Jump to content

[CAR] VW Golf V


nickolas84
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μιας και το θέμα του τριξίματος του άνω κεντρικού αεραγωγού επανήλθε,να αναφέρω με τη σειρά μου ότι πολύ καλή δουλειά σε αυτό το πρόβλημα κάνει ο ηλεκτρολόγος του Φιλοσίδη στο Βύρωνα,μιας και φίλος μου που πήγε σε αυτόν,το έλυσε δοκιμασμένα εδώ και ένα χρόνο.

Φυσικά δεν τον αλλάζει,απλά χρησιμοποιεί ειδικά μονωτικά στη σωστή θέση και γνώση επάνω στο πρόβλημα.

Η όποια άλλωστε αλλαγή του αεραγωγού,δε βοηθά ιδιαίτερα στη λύση του,μιας και το πρόβλημα επανέρχεται σχεδόν αυτούσιο μετά από κάποιο καιρό.

(Νομίζω ότι ο dis αλλά και άλλοι φίλοι από δίπλα το έχουν αναφέρει.)

Σε 5500χλμ λοιπόν περίπου,στο σέρβις των 30000χλμ,θα τον τιμήσω και`γω με τη σειρά μου σε αυτό το θέμα,μιας και οι λύσεις που προσπάθησα να δώσω μόνος μου,κατά τη διαδικασία τοποθέτησης του ενισχυτή,απέτυχαν μερικώς με την πάροδο του χρόνου!

GT SPORT 140 TSI INTERCOOLER!

[sigpic][/sigpic]

My Garage : http://www.myphone.gr/gallery/showgallery.php/cat/500/ppuser/89922

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 9,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μιας και το θέμα του τριξίματος του άνω κεντρικού αεραγωγού επανήλθε,να αναφέρω με τη σειρά μου ότι πολύ καλή δουλειά σε αυτό το πρόβλημα κάνει ο ηλεκτρολόγος του Φιλοσίδη στο Βύρωνα,μιας και φίλος μου που πήγε σε αυτόν,το έλυσε δοκιμασμένα εδώ και ένα χρόνο.

Φυσικά δεν τον αλλάζει,απλά χρησιμοποιεί ειδικά μονωτικά στη σωστή θέση και γνώση επάνω στο πρόβλημα.

Η όποια άλλωστε αλλαγή του αεραγωγού,δε βοηθά ιδιαίτερα στη λύση του,μιας και το πρόβλημα επανέρχεται σχεδόν αυτούσιο μετά από κάποιο καιρό.

(Νομίζω ότι ο dis αλλά και άλλοι φίλοι από δίπλα το έχουν αναφέρει.)

Σε 5500χλμ λοιπόν περίπου,στο σέρβις των 30000χλμ,θα τον τιμήσω και`γω με τη σειρά μου σε αυτό το θέμα,μιας και οι λύσεις που προσπάθησα να δώσω μόνος μου,κατά τη διαδικασία τοποθέτησης του ενισχυτή,απέτυχαν μερικώς με την πάροδο του χρόνου!

 

Πολύ χρήσιμη πληροφορία αυτή. Λες ο μάστορας του Φιλοσίδη να μπορεί να λύσει και το σφύριγμα που ακούγεται από τον αεραγωγό μπροστά στην πόρτα του οδηγού;

Αντώνης.
Link to comment
Share on other sites

Πάντως σε αυτό το σφύριγμα ίσως φταίει ο καθρέφτης.

Δοκίμασα να τον κλείσω όσο έτρεχα (ηλεκτρικά) και ο θόρυβος σταμάτησε για λίγο.

 

Μετά όμως (ίσως σε πιο πολλά χλμ) ακουγόταν. Δυστυχώς δεν ήμουν σε άνετο δρόμο οπότε δεν έκανα τέλεια το πείραμα. θα το κάνω κάποια στιγμή.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ χρήσιμη πληροφορία αυτή. Λες ο μάστορας του Φιλοσίδη να μπορεί να λύσει και το σφύριγμα που ακούγεται από τον αεραγωγό μπροστά στην πόρτα του οδηγού;

Θα σου απαντήσω όταν πάω για σέρβις,γιατί και το δικό μου αριστερό παράθυρο κάνει αυτόν τον αεροδυναμικό θόρυβο,πάνω από τα 120,ιδίως όταν έχω πλευρικό άνεμο από τη μεριά μου...

GT SPORT 140 TSI INTERCOOLER!

[sigpic][/sigpic]

My Garage : http://www.myphone.gr/gallery/showgallery.php/cat/500/ppuser/89922

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα!!

σημερα εγινε η αλλαγη λαδιων των 15.000 χλμ σε επισημη αντιπροσωπεια ( ετεα) και μου ανεφεραν οτι θα πρεπει να περαστει καινουριο λογισμικο για τον εγκεφαλο, πραγμα που εγινε.

 

ανεφεραν οτι μολις την προηγουμενη εβδομαδα τους ηρθε η αναβαθμιση και το δικο μου μοντελο ηταν αναμεσα σε αυτα που πρεπει να αναβαθμιστει.

το μοντελο μου ειναι ιουνιος 2007

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα!!

σημερα εγινε η αλλαγη λαδιων των 15.000 χλμ σε επισημη αντιπροσωπεια ( ετεα) και μου ανεφεραν οτι θα πρεπει να περαστει καινουριο λογισμικο για τον εγκεφαλο, πραγμα που εγινε.

 

ανεφεραν οτι μολις την προηγουμενη εβδομαδα τους ηρθε η αναβαθμιση και το δικο μου μοντελο ηταν αναμεσα σε αυτα που πρεπει να αναβαθμιστει.

το μοντελο μου ειναι ιουνιος 2007

 

Για πιο λόγο να γίνει η αναβάθμιση?γνωριζουμε ποια ειναι τα μοντελα?το δικο μου ειναι παραγωγης 10/06 νομιζω η 11/06

Link to comment
Share on other sites

η αναβαθμιση συνηθως γινεται για να βελτιωσει κατι.

στην αντιπροσωπεια μου ανεφεραν οτι η αναβαθμιση εχει σχεση με τον κινητηρα και την αποδοση του!τσεκαρε το παντως γιατι μαλλον θα χρειαζεσαι και εσυ αναβαθμιση.....

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα το απόγευμα, επιστρέφοντας από τη δουλειά μου έπεσα σε μιά λακούβα με 60 χ/ω περίπου :(. Από τη στιγμή εκείνη όταν πάω με 100 χ/ω τρεμει όλο το αμαξι. Τρέμει το τιμόνι, ακούγονται τριγμοί απο την κεντρική κονσόλα και γενικά από όλο το αυτοκίνητο. Άφησα ελεύθερο το τιμόνι να δω αν με παίρνει δεξιά ή αριστερά, μα δεν παρατήρησα κάτι τέτοι. Ούτε το ένιωσα ασταθές σε γρήγορες στροφες. Αύριο πρωί, πρωί το πάω στο συνεργείο, να δω τι θα μου πουν. :cry:

 

Μπορεί κανείς να δώσει καμιά ιδέα τι μπορεί να έχει γίνει?

 

Το αμάξι μου ειναι ένα Golf TSI.

Golf GT Sport TSI 140PS
Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρα. Εχω ενα Golf GT με 8,000 χμ. περιπου. Θελω να ρωτησω για το πρωτο service κατι οποιος ξερει. Αυτο θα γινει στα 15,000χλμ κανονικα ή σου βγαζει καποιο μηνυμα στην MFA και ακολουθεις αυτο? Εχω την απλη MFA oxi MFA plus αν αυτο παιζει καποιο ρολο. Ευχαριστω!
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα το απόγευμα, επιστρέφοντας από τη δουλειά μου έπεσα σε μιά λακούβα με 60 χ/ω περίπου :(. Από τη στιγμή εκείνη όταν πάω με 100 χ/ω τρεμει όλο το αμαξι. Τρέμει το τιμόνι, ακούγονται τριγμοί απο την κεντρική κονσόλα και γενικά από όλο το αυτοκίνητο. Άφησα ελεύθερο το τιμόνι να δω αν με παίρνει δεξιά ή αριστερά, μα δεν παρατήρησα κάτι τέτοι. Ούτε το ένιωσα ασταθές σε γρήγορες στροφες. Αύριο πρωί, πρωί το πάω στο συνεργείο, να δω τι θα μου πουν. :cry:

 

Μπορεί κανείς να δώσει καμιά ιδέα τι μπορεί να έχει γίνει?

 

Το αμάξι μου ειναι ένα Golf TSI.

 

Kαταρχήν έλεγξε τον αέρα στα λάστιχά σου. Το πιθανότερο είναι να στράβωσε η ζάντα σου.

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθα στο club! Χθες εκλεισα ενα tsi 122 σε γκρι united με εξτρα υποβραχιονιο.το αυτοκινητο ειναι στο τελωνειο και κατα τα λεγομενα τους θα το εχω σε 2 εβδομαδες, ηθελα να σας ρωτησω εαν ειναι εφικτο αυτο. Δυστυχως δεν πηρα το 140 γιατι δεν υπηρχαν ετοιμοπαραδωτα 5θυρα, ελπιζω πως δεν θα το μετανιωσω (μεχρι τωρα οδηγουσα ενα polo 101 φπε ). με τι λαστιχα θα ερθει το αυτοκινητο?
Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθα στο club! Χθες εκλεισα ενα tsi 122 σε γκρι united με εξτρα υποβραχιονιο.το αυτοκινητο ειναι στο τελωνειο και κατα τα λεγομενα τους θα το εχω σε 2 εβδομαδες, ηθελα να σας ρωτησω εαν ειναι εφικτο αυτο. Δυστυχως δεν πηρα το 140 γιατι δεν υπηρχαν ετοιμοπαραδωτα 5θυρα, ελπιζω πως δεν θα το μετανιωσω (μεχρι τωρα οδηγουσα ενα polo 101 φπε ). με τι λαστιχα θα ερθει το αυτοκινητο?

 

Ante kaloriziko:p

An to kalokairo peraseis kamoia volta apo katerini-paralia pame gia kane frapedaki:p

Na deis kai to diko m:)

Μέγιστο μέγεθος υπογραφής 16 kiB
Link to comment
Share on other sites

Και κατι που μου ηρθε τωρα μια και στην εκθεση δεν το προσεξα.ο πισω μισος προφυλακτηρας εξακολουθει να ειναι αβαφος?
Link to comment
Share on other sites

Θα σου απαντήσω όταν πάω για σέρβις,γιατί και το δικό μου αριστερό παράθυρο κάνει αυτόν τον αεροδυναμικό θόρυβο,πάνω από τα 120,ιδίως όταν έχω πλευρικό άνεμο από τη μεριά μου...

 

+1 και εγω εχω το ιδιο προβλημα με το θροισμα του ανεμου στην πορτα του οδηγου.

Οσον αφορα για τον αεραγωγο εγω τον αλλαξα και ελπιζω να μην χρειαστει και αλλη φορα αν και δε το νομιζω...

Οπως ειπε ο dis θελει καποιες βιδες που δεν εχουν βαλει απο την παραγωγη του αυτοκινητου αλλα σε μενα μου ειπανε οτι τις εχει και τις 3 και δυστηχως δεν διαμενω στην αθηνα για να παω σε αυτον τον τεχνικο.

Σημερα πηγα για να μου επαναφερουν το κουμπι του αλαρμ στην θεση του μια που μετα την αλλαγη του αεραγωγου ειχε μπει ολο μεσα στην κονσολα

Ευτυχως το επαναφερανε σε 5 λεπτα χωρις να μου ξηλωσουν τον νεο αεραγωγο

Live2Di3 <FFvsSK>

UK burN 4 Me

Link to comment
Share on other sites

Και κατι που μου ηρθε τωρα μια και στην εκθεση δεν το προσεξα.ο πισω μισος προφυλακτηρας εξακολουθει να ειναι αβαφος?

 

ναι ειναι αβαφος...

κατα την γνωμη μου αυτο που εχασες απο τα 140 ειναι μια μερικη ροπη παραπανω τον ομορφο ηχο του κομπρεσορα και μια τυχον μελλοντικη επιθυμια σου να το κανεις 170 ισως ομως γλυτωσες προβληματα του κομπρεσορα (εγω ακομη δεν ειχα)

Οσον αφορα για τη ν κατερινη εγω παω αρκετα συχνα οποτε αν θελετε βρισκομαστε και τα λεμε

Live2Di3 <FFvsSK>

UK burN 4 Me

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας

Λοιπόν πήγα και είδα χθες το GOLF 1.4 TSI 140PS. Αυτό που με χάλασε είναι ότι πρέπει να περιμένεις 2,5 μήνες για να το πάρεις στα χέρια σου. Κάτι άλλο ήθελα να σας ρωτήσω.

Διάβασα για αρκετά προβλήματα. Τι γίνεται ; Τι λέει ; Τι παίζει ; Εχει προβλήματα ο κομπρέσσορας ; Αν και πιστεύω στην αρχή θα είχε κάποια αλλά όσο περνάει ο καιρός τα νέα αυτοκίνητα έρχονται βελτιωμένα και αρκετά διαφορετικά από τα αυτοκίνητα που έχουν πάρει παλιότεροι. Εχουν αρκετές έως σημαντικές διαφορές οι παρτίδες μεταξύ τους. Πιστεύω να το γνωρίζετε.

Από έξτρα τι να βάλω ; Θέλω υποβραχιόνιο, σύστημα παρκαρίσματος, Xenon, Πίεση ελαστικών (;;, οθόνη plus με 60€ (;;;, συναγερμό. Κάτι άλλο παίζει ;

Εννοείται ότι κάποια από τα παραπάνω θα είναι δώρο.

Ευχαριστώ πολύ για την όποια γνώμη σας. Να ξέρω τι γίνεται για να το κλείσω μπας και το πάρω αρχές Αυγούστου;;;;;;;;;;

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους!! Ειμαι κατοχος ενος golf tsi με τα 140. Σχετικα με την αναβαθμιση θα πρεπει να ενημερωσω τους τεχνικους της αντιπροσωπειας η γινεται σε μοντελα συγκεκριμενης χρονολογιας ?
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας

Λοιπόν πήγα και είδα χθες το GOLF 1.4 TSI 140PS. Αυτό που με χάλασε είναι ότι πρέπει να περιμένεις 2,5 μήνες για να το πάρεις στα χέρια σου. Κάτι άλλο ήθελα να σας ρωτήσω.

Διάβασα για αρκετά προβλήματα. Τι γίνεται ; Τι λέει ; Τι παίζει ; Εχει προβλήματα ο κομπρέσσορας ; Αν και πιστεύω στην αρχή θα είχε κάποια αλλά όσο περνάει ο καιρός τα νέα αυτοκίνητα έρχονται βελτιωμένα και αρκετά διαφορετικά από τα αυτοκίνητα που έχουν πάρει παλιότεροι. Εχουν αρκετές έως σημαντικές διαφορές οι παρτίδες μεταξύ τους. Πιστεύω να το γνωρίζετε.

Από έξτρα τι να βάλω ; Θέλω υποβραχιόνιο, σύστημα παρκαρίσματος, Xenon, Πίεση ελαστικών (;;, οθόνη plus με 60€ (;;;, συναγερμό. Κάτι άλλο παίζει ;

Εννοείται ότι κάποια από τα παραπάνω θα είναι δώρο.

Ευχαριστώ πολύ για την όποια γνώμη σας. Να ξέρω τι γίνεται για να το κλείσω μπας και το πάρω αρχές Αυγούστου;;;;;;;;;;

 

Πού άκουσες κομπρέσορες να χαλάνε ? Εγώ δεν έχω ακούσει ή δει κάτι. Επίσης από την πρώτη παραγωγή ο κομπρέσορας δεν έχει αλλάξει ούτε κάποιο άλλο σημαντικό τμήμα της μηχανής.

 

Και σχετικά με τους 2,5 μήνες...μια χαρά είναι !

Link to comment
Share on other sites

ναι ειναι αβαφος...

κατα την γνωμη μου αυτο που εχασες απο τα 140 ειναι μια μερικη ροπη παραπανω τον ομορφο ηχο του κομπρεσορα και μια τυχον μελλοντικη επιθυμια σου να το κανεις 170 ισως ομως γλυτωσες προβληματα του κομπρεσορα (εγω ακομη δεν ειχα)

Οσον αφορα για τη ν κατερινη εγω παω αρκετα συχνα οποτε αν θελετε βρισκομαστε και τα λεμε

 

Ok opote 8elete:)

Vasika mallon dn me 8imate o nrg:)

Eixe er8ei to kalokairi kai mou eixe poulisei mia msd 2gb:p

Exei ena polo asimi:p:lol::lol:

Μέγιστο μέγεθος υπογραφής 16 kiB
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους!! Ειμαι κατοχος ενος golf tsi με τα 140. Σχετικα με την αναβαθμιση θα πρεπει να ενημερωσω τους τεχνικους της αντιπροσωπειας η γινεται σε μοντελα συγκεκριμενης χρονολογιας ?

 

 

 

δεν χανεις κατι να τηλεφωνησεις και να ρωτησεις!!;)

 

εγω πηγα χθες για την αλλαγη λαδιων και μου ειπαν οτι χρειαζεται αναβαθμιση ο εγκεφαλος και ειμαι τυχερος διοτι ειχαν λαβει την αναβαθμιση μολις την προηγουμενη εβδομαδα.:)

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα!!

σημερα εγινε η αλλαγη λαδιων των 15.000 χλμ σε επισημη αντιπροσωπεια ( ετεα) και μου ανεφεραν οτι θα πρεπει να περαστει καινουριο λογισμικο για τον εγκεφαλο, πραγμα που εγινε.

 

ανεφεραν οτι μολις την προηγουμενη εβδομαδα τους ηρθε η αναβαθμιση και το δικο μου μοντελο ηταν αναμεσα σε αυτα που πρεπει να αναβαθμιστει.

το μοντελο μου ειναι ιουνιος 2007

 

Φίλε akismei, το ίδιο έγινε και στο δικό μας ,3/07 μοντέλο TSI 140 HP ,με το έτσι θέλω ,στην KΑRENTA της ΑΘΗΝΑΣ. Χωρίς να μας το πούν, η να μας ειδοπιοίση ,η ''ΜΑΜΑ'' COSMOCAR, πήγαμε για έλενχο στο clima ( λόγο απόλειας ) και ξαφνικά και χωρίς να μας το πούν βρέθηκε το αυτοκίνητο στο ΕΓΚΕΦΑΛΟ για αναβάθμηση sofwooer του ΕΓΚΕΦΑΛΟΥ μας '' ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΛΛΟ ΜΑΣ '' έτσι μας απάντησε ο ΤΕΧΝΙΚΟΣ ΔΙΕΥΘΗΝΤΗΣ. Τι να πούμε!!! Πιστεύω το τραγουδάκι του ΓΙΑΝΝΗ ΜΙΛΙΩΚΑ΄'' Για το καλλό μου '' να το ξέρετε για να το τραγουδίσουμε όλοι μαζί :lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Μήπως εχει περάσει κάποιος τα παρακάτω ηχεία στο golf να μου πει από που τα πήρε

 

ETON GF 5-3W

ETON GR 5/4-2W

Link to comment
Share on other sites

Αυτο με την αναβαθμιση εγκεφαλου μου ακουγεται καπως περιεργο....

 

Μαλλον καποια μ@λ@κι@ πρεπει να ειχαν κανει στο λογισμικο απο την VW...η οποια ειχε επιπτωσεις ειτε στη σωστη λειτουργια κινητηρα ειτε στη καλη διαρκεια στο χρονο.

Αλλα μαλλον ποτε δε θα μαθουμε ακριβως περι τινος προκειται....

Der Golf !!!

 

Der Mythos lebt weiter....

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...