Jump to content

[MOTO] Μηχανάκια Honda: GLX, Astrea κ.α.


exosceleton
 Κοινοποίηση

ποιο παπί της honda θεωρειτε καλυτερο???  

802 members have voted

  1. 1. ποιο παπί της honda θεωρειτε καλυτερο???

    • glx90
      257
    • c50
      99
    • innova125
      160
    • astrea supra
      139
    • astrea grand
      147


Recommended Posts

Θελω αλλαξω λαστιχα στο daytona μου.τωρα εχω πανω κατι continental 2.50 μπροστα και 2.75 πισω και λεω να βαλω τα Pilot.ειναι καλα?πηρα τηλ να ρωτησω σε ενα μαγαζι και εχει τα 60/90 και τα 70/90,το ζευγαρι 50Ε.τι διαστασεις ειναι αυτα?γιατι εγω ηθελα να βαλω 2.25 μπροστα και 2.50 πισω.απο αμορτισερ,το daytona παιρνει τις ιδιες του supra?και λεω να βαλω μια δισκοπλακα μπροστα μεγαλυτερη.ποσο περιπου να παει το μαλλι?

τελος επειδι σφυριζει το πισω δισκοφρενο,για τακακια μου ειπε αυτος οτι ειναι τα ιδια του supra.ειναι οντως?

Ευχαριστω

 

Tα 60/90 ειναι 2αρακια και τα 70/90 ειναι 2,25..περνει τις ιδιες αναρτησης απο το supra..μια δισκοπλακα απλη παει γυρο στα 20-50 ευρο μια καλη(braking) κανα 100-120....ναι στο πισο δισκοφρενο περνει απο supra(κατα προτιμηση βαλε newfren)....

Sony Ericcson Xperia X10 mini E10i

MiniCM10 4.0.1:D

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 10,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Οκ,ευχαριστω.τα 2αρακια νομιζω ειναι πολυ λεπτα.οποτε να ψαξω για 70/90 μπροστα και 80/90(2.50) πισω?μια δισκοπλακα με καμια 20αρια ευρω πιστευω θα ειναι καλυτερη απο αυτη που εχει απο τη μανα του ε?
Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω να δεις διαφορα με δισκοπλακα των 20ευρω,μη φανταστεις και αυτες που εχει απ την μανα του τοσο κανουν :O
Link to comment
Share on other sites

Πιο πολυ για θεμα εμφανισης την θελω...ετσι και αλλιως καλα ειναι και τα φρενα που εχει,δεν εχω παραπονο.
Link to comment
Share on other sites

ορίστε κ ένα βιντεάκι http://www.youtube.com/watch?v=e210_Lemt-E

φιλε αυτο εδο το βιντεακι με το gta 4 ειναι φορερο μπορεις να μου το στειλεις? http://www.youtube.com/watch?v=W6NKvpySK0g

το mail ειναι facebook_mafia09@hotmail.com

Edited by anonimos42
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον παιδια μετα απο 500χμ στρωσιματος εκανα το πρωτο μεγαλο ανοιγμα στο παπι.Πολυ καλα αποτελεσματα μπορω να πω.2α σπασμενη στα 65 3η στα 90! (δεν μου εχει ξαναγινει αυτο) και 4η στα 105-110 τερματισμενη!και μιλαμε για ευθεια και οχι κατηφορα κλπ.Και το ωραιο είναι ότι όλες οι ταχύτητες ανοίγουν με πολλή δύναμη.Η 4η είμαι σιγουρος ότι μπορεί να πάει και παραπάνω και τώρα σκέφτομαι να αλλάξω γρανάζωμα για περισσότερη τελική και να αποσυνδέσω και τη μίζα.Τι λέτε;

Το μόνο κακό είναι ότι ο στρόφαλος πρέπει να τρώει πολύ ζόρι επειδη είναι 90αρης και οι βαλβίδες χτυπιούνται ανελέιτα.Σκεφτομαι να πειράξω και το καρμπ ακομα λίγο

Link to comment
Share on other sites

Και είναι 53 έτσι?Βάλε μια χοάνη αν δεν φοράς,ένα καλό γρανάζωμα εξαρτάται τι το θες{πχ αν το θες για την Αθήνα δεν το γραναζώνεις τέρμα μακρύ}ρύθμισε το καρμπυρατέρ όσο καλύτερα μπορείς.Αυτά.Καλοτάξιδο:)

Youtube΄s Channel:Kamilaririder

check out my bikepics account

http://64.19.142.11/p1.bikepics.com/pics/2010%5C12%5C15%5Cbikepics-2114379-200.jpg

Link to comment
Share on other sites

Και είναι 53 έτσι?Βάλε μια χοάνη αν δεν φοράς,ένα καλό γρανάζωμα εξαρτάται τι το θες{πχ αν το θες για την Αθήνα δεν το γραναζώνεις τέρμα μακρύ}ρύθμισε το καρμπυρατέρ όσο καλύτερα μπορείς.Αυτά.Καλοτάξιδο:)

 

Τελικά πιστεύω το πιστόνι παίζει πολύ μεγάλο ρόλο στην απόδοση...

Link to comment
Share on other sites

Τελικά πιστεύω το πιστόνι παίζει πολύ μεγάλο ρόλο στην απόδοση...

 

Κάντο λιανά:wacko:

Youtube΄s Channel:Kamilaririder

check out my bikepics account

http://64.19.142.11/p1.bikepics.com/pics/2010%5C12%5C15%5Cbikepics-2114379-200.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τελικά πιστεύω το πιστόνι παίζει πολύ μεγάλο ρόλο στην απόδοση...

 

Εννοειται αυτο.Αν σκεφτεις οτι αυτο συμπιεζει το μειγμα!!!

Link to comment
Share on other sites

Εννοειται αυτο.Αν σκεφτεις οτι αυτο συμπιεζει το μειγμα!!!

 

Δηλαδή σε ένα πιστόνι τι μετράει ώστε να θεωρείται καλό:rolleyes:

Youtube΄s Channel:Kamilaririder

check out my bikepics account

http://64.19.142.11/p1.bikepics.com/pics/2010%5C12%5C15%5Cbikepics-2114379-200.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή σε ένα πιστόνι τι μετράει ώστε να θεωρείται καλό:rolleyes:

 

Σιγουρα να σφραγιζει καλα τον κυλινδρο, να αντεχει στις υψηλες στροφες και να βοηθαει στην απαγωγη θερμοτητας.

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα να σφραγιζει καλα τον κυλινδρο, να αντεχει στις υψηλες στροφες και να βοηθαει στην απαγωγη θερμοτητας.

 

Καλά ελατήρια και σφυρήλατο ε?Από 80€ και πάνω δηλαδή:p

Youtube΄s Channel:Kamilaririder

check out my bikepics account

http://64.19.142.11/p1.bikepics.com/pics/2010%5C12%5C15%5Cbikepics-2114379-200.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλά ελατήρια και σφυρήλατο ε?Από 80€ και πάνω δηλαδή:p

 

Πρεπει να ειναι και ελαφρυ και τα ελατηρια παλι να μην ειναι πολυ χοντρα.Εχει παρα πολλα.Αλλα γενικα τα καλυτερα κοστιζουν πανω απο 100+++ ευρω.

Link to comment
Share on other sites

Καλά ελατήρια και σφυρήλατο ε?Από 80€ και πάνω δηλαδή:p

 

Τι να πω...Εγω το πιστονι το πηρα 35Ε και κανει πολύ καλη δουλειά..

Link to comment
Share on other sites

Τι να πω...Εγω το πιστονι το πηρα 35Ε και κανει πολύ καλη δουλειά..

 

Αναλογως τι ζητας απο το μηχανακι σου.Αν ζητας να στροφαρει μεχρι 13000-15000 στροφες και να εχεις και τρελες συμπιεσεις το πιστονι των 35 ευρω θα παραδωσει πνευμα σε 5 λεπτα.

Link to comment
Share on other sites

Αναλογως τι ζητας απο το μηχανακι σου.Αν ζητας να στροφαρει μεχρι 13000-15000 στροφες και να εχεις και τρελες συμπιεσεις το πιστονι των 35 ευρω θα παραδωσει πνευμα σε 5 λεπτα.

 

Όχι τόσο πολύ...Ένα καλό φτιάξιμο στα 53mm,η ηλεκτρονική δεν είναι αυθεντική βέβαια...

Link to comment
Share on other sites

Όχι τόσο πολύ...Ένα καλό φτιάξιμο στα 53mm,η ηλεκτρονική δεν είναι αυθεντική βέβαια...

 

Και γω στο μηχανακι μου τωρα ΤΟΡ πιστονι εχω γιατι πολυ απλα δεν το εχω ανεβασμενο.Απλα για να κινουμαι ανετα και να μην θελω καθε 3μηνο πιστονι.

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω να δεις διαφορα με δισκοπλακα των 20ευρω,μη φανταστεις και αυτες που εχει απ την μανα του τοσο κανουν :O

Aυτες που εχει απο την μανα του ειναι καλητερες απο των 20 ευρο...οι μαμα κανουν 45 ευρο η μια...

Αναλογως τι ζητας απο το μηχανακι σου.Αν ζητας να στροφαρει μεχρι 13000-15000 στροφες και να εχεις και τρελες συμπιεσεις το πιστονι των 35 ευρω θα παραδωσει πνευμα σε 5 λεπτα.

 

ενα παιδι εχει glx54αρι(top πιστονι) με αγωνιστικα ρευματα kitaco και στροφαρει περιπου 14-15000 στροφες και το εχει ενα χρονο....

Sony Ericcson Xperia X10 mini E10i

MiniCM10 4.0.1:D

Link to comment
Share on other sites

ενα παιδι εχει glx54αρι(top πιστονι) με αγωνιστικα ρευματα kitaco και στροφαρει περιπου 14-15000 στροφες και το εχει ενα χρονο....

 

Σε καμια ομως περιπτωση δεν προκειται το ΤΟΡ πιστονι να αντεξει οσο θα αντεχε ενα σφυριλατο.Και παρα πολυ πιθανον με το σφυριλατο να εβγαζε και πιο πολλη δυναμη.

Γι αυτο και τα καθαρα εχουν σφυριλατα.Γιατι ειναι τα μονα πιστονια που αντεχουν στις συνθηκες λειτουργιας ενος κινητηρα που ειναι στα ορια του.

Link to comment
Share on other sites

Σε καμια ομως περιπτωση δεν προκειται το ΤΟΡ πιστονι να αντεξει οσο θα αντεχε ενα σφυριλατο.Και παρα πολυ πιθανον με το σφυριλατο να εβγαζε και πιο πολλη δυναμη.

Γι αυτο και τα καθαρα εχουν σφυριλατα.Γιατι ειναι τα μονα πιστονια που αντεχουν στις συνθηκες λειτουργιας ενος κινητηρα που ειναι στα ορια του.

 

Πια πιστόνια είναι τα σφυρηλάτα;

Link to comment
Share on other sites

Aυτες που εχει απο την μανα του ειναι καλητερες απο των 20 ευρο...οι μαμα κανουν 45 ευρο η μια...

οποτε αφηνω προς το παρον της μανας του και βλεπω αργοτερα για καμια καλυτερη.προς το παρον παω για λαστιχα αμορτισερ τακακια.τα pilot σε βροχη τι λενε?γιατι ειναι semi slick το λεω...στο στεγνο θα ειναι πιο καλα απο τα continental που εχω τωρα φανταζομαι.

Link to comment
Share on other sites

Σε καμια ομως περιπτωση δεν προκειται το ΤΟΡ πιστονι να αντεξει οσο θα αντεχε ενα σφυριλατο.Και παρα πολυ πιθανον με το σφυριλατο να εβγαζε και πιο πολλη δυναμη.

Γι αυτο και τα καθαρα εχουν σφυριλατα.Γιατι ειναι τα μονα πιστονια που αντεχουν στις συνθηκες λειτουργιας ενος κινητηρα που ειναι στα ορια του.

 

Δεν ειπα οτι τα απλα πιστονια ειναι καλυτερα απο τα σφυριλατα...αλλα στα παπια(τετραχρονα) δεν αξιζει να βαζεις σφυριλατο γιατι πολυ απλα μπορεις να βγαλεις μια καλη ιπποδιναμη με τα απλα...

Sony Ericcson Xperia X10 mini E10i

MiniCM10 4.0.1:D

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειπα οτι τα απλα πιστονια ειναι καλυτερα απο τα σφυριλατα...αλλα στα παπια(τετραχρονα) δεν αξιζει να βαζεις σφυριλατο γιατι πολυ απλα μπορεις να βγαλεις μια καλη ιπποδιναμη με τα απλα...

 

Αν το μηχανάκι ειναι 90αρι 100αρι japan μπορεις πολύ απλα με ενα κυλινδροπιστονο και ενα εκκεντροφορο (και ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ) αν βρεις ένα καλό μάστορα να σου κάνει καλό φτιάξιμο (ούτε ροικές κλπ, απλα να έχει μια πολλή καλή συμπιεση το μηχανακι), να το κάνεις πολύ γρήγορο

Με αυτά μπορείς με ασφάλεια να φτιάξεις μια σκοτώστρα των 110cc και γλιτώνεις:

 

Καρμπυρατερ

Ανοιγμα καρτερ

Πειραγμα κεφαλης (ροϊκή,βαλβίδες κλπ, εκτός εκκεντροφόρο εννοείται..)

Ρεύματα

Πείραγμα του μοτερ (στροφαλος,καμπανες,βολαν κλπ)

ΠΟΛΛΑ ΑΛΛΑ...

 

Με λίγα λόγια θέλω να σου πω ότι αν δώσεις 100Ε για κυλινδροπιστονο καλο, 50Ε για τον εκκεντροφορο και 100Ε για το φτιαξιμο στο μαστορα,ΜΕ 250Ε θα έχεις ένα πολύ γρήγορο παπί και δε θα φοβάσαι να σε λένε καγκουρα επειδή ασχολείσαι μόνο με το παπι.Το πιο καλο και επιτυχημένο φτιάξιμο είναι αυτό που έχει το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα με το χαμηλότερο δυνατό κόστος.Τώρα τι μου

λέει εμένα ο άλλος ότι έσκασε 2 χιλιαρικα σε τακε και μλκιες...Με ενα 300αρι το πολυ είσαι αρχοντας.Έχεις ένα παπί για βόλτες αλλά και για κανένα άνοιγμα που και που,χωρίς να τραβάς την προσοχή των άρρωστων. Μετά ίσα ίσα που θα σε λένε και μάγκα διότι θα βλέπουν τα χάλια τους που έχουν χαλάσει 2 μηνιάτικα στο παπί και εσένα που θα έχεις απλά χαλάσει το χαρτζιλίκι απτο ποδαρικό..;)

Edited by Skymoto
Link to comment
Share on other sites

Πια πιστόνια είναι τα σφυρηλάτα;

 

Σφυρηλατα βγαζει η Wossner, Wiseco, Vortex.Με την Wiseco πιστευω να ειναι η καλυτερη.

 

Δεν ειπα οτι τα απλα πιστονια ειναι καλυτερα απο τα σφυριλατα...αλλα στα παπια(τετραχρονα) δεν αξιζει να βαζεις σφυριλατο γιατι πολυ απλα μπορεις να βγαλεις μια καλη ιπποδιναμη με τα απλα...

 

Βασικα εξαρταται τι το θες το μηχανακι ασχετα αν ειναι 4χρονο η 2χρονο.Αν το θες να κατεβαινεις αγωνες ντραγκστερ θα βαλεις σφυρηλατο.Αν θες να το εχεις για να κανεις τις βολτουλες σου οπως εμεις για παραδειγμα βολευομαστε ανετοτατα με το ΤΟΡ.

 

Αν το μηχανάκι ειναι 90αρι 100αρι japan μπορεις πολύ απλα με ενα κυλινδροπιστονο και ενα εκκεντροφορο (και ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ) αν βρεις ένα καλό μάστορα να σου κάνει καλό φτιάξιμο (ούτε ροικές κλπ, απλα να έχει μια πολλή καλή συμπιεση το μηχανακι), να το κάνεις πολύ γρήγορο

Με αυτά μπορείς με ασφάλεια να φτιάξεις μια σκοτώστρα των 110cc και γλιτώνεις:

 

Καρμπυρατερ

Ανοιγμα καρτερ

Πειραγμα κεφαλης (ροϊκή,βαλβίδες κλπ, εκτός εκκεντροφόρο εννοείται..)

Ρεύματα

Πείραγμα του μοτερ (στροφαλος,καμπανες,βολαν κλπ)

ΠΟΛΛΑ ΑΛΛΑ...

 

Με λίγα λόγια θέλω να σου πω ότι αν δώσεις 100Ε για κυλινδροπιστονο καλο, 50Ε για τον εκκεντροφορο και 100 για το φτιαξιμο στο μαστορα,ΜΕ 250Ε θα έχεις ένα πολύ γρήγορο παπί και δε θα φοβάσαι να σε λένε καγκουρα επειδή ασχολείσαι μόνο με το παπι.Το πιο καλο και επιτυχημένο φτιάξιμο είναι αυτό που έχει το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα με το χαμηλότερο δυνατό κόστος.Τώρα τι μου

λέει εμένα ο άλλος ότι έσκασε 2 χιλιαρικα σε τακε και μλκιες...Με ενα 300αρι το πολυ είσαι αρχοντας.Έχεις ένα παπί για βόλτες αλλά και για κανένα άνοιγμα,χωρίς να τραβάς την προσοχή των άρρωστων. Μετά ίσα ίσα που θα σε λένε και μάγκα διότι θα βλέπουν τα χάλια τους που έχουν χαλάσει 2 μηνιάτικα στο παπί και εσένα που θα έχει απλά χαλάσει το χαρτζιλίκι απτο ποδαρικό..;)

 

Σκοτωστρα δεν θα ειναι αλλα θα εχεις ενα παπι ικανο να προσπερασει ανετα.Απλα αυτος που θα βαλει ΤΑΚΕ ζηταει το κατι ΠΟΛΥ παραπανω.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...