Jump to content

[CAR] VW Golf V


nickolas84
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

5)Ακομα στα εργοστασιακα xenon, συμφωνα με τις οδηγιες της Ευρωπαικης Ενωσης, ειναι υποχρεωτικο να μπει ενα συστημα που καθοδηγει εσωτερικα το φαναρι και κατ επεκταση και την δεσμη φωτος αναλογα με την κλιση του οδοστροματος, το ποσο φορτωμενο ειναι στο πορτ μπαγκαζ και γενικα αναλογα με οποιοδηποτε παραγοντα που αλλαζει την κλιση του αυτοκινητου και οδηγει στο τυφλωμα των απενταντι οδηγων! Αυτο επιτυγχανεται με ενα αισθητηρα που βρισεται στον πισω αξονα του αυτοκινητο και μετραει συνεχως τις κλισεις το αμαξωματος...

 

 

Aυτό είναι η βασικότερη διαφορά...

 

Σε έναν δρόμο με ανωμαλίες αν ο πίσω έχει απλά φώτα έχεις την αίσθηση πως σου "παίζει" τα φώτα.

Αν έχει xenon χωρίς την αυτόματη ρύθμιση (τα περισσότερα αν όχι όλα τα after-market) σε τυφλώνει ΑΣΧΗΜΑ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 9,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ρε τι του λέτε του παιδιού και το αγχώνετε??? Ακου στο βασικό εξοπλισμο! Οχι φυσικά...εξτρά είναι και αξίζει όπως είπε ο φίλος...Αλήθεια τί χρώμα το πήρες?

 

Asmodeus σ' αγαπάει πολύ ο πατέρας σου!:p

 

 

Υ.Γ: Πίστεύω να έχεις καταλάβει οτι σου πήρε το GT... Καλορίζικο!:happy:

 

Ουτε καν χρωμα δεν μου λεει!!!Ολα λεει εκπληξη και μου ειπε οτι 99,9% θα μαρεσει πολυ!!!Απο το στομα σου και στου θεου ταυτι!!!!Και σου υποσχομαι βολτα οποτε θες και κερασμα για καφε και ας μην σε ξερω αν ειναι το GT!!!!:D

Link to comment
Share on other sites

Την τελευταία φορά που εφοδίασα το Golf Gt μου με βενζίνη αποφάσισα να ελέγξω αν η κατανάλωση που δείχνει το trip ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα. Έτσι μηδένισα τη συνολική ένδειξη κατανάλωσης μέχρι τη στιγμή που ξαναγέμισα το ρεζερβουάρ, δηλ.σήμερα. Το αποτέλεσμα ήταν το εξής:

To trip έδειχνε μέση κατανάλωση 9,3 l/100km ενώ εγώ όπως την υπολόγισα (34,32 lit, 305 km) είναι

11,3 l/100km. Tελικά τι συμβαίνει; Είναι ψευδή τα στοιχεία που εμφανίζει το trip;

 

Κάτι που έχω παρατηρήσει, γενικότερα... αν έχεις μηδενίσει πρόσφατα τα Km του trip (είναι δηλαδή λίγα), στο ρελαντί ανεβαίνει η μέση κατανάλωση? δέκατα βέβαια αλλά ανεβαίνει? Στο αναφέρω για να δω αν γράφει σταματημένο ή όχι?

Δεν πάμε να γκρεμίσουμε αυτούς που μας γκρέμισαν, πάμε να τους δείξουμε πως δεν πέσαμε.

Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα, θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγο πείρας.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Ουτε καν χρωμα δεν μου λεει!!!Ολα λεει εκπληξη και μου ειπε οτι 99,9% θα μαρεσει πολυ!!!Απο το στομα σου και στου θεου ταυτι!!!!Και σου υποσχομαι βολτα οποτε θες και κερασμα για καφε και ας μην σε ξερω αν ειναι το GT!!!!:D

 

Καλοταξιδο! Νομιζω οτι η ταπετσαρια με ασημι ριγα που αναφερεις στο αλλο thread δεν μπαινει στο GT. Απ' οτι θυμαμαι οταν το παρηγγειλα υπηρχαν 2 επιλογες για ταπετσαρια, με ανθρακι ή κοκκινες ριγες. Μπορει βεβαια αυτο να εχει αλλαξει.

Link to comment
Share on other sites

Κάτι που έχω παρατηρήσει, γενικότερα... αν έχεις μηδενίσει πρόσφατα τα Km του trip (είναι δηλαδή λίγα), στο ρελαντί ανεβαίνει η μέση κατανάλωση? δέκατα βέβαια αλλά ανεβαίνει? Στο αναφέρω για να δω αν γράφει σταματημένο ή όχι?

Otan to ECON sto klimatismo einai apenergopoihmeno h Katanalwsh auksanete.

 

Genika to xeimona to ECON prepei na einai energopoihmeno!!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Την τελευταία φορά που εφοδίασα το Golf Gt μου με βενζίνη αποφάσισα να ελέγξω αν η κατανάλωση που δείχνει το trip ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα. Έτσι μηδένισα τη συνολική ένδειξη κατανάλωσης μέχρι τη στιγμή που ξαναγέμισα το ρεζερβουάρ, δηλ.σήμερα. Το αποτέλεσμα ήταν το εξής:

To trip έδειχνε μέση κατανάλωση 9,3 l/100km ενώ εγώ όπως την υπολόγισα (34,32 lit, 305 km) είναι

11,3 l/100km. Tελικά τι συμβαίνει; Είναι ψευδή τα στοιχεία που εμφανίζει το trip;

 

Καλημέρα φίλε!

Πώς είσαι σίγουρος για το 34.32lit ?

Εγώ που έχω το GT με την απλή οθόνη ενδείξεων δεν λέει κατανάλωση σε λίτρα. Άρα αν πας στο βενζινάδικο και βάλεις 34 λιτρα πώς ξέρεις πότε ακριβώς τα έχεις κάψει αυτά? Με 4-5 λίτρα απόκλιση φτάνεις στο 9,3 l/100km που λεει το trip computer...

 

Otan to ECON sto klimatismo einai apenergopoihmeno h Katanalwsh auksanete.

 

Genika to xeimona to ECON prepei na einai energopoihmeno!!

 

Ο dealer που το αγόρασα μου είπε κι εμένα ότι το χειμώνα το ECON να είναι πατημένο. (είναι κάτι σαν τον κλασικο ανεμιστήρα...). Το καλοκαίρι αν θέλουμε air condition δεν το πατάμε...

Επίσης στο ρελαντί, ο κινητήρας καίει 0.5l/h άρα αν τον έχεις 1 ώρα ρελαντι έκαψες 0.5λίτρα κάνοντας 0km ...

Link to comment
Share on other sites

Καλοταξιδο! Νομιζω οτι η ταπετσαρια με ασημι ριγα που αναφερεις στο αλλο thread δεν μπαινει στο GT. Απ' οτι θυμαμαι οταν το παρηγγειλα υπηρχαν 2 επιλογες για ταπετσαρια, με ανθρακι ή κοκκινες ριγες. Μπορει βεβαια αυτο να εχει αλλαξει.

 

Μηπως υπαρχει καποιο υφασμα με αλλο χρωμα ριγας που μπαινει στο GT

Link to comment
Share on other sites

Μηπως υπαρχει καποιο υφασμα με αλλο χρωμα ριγας που μπαινει στο GT

 

Με μια γρηγορη αναζητηση στο http://www.vw.gr ειδα οτι για το TSI οι επιλογες σε υφασμα (το ονομαζει 'Limit') ειναι Ανθρακι (ZS) και Κοκκινο-Ανθρακι (ZT). Για το GT (το ονομαζει 'Brick') ειναι Ανθρακι (RS) και Κοκκινο-Ανθρακι (RT). Οποτε μιλαμε για διαφορετικα υφασματα αλλα σε ιδια χρωματα. Παντως απορω πως αντεχεις, εγω στη θεση σου θα εψαχνα για το δελτιο παραγγελιας του αυτοκινητου. Αν το εχει κρυψει θα τον βασανιζα αμειλικτα μεχρι να μιλησει :D

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση ακόμα.

 

Όταν ανοίγετε τα φώτα και ταυτόχρονα ανοίγει ο φωτισμός του ταμπλώ ακούγεται ενας συνεχής θόρυβος σαν να περνάει το ρεύμα?

 

Φυσιολογικό μου φαίνεται αλλά απλά ρωτάω για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο.

 

Το παρατήρησα όταν το αυτοκίνητο δούλευε στο ρελαντί και δεν είχε θόρυβο.

Link to comment
Share on other sites

Με μια γρηγορη αναζητηση στο http://www.vw.gr ειδα οτι για το TSI οι επιλογες σε υφασμα (το ονομαζει 'Limit') ειναι Ανθρακι (ZS) και Κοκκινο-Ανθρακι (ZT). Για το GT (το ονομαζει 'Brick') ειναι Ανθρακι (RS) και Κοκκινο-Ανθρακι (RT). Οποτε μιλαμε για διαφορετικα υφασματα αλλα σε ιδια χρωματα. Παντως απορω πως αντεχεις, εγω στη θεση σου θα εψαχνα για το δελτιο παραγγελιας του αυτοκινητου. Αν το εχει κρυψει θα τον βασανιζα αμειλικτα μεχρι να μιλησει :D

 

Δεν αντεχω....Το δελτιο παραγγελειας το εχει αφησει στην δουλεια του:cry: .Βεβαια η αλλη λυση ειναι να παω απο την VW στην Συγγρου που το παρεγγειλε:shifty: ...Αλλα αποτι δειχνει η συμπεριφορα του προς GT τον κοβω γιατι ηξερε οτι αυτο ηθελα ετσι κι αλλιως....Τωρα ολα ειναι πιθανα:ninja:

Link to comment
Share on other sites

Αλλα αποτι δειχνει η συμπεριφορα του προς GT τον κοβω γιατι ηξερε οτι αυτο ηθελα ετσι κι αλλιως....Τωρα ολα ειναι πιθανα:ninja:

 

Αsmodeus GT έχει παραγγείλει και μήν το πεις ουτε του παπά...:happy:

 

Η αλήθεια είναι οτι εγω δεν θα άντεχα...Θα έκανα έφοδο στο γραφείο!:lol:

 

Υ.Γ: Πειραιώτης και εγώ, περιμένω GT, άρα ο καφές που έλεγες μετατρέπεται σε τσάι που θα κεράσουμε τους άλλους!!:ninja:

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση ακόμα.

 

Όταν ανοίγετε τα φώτα και ταυτόχρονα ανοίγει ο φωτισμός του ταμπλώ ακούγεται ενας συνεχής θόρυβος σαν να περνάει το ρεύμα?

 

Φυσιολογικό μου φαίνεται αλλά απλά ρωτάω για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο.

 

Το παρατήρησα όταν το αυτοκίνητο δούλευε στο ρελαντί και δεν είχε θόρυβο.

Kai emena mou to kanei, kai de kserw an einai normal h kati faulty!

 

Exeis ais8hthres parkarismatos? Eixa parei na rwthsw kai mou eipan pws isis ftaiei to beeperaki tou ais8hthra to opoio pernaei konta apo ekei kai sauto ofeilete o 8orubos?

 

Akouei kanenas alos afto to 8orubo?(Akougete mesa apo to diakopth pou anoigoun ta fwta, otan einai anoixta ta fwta)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Παιδια μην γελασετε με αυτο που θα ρωτησω αλλα θελω μια σιγουρη και αμεση απαντηση!Το GT εχει τεμπελι στον βασικο εξοπλισμο ή το πληρωνεις εξτρα?:cry:

To plhrvneis extra wpos kai sto TSI, 169 E alla aksizei ta lefta toy !!!!!

Egw to exw ballei !!!

 

Δεν αντεχω....Το δελτιο παραγγελειας το εχει αφησει στην δουλεια του:cry: .Βεβαια η αλλη λυση ειναι να παω απο την VW στην Συγγρου που το παρεγγειλε:shifty: ...Αλλα αποτι δειχνει η συμπεριφορα του προς GT τον κοβω γιατι ηξερε οτι αυτο ηθελα ετσι κι αλλιως....Τωρα ολα ειναι πιθανα:ninja:

To GT σου πηρε ο πατερας σου να ξερεις ειναι σιγουρο !!!

 

 

TSI 140 ...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά πάντως έβγαλε μια προσφορά η VW την προηγούμενη εβδομάδα και μεταξύ άλλων δίνει υποβραχιόνιο (τεμπέλη) προσφορά στο 1.4 FSI (90 άλογα)!:worry:

 

 

 

 

 

 

(Πρόκειται περί...πλάκας...! )

Δεν πάμε να γκρεμίσουμε αυτούς που μας γκρέμισαν, πάμε να τους δείξουμε πως δεν πέσαμε.

Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα, θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγο πείρας.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα φίλε!

Πώς είσαι σίγουρος για το 34.32lit ?

Εγώ που έχω το GT με την απλή οθόνη ενδείξεων δεν λέει κατανάλωση σε λίτρα. Άρα αν πας στο βενζινάδικο και βάλεις 34 λιτρα πώς ξέρεις πότε ακριβώς τα έχεις κάψει αυτά? Με 4-5 λίτρα απόκλιση φτάνεις στο 9,3 l/100km που λεει το trip computer...

 

Είμαι σίγουρος διότι, την προτελευταία φορά που έβαλα βενζίνη, γέμισα το ρεζερβουάρ full και ταυτόχρονα μηδένισα το trip. Την τελευταία φορά που έβαλα βενζίνη είδα ότι πήρε 34,32 lit από την ένδειξη της αντλίας βενζίνης, άρα αυτά έκαψε το αυτοκίνητο μεταξύ των δύο γεμισμάτων. Εαν κάνεις μια απλή μέθοδο των τριων θα καταλάβεις αυτό που έγραψα παραπάνω...;)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους!

 

Με τη σειρά μου να συγχαρώ κι εγώ όλα τα παιδιά για τη δημιουργία αυτού του ωραίου και χρήσιμου forum!

 

Από χθες είμαι και εγω πλέον κάτοχος tsi sportline!! Όσον αφορά τον ήχο που βγαίνει από τα φώτα όταν αυτά είναι ανοιχτά και η μηχανή σβηστή τον έχω παρατηρήσει κι εγώ. Στο ρελαντί δεν ακούγεται τίποτα. Ούτε όταν με σβηστή μηχανή έχω σβηστά φώτα και αναμμένα τα εσωτερικά φώτα μπροστά απ' τον καθρέφτη. Οπότε ελπίζω να είναι κάτι το φυσιολογικό. Παρεπιπτόντως το αυτοκίνητο έχει αισθητήρες παρκαρίσματος,αν αυτό παίζει καποιο ρόλο στα ηλεκρτολογικά(χωρίς να γνωρίζω κάτι).. Αυτά!!;) :D

You don't score until you score.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

έκανα επιτέλους ένα test drive για το jetta 1.4 tsi 140hp

 

Ρε παιδιά (δεν έχω ξαναοδηγήσει αυτοκίνητο με turbo) μου φάνικε κάπως ....

 

Το γκάζι δεν έχει άμεση απόκριση (διάβασα και τα λεγόμενα παραπάνω)

 

Α. . και η μέση καταλάνωση (σε νορμαλ οδήγηση) μου έδειξε 12λ/100 !!!!

VW Jetta 1.4 TSI :happy: ΜΙΟ Α501

 

Looking into the future . . . You can see your self !

 

George M.

Link to comment
Share on other sites

Είμαι σίγουρος διότι, την προτελευταία φορά που έβαλα βενζίνη, γέμισα το ρεζερβουάρ full και ταυτόχρονα μηδένισα το trip. Την τελευταία φορά που έβαλα βενζίνη είδα ότι πήρε 34,32 lit από την ένδειξη της αντλίας βενζίνης, άρα αυτά έκαψε το αυτοκίνητο μεταξύ των δύο γεμισμάτων. Εαν κάνεις μια απλή μέθοδο των τριων θα καταλάβεις αυτό που έγραψα παραπάνω...;)

 

Προϋπόθεση για να έχεις σωστή μέτρηση είναι να φουλάρεις και την πρώτη φορά και την δευτερη μέχρι πάνω, γιατί μερικές φορές ο βενζινάς δεν έχει υπομονή να γεμίσει εντελώς το ρεζερβουάρ (αν αφρίζει η βενζίνη, διακόπτεται η τροφοδοσία και πρέπει να αφήσει να καθίσει κλπ). Έτσι υπάρχει πιθανότητα να βάλεις την δευτερη φορά είτε περισσότερη είτε λιγότερη βενζίνη από την πρώτη.

Πιό ακριβές αποτέλεσμα θα έχεις αν κάψεις σχεδόν όλο το ρεζερβουαρ και προσέξεις να φουλάρει ο βενζινάς τελείως και τις δυό φορές.

Εγώ το έχω κάνει δυό φορές και η απόκλιση από το trip ήταν μικρή (περίπου 0,2 lt)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

έκανα επιτέλους ένα test drive για το jetta 1.4 tsi 140hp

 

Ρε παιδιά (δεν έχω ξαναοδηγήσει αυτοκίνητο με turbo) μου φάνικε κάπως ....

 

Το γκάζι δεν έχει άμεση απόκριση (διάβασα και τα λεγόμενα παραπάνω)

 

Α. . και η μέση καταλάνωση (σε νορμαλ οδήγηση) μου έδειξε 12λ/100 !!!!

 

Πραγματικά ή πρώτη επαφή με το ηλεκτρικό γκάζι είναι... κάπως. Μόλις το συνηθίσεις δεν θα σου κάνει εντύπωση (και κυρίως το θέμα της ανταπόκρισης)

Η κατανάλωση, σε πολύ μικρές διαδρομές (και μαλιστα αν είναι μικρές ταχύτητες) μπορεί να είναι μεγάλη.Είδες σε τι απόσταση (πόσα χλμ) αντιστοιχεί η κατανάλωση και με τι μέση ωριαία ταχύτητα?

Link to comment
Share on other sites

Aυτό είναι η βασικότερη διαφορά...

 

Σε έναν δρόμο με ανωμαλίες αν ο πίσω έχει απλά φώτα έχεις την αίσθηση πως σου "παίζει" τα φώτα.

Αν έχει xenon χωρίς την αυτόματη ρύθμιση (τα περισσότερα αν όχι όλα τα after-market) σε τυφλώνει ΑΣΧΗΜΑ.

Το συστημα αυτο δεν αντιλαμβανεται τις στιγμιαιες ανωμαλιες που μπορει να εχει ενας δρομος!! Το αυτοκινητο περναει τοσο αστραπιαια απο αυτες που το φαναρι δεν προλαβαινει να αντιδρασει...

Το συστημα αυτο αντιλαμβανεται πιο.. "μονιμες" κλισεις οπως απο το φορτωμα του πορτ μπαγκαζ η το ταξιδι με 5 ατομα μεσα στο αυτοκινητο!! Αλλα οποιος εινια συνειδητοποιημενος και σεβεται τους αλλους οδηγους θα πρεπει να ρυθμιζει την δεσμη ακομα και με αλογονου λαμπες!! Εγω τουλαχιστον αυτο κανω...

Link to comment
Share on other sites

Ρε τι του λέτε του παιδιού και το αγχώνετε??? Ακου στο βασικό εξοπλισμο! Οχι φυσικά...εξτρά είναι και αξίζει όπως είπε ο φίλος...Αλήθεια τί χρώμα το πήρες?

 

Asmodeus σ' αγαπάει πολύ ο πατέρας σου!:p

 

 

Υ.Γ: Πίστεύω να έχεις καταλάβει οτι σου πήρε το GT... Καλορίζικο!:happy:

 

To GT σου πηρε ο πατερας σου να ξερεις ειναι σιγουρο !!!

 

Ειχατε δικιο ρε μαγκες τελικα!GT παρεγγειλε μου εδειξε το δελτιο παραγγελιας μιας και εδωσε 1500 ευρω προκαταβολη και ολα ταλλα μετα.24678 στοιχισε!!!!!!!:D Και δωρο συναγερμος και αισθητηρες παρκαρισματος στο χρωμα του προφυλακτηρα.....Η μονη εκπληξη ειναι το χρωμα!Ελπιζω να ειναι κατι καλο!(μου απεκλεισε το μαυρο μονο γιατι του φανηκε οτι δεν εκανε αντιθεση με τον προφυλακτηρα)

Link to comment
Share on other sites

skeftomai na doso to golfaki 2001 montelo kai na paro...to new 170 ps.alla to skeftomai giati 1400 k 170 ps einai ligo trelo.exei provlimata einai axiopisto;ematha pos kaiei ladia;isxiei;

 

το δικο μου 8000 χιλιομετρα το μονο προβλημα που εχει ειναι οτι θελει βενζινη για να δουλεψει!!!ειναι αυτο σωστο???ολα τα αυτοκινητα αυτο κανουν???πως την πατησα ετσι εγω??

βασικα δεν εχω ακουσει tsi να καιει λαδι.βεβαια υπαρχουν και εξερεσεις πιστευω

 

οσο για τα φωτα δεν εχω ακουσει να κανουν κανεναν ηχο.εχω και παρκτρονικ

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...