Jump to content

Apple Macintosh / MacOS


nikosxeng3
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 4,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

hey guys, δε μου λέτε! πήγα το macbook για service στη rainbow, είχε πρόβλημα με την οθόνη και μου την αλλάξανε. Έχω την εντύπωση οτι μου έχουν βάλει οθόνη απο τα καινούρια macbook.. υπάρχει τρόπος να το διαπιστώσω σίγουρα? :)
Link to comment
Share on other sites

υπαρχει τροπος τελικα η οχι??:worry:

Πας στην διαχείριση των bookmarks (το εικονίδιο που μοιάζει με ανοιχτό βιβλίο) και τα σβήνεις. Τα top sites δεν νομίζω να στα σβήσει. Θα υπάρχει μάλλον κάποια κρυφή εντολή από κονσόλα άγνωστη σε εμενα.

 

hey guys, δε μου λέτε! πήγα το macbook για service στη rainbow, είχε πρόβλημα με την οθόνη και μου την αλλάξανε. Έχω την εντύπωση οτι μου έχουν βάλει οθόνη απο τα καινούρια macbook.. υπάρχει τρόπος να το διαπιστώσω σίγουρα? :)

 

Λίγο δύσκολο αυτό, δεν έχουν έρθει τα μοντέλα ακόμα, πόσο μάλλον τα ανταλλακτικά τους.

http://briefcases.pathfinder.gr/download/597036If you are not paying for it, you're not the customer; you're the product being sold.
Link to comment
Share on other sites

hey guys, δε μου λέτε! πήγα το macbook για service στη rainbow, είχε πρόβλημα με την οθόνη και μου την αλλάξανε. Έχω την εντύπωση οτι μου έχουν βάλει οθόνη απο τα καινούρια macbook.. υπάρχει τρόπος να το διαπιστώσω σίγουρα? :)

 

ναι υπαρχει!

θα επρεπε να γνωριζες τον κωδικο της προηγουμενης οθονης και τον κωδικο της νεας και να συγκρινεις!

ομως φανταζομαι πως δεν το εκανες οποτε δωσε μου τον κωδικο και θα σου πω εγω τι οθονη εχεις!

 

ετσι και μενα αλλαξαν το superdrive και ευτυχως εβαλαν LG/Hitachi.

Δημήτρης

XS Max 512gb.

Link to comment
Share on other sites

Λίγο δύσκολο αυτό, δεν έχουν έρθει τα μοντέλα ακόμα, πόσο μάλλον τα ανταλλακτικά τους.

 

Εννοώ ότι το δικό μου macbook είναι απο την τελευταία φουρνιά άσπρων που είχαν έρθει, το είχα πάρει πρίν 11 μήνες και μετά βγήκανε τα καινούρια ασημί/μαύρα macbook που έχουνε πολύ πιο εντυπωσιακή οθόνη.. :)

 

ναι υπαρχει!

θα επρεπε να γνωριζες τον κωδικο της προηγουμενης οθονης και τον κωδικο της νεας και να συγκρινεις!

ομως φανταζομαι πως δεν το εκανες οποτε δωσε μου τον κωδικο και θα σου πω εγω τι οθονη εχεις!

 

ετσι και μενα αλλαξαν το superdrive και ευτυχως εβαλαν LG/Hitachi.

 

Όντως δεν τον γνωρίζω τον κωδικό.. Για να δώ τον τωρινό πάω about this mac > more info > hardware/graphics display ?

 

Ο κωδικός που βλέπω εκεί είναι ο εξής: Intel GMA X3100

 

αν δεν είναι αυτό let me know! thnx in advance :)

Link to comment
Share on other sites

οχι δεν ειναι αυτο αλλα εγω νομιζα πως εχεις απο τα unibody.

 

δεν ξερω κωδικους απο αυτην την γενια.

:(

Δημήτρης

XS Max 512gb.

Link to comment
Share on other sites

Πας στην διαχείριση των bookmarks (το εικονίδιο που μοιάζει με ανοιχτό βιβλίο) και τα σβήνεις. Τα top sites δεν νομίζω να στα σβήσει. Θα υπάρχει μάλλον κάποια κρυφή εντολή από κονσόλα άγνωστη σε εμενα.

 

τελικα αυτο που καταφερα να απομακρυνω απο τη μπαρα ηταν το top sites και οχι τα bookmarks...δεν ξερω αν καταλαβες αλλα θελω να εξαφανισω απλα το εικονιδιο απο τη μπαρα...το top sites το αφαιρεις απο preferences/bookmarks

Link to comment
Share on other sites

Όντως δεν τον γνωρίζω τον κωδικό.. Για να δώ τον τωρινό πάω about this mac > more info > hardware/graphics display ?

 

Ο κωδικός που βλέπω εκεί είναι ο εξής: Intel GMA X3100

 

αν δεν είναι αυτό let me know! thnx in advance :)

 

Αυτή είναι η κάρτα γραφικών. Παρακάτω δες...

Link to comment
Share on other sites

Αυτή είναι η κάρτα γραφικών. Παρακάτω δες...

 

ε δεν έχει άλλο κωδικό, σε σχέση με την οθόνη λέει:

Color LCD:

Resolution: 1280 x 800

Depth: 32-bit Color

Core Image: Hardware Accelerated

Main Display: Yes

Mirror: Off

Online: Yes

Quartz Extreme: Supported

Built-In: Yes

:p

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω αυτό το πρόβλημα. Ο υπολογιστής είναι αγορασμένος από Αγγλία και δεν ξέρω τι παίζει με το service της Rainbow. Τι να κάνω, να το πάω για service εδώ ή να κόψω καλύτερα ένα εισιτήριο για Αγγλία;

 

Υπάρχει περίπτωση να επιδιορθωθεί χωρίς να πληρώσω όπως γράφει στο άρθρο της Apple ή να είμαι προετοιμασμένος για τα χειρότερα;

 

Και τόσο καιρό είχα και πρόβλημα με την μπαταρία (πολύ τυχερός μιλάμε) και απέφευγα να επικοινωνήσω με την rainbow για να γλιτώσω την ταλαιπωρία...

 

Τι λέτε, ν' αρχίσω ν' απελπίζομαι; :(

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω αυτό το πρόβλημα. Ο υπολογιστής είναι αγορασμένος από Αγγλία και δεν ξέρω τι παίζει με το service της Rainbow. Τι να κάνω, να το πάω για service εδώ ή να κόψω καλύτερα ένα εισιτήριο για Αγγλία;

 

Υπάρχει περίπτωση να επιδιορθωθεί χωρίς να πληρώσω όπως γράφει στο άρθρο της Apple ή να είμαι προετοιμασμένος για τα χειρότερα;

 

Και τόσο καιρό είχα και πρόβλημα με την μπαταρία (πολύ τυχερός μιλάμε) και απέφευγα να επικοινωνήσω με την rainbow για να γλιτώσω την ταλαιπωρία...

 

Τι λέτε, ν' αρχίσω ν' απελπίζομαι; :(

 

Eίτε στη Rainbow είτε καλύτερα στη Document. Και οι δύο είναι AASP. Τώρα να πας Αγγλία μόνο και μόνο για το laptop δεν αξίζει. Ελπίζω μόνο να μην το κρατήσουν πολύ (γι'αυτό καλύτερα να αποφύγεις τη Rainbow χωρίς να δεσμέυομαι ότι στη document θα είσαι 100% ευχαριστημένος).

Link to comment
Share on other sites

Όλες οι αναφορές παντού στο net, λένε "Καλύτερα στη Document παρά στη Rainbow". Όχι ότι είναι και πολύ καλύτερη, αλλά όπως λένε "στους τυφλούς ο μονόφθαλμος βασιλεύει" ...

-----------------

Σ.Ζωγράφος

Link to comment
Share on other sites

quick question

 

εχω εκδοση .6

αξιζει να παω στην .7 ;;;

δεδομενου οτι η δεν εχω μακ αλλα απλο πισι λαπτοπ και η αναβαθμιση ειναι μια βαρετη και περιπλοκη διαδικασια που τρωει χρονο.

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

quick question

 

εχω εκδοση .6

αξιζει να παω στην .7 ;;;

δεδομενου οτι η δεν εχω μακ αλλα απλο πισι λαπτοπ και η αναβαθμιση ειναι μια βαρετη και περιπλοκη διαδικασια που τρωει χρονο.

 

Δε νομίζω ότι έχεις ουσιαστικό λόγω να πας στην .7 ... ειδικά αφού μπαίνει "δύσκολα" λόγω hacintosh ...

 

Εγώ στη θέση σου θα έβαζα τον νέο safari (ναι, εμένα μου άρεσε) και μέχρι εκεί.

 

Τι σημαίνουν τα αρχικά; Έχουμε κάποιο link για την Document?

 

http://www.document.gr/

-----------------

Σ.Ζωγράφος

Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω ότι έχεις ουσιαστικό λόγω να πας στην .7 ... ειδικά αφού μπαίνει "δύσκολα" λόγω hacintosh ...

 

Εγώ στη θέση σου θα έβαζα τον νέο safari (ναι, εμένα μου άρεσε) και μέχρι εκεί.

οκ, ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ, αυτο θα κανω.

 

παντως το εχω ξαναπει,το επομενο λαπτοπ θα ειναι μακ:D

εχω βαρεθει να ασχολουμαι με τα ιδια τα windows.

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

Ο τελευταίος Safari θέλει .7. Δε σε χάλασε :p
Link to comment
Share on other sites

Ο τελευταίος Safari θέλει .7. Δε σε χάλασε :p

νταμν,,θα κοιταξω κανα βιντεακι να δω πως ειναι ο νεος σαφαρι και μετα θα το σκεφτω αν θα κανω την αναβαθμιση.

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά πώς γίνεται να κάνουμε το Safari να δείχνει τα RSS όπως ο mozilla? Δηλαδή με βελάκι και να δείχνει τα recent posts. By default ο Safari εμφανίζει μόνο το site και πρέπει να κάνω κλικ για να με πετάξει στην xml RSS σελίδα
Link to comment
Share on other sites

Τι σημαίνουν τα αρχικά; Έχουμε κάποιο link για την Document?

 

Apple Authorized Service Provider. Στην Ελλάδα είναι τρεις, Rainbow και Document στην Αθήνα και Elite στην Θεσσαλονίκη. http://images.apple.com/gr/support/contact/GR.pdf

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά πώς γίνεται να κάνουμε το Safari να δείχνει τα RSS όπως ο mozilla? Δηλαδή με βελάκι και να δείχνει τα recent posts. By default ο Safari εμφανίζει μόνο το site και πρέπει να κάνω κλικ για να με πετάξει στην xml RSS σελίδα

Πατά το RSS που σου βγάζει δεξιά από την διεύθυνση τση σελίδας και κάνει ΑΥΤΟ bookmark. Μετά, κάθε φορά που ανανεώνεται το RSS θα σου βγάζει τα καινούρια νέα.:)

 

Εγώ είμαι AUSP :lol:

 

Έτσι τα έχω κάνει τα που πέφτουν στα χέρια μου...

http://briefcases.pathfinder.gr/download/597036If you are not paying for it, you're not the customer; you're the product being sold.
Link to comment
Share on other sites

Ο τελευταίος Safari θέλει .7. Δε σε χάλασε :p

 

Είσαι σίγουρος γι' αυτό ???? Στο Dellάκι μου, που δεν έκανα ακόμα UpDate σε .7 τρέχω κανονικά τον νέο Safari ...

-----------------

Σ.Ζωγράφος

Link to comment
Share on other sites

Εμένα δεν τον έβγαλε στο software update και όταν κοίταξα την επίσημη ιστοσελίδα έγραφε "Any Mac running Mac OS X Leopard 10.5.7 or Mac OS X Tiger 10.4.11 and Security Update 2009-002". Οπότε δεν μπήκα καν στον κόπο...

 

EDIT

Ιδού:

 

http://img14.imageshack.us/img14/9786/safarij.th.png

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...