Jump to content

Apple Macintosh / MacOS


nikosxeng3
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μήπως έχει καταφέρει κανείς να γράψει Wii ISOs με τον Mac ?

 

Έχω δοκιμάσει με το Disk Utility του λειτουργικού, με το ToastIt, με το Burn και με το LiquidCD και ενώ όλα γράφουν κανονικά το ISO στο DVD, τελικά κανένα δεν παίζει στο Wii μου ... Μάλλον κάτι μου ξεφεύγει ...

 

Για να προλάβω σχόλια του τύπου "τα αντεγραμμένα DVDs δεν παίζουν στο Wii χωρίς ModChip" να πω ότι το Wii μου έχει εγκατεστημένο WiiKey και μέχρι πρόσφατα έχω γράψει πολλά ISOs από το PC μου με το Nero (που ευτυχώς ξεφορτώθηκα και δεν θέλω να το ξαναδώ μετά την Macεμπειρία μου ...)

Δυστυχώς η απορία σου παραείναι εξειδικευμένη για να πάρεις κάποια απάντηση εδώ μέσα.

Αυτό εδώ σε βοηθάει καθόλου? :O

 

πολυ ευχαριστημενος με το NeoOffice..το χρησιμοποιω πολυ.

Δοκίμασε το OpenOffice 3.0. Πολύ καλύτερο κατά τη γνώμη μου. :)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Είναι.

Και στα Mac λέγεται NeoOffice.

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς η απορία σου παραείναι εξειδικευμένη για να πάρεις κάποια απάντηση εδώ μέσα.

Αυτό εδώ σε βοηθάει καθόλου? :O

 

Δυστυχώς το έχω διαβάσει και δοκιμάσει ήδη, αλλά ούτε αυτός ο τρόπος παίζει. Το DVD γράφεται κανονικά, αλλά δεν το διαβάζει το Wii ...

 

Είναι.

Και στα Mac λέγεται NeoOffice.

 

Άλλο το OpenOffice και άλλο το NeoOffice ... απλά το δεύτερο προέρχεται πλέον από το πρώτο ... κάτι σαν τα distributions του Linux ας πούμε ...

-----------------

Σ.Ζωγράφος

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αλλά οι περισσότεροι όταν μιλάμε για OpenOffice στα Macintosh χρησιμοποιούν NeoOffice.

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

εγω έχω κατεβασει το openoffice. αφου ειναι free γιατι το πουλάνε; αν δειτε στα καταστηματα λενε π.χ: laptop+microsoft office 1000ευρω

laptop+οpenoffice 900ευρω

THIERRY HENRY 14 και να πα να γ.......

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχω μπερδευτεί λιγάκι, θα ήθελα αν κάποιος έχει την καλοσύνη, να μου πει αν παίρνοντας δύο ίδιες από αυτές τις μνήμες:http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.554119 θα παίξουν κανονικά στο macbook μου...

Επίσης θα ήθελα να μάθω αν επηρεάζει σε κάτι το ότι δεν είναι kit.Μάλλον δεν πειράζει αλλά είμαι άσχετη σε αυτό το θέμα οπότε καλύτερα να είμαι σίγουρη...

Τέλος,θα ήθελα να ξέρω, αν υπάρχει κάποια περίπτωση παρ'όλο που επίσημα το macbook μου δεν υποστηρίζει 4gb μνήμης, αν τελικά το δοκιμάσω να τα αναγνωρίσει...Λέμε τώρα :p

Ευχαριστώ πολύ :)

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αλλά οι περισσότεροι όταν μιλάμε για OpenOffice στα Macintosh χρησιμοποιούν NeoOffice.

 

Νομίζω ότι ο λόγος γι 'αυτό ήταν το ότι το openoffice δεν υποστηριζόταν natively σε mac παρά μόνο μέσω X11, κάτι που πλέον δεν ισχύει - για τους Intelmacs τουλάχιστον.

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

Χαίρετε!

 

Χρησιμοποιώ igetter για να κατεβάζω... υπάρχει κανένα άλλο καλό που κατεβάζει περισσότερα από 10 τη φορά?

 

Ευχαριστώ

"Ever tried. Ever failed. No matter. Try Again. Fail again. Fail better." Samuel Beckett
Link to comment
Share on other sites

Χαίρετε!

 

Χρησιμοποιώ igetter για να κατεβάζω... υπάρχει κανένα άλλο καλό που κατεβάζει περισσότερα από 10 τη φορά?

 

Ευχαριστώ

Speed Download ;)
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι ο λόγος γι 'αυτό ήταν το ότι το openoffice δεν υποστηριζόταν natively σε mac παρά μόνο μέσω X11, κάτι που πλέον δεν ισχύει - για τους Intelmacs τουλάχιστον.

 

Ναι, αλλά δες τι λένε και οι ίδοι στο FAQ τους:

 

Another reason that we stay separate is that we believe that we have produced a more stable product and we can provide a significantly higher level of Mac user support than OpenOffice.org can provide. Even though Sun Microsystems has added Mac OS X to their list of supported platforms starting with OpenOffice.org 3.0, our Mac OS X code has been in daily use by hundreds of thousands of NeoOffice users since 2003 and has proven to be extremely stable and, in some cases, to run faster than OpenOffice.org's much newer Mac OS X code

 

Να σημειώσω πως το FAQ δεν μπορεί να είναι ιδιαίτερα παλιό αφού αναφέρει την έκδοση 3.0 του Oo, η οποία κυκλοφόρησε μόλις στα μέσα του Οκτώβρη 2008.

 

Με λίγα λόγια, γιατί να βάλει κανείς OpenOffice αν μπορεί να τρέχει στο Mac του καλύτερα το NeoOffice;;

 

Αμάν κάνουμε να γίνεται σωστό adaptation των εφαρμογών στο MacOS και όταν το κάνουν εμείς θα το γυρίζουμε σε εκδόσεις που δεν είναι 100% για Mac;;

What's the point in that? :confused:

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Speed Download ;)

 

Ευχαριστώ!

 

Πώς το κάνω να πατάω το λινκ στο safari και να μπαίνει μόνο του στη λίστα του speed να κατέβει?

 

Να αλληλεπιδρά με το safari...κάτι κάνω λάθος...:O

"Ever tried. Ever failed. No matter. Try Again. Fail again. Fail better." Samuel Beckett
Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχω μπερδευτεί λιγάκι, θα ήθελα αν κάποιος έχει την καλοσύνη, να μου πει αν παίρνοντας δύο ίδιες από αυτές τις μνήμες:http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.554119 θα παίξουν κανονικά στο macbook μου...

Επίσης θα ήθελα να μάθω αν επηρεάζει σε κάτι το ότι δεν είναι kit.Μάλλον δεν πειράζει αλλά είμαι άσχετη σε αυτό το θέμα οπότε καλύτερα να είμαι σίγουρη...

Τέλος,θα ήθελα να ξέρω, αν υπάρχει κάποια περίπτωση παρ'όλο που επίσημα το macbook μου δεν υποστηρίζει 4gb μνήμης, αν τελικά το δοκιμάσω να τα αναγνωρίσει...Λέμε τώρα :p

Ευχαριστώ πολύ :)

Λογικά θα παίξουν οι μνήμες, crucial έχω και εγώ και παίζουν.

Τώρα, για το θέμα του πόσο μπορείς να βάλεις, εξαρτάται από το macbook σου. Η apple δίνει το μέγιστο αριθμό μνήμης σε 2 ή 4 γιατί καλό είναι να παίζουν σε ζευγάρια ίδιας χωρητικότητας. Σε εμένα π.χ. που είναι late 2006 μοντέλο, βλέπει μέχρι 3GB. Το λειτουργικό, γιατί το M/B θα δει όσο και να του βάλω, αλλά μόνο 3 μπορεί να χρησιμοποιήσει.

http://briefcases.pathfinder.gr/download/597036If you are not paying for it, you're not the customer; you're the product being sold.
Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχω μπερδευτεί λιγάκι, θα ήθελα αν κάποιος έχει την καλοσύνη, να μου πει αν παίρνοντας δύο ίδιες από αυτές τις μνήμες:http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.554119 θα παίξουν κανονικά στο macbook μου...

Επίσης θα ήθελα να μάθω αν επηρεάζει σε κάτι το ότι δεν είναι kit.Μάλλον δεν πειράζει αλλά είμαι άσχετη σε αυτό το θέμα οπότε καλύτερα να είμαι σίγουρη...

Τέλος,θα ήθελα να ξέρω, αν υπάρχει κάποια περίπτωση παρ'όλο που επίσημα το macbook μου δεν υποστηρίζει 4gb μνήμης, αν τελικά το δοκιμάσω να τα αναγνωρίσει...Λέμε τώρα :p

Ευχαριστώ πολύ :)

Οι Crucial είναι γενικά συμβατές με Mac, οπότε δεν θα πρέπει να έχεις πρόβλημα...

Πήγαινε με 2 GB συνολικής μνήμης για να είσαι σίγουρη...

 

Ευχαριστώ!

 

Πώς το κάνω να πατάω το λινκ στο safari και να μπαίνει μόνο του στη λίστα του speed να κατέβει?

 

Να αλληλεπιδρά με το safari...κάτι κάνω λάθος...:O

 

Έχει την επιλογή στο Speed Download -> Preferences.

-iPod Nano Chromatic 8 GB Red [product]

-iPhone 3G 16GB black

-MacBook Pro 15,4'', 2.53GHz, 4GB, HDD 500GB, NVIDIA GeForce 9400M+9600M GT 512MB

Link to comment
Share on other sites

κατεβασα το appcleaner. το χρησιμοποιεί κανας αλλος; ειναι ωραιο προγραμματακι και ευκολο.

THIERRY HENRY 14 και να πα να γ.......

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι ότι η απεγκατάσταση προγραμμάτων είναι τόσο εύκολη που εγώ δεν έχω την ανάγκη για ξεχωριστό πρόγραμμα. Άμα το πρόγραμμα που θέλω να απεγκαταστήσω δεν έχει δικό του uninstaller (για παράδειγμα το speed download έχει δικό του uninstaller) σέρνεις το εικονίδιο του προγράμματος από το applications στον κάδο και μετά κάνεις μία έρευνα με το όνομα του προγράμματος στο spotlight για να βρείς τυχόν υπολείματα και τα σέρνεις και αυτά στον κάδο. Τόσο απλό.

-iPod Nano Chromatic 8 GB Red [product]

-iPhone 3G 16GB black

-MacBook Pro 15,4'', 2.53GHz, 4GB, HDD 500GB, NVIDIA GeForce 9400M+9600M GT 512MB

Link to comment
Share on other sites

 

 

 

Έχει την επιλογή στο Speed Download -> Preferences.

 

 

Πήγα εκεί και τσέκαρα και ξετσέκαρα το κουτάκι αλλά τίποτα...:confused::worry:

"Ever tried. Ever failed. No matter. Try Again. Fail again. Fail better." Samuel Beckett
Link to comment
Share on other sites

Πήγα εκεί και τσέκαρα και ξετσέκαρα το κουτάκι αλλά τίποτα...:confused::worry:

 

Δεν ξέρω να σου πώ... Μήπως ο τύπος αρχείων που πάς να κατεβάσεις δεν είναι συνδεδεμένος με το Speed Downloader. Δοκίμασε να κατεβάσεις και κάτι άλλο από μία διαφορετική ιστοσελίδα.... Πάντως να σου πώ την αλήθεια και εγώ το είχα εγκατεστημένο και το απεγκατέστησα γιατί ακριβώς μερικές φορές δεν μπορούσα να το ελέγξω... Ιδιαίτερα με τα τόρρεντς αρχεία προσπαθούσε να τα ανοίξει το ίδιο αντί να τα στείλει στο Transmission και όσο και αν προσπάθησα στις ρυθμίσεις δεν μπόρεσα να το αλλάξω.... Πάντως να σου πώ την αλήθεια, οι downloader ενσωματωμένοι του Safari και του Firefox με καλύπτουν πλήρως, απλοί, εύκολοι και σίγουροι για τις δικές μου ανάγκες, που δεν βρίσκω τον λόγο να τους αντικαταστήσω με εξωτερικό πρόγραμμα.

 

Όσοι με καινούργια MacBook/MacBook Pro (late 2008) τρέξτε ένα update να εγκατασταθεί το καινούργιο firmware που μόλις κυκλοφόρησε και λύνει το γνωστό πρόβλημα με το trackpad.

-iPod Nano Chromatic 8 GB Red [product]

-iPhone 3G 16GB black

-MacBook Pro 15,4'', 2.53GHz, 4GB, HDD 500GB, NVIDIA GeForce 9400M+9600M GT 512MB

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω να σου πώ... Μήπως ο τύπος αρχείων που πάς να κατεβάσεις δεν είναι συνδεδεμένος με το Speed Downloader. Δοκίμασε να κατεβάσεις και κάτι άλλο από μία διαφορετική ιστοσελίδα.... Πάντως να σου πώ την αλήθεια και εγώ το είχα εγκατεστημένο και το απεγκατέστησα γιατί ακριβώς μερικές φορές δεν μπορούσα να το ελέγξω... Ιδιαίτερα με τα τόρρεντς αρχεία προσπαθούσε να τα ανοίξει το ίδιο αντί να τα στείλει στο Transmission και όσο και αν προσπάθησα στις ρυθμίσεις δεν μπόρεσα να το αλλάξω.... Πάντως να σου πώ την αλήθεια, οι downloader ενσωματωμένοι του Safari και του Firefox με καλύπτουν πλήρως, απλοί, εύκολοι και σίγουροι για τις δικές μου ανάγκες, που δεν βρίσκω τον λόγο να τους αντικαταστήσω με εξωτερικό πρόγραμμα.

 

Όσοι με καινούργια MacBook/MacBook Pro (late 2008) τρέξτε ένα update να εγκατασταθεί το καινούργιο firmware που μόλις κυκλοφόρησε και λύνει το γνωστό πρόβλημα με το trackpad.

Ποιοί είναι οι ενσωματωμένοι για Safari?

"Ever tried. Ever failed. No matter. Try Again. Fail again. Fail better." Samuel Beckett
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω να σου πώ... Μήπως ο τύπος αρχείων που πάς να κατεβάσεις δεν είναι συνδεδεμένος με το Speed Downloader. Δοκίμασε να κατεβάσεις και κάτι άλλο από μία διαφορετική ιστοσελίδα.... Πάντως να σου πώ την αλήθεια και εγώ το είχα εγκατεστημένο και το απεγκατέστησα γιατί ακριβώς μερικές φορές δεν μπορούσα να το ελέγξω... Ιδιαίτερα με τα τόρρεντς αρχεία προσπαθούσε να τα ανοίξει το ίδιο αντί να τα στείλει στο Transmission και όσο και αν προσπάθησα στις ρυθμίσεις δεν μπόρεσα να το αλλάξω.... Πάντως να σου πώ την αλήθεια, οι downloader ενσωματωμένοι του Safari και του Firefox με καλύπτουν πλήρως, απλοί, εύκολοι και σίγουροι για τις δικές μου ανάγκες, που δεν βρίσκω τον λόγο να τους αντικαταστήσω με εξωτερικό πρόγραμμα.

 

Όσοι με καινούργια MacBook/MacBook Pro (late 2008) τρέξτε ένα update να εγκατασταθεί το καινούργιο firmware που μόλις κυκλοφόρησε και λύνει το γνωστό πρόβλημα με το trackpad.

 

Ποιό πρόβλημα είχε εμφανιστεί; Δεν έχω παρατηρήσει κάτι περιέργο. Το τελευταίο update το έκανα την Παρασκευή που πήρα και το Μαcbook.

 

:!: Αν θέλει κανείς να με ενημερώσει για καλά "μαγαζιά" και torrentάδικα... please PM me!

 

Ευχαριστώ!

H θάλασσα του Πειραιά απ'όλες είναι πιο γλυκιά...
Link to comment
Share on other sites

Ποιό πρόβλημα είχε εμφανιστεί; Δεν έχω παρατηρήσει κάτι περιέργο. Το τελευταίο update το έκανα την Παρασκευή που πήρα και το Μαcbook.

 

:!: Αν θέλει κανείς να με ενημερώσει για καλά "μαγαζιά" και torrentάδικα... please PM me!

 

Ευχαριστώ!

Σε κάποιους το trackpad κολλούσε για λίγα secs και μετά επανερχόταν. Eμένα δε μου έτυχε, αν και το έκανα το update μου.

 

Για ψώνια πήγαινε στο mechodownload.

Link to comment
Share on other sites

Σε κάποιους το trackpad κολλούσε για λίγα secs και μετά επανερχόταν. Eμένα δε μου έτυχε, αν και το έκανα το update μου.

 

Για ψώνια πήγαινε στο mechodownload.

 

Ευχαριστώ man. Θα κάνω έξυπνες αγορές! :p

H θάλασσα του Πειραιά απ'όλες είναι πιο γλυκιά...
Link to comment
Share on other sites

Ποιοί είναι οι ενσωματωμένοι για Safari?

 

Εσύ δεν χρειάζεται να κάνεις τίποτα. Με το που πατάς σε ένα link ανοίγει ένα παράθυρο με τίτλο Downloads που σου δείχνει την διαχείρηση των downloads σου. Μπορείς να διαλέξεις το φάκελο που θα κατεβαίνουν τα αρχεία σου μέσω Safari -> Preferences -> General -> Save Downloaded Files to. Δές την εικόνα από κάτω.

 

http://img185.imageshack.us/img185/4728/picture1dm9.png

 

Ποιό πρόβλημα είχε εμφανιστεί; Δεν έχω παρατηρήσει κάτι περιέργο. Το τελευταίο update το έκανα την Παρασκευή που πήρα και το Μαcbook.

 

Υπήρχε το πρόβλημα ότι κάθε τόσο το trackpad πάγωνε και δεν αντιδρούσε στα κλικ. Το πάγωμα διαρκούσε μερικά δευτερόλεπτα και μετά επανερχόταν η ομαλή λειτουργία. Εμένα μου το παρουσίαζε...

-iPod Nano Chromatic 8 GB Red [product]

-iPhone 3G 16GB black

-MacBook Pro 15,4'', 2.53GHz, 4GB, HDD 500GB, NVIDIA GeForce 9400M+9600M GT 512MB

Link to comment
Share on other sites

Πριν 2 μέρες πήγα να κάνω update τα windows XP sp3 που είχα εγκαταστήσει μέσω bootcamp σε macbook.Μετά το update επέλεξα την απαραίτητη επανεκκίνηση αλλά το σύστημα δεν ανταποκρινόταν και έτσι το έκλεισα από το κουμπί.Έπειτα εκκίνησε κανονικά μέσω MacOSX αλλά το πρόβλημα είναι ότι στα system preferences και στο startup disk δεν εμφανίζεται η επιλογή δίσκου windows..Ο δίσκος των windows φαίνεται κανονικά στον Finder ως untitled όπως και πριν.Γνωρίζει κανείς κάτι?
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...