Jump to content

Τι ισχύει με το λεγόμενο πέναλτι αποχώρησης σε συμβόλαιο


Alekos871
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα

Το συμβολαίο μου της σταθερής τηλεφωνίας ληγει σε 5 μηνες

Με παιρνουν τηλεφωνο ανταγωνιστριες εταιριες και μου προτεινουν να παω σε αυτους χωρις να πληρωσω την ρητρα αποχώρησης.

Χαρακτηριστικα μου λενε οτι αλλαξε ο νομος απο 1-1-2019 και οτι το ποσο της ρητρας παραμενει στην εταιρια σου και αν ξανα γυρίσεις τοτε το πληρωνεις.

Ξερει καποιος που να ειχε το αντοιστιχο θεμα τι ισχυει η και τι εκανε;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Τι άλλο θα σκαρφιστούν για να πουλήσουν :lol::lol::lol:

Προφανώς και θα πληρώσεις ρήτρα αποχώρησης αν φύγεις πρίν τη λήξη του συμβολαίου σου.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

Το συμβολαίο μου της σταθερής τηλεφωνίας ληγει σε 5 μηνες

Με παιρνουν τηλεφωνο ανταγωνιστριες εταιριες και μου προτεινουν να παω σε αυτους χωρις να πληρωσω την ρητρα αποχώρησης.

Χαρακτηριστικα μου λενε οτι αλλαξε ο νομος απο 1-1-2019 και οτι το ποσο της ρητρας παραμενει στην εταιρια σου και αν ξανα γυρίσεις τοτε το πληρωνεις.

Ξερει καποιος που να ειχε το αντοιστιχο θεμα τι ισχυει η και τι εκανε;

Ευχαριστώ

 

Μην τα πιστεύεις αυτά, αν αποσυνδεθείς πριν τη λήξη του συμβολαίου σαφώς θα χρεωθείς. Καλό είναι να ζητήσεις το αντίγραφο του συμβολαίου σου ή της τελευταίας ανανέωσης, αν δεν το έχεις κρατήσει. Εκεί έχει ένα πίνακα που γράφει τι θα χρεωθείς ανάλογα το μήνα αποσύνδεσης.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

Το συμβολαίο μου της σταθερής τηλεφωνίας ληγει σε 5 μηνες

Με παιρνουν τηλεφωνο ανταγωνιστριες εταιριες και μου προτεινουν να παω σε αυτους χωρις να πληρωσω την ρητρα αποχώρησης.

Χαρακτηριστικα μου λενε οτι αλλαξε ο νομος απο 1-1-2019 και οτι το ποσο της ρητρας παραμενει στην εταιρια σου και αν ξανα γυρίσεις τοτε το πληρωνεις.

Ξερει καποιος που να ειχε το αντοιστιχο θεμα τι ισχυει η και τι εκανε;

Ευχαριστώ

 

Να σου στείλουν στο email τον ΝΟΜΟ, να τον μάθουμε και εμείς.

ΥΓ. Εσύ, στο συμβόλαιο δεν ξέρεις τι ρήτρα έχεις υπογράψει ?

Link to comment
Share on other sites

Οι εταιρίες δίκιο έχουν. Σαν ιδιωτικές εταιρίες ΔΕΝ μπορούν να στείλουν χρέη στην Εφορία. Και το ποσό που θα αφήσεις θα είναι πολύ μικρό ώστε να σε κυνηγήσουν με δικαστήρια. Οπότε αν φύγεις τους πιστολιάζεις και τέλος.

 

ΑΛΛΑ.................

 

Εδώ και κάποια χρόνια έχει φτιαχτεί ο ΤΗΛΕΓΝΟΥΣ ο οποίος είναι ο αντίστοιχος Τειρεσίας των τηλεπικοινωνιών. Αν εσύ σπάσεις το συμβόλαιο και το υπόλοιπο σου είναι τέτοιο που σε κατατάσσει εκεί τότε έχεις πρόβλημα. Θα μπεις σε μαύρη λίστα και απλά θα μείνεις εκεί που είσαι. 'Οταν τελειώσει το συμβόλαιό σου με την εταιρία σου ΔΕΝ ΘΑ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΠΑΣ ΠΟΥΘΕΝΑ!!!!!!! Εννοείται πως η εταιρία σου θα ξέρει πως είσαι μέσα στους κακοπληρωτές οπότε χαιρετάς και όποιες εκπτώσεις είχες.

 

Γι' αυτό σκεφτόμαστε διπλά που βάζουμε υπογραφή και το κυριότερο. Εμείς ΔΕΝ είμαστε οι "έξυπνοι" και οι εταιρίες χαζές. Αυτές είναι που έχουν στρατιές δικηγόρων και διασυνδέσεις με το Νομοθέτη. Εμείς μόνο χαμένοι είμαστε από τέτοιες "εξυπνάδες".

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και κάποια χρόνια έχει φτιαχτεί ο ΤΗΛΕΓΝΟΥΣ ο οποίος είναι ο αντίστοιχος Τειρεσίας των τηλεπικοινωνιών. Αν εσύ σπάσεις το συμβόλαιο και το υπόλοιπο σου είναι τέτοιο που σε κατατάσσει εκεί τότε έχεις πρόβλημα. Θα μπεις σε μαύρη λίστα και απλά θα μείνεις εκεί που είσαι. 'Οταν τελειώσει το συμβόλαιό σου με την εταιρία σου ΔΕΝ ΘΑ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΠΑΣ ΠΟΥΘΕΝΑ!!!!!!! Εννοείται πως η εταιρία σου θα ξέρει πως είσαι μέσα στους κακοπληρωτές οπότε χαιρετάς και όποιες εκπτώσεις είχες.

 

Απο που προκύπτουν όλα αυτά τα τρομολαγνικά; Ναι, έχει φτιαχτεί για τους κακοπληρωτές ο Τηλέγνους, αλλά τι σχέση έχει αυτο με το σπάσιμο του συμβολαίου σου και τη ρητρα πρόωρης αποχώρησης;

 

Τα πραγματα είναι απλα: αν έχεις χρωστούμενα σε μια εταιρία, και κανεις φορητοτητα, πολυ απλα η εταιρία δεν προχωράει τη φορητότητα! Για τις "μαύρες λίστες" και τους "αποκλεισμούς απο εκπτώσεις" έχεις κάποια σχετική εμπειρία και τα λες;

Link to comment
Share on other sites

Απο που προκύπτουν όλα αυτά τα τρομολαγνικά; Ναι, έχει φτιαχτεί για τους κακοπληρωτές ο Τηλέγνους, αλλά τι σχέση έχει αυτο με το σπάσιμο του συμβολαίου σου και τη ρητρα πρόωρης αποχώρησης;

 

Τα πραγματα είναι απλα: αν έχεις χρωστούμενα σε μια εταιρία, και κανεις φορητοτητα, πολυ απλα η εταιρία δεν προχωράει τη φορητότητα! Για τις "μαύρες λίστες" και τους "αποκλεισμούς απο εκπτώσεις" έχεις κάποια σχετική εμπειρία και τα λες;

 

Εμένα με πήρε εισπρακτική για 43€ .

Και τώρα που το γράφω, δεν το πιστεύω.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα με πήρε εισπρακτική για 43€ .

Και τώρα που το γράφω, δεν το πιστεύω.

 

Το ποσό αυτό προέκυψε από ρήτρα πρόωρης αποχώρησης ή από καθυστέρηση πληρωμών (αν θέλεις λες).

Link to comment
Share on other sites

Το ποσό αυτό προέκυψε από ρήτρα πρόωρης αποχώρησης ή από καθυστέρηση πληρωμών (αν θέλεις λες).

 

Ούτε το ένα ούτε το άλλο.

Άλλαξα κανονικά εταιρεία το υπόλοιπο ήταν 43€. Με πήρε λοιπόν η εισπρακτική σε λιγότερο από 30 ημέρες και μου πρότεινε να δώσω τα μισά και να λήξει το θέμα.

Ακόμα, και ΤΩΡΑ αναρωτιέμαι...

Link to comment
Share on other sites

Απο που προκύπτουν όλα αυτά τα τρομολαγνικά; Ναι, έχει φτιαχτεί για τους κακοπληρωτές ο Τηλέγνους, αλλά τι σχέση έχει αυτο με το σπάσιμο του συμβολαίου σου και τη ρητρα πρόωρης αποχώρησης;

 

Τα πραγματα είναι απλα: αν έχεις χρωστούμενα σε μια εταιρία, και κανεις φορητοτητα, πολυ απλα η εταιρία δεν προχωράει τη φορητότητα! Για τις "μαύρες λίστες" και τους "αποκλεισμούς απο εκπτώσεις" έχεις κάποια σχετική εμπειρία και τα λες;

 

 

Τρομολαγνικά;;; Αν εγώ τώρα κάνω φορητότητα η εταιρία μου είναι υποχρεωμένη να με αφήσει αν έχω πληρώσει τους λογαριασμούς μου. Η μόνη προυπόθεση φορητότητας είναι ο ενεργός αριθμός. Τίποτε άλλο. Αν δεν έχεις φραγή πας όπου θες.

 

 

Για όλα τα υπόλοιπα διάβασε στο site τους

 

 

http://www.telegnous.gr/el/

Link to comment
Share on other sites

Ούτε το ένα ούτε το άλλο.

Άλλαξα κανονικά εταιρεία το υπόλοιπο ήταν 43€. Με πήρε λοιπόν η εισπρακτική σε λιγότερο από 30 ημέρες και μου πρότεινε να δώσω τα μισά και να λήξει το θέμα.

Ακόμα, και ΤΩΡΑ αναρωτιέμαι...

 

Χρυσέ μου ανθρωπε, τα 43€ που σου ζητάνε από πού προέκυψαν; Αυτό σε ρωτάω. Από το μυαλό τους το έβγαλαν;

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Τρομολαγνικά;;; Αν εγώ τώρα κάνω φορητότητα η εταιρία μου είναι υποχρεωμένη να με αφήσει αν έχω πληρώσει τους λογαριασμούς μου. Η μόνη προυπόθεση φορητότητας είναι ο ενεργός αριθμός. Τίποτε άλλο. Αν δεν έχεις φραγή πας όπου θες.

 

 

Για όλα τα υπόλοιπα διάβασε στο site τους

 

 

http://www.telegnous.gr/el/

 

Άλλα λόγια να αγαπιόμαστε! Θέλεις να απαντήσεις λίγο επί του θέματος; Ξέρεις κάποιον που τον έχει βάλει στη μαύρη λίστα ο Τηλέγνους; ΝΑ του έχουν κοπεί εκπτώσεις και προσφορές; Πετάς μια πρόταση και δεν τρέχει τίποτα?

Link to comment
Share on other sites

Χρυσέ μου ανθρωπε, τα 43€ που σου ζητάνε από πού προέκυψαν; Αυτό σε ρωτάω. Από το μυαλό τους το έβγαλαν;

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Άλλα λόγια να αγαπιόμαστε! Θέλεις να απαντήσεις λίγο επί του θέματος;

 

ΥΠΟΛΟΙΠΟ του λογαριασμού.

Ούτε πέναλτυ ούτε τίποτα.

ΥΓ. Απλά, υποθέτω ότι το έδωσαν ΑΜΕΣΩΣ στην εισπρακτική με την λογική ότι αφού έφυγε σιγά μην πληρώσει.

Link to comment
Share on other sites

ΥΠΟΛΟΙΠΟ του λογαριασμού.

Ούτε πέναλτυ ούτε τίποτα.

ΥΓ. Απλά, υποθέτω ότι το έδωσαν ΑΜΕΣΩΣ στην εισπρακτική με την λογική ότι αφού έφυγε σιγά μην πληρώσει.

 

Εντύπωση μου κάνει. Εγω σε οσες εταιρίες ήθελα να κανω φορητότητα, δεν την προχωρούσαν εαν δεν πληρωνα τον τελικο λογαριασμό με τους οποιους συμψηφισμους οφειλών. Το οποιο είναι και πιο λογικό και πιο οικονομικο απο το να αναθετουν στις εισπρακτικές.

Link to comment
Share on other sites

Εντύπωση μου κάνει. Εγω σε οσες εταιρίες ήθελα να κανω φορητότητα, δεν την προχωρούσαν εαν δεν πληρωνα τον τελικο λογαριασμό με τους οποιους συμψηφισμους οφειλών. Το οποιο είναι και πιο λογικό και πιο οικονομικο απο το να αναθετουν στις εισπρακτικές.

Μα ΔΕΝ έκανα φορητότητα.

Είχε ΛΗΞΕΙ το συμβόλαιο.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα με πήρε εισπρακτική για 43€ .

Και τώρα που το γράφω, δεν το πιστεύω.

 

Απο αυτο εμείς έπρεπε να καταλάβουμε οτι:

-το ποσό αφορούσε απλήρωτο υπόλοιπο λογαριασμού

-δεν έχεις κάνει φορητότητα

-εχεις συμβόλαιο που δε το εχεις σπασει

 

Εμ γράφεις ασχετα σε νήμα που μιλαει για το πέναλτι σε σπάσιμο συμβολαίου το οποίο συνδέεται με φορητότητα, εμ θες να καταλάβουμε τι εννοείς μυρίζοντας τα νυχια μας...

Link to comment
Share on other sites

Εμένα με πήρε εισπρακτική για 43€ .

 

Και τώρα που το γράφω, δεν το πιστεύω.

Από 10 και μετά σε κυνηγάνε(τον φίλο μου έτρεξαν για 17 ευρώ δικαστήρια όταν έκανα αποχώρηση από συμβόλαιο πλήρωσε ένα ποσό και του έμειναν αυτά τα 17 ευρώ )

Έτσι ουσιαστικά στην καλύτερη θα γλυτώσεις κάνα 10 ευρώ σε όλες της άλλες περιπτώσεις θα σε κηνηγανε

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Την ανανέωση την εκανα τηλεφωνικα,χωρις να λαβω συμβολαιο για να μπορω να γνωρίζω και τους ορους πχ για το πεναλτι

Μπορω να κανω κατι τωρα;

Link to comment
Share on other sites

Την ανανέωση την εκανα τηλεφωνικα,χωρις να λαβω συμβολαιο για να μπορω να γνωρίζω και τους ορους πχ για το πεναλτι

Μπορω να κανω κατι τωρα;

 

αμε μπορείς αλλά πρέπει να το κυνηγήσεις με δικηγόρο (θα πάρει μερικά χρόνια αλλά θα βρεις το δίκαιό σου)

Link to comment
Share on other sites

Την ανανέωση την εκανα τηλεφωνικα,χωρις να λαβω συμβολαιο για να μπορω να γνωρίζω και τους ορους πχ για το πεναλτι

Μπορω να κανω κατι τωρα;

Νομικα η μη γνωση των ορων και των νομων ειναι εναντιον σου.
αμε μπορείς αλλά πρέπει να το κυνηγήσεις με δικηγόρο (θα πάρει μερικά χρόνια αλλά θα βρεις το δίκαιό σου)
Επαγγελεσαι δικηγορος;

 

 

Σχετικα με χρεη ,να γνωριζεται οτι διαταγη πληρωμης μπορει να κανει ο οποιοσδηποτε,ειδικα αν ειναι δικηγορικο γραφειο και κυνηγαει μυγες."Δεν θα του κοστισει τιποτα".

Edited by vasilllios
Link to comment
Share on other sites

Νομικα η μη γνωση των ορων και των νομων ειναι εναντιον σου.Επαγγελεσαι δικηγορος;

 

 

Σχετικα με χρεη ,να γνωριζεται οτι διαταγη πληρωμης μπορει να κανει ο οποιοσδηποτε,ειδικα αν ειναι δικηγορικο γραφειο και κυνηγαει μυγες."Δεν θα του κοστισει τιποτα".

 

εγω οχι ο ξαδελφος ναι........

 

εγώ πάντα ειμαι της άποψης για τόσο μικρο ποσό να τα πληρώσει να τελειώνει το παραμύθι

 

ένα παράδειγμα στην πρώτη καραντίνα έφαγα 150 ευρώ πρόστιμο για δικαβαλο στην μηχανή (καθώς δεν υπηρχε καν στην ανακοίνωση και ο κόσμος δεν το ήξερε ήταν λάθος του αστυνομικού.. πήρα τηλέφωνο απλά να ρωτήσω αν ειναι ετσι όντος και θέλει διαδικασία ) για να μου το διαγράψουν έπρεπε να πάω στο τμήμα να κάνω διαδικασία μετά να την κάνω ηλεκτρονικά κλπ (κοινός να γα...θω στο τρέξιμο)

απλά τα πλήρωσα ηλεκτρονικα και τελος (Για κάτι ψορο 150 ευρω δεν θα χαλάσω την ψυχολογία μου η οποία δεν θα επανέλθει ποτέ ξανά αν καθόμαστε και ασχολούμαστε με τετοια)

Link to comment
Share on other sites

εγω οχι ο ξαδελφος ναι........

 

εγώ πάντα ειμαι της άποψης για τόσο μικρο ποσό να τα πληρώσει να τελειώνει το παραμύθι

 

ένα παράδειγμα στην πρώτη καραντίνα έφαγα 150 ευρώ πρόστιμο για δικαβαλο στην μηχανή (καθώς δεν υπηρχε καν στην ανακοίνωση και ο κόσμος δεν το ήξερε ήταν λάθος του αστυνομικού.. πήρα τηλέφωνο απλά να ρωτήσω αν ειναι ετσι όντος και θέλει διαδικασία ) για να μου το διαγράψουν έπρεπε να πάω στο τμήμα να κάνω διαδικασία μετά να την κάνω ηλεκτρονικά κλπ (κοινός να γα...θω στο τρέξιμο)

απλά τα πλήρωσα ηλεκτρονικα και τελος (Για κάτι ψορο 150 ευρω δεν θα χαλάσω την ψυχολογία μου η οποία δεν θα επανέλθει ποτέ ξανά αν καθόμαστε και ασχολούμαστε με τετοια)

 

Εγω δεν θα το πλήρωνα καν,θα εκανα διαδικασια να σβηστεί.

Για το ηθικό κομματι και μονο,δεν ειναι τα 150€.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν θα το πλήρωνα καν,θα εκανα διαδικασια να σβηστεί.

Για το ηθικό κομματι και μονο,δεν ειναι τα 150€.

 

να γλιτώσω 150 να πληρώσω 1500 για ψυχίατρο δεν λέει (κάποια πράγματα ειναι ποιο πολύτιμα)

το μοναδικό πράγμα που θα με ικανοποιούσε ηθικά ήταν να έδιωχναν τελείως τον αστυνομικό από το σόμα αυτό ναι θα το κυνηγούσα οσο και να έπαιρνε οσα έξοδα και να χρειαζόταν να κάνω ........ το αλλο δεν

Edited by egodemis
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Από Cosmote έκανα αίτηση φορητότητας σε Vodafone και διαπίστωσα πριν διακοπεί το σήμα μου ότι μου είχαν πει κάποια ψέμματα όσον αφορά τα νέα συμβόλαια. Έκανα αμέσως υπαναχώρηση ακολουθώντας τις διαδικασίες που οι ίδιοι μου ανέφεραν, επιβεβαιώνοντας ότι δεν θα υπάρξει κανένα πέναλτι διακοπής. Έλαβα και τα σχετικά SMS για το ορθό της διαδικασίας. Την επόμενη ημέρα χάθηκε το σήμα και αναγκάστηκα μέχρι να ξαναέρθει το νέο σήμα της Cosmote να χρησιμοποιήσω την κάρτα της Vodafone (2 γραμμές κινητής), αφού επικοινώνησα ξανά με την Vodafone και μου επιβεβαίωσαν και πάλι ότι πρόκειται για λάθος και δεν θα υπάρξει καμία χρέωση. Σήμερα έλαβα τον λογαριασμό της Vodafone με τα πάγια 143€!!

 

Υπάρχει κάποιο email τους να κάνω καταγγελία; Και αν δεν ακυρώσουν τον λογαριασμό να δω μήπως με ΕΕΤΤ; Δεν θα προσπαθήσω με τηλέφωνα αφού φαίνεται καθαρά ότι παρότι κάθε φορά καταγράφονταν οι κλήσεις είναι ανυπόληπτοι.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...