Jump to content

[CAR] VW Golf V


nickolas84
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Φίλε COSTAS (ή όποιος άλλος) παρακολούθησα την εγκατάσταση του xcarlink που έκανες και μ’ ενδιαφέρουν οι οδηγίες σου για το θέμα:

1. Τι εισόδους ακριβώς έχει, έχει υποδοχή για καρφί μικρό (ακουστικών); Απ’ ότι κατάλαβα, υπάρχουν 2 ειδών, ένα με εξόδους iPod και καρφιού για Mp3 και ένα με εισόδους USB και καρφιού για Mp3. Κάνω λάθος; Εγώ, εκτός από USB, έχω και Mp3 Player stick. Ποιο να επιλέξω;

2. Μπορώ να πληρώσω με αντικαταβολή γιατί δεν έχω πιστωτική;

3. Σκέφτομαι και τη λύση από Καλογερόπουλο (149Ε + 7Ε μεταφορικά), τι να προτιμήσω;

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 9,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Γειά σας φίλοι,

 

Τελείωσα με την εγκατάσταση του Cruise Control το οποίο κωδικοποιήθηκε και πλέον λειτουργεί κανονικά.

 

Κόστος αγοράς : €40

Χρόνος εγκατάστασης : 1 ώρα

Κωδικοποίηση VAG-COM : 1 ημέρα (διαφορετική από GTi/FSI)

 

Κώστας

 

Με γεια φιλε Κωστα!Το κοστος αγορας του διακοπτη ειναι το μισο απο οτι στις αντπροσωπειες!

Να σε ρωτησω,τι ενδειξεις αναβουν στον πινακα οργανων και στην οθονη πολλαπλων ενδειξεων?

GT SPORT 140 TSI INTERCOOLER!

[sigpic][/sigpic]

My Garage : http://www.myphone.gr/gallery/showgallery.php/cat/500/ppuser/89922

Link to comment
Share on other sites

Με γεια φιλε Κωστα!Το κοστος αγορας του διακοπτη ειναι το μισο απο οτι στις αντπροσωπειες!

Να σε ρωτησω,τι ενδειξεις αναβουν στον πινακα οργανων και στην οθονη πολλαπλων ενδειξεων?

 

Σωστά, το πήρα από αγγελία ενός φίλου (από άλλο forum) που δεν το χρησιμοποίησε. Αυτός το είχε πάρει €70 και μου το πούλησε €40. Αλλά και πάλι φθηνό είναι. Στην οθόνη πολ. ενδείξεων δεν εμφανίζεται τίποτα. Στο δεξί όργανο ανάβει το πράσινο λαμπάκι του CC (όπως λέει και το manual σελ. 140 ή 144 εαν θυμάμαι καλά).

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Φίλε COSTAS (ή όποιος άλλος) παρακολούθησα την εγκατάσταση του xcarlink που έκανες και μʼ ενδιαφέρουν οι οδηγίες σου για το θέμα:

1. Τι εισόδους ακριβώς έχει, έχει υποδοχή για καρφί μικρό (ακουστικών); Απʼ ότι κατάλαβα, υπάρχουν 2 ειδών, ένα με εξόδους iPod και καρφιού για Mp3 και ένα με εισόδους USB και καρφιού για Mp3. Κάνω λάθος; Εγώ, εκτός από USB, έχω και Mp3 Player stick. Ποιο να επιλέξω;

2. Μπορώ να πληρώσω με αντικαταβολή γιατί δεν έχω πιστωτική;

3. Σκέφτομαι και τη λύση από Καλογερόπουλο (149Ε + 7Ε μεταφορικά), τι να προτιμήσω;

Ευχαριστώ!

 

1. Σωστά τα λες. Πάρε αυτό με USB. Αυτό πήρα και εγώ. Ομως να ξέρεις ότι ή το ένα βίσμα ή το άλλο. Και τα δύο μαζί δεν παίζουν.

2.Και εγώ δεν έχω πιστωτική. Καλύτερη λύση είναι το PayPal. Αντικαταβολή .. δεν παίζει.

3. Να το πάρεις μόνος σου. Θα σου στοιχήσει περίπου €125 ή και λιγότερο (πχ. ebay.it ) και σε 2-3 ημέρες θα είναι στα χέρια σου.

 

Κώστας

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Πριν απο ενα μηνα ειχα διαπιστωσει πτωση της σταθμης του ψυκτικου υγρου και ειχα γραψει τα παρακατω:

 

 

Θέμα: ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΗ ΨΥΚΤΙΚΟΥ ΥΓΡΟΥ

 

...Περασα λοιπον σημερα το πρωι απο Φιλοσιδη για να συμπληρωσω υγρο ψυκτικου κυκλωματος,χωρις να εχω κλεισει ραντεβου.Ολα καλα,η εξυπηρετηση αμεση παρολο που το συνεργειο ηταν γεματο και μου αλλαξαν επισης μετα απο παρακληση μου,τη γλωσσα της οθονης στα Αγγλικα.Η επισημη απαντηση για την πτωση της σταθμης του υγρου ηταν το οτι το κυκλωμα ψυξης "τραβαει" συχνα στα καινουργια μια ποσοτητα "μεσα",με αποτελεσμα αυτη στο δοχειο να πεφτει.Ακομη μου ειπαν οτι δεν υπαρχει καποιο προβλημα που να σχετιζεται με αυτο και δεν υπαρχει λογος ανησυχιας.Οπως καταλαβαινετε δεν υπηρχε χρονος για εις βαθος συζητηση και ετσι δεν εχω παραπανω πληροφοριες.Ισως καποια παγιδευμενη ποσοτητα αερα να απελευθερωνεται και να αναπληρωνεται το κενο που δημιουργειται απο το ψυκτικο υγρο...Το μονο σιγουρο παντως ειναι οτι εχει συμβει σε αρκετους οποτε ιδιως στα καινουργια προσοχη στη σταθμη πριν αναψει η ενδεικτικη λυχνια !!! (Το αυτοκινητο εχει 7900χλμ...)

--------------------

Στην παραπανω περιπτωση,δεν ειχε προλαβει να αναψει η προειδοποιητικη λυχνία,παρολο που η σταθμη ηταν λιγο πιο πανω απο το min,με τον κινητηρα ζεστο.

Απο τοτε λοιπον,η σταθμη ειναι σταθερη,στο σημειο που ειχε φτασει κατα την αναπληρωση...

Περιμενω νεοτερα σου,με ιδιαιτερο ενδιαφερον!!!

 

Y.Γ Aποψε γυρω στις 23:00 Αττικη οδο,200αρισαμε με ενα GT στο υψος της Κηφισίας,μηπως κατα τυχη ησουν εσυ?

 

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Αύριο θα έχω νέα και θα σου πω τι έγινε.

Δεν ήμουνα εγώ στην Αττική Οδό :innocent:! Έτρεχα τελείως μόνος.

Link to comment
Share on other sites

COSTAS,

1. κάτι τέτοιο θα μπορούσε να κάνει;http://i18.ebayimg.com/02/i/000/b7/47/3398_1.JPG

(είναι από τη σελίδα e-bay.es, Adaptador AUX IN-LINE MFD2, RCD200, RCD300, RCD500etc )

2. στο e-bay.it ποια είναι η σελίδα με το σωστό προϊόν;

3. κατά τη σύνδεση πρέπει να ξεσυνδέσω κάποιο υπάρχον καλώδιο ή κατευθείαν βάζω το βίσμα του xcarlink;

Link to comment
Share on other sites

COSTAS,

1. κάτι τέτοιο θα μπορούσε να κάνει;http://i18.ebayimg.com/02/i/000/b7/47/3398_1.JPG

(είναι από τη σελίδα e-bay.es, Adaptador AUX IN-LINE MFD2, RCD200, RCD300, RCD500etc )

2. στο e-bay.it ποια είναι η σελίδα με το σωστό προϊόν;

3. κατά τη σύνδεση πρέπει να ξεσυνδέσω κάποιο υπάρχον καλώδιο ή κατευθείαν βάζω το βίσμα του xcarlink;

 

Καλημέρα φίλε,

 

Τί μαραφέρι είναι αυτό που βρήκες ?:down: και γιατί δεν ακολουθείς αυτό που κάνουμε όλοι μας? Πρόσφατα αγοράσαμε και εγώ και ο VWGT και ήμασταν ΟΚ. Προτείνω xcarlink. Δοκιμασμένο, υπάρχουν και οδηγίες τοποθέτησης και σίγουρο.

 

http://www.xcarlink.co.uk/

 

http://cgi.ebay.it/MP3-Xcarlink-for-VW-Passat-Golf-SEAT-GAMMA-BETA-MCD-MFD_W0QQitemZ170169908555QQihZ007QQcategoryZ50144QQrdZ1QQssPageNameZWD2VQQcmdZViewItem

 

Κώστας

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

COSTAS,

1. κάτι τέτοιο θα μπορούσε να κάνει(είναι από τη σελίδα e-bay.es, Adaptador AUX IN-LINE MFD2, RCD200, RCD300, RCD500etc )

2. στο e-bay.it ποια είναι η σελίδα με το σωστό προϊόν;

3. κατά τη σύνδεση πρέπει να ξεσυνδέσω κάποιο υπάρχον καλώδιο ή κατευθείαν βάζω το βίσμα του xcarlink;

 

1. αυτο ειναι ενα απλο line-in. (οποτε θα πρεπει να δινεις "ετοιμο ηχο")

αυτο μπορει να στο προσφερει και το xcarlink.

3. οχι δεν χρειαζεται να βγαλεις κανενα καλωδιο..(το βισμα μπαινει στη θεση του βισματος της cd-ιερας)

 

οπως λεει και ο COSTAS το xcarlink παιζει μια χαρα...

(εγω το εβαλα και σε Α4 με το ιδιο καλο αποτελεσμα...)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Με έκανες και γέλασα! Όντως μαραφέτι. Τέλος πάντων, θα επισκεφθώ τώρα τη σελίδα που μου έδωσες και τα ξαναλέμε.

1. Είδα ότι είναι made in China αυτό που παραγγείλατε, δεν πιστεύω να τρέχει τίποτα;

2. Το καλώδιο από το βίσμα μέχρι το μηχανηματάκι που έχει τις εισόδους είναι αρκετό ώστε να βγαίνει στο ντουλαπάκι μέσα το μηχανηματάκι. Ευχαριστώ πολύ, παιδιά, τα ξαναλέμε.

Link to comment
Share on other sites

Με έκανες και γέλασα! Όντως μαραφέτι. Τέλος πάντων, θα επισκεφθώ τώρα τη σελίδα που μου έδωσες και τα ξαναλέμε. Είδα ότι είναι made in China αυτό που παραγγείλατε, δεν πιστεύω να τρέχει τίποτα; Ευχαριστώ πολύ, παιδιά, τα ξαναλέμε.

 

λες μετα τις φριτεζες και τα σεσουαρ να αρχισουν να ανατινασσονται και xcarlinks???

δεν ξερω παντως εχω δει αρκετες αναφορες στο net, χωρις αρνητικα σχολια.

παραλληλα ως συσκευη δειχνει αρκετα προσεγμενη... (οχι φθηνοπλαστικουρα)....

το καλωδιο ναι ειναι αρκετο...(και περισσευει που λενε)

τωρα αν θες υπαρχει και το πιο κατω

http://www.solisto.de/

οποτε θα εισαι γερμανος μεχρι τελους...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

απο forum Honda civic:

[[Αρχικό Μήνυμα από bouhou2 Εμφάνιση Μηνύματος

ρητορικο το ερωτημα..........:

 

καψανε ποτε τα χοντα λαδια για να καψουνε τωρα???

ελα ντε???

 

τι να κανουμε καποιοι νομιζουν οτι ολα τα αμαξια ειναι φυσιολογικο να καινε λαδια...σαν κατι γκολφακια ας πουμε....]]

 

σχολιο: Τραβανε κανα ζορι οι Hondakides και μας την λενε ετσι?...μαλλον ναι τραβανε γιατι εχουνε βαρεθει να τους περνανε τα ταπεινα golfakia απο πανω!

Link to comment
Share on other sites

υπαρχουν αναφορες οτι το 1.8 μοτερ του civic τσιμπαει λαδι.σε λιγο καιρο θα μαθουμε τι παιζει.
Link to comment
Share on other sites

υπαρχουν αναφορες οτι το 1.8 μοτερ του civic τσιμπαει λαδι.σε λιγο καιρο θα μαθουμε τι παιζει.

 

:offtopic:

Και τί μας νοιάζει εμάς ?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

COSTAS και vwgt, στέλνουν κάποια ειδοποίηση ότι παραγγέλθηκε από εμένα; Πως βλέπω ότι όλα οκ; Είναι και αυτά τα ιταλικά, δε βγάζω άκρη! Ούτε καν σιγουρεύτηκα ότι γράφτηκα. Φαντάσου!
Link to comment
Share on other sites

COSTAS και vwgt, στέλνουν κάποια ειδοποίηση ότι παραγγέλθηκε από εμένα; Πως βλέπω ότι όλα οκ; Είναι και αυτά τα ιταλικά, δε βγάζω άκρη! Ούτε καν σιγουρεύτηκα ότι γράφτηκα. Φαντάσου!

 

Εγω και ο VWGT αγοράσαμε από Αγγλία. Την διαδικασία την έχουμε αναφέρει σε προηγούμενα posts και είναι αρκετά καλή/ασφαλής/γρήγορη.

 

Τελικά από πού θα το πάρεις ?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

COSTAS, δοκίμασα από το ebay.it (Ιταλία δηλαδή) να γραφτώ επειδή μου είπες ότι είναι πιο φθηνό αλλά δεν τα κατάφερα νομίζω. Λέω νομίζω επειδή, ενώ συμπληρώνω τα στοιχεία μου, μετά δεν εγκρίνει τον password μου. Πως θα καταλάβω αν έδωσα εντολή; Μου έσπασε τα νεύρα:mad:. Πόση διαφορά στην τιμή έχει; Αν είναι να το παραγγείλω κι εγώ από Αγγλία. Μόνο ανέβασε τη σελίδα (αν σου είναι εύκολο!)
Link to comment
Share on other sites

COSTAS, δοκίμασα από το ebay.it (Ιταλία δηλαδή) να γραφτώ επειδή μου είπες ότι είναι πιο φθηνό αλλά δεν τα κατάφερα νομίζω. Λέω νομίζω επειδή, ενώ συμπληρώνω τα στοιχεία μου, μετά δεν εγκρίνει τον password μου. Πως θα καταλάβω αν έδωσα εντολή; Μου έσπασε τα νεύρα:mad:. Πόση διαφορά στην τιμή έχει; Αν είναι να το παραγγείλω κι εγώ από Αγγλία. Μόνο ανέβασε τη σελίδα (αν σου είναι εύκολο!)

 

Βρέ εσύ .. το ebay είναι δημοπρατήριο !

Εαν δεν το έχεις ξανακάνει .. άστο καλύτερα.

 

Πάρτο από εδώ http://www.xcarlink.co.uk/ αφού κάνεις register και μετά Login. Βάλε την παραγγελία σου .. και εαν θέλεις βοήθεια στείλε και ένα mail στον φίλο μου τον Jan (JanAhmet@digibuys.co.uk) o οποίος θα σου δώσει όποια βοήθεια χρειαστείς.

 

Κώστας

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Πάρτο από εδώ http://www.xcarlink.co.uk/ αφού κάνεις register και μετά Login. Βάλε την παραγγελία σου .. και εαν θέλεις βοήθεια στείλε και ένα mail στον φίλο μου τον Jan (JanAhmet@digibuys.co.uk) o οποίος θα σου δώσει όποια βοήθεια χρειαστείς.

 

Κώστας

 

αστα Κωστα και σε εφαγα...

ο jan ειναι κολλητος πλεον...τοσα mail ανταλαξαμε...

john μην ανυσηχεις... απλα ενα μικρο λαθακι που λυθηκε γρηγορα και με καλη-φιλικη εξυπηρετηση...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

COSTAS, Μια ερωτηση αν και σε εχουμε πρηξει!!Παρηγγειλα το xcarlink (αυτο που βγαζει εξοδο για I-pod και για Mp3) και θα συνδεσω Mp3 player, το οποιο θα δουλευει με τη δικη του μπαταρια και θα χρειαζεται καθε λιγο καινουργια η θα παιρνει ρευμα απο το Rcd 300?
Link to comment
Share on other sites

COSTAS, Μια ερωτηση αν και σε εχουμε πρηξει!!Παρηγγειλα το xcarlink (αυτο που βγαζει εξοδο για I-pod και για Mp3) και θα συνδεσω Mp3 player, το οποιο θα δουλευει με τη δικη του μπαταρια και θα χρειαζεται καθε λιγο καινουργια η θα παιρνει ρευμα απο το Rcd 300?

 

Είναι ένα απλό Audio in (3 πολικό -Καρφάκι ήχου ). Δεν δίνει/παίρνει ρεύμα.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Είναι ένα απλό Audio in (3 πολικό -Καρφάκι ήχου ). Δεν δίνει/παίρνει ρεύμα.

 

Δηλαδη θα πρεπει να αλλαζουμε μπαταριες καθε λιγο και λιγακι στο Mp3?Σε αυτα κρατανε οι μπαταριες καποιες ωρες....!

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη θα πρεπει να αλλαζουμε μπαταριες καθε λιγο και λιγακι στο Mp3?Σε αυτα κρατανε οι μπαταριες καποιες ωρες....!

 

μισο λεπτακι γιατι μάλλον εχουμε μπερδευτεί λιγακι...

version 1. ipod + line in

version 2. usb + line in.

 

στο line in μπορεις να συνδέσεις οποιαδήποτε πηγη... cd player, mp3 player, palm, psp, laptop και οτι αλλο τραβάει η όρεξή σου... το θεμα ειναι οτι μεσω του line in δεν δινεις "data" αλλα ετοιμο ηχο (αρα η πηγη που τον παραγει (μια απο τις παραπανω δηλαδη) χρειαζεται ενεργεια...)

 

απο εκει και περα αν εχεις ipod παιρνεις το πρωτο αλλιως το δευτερο και κοτσαρεις ενα memory stick το γεμιζεις mp3 και εισαι ετοιμος...(και ουτε μπαταριες ουτε φορτισεις ουτε τιποτα...)

πιστευω να σε βοηθησα λιγο...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

μισο λεπτακι γιατι μάλλον εχουμε μπερδευτεί λιγακι...

version 1. ipod + line in

version 2. usb + line in.

 

στο line in μπορεις να συνδέσεις οποιαδήποτε πηγη... cd player, mp3 player, palm, psp, laptop και οτι αλλο τραβάει η όρεξή σου... το θεμα ειναι οτι μεσω του line in δεν δινεις "data" αλλα ετοιμο ηχο (αρα η πηγη που τον παραγει (μια απο τις παραπανω δηλαδη) χρειαζεται ενεργεια...)

 

απο εκει και περα αν εχεις ipod παιρνεις το πρωτο αλλιως το δευτερο και κοτσαρεις ενα memory stick το γεμιζεις mp3 και εισαι ετοιμος...(και ουτε μπαταριες ουτε φορτισεις ουτε τιποτα...)

πιστευω να σε βοηθησα λιγο...

Δηλαδη εγω που παρηγγειλα τη version 1 και δεν εχω ipod μαλλον εκανα βλακεια?Νομιζα οτι βγαζει υποδοχη κ για mp3...Τελοσπαντων θα ψαξω να βρω καποια λυση, ευχαριστω παντως για τις πληροφοριες.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη εγω που παρηγγειλα τη version 1 και δεν εχω ipod μαλλον εκανα βλακεια?Νομιζα οτι βγαζει υποδοχη κ για mp3...Τελοσπαντων θα ψαξω να βρω καποια λυση, ευχαριστω παντως για τις πληροφοριες.

 

οταν λες mp3 τι ακριβως εννοεις;

mp3 player υποθετω

αν θες να συνδεσεις το mp3 player σου μπορεις να το κανεις (συνδεση line in) αλλα το player θα παιζει και θα δινει ηχο (οποτε και θα διαρκει οσο και η μπαταρια του 5-6 ωρες περιπου)

 

αν τωρα θες να το συνδεεις σε USB θυρα (και το xcarlink να διαβαζει τα data (mp3) που εχεις αποθηκευσει) τοτε ζητησες λαθος συσκευη...

 

λογικα μπορεις να το ακυρωσεις και να ζητησεις το αλλο, αν τελικα βλεπεις οτι αυτο που ζητησες δεν ειναι αυτο που ηθελες,... η κρατα το και θεωρησε το ως ευκαιρια να παρεις και ενα ipod ;)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα COSTAS! Μου ζητάει στο PayPal να επιλέξω πιστωτική κάρτα; Δεν πληρώνω κατευθείαν στο ταχυδρομείο; Επειδή δεν θέλω να βγάλω πιστωτική. Όλα τα άλλα καλά, εγγραφή και επιλογή προϊόντος αλλά κόλλησα εκεί! Για να καταλάβεις είμαι στη σελίδα που λέει: "Pay with Credit Card or Log In". Εν τω μεταξύ, μου ήρθε e-mail από PayPal που λέει να κάνω κλικ για να ενεργοποιηθεί ο λογαριασμός μου μετά μπαίνω στο λογαριασμό μου, ο οποίος έχει 0 ευρώ (φυσικό είναι). Κάνω κάποια ενέργεια μετά; Βοήθεια
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...