Jump to content

[Επίσημο] Qtek 8300 & 8310


kalantz
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σκέφτομαι να αγοράσω το 8310 από το handit και η ερώτηση μου είναι η υποστήριξη ελληνικών. Θα έχει ελληνικά μενού και γενικά ελληνική υποστήριξη;

ναι σε ολα εκτος απο τα update της ace hellas

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Σκέφτομαι να αγοράσω το 8310 από το handit και η ερώτηση μου είναι η υποστήριξη ελληνικών. Θα έχει ελληνικά μενού και γενικά ελληνική υποστήριξη;

 

Ναι. Τα ελληνικά υποστηρίζονται πλήρως από το λειτουργικό (μενου, Τ9 κ.λ.π.)

Link to comment
Share on other sites

OK τα update της ACE hellas δεν θα τα έχω αλλα τα updates της qtek θα μπορώ να τα χρησιμοποιήσω; Έχει η qtek updates στο site της; Επίσης τι γίνεται με την εγγύηση; Αν έχω πρόβλημα με την συσκευή με καλύπτει η ace hellas;
Link to comment
Share on other sites

OK τα update της ACE hellas δεν θα τα έχω αλλα τα updates της qtek θα μπορώ να τα χρησιμοποιήσω; Έχει η qtek updates στο site της; Επίσης τι γίνεται με την εγγύηση; Αν έχω πρόβλημα με την συσκευή με καλύπτει η ace hellas;

 

Χωρίς παρεξήγηση αλλά τα έχουμε πει αυτά πάνω από μια φορά.Κοίτα μερικές σελίδες πίσω

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=78937&page=19

Link to comment
Share on other sites

Paides mia boh8eia!!!Exw syndesh to kinito se mia 8yra usb,exw egkatasthsh to Microsoft ActiveSync 4.1 alla otan ginetai syndesh kolaei synexeia sth syndesh(to ActiveSync einai prasino kai gyrizei synexeia)...Prepei na kwna tipota alles ry8miseis gia na mporei na to dei???Thanks
Link to comment
Share on other sites

Paides mia boh8eia!!!Exw syndesh to kinito se mia 8yra usb,exw egkatasthsh to Microsoft ActiveSync 4.1 alla otan ginetai syndesh kolaei synexeia sth syndesh(to ActiveSync einai prasino kai gyrizei synexeia)...Prepei na kwna tipota alles ry8miseis gia na mporei na to dei???Thanks

γενικα δεν χρειαζεται καμια ιδιαιτερη ρυθμιση το activesync!!

-εχεις εγκαταστησει το outlook στο pc σου?

-εχεις αφησει το activesync να περναει απο το firewall των windows?

-μηπως εχεις κανενα antivirus?( εχει αναφερθει οτι με καποια δημιουργουνται προβληματα, και ιδιαιτερα με το kaspersky)

-δοκιμασες καμια με αλλη usb??

Link to comment
Share on other sites

Paides mia boh8eia!!!Exw syndesh to kinito se mia 8yra usb,exw egkatasthsh to Microsoft ActiveSync 4.1 alla otan ginetai syndesh kolaei synexeia sth syndesh(to ActiveSync einai prasino kai gyrizei synexeia)...Prepei na kwna tipota alles ry8miseis gia na mporei na to dei???Thanks

 

Αν δεν έχεις πρόβλημα με το firewall, κάποιο antivirus, ή το Outlook, τότε δοκίμασε να περιμένεις λίγα λεπτά παραπάνω. Το Activesync 4.0, μερικές φορές αργεί χαρακτηριστικά, ειδικά την πρώτη φορά που θα συνδεθείς.

Link to comment
Share on other sites

Antivirus exw to NOD32 kai firewall to Sygate...Kapou diabasa oti kati pezetai me ta port pou prepei na einai anoixta!!!Eyxaristw gia tis apanthseis

τα απενεργοποιησες να δεις μηπως αλλαξει τιποτα??

τα ports που λες δεν εχουν να κανουν με το συχγρονισμο μεσω καλωδιου. αν διαβασες καπου για ports, θα ηταν για συγχρονισμο μεσω bluetooth που χρειαζεται να ορισεις το σωστο virtual com port!!

Link to comment
Share on other sites

Ta ebgala re file alla ta idia...De mporw na katalabw pou einai to problhma!!!Synexeia brisketai sth syndesh...Otan egine h egkatastash dhmiourghse kai mia nea syndesh gi' ayto eipa gia ta port...To afhsa arketh wra alla tipota(deite to screenshot)

http://img142.imageshack.us/img142/562/msas8rl.th.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ta ebgala re file alla ta idia...De mporw na katalabw pou einai to problhma!!!Synexeia brisketai sth syndesh...Otan egine h egkatastash dhmiourghse kai mia nea syndesh gi' ayto eipa gia ta port...To afhsa arketh wra alla tipota(deite to screenshot)

http://img142.imageshack.us/img142/562/msas8rl.th.jpg

την ξερω αυτη την εικονα, μου ετυχε και μενα πριν 1-2 εβδομαδες που ειχα κανει format στο pc. ειχα περασει βιαστικα πρωτα το activesync και μετα το outlook. ξεκινουσε ο συγχρονισμος και δεν τελειωνε ποτε!

απεγκατασταση το activesync και ξανα εγκατασταση και λυθηκε!! δεν ξερω αν εχεις κανει και συ το ιδιο, γι αυτο δεν το ανεφερα στην αρχη.

Link to comment
Share on other sites

Ta ebgala re file alla ta idia...De mporw na katalabw pou einai to problhma!!!Synexeia brisketai sth syndesh...Otan egine h egkatastash dhmiourghse kai mia nea syndesh gi' ayto eipa gia ta port...To afhsa arketh wra alla tipota(deite to screenshot)

http://img142.imageshack.us/img142/562/msas8rl.th.jpg

 

Το ίδιο πρόβλημα το είχα και εγώ ,το πρόβλημα προέρχεται από τα antivirus και firewall που έχουμε στα PC. Το πρόβλημα το έλυσα όταν μπήκα στο site της Microsoft όπου υπάρχει κεφάλαιο για λύσης προβλημάτων με το active sync. Υπάρχει βήμα προς βήμα ρυθμίσεις για όλα τα γνωστά antivirus και firewall.

http://www.microsoft.com/windowsmobile/help/activesync/default.mspx

Link to comment
Share on other sites

Στο ενθετο του Πλαισιου για τον μηνα Μαρτιο υπαρχει καταχωρηση του 8310 (τιμη 549Ε) ειναι καλη τιμη?

Εναλλακτικο καταστημα για αγορα στην Αθηνα?

Link to comment
Share on other sites

Μήπως ξέρετε που μπορώ να βρω τις ρυθμίσεις MMS για Vodafone; Thanks!
Μη γκρινιάζεις που δε σου 'ρθε η ζαριά, τζογάρισε στο όνειρο κι είσαι έτοιμος για όλα!
Link to comment
Share on other sites

Μήπως ξέρετε που μπορώ να βρω τις ρυθμίσεις MMS για Vodafone; Thanks!

 

Εδώ.Είναι για το 8020 αλλά ακριβώς οι ίδιες ισχύουν και για το 8310.;)

Link to comment
Share on other sites

Εδώ.Είναι για το 8020 αλλά ακριβώς οι ίδιες ισχύουν και για το 8310.;)

 

Ευχαριστώ πολύ! Δεν μπορώ να βρω το τρίτο βήμα όμως. Δημιουργώ τους 2 λογαριασμους στο GPRS: Vodafone GPRS & Vodafone MMS αλλά δεν μπορώ μετά να βρω τις ρυθμίσεις MMS.

 

Επίσης δεν μου απάντησε κανείς για το πως παίζουν οι κινούμενες εικόνες .gif.

Μη γκρινιάζεις που δε σου 'ρθε η ζαριά, τζογάρισε στο όνειρο κι είσαι έτοιμος για όλα!
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ! Δεν μπορώ να βρω το τρίτο βήμα όμως. Δημιουργώ τους 2 λογαριασμους στο GPRS: Vodafone GPRS & Vodafone MMS αλλά δεν μπορώ μετά να βρω τις ρυθμίσεις MMS.

 

Επίσης δεν μου απάντησε κανείς για το πως παίζουν οι κινούμενες εικόνες .gif.

μπαινεις στα μυνηματα και επιλεγεις mms, μετα menu->options->account options και ξανα mms->menu-> mmsc settings. εκει δημιουργεις ενα καινουριο λογαριασμο και μην ξεχασεις να τον κανεις default..

οσο για τα gif μπορεις να χρησιμοποιησεις το resco photo viewer αν και δεν ειναι πληρως συμβατος με το κινητο μας!!

Link to comment
Share on other sites

Geia sas paides!!!8a h8ela merikes apanthseis sta parakatw erwthamata:to xbar einai symbato me to 8310?ebala th 3 ekdosi alla emfanise mono to -synnefaki- keno...Epishs gia remote pou eixa ksanarwthsei paizei tipota???Kai ean yparxei kapoio kalo site gia new apps!!!Thanks
Link to comment
Share on other sites

Geia sas paides!!!8a h8ela merikes apanthseis sta parakatw erwthamata:to xbar einai symbato me to 8310?ebala th 3 ekdosi alla emfanise mono to -synnefaki- keno...Epishs gia remote pou eixa ksanarwthsei paizei tipota???Kai ean yparxei kapoio kalo site gia new apps!!!Thanks

το xbar 3 ειναι συμβατο με το 8310, το εχω αγορασει και εγκαταστησει απο την πρωτη μερα. το κενο συννεφακι λογικα σημαινει οτι δεν τρεχει καμια εφαρμογη. εκτος κι αν εχεις αλλο προβλημα που δεν μπορω να φανταστω!!

για remote δεν γνωριζω τιποτα. μαλλον ομως δεν υπαρχει!!:(

Link to comment
Share on other sites

μπαινεις στα μυνηματα και επιλεγεις mms, μετα menu->options->account options και ξανα mms->menu-> mmsc settings. εκει δημιουργεις ενα καινουριο λογαριασμο και μην ξεχασεις να τον κανεις default..

οσο για τα gif μπορεις να χρησιμοποιησεις το resco photo viewer αν και δεν ειναι πληρως συμβατος με το κινητο μας!!

 

Ευχαριστώ πολύ! Δηλαδή τα .gif δεν τα παίζει από μόνο του; (χωρις 3rd party software) :worry:

Μη γκρινιάζεις που δε σου 'ρθε η ζαριά, τζογάρισε στο όνειρο κι είσαι έτοιμος για όλα!
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ! Δηλαδή τα .gif δεν τα παίζει από μόνο του; (χωρις 3rd party software) :worry:

Τα παιζει ως εξης:Πας στα mms,πατας δημιουργια,εισαγεις την εικονα gif που θελεις,και στη συνεχεια πατας μενου και προεπισκοπηση μηνυματος.

Μονο ετσι..

Link to comment
Share on other sites

Χαιρε σε ολους. Εδω και αρκετο καιρο εχω ενα QTek 8310 αγορασμενο απο Ace Hellas. Οι ερωτησεις μου ειναι οι εξης:

 

1) Πως διαολο μπορω να μεγαλωσω την φωτογραφια που μου βγαζει στο caller ID ? Ενω ειναι σε μεγαλη αναλυση μου βγαινει μονο σε ενα τετραγωνακι πανω δεξια

 

2) Μαζι με το Qtek μου ηρθε ενα CD με το clearvue office suite απο την ace hellas (το οποιο χρησιμοποιουσα εχμ.. αγορασμενο στο παλιο μου qtek 8010). Για καποιο λογο ομως ΔΕΝ μπορει να εγκατασταθει γιατι μου λεει οτι ειναι για αλλο CPU type. Εκανε βλακεια η Ace ?

 

3) Εχω δει στο forum οτι καποιος εχει γραψει ενα προγραμμα για PDA που εμφανιζει τα ονοματα μεσα στα μηνυματα χαμενων κλησεων που παιρνουμε απο εταιριες (εφοσον φυσικα υπαρχουν στον καταλογο μας). Υπαρχει κατι αντιστοιχο για smartphone/wm5 ?

 

4) Ψαχνω για ενα καλο remote display solution για το 8310. Οταν αφησα το 8010 και εχασα το ActiveSync Remote Display της Microsoft αρρωστησα. Ειδα οτι αναφερατε το True Connect αλλα αυτο ΔΕΝ φερνει την οθονη του κινητου στο monitor, αντιθετα φερνει το ποντικι στην οθονη του κινητου το οποιο ειναι ημιμετρο. Δευτερο και κυριοτερο ενω το αγορασα κανονικα, χρησιμοποιει κλειδι για καθε μηχανημα που εγκαθισταται και ετσι δεν μπορω να το εχω ταυτοχρονα στο PC του γραφειου, στο PC του σπιτιου και στο laptop και ειναι τρελλο σπασιμο...

 

5) Υπαρχει τροπος να ΟΡΙΣΩ την IP στο Wireless Interface του αντι να αναγκαζομαι να βαζω DHCP σε καθε σημειο που θελω να συνδεθω (σπιτι,γραφειο κλπ). Αν οχι ειναι πολυ γελοια παραλειψη εκ μερους των κατασκευαστων.

 

Ευχαριστω για το χρονο σας...

Link to comment
Share on other sites

Έχω το qtek 8310 και στις πληροφορίες της συσκευής λέει "έκδοση ραδιοφώνου 4.0.13.17_01.04.00" έχει δηλαδή ραδιόφωνο και εάν ναι πως ενεργοποιείται;

Πολύ εύστοχες και οι ερωτήσεις του προηγούμενου μυνήματος... ας απαντήσει κάποιος !!!

Η μεγάλη ανανέωση του κόσμου δεν θα έρθει τη στιγμή που οι φτωχοί θα συμβιβαστούν με τη μοίρα τους, αλλά τη στιγμή που οι πλούσιοι θ' αρχίσουν να έχουν ηθικούς δισταγμούς για τη δική τους μοίρα!
Link to comment
Share on other sites

Χαιρε σε ολους. Εδω και αρκετο καιρο εχω ενα QTek 8310 αγορασμενο απο Ace Hellas. Οι ερωτησεις μου ειναι οι εξης:

 

1) Πως διαολο μπορω να μεγαλωσω την φωτογραφια που μου βγαζει στο caller ID ? Ενω ειναι σε μεγαλη αναλυση μου βγαινει μονο σε ενα τετραγωνακι πανω δεξια

ετσι εμφανιζονται πλεον στα wm5 οι φωτογραφιες στις επαφες. δεν αλλαζει, και απ οσο γνωριζω δεν εχει βγει ακομα καποια εναλλακτικη εφαρμογη(οπως το photo contacts pro που υπηρχει για τα 2003)

 

2) Μαζι με το Qtek μου ηρθε ενα CD με το clearvue office suite απο την ace hellas (το οποιο χρησιμοποιουσα εχμ.. αγορασμενο στο παλιο μου qtek 8010). Για καποιο λογο ομως ΔΕΝ μπορει να εγκατασταθει γιατι μου λεει οτι ειναι για αλλο CPU type. Εκανε βλακεια η Ace ?

σημερα το διαβαζα αυτο στο forun της ace hellas. αν δεν ησουν εσυ που το ανεφερες σημαινει οτι υπαρχει γενικο προβλημα. στο στο δικο μου παντως απο το handit δεν υπηρχε τετοιο προβλημα και το clearvue εγκαταστηθηκε κανονικα.

 

3) Εχω δει στο forum οτι καποιος εχει γραψει ενα προγραμμα για PDA που εμφανιζει τα ονοματα μεσα στα μηνυματα χαμενων κλησεων που παιρνουμε απο εταιριες (εφοσον φυσικα υπαρχουν στον καταλογο μας). Υπαρχει κατι αντιστοιχο για smartphone/wm5 ?

δεν υπαρχει κατι αντιστοιχο για smartphones. η ace ομως εχει πει οτι θα φτιαξει κατι τετοιο στο επομενο firmware.

 

4) Ψαχνω για ενα καλο remote display solution για το 8310. Οταν αφησα το 8010 και εχασα το ActiveSync Remote Display της Microsoft αρρωστησα. Ειδα οτι αναφερατε το True Connect αλλα αυτο ΔΕΝ φερνει την οθονη του κινητου στο monitor, αντιθετα φερνει το ποντικι στην οθονη του κινητου το οποιο ειναι ημιμετρο. Δευτερο και κυριοτερο ενω το αγορασα κανονικα, χρησιμοποιει κλειδι για καθε μηχανημα που εγκαθισταται και ετσι δεν μπορω να το εχω ταυτοχρονα στο PC του γραφειου, στο PC του σπιτιου και στο laptop και ειναι τρελλο σπασιμο...

εχει αναφερθει η καλυτερη εφαρμογη γι αυτη τη δουλεια στο thread με τις εφαρμογες. soti pocket controller professional

5) Υπαρχει τροπος να ΟΡΙΣΩ την IP στο Wireless Interface του αντι να αναγκαζομαι να βαζω DHCP σε καθε σημειο που θελω να συνδεθω (σπιτι,γραφειο κλπ). Αν οχι ειναι πολυ γελοια παραλειψη εκ μερους των κατασκευαστων.

με τα δικτυα ειμαι ψιλο ασχετος, αλλα απ οσο εχω δει και διαβασει δεν γινεται να ορισεις static IP

επειδη δεν παρακολουθω πολυ στενα τις εξελιξεις για το 8310 αν καπου εχω λαθος, ας με διορθωσει καποιος.

@thoidis

αν και δεν εχω το μενου μου στα ελληνικα το εχω προσεξει αυτο που λες. ειναι ομως λαθος στη μεταφραση του radio version που φυσικα δεν αναφερεται σε ραδιοφωνο αλλα στη gsm radio version της συσκευης!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...