Jump to content

Vodafone 5G εντυπώσεις


CptBill
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

33 minutes ago, cmvr said:

Αγαπημένοι μου φίλοι.

Έχω αναφορές από Ξανθή που και η κεραία του βουνού enb915 και η enb 538 δεν κρατάει τη n78 και πέφτει σε 4g μη λειτουργικό. Στο NOC της VODAFONE τα έχουν χαμένα οι σταθμοί λένε είναι κομπλέ φταίει η δρομολόγηση και τρία πουλάκια κάθονταν.

Η πόλη διαμάντι που ξέσκιζε τις άλλες με τις Ν78 κατάντησε κοτέτσι. Μακάρι να τα μαζέψουν γιατί έκαναν καλή δουλειά που πάει στράφι. 

 

image.png

image.png

image.png

Γιατί γίνεται αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, cmvr said:

Αγαπημένοι μου φίλοι.

Έχω αναφορές από Ξανθή που και η κεραία του βουνού enb915 και η enb 538 δεν κρατάει τη n78 και πέφτει σε 4g μη λειτουργικό. Στο NOC της VODAFONE τα έχουν χαμένα οι σταθμοί λένε είναι κομπλέ φταίει η δρομολόγηση και τρία πουλάκια κάθονταν.

Η πόλη διαμάντι που ξέσκιζε τις άλλες με τις Ν78 κατάντησε κοτέτσι. Μακάρι να τα μαζέψουν γιατί έκαναν καλή δουλειά που πάει στράφι. 

 

image.png

image.png

image.png

format 😄
Εγώ έγραψα "format c άνω κάτω τελεία" και αυτό βγάζει χαμόγελα. Θέλει σιχτίρισμα βραδιάτικα...

Edited by memoriesradio

"Φοβέρα θέλατε κουφάλες..." - Στάθης Ψάλτης

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πριν, zerokill said:


87c1162fb8427319614a5f2d2f965ae7.jpg
Όλες !!! emoji23.png


Sent from my iPhone using Tapatalk

Φαντάζομαι η έλλειψη φάσματος στα 1800 οδηγεί στο να βάζει 2600. (Για τη Nova)  

Διαφορετικά ποιος ο λόγος να επιλέξεις υψηλότερη συχνότητα; 

Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, TakeOverNet said:

Φαντάζομαι η έλλειψη φάσματος στα 1800 οδηγεί στο να βάζει 2600. (Για τη Nova)  

Διαφορετικά ποιος ο λόγος να επιλέξεις υψηλότερη συχνότητα; 

Όπου αναβαθμίζει βάζει και B3. Η vf είναι με μονοψήφια και διψήφια σε 5G στην Κρήτη. Θεωρείται καλό αυτό; θέλω την ειλικρινή σου απάντηση 

Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, Gv2008 said:

Όπου αναβαθμίζει βάζει και B3. Η vf είναι με μονοψήφια και διψήφια σε 5G στην Κρήτη. Θεωρείται καλό αυτό; θέλω την ειλικρινή σου απάντηση 

Εφόσον έχει μονοψήφια, θα αναβαθμιστούν. Προφανώς. 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, TakeOverNet said:

Φαντάζομαι η έλλειψη φάσματος στα 1800 οδηγεί στο να βάζει 2600. (Για τη Nova)  

Διαφορετικά ποιος ο λόγος να επιλέξεις υψηλότερη συχνότητα; 

Η 2600 από μόνη της δίνει υψηλότερες ταχύτητες και μεγαλύτερη χωρητικότητα. Υψηλότερες ταχύτητες δίνουν 20MHz B7 από 20MHz Β3. 

Θα βγάλουμε την Β7 άχρηστη επειδη η Vodafone δεν την βάζει; 

Edited by panos.k2
Link to comment
Share on other sites

Παναγιώτη,

 Εδω είσαι λάθος.

20 MHz φασμα με ιδια τεχνολογία και η 1800 MHz band  και η 2600 MHz band ( εκτός και αν βγαίνει με dynamic Spectrum Sharing )

 

Ο λόγος που στις συσκευές η B7 2600 MHz φαίνεται περισσότερο ελεύθερη και γρήγορη είναι απλός.

 Οι συσκευές μεσα στα κτήρια σπάνια την διαλέγουν για Primary Band εκτός και αν είναι στο απέναντι οικοδομικό τετράγωνο η κεραία...

Ο λόγος?

 Λιγότερη διαπερατοτητα, ειδικά στο Uplink απο την συσκευή προς το σταθμό βάσης με την λιγοστή ισχύ του κινητού σου...

Αρα , ΝΑΙ . Συνήθως ειναι περισσότερο ελεύθερη με μεγαλύτερες ταχύτητες ΑΝ είσαι κοντά στην κεραία.

 

Κάποιοι πάροχοι βέβαια δίνουν μεγαλύτερη ισχύ στα 2600 MHz για να ' ισοφαρίσει ' με τις άλλες σε διαπερατοτητα ....ομως ξεχνάνε πως αν οι συσκευές ' ξεγελαστουν ' ετσι .....δεν θα διαλέγουν σωστη primary και το Uplink της συσκευής δεν θα φτανει αρκετό για ... ' ψηλα ' στα 2600.

Edited by HORGRAP

Life appreciation Guru - Cosmos entropy Analyst -  Gravitational Lensing in SPACE will always be there and  quantum coherence in Photosynthesis always makes my mind blown with viroids and obelisks creating ... Viruses .🙂

- Consciousness happens on the quantum state of our neurons  -

...but what MAKES given COMPUTATION.... CONSCIOUS ??

Consciousness IS A MASSIVE "META" COMPRESSION STATE. ( our experiences and knowledge/ senses COMPRESSED 😉

( COMPRESSION means when you learn THE MODEL OF REALITY and you JUST HAVE TO REMEMBER where are the ... mistakes / gaps to correct and develop AND THEN ...YOU ...compress yourself 😉

Link to comment
Share on other sites

Η 2600 από μόνη της δίνει υψηλότερες ταχύτητες και μεγαλύτερη χωρητικότητα. Υψηλότερες ταχύτητες δίνουν 20MHz B7 από 20MHz Β3. 

Θα βγάλουμε την Β7 άχρηστη επειδη η Vodafone δεν την βάζει; 
Χωρητικότητα δίνει κυρίως η B7, σε κοντινές αποστάσεις. Οι ταχύτητες εξαρτώνται από το φάσμα και το backhaul. Αν τους σταθμούς που βάζει B7 η nova, τους κοτσάρει πάνω οπτική, καλά κάνει. Αν όχι, είναι σαν να κάνει μια τρύπα στο νερό και απλά πετάει χρήματα. Καλύτερα να επενδύσει σε παραπάνω σταθμούς δλδ, micros κλπ

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, HORGRAP said:

Παναγιώτη,

 Εδω είσαι λάθος.

20 MHz φασμα με ιδια τεχνολογία και η 1800 MHz band  και η 2600 MHz band ( εκτός και αν βγαίνει με dynamic Spectrum Sharing )

 

Ο λόγος που στις συσκευές η B7 2600 MHz φαίνεται περισσότερο ελεύθερη και γρήγορη είναι απλός.

 Οι συσκευές μεσα στα κτήρια σπάνια την διαλέγουν για Primary Band εκτός και αν είναι στο απέναντι οικοδομικό τετράγωνο η κεραία...

Ο λόγος?

 Λιγότερη διαπερατοτητα, ειδικά στο Uplink απο την συσκευή προς το σταθμό βάσης με την λιγοστή ισχύ του κινητού σου...

Αρα , ΝΑΙ . Συνήθως ειναι περισσότερο ελεύθερη με μεγαλύτερες ταχύτητες ΑΝ είσαι κοντά στην κεραία.

 

Κάποιοι πάροχοι βέβαια δίνουν μεγαλύτερη ισχύ στα 2600 MHz για να ' ισοφαρίσει ' με τις άλλες σε διαπερατοτητα ....ομως ξεχνάνε πως αν οι συσκευές ' ξεγελαστουν ' ετσι .....δεν θα διαλέγουν σωστη primary και το Uplink της συσκευής δεν θα φτανει αρκετό για ... ' ψηλα ' στα 2600.

Δεν είμαι ειδικος, δεν το Είχα σκεφτεί έτσι και σε Ευχαριστω για την διευκρίνιση/διορθωση αλλά το μεγαλύτερο κομμάτι της κίνησης δεδομένων γίνεται σε εξωτερικούς χωρους. Επομένως θεωρω πως βοηθά πολυ στις ταχύτητες και στην χωρητικότητα η Β7. Είναι πολυ κρίμα που δεν την βάζει συχνά η Vodafone. 

Edited by panos.k2
Link to comment
Share on other sites

Ειναι δεδομενο θεωρω πως σε περιπτωσεις που ο κοσμος μαζευεται γυρω απο ενα συγκεκριμενο σημειο και παιρνει σημα απο ενα ιστο χωρις Β7 η εταιρια που δεν θα την παρεχει θα πεσει πιο ευκολα η θα ζοριζεται να φορτωσει σελιδες αλλα αν παιρναμε παραδειγμα micro cells με Β3 απο την μια και Β7 απο την αλλην με ιδιες συνθηκες ακριβως οι διαφορες θα ηταν μικρες στην ταχυτητα συμπεριλαμβανομενου του backhaul. 

Edited by CamuCamu
Link to comment
Share on other sites

Άνοιξε το 5G στην Θήβα σύμφωνα με την εξυπηρέτηση πελατών. Νικήσαμε αδέλφια 🤣🤣🤣🤣. Προς το παρόν η κοπέλα μου με iPhone 12 βλέπει μόνο 4G

Link to comment
Share on other sites

22 ώρες πριν, cmvr said:

Αγαπημένοι μου φίλοι.

Έχω αναφορές από Ξανθή που και η κεραία του βουνού enb915 και η enb 538 δεν κρατάει τη n78 και πέφτει σε 4g μη λειτουργικό. Στο NOC της VODAFONE τα έχουν χαμένα οι σταθμοί λένε είναι κομπλέ φταίει η δρομολόγηση και τρία πουλάκια κάθονταν.

Η πόλη διαμάντι που ξέσκιζε τις άλλες με τις Ν78 κατάντησε κοτέτσι. Μακάρι να τα μαζέψουν γιατί έκαναν καλή δουλειά που πάει στράφι. 

 

image.png

image.png

image.png

Έχουμε κανένα νέο από Ξάνθη;;

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, TakeOverNet said:

Εφόσον έχει μονοψήφια, θα αναβαθμιστούν. Προφανώς. 

Δε διαφωνώ και είμαι σίγουρος ότι θα αναβαθμίσουν, αλλά θα έπρεπε να είχαν κάτι ήδη. Με χαροποιεί το ότι βάζουν B7 περισσότερο πλέον.

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον έχει μονοψήφια, θα αναβαθμιστούν. Προφανώς. 

Προφανώς θα έπρεπε να γίνει συντομότερα σε κάποια μέρη και ειδικά σε ένα νησί που δέχεται 6εκ επισκέπτες.
Προφανώς η Cosmote κάνει ολοκληρωμένη δουλειά και οχι ότι νάναι.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites


Προφανώς θα έπρεπε να γίνει συντομότερα σε κάποια μέρη και ειδικά σε ένα νησί που δέχεται 6εκ επισκέπτες.
Προφανώς η Cosmote κάνει ολοκληρωμένη δουλειά και οχι ότι νάναι.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Η cosmote κάνει την πιο σωστή δουλειά γτ εκτός του ότι δεν βιάζεται να πασαλειψει με ένα sectoraki για N78, ο, τι φτιάξει από δίκτυο, θα φανεί μετά τι προβλήματα παραμένουν και τι τρύπες θα πρέπει να κλείσουν. Εδώ οι άλλοι, απλά την κυνηγάνε και όπου βγει. Αναγκαστικά πρέπει να κρατάνε χαμηλά τιμές, αλλιώς...

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Άνοιξε στην 13038 και στην 13047 σίγουρα 5G από τις πρώτες πρωινές ώρες. Ταχύτητες Όχι κάτι το ιδιαίτερο,αλλά αρχή είναι ακόμα θα στρώσει. Από 4G/4G+ καμία αλλαγή ακόμα σέρνεται 

Link to comment
Share on other sites

56 minutes ago, aektzhs 1 said:

Άνοιξε στην 13038 και στην 13047 σίγουρα 5G από τις πρώτες πρωινές ώρες. Ταχύτητες Όχι κάτι το ιδιαίτερο,αλλά αρχή είναι ακόμα θα στρώσει. Από 4G/4G+ καμία αλλαγή ακόμα σέρνεται 

Αυτά είναι πολύ καλά νέα. Από ταχύτητες το 5G πως πάει;

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Gv2008 said:

Αυτά είναι πολύ καλά νέα. Από ταχύτητες το 5G πως πάει;

100-200 μπορεί και στο κέντρο 300 αλλά είναι αρχή ακόμα θα πάει παραπάνω πιστεύω. Και τόσο όμως είναι τέλεια για Vodafone. Και επίσημα στην δεύτερη θέση και πάλι η Vodafone 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, johnny_htc said:

Η cosmote κάνει την πιο σωστή δουλειά γτ εκτός του ότι δεν βιάζεται να πασαλειψει με ένα sectoraki για N78, ο, τι φτιάξει από δίκτυο, θα φανεί μετά τι προβλήματα παραμένουν και τι τρύπες θα πρέπει να κλείσουν. Εδώ οι άλλοι, απλά την κυνηγάνε και όπου βγει. Αναγκαστικά πρέπει να κρατάνε χαμηλά τιμές, αλλιώς...

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Vodafone απο την μια πλευρα 2100 και απο την αλλη Ν78 γκουχου γκουχου

Link to comment
Share on other sites

Μυρίζομαι ασυρματικη n78 για ακόμα μια φορά 

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, CamuCamu said:

Οπου δεν υπαρχει οπτικη ινα αυτο γινεται συνηθως. 

Ιδέα για Τα σαΐνια της Vodafone . Για ποιο λόγο αφού δεν έχουν ικανό backhaul δεν τουμπανιάζουν το 4G ? Και κάθονται και ασχολούνται με n78 ππυ δεν έχει και τόσο καλό penetration

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, aektzhs 1 said:

100-200 μπορεί και στο κέντρο 300 αλλά είναι αρχή ακόμα θα πάει παραπάνω πιστεύω. Και τόσο όμως είναι τέλεια για Vodafone. Και επίσημα στην δεύτερη θέση και πάλι η Vodafone 

Μπορείς να στείλεις screenshots?

Link to comment
Share on other sites

Παντως τωρα ειδικα που εχουν πεσει ολα μα ολα μαζι το δικτυο εχει κλαταρει στην 4η γενια ακομα και με 50 mhz BW στη μια μετρηση 2 mbps στην αλλη 50..🤦

Με λιγα λογια χωρις 5G δουλεια δεν γινεται. 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...