Jump to content

Realme 6s


chris8
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Επανέρχομαι με νέα ερωτηση

Υπάρχει η δυνατότητα να ρυθμιστεί η ένταση του ήχου των ειδοποίησεων (SMS, Viber, mail) ξεχωριστά? γιατι απ οτι βλέπω ειναι κοινή με την ένταση ήχου κλήσεων

Και μια ακόμη ερώτηση.... Android 11 θα παρει? γιατι στον πινακα βλεπω το 6, το 6i αλλα οχι το 6s

 

Καλή χρονιά σε όλους

Προφανώς δεν θα υπάρχει η δυνατότητα χωριστής ρύθμισης η υπάρχει?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Προς ενημέρωση και των υπολοίπων, μου έσκασε χθες το βράδυ ειδοποίηση για ενημέρωση λογισμικού. Την αγνόησα, και σήμερα το πρωί που ξύπνησα χωρίς να διαβάσω περί τίνος πρόκειται, έβαλα να γίνεται η εγκατάσταση όσο έκανα καφέ. Το κινητό κόλλησε στο logo της realme, δεν μπορούσε να κάνει boot για κάμποση ώρα, και όταν τελικά ξεκόλλησε μπήκε σε boot loop.

Μετά από λίγο ψάξιμο είδα ότι δεν είναι η πρώτη φορά που συμβαίνει αυτό σε κινητά της realme, και ότι μάλλον το update ήταν για αναβάθμιση σε Android 11 και realme UI v2.0. Δεν μπόρεσα να συνδεθώ σε wi-fi από το recovery mode για να κατεβάσει το update ξανά χωρίς να χάσω τα δεδομένα μου (δεν έβρισκε κανένα δίκτυο για κάποιο λόγο), οπότε αναγκαστικά έκανα ολοκληρωτικό wipe.

 

Και η ερώτηση του ενός εκατομμυρίου: Τώρα αν/όταν μου ξαναβγάλει αναβάθμιση, την κάνω ή όχι;

Link to comment
Share on other sites

Προς ενημέρωση και των υπολοίπων, μου έσκασε χθες το βράδυ ειδοποίηση για ενημέρωση λογισμικού. Την αγνόησα, και σήμερα το πρωί που ξύπνησα χωρίς να διαβάσω περί τίνος πρόκειται, έβαλα να γίνεται η εγκατάσταση όσο έκανα καφέ. Το κινητό κόλλησε στο logo της realme, δεν μπορούσε να κάνει boot για κάμποση ώρα, και όταν τελικά ξεκόλλησε μπήκε σε boot loop.

Μετά από λίγο ψάξιμο είδα ότι δεν είναι η πρώτη φορά που συμβαίνει αυτό σε κινητά της realme, και ότι μάλλον το update ήταν για αναβάθμιση σε Android 11 και realme UI v2.0. Δεν μπόρεσα να συνδεθώ σε wi-fi από το recovery mode για να κατεβάσει το update ξανά χωρίς να χάσω τα δεδομένα μου (δεν έβρισκε κανένα δίκτυο για κάποιο λόγο), οπότε αναγκαστικά έκανα ολοκληρωτικό wipe.

 

Και η ερώτηση του ενός εκατομμυρίου: Τώρα αν/όταν μου ξαναβγάλει αναβάθμιση, την κάνω ή όχι;

 

Είναι ενημέρωση στην Α50 και όχι UI 2.

Την έκανα και δουλεύει κανονικά... προς το παρόν δεν μου έχει βγάλει κάποια δυσλειτουργία.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Χθες το βράδυ έκανε ενημέρωση λογισμικού πήρε την Α56.

Στην λειτουργία κανένα πρόβλημα δεν φαίνεται η μέχρι στιγμής δεν έχω προσέξει να έχει αλλάξει κάτι, λειτουργεί άψογα όπως και πριν την αναβάθμιση.

Εκείνο που άλλαξε είναι ο χρόνος εκκίνησης που αυξήθηκε υπερβολικά.... ειδικά όταν βγάζει το λογότυπο της Realme, συνηθισμένος από την προ της αναβάθμισης κατάσταση τις πρώτες φορές νόμιζα ότι κόλλησε.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ περίμενα να είναι η έκδοση Android 11... κρίμα, κατά τα άλλα το κινητό όπως ανέφερες δουλεύει άψογα. Με την λειτουργία εκκίνησης δεν το γνωρίζω μιας και το έχει η κόρη μου και η συσκευή ουσιαστικά δεν κλείνει ποτέ ;)
Konakis.
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Και σε εμένα ήρθε σήμερα το μεσημέρι.....

Πολύ άσχημη στιγμή.... εκείνη την στιγμή δεν το έψαξα.... και το απόγευμα ανακάλυψα ότι δεν είχα εισερχόμενες/ κάποιες φορές και εξερχόμενες .... δεν δούλευε και το wifi calling.... και έκανα φύλο και φτερό τις ρυθμίσεις να βρω τι φταίει.... παραλίγο και θα έκανα επαναφορά εργοστασιακών.... μέχρι που ανακάλυψα οτι υπεύθυνο ήταν το γενικό πρόβλημα της COSMOTE .

Link to comment
Share on other sites

Για την ιστορία....

Μετα την αναβάθμιση σε Android 11 (UI 2.0) στο αυτοκίνητο όταν συνδέεται δεν εμφανίζει την ένδειξη "Realme 6s" αλλά την ένδειξη "Android Bluedroid"

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Πήρα για την κόρη μου το 6 στην έκδοση 4/64 εδώ και  μία εβδομάδα  . 

Μια χαρά συσκευή μπορώ να πω για νορμαλ χρήση, καλή μπαταρία , καλές κάμερες και σχεδόν καθαρό λογισικό, πριν από λίγο μάλιστα έβγαλε update με security path 9os 2021.

Eρώτηση.....καλά βλέπω ότι έχει περασμένη μεβράνη εργοστασιακά ?

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

On 19/10/2021 at 11:49 ΜΜ, taliban said:

Πήρα για την κόρη μου το 6 στην έκδοση 4/64 εδώ και  μία εβδομάδα  . 

Μια χαρά συσκευή μπορώ να πω για νορμαλ χρήση, καλή μπαταρία , καλές κάμερες και σχεδόν καθαρό λογισικό, πριν από λίγο μάλιστα έβγαλε update με security path 9os 2021.

Eρώτηση.....καλά βλέπω ότι έχει περασμένη μεβράνη εργοστασιακά ?

Για να πω την αλήθεια δεν έχω καταλάβει να έχει μεμβράνη η αν έχει στο δικό μου τουλάχιστον φαίνεται σαν να μην έχει....

 

Και μια ερώτηση

Έχω παρατηρήσει ότι μετά την αναβάθμιση σε Android 11 (UI 2.0)   όταν το συνδέω με το εργοστασιακό Infotainment του αυτοκινήτου η λίστα κλήσεων του κινητού δεν φορτώνετε σωστά.... λείπουν κάποιες από τις τελευταίες κλήσεις.

Το έχει παρατηρήσει κάποιος άλλος αυτό???

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Για 2η φορά μέσα σε ένα χρόνο παρατήρησα ότι η οθόνη άρχισε να "σπρώχνεται" προς τα έξω από κάτι που φουσκώνει εσωτερικά στο πάνω μέρος του κινητού. Το καταλαβαίνεις γιατί όταν την πιέζεις πηγαίνει πίσω μερικά χιλιοστά στη σωστή θέση, αλλά μόλις το αφήσεις επανέρχεται. Συνέβη και πέρυσι τον Αύγουστο το ίδιο και το έστειλαν χωρίς κανένα έξοδο για επισκευή. Αλλά όταν το βλέπω να ξαναγίνεται κάτι μου λέει ότι δεν είναι πολλά τα ψωμιά του.

1) Το έχει κανένας άλλος αυτό το πρόβλημα ή είμαι εγώ ο άτυχος;

2) Μπορώ να ζητήσω καινούρια συσκευή δεδομένου ότι ξαναβγήκε το ίδιο πρόβλημα ή τζάμπα θα μπλέκω για 180 ευρώ κινητό;

3) Καμία ιδέα για το τι μπορεί να φταίει; Η μπαταρία είναι που φουσκώνει και σπρώχνει την οθόνη; Είναι από υπερθέρμανση; Από χρήση δεν το κάνω κάτι ιδιαίτερο και γενικά είναι σε πολύ καλή κατάσταση, δεν έχει ούτε πεσίματα ούτε τίποτα, μόνο μικρές γρατζουνιές στο προστατευτικό της οθόνης.

Edited by An0nymous
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...