Jump to content

Apple Macintosh / MacOS


nikosxeng3
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

e-radio ακούω κανονικά απλά ανοίγει το quicktime σε ξεχωριστό παράθυρο και όχι μεσα στο popup με τις διαφημισεις όπως γίνεται στα windows.

Δεν μου το κάνει αυτό. Στην καλύτερη μου ανοίγει το pop up χωρίς τον player.

 

Όχι msn, adium

e-radio νομίζω τσού

με γειές

Yeap, adium έβαλα. (Και amsn, θα δω ποιό θα κρατήσω)

 

e-radio μέσω wmp μέσα από safari..

 

μερικοί υπάρχουν και στo iTunes...

Αυτό δεν το κατάλαβα.:p

To e-radio παίζει με flip4mac

Το εγκατέστησα αυτό αλλά δεν είδα αλλαγή.:O

 

Το multitouch είναι απίστευτη ηδονή.:D

 

 

edit: Τελικά πάιζει με safari τώρα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

wmp: windows media player

πας εδώ: http://www.e-radio.gr/ μέσα από τον safari...

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | Pioneer PL-117D | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

Δωρεάν Crossover άδειες μόνο για σήμερα: http://down.codeweavers.com/

Μου έχει ξεμείνει μία. Όποιος τη θέλει PM.

Link to comment
Share on other sites

wmp: windows media player

πας εδώ: http://www.e-radio.gr/ μέσα από τον safari...

 

εγώ πάλι χρησιμοποιώ firefox και μου ανοιγει αυτόματα το quicktime player και ακούω απο εκεί το ράδιο. Ορισμένα πάντως μου πετάνε invalid url

[ f i l i p p o s ] - [ lokalize.gr ]

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια....πριν 3 μερες αγορασα τον πρωτο μου mac.......με παρεσυρε το iphone.....

 

 

λοιπον...κανοντας βολτεσ σε πολλα warez και γενικα¨κακα sites".......o imac.....μου εχει πεταξει 2 διαφημιστικα ......με την μορφη παρααθυρου......δηλαδη....εχετε ιους......πατιστε enter για να εξετασουμε το μηχανημα σας......ολα αυτα με εμφανιση λες και ειναι παραθυρο του mac osx ....

 

 

 

1 απο αυτα τα παραθυρα μου τα πεταξε ενω ημουν στο iphonehellas....περιεργο

 

 

επισης μου ηρθε 1 add στο msn apo mia ασχετη μαλλον spam επαφη....

 

 

τι να κανω.....αυτα τα πραγματα μου θυμιζουν τα καταραμενα windows????????

 

 

να προσθεσω οτι το firewall ειναι κλειστο.......

 

 

 

χρειαζεται καποιο antivirus.....????αφου μου ηρθαν 1 φορα θα ξαναρθουν αυτα τα pop???????:worry::worry::worry:

 

 

 

εχω τρομαξει.........

I AM A MAC
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, θέλω μια βοήθεια ...

έχω μια εργασία για τη σχολή.. σε java. το θέμα είναι ότι τρέχω το bluej (μια γνωστή εφαρμογή με περιορισμένες δυνατότητες ωστόσο προγραμματισμού σε java.

Το θέμα είναι όμως ότι πρέπει να μάθω και να τρέξω τη java υπό κανονικές συνθήκες.. όμως δεν ξέρω πως. μου είπανε για κατι virtual machines, etc κάτι πρέπει να απενεργοποιηθεί , κάτι να ενεργοποιηθεί.. τι να πω ρε παιδιά.. προσπαθώ μπας και πάρω καμιά απάντηση ... αλλά δεν βρίσκω άκρη ! Και τη sun δλδ που δοκίμασα δεν μου δίνει καμια εφαρμογή , μου λέει να τσεκάρω το mac update.

Μπορεί κανείς σας να με βοηθήσει.. να μου πει τι πρέπει να κάνω? τι εφαρμογές πρέπει να βάλω, τι να τσεκάρω, δεν έχω ιδέα..

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα... Ερωτησις, καθοτι ακομα newbie στα mac:

παραδειγμα: εχω μαιλ με ζιπαρισμενo αρχειο. οταν κανω quick look, το αρχειο ξεζιπαρεται, αλλα το χανω και δεν ξερω μου να το βρω.

Any help?

 

Library/Mail Downloads :)

ⓜⓘⓚⓔ ✈︎ Everything you can imagine is real [P²]
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, θέλω μια βοήθεια ...

έχω μια εργασία για τη σχολή.. σε java. το θέμα είναι ότι τρέχω το bluej (μια γνωστή εφαρμογή με περιορισμένες δυνατότητες ωστόσο προγραμματισμού σε java.

Το θέμα είναι όμως ότι πρέπει να μάθω και να τρέξω τη java υπό κανονικές συνθήκες.. όμως δεν ξέρω πως. μου είπανε για κατι virtual machines, etc κάτι πρέπει να απενεργοποιηθεί , κάτι να ενεργοποιηθεί.. τι να πω ρε παιδιά.. προσπαθώ μπας και πάρω καμιά απάντηση ... αλλά δεν βρίσκω άκρη ! Και τη sun δλδ που δοκίμασα δεν μου δίνει καμια εφαρμογή , μου λέει να τσεκάρω το mac update.

Μπορεί κανείς σας να με βοηθήσει.. να μου πει τι πρέπει να κάνω? τι εφαρμογές πρέπει να βάλω, τι να τσεκάρω, δεν έχω ιδέα..

Καταρχήν στο OS X υπάρχει έτοιμη η Java (JDK και Virtual Machine) οπότε μπορείς να γράψεις κώδικα σε ένα αρχείο, να το κάνεις compile και να το τρέξεις κατευθείαν από το terminal, χωρίς να χρειαστεί να κατεβάσεις τίποτα. Η τελευταία έκδοση υπάρχει στο software update, οπότε λογικά την έχεις ήδη.

Τώρα αν θες να βλέπεις και μια οπτική αναπαράσταση των κλάσεων, αντικειμένων κτλ, μπορείς να δοκιμάσεις το BlueJ όπως είπες.

 

Σε περίπτωση που θέλεις να φτιάξεις κάτι πιο advanced, χρειάζεσαι κάποιο IDE, με τα καλύτερα απ' όσο έχω ακούσει να είναι το NetBeans και το Eclipse. Για το NetBeans που έχω χρησιμοποιήσει, πρέπει να κατεβάσεις το Web & Java EE πακέτο που έχει και τους servers (για web εφαρμογές, jsp servlets κτλ), ενώ για non-web αρκεί το Java SE.

 

Γενικά όπως καταλαβαίνεις, είναι ανάλογα το τι θες να φτιάξεις και τι γνώσεις έχεις.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια....πριν 3 μερες αγορασα τον πρωτο μου mac.......με παρεσυρε το iphone.....

 

 

λοιπον...κανοντας βολτεσ σε πολλα warez και γενικα¨κακα sites".......o imac.....μου εχει πεταξει 2 διαφημιστικα ......με την μορφη παρααθυρου......δηλαδη....εχετε ιους......πατιστε enter για να εξετασουμε το μηχανημα σας......ολα αυτα με εμφανιση λες και ειναι παραθυρο του mac osx ....

 

 

 

1 απο αυτα τα παραθυρα μου τα πεταξε ενω ημουν στο iphonehellas....περιεργο

 

 

επισης μου ηρθε 1 add στο msn apo mia ασχετη μαλλον spam επαφη....

 

 

τι να κανω.....αυτα τα πραγματα μου θυμιζουν τα καταραμενα windows????????

 

 

να προσθεσω οτι το firewall ειναι κλειστο.......

 

 

 

χρειαζεται καποιο antivirus.....????αφου μου ηρθαν 1 φορα θα ξαναρθουν αυτα τα pop???????:worry::worry::worry:

 

 

 

εχω τρομαξει.........

gja katevase ayto einai free

 

http://www.apple.com/downloads/macosx/networking_security/iantivirus.html

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν στο OS X υπάρχει έτοιμη η Java (JDK και Virtual Machine) οπότε μπορείς να γράψεις κώδικα σε ένα αρχείο, να το κάνεις compile και να το τρέξεις κατευθείαν από το terminal, χωρίς να χρειαστεί να κατεβάσεις τίποτα. Η τελευταία έκδοση υπάρχει στο software update, οπότε λογικά την έχεις ήδη.

Τώρα αν θες να βλέπεις και μια οπτική αναπαράσταση των κλάσεων, αντικειμένων κτλ, μπορείς να δοκιμάσεις το BlueJ όπως είπες.

 

Σε περίπτωση που θέλεις να φτιάξεις κάτι πιο advanced, χρειάζεσαι κάποιο IDE, με τα καλύτερα απ' όσο έχω ακούσει να είναι το NetBeans και το Eclipse. Για το NetBeans που έχω χρησιμοποιήσει, πρέπει να κατεβάσεις το Web & Java EE πακέτο που έχει και τους servers (για web εφαρμογές, jsp servlets κτλ), ενώ για non-web αρκεί το Java SE.

 

Γενικά όπως καταλαβαίνεις, είναι ανάλογα το τι θες να φτιάξεις και τι γνώσεις έχεις.

 

χμ.. ωραία όλα αυτά κ σε ευχαριστώ..αλλά χρειάζομαι κάποιες διευκρινήσεις κ να σου πω κ κάποια πράγματα που δεν έχω αναφέρει προφανώς...

Ο δικός μου μάκ-ης .. που λες... δεν έχει Terminal. δεν ήταν ποτέ εγκατεστημένο μέσα.. μπαίνω από το Χ11 και χρησιμοποιώ το Terminal application που προσφέρει. το πως και το γιατί, δεν μπορώ να στο πω, γιατί κι εγώ δεν ξέρω. και τυχαίνει να βρίσκομαι στο εξωτερικό χωρίς να έχω τα cd που το συνόδευαν. Ένα το κρατούμενο.

JDK και Virtual Machine : Στο spotlight ψάχνω, δεν παίρνω πίσω κάποιο αποτέλεσμα. να ανησυχώ.. ή δεν βρίσκονται καν εκεί..? ή έχουν κάποια άλλη ονομασία;

Bluej : δεν λέω καλό το bluej, πάνω σε αυτό διδασκόμαστε κ τα έχει όλα.. αλλά μας ζήτησαν να το κάνουμε σε Java κι όχι πάνω σε αυτό..

Αυτή τη στιγμή χρειάζομαι ότι μπορεί να κάνει και το bluej, όμως όπως κι αν έχει θα χρειαστώ κάτι για το άμεσο μέλλον, όπου ενδεχομένως να χρειαστεί και να κάνω κάτι πιο σύνθετο..

Οπότε... τι συμβουλεύεις;

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Το αγόρασα χτες (Σαββατο) το απόγευμα από το Πλαισιο (The Mall).

 

Σίγουρα είναι το καλήτερο Laptop που είχα ποτε.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Healthy disregard for the impossible.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Χθες αγόρασα ένα macbook pro και επειδή είναι η πρώτη μου φορά που ασχολούμε με mac θα ήθελα να κάνω κάποιες ερωτήσεις. Όταν πήρα το laptop μου είχε μέσα και ένα cd που λέει "ελληνικό update". Αν το κάνω εγκτάσταση θα έχω ελληνικό λετουργικό; Πήγα να το κάνω εγκατάσταση και μου ζητάει έναν 24ψήφιο κωδικό τον οποίο ή θα πάρω τηλέψωνο στην rainbow να μου τον δώσει ή θα υπάρχει στην εγγύηση. Στην εγγύηση έχει έναν κωδικό 24ψήφιο αλλά τον πατάω και δεν πιάνει. Για την ακρίβεια εκει που μου λέει να πατήσω τον κωδικό, από κάτω για να προχωρίσω πρέπει να πατήσω "εγγραφή", αλλά δεν με αφήνει να τ πατήσω...

THIERRY HENRY 14 και να πα να γ.......

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Με γεια!

 

Σου χρειάζεται πραγματικά ο εξελληνισμός του λειτουργικού;

 

Γιατί αν όχι, προσωπικά θα σου πρότεινα να μην τον κάνεις. Άλλωστε να γράψεις ελληνικά ή να δεις ελληνικές σελίδες στο net γίνεται έτσι κι αλλιώς. Με το ελληνικό update θα αργείς να έχεις τα τελευταία firmware updates.

 

Πέρισυ που είχα πάρει και εγώ το MacBook μου, την εγγραφή την έκανα online από το site της Rainbow.

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Με γεια!
Ευχαριστώ:D

χρειάζεται πραγματικά ο εξελληνισμός του λειτουργικού;
Πιστεύω θα μου χρειαστεί γιατί δεν ξέρω αγγλικά:O

 

που είχα πάρει και εγώ το MacBook μου, την εγγραφή την έκανα online από το site της Rainbow.
Πως γινετε αυτο;

THIERRY HENRY 14 και να πα να γ.......

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

χμ.. ωραία όλα αυτά κ σε ευχαριστώ..αλλά χρειάζομαι κάποιες διευκρινήσεις κ να σου πω κ κάποια πράγματα που δεν έχω αναφέρει προφανώς...

Ο δικός μου μάκ-ης .. που λες... δεν έχει Terminal. δεν ήταν ποτέ εγκατεστημένο μέσα.. μπαίνω από το Χ11 και χρησιμοποιώ το Terminal application που προσφέρει. το πως και το γιατί, δεν μπορώ να στο πω, γιατί κι εγώ δεν ξέρω. και τυχαίνει να βρίσκομαι στο εξωτερικό χωρίς να έχω τα cd που το συνόδευαν. Ένα το κρατούμενο.

JDK και Virtual Machine : Στο spotlight ψάχνω, δεν παίρνω πίσω κάποιο αποτέλεσμα. να ανησυχώ.. ή δεν βρίσκονται καν εκεί..? ή έχουν κάποια άλλη ονομασία;

Bluej : δεν λέω καλό το bluej, πάνω σε αυτό διδασκόμαστε κ τα έχει όλα.. αλλά μας ζήτησαν να το κάνουμε σε Java κι όχι πάνω σε αυτό..

Αυτή τη στιγμή χρειάζομαι ότι μπορεί να κάνει και το bluej, όμως όπως κι αν έχει θα χρειαστώ κάτι για το άμεσο μέλλον, όπου ενδεχομένως να χρειαστεί και να κάνω κάτι πιο σύνθετο..

Οπότε... τι συμβουλεύεις;

Το JDK (Java Development Kit) είναι το SDK της Java για να μπορείς να γράφεις εφαρμογές.

To JVM (Virtual Machine) είναι για να τρέχεις τις εφαρμογές σε μηχανήματα που δεν έχουν το JDK. Πχ, αν γράψεις ένα πρόγραμμα στο δικό σου, ο άλλος για να το τρέξει θα χρειαστεί μόνο το JVM. Σαν τη Java που κατεβάζουμε στα Windows για να τρέχουν οι εφαρμογές στον browser δηλαδή, μόνο που το OS X το έχει έτοιμο.

 

Και τα δύο δεν είναι εφαρμογές που τρέχουν με την κλασσική έννοια που νομίζεις, γι' αυτο και δεν βγαίνουν στο Spotlight. Το JDK δουλεύει με εντολές από το Terminal (javac, java κτλ) και αυτός είναι ο απλούστερος τρόπος να προγραμματίσεις. Άνοιξε το Terminal του X11, γράψε "javac test.java" και πάτα enter. Αν σου πει πως η εντολή δεν υπάρχει η κάτι τέτοιο, σημαίνει πως δεν βλέπει το JDK, ενώ αν σου πει πως δε μπορεί να βρει το αρχείο είσαι ok και μπορείς να προγραμματίσεις κανονικά.

 

Το BlueJ Java χρησιμοποιεί, απλά το κάνει πιο "visual" για να μη μπλέκεις με command prompt, να γράφεις λιγότερο κώδικα με το χέρι, να βλέπεις και τη δομή των κλάσεων σου κτλ.

 

Τώρα για το ποιό εργαλείο θα χρησιμοποιήσεις δεν υπάρχει στάνταρ απάντηση. Για παράδειγμα οι πιο μεγάλες εφαρμογές που έφτιαξα ήταν ένας text editor (πλήρες αντίγραφο του Notepad) και ένα πρόγραμμα για καταχώρηση και ανάκτηση βαθμολογιών σε mySQL database. Το μόνο που χρειάστηκα ήταν ένας καλός text editor (notepad++, UltraEdit κτλ) για να γράψω τον κώδικα. Compile και run έκανα από το command prompt.

 

Γι' αυτό και η προσωπική μου άποψη (που μπορεί και να μην είναι σωστή), είναι να περιοριστείς στο Terminal ή στο BlueJ μέχρι να μάθεις τη γλώσσα και μόλις εξοικιωθείς να περάσεις στα υπόλοιπα. Μην μπλέξεις από τώρα με εργαλεία όπως το NetBeans γιατί είναι χαοτικά και κατά πάσα πιθανότητα θα μπερδευτείς, εκτός φυσικά αν σας το ζητήσουν στη σχολή...

Link to comment
Share on other sites

Μην βάλεις το gr update γιατί θα σου χέσει το σύστημα, κυριολεκτικά.

 

Γιατί τι προβλήματα παρουσιάζει;:confused:

THIERRY HENRY 14 και να πα να γ.......

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

θα σου χέσει το σύστημα, κυριολεκτικά!!!! Αυτό τα λέει όλα.
http://briefcases.pathfinder.gr/download/597036If you are not paying for it, you're not the customer; you're the product being sold.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια....πριν 3 μερες αγορασα τον πρωτο μου mac.......με παρεσυρε το iphone.....

 

 

λοιπον...κανοντας βολτεσ σε πολλα warez και γενικα¨κακα sites".......o imac.....μου εχει πεταξει 2 διαφημιστικα ......με την μορφη παρααθυρου......δηλαδη....εχετε ιους......πατιστε enter για να εξετασουμε το μηχανημα σας......ολα αυτα με εμφανιση λες και ειναι παραθυρο του mac osx ....

 

 

 

1 απο αυτα τα παραθυρα μου τα πεταξε ενω ημουν στο iphonehellas....περιεργο

 

 

επισης μου ηρθε 1 add στο msn apo mia ασχετη μαλλον spam επαφη....

 

 

τι να κανω.....αυτα τα πραγματα μου θυμιζουν τα καταραμενα windows????????

 

 

να προσθεσω οτι το firewall ειναι κλειστο.......

 

 

 

χρειαζεται καποιο antivirus.....????αφου μου ηρθαν 1 φορα θα ξαναρθουν αυτα τα pop???????

 

 

 

εχω τρομαξει.........

 

 

 

 

 

sorry pou ξαναποσταρω αλλα τι να κανω...με το firewall??????

 

 

 

εσεις τι προφιλακσεις περνετε στο ιντερνετ??????????????

 

 

αυτο το antivirus που μου εδωσες φιλε .....ριχνει το συστημα??????δουλευει συνεχεια?????????

I AM A MAC
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια....πριν 3 μερες αγορασα τον πρωτο μου mac.......με παρεσυρε το iphone.....

 

 

λοιπον...κανοντας βολτεσ σε πολλα warez και γενικα¨κακα sites".......o imac.....μου εχει πεταξει 2 διαφημιστικα ......με την μορφη παρααθυρου......δηλαδη....εχετε ιους......πατιστε enter για να εξετασουμε το μηχανημα σας......ολα αυτα με εμφανιση λες και ειναι παραθυρο του mac osx ....

 

 

 

1 απο αυτα τα παραθυρα μου τα πεταξε ενω ημουν στο iphonehellas....περιεργο

 

 

επισης μου ηρθε 1 add στο msn apo mia ασχετη μαλλον spam επαφη....

 

 

τι να κανω.....αυτα τα πραγματα μου θυμιζουν τα καταραμενα windows????????

 

 

να προσθεσω οτι το firewall ειναι κλειστο.......

 

 

 

χρειαζεται καποιο antivirus.....????αφου μου ηρθαν 1 φορα θα ξαναρθουν αυτα τα pop???????

 

 

 

εχω τρομαξει.........

 

 

 

 

 

sorry pou ξαναποσταρω αλλα τι να κανω...με το firewall??????

 

 

 

εσεις τι προφιλακσεις περνετε στο ιντερνετ??????????????

 

 

αυτο το antivirus που μου εδωσες φιλε .....ριχνει το συστημα??????δουλευει συνεχεια?????????

Τα παράθυρα που σου πέταξε μήπως ήταν αυτά τα κλασικά spam-οειδή που και καλά είναι σαν παραθυράκια των Windows, με κουμπάκια και τέτοια πάνω? :rolleyes:

Αν ναι, τοτε δεν έχουν καμιά λειτουργικότητα παρά να σε οδηγήσουν σε άλλα sites που είναι πιθανόν μολυσμένα με ιούς και spyware.

Σε κάθε περίπτωση, μην ανησυχείς. Το Leopard δεν μασάει!!! :lol:

 

Όσο για το σπαμ στο msn, δεν μπορείς να κάνεις κάτι γι' αυτό. Δεν είναι θέμα λειτουργικού συστήματος. Πάντως και να κάνεις add κάποια spam επαφή δεν θα κολλήσεις τπτ. Απλώς κάνε την remove. :)

Link to comment
Share on other sites

ναι ειναι τετοια παραθυρα αλλα με εμφανιση leopard......

 

 

επισης πριν απο λιγο μου πεταξε χωρις να κανω τιποτα το κλασσικο διαφημιστικο με ποκερ..........να τρομαξω?

 

 

δεν μου απαντησατε ομως με το FIREWALL τι να κανω??????να το ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΣΩ????????

I AM A MAC
Link to comment
Share on other sites

δεν μου απαντησατε ομως με το FIREWALL τι να κανω??????να το ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΣΩ????????

Προσωπικά μόνο το firewall του router μου έχω ενεργοποιημένο, και τπτ άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...