Jump to content

Iphone 11(απλο)128gb / S20 FE 5G / S20 plus / iphone12 64gb


gamerMisfitz1
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπερα , προκειται το επομενο διαστημα να αγορασω μια νεα συσκευη μιας και το τιμιο s7edge που εχω εδω και 5 χρονια σχεδον κλαταρει σιγα σιγα. Ψαχνω επομενως μια νεα συσκευη για μετρια προς βαρια χρηση. Η συσκευη θα αγοραστει με τιμολογιο και το χρηματικο ποσο που δινω ειναι 650 (αν αξιζει τοσο το ιφον 12 οκ να κανω την υπερβαση και να βαλω ενα 100αρι παραπανω). Ειδικοτερα θελω

1) Μπαταρια - να μην χρειαζεται να τ φορτιζω μεσα στην ημερα 2 φορες

2)Καμερα

3)Να κρατησει σε βαθος χρονου - αλλαζω κινητα καθε 4+χρονια(δεν ειμαι της αλλαγης) και αρα να το ευχαριστηθω ολα αυτα τα χρονια

4)Ακουω μουσικη(spotify-youtube) και Netflix

5) Λιγο παιχνιδι

6)Live streaming για αγωνες (sportzone) και ταινιες που και που (** δεν ξερω αν στο ιφον μπορω να κατεβασω τετοιου ειδους εφαρμογες**- δεν εχω ξαναδουλεψει με iOs)

 

Εχω ξεχωρισει τα κινητα του τιτλου .. εσεις τι θα προτεινατε? Ευχαριστω εκ των προτερων

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα , προκειται το επομενο διαστημα να αγορασω μια νεα συσκευη μιας και το τιμιο s7edge που εχω εδω και 5 χρονια σχεδον κλαταρει σιγα σιγα. Ψαχνω επομενως μια νεα συσκευη για μετρια προς βαρια χρηση. Η συσκευη θα αγοραστει με τιμολογιο και το χρηματικο ποσο που δινω ειναι 650 (αν αξιζει τοσο το ιφον 12 οκ να κανω την υπερβαση και να βαλω ενα 100αρι παραπανω). Ειδικοτερα θελω

1) Μπαταρια - να μην χρειαζεται να τ φορτιζω μεσα στην ημερα 2 φορες

2)Καμερα

3)Να κρατησει σε βαθος χρονου - αλλαζω κινητα καθε 4+χρονια(δεν ειμαι της αλλαγης) και αρα να το ευχαριστηθω ολα αυτα τα χρονια

4)Ακουω μουσικη(spotify-youtube) και Netflix

5) Λιγο παιχνιδι

6)Live streaming για αγωνες (sportzone) και ταινιες που και που (** δεν ξερω αν στο ιφον μπορω να κατεβασω τετοιου ειδους εφαρμογες**- δεν εχω ξαναδουλεψει με iOs)

 

Εχω ξεχωρισει τα κινητα του τιτλου .. εσεις τι θα προτεινατε? Ευχαριστω εκ των προτερων

 

iPhone 12 σαν πρώτη επιλογή και S20 Fe 5G σαν 2η

Link to comment
Share on other sites

Από την στιγμή που κρατάς τόσο χρόνια μια συσκευή θα σου έλεγα να προτιμήσεις μια 5G συσκευή...
Link to comment
Share on other sites

iPhone 12 128GB από εμένα.

Μπαταρία ΟΚ. 5G εγγυημένο στην Ελλάδα και από τα 3 δίκτυα, πλήρη updates για 5-6 χρόνια. Μοναδικό μείον η έλλειψη «περίεργων» εφαρμογών.

Αν δεν πας σε iPhone 12, να _ΜΗΝ_ πας σε 11, δεν αξίζει. Καλύτερα σε S20 5G.

Λίγο πιο περίεργη λύση -> iPhone 12 mini. Μοναδικό μείον η μπαταρία που θα θέλει λίγο φουλάρισμα μετά τις 5-6 το απόγευμα αν το λιώνεις. Αν δεν το λιώνεις βγάζει 1.5 ημέρα. Το έχω πλέον κύριο τηλέφωνο και είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος.

Edited by georgemv
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω για τις μεχρι τωρα απαντησεις και για να μαι ειλικρινης τεινω προς το 12αρι αν και με προβληματιζουν καποια πραγματα που διαβαζω οπως το green light στην οθονη ή και οτι η μπαταρια με την νεα αναβαθμιση πεφτει πιο γρηγορα( ετσι τουλαχιστον λενε μερικοι). Απο την αλλη εξισου τιμια και οικονομικοτερη επιλογη ειναι και το s20 fe 5g που και αυτο εχει θεμα με την οθονη του απο οτι λενε αρκετοι.. θα το ψαξω λιγο ακομα και μαλλον θα παω προς iOs ελπιζοντας να διορθωθουν τα περισσοτερα προβληματα
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω για τις μεχρι τωρα απαντησεις και για να μαι ειλικρινης τεινω προς το 12αρι αν και με προβληματιζουν καποια πραγματα που διαβαζω οπως το green light στην οθονη ή και οτι η μπαταρια με την νεα αναβαθμιση πεφτει πιο γρηγορα( ετσι τουλαχιστον λενε μερικοι). Απο την αλλη εξισου τιμια και οικονομικοτερη επιλογη ειναι και το s20 fe 5g που και αυτο εχει θεμα με την οθονη του απο οτι λενε αρκετοι.. θα το ψαξω λιγο ακομα και μαλλον θα παω προς iOs ελπιζοντας να διορθωθουν τα περισσοτερα προβληματα

 

Προβλήματα δυστυχώς ή ευτυχώς υπάρχουν παντού. Το καλό με το iPhone είναι ότι ό,τι θέμα παρουσιαστεί λύνεται άμεσα καθώς παίρνει αναβαθμίσεις για πολλά χρόνια.

 

Σαν κάτοχος iPhone, θα σου έλεγα να πας κ εγώ προς iOS μεριά, αλλά, πρέπει να το κοιτάξεις με τις εφαρμογές που χρησιμοποιείς. Στο τονίζω αυτό γιατί έχω δει φίλους να αγοράζουν iPhone για το μηλαράκι και τη "μούρη" και μετά τα πουλάνε κοψοχρονιά στο fb για να γυρίσουν σε Android λόγω των εφαρμογών που προανέφερες. Κολλητός πούλησε σε απίστευτη τιμή σε διπλανό forum το iPhone 11 του ολοκαίνουργιο μετά το set up γιατί δεν ήξερε ότι τέτοιες εφαρμογές γιοκ στο App Store.

 

myName: Γιαννης

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Αφού σε κάλυψε το s7 τόσα χρόνια θα σου πρότεινα το s20 fe κυρίως λόγω τιμής αλλά και μπαταρίας

καλό το iphone αλλά και πολύ πιο ακριβό + ότι με τη μπαταρία του στη 5ετια θα έχεις θέμα

Επισης πολύ σημαντικό τα 120 hz του s20

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς στη ίδια περίπτωση είμαι και εγώ! Ανάμεσα σε fe 5g και iPhone 12

Τελικά κατέληξες σε κάποιο?

 

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

iphone 12 γιατι θελεις να το κρατησεις πολλα χρονια, υποστηριξη
All it takes is a swipe...
Link to comment
Share on other sites

Αυτή τη στιγμή σου γράφω με s7 edge 5έτιας. Αν εξαιρέσεις την μπαταρία και ότι η μνήμη έχει τιγκαρει δουλεύει απροβλημάτιστα

 

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αφού σε κάλυψε το s7 τόσα χρόνια θα σου πρότεινα το s20 fe κυρίως λόγω τιμής αλλά και μπαταρίας

καλό το iphone αλλά και πολύ πιο ακριβό + ότι με τη μπαταρία του στη 5ετια θα έχεις θέμα

Επισης πολύ σημαντικό τα 120 hz του s20

 

Στην 5ετια ότι και να πάρεις θα έχει θεμα μπαταρίας...

Το iPhone ίσως δουλεύει καλύτερα σε σχέση με μια Android συσκευή,αλλά μιλάμε για μεγάλο χρονικό διάστημα...Εγώ θα σου έλεγα FE μόνο και μόνο επειδή είναι και 5G...

Link to comment
Share on other sites

Στην 5ετια ότι και να πάρεις θα έχει θεμα μπαταρίας...

Το iPhone ίσως δουλεύει καλύτερα σε σχέση με μια Android συσκευή,αλλά μιλάμε για μεγάλο χρονικό διάστημα...Εγώ θα σου έλεγα FE μόνο και μόνο επειδή είναι και 5G...

 

Όταν η μπαταρία out of the box στο iphone 12 είναι απλά οκ δε θέλω να φανταστώ τι θα γίνει μετά τον 3ο χρόνο

Το s20 fe έχει πολύ καλύτερη αυτονομία

Για αυτό το αναφέρω ως πιο future proof στο κομμάτι αυτό

Επίσης για την 5ετια, σίγουρα ένα iPhone θα γεράσει καλύτερα, αλλά κοστίζει και σχεδόν τα διπλάσια, οπότε όσον αφορά την ερώτηση αν το iPhone 12 προσφέρει vfm η απάντηση είναι όχι

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

ε οχι και κοστιζει σχεδον τα διπλασια μη τρελαθουμε.. κοντα στα 7 κατοσταρικα κανει το 5g

 

Και γιατί εστιάζεις στο 5g και οχι στο 4g που κοστίζει 540?

 

edit

Έχεις δίκαιο, τώρα είδα ότι αναφέρεται στο 5g, οπότε πάσο

 

Στα 7 κατοσταρικα σίγουρα δεν αποτελεί την καλύτερη αγορά το s20 fe

Edited by suspect21
οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

Και γιατί εστιάζεις στο 5g και οχι στο 4g που κοστίζει 540?

 

διοτι το 5g εχει βαλει πανω πανω στον τιτλο ο ts..:rolleyes:

aka bill_thes
Link to comment
Share on other sites

διοτι το 5g εχει βαλει πανω πανω στον τιτλο ο ts..:rolleyes:

 

Έκανα edit προηγουμένως

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

Έκανα edit προηγουμένως

 

οκ.. παντως ειναι πολυ αξιολογο τηλεφωνο, αν πεσει κοντα στα 500 το 5g θα ειναι ιδανικη επιλογη. κι εγω το σκεφτομουν

aka bill_thes
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...