Jump to content

NOVA 5G


p_k
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

43 minutes ago, p_k said:

Κωτσόβολος Πυλαίας (ΙΚΕΑ) 

 

Screenshot_20230816-181457.png

Screenshot_20230816-201150.png

Γιατί είναι disconnected?

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Gv2008 said:

Γιατί είναι disconnected?

Αυτό δεν το γνωρίζω, μου έχει τύχει πάντως να κάνω μία μέτρηση να βγάλει disconnected το 5g και στην επόμενη μέτρηση να το δείξει κανονικά ενεργό. 

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα!!για τριτη χρονια διακοπες με την οικογενια...νεοι πορροι πλαταμωνας..το δυκτιο καθε χρονο κ καλητερο...με φουλ κοσμο...eff353ebc404ee3be230ceba5c9dbaf1.jpg8af79c1cc5535c77ebccc793a279e47b.jpg

Στάλθηκε από το RMX3474 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Και Ν78 βλέπω. 

Η Πιερία είναι δύναμη. 

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Για την Πιερία, και συγκεκριμένα για την "Σήραγγα" το beachόμπαρο κάτω από το κάστρο του Πλαταμώνα. Ας μας δώσει κάποιος μια εικόνα σε δυνατότητα κλήσεων και λειτουργικών δεδομένων. Έτσι από περιέργεια ή/και για να γελάσει κάθε πικραμένος...

Ο Νίκος αν τον βγάλει ο δρόμος και μπορεί.

Edited by memoriesradio

"Φοβέρα θέλατε κουφάλες..." - Στάθης Ψάλτης

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, memoriesradio said:

Για την Πιερία, και συγκεκριμένα για την "Σήραγγα" το beachόμπαρο κάτω από το κάστρο του Πλαταμώνα. Ας μας δώσει κάποιος μια εικόνα. Έτσι από περιέργεια...

Είναι ωραίος προορισμός; Δεν ήξερα ότι έχει τέτοιο πράγμα, μου εξαπτεις την περιέργεια. 

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, p_k said:

Είναι ωραίος προορισμός; Δεν ήξερα ότι έχει τέτοιο πράγμα, μου εξαπτεις την περιέργεια. 

Ωραίος περιορισμός, αλλά κλήσεις και δεδομένα, καπούτ ή με φουλ πρόβλημα, πέρυσι και χωρίς κόσμο. Είχε χοντρό θέμα η κυρά Wind εκεί.

"Φοβέρα θέλατε κουφάλες..." - Στάθης Ψάλτης

Link to comment
Share on other sites

Just now, memoriesradio said:

Ωραίος περιορισμός, αλλά κλήσεις και δεδομένα, καπούτ ή με φουλ πρόβλημα, πέρυσι και χωρίς κόσμο. Είχε χοντρό θέμα η κυρά Wind εκεί.

Τότε να το φτιάξει. 

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, p_k said:

Τότε να το φτιάξει. 

Πέρασε ένας χρόνος, γι' αυτό ρωτάω αν θα μπορούσαμε να έχουμε μια (αντικειμενική) εικόνα για το σήμερα..

Το συγκεκριμένο σημείο είναι τυφλό και αρκετά δύσκολο. Όπως επίσης τι ψάρια πιάνει και η κόκκινη, γιατί η πράσινη σίγουρα θα έχει όλο και κάποιο micro εκεί δίπλα.

Edited by memoriesradio

"Φοβέρα θέλατε κουφάλες..." - Στάθης Ψάλτης

Link to comment
Share on other sites

Μπήκα και διάβασα, ωραίο μέρος. Από θάλασσα δεν ξέρω τι λέει, ως προορισμός είναι πολύ πρωτότυπος. 

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Μπήκα και διάβασα, ωραίο μέρος. Από θάλασσα δεν ξέρω τι λέει, ως προορισμός είναι πολύ πρωτότυπος. 
ειναι κατι διαφορετικο...αν καταφερω κ παω θα σας πω..αυριο θα κινηθω πρως αγιο παντελειμωνα!

Στάλθηκε από το RMX3474 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, p_k said:

Μπήκα και διάβασα, ωραίο μέρος. Από θάλασσα δεν ξέρω τι λέει, ως προορισμός είναι πολύ πρωτότυπος. 

Πόσα μέρη έχω να σου μάθω ακόμη...

Επίσης προβληματικό σημείο με πολύ χαμηλές ταχύτητες πέρυσι, τα Μεσάγγαλα.

Edited by memoriesradio

"Φοβέρα θέλατε κουφάλες..." - Στάθης Ψάλτης

Link to comment
Share on other sites

Γηράσκω αεί διδασκόμενος 🤓

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, p_k said:

Γηράσκω αεί διδασκόμενος 🤓

Έτσι!

"Φοβέρα θέλατε κουφάλες..." - Στάθης Ψάλτης

Link to comment
Share on other sites

Αυτές οι παραλίες είναι εντελώς άγνωστες για εμένα και θα ήθελα πολύ να πάω. 

Μέχρι ολυμπιακή ακτή έχω πάει. 

Είμαι φαν της ενδοχώρας (εσωτερικό Θεσσαλίας) 

Edited by p_k

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Αυτές οι παραλίες είναι εντελώς άγνωστες για εμένα και θα ήθελα πολύ να πάω. 
Μέχρι ολυμπιακή ακτή έχω πάει. 
Είμαι φαν της ενδοχώρας (εσωτερικό Θεσσαλίας) 
ειναι τελεια κ με πολυ κοσμο!


Στάλθηκε από το RMX3474 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, memoriesradio said:

Πόσα μέρη έχω να σου μάθω ακόμη...

Επίσης προβληματικό σημείο με πολύ χαμηλές ταχύτητες πέρυσι, τα Μεσάγγαλα.

Έχω πάει πριν 5-6 χρόνια πολύ κακές ταχύτητες είχε. 

2 ώρες πριν, memoriesradio said:

Για την Πιερία, και συγκεκριμένα για την "Σήραγγα" το beachόμπαρο κάτω από το κάστρο του Πλαταμώνα. Ας μας δώσει κάποιος μια εικόνα σε δυνατότητα κλήσεων και λειτουργικών δεδομένων. Έτσι από περιέργεια ή/και για να γελάσει κάθε πικραμένος...

Ο Νίκος αν τον βγάλει ο δρόμος και μπορεί.

Για το Gallaria λες, πήγα όταν πρωτοανοιξε και έχω αρκετό καιρό. Θυμαμαι που είχε θέμα και με κλήσεις. Αν κατέβω κανένα ΣΚ θα δώσω feedback.

2 ώρες πριν, vasilhs_lamia said:

καλησπερα!!για τριτη χρονια διακοπες με την οικογενια...νεοι πορροι πλαταμωνας..το δυκτιο καθε χρονο κ καλητερο...με φουλ κοσμο...eff353ebc404ee3be230ceba5c9dbaf1.jpg8af79c1cc5535c77ebccc793a279e47b.jpg

Στάλθηκε από το RMX3474 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Ήμουν στο Venus χθες για την ζωντανή μουσική και σήμερα το πρωί. Άψογη η Nova εκεί και έχει κεραίες. Ανοιχτωσιά κι ολας χωρίς εμπόδια, Ν1 σίγουρα τερματισμένη αλλά όπως έγραψα το 64QAM σε Upload και μη δυνατότητα CA χαλάει όλη την εικόνα. Ενώ το Download είναι τρομακτικά καλό για τα δεδομένα της περιοχής και της Nova.

Πλαταμώνα επίσης είναι άψογη, εκτός από το κομμάτι στο Yacht και στο Stavento. Χθες πέρασα αργά μετά τις 3 και πέρα από τον κόσμο με πέταγε σε Edge,αναγκαστικά έβαλα την πρασινη κάρτα που έχω backup.

2 ώρες πριν, memoriesradio said:

Πέρασε ένας χρόνος, γι' αυτό ρωτάω αν θα μπορούσαμε να έχουμε μια (αντικειμενική) εικόνα για το σήμερα..

Το συγκεκριμένο σημείο είναι τυφλό και αρκετά δύσκολο. Όπως επίσης τι ψάρια πιάνει και η κόκκινη, γιατί η πράσινη σίγουρα θα έχει όλο και κάποιο micro εκεί δίπλα.

Ακριβώς, κεραία έχει η Nova αλλά στη Σκοτίνα και επειδή είπες τυφλό σημείο δύσκολη πολύ. Η Cosmote είναι πίτα και παίζει άψογα χρόνια τώρα. 

1 ώρα πριν, p_k said:

Αυτές οι παραλίες είναι εντελώς άγνωστες για εμένα και θα ήθελα πολύ να πάω. 

Μέχρι ολυμπιακή ακτή έχω πάει. 

Είμαι φαν της ενδοχώρας (εσωτερικό Θεσσαλίας) 

Να κατέβεις από Κατερίνη μέχρι Νέους Πόρους για μπανιο, η θάλασσα είναι καλή, επιλογές για φαγητό και ποτό έχει και οι τιμές σε προϊόντα και υπηρεσίες είναι τα μισά  από την Χαλκιδική τουλάχιστον.

Επισης ελάχιστη χρέωση σε ξαπλώστρες κλπ έχουν συγκεκριμένα μαγαζια.

Edited by Nikolas14

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Nikolas14 said:

Έχω πάει πριν 5-6 χρόνια πολύ κακές ταχύτητες είχε. 

Για το Gallaria λες, πήγα όταν πρωτοανοιξε και έχω αρκετό καιρό. Θυμαμαι που είχε θέμα και με κλήσεις. Αν κατέβω κανένα ΣΚ θα δώσω feedback.

 

Α να γεια σου! Γαλαρία, σήραγγα, τρένο περνούσε όπως κι αν το λένε...

Τσέκαρέ το όταν και αν μπορέσεις. Πολύ bler το συγκεκριμένο σημείο.

"Φοβέρα θέλατε κουφάλες..." - Στάθης Ψάλτης

Link to comment
Share on other sites

Ημέρα Δεκαπενταύγουστου στην Νέα Καλλικράτεια στη Χαλκιδική. Σε roof garden  bar με Nova είχα 4G σήμα και download 1,5 Mbps. Το upload ούτε που υπήρχε. Γυρίζω σε cosmote την σύνδεση (iPhone 13 με eSim ως δεύτερη καρτα) και πιάνω 5G με 346 Mbps download και 49 Mbps upload. Όχι απλά η μέρα με την νύχτα. Εδώ μιλάμε για διαφορά τεράστια. Γιατί η Nova είναι τόσο χάλια πλέον; Το παρατηρώ και σε άλλες περιοχές της Θεσσαλονίκης πλέον. Καθόλου καλές ταχύτητες. Δεν θα έπρεπε να έχει γυρίσει σε 5G σε τέτοιες περιοχές; 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Μπορεί κάποιος αν γνωρίζει να μας εξηγήσει τον λόγο που η νοβα έχει μόνο Β28 και όχι Ν28;
Μισές δουλειές κάνουν με Β28 πάντως. 
Επισης με αφορμή αυτό να πω πως πιστεύω ότι με το φασμα που Έχει κατοχυρώσει, η εταιρεία είναι καταδικασμένη να είναι 2η ή 3η. 1η σε ταχυτητες δεν θα γίνει με αυτό το λιγοστό φασμα. Συνολικά 100MHz στην Ν78 όταν άλλος ανταγωνιστής εχει 200MHz. 
 

Μη μιλήσω για τη Β3. 

Edited by panos.k2
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, giocha said:

Ημέρα Δεκαπενταύγουστου στην Νέα Καλλικράτεια στη Χαλκιδική. Σε roof garden  bar με Nova είχα 4G σήμα και download 1,5 Mbps. Το upload ούτε που υπήρχε. Γυρίζω σε cosmote την σύνδεση (iPhone 13 με eSim ως δεύτερη καρτα) και πιάνω 5G με 346 Mbps download και 49 Mbps upload. Όχι απλά η μέρα με την νύχτα. Εδώ μιλάμε για διαφορά τεράστια. Γιατί η Nova είναι τόσο χάλια πλέον; Το παρατηρώ και σε άλλες περιοχές της Θεσσαλονίκης πλέον. Καθόλου καλές ταχύτητες. Δεν θα έπρεπε να έχει γυρίσει σε 5G σε τέτοιες περιοχές; 

Ίδια κατάσταση και στα Φλογητά.... Παραλία Διονυσίου όμως πάει αρκετά καλά με μέγιστη ταχύτητα σε ώρες μη αιχμής έως 110Mbps.

Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, vasilhs_lamia said:

ξερουμε τι σημενη το cell 1 cell20 κτλ?61bb53151cb354084bc23cbb4c41b37a.jpg

Στάλθηκε από το RMX3474 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Τα cells είναι οι κυψέλες.

Θα σου το εξηγήσω στην πράξη. Η κάθε κεραια εκπέμπει χ cells και το καθένα δίνει κάλυψη σε μια συγκεκριμένη περιοχή. Δηλαδη η ευρύτερη περιοχή που καλύπτει μια κεραια «κομματιάζεται» σε cells. Αυτό έχει ως αποτέλεσμα να ειναι αποτελεσματική η κάλυψη και να μην υπαρχει ευκολα συμφόρηση. 

Edited by panos.k2
Link to comment
Share on other sites

Τα cells είναι οι κυψέλες.

Θα σου το εξηγήσω στην πράξη. Η κάθε κεραια εκπέμπει χ cells και το καθένα δίνει κάλυψη σε μια συγκεκριμένη περιοχή. Δηλαδη η ευρύτερη περιοχή που καλύπτει μια κεραια «κομματιάζεται» σε cells. Αυτό έχει ως αποτέλεσμα να ειναι αποτελεσματική η κάλυψη και να μην υπαρχει ευκολα συμφόρηση. 
ευχαριστω για την απαντηση!


Στάλθηκε από το RMX3474 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...