Jump to content

[Επίσημο] Qtek 8300 & 8310


kalantz
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

@sopyster: Έχοντας κλειστό το κινητό, κρατάς πατημένο το κουμπί της κάμερας και συνδέεις το USB. Θα εμφανιστεί μια οθόνη 3 χρωμάτων. Τρέξε το πρόγραμμα εγκατάστασης και η ROM θα αναβαθμιστεί κανονικά! ;)

Sorry gia ta greekglish. Na rotiso kati mias kai se peripou 1-2 ores tha peraso tin ROM. Aftin tin stigmi exo perasmena ta wm6 tou andott. Gia na ta valo ekana format binfs me to ttermpro.exe kai ekana kapoia update: to wm6gsmupdate kai meta perasa tin ROM.

 

Genika akolouthisa tis odigies pou leei sto forum ton xda-devs: http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=324557.

 

Tora an thelo na kano format to binfs gia na einai katharo to install. meta mporo na valo kateftheian tin ROM aftin pou dinei o NitroGen. I xreiazetai na valo pali to wm6gsmupdate (pou an katalavaino kala periexei ta applications gia gsm ktl)? Kai an xreiazetai ontos na to xanavalo, na valo pali afto pou dinetai sto site ton xda-devs? (mipos px kai ftaiei afto gia to provlima tis batarias). Efxaristo!

Τώρα μάλιστα! τα κινητά μοιάζουν πια με υπολογιστές...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

παιδια δεν συνδεεται καθολου με τον Η/Υ (activeSync) υπαρχει καποιοσ αλλοσ τροποσ για να περασω τα wm6 στη συσκευη ????????

 

File mou thn rom thn pername mekleisto to kinhto exonta apenergopoihsei to activesyn patame to koumpi ths kameras kai sundeoume to usb sto kinito!!!!! Akouloutha ligo tis odigies!!!!:rolleyes:

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=324557

 

Filika WiMax....

Link to comment
Share on other sites

Πολύ μου άρεσε και το μενού στο home screen πατώντας πάνω στην ημερομηνία/ώρα.

Αλήθεια, η εξερεύνηση είναι των wm6? νομίζω οτι το htc file explorer ειναι λιγο πιο καλο (σου δείχνει το ποσοστό ολοκλήρωσης κατα τη μεταφορά μέσω bluetooth).

Βλέπω οτι η αναφορά παράδωσης εμφανίζει πλέον και το όνομα εκτός απο τον αριθμό. Υπάρχει τρόπος να μήν εμφανίζεται το "διαχειριστής συστήματος" ή να αλλαχτεί το κείμενο σε "αναφορά παράδωσης"

 

ερώτηση: το όνομα του κινητού που εμφανίζει στο activesync στα windows πώς το αλλάζω

 

υγ πολύ καλή μετάφραση στα ελληνικά!!!

Ψάχνω ελληνική ROM για HTC Touch Dual.
Link to comment
Share on other sites

NiTroGen , τα προγράμματα τα ανέφερα γιατι κάποιοι μπορεί να μή τα ξέρουν και τα συγκεκριμένα προσφέρουν κάποιες βασικές λειτουργίες που τα windows απλά δέν έχουν
Ψάχνω ελληνική ROM για HTC Touch Dual.
Link to comment
Share on other sites

Την έβαλα και εγώ την ROM του NitroGen. Μόλις πριν από λίγω τελείωσα οπότε δεν έχω πάρα πολλές εντυπώσεις. Παντως μου φαίνεται πιό γρήγορη και χωρίς να αργοπορεί έτσι όπως είχα παρατηρήσει με του Andott που και που. Πολύ καλή δουλεια.

Βέβαια για το πρόβλημα της μπαταρίας που είναι και το βασικότερο για μένα δεν ξέρω ακόμα. Δεν έχω παρα να περιμένω να δώ. Α, και κάτι σίγουρο και βασικό. Με του Andott μερικές φορές μετά από κάποιους χειρισμούς άνοιγε το wifi μόνο του και γενικά έκανε κάτι πείεργα με το wifi. Σε αυτήν την έκδοση φαίνεται απροβλημάτιστο! :)

Τώρα μάλιστα! τα κινητά μοιάζουν πια με υπολογιστές...
Link to comment
Share on other sites

Eixa diabasei se ena topic sto xda developers oti an kapoia programmata bgoun apo tin ROM, tote DEN eksoikonomeitai xwros. opote oti parapanw mpei, toso to kalytero. To thymamai xaraktiristika giati polloi itan autoi pou zitousan mia sketi ekdosi (vanilla).

 

Vevaia mporei kai na katalaba lathos..

 

Molis thn egkatesthsa. file mou poly kaly douleia. na kano merika sxolia gia to pos 8a thn protimousa, xoris pareksighsh :)

 

Erothseis:

Ti ginetai me to .net framework? xreiazetai kai sta wm6? to exeis perasmeno?

To sipconfigtool to egka8isto alla de doulevei, mhpos sxetizetai?

to tornado wi-fi settings pote xrhsimevei

 

ta 8etika(+)

MMS

calculator. poly kalytero apo tou phil

wm5torage. apla aparaithto

celetask. apistefta praktiko

 

ta arnhtika(-)

pasientza :p xixixi

omap clock. to protimo se .cab gia na mporo na to apegkatasthso

total commander to protimo se .cab gia na mporo na to apegkatasthso

unrar to protimo se .cab gia na mporo na to apegkatasthso

 

epi8ymies

an apofasiseis na kaneis kapoio arxeio p.x. extras 8a sou proteina na valeia kai ta parakato

APARAITHTA to CABviaActiveSync . pragmatika antikatastato

APARAITHTA to maniacs Automatic Keylock 4.0.

CityTime Alarms WM5 beta 2. einai poly kalytero apo to klasiko ton windows

profileswitcher. prosopika to vazo se xamhlh netash stis 24:00 kai se kanonikh stis 08:30 epeidh to afhno anoixto to brady.

 

 

perisotera sxolia (8etika pantam meta apo ligo testing ths rom)

Let me be your fantasy
Link to comment
Share on other sites

Εχω την εντυπωση πως vanilla σημαινει final

 

θα χαλαρωσω. :D

Sorry, αλλα δεν μπορουσα να μη ποσταρω τουλαχιστον αυτο:

τι να γραψω δεν εχω. τα παντα σφυριζουν :w00t: ΤΈΛΕΙΑ!!!

ωχ, χαλαρωνω τωρα, σταματαω τα παιδιαρισματα χιχιχι

Ψάχνω ελληνική ROM για HTC Touch Dual.
Link to comment
Share on other sites

Όχι. "Vanilla" είναι η σκέτη. Χωρίς τίποτα πρόσθετο. Πώς λέμε "ένα φραπεδάκι σκέτο"; Έτσι! :p

 

Νομίζω πάντως πως 19ΜΒ είναι αρκετά για αρχικός ελεύθερος χώρος, με κάμποσα καλούδια ενσωματωμένα, οπότε δεν έχω σκοπό να βγάλω τίποτα εκτός από τα Total Commander και UnRAR (που δεν τα χρησιμοποιώ προσωπικά). Κάποιο extra cab, όπως είπα, δε θα δώσω. :rolleyes:

 

Σε λίγη ώρα θα έχω και μια 2η έκδοση της ROM με ενσωματωμένο το SMS160 και τις ρυθμίσεις GPRS, WAP, MMS για όλα ελληνικά τα δίκτυα κινητής. ;)

 

Iceman, χαλάρωσε λίγο με τα posts. Παίξε με τη ROM καμιά μέρα, σημείωσε τις παρατηρήσεις σου και τα γράφεις όλα σε ένα post. Μη γεμίζει τσάμπα το thread! Και προσπάθησε να επικεντρωθείς κυρίως σε προβλήματα κι όχι τόσο σε ...προσωπικές προτιμήσεις. Beta testing κάνουμε, όχι personalization της ROM. :cool: ;)

Samsung Galaxy S GT-I9000

CyanogenMod v10.1 (Android 4.2.2)

Fishears Built for iNand (no LVM)

Link to comment
Share on other sites

WM6 Standard Greek for HTC Tornado Noble

=================================

 

Βασισμένη στη ROM WM6 5.2.1616.18120 του Shark (από WinCE.BY)

 

2η Έκδοση - 3 Οκτ 2007

 

Χαρακτηριστικά

--------------

> WM6 Standard 5.2.1616.18120.0.4.0

> Μενού: Ελληνικά - Αγγλικά

> t9: Ελληνικό - Αγγλικό

> SMS160: Για 160 χαρακτήρες ανά SMS

> Ρυθμίσεις GPRS, MMS, WAP όλων των ελληνικών εταιριών κινητής

> 8MB Pool

> Πλήρως ξεκλειδωμένη!!!

> Υποστήριξη MMS

> HTC Camera 4.00.23355

> Κατέβασμα των αρχείων rar, exe, doc, pdf, 3gp με τον IE

> Αναπαραγωγή 3gp, mpg, mp4, aac με Windows Media Player

> Οδηγός πληκτρολογίου από AKU2.0

> Υποστήριξη SDHC (δεν έχει δοκιμαστεί)

 

Επιπλέον Εγκατεστημένες Εφαρμογές

---------------------------------

> CeleTask 2.1 (εκτέλεση με παρατεταμένη πίεση του πλήκτρου home)

> ClearType Powertoy

> CommManager 1.4.1

> HTC SIM Manager 5.31

> Intruder`s Missed Calls SMS Fix 0.25

> LowLight 1.02

> Oxios Memory 1.40

> Oxios Alarms 1.31

> Tornado Power Control 2.0 beta 4

> Tornado WiFi Settings

> VoIP DLLs - VoIPiser 0.1

> VitoCopyPaste 1.3.60

> WM5torage 1.78 beta 2

 

Διαθέσιμος χώρος μετά την εγκατάσταση: 18.87ΜΒ

Διαθέσιμη μνήμη κατά την εκκίνηση: 29.05ΜΒ

 

Οδηγίες Εγκατάστασης

--------------------

ΠΡΟΣΟΧΗ: Η ROM ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ HTC TORNADO NOBLE (Qtek 8310/iMate SP5). ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΑΠΟΠΕΙΡΑ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ ΣΕ ΑΛΛΗ ΣΥΣΚΕΥΗ ΘΑ ΕΧΕΙ ΩΣ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΤΗΝ ΑΧΡΗΣΤΕΥΣΗ ΤΗΣ!!!

 

Συνδέετε το κινητό μέσω ActiveSync, τρέχετε το ROMUpdateUtility.exe και ακολουθείτε τις οδηγίες.

Σε περίπτωση που δεν αναγνωρίζεται η συσκευή σας από το ActiveSync, έχοντας κλειστό το κινητό, κρατάτε πατημένο το κουμπί της κάμερας και συνδέετε το κινητό στο PC με το USB. Μόλις εμφανιστεί η οθόνη με τα 3 χρώματα (bootloader), τρέχετε το ROMUpdateUtility.exe και ακολουθείτε τις οδηγίες.

 

H ROM περιέχει μόνο το λειτουργικό. ΔΕΝ αναβαθμίζεται ο bootloader, οπότε σε περίπτωση αποτυχίας της αναβάθμισης, μπορεί να ξαναπεραστεί το λειτουργικό σύστημα.

 

 

Κατεβάστε την από εδώ!!!!

Samsung Galaxy S GT-I9000

CyanogenMod v10.1 (Android 4.2.2)

Fishears Built for iNand (no LVM)

Link to comment
Share on other sites

φοβερή η rom σου σήμερα την έβαλα αν και δεν είδα οτι είχες βγαλει άλλη έκδοση σήμερα...

είναι γρήγορη και σταθερή. ελπίζω να μην τρώει την μπαταρία...

αναρωτίεμαι γίνεται να έχουμε την home screen του καινούργιου S730 ;

 

http://www.gsmarena.com/htc_shows_s730_touch_dual_and_p6500-news-321.php#

Link to comment
Share on other sites

Από χθες το βράδυ που το έχω ανοιχτό, και με αρκετή χρήση του bluetooth (πάνω από 2 ώρες internet μέσω ActiveSync) είμαι περίπου στο 1/4 της μπαταρίας. Δε φαίνεται να έχει πρόβλημα κατανάλωσης ενέργειας.

 

Όσο για την home screen, αν μου τη στείλει κάποιος (ή και το ίδιο το S730, δε με πειράζει), ευχαρίστως να την προσθέσω! ;)

Samsung Galaxy S GT-I9000

CyanogenMod v10.1 (Android 4.2.2)

Fishears Built for iNand (no LVM)

Link to comment
Share on other sites

Από χθες το βράδυ που το έχω ανοιχτό, και με αρκετή χρήση του bluetooth (πάνω από 2 ώρες internet μέσω ActiveSync) είμαι περίπου στο 1/4 της μπαταρίας. Δε φαίνεται να έχει πρόβλημα κατανάλωσης ενέργειας.

 

Όσο για την home screen, αν μου τη στείλει κάποιος (ή και το ίδιο το S730, δε με πειράζει), ευχαρίστως να την προσθέσω! ;)

 

kαλα θα ήταν να την είχαμε... ειχα συνηθίσει από την Touch rom για το Charmer και τωρα που δεν την βλέπω μου κακοφαίνεται...

κάτι αλλο τωρα, εγκαθιστώ το htc audio manager αλλά δεν μου φορτώνει βγάζει σφάλμα... μήπως χρειάζεται να εγκαταστήσω το .Net Compact Framework 2.0;

 

επίσης δεν υπάρχει voice dial?

Link to comment
Share on other sites

κάτι αλλο τωρα, εγκαθιστώ το htc audio manager αλλά δεν μου φορτώνει βγάζει σφάλμα... μήπως χρειάζεται να εγκαταστήσω το .Net Compact Framework 2.0;

 

επίσης δεν υπάρχει voice dial?

 

to idio kanei kai to sipconfigtool 2.x (kai ta 2 kai sth rom tou phil) :blink:

 

alh8eia kserei kaneis pou sozei ta settings tou to automatic keylock 4 ? :worry:

Ψάχνω ελληνική ROM για HTC Touch Dual.
Link to comment
Share on other sites

Από χθες το βράδυ που το έχω ανοιχτό, και με αρκετή χρήση του bluetooth (πάνω από 2 ώρες internet μέσω ActiveSync) είμαι περίπου στο 1/4 της μπαταρίας. Δε φαίνεται να έχει πρόβλημα κατανάλωσης ενέργειας.

 

Όσο για την home screen, αν μου τη στείλει κάποιος (ή και το ίδιο το S730, δε με πειράζει), ευχαρίστως να την προσθέσω! ;)

84% προς το παρόν από χθές το βράδυ για την εκδοση 1. 2 ώρες χρήση χωρίς wifi και bluetooth πάντως (απλά τα δοκίμασα να δώ αν δουλεύουν). Λίγη εξερεύνηση, παιχνίδι με την ROM και παραμετροποίηση. Χωρίς να βάλω ακόμα προγράμματα για να είμαι σίγουρος πως τεστάρω την ROM μόνο και να ελέγξω αύτο με την μπαταρία. Εχω κάνει το tweak της registry για να σβήνει η οθόνη σε λιγότερο από 60 δευτ. Όλα ρολόι προς το παρόν. γρήγορη, σταθερή. Έβγαλες και δεύτερη έκδοση όμως και μας ταλαιπωρείς :p NItroGen προβλέπεται και τρίτη; να ξέρω να περιμένω και να τεστάρω τώρα την πρώτη και μετά κατευθείαν την τρίτη χεχε:p Επιτέλους είμαι αισιόδοξος πως δεν θα έχω το πρόβλημα με την μπαταρία :happy:

Τώρα μάλιστα! τα κινητά μοιάζουν πια με υπολογιστές...
Link to comment
Share on other sites

@smyrali: Το .NET Framework v2.0 είναι ήδη ενσωματωμένο σε κάθε WM6 ROM. Το HTC Audio Manager είναι για Smartphone ή PPC; Μπορείς να γράψεις τις λεπτομέρειες του σφάλματος;

 

@iceman1979: Μήπως το SIPConfig είναι για PPC κι όχι για smartphone; Δοκίμασε το VoIPiser. Δυστυχώς δε μπορώ να βοηθήσω περισσότερο στο θέμα του VoIP, γιατί δεν το χρησιμοποιώ και δεν το έχω ψάξει καθόλου!

 

@athadef21: Προς το παρόν δε βλέπω να βγαίνει 3η. Βέβαια εξαρτάται από τα τυχόν προβλήματα που μπορεί να βρεθούν και εφόσον μπορώ να τα διορθώσω. Μέχρι στιγμής παίζει άψογα πάντως! :D

Samsung Galaxy S GT-I9000

CyanogenMod v10.1 (Android 4.2.2)

Fishears Built for iNand (no LVM)

Link to comment
Share on other sites

to audio manager itan mesa apo τα extras απο το γνωστο site και ειναι σιγουρα για smartphone. το μήνυμα που βγαζει είναι :

 

"Δεν είναι δυνατή η έυρεση του "AudioManager"....βεβαιωθείτε ότι η διαδρομη και το όνομα αρχείου είναι σωστά και ότι ολεσ οι απαραίτητες βιβλιοθήκες είναι διαθέσιμες"

Link to comment
Share on other sites

@smyrali: Το .NET Framework v2.0 είναι ήδη ενσωματωμένο σε κάθε WM6 ROM. Το HTC Audio Manager είναι για Smartphone ή PPC; Μπορείς να γράψεις τις λεπτομέρειες του σφάλματος;

 

@iceman1979: Μήπως το SIPConfig είναι για PPC κι όχι για smartphone; Δοκίμασε το VoIPiser. Δυστυχώς δε μπορώ να βοηθήσω περισσότερο στο θέμα του VoIP, γιατί δεν το χρησιμοποιώ και δεν το έχω ψάξει καθόλου!

 

ego ta phra apo to extras.zip pou exei valei o phil san symplhroma gia th dikh tou rom (fantazomai kai o smyrali) pi8anon o phil na ekane la8os kai na evale ekdoseis gia ppc :confused:

Ψάχνω ελληνική ROM για HTC Touch Dual.
Link to comment
Share on other sites

Ο HTC Audio Manager v1.0 δουλεύει μια χαρά σε μένα.

 

Το SIPConfig, απ'ότι βλέπω, δεν είναι στα extras του Phil και όντως δεν παίζει σ'αυτή τη ROM. Σίγουρα είναι για smartphone; Το έχεις τρέξει χωρίς προβλήματα σε άλλη ROM; :confused:

 

EDIT: Τελικά το πακέτο του Audio Manager v1.2 που δίνει ο Phil έχει πρόβλημα. Άσε που δε μπορείς να το εγκαταστήσεις στην κάρτα μνήμης, παρά μόνο στο τηλέφωνο. Για να μη γκρινιάζετε όμως, σας ετοίμασα ένα πακετάκι με τον HTC Audio Manager v1.2 που παίζει χωρίς πρόβλημα στην ROM μου και εγκαθίσταται στην κάρτα μνήμης. :p

Samsung Galaxy S GT-I9000

CyanogenMod v10.1 (Android 4.2.2)

Fishears Built for iNand (no LVM)

Link to comment
Share on other sites

ego ta phra apo to extras.zip pou exei valei o phil san symplhroma gia th dikh tou rom (fantazomai kai o smyrali) pi8anon o phil na ekane la8os kai na evale ekdoseis gia ppc :confused:

 

οκ σε ευχαριστώ, όντως δουλεύει άψογα...

Link to comment
Share on other sites

ena provlhma / bug.

sas doulevei to vito audio notes (v1.2)? de mou kanei aftomath eggrafh klhseon. an 8ymamai kala, thn prohgoumenh vdomada pou eixa valei ta wm6 beta tou phil mou douleve (egkatastash sto thl, apo8hkefsh sthn karta)

 

update:

to epivevaiosa. evala ksana tnh beta tou phil, egkatesthsa to vito audio notes MONO kai doulepse.

epeita evala thn v2 nitrogen, egkatesthsa to vito audio notes MONO kai den ekane autorecord. :(

 

yparxei lysh nitrogen?

 

------------------------------------------------------------------------------------------------

2)to voipiser otan pas na soseis ta settings vgazei "the xml input is invalid or malformed"

(to idio evgaze kai sthn v1. den to dokimaa stou phil den ksero ti kanei ekei)

 

telos panton, katafera na ryumiso to voipdiscount / voipbuster manually me ton parakato odhgo:

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=299950

Ψάχνω ελληνική ROM για HTC Touch Dual.
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να συνδεθώ στο router mou. Εχω βάλει την v1 του Nitrogen και ενώ μπαίνει σε ανοιχτά δίκτυα δεν μπαίνει στο δικό μου. WPA-PSK TKIΡ είναι. στην τρίατη σελίδα που ρωτάει χρήση ελέγχου ΙΕΕΕ 802.1χ για την πρόσβαση στο δίκτυο τι να βάλω; Επίσης τύπος EAP μου βάζει συνέχεια το Έξυπνη κάρτα ή πιστοποιητικό. Νομίζω πως παλιά είχα στο 8310 το PEAP αλλά μου το αλλάζει μόνο του. καμία ιδέα;
Τώρα μάλιστα! τα κινητά μοιάζουν πια με υπολογιστές...
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να συνδεθώ στο router mou. Εχω βάλει την v1 του Nitrogen και ενώ μπαίνει σε ανοιχτά δίκτυα δεν μπαίνει στο δικό μου. WPA-PSK TKIΡ είναι. στην τρίατη σελίδα που ρωτάει χρήση ελέγχου ΙΕΕΕ 802.1χ για την πρόσβαση στο δίκτυο τι να βάλω; Επίσης τύπος EAP μου βάζει συνέχεια το Έξυπνη κάρτα ή πιστοποιητικό. Νομίζω πως παλιά είχα στο 8310 το PEAP αλλά μου το αλλάζει μόνο του. καμία ιδέα;
να προσθέσω πως τελικά κοίταξα τα settings του HP rw6815 (ppc phone) και έχει τις ίδιες ρυθμήσεις και δουλεύει!:blink:
Τώρα μάλιστα! τα κινητά μοιάζουν πια με υπολογιστές...
Link to comment
Share on other sites

athadef21, δυστυχώς δε μπορώ να σε βοηθήσω πάνω σε αυτό το θέμα. Αν όντως οι ρυθμίσεις που κάνεις είναι σωστές, τότε σίγουρα είναι πρόβλημα της ROM του Shark.

Samsung Galaxy S GT-I9000

CyanogenMod v10.1 (Android 4.2.2)

Fishears Built for iNand (no LVM)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...