Jump to content

Realme 6s


chris8
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Χαιρετε. Μηπως γνωριζει καποιος που το εχει αγορασει απο Γερμανο, εαν ο dialer του, υποστηριζει ηχογραφηση κλησεων; Ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

Απ'ότι βλέπω δεν έχει επιλογή στο μενού των κλήσεων ( λογικά λόγω των κανόνων του android 10) . Κατά τα άλλα το τηλέφωνο αποτελεί μια πολύ ευχάριστη έκπληξη ( το βουτάω μερικές φορές απ'την μικρή μου για την οποία και αγοράστηκε) . Εξαιρετική συσκευή σε άκρως προσιτή τιμή των 169 ευρώ εφόσον θέλει να ξεφύγει από τον μονόδρομο της κατηγορίας Xiaomi.
Konakis.
Link to comment
Share on other sites

στην ανοιχτή συνομιλία δεν βγάζει πάνω δεξιά μια κασέτα που σημαίνει ότι κάνει ηχογράφηση;εμένα ένα αλκατελ κάνει αλλά μόνο στην ανοιχτή συνομιλία.

Tcl 20 5g

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Το κοιτάζω πολύ σοβαρά για τον γιο μου μετά την προσφορά των 169EUR από τις μεγάλες αλυσίδες.

 

Μπορεί μήπως κάποιος κάτοχος να δώσει περισσότερες πληροφορίες/γνώμη?

Link to comment
Share on other sites

@gedi έχω γράψει παραπάνω... αξίζει μέχρι τελευταίο σεντ. Αν δεν καίγεσαι για Amoled οθόνη και για πεντάρα μπαταρία το χτυπάς κατευθείαν. Δεν έχω βρει ακόμη κάποιο καραμπινάτο μείον , μόνο υπέρυθρες δεν έχει όπως τα Xiaomi και ο Mediatek εξαιρετική απόδοση ας είναι λιθογραφίας 12nm το ui της realme του πάει γάντι!

 

@spy14 πριν λίγο το δοκίμασα ξανά δεν μου βγάζει επιλογή ηχογράφησης κανονικά συνομιλούσα και δεν εμφανιζόταν κάτι πουθενά.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Post #34# και παρακάτω...

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=486416&page=3

Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Ενδιαφέρομαι κι εγώ για την σύζυγο.

Επειδή βλεπω το realme 6s στην ίδια τιμή με το realme 6 4/64, εκτός από την κάμερα του 2ου στα 64mp, ξέρει κάποιος αν έχουν άλλες διαφορές?

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

https://www.google.gr/amp/s/m.gsmarena.com/realme_6s-ampp-10268.php

 

Παράξενο ενώ το gsmarena δίνει ότι δεν έχει, θυμόμουν όταν το έστηνα της μικρής μου ότι το είχε πάρει το μάτι μου και πραγματικά τώρα που της το ζήτησα και το είδα έχει κανονικά NFC.!! Το χω αγαπήσει αυτό το κινητάκι πολύ και δεν το περίμενα...η κόρη ήθελε όχι Xiaomi, όχι 6.67'' πιο ελαφρύ με καλή μπαταρία και φυσικά συστοιχία καμερών...με 169 είναι εξαιρετική πρόταση και το περιβάλλον χρήσης ευχάριστα λιτό καθαρό με αρκετή παραμετροποίηση...90 gz σε αυτά τα χρήματα δεν βρίσκεις...

Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Χαιρετε. Μηπως γνωριζει καποιος που το εχει αγορασει απο Γερμανο, εαν ο dialer του, υποστηριζει ηχογραφηση κλησεων; Ευχαριστω

 

Λοιπόν επειδή το κινητό δεν το δουλεύω εγώ αλλά η κόρη μου, σήμερα το πρωί βρήκα την ευκαιρία να ασχοληθώ λιγάκι παραπάνω μαζί του. Έτσι πηγαίνοντας στα εργαλεία αρχική σελίδα μου βγήκαν οι παρακάτω επιλογές στις οποίες επειδή δεν είναι ενεργοποιημένη η δυνατότητα εγγραφής λογικά γι' αυτό δεν εμφανίζεται στο μενού των κλήσεων. Συνεπώς υποθέτω πως ναι υπάρχει η δυνατότητα εγγραφής κλήσεων απλά λόγω android 10 πρέπει να παραχωρηθεί το δικαίωμα...

 

Screenshot-2020-11-23-08-07-04-07.jpg

Screenshot-2020-11-23-08-07-13-60.jpg

Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Και μια υποσημείωση...το κινητό κάνει εξαιρετική διαχείριση της Ram όπως και η χρήση της ελληνικής γλώσσας την θεωρώ πολύ πιο εμπλουτισμένη στις αυτόματες προτάσεις λέξεων κλπ ... εξαιρετική δουλειά εύγε! Επειδή υπάρχουν σπίτι και 9s & 9 Pro άρα όπως είναι αναμενόμενο βλέπω τις συγκρίσεις θα πω πως το κινητό 6ς δεν έχει να ζηλέψει τίποτα πλην της απουσίας του ir blaster και το ui το επαναλαμβάνω είναι απολαυστικό μαζί με την 90αρα hz οθόνη του.
Konakis.
Link to comment
Share on other sites

@konakis Ευχαριστούμε για τις πληροφορίες. Είσαι από τους λίγους που το έχει, οπότε σε ταλαιπωρήσαμε λίγο..

Χθες ψάχναμε για κινητό στα 150-180€ και ανάμεσα στα xiaomi note 8 - 9 & realme, κλείσαμε σε αυτό. Οπότε η σύγκρισή σου βοηθάει.

Link to comment
Share on other sites

Μακάρι να μείνετε κι εσείς ευχαριστημένοι,με το καλό να παραλάβετε... αναμένουμε εντυπώσεις κι από εσάς ;)
Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Μόλις είδα ότι το e-shop το έχει 155EUR.

 

Ξέρει μήπως κανείς τι γίνεται με την εγγύηση?

 

Πχ αν πάθει κάτι, πηγαίνει κατευθείαν στο εξουσιοδοτημένο service ή πρέπει να πάει στο e-shop?

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα πριν ποστάρω την ερώτηση νωρίτερα, 52 λεπτά εκτιμώμενος χρόνος αναμονής στο τηλ κεντρο τους :lol:

 

Θα πάρω αύριο στην Smart4all να τσεκάρω μαζί τους

Link to comment
Share on other sites

Μόλις είδα ότι το e-shop το έχει 155EUR.

 

Ξέρει μήπως κανείς τι γίνεται με την εγγύηση?

 

Πχ αν πάθει κάτι, πηγαίνει κατευθείαν στο εξουσιοδοτημένο service ή πρέπει να πάει στο e-shop?

 

Eφόσον το μοντέλο εισάγεται επίσημα στη χώρα μας λογικά δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα με την εγγύηση.

Αν βγάλει πρόβλημα πάντως, καλύτερα να το πας εσύ ο ίδιος στην αντιπροσωπεία για να γλιτώσεις χρόνο. Ετσι κι αλλιώς και τα e-shop αυτό κάνουν. Απλά παραλαμβάνουν τη συσκευή και τη στέλνουν στο service.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Σε Realme 6s

Υπάρχει τρόπος/ρύθμιση μια και δεν υπάρχει noτιfication led σε κλειδωμένη οθόνη να έχεις κάποια ειδοποίηση για αναπάντητες, μηνύματα κλπ?

Υπάρχει τρόπος/ρύθμιση εκεί που εμφανίζει την ημερομηνία να εμφανίζει και την ώρα οπως υπάρχει σε πολλά κινητα?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Σε Realme 6s

Υπάρχει τρόπος/ρύθμιση μια και δεν υπάρχει noτιfication led σε κλειδωμένη οθόνη να έχεις κάποια ειδοποίηση για αναπάντητες, μηνύματα κλπ?

Υπάρχει τρόπος/ρύθμιση εκεί που εμφανίζει την ημερομηνία να εμφανίζει και την ώρα οπως υπάρχει σε πολλά κινητα?

Ευχαριστώ

 

Για led ειδοποίηση υπάρχει εφαρμογή στο playstore. H AOE που έχω δοκιμάσει δουλεύει μια χαρά. Νομίζω οτι και το 6s έχει φωτάκι led γυρω από την μπροστινή κάμερα το οποίο ενεργοποιείται με την εφαρμογή. Στο δικό μου (realme 7) πάντως λειτουργεί. Θέλω να πιστεύω ότι σε κάποια μελλοντική αναβάθμιση θα ενργοποιηθεί αυτό το feature και από την ίδια τη realme.

 

Το ρολόι πώς το βάζεις στην οθόνη κλειδώματος?

Link to comment
Share on other sites

Για led ειδοποίηση υπάρχει εφαρμογή στο playstore. H AOE που έχω δοκιμάσει δουλεύει μια χαρά. Νομίζω οτι και το 6s έχει φωτάκι led γυρω από την μπροστινή κάμερα το οποίο ενεργοποιείται με την εφαρμογή. Στο δικό μου (realme 7) πάντως λειτουργεί. Θέλω να πιστεύω ότι σε κάποια μελλοντική αναβάθμιση θα ενργοποιηθεί αυτό το feature και από την ίδια τη realme.

 

Το ρολόι πώς το βάζεις στην οθόνη κλειδώματος?

 

Ευχαριστώ για την απάντηση, θα το δοκιμασω.

Ρολόι στην οθόνη κλειδώματος είχε και δεν ασχολήθηκα καν ....

Στην κεντρική οθόνη ήθελα να βάλω... είχε μόνο ημερομηνία αλλά το βρήκα και την έβαλα....

Γι οποιον το χρειαστει....

Απο το εικονιδιο Γραφικα στοιχεια

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Επανέρχομαι με νέα ερωτηση

Υπάρχει η δυνατότητα να ρυθμιστεί η ένταση του ήχου των ειδοποίησεων (SMS, Viber, mail) ξεχωριστά? γιατι απ οτι βλέπω ειναι κοινή με την ένταση ήχου κλήσεων

Και μια ακόμη ερώτηση.... Android 11 θα παρει? γιατι στον πινακα βλεπω το 6, το 6i αλλα οχι το 6s

Edited by no_maniac
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...