Jump to content

[MOTO] Μηχανάκια Honda: GLX, Astrea κ.α.


exosceleton
 Κοινοποίηση

ποιο παπί της honda θεωρειτε καλυτερο???  

802 members have voted

  1. 1. ποιο παπί της honda θεωρειτε καλυτερο???

    • glx90
      257
    • c50
      99
    • innova125
      160
    • astrea supra
      139
    • astrea grand
      147


Recommended Posts

τα τσιμουχακια ειναι υπεφθυνα για τον καπνο? και αν ναι τι να του πω του μαστορα να κοιταξει οταν το παω?

 

αν ανοιξεις την κεφαλη πες του να σου καθαρισει και τισ βαλβιδες;)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 10,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

αν ανοιξεις την κεφαλη πες του να σου καθαρισει και τισ βαλβιδες;)

 

σωστος,αλλα μιας και θα βγαλει την κεφαλη δν καθαριζει κ λιγο την κεφαλη του πιστονιου?(εγω παντως αν ημουν μαστορας θα το εκανα)

Link to comment
Share on other sites

σωστος,αλλα μιας και θα βγαλει την κεφαλη δν καθαριζει κ λιγο την κεφαλη του πιστονιου?(εγω παντως αν ημουν μαστορας θα το εκανα)

 

δηλαδη για να γινουν ολα αυτα πρεπει να ανοιχτει το μοτερ? :(

να εχω εμπιστοσυνη στο σαρακακη ή να παω αλλου?:shifty:

Link to comment
Share on other sites

σωστος,αλλα μιας και θα βγαλει την κεφαλη δν καθαριζει κ λιγο την κεφαλη του πιστονιου?(εγω παντως αν ημουν μαστορας θα το εκανα)

 

τι νοημα εχει να καθαρισει την κεφαλη του πιστονιου αφου μετα απο 2-3 χμ παλι θα μαζεψει βρωμα απ'τις καπνιες και την καυση..μια φορα μου το ειχαν κανει αυτο ριχνοντας ενα σπρευ και μετα αερα με το πιστολακι για να καθαρισει (γυαλιζε :P ) σου ριχνει και ενα σπρευ μεσα στο λαιμο του καρμπ για να φανει αν χανει απ'τις βαλβιδες...εγω δε ξερω τι εκανε ο π****ς ο μαστορας αλλα για 2 μερες το παπι εσκιζε κανονικα..Αν ξερυθμιζονται οι βαλβιδες χανει ισχυ το παπι?και με σκληρα ελατηρια τι παραπανω δινει;

Link to comment
Share on other sites

τι νοημα εχει να καθαρισει την κεφαλη του πιστονιου αφου μετα απο 2-3 χμ παλι θα μαζεψει βρωμα απ'τις καπνιες και την καυση..μια φορα μου το ειχαν κανει αυτο ριχνοντας ενα σπρευ και μετα αερα με το πιστολακι για να καθαρισει (γυαλιζε :P ) σου ριχνει και ενα σπρευ μεσα στο λαιμο του καρμπ για να φανει αν χανει απ'τις βαλβιδες...εγω δε ξερω τι εκανε ο π****ς ο μαστορας αλλα για 2 μερες το παπι εσκιζε κανονικα..Αν ξερυθμιζονται οι βαλβιδες χανει ισχυ το παπι?και με σκληρα ελατηρια τι παραπανω δινει;

 

ειδεσ αυτεσ οι 2 μερεσ θα ειναι οι μερεσ τις κοντρασ:p:lol::lol:,οχι δν χανει ασε π μερικοι λενε οτι παει καλυτερα αλλα καλυτερα να τισ ρυθμισεις γτ αν το αγνοησεις μπορει κ να σ τις καψει,δν νομιζω να δινουν τπτ τα σκληρα ελατηρια...

Link to comment
Share on other sites

τα σκληρα ελατηρια κανουν τις αλλαγες πιο αποτομες,εχω στο δικο μ σκληρα ελατηρια με τα δισκακια τα γνησια και εχει διαφορα απ μανισιο,στις αλλαγες βεβαια,οχι στην δυναμη..
Link to comment
Share on other sites

το παιδι ειπε σκληρα ελατηρια βαλβιδων οχι καμπανας. τα σκληρα ελατηρια δεν δινουν γκαζι αλλα οταν εχεις αγριο εκκεντροφορο με μεγαλη διαρκεια στα αμυγδαλα τα σκληρα ελατηρια κλεινουν πιο γρηγορα τις βαλβιδες. και ειναι και σιγουρο οτι θα κλεισουν . γιατι μερικες φορες μενουν ανοιχτες και τις παταει ο εκκεντροφορος. ετσι εχεις το κεφαλι σου ησυχο
Link to comment
Share on other sites

το παιδι ειπε σκληρα ελατηρια βαλβιδων οχι καμπανας. τα σκληρα ελατηρια δεν δινουν γκαζι αλλα οταν εχεις αγριο εκκεντροφορο με μεγαλη διαρκεια στα αμυγδαλα τα σκληρα ελατηρια κλεινουν πιο γρηγορα τις βαλβιδες. και ειναι και σιγουρο οτι θα κλεισουν . γιατι μερικες φορες μενουν ανοιχτες και τις παταει ο εκκεντροφορος. ετσι εχεις το κεφαλι σου ησυχο

 

Εχω fuego f200 αλλα οι βαλβιδες (και ολα τα υπολοιπα της κεφαλης εκτος απο εκκε) ειναι μαμα απο κεφαλη astrea...Αν βαλλω σκληρα ελατηρια θα εχω το κεφαλι μου ησυχο;ποσο πανε περιπου;

Link to comment
Share on other sites

Εχω fuego f200 αλλα οι βαλβιδες (και ολα τα υπολοιπα της κεφαλης εκτος απο εκκε) ειναι μαμα απο κεφαλη astrea...Αν βαλλω σκληρα ελατηρια θα εχω το κεφαλι μου ησυχο;ποσο πανε περιπου;

 

http://www.akyriakopoulos.gr/shop/product_info.php?cPath=22_25&products_id=176&osCsid=840389a784c5bef90b8ce32ddc292b37

http://www.akyriakopoulos.gr/shop/product_info.php?cPath=22_25&products_id=33&osCsid=840389a784c5bef90b8ce32ddc292b37

Link to comment
Share on other sites

 

Καλα φαινονται...Ακουγα cowboys from hell οταν διαβαζα τη σελιδα του ακυριακοπουπου και μολις ειδα την τιμη αρχιζα να κανω πανω κατω και γω...τεσπα παιζει αμα τις βαλλω να βγαλουν προβληματα;τα kitaco τζαμπα ειναι;

Link to comment
Share on other sites

Καλα φαινονται...Ακουγα cowboys from hell οταν διαβαζα τη σελιδα του ακυριακοπουπου και μολις ειδα την τιμη αρχιζα να κανω πανω κατω και γω...τεσπα παιζει αμα τις βαλλω να βγαλουν προβληματα;τα kitaco τζαμπα ειναι;

 

υπαρχουν και φθηνοτερα...ποιες να βαλεις?? τα kitaco και βεβαια δεν ειναι τζαμπα:wacko:

Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι αναγκη να βαλετε takegawa. και τα kitaco ειναι πολυ καλα. α ξερετε και κατι αλλο ? το kitaco το πιστονι αποδεικτηκε πολυ καλυτερο και πιο μελετημενο απο το takegawa.
Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι αναγκη να βαλετε takegawa. και τα kitaco ειναι πολυ καλα. α ξερετε και κατι αλλο ? το kitaco το πιστονι αποδεικτηκε πολυ καλυτερο και πιο μελετημενο απο το takegawa.

 

Και πως εγινε αυτο?

Link to comment
Share on other sites

Και πως εγινε αυτο?

 

Αυτο αναρωτεμε και εγω:wacko:

[sIGPIC][/sIGPIC]

My bikepics member

http://www.bikepics.com/members/akis236/

Tα παντα για τα scooter

http://greekscooters.50.forumer.com

Link to comment
Share on other sites

τι πως εγινε. εχεις παρατηρησει οτι τα takegawa εχουν μεινει πισω. μονο η κεφαλη αξηζει. ολοι τωρα προτημανε aasa kitaco και φυσικα χειροποιητα ανταλλακτικα. ασε που ειναι φθηνοτερα.
Link to comment
Share on other sites

τι πως εγινε. εχεις παρατηρησει οτι τα takegawa εχουν μεινει πισω. μονο η κεφαλη αξηζει. ολοι τωρα προτημανε aasa kitaco και φυσικα χειροποιητα ανταλλακτικα. ασε που ειναι φθηνοτερα.

 

αφου τα τακε ειναι πανακριβα....αν δν υπαρχουν λεφτα στην ακρη πρεπει να βρεις κατι μετριο σε τιμη κ αξιοπιστο,βαλε ενα 54mm full take και ενα 56mm kitaco,aasa να δεισ πιο θα περασει,εκει κανει την διαφορα η takegawa,και εγω στο address μ θελω να βαλω καποια πραγματα takegawa αλλα λογο χρηματων θα βασιστω σε κατι φτηνοτερο(π.χ χειροποιητο εκεντροφορο)

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια εκτος απο αυτο που γραφει ο ακυριακοπουλος οτι με τα σκληρα ελατηρια βαλβιδων βελτιωνεται ο χρονος κλεισιματος των βαλβιδων και αυξανεται η συμπιεση στο χωρο καυσης τι διαφορα υπαρχει?π.χ στα ανοιγματα ,δυναμη κλπ;

Υπαρχει περιπτωση να αρχισουν να βαρανε οι βαλβιδες συντομα;

Link to comment
Share on other sites

αφου τα τακε ειναι πανακριβα....αν δν υπαρχουν λεφτα στην ακρη πρεπει να βρεις κατι μετριο σε τιμη κ αξιοπιστο,βαλε ενα 54mm full take και ενα 56mm kitaco,aasa να δεισ πιο θα περασει,εκει κανει την διαφορα η takegawa,και εγω στο address μ θελω να βαλω καποια πραγματα takegawa αλλα λογο χρηματων θα βασιστω σε κατι φτηνοτερο(π.χ χειροποιητο εκεντροφορο)

 

 

στα takegawa το μονο που αξιζει ειναι η κεφαλη. στροφαλος υπαρχει aasa η χειροποιητος που ειναι μεγαλυτερος,πιο ελαφρομενος και καλυτερος. περνας στου δρακο nicasil χιτωνιο {πολυ καλυτερο απο takegawa κιλυνδρο} βαζεις kitaco πιστονι, βαζεις χειροποιητο εκκεντροφορο που αν φτιαξεις τον honda ειναι ανωτερος απο τον takegawa και τον φτιαχνεις αναλογα με τα χιλιοστα του. τα καρμπυρατερ takegawa ειναι μαπα. βαζεις η fcr η pwk και εισαι οκ. υπαρχουν ρευματα kitaco στις 22 000 στροφες ενω τα takegawa στις 17 000, πολλαπλασιαστης kitaco cover oil, μπορεις να φτιαξεις την καμπανα και να την ελαφροσεις και κανεις τριπα για να βαλεις συμπλεχτη στο χερι αντι να δινεις 500-700 ευρω . ειδες εχεις γρηγοροτερο μηχανακι με πολυ λιγοτερα λευτα. εγω φιλε θα εφτιαχνα ενα μηχανακι ολο με χειροποιητα πραγματα και θα εβαζα μονο κεφαλη takegawa . εκει να δεις γκαζι. εμενα αυτη ειναι η γνωμη μου. εσυ μπορει να πιστευεις αλλα . αλλα αμα ασχολειθεις με το θεμα και το ψαξεις τοτε θα με θυμηθεις. sorry για το μεγαλο ποστ

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά έχετε καμια ιδέα για το που πρέπει να συνδέσω το στροφόμετρο στο παπί για να λειτουργεί ?
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά έχετε καμια ιδέα για το που πρέπει να συνδέσω το στροφόμετρο στο παπί για να λειτουργεί ?

 

αυτο πρεπει να το πας στον ηλεκτρολογο. καταρχην τι καλωδια εχει ?

Link to comment
Share on other sites

εχω ενα glx που πλέον φοράει κυλινδρο και στροφαλο απο 90αρι, μπιέλα astrea, κεφαλή απο astrea ,πιστόν 51 χλστ. της narita και καρμπυρατέρ 22 delorto και με βήμα 14-36..σκέφτομαι να βάλω έναν εκκεντροφόρο αλλα δεν ξέρω ποιόν .. αν και χαμηλά έχει δύναμη στις υψηλές δεν εχει τελικές και περιορίζεται στα 75 ζόρικα..τι προτείνεται εκκεντροφόρο και ποιο στάδιο? fuego ή aasa ?
Link to comment
Share on other sites

εχω ενα glx που πλέον φοράει κυλινδρο και στροφαλο απο 90αρι, μπιέλα astrea, κεφαλή απο astrea ,πιστόν 51 χλστ. της narita και καρμπυρατέρ 22 delorto και με βήμα 14-36..σκέφτομαι να βάλω έναν εκκεντροφόρο αλλα δεν ξέρω ποιόν .. αν και χαμηλά έχει δύναμη στις υψηλές δεν εχει τελικές και περιορίζεται στα 75 ζόρικα..τι προτείνεται εκκεντροφόρο και ποιο στάδιο? fuego ή aasa ?

 

κλασικα f200;)

Link to comment
Share on other sites

εχω ενα glx που πλέον φοράει κυλινδρο και στροφαλο απο 90αρι, μπιέλα astrea, κεφαλή απο astrea ,πιστόν 51 χλστ. της narita και καρμπυρατέρ 22 delorto και με βήμα 14-36..σκέφτομαι να βάλω έναν εκκεντροφόρο αλλα δεν ξέρω ποιόν .. αν και χαμηλά έχει δύναμη στις υψηλές δεν εχει τελικές και περιορίζεται στα 75 ζόρικα..τι προτείνεται εκκεντροφόρο και ποιο στάδιο? fuego ή aasa ?

 

θα σ λεγα να βαλεις 15-36,και μηπως χρειαζεται ρυθμισμα το καρμπ? γιατι σαν μεγεθος και σαν μαρκα ειναι οκ για τα κυβικα σου.. 3ο σταδιο για να χεις δυναμη παντου η αποψη μου:)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...