Jump to content

Cosmote: Συμβόλαια κινητής: Επιδοτήσεις, προγράμματα, χρεώσεις κλπ


JustMe
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 19,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

καλησπερα.

εχω 2 κινητα,ενα whats up και ενα wind f2g2.

θα ηθελα να αντικαταστησω το whats up με συνδεση cosmote μαζι με καποιο πακετο ιντερνετ.

δεν εχω μετρησει ποσα mb κατεβαζω, ουτε ποσες καρτες βαζω το μηνα γιατι βαζω πακετα ιντερνετ(υπολογιζω στο 25αρι/μηνα)αλλα το θελω για χρηση surfarismaτος κυριως(facebook,twitter,news,αντε και κανα βιντεακι youtube κτλ, οχι downloading apps)

αξιζει να πάω σε συμβολαιο?

μπορω να απαιτησω καλη επιδοτηση και καποιο ευκολο νουμερο?

Edited by kostakiss
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα.

αλλα το θελω για χρηση surfarismaτος κυριως(facebook,twitter,news,αντε και κανα βιντεακι youtube κτλ, οχι downloading apps)

αξιζει να πάω σε συμβολαιο?

μπορω να απαιτησω καλη επιδοτηση και καποιο ευκολο νουμερο?

 

Εγώ έχω το Απεριόριστο 25 και μπαίνω FB ίσα ίσα να τσεκάρω... Πάντα μου φτάνει.

 

Νούμερο δεν χρειάζεται ν' αλλάξεις. Απλά από κάρτα θα το κάνεις συμβόλαιο, έστω και καρτοσυμβόλαιο. Θεωρείτε σαν αλλαγή όρων και δεν χρειάζεται ν' αλλάξεις νούμερο. Τώρα για επιδότηση δεν ξέρω να σου πω. Εγώ πάντα ζητάω την έκπτωση. Έχω χρόνια να ζητήσω την επιδότηση...

A suspicious mind is a healthy mind...

Never stop dreaming

 

(Μπάμπης από Θεσσαλονίκη)

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα.

εχω 2 κινητα,ενα whats up και ενα wind f2g2.

θα ηθελα να αντικαταστησω το whats up με συνδεση cosmote μαζι με καποιο πακετο ιντερνετ.

δεν εχω μετρησει ποσα mb κατεβαζω, ουτε ποσες καρτες βαζω το μηνα γιατι βαζω πακετα ιντερνετ(υπολογιζω στο 25αρι/μηνα)αλλα το θελω για χρηση surfarismaτος κυριως(facebook,twitter,news,αντε και κανα βιντεακι youtube κτλ, οχι downloading apps)

αξιζει να πάω σε συμβολαιο?

μπορω να απαιτησω καλη επιδοτηση και καποιο ευκολο νουμερο?

 

Φίλε μου εγώ έκανα αυτό, http://www.cosmote.gr:80/cosmoportal/page/T15/xml/Personal__contractplans__contractplan_NEW_aperiorista_i_25/section/COSMOTE_Unlimited_Internet σε συνδυασμό με αυτό, http://www.cosmote.gr:80/cosmoportal/page/T42/section/CosmoteInternetAnyWay το πακέτο των 2GB και με την έκπτωση + ότι δε πήρα επιδότηση συσκευής αλλά την έβαλα στο λογαρισμό μου βγήκε 37!! ;)

Honda SH150i

Kymco GTi-300i

Kymco Xciting 400i

Kymco K-XCT 300i

Sym Symphony SR-50

Link to comment
Share on other sites

πριν την οικονομικη κριση, τα 'στελεχη' και των τριων εταιριων εβαζαν 'μεσα' τις εταιριες δινοντας κουφές επιδοτησεις, ωστε να πιασουν προσωπικους στοχους. Ως αποτελεσμα, ο καταναλωτης καλόμαθε και τωρα που πανω απο τα μισά 'στελεχη' ειναι στην ανεργια, και οι 3 εταιριες προσπαθουν να μαζεψουν τις 'μαγκιές' τους...

 

η χρυση εποχη της κινητης τηλεφωνιας στην ελλαδα τελειωσε (μαζι με τα golden boys, που οπως αποδειχτηκε ηταν ερασιτεχνες, αφου πουλουσαν μουρη με χρηματα αλλωνων)...

 

Είπες με τρεις κουβέντες το πρόβλημα της κινητής τηλεφωνίας στην Ελλάδα! Για να μην πάμε πιο πίσω από τις επιδοτήσεις και θυμηθούμε τηλεοράσεις κτλ. Ήταν κατ'αναλογία ό,τι έκαναν και τα στελέχη τραπεζών. Όταν βέβαια μαζεύτηκαν οι εξωφρενικές επιδοτήσεις, τα golden boys αποδείχτηκε ότι ήταν αναλφάβητοι μπαμπουίνοι...

Δεν είναι άμοιρος ευθυνών και ο ελληνάρας συνδρομητής ο οποίος είχε μάθει να έχει το καλύτερο κινητό της αγοράς και να το αλλάζει και κάθε χρόνο... Πρέπει όλες οι πλευρές να δουν το θέμα πιο ορθολογικά...

 

Χωρίς να θίγομαι καθόλου θα πω τα εξής: Δεν ξέρω που οφείλεται αλλά παλαιότερα οι εταιρίες έδιναν μεγαλύτερες επιδοτήσεις, τώρα όντως αυτά πέρασαν πια. Για μένα όμως το θέμα είναι άλλο, οι υψηλές τιμές στα πάγια των συμβολαίων, οι οποίες δεν συνδυάζονται με τις αντίστοιχες παροχές. Για μένα το βασικό είναι αυτό, μπορούν να μειώσουν τις τιμές; Οι μισθοί μειώθηκαν, οι τιμές των αγαθών/υπηρεσιών δεν πρέπει να μειωθούν; Κι ας μην μου δώσουν μια επιδότηση της πλάκας, κρατάω τη συσκευή μου ή παίρνω από την ελεύθερη αγορά, πολύ φτηνότερα. Τελειώνοντας να πω και το εξής, δεν ξέρω κατά πόσο οι πιο μεγάλες επιδοτήσεις που έδιναν ήταν το καροτάκι για τις ακριβές τιμές των συμβολαίων, όπως επίσης και το δέλεαρ για να αναπτύξουν την πελατειακή τους βάση τα πρώτα χρόνια. Πλέον μπαίνουμε σε άλλη εποχή και οι εταιρίες πρέπει να προσαρμοστουν.

 

Η μείωση των τιμών είναι το ζητούμενο! Όταν όμως ο ελληνάρας ζούσε με δανεικά, και τα ακούμπαγε στις εταιρείες κανονικότατα, αυτές είχαν κάνει πάρτυ στην Ελλάδα. Αλλά και τώρα μέσα στην οικονομική κρίση έχουν το θράσσος να κάνουν κρυφές αυξήσεις, βλ. ελάχιστος χρόνος χρέωσης το 1 (!!!) λεπτό και άλλα πολλά...

 

Θέλετε να μειωθούν οι τιμές; Μειώστε την κατανάλωση! Ο ελληνάρας δεν είχε ΠΟΤΕ καταναλωτική συνείδηση. Οι φετινές αποσυνδέσεις συμβολαίων και μετατροπές σε κάρτα έγιναν όταν έφτασε ο κόμπος στο χτένι. Και πάλι όμως μυαλό δεν έχει βάλει, έχω βαρεθεί να διαβάζω για μεγαλοεπενδυτές με... 30 ευρώ συμβόλαιο (συμπεριλαμβάνεται ο ΦΠΑ ο οποίος δεν είναι κέρδος της εταιρείας) και θέλουν... 300 ευρώ επιδότηση. Έλεος!!! Για να σοβαρευτούμε λίγο... Επιδοτήσεις δίνονται και καλές αλλά για συμβόλαια άνω των 50 ευρώ και για 18μηνο, για συγκεκριμένα έξυπνα κινητά, iphone κτλ. Μπορείς κατά καιρούς να βρεις πολύ καλές προσφορές....

Edited by Nosferatu

"Διαφωνώ με αυτό που λες, αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου να το λες."

Βολταίρος

Link to comment
Share on other sites

Αλλά και τώρα μέσα στην οικονομική κρίση έχουν το θράσσος να κάνουν κρυφές αυξήσεις, βλ. ελάχιστος χρόνος χρέωσης το 1 (!!!) λεπτό και άλλα πολλά...

 

Μη σου πω και 3 λεπτά ελάχιστη χρέωση !!! :mad:

Ζητείται άτομο με πρόγραμμα cosmote gigamax unlimited για να του δίνω €10 τον μήνα για να αποκτήσω 1 extra sim στο συμβόλαιό του
Link to comment
Share on other sites

Αν το κανω απο συνδεση σε καρτα, μετα θα πρεπει να περασει 1μηνας αν θελω να το ξανα κανω συνδεση?
Link to comment
Share on other sites

Ναι ενα μηνα...τωρα αν κανεις φορητοτητα σε αλλη εταιρια δε ξερω...

 

Για να αλλάξεις τους όρους του συμβολαίου σου στην ίδια εταιρεία ένα μήνα...

 

Για να κάνεις φορητότητα από/προς άλλη εταιρεία 3 εργάσιμες μέρες...

 

Μερικά πράγματα στην Ελλάδα δεν τα καταλαβαίνω... :confused:

A suspicious mind is a healthy mind...

Never stop dreaming

 

(Μπάμπης από Θεσσαλονίκη)

Link to comment
Share on other sites

ξερει κανεισ αν το οτι στοmobile hellas στο απεριοριστο 25 ειχει τετοια μοιωση τιμων στην επιδωτηση

πχ.http://www.mobilehellas.com/index.php?dispatch=products.view&product_id=8699

Link to comment
Share on other sites

Για να αλλάξεις τους όρους του συμβολαίου σου στην ίδια εταιρεία ένα μήνα...

 

Για να κάνεις φορητότητα από/προς άλλη εταιρεία 3 εργάσιμες μέρες...

 

Μερικά πράγματα στην Ελλάδα δεν τα καταλαβαίνω... :confused:

Είναι πολύ απλό

Αν κάνεις φορητότητα το διάστημα των 3 ημερών ορίζεται από νόμο.

Αν θέλεις να αλλάξεις τους όρους συμβολαίου , η προθεσμία αλλαγής προβλέπεται από το ίδιο το συμβόλαιο .

Κάτι άλλο .

Αν θές να καλέσεις Λονδίνο θα δώσεις 0,91 το λεπτό .

Αν ένας Γερμανός στην Ελλάδα θέλει να καλέσει Λονδίνο θα πληρώσει 0,44 γιατί βρίσκεται σε Roaming και προστατεύεται από Ευρωπαϊκή νομοθεσία ......

Link to comment
Share on other sites

....Αν θές να καλέσεις Λονδίνο θα δώσεις 0,91 το λεπτό .

Αν ένας Γερμανός στην Ελλάδα θέλει να καλέσει Λονδίνο θα πληρώσει 0,44 γιατί βρίσκεται σε Roaming και προστατεύεται από Ευρωπαϊκή νομοθεσία ......

 

και μετά λεμε οτι ειμαστε ευρωπη :lol:

 

μηπως παιζει ρολο η φορολογια;

Link to comment
Share on other sites

Όχι βέβεα, απλά η Ευρωπαϊκή νομοθεσία ενδιαφέρεται να προστατέψει όσους βρίσκονται σε άλλη Ευρωπαϊκή χώρα,

Αντιθέτως οι Εθνικές νομοθεσίες συνήθως δεν κάνουν τίποτα να προστατέψουν τους ντόπιους.

Το ίδιο και με την φορητότητα . Έχουμε νομοθεσία . Ενώ για να σπάσεις το συμβόλαιο σου κανείς δεν τους υποχρεώνει να το σπάσουν σε 3 ημέρες.

Link to comment
Share on other sites

Αρχες Μαιου βγαινει η επιδοτηση για το εταιρικο πακετο μου,εχω κανει για 5 γραμες 2265 ευρω ολο τον χρονο αν αφαιρεσω το φπα τους εχω δοσει 1745 ευρω καθαρα,ξερω το παραμυθι πολυ καλα θα με παρουν τηλ. απο βδομαδα και θα μου πουν 50 ευρω για την καθε γραμη,εγω κατω απο 900 ευρω δεν δεχομαι ξανα με τιποτα ,εχω δει με τα ματια μου απο φιλους μεχρι και 55% επιδοτηση επι των καθαρων τζιρων,εαν τους χαλανε τα 850 ευρω τα τσεπατα που θα τους μεινουν τοτε αντα γεια1

Η αδελφη μου με 2 νουμερα οικογενειακο στην voda με συνολικο ποσο με τελη και φπα 55 ευρω τον μηνα δηλ 660 τον χρονο πηρε απο την voda 2 sony neov και το κουτι φουλ σημα δηλ. επιδοτηση 490 ευρω!!!!!!!!!!!!!!!!!

Φτανει πια με τπυς αληταραδες με τα καρτελ τους!

Ηρθε ενας φιλος απο αμερικη το πασχα και μου ειπε οτι η κινητη ειναι πανακριβη εκει,του λεω δηλ. ποσο δινεις και μου λεει για να παρω το iphone 4s δωρεαν με 2 χρονια συμβολαιο δινω 79,99$ (60 ευρω)τον μηνα για 5000 λεπτα ομιλιας 5gb ιντερνετ και 5000 μυνηματα, εγω βεβαια χεστικα στο γελιο!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Κάτι άλλο .

Αν θές να καλέσεις Λονδίνο θα δώσεις 0,91 το λεπτό .

Αν ένας Γερμανός στην Ελλάδα θέλει να καλέσει Λονδίνο θα πληρώσει 0,44 γιατί βρίσκεται σε Roaming και προστατεύεται από Ευρωπαϊκή νομοθεσία ......

 

Φίλε μου εάν και εσύ βρίσκεσαι στην Γερμανία με συμβόλαιο Cosmote και καλέσεις από εκεί σε ευρωπαϊκή χώρα τότε θα πληρώσεις 0,0072€/sec( 0,432€/min). Επίσης εάν καλέσεις από Ελλάδα στο Λονδίνο η χρέωση που θα έχει είναι 0,6047 €/min.

 

Υ.Γ. Εάν δεν γνωρίζουμε κάποια πράγματα καλύτερα να μην τα λέμε.

Φιλικά by Joe

...:::Joe:::...
Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς αυτήν την συμβουλή πρέπει να χρησιμοποιείς για τον Εαυτό σου .

Ούτε ένα από αυτά που έγραψα δεν είναι λάθος.

Η απάντηση μου δεν είναι και ούτε θέλω να είναι φιλική .

Το θέμα δεν είναι αν εγώ είμαι στην Γερμανία

Το θέμα είναι τι πληρώνω εγώ στην χώρα μου , και γιατί ακριβώς κανείς δεν με προστατεύει .Παρεπιπτόντως να σε ενημερώσω ότι αν και μιλάμε για συμβόλαια εγώ πληρώνω 0,89 γιατί έχω καρτοσυμβόλαιο.

Είναι απλά ένα παράδειγμα για το πως η φορητότητα θέλει 3 ημέρες, και η αλλαγή από συμβόλαιο σε κάρτα θέλει 30 .

Πρώτα διαβάζουμε , μετά καταλαβαίνουμε , και μετά απαντάμε .

Παρατηρήσεις είναι καλό να αποφεύγονται.

Τέλος αν θές να απαντάς σε κείμενα μου , να τα βάζεις ολόκληρα.

Το να τα πετσοκόβεις , είναι απλά παραπληροφόρηση .

Edited by Vasileios
Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς αυτήν την συμβουλή πρέπει να χρησιμοποιείς για τον Εαυτό σου .

Ούτε ένα από αυτά που έγραψα δεν είναι λάθος.

Η απάντηση μου δεν είναι και ούτε θέλω να είναι φιλική .

Το θέμα δεν είναι αν εγώ είμαι στην Γερμανία

Το θέμα είναι τι πληρώνω εγώ στην χώρα μου , και γιατί ακριβώς κανείς δεν με προστατεύει .Παρεπιπτόντως να σε ενημερώσω ότι αν και μιλάμε για συμβόλαια εγώ πληρώνω 0,89 γιατί έχω καρτοσυμβόλαιο.

Είναι απλά ένα παράδειγμα για το πως η φορητότητα θέλει 3 ημέρες, και η αλλαγή από συμβόλαιο σε κάρτα θέλει 30 .

Πρώτα διαβάζουμε , μετά καταλαβαίνουμε , και μετά απαντάμε .

Παρατηρήσεις είναι καλό να αποφεύγονται.

Τέλος αν θές να απαντάς σε κείμενα μου , να τα βάζεις ολόκληρα.

Το να τα πετσοκόβεις , είναι απλά παραπληροφόρηση .

 

Εάν ήθελες να μιλήσεις για καρτοσυμβόλαιο υπάρχει το απαραίτητο άρθρο.Απάντησα σε αυτό που ήθελα και γνώριζα να απαντήσω και αφορά συμβόλαιο.Εγώ το είπα φιλικά, εάν εσύ είσαι τόσο...δεν ξέρω πως να το πω τότε τι να πω?:p

...:::Joe:::...
Link to comment
Share on other sites

Καπιανού του έδειχναν το Φεγγάρι και αυτός κοίταζε το δάχτυλο.
Link to comment
Share on other sites

Για να δουμε ποσος χρονος μας μενει τι κανουμε?

Γιατι εστειλα ΥΠΟΛ στο 1313 και πηρα απαντηση απο το 131 οτι το αιτημα μου καταχωρηθηκε..

Εχω cosmote unlimited 20

Link to comment
Share on other sites

Για να δουμε ποσος χρονος μας μενει τι κανουμε?

Γιατι εστειλα ΥΠΟΛ στο 1313 και πηρα απαντηση απο το 131 οτι το αιτημα μου καταχωρηθηκε..

Εχω cosmote unlimited 20

 

Μπορείς να στείλεις : 1 στο 1256 για να μάθεις το υπόλοιπο της δωρεάν χρήσης σου και Λ στο 1256 για να μάθεις το υπόλοιπο του λογαριασμού σου όπως και αριθμό λογαριασμού για πληρωμή σε κατάστημα ή σε τράπεζα!

...:::Joe:::...
Link to comment
Share on other sites

Ξερει κανεις πως απενεργοποιουμε τον προσωπικο τηλεφωνητη?

(χωρις να παρουμε τηλεφωνο στην εξυπηρετηση πελατων. Δοκιμασα και το ##0002# αλλα δεν μου δουλεψε)

Γιώργος

S24 Ultra | iPhone 16 Pro Max iPad Pro 12.9

Link to comment
Share on other sites

Καλό είναι να καλέσεις στην εξυπηρέτηση πελατών, γιατί αν δώσεις την εντολή ##002# θα απενεργοποίήσεις όλες τις προωθήσεις, άρα και αυτή της ειδοποίησης κλήσεων. Απο το 13838 μπορούν να σου τον απενεργοποιήσουν με διατήρηση της ειδοποίσης κλήσεων.
Link to comment
Share on other sites

Τον τελευταίο καιρό, με παίρνουν τηλέφωνο από τη vodafone και τη wind και μου κάνουν κάποια προσφορά για να με πάρουν στο δίκτυο τους. Κάθομαι και ακούω την προσφορά τους και δεν με ικανοποιεί. Τους λέω ότι για να με κάνουν να φύγω από την COSMOTE πρέπει να μου δώσουν τα ίδια, σε καλύτερη τιμή. Ε μόλις ακούν αυτά που μου δίνει η COSMOTE δεν μπορούν να δώσουν το αντίστοιχο σε καλύτερη τιμή και η συνομιλία τελειώνει. Πάντως σε ένα μήνα που τελειώνει το συμβόλαιο θα χρησιμοποιήσω κι εγώ το κόλπο με τη φορητότητα μήπως κερδίσω κάτι παραπάνω. Για την ιστορία έχω πάγιο 45 ευρώ με 1500 λεπτά και μηνύματα προς COSMOTE και σταθερά, 120 λεπτά και μηνύματα προς όλους τους άλλους και 500 mb internet.

Επίσης να τονίσω ότι σχεδόν το 90% των τηλεφωνημάτων μου είναι σε COSMOTE και σταθερά και εχω και την πιστωτική της COSMOTE που μου δίνει έκπτωση στο λογαριασμό. Η wind δεν έχει τέτοια κάρτα, ενώ η vodafone έχει. Της COSMOTE όμως υπερτερεί γιατί συμμετέχει στο πρόγραμμα επιστροφή της Eurobank και μου δίνει επιπλέον επιστροφή.

Να τονίσω ότι αυτό το πρόγραμμα της COSMOTE δεν υπάρχει πλέον και το έχω σαν παλιός κάτοχος.

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση:

Έχω κάνει αίτηση φορητότητας στην Cosmo απο κατάστημά της (απο Wind που ειμαι τώρα). Στις 2 περίπου μέρες που έχουν μεσολαβήσει έκτοτε, είδα ότι αποκλειστικά για όσες αιτήσεις φορητότητας γίνονται μέσω του eshop η επιδότηση παγίου είναι μεγαλύτερη. Συγκεκριμένα υπερδιπλάσια. Τουλάχιστον αυτό καταλαβάινω απο τα ποσά που μου μετέφερε και ο πωλητής.

 

Σκέφτηκα ότι αφού θα με καλέσουν λογικά απο τη Wind για να μου κάνουν κάποια αντιπρόταση, να τους πω οτι παραμένω (χωρις νεο συμβόλαιο και δεσμευση ασφαλώς) και έπειτα να κάνω νέα αιτηση μέσω internet. Έχει κάποια βαση αυτό? Μπορεί να γίνει? Και αν ναι, τι χρονικό περιθώριο χρειαζεται για να έχω πλέον μέσω αυτης της διαδικασίας στα χέρια μου τη νέα sim και ενεργο νέα συνδεση κλπ κλπ?

 

Τι θα προτείνατε να κάνω (δεδομένου ότι δεν έχω υπογράψει τίποτα)?

 

Ευχαριστώ για τις όποιες απαντήσεις

Edited by Gilles27
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα στα παιδιά,

 

χτές έληξε το συμβόλαιο μου Απερ.35 παλαιό, και πήρα να μάθω για την επιδότηση....

30€ σε έκπτωση παγίου αν ανανεώσω 12μηνο, 55€ στο 18μήνο... ήτοι 2.5€ ανα μήνα στο 12μηνο έκπτωση παγίου ή 3€ στο 18 μήνο....

 

ακολούθησε φυσικά στιχομυθία.

- δεν μου αρκεί, θέλω να κάνετε κάτι καλύτερο απο αυτό όπως πέρυσι.

- δυστυχώς δεν υπάρχει αυτή η δυνατότητα....

 

και τώρα τι... πάμε για φορητότητα...

ανάθεμα τους!

"Ash nazg durbatulûk, ash nazg gimbatul,

ash nazg thrakatulûk agh burzum-ishi krimpatul."

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...