Jump to content

Realme 7 pro


terry39
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Είχα ρωτήσει και προ αναβάθμισης στην Vodafone για την συσκευή και η κοπέλα γνώριζε ότι πολλές συσκευές της RealMe δεν είχαν ενεργοποιήσει το Volte, όχι μόνο Ελλάδα αλλά και σε άλλες χώρες. Μου είπε ότι περίμεναν να ενεργοποιηθεί σε update της RealMe. Τελικά αυτό δεν έγινε ούτε και με το 12αρι.

Παράλληλα είχα ενεργοποιήσει και το WifiCalling (από την Vodafone) και μαζί με την εφαρμογή της Vodafone (η οποία είναι άθλια) πάλι όταν καλούσα από την συγκεκριμένη εφαρμογή έβλεπα ότι το 4G γινόταν Η+, οπότε μάλλον το Volte δεν λειτούργησε ποτέ για  Vodafone για την συσκευή μας. 

Η ζωή είναι μία ντομάτα......

ή την τρως σαλάτα ή την τρως στην μάπα....

:p

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, Tr3LaRaS said:

στη βονταφον χθες που ρωτησα που ειπαν οτι το volte δουλευει μαζι με το wifi calling οταν το εχεις ανοιχτο

Ούτε το Vowifi δουλεύει όμως.. 🤣🤣🤣

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, kalitexnis_g said:

Ούτε το Vowifi δουλεύει όμως.. 🤣🤣🤣

για να δουλεψουν αυτα πρεπει να υποστηριζει τη συσκευη η εταιρια

δεν υποστηριζουν τις ιδιες συσκευς ολες οι εταιριες

Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, Tr3LaRaS said:

για να δουλεψουν αυτα πρεπει να υποστηριζει τη συσκευη η εταιρια

δεν υποστηριζουν τις ιδιες συσκευς ολες οι εταιριες

Και πουλάνε παραμύθι ότι δήθεν η Realme δεν τις περιλαμβάνει στην αναβάθμισή της..

λες και η Cosmote πλήρωσε όλες τις κινεζικές για να υποστηρίξουν το vowifi και volte της..

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, kalitexnis_g said:

Και πουλάνε παραμύθι ότι δήθεν η Realme δεν τις περιλαμβάνει στην αναβάθμισή της..

λες και η Cosmote πλήρωσε όλες τις κινεζικές για να υποστηρίξουν το vowifi και volte της..

η εταιρια κινητης φταιει αλλα αυτοι λενε οτι και καλα πρεπει να παρει αναβαθμιση απο τη realme

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα με την συγκεκριμένη συσκευή & την Vodafone το αντιμετωπίζουν και σε άλλες χώρες, ως προς την χρήση Volte. Είχα μπει στο forum της  Realme και είδα και αντίστοιχα παράπονα για την Vodafone και από χρήστες άλλων χωρών. Τώρα το ποιος πραγματικά φταίει, άγνωστο. Από την Vodafone μου με είχαν ενημερώσει ότι γνωρίζουν για την ασυμβατότητα της συσκευής με το Volte δίκτυο τους, και ήταν σε "επικοινωνία" με την Realme για την λύση του θέματος... 😅 το οποίο θα λυνόταν με μελλοντική αναβάθμιση.   🤭

Η ζωή είναι μία ντομάτα......

ή την τρως σαλάτα ή την τρως στην μάπα....

:p

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα!

Έβαλα τη sim της wind σε άλλο τηλέφωνο που υποστηρίζει το vowifi και μετά την έβαλα στο Realme 7 pro και δούλεψε και στη wind τελικά!!!

Sent from my RMX2170 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

On 29/8/2022 at 3:01 ΜΜ, bpanos said:

Τελικά μετά από ώρα και επανεκκινήσεις, τσεκάρισμα (και ξετσεκάρισμα) του συγχρονισμού πήρε "μπρος" και συγχρονίζει σχετικά. Και πάλι όμως όταν το κάνω χειροκίνητα βλέπω ότι "γυρίζει" το σύμβολο του συγχρονισμού χωρίς λόγο αφού δεν έχει κάτι να συγχρονίσει.. Μάλλον αν το συνεχίσει, θα:

"σκεφτώ μία επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων". 

Τέλος έχετε παρατηρήσει να γίνεται αλλοίωση της ποιότητας των φωτογραφιών σας στις επαφές; Δηλαδή αρχικά με την καταχώρηση είναι "καθαρές" και με μετά από καιρό "pixel-λιάζουν". Υπάρχει λύση για αυτό; 

Καλησπέρα στην παρέα. 

Έχετε καμία ιδέα για ποιο λόγο δεν μπορούν να συγχρονίσουν οι επαφές του Google; Έχω κάνει τα πάντα (εκτός από επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων την οποία αποφεύγω για ευνόητους λόγους χρόνου - κόπου) και δεν μπορώ να βγάλω άκρη. 

Στο διαδίκτυο αναφέρονται περί των 13 πιθανών τρόπων επίλυσης του θέματος:

1.  Επανεκκινήστε το τηλέφωνο

2. Ελέγξτε τη σύνδεσή σας στο Διαδίκτυο

3. Ενεργοποιήστε τη λειτουργία πτήσης

4. Ενεργοποιήστε και απενεργοποιήστε το συγχρονισμό επαφών

5. Αφαιρέστε τους ειδικούς χαρακτήρες

6. Ελέγξτε την αποθήκευση

7. Απενεργοποιήστε την Εξοικονόμηση μπαταρίας

8. Επιτρέψτε τη χρήση δεδομένων παρασκηνίου

9. Ενημερώστε την ΕΦΑΡΜΟΓΗ ΕΠΑΦΕΣ GOOGLE

10. Εκκαθάριση προσωρινής μνήμης και δεδομένων

11. Ελέγξτε τα δεδομένα και την ώρα

12. Επαναφέρετε τις προτιμήσεις εφαρμογών

13. ΚΑΤΑΡΓΗΣΗ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΥ GOOGLE

 

Τα έχω κάνει όλα, αλλά και πάλι δεν κατάφερα κάτι μόνιμο... 😞

 

Η ζωή είναι μία ντομάτα......

ή την τρως σαλάτα ή την τρως στην μάπα....

:p

Link to comment
Share on other sites

On 19/9/2022 at 2:45 ΜΜ, bpanos said:

Καλησπέρα στην παρέα. 

Έχετε καμία ιδέα για ποιο λόγο δεν μπορούν να συγχρονίσουν οι επαφές του Google; Έχω κάνει τα πάντα (εκτός από επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων την οποία αποφεύγω για ευνόητους λόγους χρόνου - κόπου) και δεν μπορώ να βγάλω άκρη. 

Στο διαδίκτυο αναφέρονται περί των 13 πιθανών τρόπων επίλυσης του θέματος:

1.  Επανεκκινήστε το τηλέφωνο

2. Ελέγξτε τη σύνδεσή σας στο Διαδίκτυο

3. Ενεργοποιήστε τη λειτουργία πτήσης

4. Ενεργοποιήστε και απενεργοποιήστε το συγχρονισμό επαφών

5. Αφαιρέστε τους ειδικούς χαρακτήρες

6. Ελέγξτε την αποθήκευση

7. Απενεργοποιήστε την Εξοικονόμηση μπαταρίας

8. Επιτρέψτε τη χρήση δεδομένων παρασκηνίου

9. Ενημερώστε την ΕΦΑΡΜΟΓΗ ΕΠΑΦΕΣ GOOGLE

10. Εκκαθάριση προσωρινής μνήμης και δεδομένων

11. Ελέγξτε τα δεδομένα και την ώρα

12. Επαναφέρετε τις προτιμήσεις εφαρμογών

13. ΚΑΤΑΡΓΗΣΗ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΥ GOOGLE

 

Τα έχω κάνει όλα, αλλά και πάλι δεν κατάφερα κάτι μόνιμο... 😞

 

Καμία ιδέα και πρόταση; Καλοδεχούμενη!!!

Η ζωή είναι μία ντομάτα......

ή την τρως σαλάτα ή την τρως στην μάπα....

:p

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα. Πριν το επαναφέρω στις εργοστασιακές ρυθμίσεις ήθελα να ρωτησω άν έχει αντιμετωπίσει καποιος παρόμοιο πρόβλημα. Στα καλά καθουμενα εκτος κι αν το προκάλεσα εγω χωρις να το καταλαβω το τηλεφωνο "τρελάθηκε" κι εκφωνει τα πάντα. Από τις ειδοποιήσεις μέχρι και τα πατήματα στην οθόνη. Και μαλιστα γύρω από ττο σημειο που πατάω δείχνει πρασινα τετραγωνάκια. Το χειρότερο είναι ότι πατώντας οτιδήποτε δεν ανοιγουν οι εφαρμογές ούτε καν γινεται κυλιση οθονης. Για αυτο το λόγο δεν μπορώ ούτε στις ρυθμίσεις να μπω να δω τι μπορεί να πειράχτηκε. Χαρακτηριστικό είναι οτι μετά απο άπειρες επανεκκινήσεις που εχω κανει, πριν βάλω κωδικο να συνδεθω γυρω απ την οθονη, στα "edge", εμφανιζεται ένα πράσινο πλαίσιο. Κάποια βοήθεια; Ευχαριστώ

 

Link to comment
Share on other sites

Με τα χιλια ζόρια, με διπλά πατήματα και με χρηση δυο δακτύλων κατάφερα τελικά να απενεργοποιήσω το άθλιο TalkBack που ειχε ενεργοποιηθει κατα λαθος και κόντεψε να με τρελάνει. Παράκληση. Εάν γνωρίζει καποιος πώς απεγκαθίσταται θα μπορούσε να ποστάρει τη διαδικασία; Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

On 24/9/2022 at 3:45 ΜΜ, tasosuser said:

Με τα χιλια ζόρια, με διπλά πατήματα και με χρηση δυο δακτύλων κατάφερα τελικά να απενεργοποιήσω το άθλιο TalkBack που ειχε ενεργοποιηθει κατα λαθος και κόντεψε να με τρελάνει. Παράκληση. Εάν γνωρίζει καποιος πώς απεγκαθίσταται θα μπορούσε να ποστάρει τη διαδικασία; Ευχαριστώ

λογικα με adbappcontrol

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 23/9/2022 at 4:31 ΜΜ, bpanos said:

Καμία ιδέα και πρόταση; Καλοδεχούμενη!!!

Μήπως έχεις αλλάξει κωδικό στο gmail που χρησιμοποιείς ?

 

-------------------------------------------------------------------------------------------------

Θεέ μου, κάθε φορά που φτιάχνεις ένα @##@#$@ δώσε και οδηγίες χρήσεως

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, George_Kont said:

Μήπως έχεις αλλάξει κωδικό στο gmail που χρησιμοποιείς ?

 

Όχι δεν έχω αλλάξει κωδικό. Αλλά τελικά ξεμπλόκαρε με άλλον τρόπο....

Ενώ είχε γύρω στα 10GB ελεύθερα στην μνήμη του κινητό, μετέφερα γύρω στα 4-5GB βίντεο από την κεντρική μνήμη στην SD και μετά το google sync λειτουργούσε μια χαρά... Δεν ξέρω τι σκάλωμα είχε φάει, δεδομένου ότι η μνήμη δεν είχε γεμίσει και ούτε σχετικό μήνυμα μου είχε στείλει.... 

Η ζωή είναι μία ντομάτα......

ή την τρως σαλάτα ή την τρως στην μάπα....

:p

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, guru11 said:

Ναι αλλά VOLTE για την Vodafone πάλι δεν έχει....

Μήπως δεν το υποστηρίζει η Vodafone; Στο site τους γράφει ότι για να έχεις volte πρέπει η συσκευή να είναι συμβατή με το WiFi calling και το Realme 7 pro δεν είναι στη λίστα των συμβατών συσκευών. 

Link to comment
Share on other sites

Υποτίθεται ότι θα υποστηριχθεί με κάποια αναβάθμιση αλλά δεν το βλέπω....Τέλος του χρόνου η VF κλείνει το 3G θα μιλάμε μόνο μέσω 2G;

Link to comment
Share on other sites

Από την VF μου είχαν πει ότι το VOLTE με την συσκευή θα ήταν συμβατό με μελλοντική αναβάθμιση....

Αυτό προ του Andr. 12... αλλά απλά μάλλον και εγώ να αναφέρω... ότι δεν βλέπω να γίνεται ποτέ... 

Η ζωή είναι μία ντομάτα......

ή την τρως σαλάτα ή την τρως στην μάπα....

:p

Link to comment
Share on other sites

Οι ειδοποιήσεις του FB messenger σας έρχονται κανονικα; Στο δικό μου έρχονται μόνο όταν ανοίξω την εφαρμογή. Σαν να μπαίνει σε sleep mode το messenger μετά από λίγη ώρα αδράνειας.

Link to comment
Share on other sites

On 10/10/2022 at 10:05 ΜΜ, nikos_m said:

Οι ειδοποιήσεις του FB messenger σας έρχονται κανονικα; Στο δικό μου έρχονται μόνο όταν ανοίξω την εφαρμογή. Σαν να μπαίνει σε sleep mode το messenger μετά από λίγη ώρα αδράνειας.

Καλημέρα.

Και σε μένα το ίδιο. Αυτό συμβαίνει ύστερα από την αναβάθμιση σε Android 12. 

Η ζωή είναι μία ντομάτα......

ή την τρως σαλάτα ή την τρως στην μάπα....

:p

Link to comment
Share on other sites

Just now, bpanos said:

Καλημέρα.

Και σε μένα το ίδιο. Αυτό συμβαίνει ύστερα από την αναβάθμιση σε Android 12. 

Όντως μετά την αναβάθμιση σε Android 12 έγινε. Προς το παρόν το έλυσα με εγκατάσταση του messenger lite που φαίνεται να λαμβάνει ειδοποιήσεις κανονικά προς το παρόν.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, nikos_m said:

Όντως μετά την αναβάθμιση σε Android 12 έγινε. Προς το παρόν το έλυσα με εγκατάσταση του messenger lite που φαίνεται να λαμβάνει ειδοποιήσεις κανονικά προς το παρόν.

Δοκίμασα να δω αν έχει θέμα με τις άδειες ή την διαχείριση στην μπαταρία, αλλά δεν άλλαξε τίποτε. 

Θα δοκιμάσω το Lite. Ευχαριστώ.

Η ζωή είναι μία ντομάτα......

ή την τρως σαλάτα ή την τρως στην μάπα....

:p

Link to comment
Share on other sites

Καλό θα είναι μετά από κάθε μεγάλη αναβάθμιση λειτουργικού, να γίνεται μια επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων. Συνήθως αυτό λύνει πολλά προβλήματα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...