Jump to content

Αγορα mid range συσκευης


Pwpwpw
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπερα

Φιλος θελει να αγορασει midrange συσκευη και το ποσο που θελει να δωσει ειναι 250-300 ευρω.

Του ειπα να κοιταξει αναμεσα στα xiaomi note 9 pro, note 10 lite και αν θελει κατι ακομη πιο οικονομικο να δει και το note 8 pro.

Απο αυτα που διαβασα στο νετ καταλαβα οτι αυτα τα 3 ειναι απο τις καλυτερες επιλογες για Midrange συσκευες.

Αναμεσα στα 3 πιο θεωρειται την καλυτερη επιλογη?

Επισης καποια αλλη προταση εναλλακτικη σε αυτα τα χρηματα?

Δεν το πολυκατεχω σε συσκευες τετοιες κατηγοριας γιατι προσωπικο αγοραζω σχεδον παντα ναυαρχιδες και τα κραταω 3-4 χρονια μεχρι το επομενο.

Οποιαδηποτε βοηθεια δεκτη!

Link to comment
Share on other sites

Δες και το Huawei nova 5t από best price σε αυτό το budget. Θα έχει και εγγύηση από την επίσημη αντιπροσωπεία.

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Δες και το Huawei nova 5t από best price σε αυτό το budget. Θα έχει και εγγύηση από την επίσημη αντιπροσωπεία.

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

 

Ευχαριστω, δεν την γνωριζα καν αυτη την συσκευη φαντασου!

Απ οτι διαβασα στα ρεβιου, εχει ταχυτερο cpu απο note 9 pro και note 10 lite , καμερες ιδιου επιπεδου η ισως και λιγο καλυτερες αλλα μικροτερη μπαταρια και δεν εχει amoled οπως το note 10 lite. Aπο αυτονομια πως τα παει σε σχεση με τα xiaomi?

Edited by Pwpwpw
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω, δεν την γνωριζα καν αυτη την συσκευη φαντασου!

Απ οτι διαβασα στα ρεβιου, εχει ταχυτερο cpu απο note 9 pro και note 10 lite , καμερες ιδιου επιπεδου η ισως και λιγο καλυτερες αλλα μικροτερη μπαταρια και δεν εχει amoled οπως το note 10 lite. Aπο αυτονομια πως τα παει σε σχεση με τα xiaomi?

 

Εντάξει και η μπαταρία του Nova δεν είναι τόσο μικρή απ' όσο είδα (3750) οπότε μια χαρά θα τα πηγαίνει... Βέβαια το Note 9 Pro φαντάζομαι ότι θα τα πηγαίνει ακόμα καλύτερα, αλλά γενικά δε νομίζω ότι είναι η μπαταρία το κριτήριο για να επιλέξεις μεταξύ των 2....

Link to comment
Share on other sites

Κάτοχος 9 προ.

Μπορώ να πω μόνο τα καλύτερα για την συσκευή.

Βέβαια δε ξέρω αν αξίζει τα 300 που ζητάνε (οκ, Σκρουτζ είναι πιο φθηνά οπότε εκεί ναι με τα 1000)

 

 

Sent from my Redmi Note 9 Pro using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει και η μπαταρία του Nova δεν είναι τόσο μικρή απ' όσο είδα (3750) οπότε μια χαρά θα τα πηγαίνει... Βέβαια το Note 9 Pro φαντάζομαι ότι θα τα πηγαίνει ακόμα καλύτερα, αλλά γενικά δε νομίζω ότι είναι η μπαταρία το κριτήριο για να επιλέξεις μεταξύ των 2....

 

Ναι οκ δν ειναι μονο η μπαταρια, αλλα σιγουρα η αυτονομια ειναι ενα βασικα κριτηριο. Εχω την εντυπωση οτι το note 10 lite δινει το καλυτερο πακετο συνολικα η κανω λαθος? Τεραστια μπαταρια, amoled οθονη, καλες καμερες για τν κατηγορια, στο μονο που ειναι καλυτερο το nova 5t εναντι του note 10 lite ειναι ο cpu νομιζω.

Link to comment
Share on other sites

Ναι οκ δν ειναι μονο η μπαταρια, αλλα σιγουρα η αυτονομια ειναι ενα βασικα κριτηριο. Εχω την εντυπωση οτι το note 10 lite δινει το καλυτερο πακετο συνολικα η κανω λαθος? Τεραστια μπαταρια, amoled οθονη, καλες καμερες για τν κατηγορια, στο μονο που ειναι καλυτερο το nova 5t εναντι του note 10 lite ειναι ο cpu νομιζω.

 

Εγγύηση από ελληνική αντιπροσωπεία δεν έχεις σε xiaomi από skroutz κατά 99,9% .

 

Επίσης το nova 5t είναι μια lite έκδοση του p30 με ότι συνεπάγεται αυτό. Θα πρέπει να δεις αν σε καλύπτουν οι μπάντες και τι παίζει με το 4g που στα xiaomi παίζει ορισμένες φορές.

 

Ένα κινητό δεν είναι μόνο cpu, ανάλυση οθόνης και μπαταρία.

Link to comment
Share on other sites

Εγγύηση από ελληνική αντιπροσωπεία δεν έχεις σε xiaomi από skroutz κατά 99,9% .

 

Επίσης το nova 5t είναι μια lite έκδοση του p30 με ότι συνεπάγεται αυτό. Θα πρέπει να δεις αν σε καλύπτουν οι μπάντες και τι παίζει με το 4g που στα xiaomi παίζει ορισμένες φορές.

 

Ένα κινητό δεν είναι μόνο cpu, ανάλυση οθόνης και μπαταρία.

 

Οποτε η αποψη σου αν καταλαβαινω σωστα ειναι αγορα του nova 5t σε αυτο το price range?

Link to comment
Share on other sites

Οποτε η αποψη σου αν καταλαβαινω σωστα ειναι αγορα του nova 5t σε αυτο το price range?

 

Εμένα μπορείς να με πεις και προκατελειμμενο μιας και είναι μια από τις επιλογές και περιμένω απλά να δω κάτι έξοδα που έχω και να το πάρω.

Link to comment
Share on other sites

Τι παίζει με τα νέα Huawei και τις gapps?

 

Sent from my Redmi Note 9 Pro using Tapatalk

 

Το συγκεκριμένο κυκλοφορεί σαν honor 20 οπότε δεν έχει θέμα με τα gapps. Αλλιώς εννοείται ότι δεν κοιτάς huawei αν δεν θες να μπεις σε διαδικασία να ψάχνεσαι και το έχεις για επαγγελματική χρήση.

Link to comment
Share on other sites

Το συγκεκριμένο κυκλοφορεί σαν honor 20 οπότε δεν έχει θέμα με τα gapps. Αλλιώς εννοείται ότι δεν κοιτάς huawei αν δεν θες να μπεις σε διαδικασία να ψάχνεσαι και το έχεις για επαγγελματική χρήση.
Τι εννοείς κυκλοφορεί σαν honor 20? Άλλο κινητό είναι το Huawei nova 5t και άλλο το Honor 20. Ασχέτως αν μοιάζουν αρκετά σε χαρακτηριστικά και εμφάνιση.

Τι παίζει με τα νέα Huawei και τις gapps?

 

Sent from my Redmi Note 9 Pro using Tapatalk

Όσα έχουν κυκλοφορήσει πριν το ban έχουν κανονικά gapps. Όσα έχουν κυκλοφορήσει μετά το ban, όπως η σειρά p40 και mate 30, δεν έχουν gapps, έχει η huawei δικό της market, το appgalley όπου κατεβάζεις από εκεί εφαρμογές.

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

Edited by zananiro
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς κυκλοφορεί σαν honor 20? Άλλο κινητό είναι το Huawei nova 5t και άλλο το Honor 20. Ασχέτως αν μοιάζουν αρκετά σε χαρακτηριστικά και εμφάνιση.

 

Όσα έχουν κυκλοφορήσει πριν το ban έχουν κανονικά gapps. Όσα έχουν κυκλοφορήσει μετά το ban, όπως η σειρά p40 και mate 30, δεν έχουν gapps, έχει η huawei δικό της market, το appgalley όπου κατεβάζεις από εκεί εφαρμογές.

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

 

Ελάχιστες διαφορές έχουν

 

https://www.notebookcheck.net/Huawei-Nova-5T-Smartphone-Review-Honor-Clone-With-Improvements.447299.0.html

Link to comment
Share on other sites

Το huawei nova 5t δεν είναι μια lite συσκευή. Έχει τον κορυφαίο επεξεργαστή της huawei. Πρόκειται για μια ναυαρχίδα με κάποιες μικρές παραχωρήσεις, πχ δεν έχει amoled οθόνη, δεν έχει στερεοφωνικά ηχεία κτλ. Έχει όμως καλή ποιότητα κατασκευής, πολύ καλή κάμερα και σίγουρα κορυφαίο επεξεργαστή, τον κορυφαίο της εταιρίας. Με κάτω από 300€ δεν πρέπει να παίζει κάτι καλύτερο συνολικά.
ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Αγοραστηκε το nova 5t τελικα, απο "ιντερνετιακο καταστημα" αλλα η αφιξη του ητανε λιγακι επεισοδιακη.

 

1)Η συσκευασια δεν ειχε καποια ζελατινα η ταινια ασφαλειας, ανοιγες το κουτακι και ερχοσουνα σε επαφη με την συσκευη ετσι απλα.

 

2)Αφου ανοιξα το κουτακι, δεν βρηκα πουθενα στα παρελκομενα την θηκη που περιμενα να εχει μεσα, ειδα απειρα unboxing βιντεο της εν λογο συσκευης και ειδα οτι ολα ειχανε μεσα στα παρελκομενα μια διαφανη θηκουλα.

 

Φυσικα πηρα αμεσως τηλεφωνο το καταστημα, χωρις καμια διαθεση να απαιτησω αλλαγη της συσκευης καθως δεν ειχα ουτε το χρονο ουτε την ορεξης να ασχοληθω με επιστροφες, απο την στιγμη που η συσκευη αυτη καθαυτη ητανε οντως καινουργια με τις ζελατινες της παντου, απλα πηρα να παραπανεθω-ενημερωσω το καταστημα για τους 2 λογους που ανεφερα ποιο πανω. Η απαντηση του καταστηματος ητανε οτι αναλαγως τον προμηθευτη μπορει το κουτι να εχει, αλλα μπορει και να μην εχει ταινια ασφαλειας, πραγμα που το θεωρω προσωπικα "μπουρδες", εχω αλλαξει ενα σκασμο συσκευες αγορασμενες απο διαφορα καταστηματα την τελευταια 10ετια, πρωτη φορα συναντω συσκευασια χωρις ταινια ασφαλειας η χωρις ζελατινα απ εξω.

Οσο αφορα την θηκη που δεν βρηκα, πρωτη φορα ακουγε η κοπελα του τηλεφωνικου κεντρου οτι το nova 5t εχει θηκη μεσα στα παρελκομενα, ειναι και αυτο αναλαγα την χωρα προελευσης της συσκευης και του προμηθευτη μου ειπε. Οπως καταλαβαινεται απλα κανανε τον κινεζο, δεν ηθελα να ασχοληθω παραπανω και το παρατησα, αν δεν ητανε συσκευη με 2,5 κατοσταρικα και ητανε καμια στο 700αρι, προφανως θα ειχαμε διαφορετικα τραγουδια και θα απαιτουσα επιστροφη.

 

Στο δια ταυτα της συσκευης, στηθηκε ολα καλα, φαινεται αξιοπρεπετατη για τα λεφτα της, εκτος απο ενα προβληματακι που ανακαλυψα νωρις νωρις και εξγηγω. Αν γινει διαγραφη του ιστορικου των εφαρμων και δεν τρεχει το messenger στο backround. μου στελνουνε μυνημα στο fb και δεν ερχεται ποτε, ανοιξω την εφαρμογη και τοτε βλεπω μη αναγνωσμενα μυνηματα. Αν τρεχει το messenger στο backroud ερχονται επιτοπου οι ειδοποιησεις των μυνηματων. Εχει κανεις καμια ιδεα τι να κανω με αυτο?

Edited by Pwpwpw
Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικο!

 

Σχετικά με τη θήκη αλήθεια σου είπαν, αναγράφεται κι από την ίδια τη Huawei στο επίσημο site.

 

Στα του messenger και όποιας άλλης εφαρμογής θες άμεσες ειδοποιήσεις (αν δεις ότι καθυστερούν ή δεν έρχονται καθόλου), πήγαινε Ρυθμίσεις -> Μπαταρία -> Εκκίνηση εφαρμογών. Βρες την εφαρμογή που σε ενδιαφέρει και κλείσε το διακόπτη της αυτόματης διαχείρισης. Στο πλαίσιο που θα ανοίξει επέλεξε και τις 3 επιλογές (Αυτόματη εκκίνηση/Δευτερεύουσα εκκίνηση/Εκτέλεση στο παρασκήνιο).

Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικο!

 

Σχετικά με τη θήκη αλήθεια σου είπαν, αναγράφεται κι από την ίδια τη Huawei στο επίσημο site.

 

Στα του messenger και όποιας άλλης εφαρμογής θες άμεσες ειδοποιήσεις (αν δεις ότι καθυστερούν ή δεν έρχονται καθόλου), πήγαινε Ρυθμίσεις -> Μπαταρία -> Εκκίνηση εφαρμογών. Βρες την εφαρμογή που σε ενδιαφέρει και κλείσε το διακόπτη της αυτόματης διαχείρισης. Στο πλαίσιο που θα ανοίξει επέλεξε και τις 3 επιλογές (Αυτόματη εκκίνηση/Δευτερεύουσα εκκίνηση/Εκτέλεση στο παρασκήνιο).

 

Εκανα αυτο που μου προτεινες αλλα συνεχιζει το προβλημα, δεν ερχονται παντα οι ειδοποιησεις απο το messenger και δεν καταλαβαινω το λογο.

Link to comment
Share on other sites

Εκανα αυτο που μου προτεινες αλλα συνεχιζει το προβλημα, δεν ερχονται παντα οι ειδοποιησεις απο το messenger και δεν καταλαβαινω το λογο.
Κάνε και το παρακάτω.

 

Πήγαινε Ρυθμίσεις, στην αναζήτηση γράψε "βελτιστοποίηση μπαταρίας", επέλεξε "όλες οι εφαρμογές", βρες το messenger και γύρισε το σε "να μην επιτρέπεται".

 

Από πλευράς λογισμικού δεν υπάρχει άλλη ρύθμιση που μπορείς να κάνεις.

Επειδή δεν χρησιμοποιώ το messenger, δεν ξέρω αν υπάρχει κάποια άλλη ρύθμιση εντός εφαρμογής.

Link to comment
Share on other sites

Κάνε και το παρακάτω.

 

Πήγαινε Ρυθμίσεις, στην αναζήτηση γράψε "βελτιστοποίηση μπαταρίας", επέλεξε "όλες οι εφαρμογές", βρες το messenger και γύρισε το σε "να μην επιτρέπεται".

 

Από πλευράς λογισμικού δεν υπάρχει άλλη ρύθμιση που μπορείς να κάνεις.

Επειδή δεν χρησιμοποιώ το messenger, δεν ξέρω αν υπάρχει κάποια άλλη ρύθμιση εντός εφαρμογής.

 

Σε ευχαριστω, το εκανα και αυτο θα περιμενω να δω πως θα παει!

 

----- προσθήκη μηνύματος 17 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Κάνε και το παρακάτω.

 

Πήγαινε Ρυθμίσεις, στην αναζήτηση γράψε "βελτιστοποίηση μπαταρίας", επέλεξε "όλες οι εφαρμογές", βρες το messenger και γύρισε το σε "να μην επιτρέπεται".

 

Από πλευράς λογισμικού δεν υπάρχει άλλη ρύθμιση που μπορείς να κάνεις.

Επειδή δεν χρησιμοποιώ το messenger, δεν ξέρω αν υπάρχει κάποια άλλη ρύθμιση εντός εφαρμογής.

 

Eπισης μια ερωτηση.

Οταν ανοιξα την συσκευη φορουσε android 9 και μου του που συνδεθηκα σε wifi μου εβγαλε αναβαθμιση σε adroid 10. Εκανα την αναβαθμιση και μολις τελειωσε εκανα και ενα factory reset για σιγουρια, αλλα κατα το factory reset διαλεξα back up εφαρμογων και κωδικων wifi απο την προηγουμενη samsung συσκευη για να μην καθομαι να κατεβαζω χειροκινητα ολες τις εφαρμογες, υπαρχει περιπτωση να μην εχει κατσει κατι καλα και να γινετε αυτο με το messenger? Mηπως πρτπει να κανω ξανα factory reset και να την σεταρω ως νεα συσκευη να μην κρατησει τιποτα απο τα παλια?

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα υπάρχει μια περίπτωση να ευθύνεται και αυτό.

 

Σε περίπτωση που συνεχίζει το πρόβλημα ,αντί για factory reset, δοκίμασε αρχικά να κάνεις εκκαθάριση δεδομένων στο messenger και απεγκατάσταση. Στην συνέχεια κάνε ξανά εγκατάσταση, ρύθμισε το από την αρχή και κάνε ξανά τις ρυθμίσεις που είπαμε παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Με την ρύθμιση που είπες να κάνω στην βέλτιστο ποίηση μπαταρίας στο να μην επιτρεπετε το πρόβλημα λύθηκε. Και να το κλείσω χειροκίνητα απ το background το messenger πάλι τα μυνηματα συνεχίζουν να έρχονται ακαριαία! Βέβαια δν ξέρω παρόλα αυτά μήπως πάλι κάτι δεν λειτουργεί σωστά με τον τρόπο που εξήγησα πως έγινε το factory reset και χρειάστηκε να γίνουν χειροκίνητες αλλαγές; για να έρχονται σωστά οι ειδοποιήσεις του messenger.
Link to comment
Share on other sites

Οι ρυθμίσεις που κάναμε δεν δημιουργούν κάποιο πρόβλημα, απλά στην ουσία επιλέξαμε να τρέχει μονίμως το messenger στο background, γιατί προηγουμένως έκλεινε αυτόματα για εξοικονόμηση ενέργειας.

 

Σχετικά με την επαναφορά του backup από την προηγούμενη συσκευή, δούλεψε το κι αν όλα λειτουργούν όπως πρέπει, δεν χρειάζεται να ασχοληθείς περαιτέρω.

Link to comment
Share on other sites

Οι ρυθμίσεις που κάναμε δεν δημιουργούν κάποιο πρόβλημα, απλά στην ουσία επιλέξαμε να τρέχει μονίμως το messenger στο background, γιατί προηγουμένως έκλεινε αυτόματα για εξοικονόμηση ενέργειας.

 

Σχετικά με την επαναφορά του backup από την προηγούμενη συσκευή, δούλεψε το κι αν όλα λειτουργούν όπως πρέπει, δεν χρειάζεται να ασχοληθείς περαιτέρω.

 

Τελικά όντως κάτι είχε πάει στραβά απ το back up που είχα κάνει. Σήμερα το πρωί έκανα ένα reset και σεταρα ως νέα συσκευή. Το πρόβλημα με το messnger πχ δεν υπάρχει καν πλέον τα μηνύματα έρχονται ακαριαία χωρις να πειράξω καμία ρύθμιση εγώ χειροκίνητα. Εχθές μου έκανε και κάτι κουλά όταν πήγαινα να αυξομείωσω την ένταση του ήχου κλήσεις και των ειδοποιησεων και εκεί κατάλαβα ότι κάτι δεν πάει καλά και αποφάσισα να κάνω τον κόπο να γίνει ένα ρεσετ πάρα να κάθομαι και να ψάχνομαι κάθε τρεις και λίγο. Πλέον τα πάντα δουλεύουν αψεγάδιαστα!

Link to comment
Share on other sites

Τελικά όντως κάτι είχε πάει στραβά απ το back up που είχα κάνει. Σήμερα το πρωί έκανα ένα reset και σεταρα ως νέα συσκευή. Το πρόβλημα με το messnger πχ δεν υπάρχει καν πλέον τα μηνύματα έρχονται ακαριαία χωρις να πειράξω καμία ρύθμιση εγώ χειροκίνητα. Εχθές μου έκανε και κάτι κουλά όταν πήγαινα να αυξομείωσω την ένταση του ήχου κλήσεις και των ειδοποιησεων και εκεί κατάλαβα ότι κάτι δεν πάει καλά και αποφάσισα να κάνω τον κόπο να γίνει ένα ρεσετ πάρα να κάθομαι και να ψάχνομαι κάθε τρεις και λίγο. Πλέον τα πάντα δουλεύουν αψεγάδιαστα!
Ακόμα καλύτερα!

Να το χαρείς λοιπόν, είναι άψογη συσκευή.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...