Jump to content

[CAR] VW Golf V


nickolas84
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ακουγονται διαφορα για τα φρενα του GT, αλλα εμενα μου φαινονται πολυ δυνατα και αποτελεσματικα, οποτε υποθετω οτι αναφερεστε περισσοτερο σε θεμα αισθησης στο πατημα του πενταλ παρα αποτελεσματικοτητας.

 

Η δυναμη του αυτοκινητου αποδιδεται οντως πολυ γραμμικα, αλλα εμενα συνεχιζει να με ενθουσιαζει μετα απο 7500 χιλιομετρα, τοσο ο τροπος που επιταχυνει ειδικα απο τις 2500 μεχρι τις 5000 σαλ, οσο και ο ηχος της μηχανης (ειδικα οταν ζεσταθει καλα). Φιλος μου με Mini Cooper S οδηγησε το GT και τα σχολια του ηταν τα δυνατα φρενα, ο μαλακος συμπλεκτης, και το ποσο ομαλα συνεργαζονται κομπρεσσορας κ τουρμπο. Σιγουρα η αναρτηση δεν ειναι πολυ σκληρη, αλλα πριν βιαστειτε να την αλλαξετε, εγω λεω να προσπαθησουμε (βαζω και τον εαυτο μου μεσα) να ανακαλυψουμε τις δυνατοτητες της εργοστασιακης, οι οποιες ειναι σιγουρα αρκετα μεγαλες. Και μην ξεχνατε οτι το σχετικα (με το GTI) μαλακο setup της αναρτησης ευνοει την ανεση στους βομβαρδισμενους ελληνικους δρομους, και προκαλει πιο προοδευτικες αντιδρασεις σε συνθηκες μειωμενης προσφυσης.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 9,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Kalhspera se Olous.

 

Eimai neos xrhsths sto Forum , to parakolou8w arketo kairo twra kai mporw na pw pws to briskw arketa endiaferon!!!

 

Eimai loipon kai egw (h kalutera 8a eimai kai egw) enas idiokthths toy

8aymatos autoy pou onomazete GOLF GT!!! (kata to Genarh) kai mporw na pw pws to perimenw me idiaitero en8ousiasmo, exwntas krathsei monaxa ths suginhseis pou mou prosfere, gia 20 lepta, prin 2 mhnes kata th diarkeia enos taphnou test drive.....

 

To exw emplouthsei me arketa kaloudia!!! kai ena apo auta einai kai to RCD500 me to 6aplo cd changer.

 

Edw loipon egkite kai o logos ths parembashs mou sto Forum..

 

Exw akousei poles apopseis dia to en logo sterofvniko alla 8a h8ela thn apopsh kapoiou pou tynxanei na to exei.

 

PAIZEI MP3.....?????

 

Sthn antiprosvpeia einai apolutoi pws paizei. Autos alwste einai kai o logos pou perimenw 3 1/2 mhnes twra....

 

Peite mou pws de perimnw aneu logou kai aiteias....

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

@Dj_Aris

 

 

Tην παραπάνω ιπποδύναμη δεν την θέλω για να πηγαίνω φανάρι-φανάρι όσο πιο γρήγορα γίνεται,ούτε μια στροφή των 65χλμ να την παίρνω με 75-80χλμ.Απλώς θέλω την καλύτερη δυνατή επιτάγχυνση απο τον κινητήρα,σε σημείο που να μην επηρεάζεται η ομοιογένεια κ η αξιοπιστία του αυτοκινήτου.Πιστεύεις δηλ οτι μια τέτοια βελτίωση θα χρειαζόταν αναρτήσεις και φρένα απο το GTI για να μη διαταράξει τις ισορροπίες?Διότι αυτα που γράφει ο nickolas84 με πείθουν(θέλω κ γω όμως να πειστώ!:D )

 

Πάντως όταν το παραγγείλω και το περιμένω δεν ξέρω αν θα εχω την υπομονή να μπαίνω στο forum και να σας διαβάζω:lol: :lol:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Φαινεται οτι η τεχνολογια TSI ενδεχεται να περασει στην κορυφαια εκδοση του νεου Audi TT, με κινητηρα 3.6 λιτρων και αποδοση 350bhp...

 

www.autoexpress.co.uk/news/autoexpressnews/203645/tt_gets_audis_rs_treatment.html

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ξέρει κανείς που μπορώ να βρω στο ιντερνετ πως μπορώ να περάσω μόνος μου αισθητήρες παρκαρίσματος στο αυτοκίνητο; Tίποτα photos και how to για το πως βγαίνει ο προφυλακτήρας πχ? Ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

Υπερτροφοδοτούμενο, compressor+turbo.

Diladi kai To TSI exei tourbina.Re pedia i skastra poso kostizei gia na ta topothetithei se ena TSi i se ena GT

[sIGPIC][/sIGPIC]VW Golf_TSI 1400cc 140ps + Honda Innova125 +AEK + Panserraikos = My passions
Link to comment
Share on other sites

Καλά θα ξηλώσεις μόνος σου όλες τις ταπετσαρίες (άσε τον προφυλακτήρα και τις τρύπες που θα πρέπει να κάνεις) για την καλωδίωση και θα συνδέσεις τους αισθητήρες στο ηλεκτρικό κύκλωμα του αυτοκινήτου; Εκτός αν είσαι ηλεκτρολόγος, αλλά και πάλι, δεν είναι και ότι πιο εύκολο, αν δεν ξέρεις πως ακριβώς κουμπώνουν και ξεκουμπώνουν όλα τα τμήματα του συγκεκριμένου αυτοκινήτου.

 

Επιπλέον, με δεδομένο ότι είναι hatchback και ότι δεν είναι και 5 μέτρα, δε νομίζω ότι χρειάζεσαι τους αισθητήρες πραγματικά. Βέβαια, μπορείς να ισχυριστείς ότι δε θέλεις να γρατσουνίσεις το ολοκαίνουριο αυτοκίνητό σου, οπότε με τους αισθητήρες παρκάρεις με ακρίβεια. Δε διαφωνώ, να σου υπενθυμίσω όμως ότι το Datsun Cherry (μοντέλο '79) που έχει παρκάρει ακριβώς μπροστά σου και θα κάνει όπισθεν για να βγει :shock: , μάλλον δεν έχει αισθητήρες.

 

Εξάλλου, με το κόστος των αισθητήρων βάφεις τους προφυλακτήρες σου 2-3 φορές, έτσι δεν είναι; ;)

Link to comment
Share on other sites

Εξάλλου, με το κόστος των αισθητήρων βάφεις τους προφυλακτήρες σου 2-3 φορές, έτσι δεν είναι; ;)

Με 100-150€ τους βάφεις 2-3 φορές; Δε νομίζω ;)
Link to comment
Share on other sites

Καλά θα ξηλώσεις μόνος σου όλες τις ταπετσαρίες (άσε τον προφυλακτήρα και τις τρύπες που θα πρέπει να κάνεις) για την καλωδίωση και θα συνδέσεις τους αισθητήρες στο ηλεκτρικό κύκλωμα του αυτοκινήτου; Εκτός αν είσαι ηλεκτρολόγος, αλλά και πάλι, δεν είναι και ότι πιο εύκολο, αν δεν ξέρεις πως ακριβώς κουμπώνουν και ξεκουμπώνουν όλα τα τμήματα του συγκεκριμένου αυτοκινήτου.

 

Επιπλέον, με δεδομένο ότι είναι hatchback και ότι δεν είναι και 5 μέτρα, δε νομίζω ότι χρειάζεσαι τους αισθητήρες πραγματικά. Βέβαια, μπορείς να ισχυριστείς ότι δε θέλεις να γρατσουνίσεις το ολοκαίνουριο αυτοκίνητό σου, οπότε με τους αισθητήρες παρκάρεις με ακρίβεια. Δε διαφωνώ, να σου υπενθυμίσω όμως ότι το Datsun Cherry (μοντέλο '79) που έχει παρκάρει ακριβώς μπροστά σου και θα κάνει όπισθεν για να βγει :shock: , μάλλον δεν έχει αισθητήρες.

 

Εξάλλου, με το κόστος των αισθητήρων βάφεις τους προφυλακτήρες σου 2-3 φορές, έτσι δεν είναι; ;)

 

Φίλε dj aris για την τοποθέτηση αισθητήρων δεν χρειάζεσαι ιδιαίτερες ηλεκτρολογικές γνώσεις. Κατ'αρχήν το κόστος τους μέσω Internet δεν ξεπερνά τα 50 ευρώ για ικανοποιητικό αποτέλεσμα, συμπεριμβαλομένων των εξόδων αποστολής. Η αλήθεια είναι ότι θα χρειαστείς κάποια ώρα για την τοποθέτηση τους αλλά ότι χρειαστείς θα τα βρείς στο πακέτο. (Ακόμη και το τρυπανάκι για τις τρύπες, για να μην κάνεις πειράματα.) Όσο για την ταπετσαρία δεν χρειάζεται να ξηλώσεις τίποτε.

Αυτό που δεν ξέρω από το αυτοκίνητο και θα ήθελα να μάθω είναι αν μπορώ ν'ανοίξω απ'ευθείας τρύπες στον προφυλακτήρα, χωρίς να πειραχτεί τίποτε από πίσω, ή στην άλλη περίπτωση πως βγαίνει από το αυτοκίνητο ο προφυλακτήρας. :cool:

Link to comment
Share on other sites

Kalhspera se Olous.

 

Eimai neos xrhsths sto Forum , to parakolou8w arketo kairo twra kai mporw na pw pws to briskw arketa endiaferon!!!

 

Eimai loipon kai egw (h kalutera 8a eimai kai egw) enas idiokthths toy

8aymatos autoy pou onomazete GOLF GT!!! (kata to Genarh) kai mporw na pw pws to perimenw me idiaitero en8ousiasmo, exwntas krathsei monaxa ths suginhseis pou mou prosfere, gia 20 lepta, prin 2 mhnes kata th diarkeia enos taphnou test drive.....

 

To exw emplouthsei me arketa kaloudia!!! kai ena apo auta einai kai to RCD500 me to 6aplo cd changer.

 

Edw loipon egkite kai o logos ths parembashs mou sto Forum..

 

Exw akousei poles apopseis dia to en logo sterofvniko alla 8a h8ela thn apopsh kapoiou pou tynxanei na to exei.

 

PAIZEI MP3.....?????

 

Sthn antiprosvpeia einai apolutoi pws paizei. Autos alwste einai kai o logos pou perimenw 3 1/2 mhnes twra....

 

Peite mou pws de perimnw aneu logou kai aiteias....

 

 

και εγω φιλε με το 500 το εχω παραγγειλει και θα περιμενω μεχρι φεβρουαριο να ερθει. Παιζει mp3 και ερχετε με 10 εργοστασιακα ηχεια , τωρα για την αποδοση του μην περιμενεις να ειναι κατι πολυ ιδιαιτερο, αλλωστε κανενα εργοστασιακο δεν ειναι κατι εξαιρετικο, ομως ταιριαζει πιστευω πολυ στο desighn του αυτοκινητου γι αυτο και ειπα να αφησω το εργοστασιακο

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Πολυ συντομα θα παραλάβω το καινουργιο μου αυτοκινητο απο την αντιπροσωπεια.

Συνηθως σε τετοιες περιπτωσεις λογο ενθουσιασμου-συγκινησης ξεχναμε να ελεξουμε σωστα αυτο που αγοραζουμε.

 

Τι θα πρεπει να προσεξω σε ενα καινουργιο golf gt για να μην την πατησω;

 

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Πολυ συντομα θα παραλάβω το καινουργιο μου αυτοκινητο απο την αντιπροσωπεια.

Συνηθως σε τετοιες περιπτωσεις λογο ενθουσιασμου-συγκινησης ξεχναμε να ελεξουμε σωστα αυτο που αγοραζουμε.

 

Τι θα πρεπει να προσεξω σε ενα καινουργιο golf gt για να μην την πατησω;

 

Ευχαριστω.

 

:blink:

 

Έλεγξε αν υπάρχουν μέσα τα δυο turbo... :lol:

Τι ρωτάς ρε συ; Ό,τι θα έλεγχες σε οποιοδήποτε άλλο αυτοκίνητο...

Link to comment
Share on other sites

http://www.bb-automobiltechnik.de/bb2004/en/produkte/motoren/vw/golf/V/mvw_golf_v_14tsi.php

 

Ρίξτε μια ματιά περίπου στη μέση...

 

Με 998 ευρώπουλα και μικρές αλλαγές (το +0,2 bar νομίζω πως δεν θα επιβαρύνει πολύ τον κινητήρα) έχεις 200 αλόγατα.

Link to comment
Share on other sites

200 άλογα με 1000e και παίρνεις και 2e ρέστα!μμμμ!!!:drool: ποιός μάστορας όμως το κάνει αυτό στην ελλάδα και σου δίνει και την εγγυησούλα να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο?
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

200 άλογα με 1000e και παίρνεις και 2e ρέστα!μμμμ!!!:drool: ποιός μάστορας όμως το κάνει αυτό στην ελλάδα και σου δίνει και την εγγυησούλα να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο?

 

Το παραθέτω για μετατροπή μετά την εγγύηση. Έτσι για να ανανεωθεί το ενδιαφέρον για το αυτοκίνητο... Αυτή τη στιγμή δε νομίζω να είναι απαραίτητη γιατί ακόμα δεν έχουμε ευχαριστηθεί τις δυνατότητές του. ;)

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη αλλα δεν εχει καταργηθει γιατι νομιζω οτι βγηκε προβληματικο ή κανω λαθος, παντως σε ενα γνωστο του χαλασε ο κινητηρας, αλλα το καλυπτει η εγγυηση.
Link to comment
Share on other sites

"Ούτε πολύ χαμηλές ούτε πολύ υψηλές στροφές, μην πατάς πάνω από τα 2/3 το γκάζι και μην πηγαίνεις με πάνω από τα 2/3 της τελικής. Συχνές αλλαγές ταχύτητας (όχι 200χλμ. ταξίδι με 5η) και όταν φρενάρεις να κατεβάζεις σχέσεις αφήνοντας το γκάζι, αξιοποιώντας το φρένο από τον κινητήρα."

 

Tι γνώμη έχετε για το παραπάνω για νέο Gt?

Link to comment
Share on other sites

Να κανεις ΑΚΡΙΒΩΣ οτι θα σου γραφει το βιβλιαρακι του ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗ!!!

ΜΗΝ ΑΚΟΥΣΕΙΣ τι θα σου πει η αντιπροσωπεια, τις περισσοτερες φορες ειναι ΑΣΧΕΤΟΙ!

 

ΑΚΟΛΟΥΘΑ ΕΥΛΑΒΙΚΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΕΙ Ο ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΣ!

 

Επισης μην ακουσεις σε καμια περιπτωση αυτα που ακους μεσα απο ενα φορουμ.. Τις περισσοτερες φορες ειναι ολα χαζομαρες, ενω για τις υπολοιπες φορες που αυτα που γραφονται ειναι σωστα δυστυχως δεν μπορεις να τα εμπιστευτεις εξαιτιας των πρωτων! ;)

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη αλλα δεν εχει καταργηθει γιατι νομιζω οτι βγηκε προβληματικο ή κανω λαθος, παντως σε ενα γνωστο του χαλασε ο κινητηρας, αλλα το καλυπτει η εγγυηση.

 

Μα ποιός τα λέει αυτά ρε παιδιά???

Να αποσυρθεί το GT???

Αφού (αν μη τι άλλο) όλα τα περιοδικά αυτοκινήτου είναι γεμάτα με διαφημίσεις για το GT...

Ως προς το αν χαλάνε οι κινητήρες...Δέν υπάρχει ΕΝΑΣ ιδιοκτήτης σε όλα τα σχετικά fora (ούτε τα ξένα!!!) να μας πει την "πονεμένη" του ιστορία με το "άχρηστο" GT που πήγε και αγόρασε...????

 

Υ.Γ.

Εγώ πάντως, παρά τις ...φιλότιμες προσπάθειες που καταβάλλω, δεν κατάφερα να σπάσω ακόμη τον κινητήρα (9000 χλμ):rolleyes: :p

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...