Jump to content

Apple Macintosh / MacOS


nikosxeng3
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Να ξέρεις πως αυτό που θα δεις δεν έχει (σχεδόν) καμμία απολύτως σχέση με το πως τρέχει το X σε κανονικά mac.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αλήθεια το απλό MacBook από μπαταρία πως τα πάει;

Επίσης με τη θερμοκρασία τί γίνεται; Ξερω ότι η πρώτη "γενιά" είχε σοβαρά προβλήματα υπεθέρμανσης που μερικές φορές οδηγούσαν σε random shutdowns.

Έχω αρχίσει να το γλυκοκοιτάζω :)

xristis macbook core 2 duo edw :)

h mpataria me full fotinotita,surfing,mousikoula kai me word,safari,itunes,firefox anoixta krataei girw stis 3 me 3,30 wres

ta core 2 duo dn exoun kanena apolitws provlima me tin thermokrasia

einai athoriva kai dn zestenodai poli(aneta ta vazeis sta podia sou)

gia oti ali apwria exeis emeis eimaste edw :P

Link to comment
Share on other sites

Να ξέρεις πως αυτό που θα δεις δεν έχει (σχεδόν) καμμία απολύτως σχέση με το πως τρέχει το X σε κανονικά mac.

Όσον οφορά την ταχύτητα?

Σε ποιό σύστημα από τα δύο μου προτείνεις να το βάλω?

Πέρασαν...panasonic g500,sony z1,motorola startac,ericsson 768,nokia 3210,sony z5,siemens sl45i,sonyericsson t68i,nokia 7210,panasonic gd87,sonyericsson p800,orange spv,nokia 6600,qtek 8080,sonyericsson t610,samsung sgh-i530,qtek 8010,qtek s100,treo 650,motorola mpx220,nokia n70,qtek 8310,qtek s200,ubiquio 401,htc TyTN, htc p3300, apple iphone 2G, iphone 3G, iphone 3GS, iphone 4, Motorola Droid Razr, HTC One X, Samsung S3, S4, Sony Z1, 1+1, Note4 ...... :p
Link to comment
Share on other sites

Στο πιο γρήγορο, αλλά να ξέρεις ότι πάρα πολλά από τα κομμάτια του λειτουργικού δεν έχουν καταφέρει να τα "περοιποιηθούν". Όταν το είχα κάνει εγώ, ακόμα και το mac mini έτρεχε τα πάντα πολύ πιο καλά.

 

Αν έχεις κάποιον φίλο που μπορείς να πας και να δουλέψεις πάνω σε mac θα ήταν το καλύτερο.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να πας και στα Media Markt ή Fnac που έχουν μηλαράκια και να παίξεις μαζί τους.
http://briefcases.pathfinder.gr/download/597036If you are not paying for it, you're not the customer; you're the product being sold.
Link to comment
Share on other sites

Εχω παίξει με το mac ενός φίλου, αλλά ήθελα να το δουλέψω σπίτι μου για λίγο καιρό , να το συνηθίσω, πρωτού προχωρήσω σε μια τέτοια αγορά...
Πέρασαν...panasonic g500,sony z1,motorola startac,ericsson 768,nokia 3210,sony z5,siemens sl45i,sonyericsson t68i,nokia 7210,panasonic gd87,sonyericsson p800,orange spv,nokia 6600,qtek 8080,sonyericsson t610,samsung sgh-i530,qtek 8010,qtek s100,treo 650,motorola mpx220,nokia n70,qtek 8310,qtek s200,ubiquio 401,htc TyTN, htc p3300, apple iphone 2G, iphone 3G, iphone 3GS, iphone 4, Motorola Droid Razr, HTC One X, Samsung S3, S4, Sony Z1, 1+1, Note4 ...... :p
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι όταν το βάλεις, αν κάποια πράγματα σου φανούν αργά ή... κάπως, ρώτα μας ξανά να δεις αν είναι έτσι και στην πραγματικότητα :)
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κλείδι για Windows XP Service Pack 2 Professional, που να με αφήνει να κάνω updates? Καποιός άλλος τρόπος με τον ίδιο σκοπό? Ο λόγος που ποστάρω εδώ ειναι γιατί η ερώτηση σχετίζεται με το BootCamp σκέφτομαι να εγκαταστήσω.
Link to comment
Share on other sites

Το boot camp δεν έχει καμία διαφορά από ένα κανονικό installation σε pc.
http://briefcases.pathfinder.gr/download/597036If you are not paying for it, you're not the customer; you're the product being sold.
Link to comment
Share on other sites

Η πραγματικότητα είναι πως ένας χρήστης MacBook (και Pro) θα μπει με dial up πόσες φορές το χρόνο. Δύο? Τρεις?? Αν είναι επαγγελματίας, ταξιδεύει, έχει εξοχικό, συγγενείς χωρίς πρόσβαση κλπ μπορεί θαυμάσα να πάρει το USB modem της Apple, μεγέθους μικρότερο από αναπτήρα, ελάχιστα γραμμάρια βάρους χωρίς τροφοδοτικά και αηδίες. Βάλτο σε ένα τσεπάκι της τσάντας μεταφοράς και ξέχασέ το. Αλλά ας μην ζητάμε από τους άλλους να πληρώσουν για κάτι που μόνο εμείς χρειαζόμαστε.

To οπιο κοστιζει παραπανω απο ενα δσλ μοντεμ-ρουτερ...

Ενω ποιος ξερει κατα ποσο υπαρχει στο ελλδα.

 

Επίσης, εκτός απο το μόντεμ, τα MacBook δεν έχουν έξοδο S-video, το σλοτ δεν έχει συρταράκι (για μικρά δισκάκια dvd), δεν υπάρχει firewire 800 και (αν δεν κάνω λάθος) ούτε PCMCIA θύρα. Στο καλό να πάνε. Αυτά που έχει πάνω του είναι σημαντικότερα από εκείνα που δεν έχει. Όποιος έχει ιδιαίτερες ανάγκες έχει πάντα την επιλογή των έξτρα περιφερειακών.

 

Kαι τι εχει; 2 γιου εσ μπι και μια εξοδο οθονης...

Ωραιος εξοπλισμος για λαπτοπ 2000+ ευρω. Αλλα βεβαια, μη χαλασουμε το ντιζαιν με τις πολλες θυρες. Αμ δεν ειναι ετσι το επαγγελματικο εργαλειο...

 

Και, όπως λέω πάντα σε αυτές τις περιπτώσεις, γούστα είναι αυτά. Περί ορέξεως....

Οχι, δεν ειναι γουστα, ελλειψεις ειναι.

Link to comment
Share on other sites

Οι ελλείψεις καθορίζονται από τις ανάγκες, εγώ που δεν τα χρειάζομαι για παράδειγμα δεν τα βρίσκω ελλείψεις.

Ποτέ μου δεν έχω χρησιμοποιήσεις PCMCIA, μικρά δισκάκια, οι 2 USB μου είναι αρκετές. Το χρησιμοποιώ αποκλειστικά επαγγελματικά και το γεγονός ότι είναι τόσο μικρό με βολεύει αφάνταστα στις μετακινήσεις μου. Πριν το αγοράσω, το σκέφτηκα καλά και αποφάσισα ότι για μένα αξίζει τα λεφτά του.

Τώρα, τι προσπαθείτε να πείτε ειλικρινά δεν καταλαβαίνω. Αγοράζουμε όλοι τα ίδια αυτοκίνητα; κινητά; ρούχα; Όχι. Τα πάντα καθορίζονται από τις ανάγκες μας (πραγματικές ή τεχνητές).

ΕΙΣΤΕ ΕΚΤΟΣ ΘΕΜΑΤΟΣ :X

http://briefcases.pathfinder.gr/download/597036If you are not paying for it, you're not the customer; you're the product being sold.
Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβες. Εδω δεν ειναι ΧΡ, να εχεις να διαλεξεις απο 100 μοντελα.

Ειναι μακ. Εχεις 2 το πολυ επιλογες. Και αυτο ειναι το αρνητικο, το οτι δλδ θα δωσεις ενα σεβαστο ποσο (αν θες αυτο το λειτουργικο) το οποιο σε περιοριζει απο καθολου εως δραματικα σε επιπεδο χαρντγουερ.

 

Ε, το να αλλαξεις λειτουργικο λογω πραγματικων ελλειψεων σε επιπεδο χαρντγουερ (γιατι οταν τα υπολοιπα λαπτοπ εχουν αυτα τα χαρ/κα, ειναι ελλειψη με βαση τον ανταγωνισμο) ειναι χαζο.

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι ότι δυστυχώς δεν έχουμε γίνει ακόμα Αμερική να έχουμε ένα wifi hotspot σε κάθε τετράγωνο (και απότι διαβάζω ούτε σε ολόκληρη την Αμερική έχει επιτευχθεί ακόμα αυτό).

 

Πας στο χωριό, πας στο εξοχικό, σου χαλάει το router, πέφτει το ρεύμα, πέφτει το τοπικό DSLAM, πας σε πελάτη που δεν έχει DSL και οι λόγοι συνεχίζονται... Απλά είναι χαζό η Apple να μην βάζει ένα option για το ενσωματομένο modem και να σε υποχρεώνει να το πληρώσεις σε τιμή-κλοπή...

 

Χώρια το γεγονός ότι θα πρέπει να το κουβαλάς μαζί συνέχεια...δεν μπορώ να καταλάβω γιατί ΟΛΟΙ (σχεδόν) οι υπόλοιποι κατασκευαστές παρέχουν ενσωματομένο modem και η Apple δεν το παρέχει...δεν είναι πρωτοπορία αυτό...περισσότερο σε "ελιτισμό" μου κάνει ("εμάς οι πελάτες μας δεν χρειάζονται 56k modems...").

http://card.mygamercard.net/sig/shodangr.jpg

New York, Neeeeeeeeeeeeeeeeeew York!

Link to comment
Share on other sites

Συμβαινει συχνα πολλοι να μιλουν για συστηματα Apple, χωρις να τα εχουν χρησιμοποιησει. Ειμαι χρηστης macintosh εδω και 7-8 μηνες. Δε θα συμβουλευα, ουτε θα απονθαρρυνα κανεναν απο το να κανει το switch.

 

Τα πραγματα ειναι απλα:

Θες κατι ομορφο, που να δουλευει απροβληματιστα χωρις να αναλωσεσαι στο να διορθωνεις προβληματα; Παρε mac.

Θελεις να εχεις περισσοτερες επιλογες hw, εισαι gamer, σου αρεσει να πειραζεις το μηχανημα σου ειδικα οσον αφορα το hw; Παρε pc.

 

Οι ελλειψεις σε θεμα hw, ειναι καθαρα υποκειμενικο. Τι να κανω καποια πραγματα, το οποια δε θα τα χρησιμοποιησω ΠΟΤΕ; Δινω βαση σε αλλες μεταβλητες και επιλεγω mac. Το θεμα ειναι να ειμαι ικανοποιημενος με την επιλογη μου και να κανω τη δουλεια μου.

 

Οσον αφορα το modem, στη υπολοιπη ευρωπη εχει €50. Στην ελλαδα δε γνωριζω τιμη. Ας μην ξεχναμε οτι η apple ηταν η πρωτη που αφαιρεσε και τα floppy.... Δε νομιζω οτι καποιος που θελει Apple θα κολλησει στην ελλειψη modem. Συμφωνω παντως για τη λανθασμενη ελιτιστικη συμπεριφορα καποιων των χρηστων mac. Δεν υπαρχει λογος ουτε να πορωνομαστε με εταιριες, ουτε να ταυτιζομαστε με αυτες, ποσο μαλλον να θεωρουμαστε προνομιουχοι επειδη χρησιμοποιουμε τα προιοντα τους...

Motorola MicroTAC Elite -> Nokia 6150 -> Siemens S45 -> Siemens CX65 -> Nokia 6670 -> [.......] -> Nokia 6230i -> Nokia 6131 -> LG KG220 -> Sony Ericsson W350 -> Motorola RAZR V3xx -> iPhone 3G -> iPhone 4S -> iPhone 6 -> iPhone 6S -> Samsung S8+ -> Samsung S9+ -> One Plus 8 Pro -> Samsung S21 Ultra -> iPhone 13 Pro -> iPhone 15 Pro

My Travel Map

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω κατι?

δεν ξερω αν ειμαι στο σωστο μερος βεβαια.

αλλα υπαρχει καποιο προγραμμα αντιστοιχο του winrar να δουλευει σε mac?

βασικα να ανοιγει τα rar αρχεια και επειδη ειναι και καποια parts να τα εννονει σε ενα ενιαιο.

α, το MacPAR deLuxe 2.4 κανει αυτη την δουλεια?

ευχαριστω....

Mic is always on line!
Link to comment
Share on other sites

Guest valeria

Επειδή ενδιαφέρομαι για macbook pro,εντός των ημερών,θα ήθελα να ρωτήσω το εξής:

Πρώτο και βασικότερο,εκτός από rainbow,από πού αλλού μπορώ να προμηθευτώ;Φυσικά εντός Ελλάδας.Είδα multirama πχ αλλά λέει κατόπιν παραγγελίας.

Πόσο εύκολο είναι για κάποιον που δεν έχει ιδέα να περάσει και windows;Διαβάζω κάτι για parallels πχ και δεν καταλαβαίνω γρι :wacko:

Software για spyware,σκουπίδια στην registry κλπ είναι επίσης άχρηστα,όπως τα antivirus;Firewall χρειάζεται;

Πολύ σημαντικό για μένα υπάρχει κάποιο αξιόλογο software για mac που να κάνει μετατροπή divx σε dvd και να ενσωματώνει και υπότιτλους;Αν υπάρχει μπορεί και να γλιτώσω το windows partition.

Ξεχνάω την pcmcia vodafone καρτούλα μου υποθέτω ε;

Έχω κι άλλες ερωτήσεις,θα μου βγουν σιγά-σιγά :p

Link to comment
Share on other sites

Πρώτο και βασικότερο,εκτός από rainbow,από πού αλλού μπορώ να προμηθευτώ;

 

Fnac, systemgraph κ.α. Η επισημη αντιπροσωπεια ομως ειναι η Rainbow και αν θελεις να εχεις το κεφαλι ησυχο με την εγγυηση, παρτο απο εκει ή βρες καποιον δικο της μεταπωλητη. Επισης καλα λογια ακουγονται για τη systemgraph κι ας μην ειναι επισημος μεταπωλητης.

 

Πόσο εύκολο είναι για κάποιον που δεν έχει ιδέα να περάσει και windows;

 

ΠΑΝΕΥΚΟΛΟ :p

 

Software για spyware,σκουπίδια στην registry κλπ είναι επίσης άχρηστα,όπως τα antivirus;Firewall χρειάζεται;

 

Αχρηστα ειναι. Δεν εχει registry το macosx. Firewall εχει ενσωματωμενο, αλλα αν χρειαζεσαι να βλεπεις τι βγαινει υπαρχει το little snitch.

 

Πολύ σημαντικό για μένα υπάρχει κάποιο αξιόλογο software για mac που να κάνει μετατροπή divx σε dvd και να ενσωματώνει και υπότιτλους;

 

Υπαρχουν διαφορα τετοια προγραμματα. Ενσωματωση υποτιτλων νομιζω κανει το ffmpegx.

 

 

Μη φοβασαι τιποτα και κανε την αγορα ;)

Motorola MicroTAC Elite -> Nokia 6150 -> Siemens S45 -> Siemens CX65 -> Nokia 6670 -> [.......] -> Nokia 6230i -> Nokia 6131 -> LG KG220 -> Sony Ericsson W350 -> Motorola RAZR V3xx -> iPhone 3G -> iPhone 4S -> iPhone 6 -> iPhone 6S -> Samsung S8+ -> Samsung S9+ -> One Plus 8 Pro -> Samsung S21 Ultra -> iPhone 13 Pro -> iPhone 15 Pro

My Travel Map

Link to comment
Share on other sites

Guest valeria

Μη φοβασαι τιποτα και κανε την αγορα ;)

Σ'ευχαριστώ πολύ,μάλλον θα το πάρω μέσα στην εβδομάδα :) Να ρωτήσω και κάτι άλλο.Ένα έγγραφο excel των windows,είναι πλήρως αναγνωρίσιμο από το excel των mac;:O
Link to comment
Share on other sites

Όλα τα έγγραφα του Office είναι απολύτως αναγνωρίσιμα και στις δύο πλατφόρμες, όποια από τις δύο και αν την έχει δημιουργήσει.
http://www.projectforum.com/img/maclogo.gifSwitched to Mac
Link to comment
Share on other sites

Guest valeria
Πολύ θετικό αυτό,thanks guys,μάλλον τα πράγματα είναι περισσότερο εύκολα απ'όσο ακούγεται ευρέως :p
Link to comment
Share on other sites

Fnac, systemgraph κ.α. Η επισημη αντιπροσωπεια ομως ειναι η Rainbow και αν θελεις να εχεις το κεφαλι ησυχο με την εγγυηση, παρτο απο εκει ή βρες καποιον δικο της μεταπωλητη.

 

Η Fnac είναι εξουσιοδοτημένος μεταπωλητής της Rainbow.

Και το καλύτερο, φέρνει και τις "αγγλικές" εκδόσεις που είναι περίπου €100 φθηνότερες από τις "ελληνικές". :)

Link to comment
Share on other sites

Η Fnac είναι εξουσιοδοτημένος μεταπωλητής της Rainbow.

Και το καλύτερο, φέρνει και τις "αγγλικές" εκδόσεις που είναι περίπου €100 φθηνότερες από τις "ελληνικές". :)

 

Που λογικα υποστιριζουν ελληνικα ε;:worry:

█║▌│█│║▌║││█║▌│║▌║© - BEST BEFORE [hopefully] : ███▓▒░░up deʞɔnɟ really░░▒▓███
Link to comment
Share on other sites

Κανονικότατα, εκτός και αν θες να χρησιμοποιήσεις κάποια εφαρμογή παλιά που δεν είναι unicode. Αν αναρωτιέσαι ποιές μπορεί να είναι αυτές τότε δεν θα έχεις απολύτως κανένα πρόβλημα :)
Link to comment
Share on other sites

xristis macbook core 2 duo edw :)

h mpataria me full fotinotita,surfing,mousikoula kai me word,safari,itunes,firefox anoixta krataei girw stis 3 me 3,30 wres

ta core 2 duo dn exoun kanena apolitws provlima me tin thermokrasia

einai athoriva kai dn zestenodai poli(aneta ta vazeis sta podia sou)

gia oti ali apwria exeis emeis eimaste edw :P

 

Thanks! Ήμουν χθες στο Fnac οπότε έκατσα λίγο να το δω από κοντά. Η μικρή του οθόνη με προβληματίζει λίγο. Από τη μία σκέφτομαι ότι δίνει κορυφαία φορητότητα (βάρος, όγκος, αυτονομία) - από την άλλη είχα συνηθίσει σε 15άρι μου φαίνεται μικρή. Το Pro καθόταν δίπλα αρχοντικό αλλά κοστίζει αρκετά πάνω απ' όσα θέλω να δώσω. Θα το σκεφτώ ακόμα, δεν βιάζομαι ιδιαίτερα.

 

Σχετικά με αυτό που ρώτησε η Valeria, για τη μετατροπή avi σε DVD, ποιό είναι το αντίστοιχο ConvertXtoDVD για Mac OS X? Με μια πρόχειρη αναζήτηση είδα τα Popcorn & Toast της γνωστής και αξιόπιστης Sonic/Roxio. Τα χρησιμοποιεί κανείς; Είναι καλά;

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...