Jump to content

Apple Macintosh / MacOS


nikosxeng3
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 4,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

κανεις μια νεα playlist..

πχ .. το cdmou

και σε αυτην βαζεις αν θελεις να ειναι δυναμικη

ως υπογακελους ις αλλες 4..

 

μετα κάνεις burn αυτήν την playlist.. δλ. το cdmou..

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ξέρετε κανένα πρόγραμμα που να τραβαει φωτογραφίες από ταινίες?Σαν το image grabber για τα windows

 

το VLC, πατάς pause και απο το μενού παίρνεις screenshot.

Link to comment
Share on other sites

να σου πώ οτι γενικά μπορείς να τραβήξεις screenshot του desktop σου με ότι δείχνει αυτό, πατώντας:

CMD - SHIFT - 4

 

βλέπεις το mouse σου να γίνεται ένας στόχος με τον οποίο μαρκάρεις (κάνεις ένα τετράγωνο) με ότι θέλεις να κρατήσεις σε εικόνα. Η εικόνα αυτή αποθηκεύεται αυτομάτως στο desktop σου. Επίσης, αν αντί 4 πατήσεις το 3, τραβάει κατευθείαν screenshot όλο το desktop σου (και αποθηκεύει πάλι την εικόνα στο desktop σου σαν αρχείο εικόνας).

Link to comment
Share on other sites

Άμα δεν θυμάσαι τα shortcuts που ανέφερε παραπάνω ο KennyDopeGr, υπάρχει και το πρόγραμμα grab (ενσωματωμένο στο λειτουργικό). Γράψε grab στο spotlight και θα στο βγάλει.
http://briefcases.pathfinder.gr/download/597036If you are not paying for it, you're not the customer; you're the product being sold.
Link to comment
Share on other sites

Επίσης, αν μετά το cmd+shift+4 (και ενώ δείχνει το σταυτουδάκι) πατήσεις το space, τότε ο κέρσορας θα γυρίσει σε φωτογραφική μηχανή για να σε αφήσει να πάρεις screenshot από ένα παράθυρο ολόκληρο.
Link to comment
Share on other sites

Κανένα πρόγραμμα να πέρνουμε βίντεο το desktop υπάρχει ? δωρεάν , ξέρω ότι υπάρχει το screenflow αλλά ψάχνω κάτι free.

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Τσάμπα όχι αλλά ραγισμένα μπορεί ;). Τα περισσότερα από τα παρακάτω σου δίνουν demo αλλα προσθέτουν κείμενο πάνω στην εικόνα.

Ρίξε μια ματιά εδώ που έχει αρκετά (5-6) προγράμματα τέτοιου είδους...

 

Αυτό είναι δωρεάν (Jing)

http://briefcases.pathfinder.gr/download/597036If you are not paying for it, you're not the customer; you're the product being sold.
Link to comment
Share on other sites

Άμα δεν θυμάσαι τα shortcuts που ανέφερε παραπάνω ο KennyDopeGr, υπάρχει και το πρόγραμμα grab (ενσωματωμένο στο λειτουργικό). Γράψε grab στο spotlight και θα στο βγάλει.

 

Εγώ επειδή πέρασα μία φάση που δεν ήθελα να θυμάμαι τίποτα, αναζήτησα ακόμη πιο εύκολη λύση: Screenshot Plus Widget

 

Και τώρα μπορώ να πίνω όσο θέλω, και να ξεχνάω τα πάντα. Άφοβα.

 

http://i189.photobucket.com/albums/z93/alitakos/screen-capture-1.png

L' enfer c' est les autres
Link to comment
Share on other sites

Μια μικρή βοήθεια παρακαλώ! :)

 

 

Λοιπόν είχα ενα vaio έβγαλλα τον σκληρό του και τον έβαλλα σε κουτάκι. Θέλω τώρα να περάσω αυτά που έχει μέσα στο macbook μου. Σε πρώτη φάση υποθέτω οτι δεν θα πρέπει να μπώ καν στην διαδικασία να τα συνδέσω γιατι μπορεί να εκραγεί το σύστημα? :lol: υπόψιν δεν εχω εγκαταστήσει το boot camp και windows κλπ κλπ γιατί δεν τα θέλω...

 

 

 

Ο σκληρός του vaio χωρίζεται σε 2 μέρη. Οπότε πήρα ότι ειχα απο το G και το πήγα στο F. Οπότε τώρα πρέπει να καθαρίσω τα windows απο τον G.. αυτό γίνεται? και άν ναι πώς? πρέπει να κάνω format στον σκληρό και αν ναι δεν μπορώ να κάνω μόνο στο ένα κομμάτι του ποθ έχει τα windows? :wacko::wacko:

Link to comment
Share on other sites

Το mac θα διαβάσει τα περιεχόμενα του δίσκου κανονικά, δεν χρειάζεται BootCamp ή κάτι άλλο.

 

Μετά τι σκοπεύεις να τον κάνεις τον δίσκο;

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον μπορώ να το συνδέσω και χωρίς να του βγάλλω τα windows θα το συνδέσω να μεταφέρω όλα αυτά που χρειάζομαι και θα τον κάνω όλο μαζί φορμάτ. Απλά μου είχαν πει σε καμία περίπτωση να μη το συνδέσω... :wacko:
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ κάτι παρόμοιο θα ήθελα.

Πως είναι το VSO convert X to DVD για τα windows.Να ενσωματώνει και τους υπότιτλους ταυτόχρονα..

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ κάτι παρόμοιο θα ήθελα.

Πως είναι το VSO convert X to DVD για τα windows.Να ενσωματώνει και τους υπότιτλους ταυτόχρονα..

δες το visuall hub κάνει την ίδια δουλεία με αυτό που λες
Link to comment
Share on other sites

Εγώ άλλο πράγμα θέλω να κάνω.Θέλω να φτιάξω ένα dvd με ταινία που είναι αρχείο .avi.Θα το παίζει στο dvd player ή πρέπει να το μετατρέψω σε άλλο format?
Link to comment
Share on other sites

Αν το DVD player σου το υποστηρίζει μπορεί και όχι, διαφορετικά μπορείς να το βάλεις στο toast και να το κάνεις dvd
http://briefcases.pathfinder.gr/download/597036If you are not paying for it, you're not the customer; you're the product being sold.
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...