Jump to content

[CAR] VW Golf V


nickolas84
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 9,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Τον Δεκεμβριο περιμενω το 4ο παιδι μου

Χμ, τελικά δεν ξέρω αν σε ζηλεύω που μπορείς να αποκτήσεις φτηνά το GTI :p (no offence, just kidding)

 

τα FSI καινε λαδια?

ΝΑΙ! Έχω φίλο που έχει συμπληρώσει έως και ένα λίτρο στα 1.000χλμ.

 

και τελος τι αυτοκινητο τελικα εχεις?

GT. Στα τελευταία 500 posts...

 

που ειναι τα μειονεκτηματα και που τα πλεονεκτηματα μεταξυ των GT και GTI?

Αυτά που έγραψα λίγο-πολύ. Το GTI πιο απόλυτο, πιο σκληρό και πιο γρήγορο, το GT πιο καθημερινό, πιο άνετο και κάπως πιο αργό. Διαλέγεις και παίρνεις!

 

ποια η διαφορα της καταναλωσης που κανουν?

Το GT γύρω στα 10 λίτρα και το GTI γύρω στα 13,5. Kαι οι δύο τιμές είναι μετρήσεις από τον υπολογιστή ταξιδίου στο δικό μου και σε ενός φίλου, και όχι τι λέει το τάδε περιοδικό.

 

Από αυτά που μου λες πάντως μάλλον για GT σε κόβω, παρά για GTI, που είναι πιο κατάλληλο για στρίψες παρά για γρήγορα προσπεράσματα. Εγώ είμαι 25 (χωρίς παιδιά!) οπότε αν θέλεις πάρε το GTI, σου δίνω 900€ και ανταλλάζουμε! Πέρα από την πλάκα, μην αφήνεις απέξω και το TSI πάντως, εάν βέβαια σε ενδιαφέρει και η τιμή κτήσης...

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς ισχύει! Έχω παραγγείλει το TSI και το ήθελα σε ανθρακί αλλά μου είπαν πρέπει να περιμένω 6 μήνες :wacko: !!!

 

Οπότε πήρα μαύρο που θα μου έρθει σε 1,5 μήνα ίσως και νωρίτερα... :cool:

 

Παιδιά εγώ παρείγγειλα το Gt αρχές Σεπτέμβρη και μου είπαν ότι θα το έχω μέσα Δεκέμβρη...

 

1) Παιδιά, καλό είναι να ρωτάτε και αλλού, μπορεί να σας πουν διαφορετικά πράγματα. Συνήθως κοιτάνε να διώξουν αυτά που έχουν περισσότερα, οπότε σας κατευθύνουν προς τα εκεί, ενώ η συμπεριφορά της Kosmocar προς τον εκάστοτε αντιπρόσωπο διαφέρει. Αν ο Χ κάνει 5.000 και ο Ψ κάνει 500 πωλήσεις το χρόνο, ποιός νομίζετε ότι θα έχει προτεραιότητα στην επιλογή των αυτοκινήτων για τους πελάτες του; Γι' αυτό, ΠΟΤΕ ξανά αυτοκίνητο από επαρχία... Πας στους 4-5 μεγάλους της Αθήνας και κάνεις δουλειά σου...

 

2) Εγώ μετάνιωσα για το μαύρο χρώμα. Μπορεί να είναι το καλύτερο όλων όταν είναι καθαρό, αλλά -φευ- δεν είναι ποτέ καθαρό. Το πλένεις και μετά από μισή ώρα έχει αρχίσει να μαζεύει σκόνη...

Link to comment
Share on other sites

1) Παιδιά, καλό είναι να ρωτάτε και αλλού, μπορεί να σας πουν διαφορετικά πράγματα. Συνήθως κοιτάνε να διώξουν αυτά που έχουν περισσότερα, οπότε σας κατευθύνουν προς τα εκεί, ενώ η συμπεριφορά της Kosmocar προς τον εκάστοτε αντιπρόσωπο διαφέρει. Αν ο Χ κάνει 5.000 και ο Ψ κάνει 500 πωλήσεις το χρόνο, ποιός νομίζετε ότι θα έχει προτεραιότητα στην επιλογή των αυτοκινήτων για τους πελάτες του; Γι' αυτό, ΠΟΤΕ ξανά αυτοκίνητο από επαρχία... Πας στους 4-5 μεγάλους της Αθήνας και κάνεις δουλειά σου...

 

2) Εγώ μετάνιωσα για το μαύρο χρώμα. Μπορεί να είναι το καλύτερο όλων όταν είναι καθαρό, αλλά -φευ- δεν είναι ποτέ καθαρό. Το πλένεις και μετά από μισή ώρα έχει αρχίσει να μαζεύει σκόνη...

 

Εχει δικιο ο φιλος εγω στην αρχη το TSI ηθελα να το παρω απο επαρχια αλλα μου λεγαν "διαφορα περιεργα" μαλλον για να σπρωξουν το stock που ειχαν!

Ετσι και εγω κατεβηκα αθηνα πηγα στην karenta και το πηρα απο εκει, χωρις "διαφορα περιεργα"!!!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Dj_aris

 

Το θεματάκι με την μικρή απόκλιση του τιμονιού το τακτοποίησες?

 

Στα πλαίσια των όσων έγραψα παραπάνω για τις αντιπροσωπείες της επαρχίας, ο δικός μου δεν είναι συνεργάσιμος. Εγώ, από την πλευρά μου, δε μπορώ να τον παρακαλάω πότε θα φτιάξει το μηχάνημά του για να το πάω. Παράλληλα, δεν εμπιστεύομαι να το πάω και έξω να μου το φτιάξουν, γιατί είναι τόσο μικρή η απόκλιση που φοβάμαι ότι μπορεί να το κάνουν χειρότερο.

 

Συμπεράσματα:

1) θα μάθω να ζω με το προβληματάκι (έχω και σοβαρότερα εξάλλου, όπως 2 μικρά χτυπήματα στο καπό από πετραδάκια μπροστινών),

2) ο συγκεκριμένος αντιπρόσωπος έχασε έναν (τουλάχιστον) πελάτη. Ο πατέρας μου μάλλον κλίνει προς το TSI, αλλά -μαντέψτε- θα το πάρει από αλλού...

 

Σε μια εποχή που όλα τα αυτοκίνητα τείνουν να γίνουν ίδια, περιορίζοντας τις διαφορές τους λίγο πολύ στην εμφάνιση, οι συμπληρωματικές υπηρεσίες πριν και μετά την πώληση δείχνουν να έχουν περσισσότερη αξία παρά ποτέ...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω και παλι, DJ_aris , εγω κλινω μαλλον στο gti....Δεν ξερω...ειλικρινα εχω μπερδευτει ...για δυο κυριος λογους...1) Γιατι δεν ξερω κατα ποσο θα ειναι αξιοπιστος ενας κινητηρας 1.4 με 170 αλογα μετα απο 4-5 χρονια και 2) με τα ολοενα καινουργια μοτερ με διαφορετικες ιπποδυναμεις που βγαζει τελευταια η VW ...παντως επειδη σκοπευω να κρατησω το νεο Golf για χρονια, μαλλον με το GTI ,εκτος ολων των αλλων , θα ειμαι παντα κορυφη....σωστα?
Link to comment
Share on other sites

Ναι, αλλα να περιμενεις λιγο καιρο ακομα μεχρι να ερθει η επετειακη εκδοση για τα 30 (νομιζω!) χρονια του GTi... Ετσι θα εχεις και 230 αλογα απο το ιδιο μοτερ, και τα πισω φωτα του R32 και κατι αλλες λεπτομεριες! Το θεμα ειναι ομως οτι θα ξεχωριζεις απο τα υπολοιπα GTi..

 

Καλοταξιδο λοιπον! Να προτεινω σε αυτο το σημειο να το παρεις σε Candy White χρωμα με Xenon φωτα! Ειναι απλα Π-Α-Ν-Ε-Μ-Ο-Ρ-Φ-Ο...

Αν σε "παιρνει" και οικονομικα δες και το κιβωτιο ταχυτητων DSG, δεν θα χασεις!

Link to comment
Share on other sites

Εγω με την αποκλιση του τιμονιου το πηγα στην karenta εκαναν ξανα ευθυγραμμιση ? ήμουν παρών ? αλλά πάλι το ίδιο στην ερωτηση μου είπαν πως επειδη έχουν χαμηλο προφιλ τα λάστιχα αλλα και λόγω του ότι όλοι οι δρόμοι γερνουν προς τα δεξιά προκύπτει αυτό το πρόβλημα . Σημειωτέον ότι το αυτοκινητο δεν τραβαει απλά το τιμόνι δεν είναι κέντρο όταν πηγαίνει ευθεια. Πράγμα που το επιβεβαιώσα και με λαστιχαδες.
Link to comment
Share on other sites

Επισης παιδιά όσοι θελετε να παραγγειλετε αυτοκινητο ψαξτε καλά. Εγω που ηθελα gt μαυρο με ηλιοροφη το πήρα σε τρεις εβδομαδες. Στην αρχή έλεγαν τα δικά τους για τρεις μήνες και αλλά, όταν τους πίεσα λιγο βρέθηκε αυτοκίνητο μέσα σε μία μέρα που ηταν στη νταλίκα μου είπαν χαρακτηριστικά. Και να φανταστείτε ήταν σχετικά από τα πρώτα στην Ελλάδα - τον Μάιο το παρέλαβα.
Link to comment
Share on other sites

2) Εγώ μετάνιωσα για το μαύρο χρώμα. Μπορεί να είναι το καλύτερο όλων όταν είναι καθαρό, αλλά -φευ- δεν είναι ποτέ καθαρό. Το πλένεις και μετά από μισή ώρα έχει αρχίσει να μαζεύει σκόνη...

 

Δεν είναι μόνο η σκόνη που αναφέρεις, είναι να σ'αρέσει κιόλας. Νομίζω βέβαια ότι θα είμαι ο μοναδικός τουλάχιστον στη Θεσσαλονίκη αφού δεν έχω δει άλλον. Αυτό που δεν ξέρω ακόμη είναι αν οι μαρσπιέδες είναι μαύροι ή άσπροι....:worry:

Link to comment
Share on other sites

Εγω με την αποκλιση του τιμονιου το πηγα στην karenta εκαναν ξανα ευθυγραμμιση ? ήμουν παρών ? αλλά πάλι το ίδιο στην ερωτηση μου είπαν πως επειδη έχουν χαμηλο προφιλ τα λάστιχα αλλα και λόγω του ότι όλοι οι δρόμοι γερνουν προς τα δεξιά προκύπτει αυτό το πρόβλημα . Σημειωτέον ότι το αυτοκινητο δεν τραβαει απλά το τιμόνι δεν είναι κέντρο όταν πηγαίνει ευθεια. Πράγμα που το επιβεβαιώσα και με λαστιχαδες.

 

Εννοείς ότι και μετά τον έλεγχο εξακολουθεί το τιμόνι να μην είναι κέντρο?Τι επιβεβαίωσες με τους λαστιχάδες?

Μήπως η λύση είναι ευθυγράμμιση με τον οδηγό μέσα στο αυτοκίνητο?

Έχει κανείς στο forum σχετική εμπειρία ??

Link to comment
Share on other sites

Παραθέτω ένα link που μπορεί να φανεί χρήσιμο...

 

http://www.kalogeropoulos.gr/displayProject.asp?ITMID=5307

 

Επειδή το έχω ψάξει λίγο, στις τιμές κάποιων μονάδων δεν συμπεριλαμβάνεται η επιπλέον βάση που θα τοποθετηθεί στο κενό του εργοστασιακού, το tv tuner και κάποια μικροεξαρτήματα (αυτά με βάση τα γραφόμενα στο site του συγκεκριμένου καταστήματος). Συνολική επιπλέον επιβάρυνση γύρω στα 350 ευρώ.

 

Σημαντικό 1: Εννοείται οτι αυτά που θα δείτε στο συγκεκριμένο link είναι projects (δοκιμασμένες λύσεις δηλαδή). Αυτό βέβαια δεν αποκλείει να τοποθετήσει κάποιος τη βάση και μια άλλη κεντρική μονάδα της αρεσκείας του.

 

Σημαντικό 2: Έχω μια επιφύλαξη για τα καλώδια της κεραίας του tv tuner. Μήπως χαλάνε την εσωτερική εικόνα του αυτοκινήτου (σε αυτό έχω μεσάνυχτα. ένας τεχνίτης μου είπε οτι, εκτος απο ένα μικρό τριγωνάκι στη γωνία του παρμπριζ, δε φαίνεται τίποτα απολύτως)

 

@ dj_Aris Φίλε ρίξε μια ματιά σε αυτά τα link

 

http://www.kalogeropoulos.gr/displayITM2.asp?ITMID=6411

http://www.kenwood-electronics.co.uk/products/car/cd_receivers/DPX501U/

 

Και mp3 και usb και χρωματικά κοντά στο rcd 300 και καλύτερος ήχος απο το rcd 300 και σχετικά καλή τιμή... αλλά και 500 ευρώ:(

Link to comment
Share on other sites

μου είπαν πως επειδη έχουν χαμηλο προφιλ τα λάστιχα

Α, δηλαδή και ο γείτονάς μου με την ολοκαίνουρια Cayman S με τις 18άρες πρέπει να έχει ακόμα χειρότερο πρόβλημα... τον καημένο...

 

όλοι οι δρόμοι γερνουν προς τα δεξιά

:lol: :lol: :lol:

Ως πότε θα ανεχόμαστε να μας λένε μ@λ@κίες για "τους ελληνικούς δρόμους", για τις "ειδικές κλιματολογικές συνθήκες στην Ελλάδα" κτλ;

 

Σημειωτέον ότι το αυτοκινητο δεν τραβαει απλά το τιμόνι δεν είναι κέντρο όταν πηγαίνει ευθεια. Πράγμα που το επιβεβαιώσα και με λαστιχαδες.

Γι' αυτό ακριβώς κι εγώ δεν ασχολούμαι με το ζήτημα ιδιαίτερα. Το αυτοκίνητο ΔΕΝ έχει κάποιο λειτουργικό πρόβλημα. Το όλο πρόβλημα είναι αισθητικό: Πας ευθεία με το τιμόνι -ελαφρώς- στριμμένο.

Link to comment
Share on other sites

Εγω με την αποκλιση του τιμονιου το πηγα στην karenta εκαναν ξανα ευθυγραμμιση ? ήμουν παρών ? αλλά πάλι το ίδιο στην ερωτηση μου είπαν πως επειδη έχουν χαμηλο προφιλ τα λάστιχα αλλα και λόγω του ότι όλοι οι δρόμοι γερνουν προς τα δεξιά προκύπτει αυτό το πρόβλημα . Σημειωτέον ότι το αυτοκινητο δεν τραβαει απλά το τιμόνι δεν είναι κέντρο όταν πηγαίνει ευθεια. Πράγμα που το επιβεβαιώσα και με λαστιχαδες.

ti profil exoun ta lastixa sou file mou?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, σχετικά με τα ηχητικά, ευχαριστώ για τα links, αλλά είμαι λίγο ιδιότροπος στο συγκεκριμένο θέμα. Βασικά, δε με ικανοποιεί αισθητικά οτιδήποτε άλλο πέρα από τα εργοστασιακά. Να φανταστείτε ότι αρχικά είχα παραγγείλει το 1,6 FSI και είχα βάλει RCD300 και υπολογιστή ταξιδίου plus πληρώνοντας 500€ και περιμένοντας 3,5 μήνες!

 

ΕΑΝ έβαζα κάτι, αυτό θα ήταν είτε κάποιο άλλο μοντέλο της σειράς (μιας και το RCD500 δε μου αρέσει ιδιαίτερα πλέον, μάλλον θα έβαζα το RNS300, το οποίο όμως αγγίζει τα 900€, κομπλέ και με χάρτες), ή το usb kit για το υποβραχιόνιο (για το οποίο όμως δε βρίσκω υποστήριξη στην Ελλάδα προς το παρόν). Αλλά, μάλλον δε θα βάλω τίποτα. Εξάλλου, το επόμενό μου αυτοκίνητο -όποιο κι αν είναι αυτό- θα τα έχει όλα αυτά standard.

 

Για την ώρα, αν μου την πει κάποιος για το ηχοσύστημά μου, πατάω το mute, ανοίγω τα παράθυρα και ψάχνω για τούνελ :D

Link to comment
Share on other sites

Αν θες να δωσεις κοντα στα 900€ για πηγη και να μοιαζει εργοστασιακη τοτε απλα πανε παρε μια 2DIN οθονη (kenwood, pioneer) η οποια μπαινει κουτι στο αυτοκινητο σου και θα μοιαζει σαν να βγηκε ετσι απο το εργοστασιο!!

 

Δες τα παρακατω 2 links και πες μου... Ειναι απο ετοιμες δουλειες που εχουν γινει στο Vw Golf GTi αλλα φυσικα το ιδιο πραγμα γινεται καλλιστα και στο GT! Εγω αν ηταν να δωσω τοσα λεφτα για πηγη θα εβαζα κατι τετοιο... Απλα δεν εχω τα λεφτα αυτη τη στιγμη! ;)

 

http://www.kalogeropoulos.gr/displayITM1.asp?WRTPLREDIR=1&ITMID=6532

http://www.kalogeropoulos.gr/displayITM1.asp?WRTPLREDIR=1&ITMID=6647

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που δεν ξέρω ακόμη είναι αν οι μαρσπιέδες είναι μαύροι ή άσπροι....:worry:

 

:fool: :fool: :fool: :fool:

 

Που είναι το περίεργο φίλε ypex; Το GT έχει μαρσπιέ στο χρώμα του αμαξώματος (εν προκειμένω λευκά) ενώ το GTI έχει μαύρα, που εδώ μάλλον θα ταίριαζαν καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Που είναι το περίεργο φίλε ypex; Το GT έχει μαρσπιέ στο χρώμα του αμαξώματος (εν προκειμένω λευκά) ενώ το GTI έχει μαύρα, που εδώ μάλλον θα ταίριαζαν καλύτερα.

 

Τελικά τι εννοείς dj aris ; Θα ταίριαζαν καλύτερα οι μαύροι εννοείς στο Gt;

Link to comment
Share on other sites

Τελικά τι εννοείς dj aris ; Θα ταίριαζαν καλύτερα οι μαύροι εννοείς στο Gt;

 

Όλα είναι θέμα γούστου. Προσωπικά θεωρώ ότι σε ένα λευκό αυτοκίνητο ταιριάζουν καλύτερα μαύρα παρά λευκά μαρσπιέ. Εξάλλου, το GTI δεν είναι πιο όρορφο από το GT (και στο συγκεκριμένο σημείο);

 

By the way, +1 στο Candy White GTI με xenon!

Link to comment
Share on other sites

amelidis, μια τέτοια οθόνη στο εσωτερικό του αυτοκινήτου μου πραγματικά δε μου λέει τίποτα, εκτός και αν φιλοξενεί και το αντίστοιχο σύστημα πλοήγησης, οπότε με GPS, κεραίες και χάρτες έχουν ένα συνολάκι κοντά στα 2.000 €, αν δεν κάνω λάθος. Πέρα όμως από το GPS που είναι αξιόλογο σαν εφαρμογή, το βρίσκω πραγματικά άχρηστο να έχω (ψηφιακό) δέκτη τηλεόρασης, dvd player, playstation κτλ. Αυτά δεν τα χρησιμοποιώ σπίτι μου, τι να τα κάνω στο αυτοκίνητο;!

 

Το ξέρω ότι θα με πεις ιδιότροπο, αλλά ακόμα και μια έγχρωμη οθόνη που θα παίζει εφεδάκια με τη μουσική, για μένα αλλοιώνει την εικόνα του εσωτερικού. Έτσι -δεδομένου και του κόστους της εγκατάστασης ενός GPS, που το θεωρώ απαραίτητο συνοδευτικό της οθόνης- θα προτιμήσω και πάλι το RNS300, εί δυνατόν συνοδευόμενο από τα 10 ηχεία της VW.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...