Jump to content

OnePlus Nord series


asot
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το κουπόνι πρέπει να εξαντλήθηκε σε μισό δευτερόλεπτο.

 

ξανα βλεπω ενεργο στα 348ε τελικη το κουπονι BGOPN128 στο banggood

Link to comment
Share on other sites

Ναι έχει ζελατίνα φορεμένη. ( Σίγουρα θα παραγγείλω τζαμακι, η προηγούμενη εμπειρία

με το 5 έδειξε ότι ή ζελατίνα γρήγορα χαλάει ..)

 

Νομίζω ότι αξίζει τα 393 € βρε παιδιά..

Αλλά αυτό θα το πω σίγουρα μετά από περισσότερες μέρες χρήσης.

Ακόμη να φανταστείτε ούτε κάμερα έχω προλάβει να ανοίξω..:O

Αν εξαιρεσεις το λειτουργικο, ποιο χαρακτηριστικο εχει που να αξιζει τα 400 ευρω; Σε σχεση με αντιστοιχες συσκευες που εχουν καλυτερο επεξεργαστη, καρτα γραφικων και αντοχη στο νερο/πτωσεις; Στα 300-350 ειναι καλο VFM πιστευω.
Link to comment
Share on other sites

Αν εξαιρεσεις το λειτουργικο, ποιο χαρακτηριστικο εχει που να αξιζει τα 400 ευρω; Σε σχεση με αντιστοιχες συσκευες που εχουν καλυτερο επεξεργαστη, καρτα γραφικων και αντοχη στο νερο/πτωσεις; Στα 300-350 ειναι καλο VFM πιστευω.

 

Ποιες είναι οι συσκευές που έχουν καλύτερο επεξεργαστή και IP rating στα 400 ευρώ? Και μάλιστα με 90Hz Amoled οθόνη...

Link to comment
Share on other sites

Ποιες είναι οι συσκευές που έχουν καλύτερο επεξεργαστή και IP rating στα 400 ευρώ? Και μάλιστα με 90Hz Amoled οθόνη...
Επεξεργαστή καλύτερο μπορεί να έχουνε, software όπως δεν έχουν.

Και τι να τον κάνω τον επεξεργαστή όταν θα με εκνευρίζει το software

Link to comment
Share on other sites

Η εργοστασιακή θήκη, όσοι έχετε μαζί με την συσκευή δηλαδή, καλύπτει το bump της κάμερας αλλά και γύρω γύρω την οθόνη;

Δηλαδή σε περίπτωση που μπει τζαμάκι, να μην εξέχει απο την θήκη αλλά να είναι οριακά!

Nokia 3210//Nokia 7110 //Nokia 5210 //Nokia 8310 //Nokia N-Gage //SE K700i //SE W800i //SE W550i //SE K850i //SE Aino //Nokia 206 DS //Lumia 435 DS //Moto G4 Play 2/16 // Mi A2 Lite 4/64 // 1+ Nord 8/128 // 1+ 11 16/256

Link to comment
Share on other sites

Έχω αρχίσει και πείθομαι πολύ για το συγκεκριμένο. Θέλω να πάω κάποια στιγμή και σε κάνα κατάστημα να το δω και από κοντά.

 

 

Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Η εργοστασιακή θήκη, όσοι έχετε μαζί με την συσκευή δηλαδή, καλύπτει το bump της κάμερας αλλά και γύρω γύρω την οθόνη;

Δηλαδή σε περίπτωση που μπει τζαμάκι, να μην εξέχει απο την θήκη αλλά να είναι οριακά!

 

για την κάμερα :

υπάρχει ένα μικρό "πηχάκι" στην θήκη, γύρω από τις καμερες για προστασία , θεωρητικά δεν ακουμπάει κάμερα κάτω με αυτό.

είναι όμως οριακά.. ( αν μπει τζαμακι στην κάμερα θα εξέχει σίγουρα. )

 

για την οθόνη:

Σαφώς εδώ τα πράγματα είναι καλύτερα. Στις 4 γωνίες υπάρχει προστασία με έντονα πηχάκια , οπότε βάζοντας το με την οθόνη κάτω

ακουμπάει σε αυτά.

εκτός όμως από τις γωνίες, σε όλες τις πλευρές , εάν μπει τζαμάκι θα έρχεται (σχεδόν) στο ίδιο ύψος.

Αλλά εξέχουν αρκετά οι γωνίες της θήκης οπότε λογικά θα υπάρχει προστασία και με tempered glass.

 

Γενικά δείχνει καλή θήκη για αρχική.

Link to comment
Share on other sites

Τι IP έχει το nord?

 

Στάλθηκε από το SM-A530F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

https://www.gizbot.com/mobile/news/things-you-didn-t-know-about-ip-rating-on-smartphones-is-oneplus-nord-water-resistant-068849.html

Link to comment
Share on other sites

Άρα επίσημο IP Rating απ όσο κατάλαβα εγώ δεν έχει.. Δε σε προστατεύει κάνεις αν πάθει τίποτα το κινητό σου από νερό.. το ότι το κινητό αντέχει κ το λέει η μαμά εταιρία είναι πάγια τακτική των κινεζικών κυρίως εταιρειών (Έτσι δε λέει κ η xiaomi που ακόμα κ στις ναυαρχίδες των 900 ευρώ δεν πληρώνει για ip68)?

 

Στάλθηκε από το SM-A530F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

για την κάμερα :

υπάρχει ένα μικρό "πηχάκι" στην θήκη, γύρω από τις καμερες για προστασία , θεωρητικά δεν ακουμπάει κάμερα κάτω με αυτό.

είναι όμως οριακά.. ( αν μπει τζαμακι στην κάμερα θα εξέχει σίγουρα. )

 

για την οθόνη:

Σαφώς εδώ τα πράγματα είναι καλύτερα. Στις 4 γωνίες υπάρχει προστασία με έντονα πηχάκια , οπότε βάζοντας το με την οθόνη κάτω

ακουμπάει σε αυτά.

εκτός όμως από τις γωνίες, σε όλες τις πλευρές , εάν μπει τζαμάκι θα έρχεται (σχεδόν) στο ίδιο ύψος.

Αλλά εξέχουν αρκετά οι γωνίες της θήκης οπότε λογικά θα υπάρχει προστασία και με tempered glass.

 

Γενικά δείχνει καλή θήκη για αρχική.

 

Ευχαριστώ.

Κατατοπιστικότατος.

Θα δω και πως κάθεται η επίσημη θήκη κ αν είναι θα πάρω μια τέτοια. Εχει εδώ κοντά μου ενα σκρουτζομάγαζο και τις έχει φέρει.

Εμένα με απασχολεί να είναι η κάμερα λίγο πιο μέσα όπως και η οθόνη ώστε με την τοποθέτηση τζαμακιου στην οθονη κυρίως να είναι ισα κ ομοια με τη θηκη. Για την κάμερα δεν με απασχολεί και τόσο αρκεί να είναι πιο μέσα.

Nokia 3210//Nokia 7110 //Nokia 5210 //Nokia 8310 //Nokia N-Gage //SE K700i //SE W800i //SE W550i //SE K850i //SE Aino //Nokia 206 DS //Lumia 435 DS //Moto G4 Play 2/16 // Mi A2 Lite 4/64 // 1+ Nord 8/128 // 1+ 11 16/256

Link to comment
Share on other sites

Ήρθε χθες και η πρώτη ενημέρωση. Αφορούσε κάμερα και γενική λειτουργία του oxygen.

 

Μικρή ήταν, περίπου 150mb και δεν παρουσιάστηκε κάποιο θέμα με την εγκατάσταση της

 

Εμένα μου ήρθε η διάφανη θήκη σιλικόνης που είχα παραγγείλει μαζί με το τζάμι και το pouch. Περιμένω 3 θήκες ακόμα γιατί αυτή είναι λίγο άσχημη αν και το προστατεύει παντού

Sony Ericsson X10, HTC Desire, Huawei Ideos X5, Sony Ericsson X10 mini, Motorola Razr XT910i, Samsung Galaxy S3, Sony Ericsson X8, Nexus 4,HTC wildfire S, Sony Ericsson Neo-V, Nexus 5, Blacview JK809, Lenovo A820, Lenovo A760, Oppo Find 7a, Jiayu G2F, Xiaomi Hongmi 1S, THL T6s pro, Umi Zero, Cubot S200, Meizu MX4, Cubot X9, Kingzone Z1, Ulefone be pure, LG G flex 2, Xiaomi Mi Note, Xiaomi Mi Note Pro, Huawei P8 lite, Meizu m2 Note, Moto X style, Letv One Pro, Nexus 6P, Note 5, Xiaomi Redmi 3
Link to comment
Share on other sites

την 10.5.5.AC01BA λες εε ?

εμένα μπήκε με το πρώτο άνοιγμα που του έκανα το Σάββατο που μας πέρασε.

 

Παραγγειλα και γω δυό θηκούλες από ebay....

και όταν θα είναι ξανά διαθέσιμα τα Buds που θέλει ο γιος μου,

ίσως παραγγείλω και original τζαμάκι & μια black sandstone θήκη :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Όσοι το έχετε αγοράσει ήδη πως σας φαίνεται; Αξίζει τα λεφτά του;

Το αποτύπωμα λειτουργεί κανονικά; (τα φοβάμαι λίγο τα on screen

Link to comment
Share on other sites

Ίσως είναι νωρίς για συμπεράσματα του τύπου : " αν αξίζει τα λεφτά του" :rolleyes:

Οι ανάγκες του καθενός είναι σίγουρα διαφορετικές:

άλλος θελει να παίζει παιχνίδια όλη μερα και να είναι τουμπανο,

αλλος θελει να ... εχει ενσωματωμένη μια mini φωτογραφική Dslr στο κινητό του,

αλλος θέλει στα διάφορα Benchmark να ειναι Νο1 ..

και πάει λέγοντας...

 

Προσωπικά Ναι ... θα τα ήθελα όλα ! αλλά δεν έχω καρντιά μου :lol: .... μια 1000++ κουμπα για να τα χαλασω στα flagships !

Οπότε επέλεξα κάτι που κατά ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΑΠΟΨΗ, πλησιάσει σε αυτά..

Επέλεξα το Nord για τους εξής ( ΔΙΚΟΥΣ ΜΟΥ !! ) λόγους :

 

Επειδή ( όπως έχω αναφέρει και σε προηγουμενα post) είχα oneplus συσκευή και στα 3 χρονιά ( και συνεχιζει στην οικογενεια) ηταν και ειναι αψογο !! οπότε συνεχιζω με την ίδια εταιρεία και για λόγους αξιοπιστίας.

Λατρεύω το Oxygen OS ! Τι να πει κανείς γι 'αυτό .. και μόνο οι 3 χρονιά αναβαθμίσεις φτάνουν.

Στα του Nord τώρα:

μου άρεσε σαν συσκευή .. είναι ποιοτικό, στιβαρό, οχι πολύ βαρύ,

Έχει πραγματικά μια καταπληκτική οθόνη ! το λένε εξάλλου όλοι στα reviews, το μόνο που θα ήθελα να είναι στις 6.7''

Για τον επεξεργαστή του , δεν έχω τρελλες απαιτήσεις για τα δικά μου δεδομένα και ανάγκες είναι μια χαρά,

Είναι 5G .. για όποτε ... μας έρθει... :rolleyes: ;):p

η μπαταρία κρατάει 1μίση μέρα ή ( 5 με 7 ώρες οθόνης ) ( 2μιση φορές το έχω φορτίσει και οι φορτίσεις είναι αστραπιαίες από 20% σε 100% σε 50λεπτά ! )

φυσικά αυτό είναι με δικές μου χρήσεις .. ( wifi συνέχεια ανοιχτό ή data αναλόγως, πάρα πολύ social media , πολύ internet, πολύ YouTube, καθόλου παιχνίδια για την ώρα και αρκετό ψαξιμο-στησιμο για να το φερω στα δικά μου γούστα.

Φωτογραφίες , έχω τραβήξει πολύ λίγες για συμπεράσματα.

Εντάξει, είναι σαφώς καλύτερο από το ΟP5 μου, ι που φυσικά είναι τηλέφωνο 3τίας

Στηριζόμενος στα πάρα πολλά reviews που διάβασα επιβεβαιώνω τα εξής:

όντως η 2mb macro camera είναι ... μάπα.. :lol:

νομίζω βέβαια το έχουν καταλάβει εκεί στην ΟP αλλά όσα updates και να κάνουν .. για δαύτη είναι μάλλον μάταια..

Τεσπά, :)

το βασικό είναι ότι η κυρίως κάμερα είναι πάρα πολύ καλή , όπως και οι νυχτερινές λήψεις..

αλλά τα της κάμερας όταν θα έχω κάνει αρκετά τεστ..

και να κλείσω με το δακτυλικό .. δείχνει μια χαρά μέχρι στιγμής με την μαμά ζελατίνα φορεμένη .. με τζαμακι .. θα δείξει...

 

Συμπέρασμα ( δικό μου ) :

ειδικά για τα 393 που έδωσα και το βασικότερο ... με ΑΤΟΚΕΣ !!! , Για μένα αξίζει...

με χαλάει το 449 .. το χαράτσι που έχουν βάλει... φαντάζομαι χαλάει και σας...

εαν μπορέσετε και το βρείτε 399 και κατω ειναι μια χαρά .. θα μου πεις για ενα 50ρικο κάνεις ετσι ;

ξέρετε ότι δεν είναι αυτό το θέμα .. αλλά γιατί σε όλη την ΕΕ να είναι 399 και εδώ 349 και δεν είναι το ΦΠΑ .. . ο λόγος

τέλος θεωρώ ότι δεν αξίζει το 12/256 ειδικά σε αυτή την τιμή , εκτός και εάν γράφετε πολλές φώτο και video ..και θέλετε πολύ χώρο..

 

Μεγάλο post .. αλλά σας έδωσα μια δική μου ματιά.. και σεβαστές όλες οι διαφωνίες...

Link to comment
Share on other sites

Αναλυτικοτατος!! Ευχαριστώ πολύ!

 

Και εγώ οι λόγοι που κοιτάω προς τα εκεί είναι ότι έχει μια κάμερα που για μένα είναι αρκετή (εδώ με του Pocophone F1 είμαι ευχαριστημένος).

Ότι θέλω να δοκιμάσω το oxygen os (εφόσον πριν δύο χρόνια έκανα το βήμα από ios σε Android και με έχει βολεψει πολύ) που έχω ακούσει τόσο καλά λόγια.

Μου αρέσει πολύ σαν εμφάνιση.

Παιχνίδια δεν παίζω καθόλου (έχουμε το PlayStation για αυτά)

 

Η τιμή του είναι μέσα στο μπάτζετ μου.

Το pocophone F2 δεν μου αρέσει εμφανισιακά (γενικά δεν μου αρέσουν που βάζουν τις κάμερες στο κέντρο και κυκλικά)

Η μάνα μου χρειάζεται ένα κινητό, και λέω από το να της πάρω ένα των 100€ και να της ξαναπάρω μετά από λίγο καιρό να της δώσω το Pocophone να παίζει και τα παιχνίδια στο κινητό.

 

 

 

 

Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το παρέλαβα και εγώ σήμερα...... Σαν πρώτη ματιά το κινητό φαίνεται υπέροχο.... Οπτικά φαίνεται στιβαρή συσκευή....τα χρώματα της οθόνης για αρχή μου φάνηκαν πολλυ ζωντανά σε σχέση με το προηγούμενο κινητό (p20). Το λειτουργικό μου φάνηκε λίγο περίεργο αλλά θεωρώ πως θα το μάθω..... Προς το παρόν το μοναδικό παράπονο είναι το ηχείο. Μου ακούγεται μονότονος ο ήχος....... Ίσως να είναι και να 90hz της οθόνης αλλά σαν συσκευή μου φάνηκε πολλυ γρήγορη σε σχέση με το προηγούμενο κινητό....... Πρώτη μου επαφή με την oneplus και διαβάζοντας εδώ μέσα το παιδιά που είχαν είδη προηγούμενα μοντέλα είπα να πάω και εγώ σε αυτή την εταιρεία και να ξεφύγω από της γνωστές και καθιερωμένες.... (Samsung, xiaomi.... Κλπ)... Ελπίζω να μην το μετανιώσω.....
Link to comment
Share on other sites

και να κλείσω με το δακτυλικό .. δείχνει μια χαρά μέχρι στιγμής με την μαμά ζελατίνα φορεμένη .. με τζαμακι .. θα δείξει...

όταν βάλεις τζαμάκι, θα περάσεις πάλι το δακτυλικό.

όλοι οι optical readers σε οθόνες που υπάρχει εργοστασιακή ζελατίνα γίνονται καλιμπράρισμα με τη ζελατίνα. Αν αλλάξει η επιφάνεια (ζελατίνα -> τζαμάκι) , δεν θα διαβάζει σωστά το δάχτυλο.

 

Ενημερωτικά, εγώ ακόμα τίποτα με την παραλαβή. Εύχομαι να σκάσει την επόμενη εβδομάδα όπως με έχουν ενημερώσει.

Nokia 3210//Nokia 7110 //Nokia 5210 //Nokia 8310 //Nokia N-Gage //SE K700i //SE W800i //SE W550i //SE K850i //SE Aino //Nokia 206 DS //Lumia 435 DS //Moto G4 Play 2/16 // Mi A2 Lite 4/64 // 1+ Nord 8/128 // 1+ 11 16/256

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους. Το παρέλαβα και γω χθες, από την προσφορά του Κωτσόβολου. Μετά από χρόνια Xiaomi, είπα να το γυρίσω και γω και να δοκιμάσω το OxygenOS, για το οποίο όλοι λένε τα καλύτερα. Η αλήθεια είναι πως είναι ότι πιο κοντά σε stock android μπορείς να βρεις. Οι πρώτες εντυπώσεις δεν διαφέρουν από τους υπόλοιπους. Εξαιρετική οθόνη (τα 90Hz κάνουν τη διαφορά), το δαχτυλικό δουλεύει άψογα και γενικά είναι ένα πολύ snappy κινητό, που σε ταχύτητα μου φαίνεται εφάμιλλο με το poco f1 που είχα. Για τις κάμερες, τα πράγματα είναι ήδη γνωστά. Πέρασα και gcam και θα δούμε αποτελέσματα στην πορεία. Βαριά χρήση δεν κάνω, οπότε το μόνο που θέλω να δω είναι πως τα πάει η μπαταρία...
Link to comment
Share on other sites

εάν δεν το έχετε δει, : ένα πολύ ενδιαφέρον review για το Nord από το PhoneArena

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει το κινητό σε κάποιο Κωτσόβολο να το δούμε?

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

 

Χθες το κοιτούσα στον Κωτσόβολο που είναι στην Εθνική οδό, μεταξύ Άγιο Στέφανο και Βαρυπομπη, εαν σε βολεύει.

 

Samsung galaxy s10

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα δυστυχώς δεν έχω παραλάβει ακόμα από Κωτσόβολο. Αν και έκανα την παραγγελία 23/7( μαύρο 12/256) και όπως μου είπαν τότε σε τηλεφωνική επικοινωνία είμαι από τους πρώτους και θα τηρηθεί αυστηρή σειρά προτεραιότητας και εκτίμηση αν όχι στις 9/8 θα έρθει στις 16/8 σε αυτούς.την Δευτέρα 17/8 με ενημέρωσαν με sms λογο παράτασης του προμηθευτή ότι πάμε για 23/8. Την Δευτέρα 24/8 αφού του πήρα εγώ τηλέφωνο μου είπαν λογο καλοκαιριού, Κορωναίου ότι πάμε για την 30/8. Μου κάνει μεγάλη εντύπωση διότι ακόμα και στο επίσημο σάιτ αυτό που θέλω εγώ (μαύρο 12/256) είναι τις περισσότερες φορές διαθέσιμο από τα υπόλοιπα (αποστολή συνήθως έγραφε σε 24 ώρες). Βέβαια στο τηλέφωνο τους είπα οτι αν δεν είναι και αυτή στην φορά (θα τους πάρω Δευτέρα 31/8) να ακυρώσουμε την παραγγελία. Όχι ότι αυτό με βολεύει διότι έχω δώσει το 5t από 24/7 (έχω ένα προϊστορικό Nokia μόνο κλήσεις και μηνύματα) και έχω μόνο το τάμπλετ σπίτι και μου έχει κόψει πραγματικά χερια και πόδια. Τι να παίζει με τον Κωτσόβολο;
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα δυστυχώς δεν έχω παραλάβει ακόμα από Κωτσόβολο. Αν και έκανα την παραγγελία 23/7( μαύρο 12/256) και όπως μου είπαν τότε σε τηλεφωνική επικοινωνία είμαι από τους πρώτους και θα τηρηθεί αυστηρή σειρά προτεραιότητας και εκτίμηση αν όχι στις 9/8 θα έρθει στις 16/8 σε αυτούς.την Δευτέρα 17/8 με ενημέρωσαν με sms λογο παράτασης του προμηθευτή ότι πάμε για 23/8. Την Δευτέρα 24/8 αφού του πήρα εγώ τηλέφωνο μου είπαν λογο καλοκαιριού, Κορωναίου ότι πάμε για την 30/8. Μου κάνει μεγάλη εντύπωση διότι ακόμα και στο επίσημο σάιτ αυτό που θέλω εγώ (μαύρο 12/256) είναι τις περισσότερες φορές διαθέσιμο από τα υπόλοιπα (αποστολή συνήθως έγραφε σε 24 ώρες). Βέβαια στο τηλέφωνο τους είπα οτι αν δεν είναι και αυτή στην φορά (θα τους πάρω Δευτέρα 31/8) να ακυρώσουμε την παραγγελία. Όχι ότι αυτό με βολεύει διότι έχω δώσει το 5t από 24/7 (έχω ένα προϊστορικό Nokia μόνο κλήσεις και μηνύματα) και έχω μόνο το τάμπλετ σπίτι και μου έχει κόψει πραγματικά χερια και πόδια. Τι να παίζει με τον Κωτσόβολο;

 

υπάρχει γενικότερο θέμα με τις συσκευές και το πόσα μπορεί να δώσει η 1+, κοινώς δεν της φτάνουν τα τηλέφωνα.

Ασχέτως αν υπάρχει διαθέσιμο σε κάποιο κατάστημα, δεν μπορεί να τραβήξει απο το απόθεμα του εκάστοτε καταστήματος για να το δώσει σε σένα, μιας και οι ηλεκτρονικές παραγγελίες γίνονται με βάση την κεντρική αποθήκη.

Έχω παραγγείλει απο 9/8 και με έχουν ενημερώσει για πιθανή παραλαβή δική τους στις 30/8.

Αν σε βιάζει η συσκευή, δες αν απ ευθείας απο το site της 1+ παίζει να σου έρθει πιο γρήγορα.

Πριν μερικές μέρες που κοίταζα για το μπλε 128αρι ελεγε within 3weeks οπότε λογικά ο κώτσος μπαρούφες δεν έλεγε.

Nokia 3210//Nokia 7110 //Nokia 5210 //Nokia 8310 //Nokia N-Gage //SE K700i //SE W800i //SE W550i //SE K850i //SE Aino //Nokia 206 DS //Lumia 435 DS //Moto G4 Play 2/16 // Mi A2 Lite 4/64 // 1+ Nord 8/128 // 1+ 11 16/256

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to OnePlus Nord

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...