Jump to content

Samsung Galaxy S20 FE


baggelispr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αν και σε πολλές παραμέτρους είναι υποδεέστερο το Fe 5g από το 8 Pro είναι πολύ σημαντικό αυτό που γράφεις. Ουσιαστικά με το απλό 8 & 8T είναι η πραγματική σύγκριση, όμως για να σε καλύπτει πρέπει λογικά να σου αρέσει το Samsung Ui. Το βασικό ατού του Fe είναι το μαζεμένο μέγεθος του σχετικά σε συνδυασμό με τον Snapdragon επεξεργαστή. Ήμουν τα τελευταία χρόνια με exynos επεξεργαστές (s7 edge s8 plus s9 plus s20 plus & note 8) . Πέρυσι πήρα το 1+ 7 Pro κι έπαθα σοκ ιδιαίτερα το καλοκαίρι δεν έκανε κιχ ούτε θερμοκρασίες ούτε τίποτα και είπα να δοκιμάσω τον περασμένο Σεπτέμβριο το s20 plus και έφαγα μεγάλη ξενερα στον τομέα επεξεργαστή και μπαταρία. Για μένα μόνο Snapdragon πια ας έχει εξελιχθεί πολύ ο νέος exynos της σειράς s21. Το Fe 5g με την τρέχουσα προσφορά αποτελεί εξαιρετική πρόταση.
Ποια προσφορά;

 

Στάλθηκε από το CLT-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αν και σε πολλές παραμέτρους είναι υποδεέστερο το Fe 5g από το 8 Pro είναι πολύ σημαντικό αυτό που γράφεις. Ουσιαστικά με το απλό 8 & 8T είναι η πραγματική σύγκριση, όμως για να σε καλύπτει πρέπει λογικά να σου αρέσει το Samsung Ui. Το βασικό ατού του Fe είναι το μαζεμένο μέγεθος του σχετικά σε συνδυασμό με τον Snapdragon επεξεργαστή. Ήμουν τα τελευταία χρόνια με exynos επεξεργαστές (s7 edge s8 plus s9 plus s20 plus & note 8) . Πέρυσι πήρα το 1+ 7 Pro κι έπαθα σοκ ιδιαίτερα το καλοκαίρι δεν έκανε κιχ ούτε θερμοκρασίες ούτε τίποτα και είπα να δοκιμάσω τον περασμένο Σεπτέμβριο το s20 plus και έφαγα μεγάλη ξενερα στον τομέα επεξεργαστή και μπαταρία. Για μένα μόνο Snapdragon πια ας έχει εξελιχθεί πολύ ο νέος exynos της σειράς s21. Το Fe 5g με την τρέχουσα προσφορά αποτελεί εξαιρετική πρόταση.
Υπάρχει κάπου σε προσφορά το s20 fe 5g 256gb?
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάπου σε προσφορά το s20 fe 5g 256gb?
Νομίζω δεν έχουν εισάγει επίσημα οι αλυσίδες τη συγκεκριμένη έκδοση.. Στα 256 μόνο το 4g έχουν φέρει

 

Στάλθηκε από το SM-G781B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

aka bill_thes
Link to comment
Share on other sites

Ποια προσφορά;

 

Στάλθηκε από το CLT-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Ουσιαστικά σε όλες τις αλυσίδες τρέχει προσφορά, από 779 στα 628 ευρώ και με κοπή μηδενικού τιμολογίου βγαίνει στα 507 ευρώ αν το πάρει και κάποιος με δώσεις ακόμη καλύτερα...

Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Sorry που επεμβαίνω, αλλά το "μηδενικό ΦΠΑ" αφορά ένα πολύ μικρό ποσοστό ελεύθερων επαγγελματιών που έχουν δικαίωμα ΦΠΑ, αλλά ταυτόχρονα δεν ασκούν το επάγγελμα και είναι απλά υπάλληλοι.....

 

Όταν έχεις έσοδα σαν επαγγελματίας (και όχι σαν υπάλληλος), ο ΦΠΑ είναι αδιάφορος είτε κόψει μηδενικό τιμολόγιο είτε όχι (θα αφαιρεθεί από το ποσό που θα πρέπει να αποδώσει στο τρίμηνο).

Αυτά για να μην δημιουργούνται εντυπώσεις

 

(Δε θέλω να παρεξηγηθώ. Με το σχόλιο δεν θέλω να την πω σε κανένα. απλά να ξεκαθαρίσω λίγο με το marketing σχετικά με το "μηδενικό" ΦΠΑ))

Edited by thabull

ThaBull

Link to comment
Share on other sites

Sorry που επεμβαίνω, αλλά το "μηδενικό ΦΠΑ" αφορά ένα πολύ μικρό ποσοστό ελεύθερων επαγγελματιών που έχουν δικαίωμα ΦΠΑ, αλλά ταυτόχρονα δεν ασκούν το επάγγελμα και είναι απλά υπάλληλοι.....

 

Όταν έχεις έσοδα σαν επαγγελματίας (και όχι σαν υπάλληλος), ο ΦΠΑ είναι αδιάφορος είτε κόψει μηδενικό τιμολόγιο είτε όχι (θα αφαιρεθεί από το ποσό που θα πρέπει να αποδώσει στο τρίμηνο).

Αυτά για να μην δημιουργούνται εντυπώσεις

 

(Δε θέλω να παρεξηγηθώ. Με το σχόλιο δεν θέλω να την πω σε κανένα. απλά να ξεκαθαρίσω λίγο με το marketing σχετικά με το "μηδενικό" ΦΠΑ))

Δεν είναι ακριβώς έτσι.

Κανονικά το ΦΠΑ το πληρώνεις στον προμηθευτή και το αφαιρείς από το ΦΠΑ του μήνα ή τριμήνου (ανάλογα την κατηγορία βιβλίων).

 

(Με το άρθρο 39α, όπως λέγεται, δεν κάνεις την διαδικασία αυτή. Δεν το δίνεις στο προμηθευτή, δεν το αφαιρείς από τη φορολογική υποχρέωση. Λογιστικό όφελος με το άρθρο αυτό δεν υπάρχει σε εταιρεία.)

 

Το όφελος είναι αν το κοιτάξεις σαν "ιδιώτης", καθώς το τελικό κόστος δεν περιλαμβάνει το ΦΠΑ.

Ενας πχ ελεύθερος επαγγελματίας που μπορεί να το δικαιολογήσει "γλιτώνει" το ΦΠΑ (και διπλό όφελος καθώς το περνάει στα έξοδα/πάγια και μειώνονται τα κέρδη) σε σχέση με το να το αγόραζε σαν ιδιώτης.

Αλέξανδρος,

Galaxy S20+, Galaxy Tab S7 LTE, (Galaxy S9 plus)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους, ανοίγοντάς την κάμερα κολλάει το σύμπαν και κάνει επανεκκίνησή. Μέσα σε μια μέρα μου το έκανε 2 φορές....

Έχει συμβεί σε κανένα?

update: Τρίτη φορά σε μια μέρα....

Edited by salmador
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους, ανοίγοντάς την κάμερα κολλάει το σύμπαν και κάνει επανεκκίνησή. Μέσα σε μια μέρα μου το έκανε 2 φορές....

Έχει συμβεί σε κανένα?

όχι ποτέ δεν μου έχει συμβεί

Link to comment
Share on other sites

Πήραν από ένα 5g ο καθένας ο πατέρας μου και η μητέρα μου σήμερα και τους τα έστησα.παρα πολύ καλές πρώτες εντυπώσεις.δυνατα εργαλεία.πραγματικα κινηταρες.

Tcl 20 5g

Link to comment
Share on other sites

Camera?

Video?

Night

 

Στάλθηκε από το M2007J20CG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

In the down down of the writing we became robes...
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι ακριβώς έτσι.

Κανονικά το ΦΠΑ το πληρώνεις στον προμηθευτή και το αφαιρείς από το ΦΠΑ του μήνα ή τριμήνου (ανάλογα την κατηγορία βιβλίων).

 

(Με το άρθρο 39α, όπως λέγεται, δεν κάνεις την διαδικασία αυτή. Δεν το δίνεις στο προμηθευτή, δεν το αφαιρείς από τη φορολογική υποχρέωση. Λογιστικό όφελος με το άρθρο αυτό δεν υπάρχει σε εταιρεία.)

 

Το όφελος είναι αν το κοιτάξεις σαν "ιδιώτης", καθώς το τελικό κόστος δεν περιλαμβάνει το ΦΠΑ.

Ενας πχ ελεύθερος επαγγελματίας που μπορεί να το δικαιολογήσει "γλιτώνει" το ΦΠΑ (και διπλό όφελος καθώς το περνάει στα έξοδα/πάγια και μειώνονται τα κέρδη) σε σχέση με το να το αγόραζε σαν ιδιώτης.

 

Αυτό λέω και εγώ....

Σαν "ιδιώτης" όμως δεν εμπίπτεις στο δικαίωμα αφαίρεσης του ΦΠΑ και άρα δεν μπορείς να πάρεις αυτή την "έκπτωση". (που όπως γράφεις και εσύ δεν είναι εκπτωση, αλλά επιλογή να μην πληρώσεις το ΦΠΑ στην αγορά, και να πρέπει να αποδόσεις τελικά το ποσό στο τρίμηνο ή μήνα ανάλογα με το είδος των βιβλίων που έχεις). Ουσιαστικά στο μόνο που σε βοηθά είναι σε προσωρινή ρευστότητα

Όταν πας να κάνεις τέτοια συναλλαγή σου ζητάνε screenshot από το taxis ότι εμπίπτεις σε απόδοση ΦΠΑ (και συνεπώς είσαι ελεύθερος επαγγελματίας)

 

Τέλος πάντων αρχίζει και βγαίνει off topic αυτή η συζήτηση (αλλά αν θες μπορούμε να τη συνεχίσουμε σε pm καθώς επειδή πραγματικά τη θεωρώ κοροϊδία marketing από τα μαγαζιά θα ήθελα να δω μια πραγματική περίπτωση που αποτελεί όφελος. Το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι ένας ελεύθερος επαγγελματίας που ενώ έχει δικαίωμα απόδοσης ΦΠΑ δεν έχει κανένα έσοδο από το ελεύθερο επάγγελμα. Πόσοι είναι αυτοί?)

Edited by thabull

ThaBull

Link to comment
Share on other sites

Camera?

Video?

Night

 

Στάλθηκε από το M2007J20CG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

καμερα παρα πολυ καλη.με εντυπωσιασε το ζουμ.βιντεο και βραδυνες δεν εβγαλα.οταν θα το ξαναεχω στα χερια μου θα τα δοκιμασω.

Tcl 20 5g

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους, πρώτη φορά σε Samsung!! Συνήθως Xiaomi και οφείλω να ομολογήσω ότι κάποια πραγματάκια ήδη έχουν αρχίσει να μου λείπουν... Δεν έχει widzets για το WiFi ή για data κτλ;; Βαριέμαι κάθε φορά να κατεβάζω την κουρτίνα για να ενεργοποιηθεί το WiFi ή τα δεδομένα ή να ανοίξω τον φακό.

Κατά τα άλλα πολύ αξιόλογη συσκευή, προερχόμενος από Xiaomi Mi10T Pro. Βέβαια δεν έχει ακόμη κλείσει ημέρα στα χέρια μου, αλλά θα δείξει η πορεία!!!

 

Στάλθηκε από το SM-G781B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Και γω είμαι ακριβώς στην ίδια θέση αδερφέ, 8 χρονια σε xiaomi και αλλαγή μου έκατσε κάπως.Και εμένα μου λείπουν αυτά που λες συν ότι σπαζομαι να κατεβάζω την κουρτίνα για να το βάλω αθόρυβο. Για τον φακό όμως υπάρχει ίδια δυνατότητα όπως στο miui με το διπλό κλικ του κουμπιού ενεργοποίησης. Αυτό με το αθόρυβο όμως με ξενερώνει.

 

Στάλθηκε από το SM-G781B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

O longus πρέπει να το έδωσε ήδη σιγά μην άντεχε... Με κάνα Mi 11 τον κόβω ;) :)
Konakis.
Link to comment
Share on other sites

O longus πρέπει να το έδωσε ήδη σιγά μην άντεχε... Με κάνα Mi 11 τον κόβω ;) :)
Έχε χάρη που δεν έχω βρει κάτι άλλο αξιόλογο... Αλλιώς θα είχε φύγει ήδη!! Αν πάντως ενδιαφέρει κάποιον δέχομαι pm!! Μπορεί και να επιστρέψω πάλι σε Mi10T Pro...

 

Στάλθηκε από το SM-G781B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τί να βρεις?.... σε αυτή την κατηγορία χρημάτων είναι τα bvf money κινητά κι ο κάθε αγοραστής- χρήστης χρήστης ενεργεί και ζυγίζει με τις ανάγκες και τις προτεραιότητες του. Τελευταία στιγμή παρέμεινα με το Mi 10 T κι εγώ Κώστα :)
Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Και γω είμαι ακριβώς στην ίδια θέση αδερφέ, 8 χρονια σε xiaomi και αλλαγή μου έκατσε κάπως.Και εμένα μου λείπουν αυτά που λες συν ότι σπαζομαι να κατεβάζω την κουρτίνα για να το βάλω αθόρυβο. Για τον φακό όμως υπάρχει ίδια δυνατότητα όπως στο miui με το διπλό κλικ του κουμπιού ενεργοποίησης. Αυτό με το αθόρυβο όμως με ξενερώνει.

 

Στάλθηκε από το SM-G781B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Bixby routines και λύθηκε το πρόβλημα σου με τα widget :)

 

Sent from my SM-A705FN using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

μιας και δουλευω τα νοτε απο το 2 εως και σημερα με ενα νοτ8 ειμαι .

θελω αποψη απο καποιον που ειχε νοτ και πηγε στο σ20 και ειδικα το fe

μιας και τελευταια αλλαγη σε σ7 ηταν και το εδωσα σε 20 μερες δεν μου εκανε καθολου σαν να σερνοταν ενα πραγμα .

κια τα νοτ10-20 ειναι ακριβα χωρις λογο κλασικα ελεγα να δω το σ20 φε για 5τζι αλλα το φοβαμαι.,

αν υπαρχει κανεις απο μεταβαση περιμενω μια γενικη απαντηση και ας αφησουμε το πενακι εξω

Link to comment
Share on other sites

μιας και δουλευω τα νοτε απο το 2 εως και σημερα με ενα νοτ8 ειμαι .

θελω αποψη απο καποιον που ειχε νοτ και πηγε στο σ20 και ειδικα το fe

μιας και τελευταια αλλαγη σε σ7 ηταν και το εδωσα σε 20 μερες δεν μου εκανε καθολου σαν να σερνοταν ενα πραγμα .

κια τα νοτ10-20 ειναι ακριβα χωρις λογο κλασικα ελεγα να δω το σ20 φε για 5τζι αλλα το φοβαμαι.,

αν υπαρχει κανεις απο μεταβαση περιμενω μια γενικη απαντηση και ας αφησουμε το πενακι εξω

 

Καθαρά προσωπική μου εκτίμηση πιστεύω ότι δεν θα σου κάτσει...Πήγα από S20 Ultra λόγο μεγέθους σε S20+ και καθαρά μετά για το 5G έδωσα το S20+ και αγόρασα το S20 FE 5G αλλά η διαφορά στην οθόνη είναι αισθητότατη.

Εφόσον έχεις συνηθίσει σε σειρά Note όσο και να λες ότι θα το συνηθίσεις (με τα όποια πλεονεκτήματα αναμονή μπαταρίας, θερμοκρασίες κτλ που η διαφορά ΔΕΝ καταλαβαίνετε εάν δεν παίζεις παιχνίδια και το στρεσάρεις συνέχεια) όταν κοιτάς ένα της κανονικής σειράς S θα βλέπεις γενικά την ανωτερότητα και την διαφορά.

Εγώ το έδωσα και αφού ήθελα 5G ξαναπήρα το S20 Ultra και δεν το μετάνιωσα..άλλωστε πλέον μπορέις να το βρεις περίπου στα ίδια χρήματα αλλά και το Note 20 και Note 20 Ultra.

Από εκεί και πέρα υπάρχει και η σειρά 21 ;)

Edited by makouin
Link to comment
Share on other sites

Έχε χάρη που δεν έχω βρει κάτι άλλο αξιόλογο... Αλλιώς θα είχε φύγει ήδη!! Αν πάντως ενδιαφέρει κάποιον δέχομαι pm!! Μπορεί και να επιστρέψω πάλι σε Mi10T Pro...

 

Στάλθηκε από το SM-G781B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Εγώ θα δεχομουν προσφορές πάντως, έχω το g781b 8/256

 

Στάλθηκε από το SM-G781B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ρε παίδες από το phone dialer μπορείτε να κάνετε απευθείας κλήση στο google duo?? Ας το δοκιμάσει κάποιος γιατί θα τρελάνει. Μου πετάει μύνημα "πραγματοποίηση κλήσης με"

 

Στάλθηκε από το SM-G781B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Leak αποκάλυψε ότι το Samsung Galaxy S21 FE θα κυκλοφορήσει τον Αύγουστο

https://techmaniacs.gr/leak-apokalypse-to-samsung-galaxy-s21-fe-tha-kykloforisei-ton-aygoysto/

 

Για να δούμε τι νέο θα έχει..

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S20 FE

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...