Jump to content

Apple Macintosh / MacOS


nikosxeng3
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γι 'αυτο παιδες πηγα απευθειας σε macbook pro και μαλιστα 2.4 :p

Αν επερνα οτιδηποτε αλλο θα ζαχαρωνα το καλυτερο και στο τελος θα ξαναξοδευομουνα...ασε τωρα που βγηκε το 2.6, ευτυχως δεν αλλαξαν οτιδηποτε αλλο.

Nexus 4 & iPad mini
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Γιατι δεν μου συνχρονιζει απο το calendar του iphone στο ical του imac?

το αντιθετο λειτουργει ok!

any idea?

για να το κάνει αυτό πρέπει να πας στο iTunes, να επιλέξεις το iPhone στη λίστα στα αριστερά, και μετά, στο tab Info, στην κατηγορία Calendars να ρυθμίσεις την επιλογή Put new events created on this iPhone into the calendar...

 

stereo για κοιτα την photo και πες μου γιατι δεν μπορω να καταλαβω. Το Put new events created.......... δεν εχει που να τσεκαρω.

Εως και πριν μια εβδομαδα πριν συγχρονιζε κανονικα.

ⓜⓘⓚⓔ ✈︎ Everything you can imagine is real [P²]
Link to comment
Share on other sites

stereo για κοιτα την photo και πες μου γιατι δεν μπορω να καταλαβω. Το Put new events created.......... δεν εχει που να τσεκαρω.

Εως και πριν μια εβδομαδα πριν συγχρονιζε κανονικα.

 

Σωστά το έχεις κάνει. Λογικά μόλις προσθέσεις ένα event στο iPhone αυτό θα πρέπει να εμφανιστεί στο Home calendar στο mac σου. Δεν το κάνει;

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα. Εχω εναν Intel Core2Duo με Asus P5N E SLI mobo 4GB Ram καρτα γραφικων 8800GTS Audigi ZS καρτα ηχου. Μπορω να βαλω τα Leopard χωρις προβλημα? Η τιμη απο οτι ξερω ειναι 136euro μπορω να βρω καλυτερη?
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Το κανονικό Leopard που αγοράζεις από τα καταστήματα δεν μπαίνει σε μη mac μηχανήματα οπότε τσάμπα θα το αγοράσεις.
Link to comment
Share on other sites

Όχι. Μόνο "πειραγμένες" (και παράνομες) που βρίσκεις στο internet.
Link to comment
Share on other sites

Χθες έβαλα ένα 250άρι WD Baracuda στο macbook και πάει σφαίραααααααααα!!

Αναμένω για το αλουμινένιο στις 15 του Γενάρη (τσ, τσ, τσ)

http://briefcases.pathfinder.gr/download/597036If you are not paying for it, you're not the customer; you're the product being sold.
Link to comment
Share on other sites

υπαρχει πιθανοτητα, να δουλεψει το ipod το 80αρι, σαν εξωτερικος σκληρος στο TimeMachine?..

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | Pioneer PL-117D | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

Όχι. Μόνο "πειραγμένες" (και παράνομες) που βρίσκεις στο internet.

 

Αλήθεια, υπάρχει "επίσημη" θέση γιατί δεν μπορεί να εγκατασταθεί σε intel-based (μιας και τα ίδια έχουν και τα Mac) PC;

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Επίσημη θέση είναι ότι δικό μας είναι το software, δικό μας και το hardware, άμα θέλουμε βάζουμε φωτιά και τα καίμε (όπως κόντεψαν να κάνουν στα mid 90s).

 

Ανεπίσημη είναι το ότι τα λεφτά η Apple δεν τα βγάζει από το X αλλά από τα μηχανάκια που πουλάει. Αν το ανοίξει, μόνο να χάσει έχει και όχι να κερδίσει. Και αυτή αλλά και εμείς. Το προτιμώ ως έχει χιλιάδες φορές από το να είχα ένα λειτουργικό που για να μπορεί να λειτουργεί σε ό,τι configuration καπνίσει στον καθένα, τελικά δεν λειτουργεί σωστά πουθενά.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αλλά είναι άλλο το "δεν σε βοηθάω αν έχεις προβλήματα με το λειτουργικό μου που έβαλες σε PC" και άλλο "σου απαγορεύω να βάλεις το λειτουργικό μου σε PC".

 

Βασικά αναρωτιέμαι που ακριβώς "κολλάει" η εγκατάσταση (π.χ.) του Mac OS X, όταν το κάνεις install σε ένα x,ψ PC.

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αλλά είναι άλλο το "δεν σε βοηθάω αν έχεις προβλήματα με το λειτουργικό μου που έβαλες σε PC" και άλλο "σου απαγορεύω να βάλεις το λειτουργικό μου σε PC".

 

Βασικά αναρωτιέμαι που ακριβώς "κολλάει" η εγκατάσταση (π.χ.) του Mac OS X, όταν το κάνεις install σε ένα x,ψ PC.

 

Κάποιου είδους DRM πρέπει να είναι.

Η απαγόρευση έχει αν κάνει με αυτό που λέει ο stereo για τα οικονομικά της Apple. Αν κάποια στιγμή κρίνουν ότι μπορούν να έχουν καλύτερα αποτελέσματα ανοίγοντας το λειτουργικό και σε άλλους κατασκευαστές φαντάζομαι ότι θα το κάνουν.

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

To Mac OS τσεκάρει το EFI του mac και μετά κάνει εγκατάσταση/boot. Στα PC βρίσκει BIOS, και γι'αυτό δεν μπαίνει.

Τουλάχιστον έτσι το γνωρίζω εγώ.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, βασικά πολύ φοβάμαι ότι όντως κάποια στιγμή θα γίνει και αυτό.

Το έχει δοκιμάσει κανείς; Η απορία μου απλά είναι ρε παιδιά, τι ακριβώς συμβαίνει. Δηλαδή ξεκινάει η διαδικασία αλλά δε σε αφήνει, βγάζει error, δεν το βλέπει κάν...;;;

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει σχετικό topic για το θέμα: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=147345

 

Ουσιαστικά ισχύει αυτό που λέει ο stereo. Tα έσοδα της Apple προέρχονται από το hardware και όχι από το os. Αν μπορεί κανείς να χρησιμοποιήσει το os χωρίς το hardware της Apple, αυτό θα είναι καταστροφικό. Έτσι κι αλλιώς δοκίμασε παλιότερα να δώσει άδειες κατασκευής συμβατών μηχανημάτων και το πείραμα έληξε μάλλον άδοξα. Τότε μπορούσε να ελέγξει πολύ περισσότερο το hardware και πάλι δεν πήγε καλά η όλη ιστορία. Πόσο μάλλον τώρα, που το hardware που χρειάζεται το macos διαφέρει ελάχιστα από ένα συνηθισμένο pc.

Link to comment
Share on other sites

Θεωρητικά υπάρχει. Τι δίσκο έχεις;

ο δισκος ειναι 60αρης..

και το ποντ 80αρη..

αν οχι, με το 160αρι?..

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | Pioneer PL-117D | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

Συν το οτι με τη συγκεκριμένη απαγόρευση, μαζεύει κι άλλους πελάτες που το βάζουν παράνομα, τους αρέσει, και στο τέλος πάνε και παίρνουν real mac για να ηρεμήσουν από τις πολλές ασυμβατότητες και το συνεχή ψάξιμο για σπαμένα updates κτλ
Link to comment
Share on other sites

Έχω πρόβλημα με το iTunes. :mad:

Εδώ και μερικές μέρες δε μπορεί να συνδεθεί στο internet με τίποτα. Updates, podcasts, τραγούδια, εξώφυλλα δεν κατεβαίνουν, ακόμα και απλό browsing στο iTunes store - δε γίνεται τίποτα.

Το ίδιο ακριβώς φαινόμενο παρουσιάζεται σε δύο υπολογιστές στο σπίτι μου, ένα PC και ένα Macbook Pro. Και στις δύο περιπτώσεις δεν υπάρχει θέμα με το firewall ενώ έχω ακολουθήσει κάποιες οδηγίες από το site της Apple χωρίς αποτέλεσμα. Σκέφτομαι μήπως κάτι γίνεται με το router μου που να μπλοκάρει το iTunes αλλά μου φαίνεται δύσκολο αφού υποτίθεται ότι το iTunes παίρνει τα settings των ΙΕ/Safari που δουλεύουν χωρίς κανένα πρόβλημα.

Τα network diagnostics του ίδιου του iTunes επίσης δε βρίσκουν κανένα πρόβλημα.

Κάθε ιδέα ή πρόταση ευπρόσδεκτη.

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

Έχω πρόβλημα με το iTunes. :mad:

Εδώ και μερικές μέρες δε μπορεί να συνδεθεί στο internet με τίποτα. Updates, podcasts, τραγούδια, εξώφυλλα δεν κατεβαίνουν, ακόμα και απλό browsing στο iTunes store - δε γίνεται τίποτα.

Το ίδιο ακριβώς φαινόμενο παρουσιάζεται σε δύο υπολογιστές στο σπίτι μου, ένα PC και ένα Macbook Pro. Και στις δύο περιπτώσεις δεν υπάρχει θέμα με το firewall ενώ έχω ακολουθήσει κάποιες οδηγίες από το site της Apple χωρίς αποτέλεσμα. Σκέφτομαι μήπως κάτι γίνεται με το router μου που να μπλοκάρει το iTunes αλλά μου φαίνεται δύσκολο αφού υποτίθεται ότι το iTunes παίρνει τα settings των ΙΕ/Safari που δουλεύουν χωρίς κανένα πρόβλημα.

Τα network diagnostics του ίδιου του iTunes επίσης δε βρίσκουν κανένα πρόβλημα.

Κάθε ιδέα ή πρόταση ευπρόσδεκτη.

 

Μήπως έχεις Otenet;

Link to comment
Share on other sites

Και σε μένα το ίδιο έκανε για μέρες, χθες έφτιαξε και σήμερα πάλι τα ίδια και έχω Otenet! Τι παίζει;
Link to comment
Share on other sites

Μήπως έχεις Otenet;

 

Ναι...

Μα είναι δυνατόν; Το μπλοκάρουν, τί γίνεται;

Έχω σκυλομετανιώσει που γύρισα στην Otenet, μία σέρνονται τα torrents και τώρα αυτό...

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μια ερωτησουλα κι απο μενα...

 

ειμαι σχετικος με υπολογιστες(ετσι νομιζω δηλαδη), αλλα τελειως ασχετως με Apple και MAc...

 

το προβλημα μου ειναι το εξης¨:μια φιλη μου βρισκεται αμερικη αυτες τις μερες, και θελει να παρει εναν υπολογιστη Apple (δεν καταλαβα αν ηθελε notebook η desktop, αλλα δυσκολο να κουβαλησει desktop), και με ρωτησε αν θα μπορει να εχει μενου στα ελληνικα και πληκτρολογιο στα ελληνικα...παιζει?μπορουμε να περασουμε ελληνικο λογισμικο δηλαδη κανονικα?και αν ναι, πως?(εγω μαλλον θα τη κανω την δουλεια...)

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...