Jump to content

Sony Xperia 5 II


nikosxeng3
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καταρχάς η απορία μου είναι γιατί κάποιος να έχει Huawei την σήμερον ημέρα και όχι το ανώτερο Sony που έχεις εσύ!

Κατα δεύτερον μολις πάρεις android 11 θα έχεις το nearby share

όπως έχουν τα iphone το air drop.

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ήθελα χρόνια να το ρωτήσω αυτό.. Πως γίνεται με 54mbps τουλάχιστον τοπική σύνδεση, να μην μπορούμε να έχουμε σωστό full hd screen mirroring..

 

και εγω το εχω απορια με 4gbps δικτυο wifi....

 

Να ρωτήσω ρε παιδιά κάτι άλλο.... προχθές ήμασταν μια παρέα 4 ατόμων από τους οποίους μόνο εγώ είχα Sony (λογικό) οι άλλοι Huawei....εκτός από την απορία τους γιατί πείρα Sony όταν πήγαμε να στείλουμε αρχεία φωτό καί βίντεο μεταξύ τους είχανε ένα πρόγραμμα της Huawei που έστελνε με δεδομένα αμέσως....εγώ είχα θέμα...μόνο μέσω Bluetooth μπορούσα ή Viber/messenger (που εκεί χάνεις ποιότητα). Έχει βρει κανένας κάποιον άλλο τρόπο να στέλνουμε ποιο γρήγορα? Και χωρίς πολλά πολλά? Πχ να μην χρειάζεται ο άλλος να κατεβάσει άλλο app.

 

Καταρχάς η απορία μου είναι γιατί κάποιος να έχει Huawei την σήμερον ημέρα και όχι το ανώτερο Sony που έχεις εσύ!

Κατα δεύτερον μολις πάρεις android 11 θα έχεις το nearby share

όπως έχουν τα iphone το air drop.

 

εγω γιατι το βλεπω διαθεσιμο στο δικο μου? το "κοινοποιηση κοντα" δεν ειναι? και ειμαι με ανδροιδ 10

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

και εγω το εχω απορια με 4gbps δικτυο wifi....

 

 

 

 

εγω γιατι το βλεπω διαθεσιμο στο δικο μου? το "κοινοποιηση κοντα" δεν ειναι? και ειμαι με ανδροιδ 10

Ναι αυτό!!

Άρα το πεντάρι το έχει αυτό πριν το 1ii

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

Το κοινοποίηση κοντά το εχω κ εγω στο xz1 , οπως επίσης και το μετάδοση όπου ουσιαστικά κανεις cast , δηλαδή παίζει το βίντεο στην αλλη συσκευή και εσυ κανεις οτι θες με το κινητό .

Και το βίντεο παίζει σε ανάλυση που το έχεις τραβήξει κανονικά .

 

Εχω το chromecast αλλα εχω κανει cast και σε samsung και σε sony τηλεόραση φίλων .

 

Μιλαμε για το xz1 android 9 . Αυτό εχω .

 

Αυτό το κοινοποίηση κοντά τώρα το έμαθα , τι είναι τούτο ; Στέλνω φωτογραφία πλήρες ;

Βίντεο ; Αρχεία έγραφα ;

Link to comment
Share on other sites

Τωρα μπερδεύτηκα!

Για να στέλνεις αρχεία, φωτο κτλ σε άλλα android όπως έγραψε ο φίλος παραπάνω είναι το nearby share.

Σαν το airdrop των iphone.

Αυτο που λες εσύ Γιώργο είναι το chromecast!

Τώρα το κοινοποιηση κοντά δεν ξέρω τι είναι.

Αν το έχει και το xz1 τότε δεν είναι το nearby share που αναφέρω εγω!

 

edit: τώρα διάβασα ότι το κοινοποίηση κοντά είναι το ίδιο!

Edited by guy_fawkes

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

Screenshot-20210119-193457.png

 

 

Νικολα εδω ειναι το μενού μου .

 

Το μετάδοση το πατάω και βγαζει το Chromecast , αν και εχει δικο του app , λογικα αν θυμαμαι καλα απο εκει "ισως βρηκα τις tv " για να κανω cast .

 

Τωρα το κοντινες συσκευές δεν εχω καποιον να δοκιμάσω , μακαρι να δουλεύει ωραια γιατι το Bluetooth ειναι ηταν και θα ειναι μια μ@λ@κι@ στον χώρο της τεχνολογίας .

Link to comment
Share on other sites

Screenshot-20210119-193457.png

 

 

Νικολα εδω ειναι το μενού μου .

 

Το μετάδοση το πατάω και βγαζει το Chromecast , αν και εχει δικο του app , λογικα αν θυμαμαι καλα απο εκει "ισως βρηκα τις tv " για να κανω cast .

 

Τωρα το κοντινες συσκευές δεν εχω καποιον να δοκιμάσω , μακαρι να δουλεύει ωραια γιατι το Bluetooth ειναι ηταν και θα ειναι μια μ@λ@κι@ στον χώρο της τεχνολογίας .

αυτό είναι ναι!!!

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

Αρα το εχω εγω στο android 9 .

Δοκιμάστε λοιπον εσείς την μετάδοση εάν έχετε τηλεόραση που υποστηρίζει το cast , μεσο cast στο Chromecast τουλαχιστον δεν έχω απώλεια στην ποιότητα , ούτε φωτό ούτε βίντεο .

Link to comment
Share on other sites

έλα μια Γιώργο απο το νήμα του 1ii να γράψεις την άποψη σου στο τελευταίο θέμα!

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο ρε παιδιά δεν είχα πάρει χαμπάρι αυτό το 'κοινοποιήση κοντά' ούτε στο xz1 που είχα

 

Στάλθηκε από το XQ-AS52 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Γιατι το ειχα παρει εγω ; Τωρα μενει να το δοκιμάσω , να δουμε τι λέει !

 

Το έχω δοκιμάσει με S20 plus και πάει σφαίρα, ουσιαστικά το wifi direct έγινε συμβατό με όλα τα ανδροιδ.

 

Όσο για τη μετάδοση σε TV, τώρα δοκίμασα πάλι. Με το cast κάνει κατοπτρισμο οθόνης που τα δείχνει σε ποιότητα χαμηλή σχετικά. Αντίθετα με την μετάδοση που μου την έκανε η εφαρμογή που έδωσε ο φίλος στην προηγούμενη σελίδα το δουλεύει σαν εξωτερικό δίσκο πχ, εμένα έτσι το βλέπει η TV μου, παίζει σε full ποιότητα αλλά κολλάει ενώ έχω τέρας δίκτυο. Πραγματικά απορώ τι θέλει για να παίξει σωστά όσο αφορά πχ τα μόντεμ αν φταίνε αυτά.

Όσο για το κινητό, απλά μου το κάνει πιο δύσκολο σε σχέση με Samsung αλλά κανένα από τα 2 δεν παίζει χωρίς διακοπές σε καλή ποιότητα.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά το κινητο πριν λιγο διάστημα δεν ηταν σε προσφορά στα 699; τωρα με τις εκπτώσεις δεν θα έπρεπε να πεσει λίγο η τιμη ή εστω να ισχύει η ιδια προσφορά;

οχι μονο δεν την διατήρησαν την τιμή, αλλά την πήγαν στα 799 :blink::wacko:

aka bill_thes
Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω τι παιζει με τα πρωτοκολά και γενικα δεν εχω ιδεα , το chromcast που εχω σε μια Tv επανω δινεις εντολες με το κινητο τα δειχνει μονο εκει και παει σφαιρα , και στα δικα μου βιντεο και youtube κ.α , και μιλαμε για δικτυο της φαπας , 24αρα και 8 με 12 ταχυτητα αν γουσταρει , αρα κατι αλλο παιζει σε αυτα τα διαβολια .
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά το κινητο πριν λιγο διάστημα δεν ηταν σε προσφορά στα 699; τωρα με τις εκπτώσεις δεν θα έπρεπε να πεσει λίγο η τιμη ή εστω να ισχύει η ιδια προσφορά;

οχι μονο δεν την διατήρησαν την τιμή, αλλά την πήγαν στα 799 :blink::wacko:

 

900 είχε πριν μια εβδομάδα, τα 799 είναι προσφορά

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Το έχω δοκιμάσει με S20 plus και πάει σφαίρα, ουσιαστικά το wifi direct έγινε συμβατό με όλα τα ανδροιδ.

 

 

 

Όσο για τη μετάδοση σε TV, τώρα δοκίμασα πάλι. Με το cast κάνει κατοπτρισμο οθόνης που τα δείχνει σε ποιότητα χαμηλή σχετικά. Αντίθετα με την μετάδοση που μου την έκανε η εφαρμογή που έδωσε ο φίλος στην προηγούμενη σελίδα το δουλεύει σαν εξωτερικό δίσκο πχ, εμένα έτσι το βλέπει η TV μου, παίζει σε full ποιότητα αλλά κολλάει ενώ έχω τέρας δίκτυο. Πραγματικά απορώ τι θέλει για να παίξει σωστά όσο αφορά πχ τα μόντεμ αν φταίνε αυτά.

 

Όσο για το κινητό, απλά μου το κάνει πιο δύσκολο σε σχέση με Samsung αλλά κανένα από τα 2 δεν παίζει χωρίς διακοπές σε καλή ποιότητα.

Πώς ακριβώς δουλεύει; Σε Pixel 4 XL δεν το έχω χρησιμοποιήσει, αλλά αν το ενεργοποιήσω ζητάει και Bluetooth και WiFi η data. Πώς δουλεύει δεν έχω καταλάβει. Συνδέεται με μια συσκευή με όλα αυτά ανοιχτά και μετά την θυμάται και δεν τα χρειάζεται;

 

Sent from my Pixel 4 XL using Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Πώς ακριβώς δουλεύει; Σε Pixel 4 XL δεν το έχω χρησιμοποιήσει, αλλά αν το ενεργοποιήσω ζητάει και Bluetooth και WiFi η data. Πώς δουλεύει δεν έχω καταλάβει. Συνδέεται με μια συσκευή με όλα αυτά ανοιχτά και μετά την θυμάται και δεν τα χρειάζεται;

 

Sent from my Pixel 4 XL using Tapatalk

 

Τα ζητάει όλα ανοιχτά αλλά ουσιαστικά μέσω wifi συνδέονται τα κινητά και στέλνεις δεδομένα

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

900 είχε πριν μια εβδομάδα, τα 799 είναι προσφορά

 

είχε 699 (τελη Νοεμβρη/αρχες Δεκεμβρη -σελ 37/ποστ 546), το ανέβασαν 900 λιγο πριν τις εκπτώσεις και τώρα το δίνουν ''προσφορά'' στα 799 :rolleyes:

aka bill_thes
Link to comment
Share on other sites

Το έχω δοκιμάσει με S20 plus και πάει σφαίρα, ουσιαστικά το wifi direct έγινε συμβατό με όλα τα ανδροιδ.

 

Όσο για τη μετάδοση σε TV, τώρα δοκίμασα πάλι. Με το cast κάνει κατοπτρισμο οθόνης που τα δείχνει σε ποιότητα χαμηλή σχετικά. Αντίθετα με την μετάδοση που μου την έκανε η εφαρμογή που έδωσε ο φίλος στην προηγούμενη σελίδα το δουλεύει σαν εξωτερικό δίσκο πχ, εμένα έτσι το βλέπει η TV μου, παίζει σε full ποιότητα αλλά κολλάει ενώ έχω τέρας δίκτυο. Πραγματικά απορώ τι θέλει για να παίξει σωστά όσο αφορά πχ τα μόντεμ αν φταίνε αυτά.

Όσο για το κινητό, απλά μου το κάνει πιο δύσκολο σε σχέση με Samsung αλλά κανένα από τα 2 δεν παίζει χωρίς διακοπές σε καλή ποιότητα.

Στην κοινοποίηση κοντά/ορατότητα συσκευής/όλες οι επαφές μου εμφανίζει μόνο 1 και κάτω γράφει 231 επαφές δεν είναι διαθέσιμες,για να της χρησιμοποιώ στην κοινοποίηση κοντά πρέπει να προσθέσω το Gmail τους στις αντίστοιχες επαφές....πως ακριβώς δουλεύει τελικά όλο αυτό??

Link to comment
Share on other sites

Στην κοινοποίηση κοντά/ορατότητα συσκευής/όλες οι επαφές μου εμφανίζει μόνο 1 και κάτω γράφει 231 επαφές δεν είναι διαθέσιμες,για να της χρησιμοποιώ στην κοινοποίηση κοντά πρέπει να προσθέσω το Gmail τους στις αντίστοιχες επαφές....πως ακριβώς δουλεύει τελικά όλο αυτό??

 

Έχεις άλλη συσκευή κοντά σου με την ίδια λειτουργία ανοιχτή ? Αν όχι τότε τι ψάχνεις να βρεις ?

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Στην κοινοποίηση κοντά/ορατότητα συσκευής/όλες οι επαφές μου εμφανίζει μόνο 1 και κάτω γράφει 231 επαφές δεν είναι διαθέσιμες,για να της χρησιμοποιώ στην κοινοποίηση κοντά πρέπει να προσθέσω το Gmail τους στις αντίστοιχες επαφές....πως ακριβώς δουλεύει τελικά όλο αυτό??

 

επειδη εγώ έκανα την αρχή και σου πρότεινα το neraby share θα σου εξηγήσω...

Θα πρέπει να έχει στο on το nearby share και το άτομο που θέλεις να στείλεις το αρχείο εκτός απο εσένα.

Πριν όμως θα πρέπει να έχεις πάει στις ρυθμισεις και να επιλέξεις πως θες να κάνει την σύνδεση με data,με wifi ή καθόλου internet καθώς και αν θέλεις να είσαι ορατός στις επαφές σου ή σε επιλεγμενες επαφές.

To bluetooth το έχεις ανοιχτό γιατί χρειάζεται την ελάχιστη ενέργεια του bluetooth για να "δει" η μια συσκευή την άλλη.

Μόλις οι 2 συσκευές "δουν" το σήμα BLE τότε προσπαθούν να βρουν ποιος τύπος σύνδεσης είναι διαθέσιμος(data, wifi)

και επιλέγουν την πιο γρήγορη και αξιόπιστη σύνδεση.

Δηλαδή συνδέονται με bluetooth και κάνουν upgrade σε μια καλύτερη σύνδεση!

Κατανοητό τώρα?:)

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

επειδη εγώ έκανα την αρχή και σου πρότεινα το neraby share θα σου εξηγήσω...

Θα πρέπει να έχει στο on το nearby share και το άτομο που θέλεις να στείλεις το αρχείο εκτός απο εσένα.

Πριν όμως θα πρέπει να έχεις πάει στις ρυθμισεις και να επιλέξεις πως θες να κάνει την σύνδεση με data,με wifi ή καθόλου internet καθώς και αν θέλεις να είσαι ορατός στις επαφές σου ή σε επιλεγμενες επαφές.

To bluetooth το έχεις ανοιχτό γιατί χρειάζεται την ελάχιστη ενέργεια του bluetooth για να "δει" η μια συσκευή την άλλη.

Μόλις οι 2 συσκευές "δουν" το σήμα BLE τότε προσπαθούν να βρουν ποιος τύπος σύνδεσης είναι διαθέσιμος(data, wifi)

και επιλέγουν την πιο γρήγορη και αξιόπιστη σύνδεση.

Δηλαδή συνδέονται με bluetooth και κάνουν upgrade σε μια καλύτερη σύνδεση!

Κατανοητό τώρα?:)

Οκ ναι...θα το τσεκαρω και σε ένα s8 που έχω αλλά θα το προσπαθήσω και αύριο στη δουλειά...

Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνησε η διανομή Android 11

 

Στάλθηκε από το XQ-AT51 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia 5 II

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...