Jump to content

NOVA 5G


p_k
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

9 ώρες πριν, panos.k2 said:

Δεν υπάρχει αισθητή διαφορα για παράδειγμα της Ν78 στα 3500 με την Ν78 στα 3700

Τεχνικα υπάρχει, απλά είναι μηδαμινή. 

Εκει που υπάρχει διαφορά είναι στα 50MHz N78 με τα 100MHz. Τα 50 έχουν λίγο χαμηλότερες ταχύτητες και λίγο καλύτερη διεισδυτικότητα. Στην πράξη χάνεται λίγο πιο δυσκολα το σημα των 50 η 40MHz της Ν78 συγκριτικά με τα 100 MHz

Η πράσινη όταν το σημα της Β3 εξασθενεί, «βάζει μπροστα» τη Β3 των 10MHz που έχει κάπως καλύτερο σημα από αυτή των 20MHz. Έτσι ακριβώς θα λειτουργούν και τα εξτρα 40 και 50 MHz N78 των άλλων δυο 

Έχεις μέλλον εσύ (ελπίζω να μην είναι μόνο θεωρία).

Από αύριο μαζί μου, μέσα (Radio network planning), αλλά και έξω στον πραγματικό "κόσμο" των radios...

"Φοβέρα θέλατε κουφάλες..." - Στάθης Ψάλτης

Link to comment
Share on other sites

5G απέναντι απο το ΠΑΜΑΚ, έξω από τη φοιτητική λέσχη ΑΠΘ. 
Η Cosmote έχει τις διπλές ταχύτητες σε Download και για Upload… είδα πάνω από 100Mbps. 

 

IMG_1563.thumb.png.d9bb2f3379eb8ca186849f0603eb5bb4.png

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, Nikolas14 said:

5G απέναντι απο το ΠΑΜΑΚ, έξω από τη φοιτητική λέσχη ΑΠΘ. 
Η Cosmote έχει τις διπλές ταχύτητες σε Download και για Upload… είδα πάνω από 100Mbps. 

 

IMG_1563.thumb.png.d9bb2f3379eb8ca186849f0603eb5bb4.png

Μια χαρά είναι το Download πιστεύω επειδή δεν πάει σε αυτές τις ταχύτητες η νόβα στη περιοχή μου ακόμα και με τη Ν78,το upload για τα κλαματα .

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, elkons said:

Μια χαρά είναι το Download πιστεύω επειδή δεν πάει σε αυτές τις ταχύτητες η νόβα στη περιοχή μου ακόμα και με τη Ν78,το upload για τα κλαματα .

5G Εγνατία με Εθν. Αμύνης στο Συντριβάνι 

IMG_1568.thumb.png.15da61827651f609387bf639e3716742.png

ΕΛΤΑ Κούριερ Βασιλίσσης Ολγας 48, πριν τη διασταύρωση με την Στρ. Καλλιδοπούλου. 

IMG_1569.thumb.png.b503ba0b53da871fc5aca647b05ff89b.png
 


 

 

Edited by Nikolas14

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

32 minutes ago, p_k said:

ΦΟΟΦ, Φλώρινα 

 

Screenshot_2024-08-23-19-24-42-236_org.zwanoo.android.speedtest.jpg

Screenshot_2024-08-23-19-24-37-550_org.zwanoo.android.speedtest.jpg

Φοοφ; Ν78 σωστά;; λογω του upload το λέω το Download για Ν78 έτσι και έτσι, eBn έχουμε βλέπω είναι ανοιχτό Netmonster 

Link to comment
Share on other sites

Just now, p_k said:

Screenshot_2024-08-23-19-22-50-143_cz.mroczis.netmonster.jpg

Ωραίος, ευχαριστώ !

Κοντά είναι η κεραία, θα μπορούσε αντί για 800αρα να κάνει συνδυασμό 2100+2100πχ για καλύτερη απόδοση, γενικά όμως είναι μια χαρά. 

Link to comment
Share on other sites

Μα το θεό βρε Νόβα δε ξέρω αν πρέπει να σε συγχαρώ ή να στην πω.

Αγιος Στέφανος Αθήνα με κάλυψη από Καπανδρίτι στα 8.7κμ χωρίς οπτική επαφή σε εσωτερικό χώρο. Οι άλλες με edge από πιο κοντινούς σταθμούς.

Πραγματικά τι ένταση χρησιμοποιούν; Είναι απίστευτο!

 

Screenshot_2024-08-24-02-53-41-569_cz.mroczis.netmonster.jpg

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, mixtri said:

Μα το θεό βρε Νόβα δε ξέρω αν πρέπει να σε συγχαρώ ή να στην πω.

Αγιος Στέφανος Αθήνα με κάλυψη από Καπανδρίτι στα 8.7κμ χωρίς οπτική επαφή σε εσωτερικό χώρο. Οι άλλες με edge από πιο κοντινούς σταθμούς.

Πραγματικά τι ένταση χρησιμοποιούν; Είναι απίστευτο!

 

Screenshot_2024-08-24-02-53-41-569_cz.mroczis.netmonster.jpg

Δεν έχει εκεί κοντά κεραίες η περιοχή;; 

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, mixtri said:

Μα το θεό βρε Νόβα δε ξέρω αν πρέπει να σε συγχαρώ ή να στην πω.

Αγιος Στέφανος Αθήνα με κάλυψη από Καπανδρίτι στα 8.7κμ χωρίς οπτική επαφή σε εσωτερικό χώρο. Οι άλλες με edge από πιο κοντινούς σταθμούς.

Πραγματικά τι ένταση χρησιμοποιούν; Είναι απίστευτο!

 

Screenshot_2024-08-24-02-53-41-569_cz.mroczis.netmonster.jpg

Σε ποιο σημείο;;; το λέω επειδή στην είσοδο του Αγίου Στεφάνου η Cosmote παίζει μπάλα καλύτερα, 4G+ 200mbps με ενα απλό Galaxy A34 δεν τα λες και λίγα ,με Nova είχα ένα Edge. Εκτύπωση μ κάνει πάντως και από Καπανδρίτι .

Γενικά όλες μέσα στον αγ Στέφανο είναι μάπα, εθνική κομπλέ 

Άστα τσίτα είναι κ εγώ στη γέφυρα της Χαλκίδας για κάποιο λόγο η νόβα με πέταξε Θήβα μετά Ε και ακολουθεί εκτός. 

Edited by elkons
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Chrischal1908 said:

Δεν έχει εκεί κοντά κεραίες η περιοχή;; 

Έχει αλλά είναι δύσκολο το σημείο Χρήστο. 

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, elkons said:

Σε ποιο σημείο;;; το λέω επειδή στην είσοδο του Αγίου Στεφάνου η Cosmote παίζει μπάλα καλύτερα, 4G+ 200mbps με ενα απλό Galaxy A34 δεν τα λες και λίγα ,με Nova είχα ένα Edge. Εκτύπωση μ κάνει πάντως και από Καπανδρίτι 

Άστα τσίτα είναι κ εγώ στη γέφυρα της Χαλκίδας για κάποιο λόγο η νόβα με πέταξε Θήβα μετά Ε και ακολουθεί εκτός. 

Θα πρότεινα εάν μπορείς να πάρεις κάποιο flagship είτε Samsung είτε Xiaomi θα δείς διαφορά! 

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, elkons said:

Σε ποιο σημείο;;; το λέω επειδή στην είσοδο του Αγίου Στεφάνου η Cosmote παίζει μπάλα καλύτερα, 4G+ 200mbps με ενα απλό Galaxy A34 δεν τα λες και λίγα ,με Nova είχα ένα Edge. Εκτύπωση μ κάνει πάντως και από Καπανδρίτι 

Άστα τσίτα είναι κ εγώ στη γέφυρα της Χαλκίδας για κάποιο λόγο η νόβα με πέταξε Θήβα μετά Ε και ακολουθεί εκτός. 

Ναι σε εξωτερικό χώρο ή κοντά στα παράθυρα εκεί που μένω είναι πολύ καλή η κοσμοτε. Αλλά σε εσωτερικό χώρο πάμε edge. Ο άγιος Στέφανος έχει πολλές πλευρές και ανάλογα με το που βλέπεις έχεις και κάλυψη.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Just now, mixtri said:

Ναι σε εξωτερικό χώρο ή κοντά στα παράθυρα εκεί που μένω είναι πολύ καλή η κοσμοτε. Αλλά σε εσωτερικό χώρο πάμε edge. Ο άγιος Στέφανος έχει πολλές πλευρές και ανάλογα με το που βλέπεις έχεις και κάλυψη.

Κατέβασαν κεραίες;;

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Chrischal1908 said:

Κατέβασαν κεραίες;;

Όχι όχι, έτσι ήταν πάντα 🙂 απλά η Νόβα κάνει Μάτζικ με ένταση. Γενικά είμαι χαρούμενος. Μακάρι να πατούσαν και οι άλλες την ένταση. Δηλαδή εντάξει, ας αλλάξει ο νόμος επιτέλους. 3dB είναι τρελή διαφορά.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Chrischal1908 said:

Θα πρότεινα εάν μπορείς να πάρεις κάποιο flagship είτε Samsung είτε Xiaomi θα δείς διαφορά! 

S22 U σ κάνει; Όταν πήγα είχα κ αυτό αλλά για το CellMapper, το Α34 για καμιά μέτρηση έτσι για τη πλάκα να το τεστάρω. 

Είχαμε S22 U το πούλησα είμαι ανάμεσα σε iphone 14 pro ή Galaxy S24 U θα δείξει.

2 minutes ago, mixtri said:

Όχι όχι, έτσι ήταν πάντα 🙂 απλά η Νόβα κάνει Μάτζικ με ένταση. Γενικά είμαι χαρούμενος. Μακάρι να πατούσαν και οι άλλες την ένταση. Δηλαδή εντάξει, ας αλλάξει ο νόμος επιτέλους. 3dB είναι τρελή διαφορά.

Σωστός εγώ με πράσινη πχ σε σημεία οριακά 123dBm λειτουργεί στα δεδομένα κάπως δια μαγείας, αν είχαν παραπάνω ισχύ θα ήταν καλύτερα σίγουρα και θα υπήρχε λίγο πιο πυκνή η κάλυψη. 

Πρόκειται να γίνει κάτι σύντομα με το συγκεκριμένο νόμο ή μπα. ; 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, elkons said:

S22 U σ κάνει; Όταν πήγα είχα κ αυτό αλλά για το CellMapper, το Α34 για καμιά μέτρηση έτσι για τη πλάκα να το τεστάρω. 

Είχαμε S22 U το πούλησα είμαι ανάμεσα σε iphone 14 pro ή Galaxy S24 U θα δείξει.

iPhone iPhone 🙂 Πολύ σωστή δικτυακή λειτουργία. Βέβαια δεν έχεις καλό field test app αλλά οκ...

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, mixtri said:

iPhone iPhone 🙂 Πολύ σωστή δικτυακή λειτουργία. Βέβαια δεν έχεις καλό field test app αλλά οκ...

Γενικά δεν ξέρω πολλά αππ iPhone, ένα iPhone 11 είχα παλιότερα.  Το κακό είναι πως δεν μπορώ να βάλω Netmonster δεν ξέρω αν υπάρχει κάτι αντίστοιχο για IPhone 

Edited by elkons
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, elkons said:

field test app εννοείς σχετικά με τις μετρήσεις με απλές συσκευές; αν ναι θέλω πολύ να δω και σε αυτές πως πάει το δίκτυο, όταν βλέπω 1+Gbps σε μια συσκευή μη Flagship από τις πιο απλές της αγοράς και γενικά υψηλές ταχύτητες χαίρομαι περισσότερο αππ το να βγάλω αυτή τη ταχύτητα με μια Flagship 

Γενικά οι flagship συσκευές δε σημαίνει ότι θα είναι πάντα καλύτερες. Απλά στα iPhones είναι εγγυημένη η λειτουργία των band combos και ότι δε θα έχεις περίεργη συμπεριφορά σε κάποια bands.

Πχ στο poco X6 pro με Mediatek έχεις καλό RF αλλά γενικά θέματα με combos υπάρχουν 🙂

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Just now, mixtri said:

Γενικά οι flagship συσκευές δε σημαίνει ότι θα είναι πάντα καλύτερες. Απλά στα iPhones είναι εγγυημένη η λειτουργία των band combos και ότι δε θα έχεις περίεργη συμπεριφορά σε κάποια bands.

Πχ στο poco X6 pro με Mediatek έχεις καλό RF αλλά γενικά θέματα με combos υπάρχουν 🙂

Κατάλαβα, το έχω παρατηρήσει και σε πολλούς γνωστούς με iPhone δεν τρώνε "κολλήματα " στο δίκτυο δηλαδή περίεργη συμπεριφορά με τα combo στο LTE και κρατούν παραπάνω τη Ν78 σε δύσκολο σημείο . Ευχαριστώ για τις συμβουλές 

Κοίτα στην Ελλάδα που δεν έχουμε mmwave δεν θα δούμε τρελές διαφορές δικτυακά με flagship συσκευές συγκριτικά με μια απλή 5g συσκευή. Στο 4G+ ναι.

Θα δώσω ένα παράδειγμα που βασίζεται σε αληθινό γεγονός. 

5G [Cosmote]

Galaxy a15 5g 19ms 1001/150

Galaxy S22 U 17ms 1099/177

4G+ [Cosmote]

Galaxy a15 5g 28ms 110/78

Galaxy S22 U 21ms 210/99

Στη στάθμη σήματος ακριβώς τα ίδια dBm βρίσκονται, έχω δει Edge και στις 3 με το S22 U αρκετές φορές σε μερικές περιοχές που πάντα με πετάει σε οποιαδήποτε συσκευή. 

Αυτά που είπα παραπάνω και με Cosmote και με Nova και με Vodafone το έχω παρατηρήσει και πάντα έτσι είναι. 

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πριν, elkons said:

Κατάλαβα, το έχω παρατηρήσει και σε πολλούς γνωστούς με iPhone δεν τρώνε "κολλήματα " στο δίκτυο δηλαδή περίεργη συμπεριφορά με τα combo στο LTE και κρατούν παραπάνω τη Ν78 σε δύσκολο σημείο . Ευχαριστώ για τις συμβουλές 

Κοίτα στην Ελλάδα που δεν έχουμε mmwave δεν θα δούμε τρελές διαφορές δικτυακά με flagship συσκευές συγκριτικά με μια απλή 5g συσκευή. Στο 4G+ ναι.

Θα δώσω ένα παράδειγμα που βασίζεται σε αληθινό γεγονός. 

5G [Cosmote]

Galaxy a15 5g 19ms 1001/150

Galaxy S22 U 17ms 1099/177

4G+ [Cosmote]

Galaxy a15 5g 28ms 110/78

Galaxy S22 U 21ms 210/99

Στη στάθμη σήματος ακριβώς τα ίδια dBm βρίσκονται, έχω δει Edge και στις 3 με το S22 U αρκετές φορές σε μερικές περιοχές που πάντα με πετάει σε οποιαδήποτε συσκευή. 

Αυτά που είπα παραπάνω και με Cosmote και με Nova και με Vodafone το έχω παρατηρήσει και πάντα έτσι είναι. 

iPhone 14 Pro έχω, εξαιρετική συσκευή. Εγώ θα ψαχνόμουν και για 15 σειρά.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Τι έχουν κάνει οι τύποι και από Χαλκίδα πιάνει Μαλακάσα 😂😂

Απίστευτο..

Screenshot_20240826_020859_CellMapper.thumb.jpg.fcc50bffc676e67be9c7afa1d658a99f.jpg

πρόκειται για τη 13049 που δεν αναγνωρίζω στη φωτογραφία που είναι η κεραία. Τέτοια ισχύ θέλουμε και από τις άλλες εταιρίες δεν γίνεται να έχω κεραία στα 1,4 χλμ και να έχω-120dBm σε σημεία μέσα στο σπίτι 😅

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...