Jump to content

Apple Macintosh / MacOS


nikosxeng3
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το έχω ξαναγράψει σε άλλο topic. Η φθορά της μπαταρίας εξαρτάται από την διαχείριση που κάνει το μηχάνημα. Δεν υπάρχει απαράβατος κανόνας. Πολλά μηχανήματα τροφοδοτούνται πάντα από την μπαταρία ανεξάρτητα από το αν είναι στο ρεύμα ή όχι. Σε αυτά προφανώς η μπαταρία φθείρεται πιο σύντομα, λογικό είναι. Άλλα, εφόσον είναι στο ρεύμα τροφοδοτούνται ξεχωριστά και φορτίζουν τη μπαταρία μόνο εφόσον αυτό είναι απαραίτητο. Μην τα βάζετε όλα στο ίδιο τσουβάλι.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εγώ έχω 360 cycles σε λίγότερο από χρόνο. Καλά είμαι;:p

 

και ποιο ειναι το health σε %??

 

Εγώ κάνω το εξής και δεν είχα κανένα πρόβλημα: calibration όποτε πρέπει και πέραν αυτού, το φορτίζω όποτε πεινάει. Αυτά.

 

και εγω αυτο κανω...αλλα μαλλον το χρησιμοποιω πιο πολυ απο σενα...:pειπα οτι ειναι το μονο που εχω...

Link to comment
Share on other sites

Επειδή και τα καλά πρέπει να αναφέρονται, συπλήρωσα το Σάββατο την φόρμα επικοινωνίας σχετικά με το πρόβλημα μου στην Document και σήμερα έλαβα ένα πολύ κατατοπιστικό email στο οποίο αναγνώρισαν τα προβλήματα και με ενημέρωσαν ότι θα προχωρήσουν σε δωρεάν επισκευή.

 

Θετικές οι πρώτες εντυπώσεις από την Document, εύχομαι να παραμείνουν έτσι μέχρι την ολοκλήρωση της επισκευής.

Link to comment
Share on other sites

95% health αν και νομίζω παίζει 1-2 μονάδες που και που.

 

με 360 κυκλους σε λιγοτερο απο χρονο και εχεις 95%?????:dizzy:

 

sorry αν δεν το δω δεν θα το πιστεψω....πως τα καταφερες ρε φιλε???

Link to comment
Share on other sites

με 360 κυκλους σε λιγοτερο απο χρονο και εχεις 95%?????:dizzy:

 

sorry αν δεν το δω δεν θα το πιστεψω....πως τα καταφερες ρε φιλε???

δεν είναι κάτι ιδιαίτερο. σε 65άρα μπαταρία με 380 κύκλους (ibm laptop) και περίεργη χρήση είναι στο 91% (μετρητής της lenovo).

 

κάτι παίζει με την μπαταρία σου.

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

με 360 κυκλους σε λιγοτερο απο χρονο και εχεις 95%?????:dizzy:

 

sorry αν δεν το δω δεν θα το πιστεψω....πως τα καταφερες ρε φιλε???

 

http://img269.imageshack.us/img269/3461/picture1dpu.png

Link to comment
Share on other sites

emena leei se 17 mines zwis 252 kyklous kai 97% ...

eimai kala giatre?

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Εντυπώσεις μετά από λίγες ώρες χρήσης του Safari 4 (δεν ήθελα να το κατεβάσω, αλλά λογάριαζα χωρίς το... δόλιο Software Update). Καταρχήν, θέλω να προσθέσω και τη δική μου διαμαρτυρία για την κατάργηση της λειτουργικότατης μπλε μπάρας για το φόρτωμα των ιστοσελίδων και την αντικατάστασή της από το γκρι Loading... κουτάκι στο δεξί άκρο της γραμμής διευθύνσεων. Πάλι καλά που τα tabs γύρισαν στη θέση τους. Καλό το πρωτοσέλιδο (Top Sites) αλλά όχι και αναγκαίο- ξέρω ότι στο παρασκήνιο έχουν γίνει βελτιώσεις, αλλά εξωτερικά οι όποιες αλλαγές έγιναν μάλλον για λόγους εντυπωσιασμού και όχι λειτουργικότητας. Τέλος, στο θέμα ταχύτητα, εμένα ίδιο μου φαίνεται (οκ, ελάχιστα ίσως γρηγορότερο τουλάχιστον στο δικό μου μακ). Συμπέρασμα: νομίζω ότι το Safari 4 βγήκε μάλλον για λόγους ανταγωνισμού με τους άλλους browsers στα Windows- ο χρήστης Mac δεν θα δει εντυπωσιακές διαφορές...
Link to comment
Share on other sites

Εντυπώσεις μετά από λίγες ώρες χρήσης του Safari 4 (δεν ήθελα να το κατεβάσω, αλλά λογάριαζα χωρίς το... δόλιο Software Update). Καταρχήν, θέλω να προσθέσω και τη δική μου διαμαρτυρία για την κατάργηση της λειτουργικότατης μπλε μπάρας για το φόρτωμα των ιστοσελίδων και την αντικατάστασή της από το γκρι Loading... κουτάκι στο δεξί άκρο της γραμμής διευθύνσεων

 

Βάλε τον firefox και το add-on με το όνομα fission για να έχεις μπλέ μπάρα ή ότι άλλο χρώμα θες... :)

Linux myphone υπογραφή.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Το μεγαλύτερο συν για μένα είναι η προσθήκη των τίτλων στο history της adress bar. Ήταν απαράδεκτο το γράφεις πχ "my" και να σου πετάει 5 url από το myphone χωρίς να βλέπεις και τον τίτλο της σελίδας. :down:

 

Μόνο σε μένα συνεχίζουν τα crash στις σελίδες με flash; Σποραδικά μεν, αλλά συνεχίζουν να υπάρχουν :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Όχι μόνο σε σένα, μειωμένα βέβαια αλλά τα έχω και γω. BTW κατεβάστε το (επιτέλους) Java patch που βγήκε
http://briefcases.pathfinder.gr/download/597036If you are not paying for it, you're not the customer; you're the product being sold.
Link to comment
Share on other sites

η document τηλέφωνο επικοινωνίας δεν έχει;;;;

κι το serial number που το βρίσκουμε;; - το βρήκα το serial..

 

συμπλήρωσα τη φόρμα επικοινωνίας και είχα άμεση απάντηση ... αντικατάσταση του case χωρίς χρεώση!!!

Αύριο πάει στο γιατρό ο Μάκης μου!!

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Βάλε τον firefox και το add-on με το όνομα fission για να έχεις μπλέ μπάρα ή ότι άλλο χρώμα θες... :)

 

Και το FF υπάρχει στο μακ, κυρίως για τις περιπτώσεις που το Safari δεν εμφανίζει σωστά μια σελίδα- π.χ. το Skywards site είναι προβληματικό και στη νέα έκδοση. Ομως, καλώς ή κακώς, επειδή έχω δύο μακ και ένα iPhone και χρησιμοποιώ το mobileme για το συγχρονισμό τους, δεν γίνεται να φύγω από το Safari. Εξάλλου ποτέ δεν ήμουν φανατικός των add-ons. Μόνο το del.icio.us είχα για το FF και αυτό δεν το χρειάζομαι πλέον...

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι ο Firefox να δείχνει ότι αυτοί που τον φτιάχνουν μπορούν να καταλάβουν τι σημαίνει "προσέχω το UI", εγώ αδυνατώ να τον χρησιμοποιήσω.
Link to comment
Share on other sites

Βρήκα αυτό στο ebay αλλά δεν έχω ξανάγοράσει ποτέ τίποτα ακρίβο απο εκεί και φοβάμαι μην γίνει καμία στραβή.Εσείς θα το τολμούσατε? Η τιμή του ειναι πραγματικά πολυ καλη αλλά δεν ξέρω τι να κάνω!

 

http://cgi.ebay.com/NEW-Apple-Macbook-Pro-2-53GHz-2-53-GHz-13-3-MB991LL-A_W0QQitemZ370216104338QQcmdZViewItemQQptZApple_Laptops?hash=item5632997192&_trksid=p3286.c0.m14&_trkparms=65%3A12|66%3A2|39%3A1|72%3A1234|240%3A1318|301%3A0|293%3A1|294%3A50

Link to comment
Share on other sites

20%....

 

αν του πεις να στο στειλει απο UK καλυτερα ειναι...εκτος αν και αλλαζει η τιμη...

 

κανε ερωτηση στον πωλητη τον εχω ρωτησει και εγω καποια πραγματακια.

στελνει απο UK...

Δημήτρης

XS Max 512gb.

Link to comment
Share on other sites

Βρήκα αυτό στο ebay αλλά δεν έχω ξανάγοράσει ποτέ τίποτα ακρίβο απο εκεί και φοβάμαι μην γίνει καμία στραβή.Εσείς θα το τολμούσατε? Η τιμή του ειναι πραγματικά πολυ καλη αλλά δεν ξέρω τι να κάνω!

 

http://cgi.ebay.com/NEW-Apple-Macbook-Pro-2-53GHz-2-53-GHz-13-3-MB991LL-A_W0QQitemZ370216104338QQcmdZViewItemQQptZApple_Laptops?hash=item5632997192&_trksid=p3286.c0.m14&_trkparms=65%3A12|66%3A2|39%3A1|72%3A1234|240%3A1318|301%3A0|293%3A1|294%3A50

 

Αγοράζω εδώ και αρκετά χρόνια πολλά και διάφορα πράγματα από το ebay και ποτέ δεν είχα ιδιαίτερο πρόβλημα, ή όποτε είχα το PayPall με κάλυψε.

 

Ο συγκεκριμένος πωλητής έχει 14563 αξιολογήσεις (98,6% θετικές) οπότε έχεις την πλήρη κάλυψη του PayPall και αυτό σου δημιουργεί εμπιστοσύνη.

 

Εγώ δεν θα δίσταζα να προχωρήσω σε μια τέτοια αγορά. Μάλιστα έχει και "Make Offer" οπότε αν του κάνεις μια λογική πρόταση πιθανών να το πάρεις και σε κάπως καλύτερη τιμή.

 

Το μοναδικό που θα πρέπει να σε απασχολεί είναι το ενδεχόμενο εκτελωνισμού, το οποίο μάλιστα για πακέτου αυτού του μεγέθους και αυτής της αξίας είναι Αρκετά υψηλό αν όχι βέβαιο. Προφανώς θα του ζητήσεις να σου κάνει υποτιμολόγηση και να γράψει πάνω gift, αλλά ΑΝ το ανοίξουν (και μάλλον θα το ανοίξουν) λόγω μεγέθους και βάρους, δε τη γλυτώνεις. Το συνολικό κόστος του εκτελωνισμού είναι περίπου 10+% της αξίας του προϊόντος + κάποια παράβολα + τα έξοδα εκτελωνισμού, οπότε θα πρέπει να υπολογίσεις το χειρότερο δυνατό σενάριο και να δεις αν σε συμφέρει τελικά η αγορά ...

 

Εγώ θα έλεγα να επικοινωνήσεις με τον πωλητή, να του αναφέρεις τις ανησυχίες σου και να δεις τι έχει κι αυτός να σου προτείνει. Γενικά πάντως, οι Αμερικάνοι είναι κάπως ... κάθετοι σε ορισμένα πράγματα και όχι ιδιαίτερα διαλλακτικοί/εξυπηρετικοί ... Ίσως θα ήτανε καλύτερο να αναζητήσεις κάποια άλλη δημοπρασία από χώρα της Ευρωπαϊκής ένωσης (ΟΧΙ Ιταλία για πολλούς και διάφορους λόγους) όπου δεν υφίσταται τελωνείο.

-----------------

Σ.Ζωγράφος

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι ο Firefox να δείχνει ότι αυτοί που τον φτιάχνουν μπορούν να καταλάβουν τι σημαίνει "προσέχω το UI", εγώ αδυνατώ να τον χρησιμοποιήσω.

είσαι χρόνια πίσω, όλοι μα όλοι έχουν chromifox. δοκίμασέ το ;)

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

Παιδια κανονιζουμε συναντηση macusers στη Λαρισα 26/6/2009

Δειτε για περισσοτερες λεπτομεριες εδω

http://www.maclife.gr/forum/showthread.php?t=1673

 

Οποιος θελει να ερθει ας δηλωσει συμμετοχη

http://img841.imageshack.us/img841/4100/macuse.jpg

MacUse.net  For Apple Fun's  we Just think Different

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...