλά το αναφέρω σαν περιστατικό για να το γνωρίζουν οι συμφορουμίτες....:)

 

Αυτό με τα 47,06€ το πήρες με 30,24 ;

https://www.cosmote.gr/mobile/cosmoportal/page/HCP/xml/Personal__contractplans__cosmote-plus-65/section/COSMOTE_Unlimited_Prs

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το έχω εδω και ενάμιση χρόνο με 29,12 και τώρα μου το δίνουν με 30,24.

 

Πολλοί το έχουν με 25 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...