Jump to content

Alcatel 1 SE 2020


snapp
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Υπάρχει κάτοχος του κινητού που μπορεί να μας πει αν έχει ραδιόφωνο ή όχι;

TCL 40 NXTPAPER

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Υπάρχει αλλά είναι απενεργοποιημένο.Διάβασε τι μου έγραψαν από την υποστήριξη της Alcatel.

 

"Αναφορικά με το ερώτημα σας αν το μοντέλο 1SE έχει ραδιοφωνικό δέκτη ράδιο FM, σας ενημερώνουμε πως στα χαρακτηριστικά της συσκευής υπάρχει και αναφέρετε πως έχει το ράδιο FM, αλλά στην αγορά της Ευρωπαϊκής Ένωσης, έγινε αφαίρεση της εφαρμογής. Σχετικά με το θέμα αφαίρεσης της εφαρμογής ράδιο FM, η αφαίρεση της έγινε για να συμμορφωθεί η Alcatel στους νέους κανονισμούς της Ευρωπαϊκής Ένωσης. Η ζώνη FM στην αναλογική συχνότητα αναμένεται να δωθεί για άλλες χρήσεις. Η εταιρεία μας εργάζεται στην ενσωμάτωση των υπηρεσιών DAB+ [Digital Audio Broadcasting] στο πλήθος των συσκευών της, καθώς αναμένεται οι παρούσες FM υπηρεσίες να μεταβούν στο DAB+"

Εσύ το έλυσες το πρόβλημα;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Έχω αγοράσει το ALCATEL 1SE 2020 5030D 6.22″ αλλά δεν έχει εφαρμογή για ραδιόφωνο χωρίς ίντερνετ. Έχω επικοινωνήσει με την Υποστήριξη της Alcatel και μου 'έχει γράψει τα εξής

"Το μοντέλο 1SE έχει ραδιοφωνικό δέκτη ράδιο FM, σας ενημερώνουμε πως στα χαρακτηριστικά της συσκευής υπάρχει και αναφέρετε πως έχει το ράδιο FM, αλλά στην αγορά της Ευρωπαϊκής Ένωσης, έγινε αφαίρεση της εφαρμογής. Σχετικά με το θέμα αφαίρεσης της εφαρμογής ράδιο FM, η αφαίρεση της έγινε για να συμμορφωθεί η Alcatel στους νέους κανονισμούς της Ευρωπαϊκής Ένωσης"

Που σημαίνει ότι το Κινητό έχει ενσωματωμένο ράδιο αλέα του λείπει η εφαρμογή.

Και ρωτώ:

1.Υπάρχει τρόπος να βρω μια εφαρμογή που να ακούσω ραδιόφωνο από το κινητό;

2. Μπορώ να αλλάξω την rom του κινητού με μια άλλη που να έχει την εφαρμογή ενσωματωμένη;

Υ.Γ. Έχω δοκιμάσει το nextradio και δεν δουλεύει.Το κινητό έχει androit 10

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο θέμα είχε και το tcl 10l που είχα πριν λίγο καιρό, αυτά που απάντησε η αντιπροσωπεία είναι μπούρδες περί νομοθεσίας και αφαίρεσης της εφαρμογής. Έχω από το 2019 ένα Galaxy M30s που επίσης έχει ραδιόφωνο και χθες πήρε και την αναβάθμιση σε One UI 3.0 Android 11 και φυσικά διατηρεί το ραδιόφωνο FM κανονικά. Στην tcl/alcatel απλώς απενεργοποιησαν το δεκτή fm και έτσι δεν δουλεύει με καμία εφαρμογή, είναι ακατανόητο πάντως γιατί αναφέρεται και στα χαρακτηριστικά των συσκευών.
Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο θέμα είχε και το tcl 10l που είχα πριν λίγο καιρό, αυτά που απάντησε η αντιπροσωπεία είναι μπούρδες περί νομοθεσίας και αφαίρεσης της εφαρμογής. Έχω από το 2019 ένα Galaxy M30s που επίσης έχει ραδιόφωνο και χθες πήρε και την αναβάθμιση σε One UI 3.0 Android 11 και φυσικά διατηρεί το ραδιόφωνο FM κανονικά. Στην tcl/alcatel απλώς απενεργοποιησαν το δεκτή fm και έτσι δεν δουλεύει με καμία εφαρμογή, είναι ακατανόητο πάντως γιατί αναφέρεται και στα χαρακτηριστικά των συσκευών.

 

Σε ελληνικά reviews για τα νέα Alcatel 1s 2021 και TCL 20se λένε ότι έχει κανονικά ραδιοφωνικό. Ίσως αποφάσισαν να βάλουν πάλι ραδιόφωνο.

TCL 40 NXTPAPER

Link to comment
Share on other sites

Σε ελληνικά reviews για τα νέα Alcatel 1s 2021 και TCL 20se λένε ότι έχει κανονικά ραδιοφωνικό. Ίσως αποφάσισαν να βάλουν πάλι ραδιόφωνο.

Μακάρι να κατάλαβαν το λάθος τους,γιατί περί λάθους πρόκειται και ειδικά από άποψης marketing : όταν αναφέρεις στην ιστοσέλιδα σου τα χαρακτηριστικά και ότι έχει και ραδιόφωνο τότε απλά πρέπει να το έχει,αυτά περί νομοθεσίας είναι κατόπιν,προτιμότερο θα ήταν να μην αναφέρουν την ύπαρξη ραδιοφώνου στα χαρακτηριστικά .

Link to comment
Share on other sites

Η ******* της ΕΕ. Απο 1/1/2020 ολες οι συσκευες που προοριζονται για την αγορα της ΕΕ δεν μπορουν να εχουν δεκτη FM. Υπαρχουν συσκευες πολλων εταιριων που εχουν ενεργοποίημενη την εφαρμογη και αλλες οχι. Ισως ειναι συσκευες που ερχονται απο χωρες εκτος ΕΕ. Συσκευες που εχουν δεκτη Dab Radio που μπορει να υποστιριζει και FM επιτρεπονται. Τι τους πειραζει εκει στης Βρυξελλες δεν μπορω να καταλαβω.
Link to comment
Share on other sites

Η ******* της ΕΕ. Απο 1/1/2020 ολες οι συσκευες που προοριζονται για την αγορα της ΕΕ δεν μπορουν να εχουν δεκτη FM. Υπαρχουν συσκευες πολλων εταιριων που εχουν ενεργοποίημενη την εφαρμογη και αλλες οχι. Ισως ειναι συσκευες που ερχονται απο χωρες εκτος ΕΕ. Συσκευες που εχουν δεκτη Dab Radio που μπορει να υποστιριζει και FM επιτρεπονται. Τι τους πειραζει εκει στης Βρυξελλες δεν μπορω να καταλαβω.

Έτσι ακριβώς είναι. Εγώ πήρα ένα leego (Άγνωστη μάρκα) από την alliexpress (Κίνα) μια χαρά είχε ραδιόφωνο).Το θέμα είναι τι μπορούμε να κάνουμε τώρα. Σκέφτομαι να αλλάξω rom αλλά είναι καινούριο και θα χάσω την εγγύηση. Αν βρείτε κάποια λύση πείτε μου και εμένα οκ;

Link to comment
Share on other sites

Η ******* της ΕΕ. Απο 1/1/2020 ολες οι συσκευες που προοριζονται για την αγορα της ΕΕ δεν μπορουν να εχουν δεκτη FM. Υπαρχουν συσκευες πολλων εταιριων που εχουν ενεργοποίημενη την εφαρμογη και αλλες οχι. Ισως ειναι συσκευες που ερχονται απο χωρες εκτος ΕΕ. Συσκευες που εχουν δεκτη Dab Radio που μπορει να υποστιριζει και FM επιτρεπονται. Τι τους πειραζει εκει στης Βρυξελλες δεν μπορω να καταλαβω.

 

Αφού είναι απόφαση της ευρωπαϊκής Ένωσης γιατί κάποιες εταιρείες το έχουν πχ Redmi, Samsung; Επίσης νομίζω και άλλες εταιρίες άρχισαν να το αφαιρούν πχ Realme.

TCL 40 NXTPAPER

Link to comment
Share on other sites

Υποθέτω ότι αν βάλει κάποιος σα χώρα συσκευής κάποια χώρα εκτός ευρωπαϊκής ένωσης θα εμφανιστεί το ραδιόφωνο...

aka Αντώνης

Motorola Moto G32 6/128

TCL 20L+

TCL 10L

TCL TAB 10s WiFi

Google Nexus 7 2013 LTE by Asus

Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 Lineage OS 14.1

Link to comment
Share on other sites

Υποθέτω ότι αν βάλει κάποιος σα χώρα συσκευής κάποια χώρα εκτός ευρωπαϊκής ένωσης θα εμφανιστεί το ραδιόφωνο...

 

Αυτό πιστεύω κ εγώ. Μήπως ξέρει κανείς πως αλλάζουν την τοποθεσία στο alcatel 1SE 2020;

Link to comment
Share on other sites

Αυτό πιστεύω κ εγώ. Μήπως ξέρει κανείς πως αλλάζουν την τοποθεσία στο alcatel 1SE 2020;
Νομίζω ότι την χώρα την παίρνει αυτόματα από το δίκτυο.

202 05 mcc mnc για Ελλάδα

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι την χώρα την παίρνει αυτόματα από το δίκτυο.

202 05 mcc mnc για Ελλάδα

 

Δηλ αν βγάλω την κάρτα vodafone και κάνω hard reset όταν ξαναμπώ θα μου δώσει την δυνατότητα να διαλέξω χώρα;

Τι είναι το "202 05 mcc mnc;

Link to comment
Share on other sites

Εαν η συσκευή είναι Ευρωπαϊκή έκδοση, δύσκολα θα ενεργοποιηθεί το ραδιόφωνο. Δοκίμασε να κάνεις hard reset την συσκευή και όταν την ενεργοποίησης βαλε χωρα εκτός Ευρώπης.
Link to comment
Share on other sites

Δηλ αν βγάλω την κάρτα vodafone και κάνω hard reset όταν ξαναμπώ θα μου δώσει την δυνατότητα να διαλέξω χώρα;

 

Τι είναι το "202 05 mcc mnc;

Μάλλον όχι.

Στις λεπτομέρειες του apn θα δεις αυτές τις τιμές στα αντίστοιχα πεδία που είναι μόνο για Ελλάδα και τις περνάει το δίκτυο αυτόματα.

Οπότε δεν νομίζω επειδή θα αλλάξεις γλώσσα θα αλλάξει και δίκτυο.

Μπορείς όμως να δοκιμάσεις αν δεν βαριέσαι να ξαναστήσεις την συσκευή.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον όχι.

Στις λεπτομέρειες του apn θα δεις αυτές τις τιμές στα αντίστοιχα πεδία που είναι μόνο για Ελλάδα και τις περνάει το δίκτυο αυτόματα.

Οπότε δεν νομίζω επειδή θα αλλάξεις γλώσσα θα αλλάξει και δίκτυο.

Μπορείς όμως να δοκιμάσεις αν δεν βαριέσαι να ξαναστήσεις την συσκευή.

 

Το "ξανά στήσεις την συσκευή " είναι το hard reset ή εννοείς να αλλάξω ROM;

Link to comment
Share on other sites

Το "ξανά στήσεις την συσκευή " είναι το hard reset ή εννοείς να αλλάξω ROM;
Hard reset εννοώ και αν εγκαταστήσεις Rom υπάρχει περίπτωση να μην δουλεύει σωστά αν δεν έχεις πληροφορίες ότι είναι εντάξει στο τηλέφωνο σου, πριν δοκιμάσεις.
Link to comment
Share on other sites

Εαν η συσκευή είναι Ευρωπαϊκή έκδοση, δύσκολα θα ενεργοποιηθεί το ραδιόφωνο. Δοκίμασε να κάνεις hard reset την συσκευή και όταν την ενεργοποίησης βαλε χωρα εκτός Ευρώπης.

Έχω κάνει hard reset αλλά δεν μου δίνει την δυνατότητα να διαλέξω χώρα.

Από την alcatel μου είπαν ότι ΚΑΠΟΙΑ στιγμή θα προστεθούν οι υπηρεσίες DAB+ μέσω ενημέρωσης, αλλά δεν γνωρίζουν το πότε. Εγώ το γνωρίζω ...ποτέ!!!

Link to comment
Share on other sites

Το πήρε ο κουμπάρος μου.δεν εχει ράδιο γιατί είναι το ευρωπαϊκό.οηρεντηκ τηνν ακλατελ και του είπαν ότι σε επόμενη αναβάθμιση θα πάρει το DAB+.

Tcl 20 5g

Link to comment
Share on other sites

Το πήρε ο κουμπάρος μου.δεν εχει ράδιο γιατί είναι το ευρωπαϊκό.οηρεντηκ τηνν ακλατελ και του είπαν ότι σε επόμενη αναβάθμιση θα πάρει το DAB+.

Το καλό είναι ότι τους ενοχλήσαμε πολλοί για το ίδιο θέμα άρα έχουμε ελπίδα να γίνει κάτι

Link to comment
Share on other sites

Το πήρε ο κουμπάρος μου.δεν εχει ράδιο γιατί είναι το ευρωπαϊκό.οηρεντηκ τηνν ακλατελ και του είπαν ότι σε επόμενη αναβάθμιση θα πάρει το DAB+.

 

Να κάνω μία ίσως χαζή ερώτηση; Αν γίνει προσθήκη του DAB+ δεν πρέπει να εκπέμπουν και οι ραδιοφωνικοί σταθμοί ψηφιακά ώστε να μπορέσεις να ακούς ραδιόφωνο; Σήμερα νομίζω μόνο 2-3 εκπέμπουν έτσι στην Ελλάδα. Οπότε δεν κερδίζουμε κάτι .

TCL 40 NXTPAPER

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω μία ίσως χαζή ερώτηση; Αν γίνει προσθήκη του DAB+ δεν πρέπει να εκπέμπουν και οι ραδιοφωνικοί σταθμοί ψηφιακά ώστε να μπορέσεις να ακούς ραδιόφωνο; Σήμερα νομίζω μόνο 2-3 εκπέμπουν έτσι στην Ελλάδα. Οπότε δεν κερδίζουμε κάτι .
κάποια στιγμή θα εκπέμπουν ολοι έτσι.το ποτέ είναι άλλο θέμα.

Tcl 20 5g

Link to comment
Share on other sites

Οι δέκτες DAB πιάνουν και τα FM

 

Χωρίς να εκπέμπουν ψηφιακά οι σταθμοί στα fm;

 

 

Για όσους θέλουν μα ασχοληθούν με το πρόβλημα του ράδιο παρακάτω έχω λινκ

https://www.apkmirror.com/?post_type=app_release&searchtype=apk&s=+Alcatel+Radio

με τις εφαρμογές ραδιοφώνου της alcatel.Τις δοκίμασα όλες αλλά δεν δούλεψε καμία, άνοιγαν για ένα δευτερόλεπτο και μετά έκλειναν.

 

Και εδώ έχω λινκ για αλλαγή rom.

https://www.techdroidtips.com/install-custom-rom-alcatel-1se-2020-cwm-twrp/

https://www.techdroidtips.com/unroot-alcatel-1se-2020-restore-stock-rom/

Δεν προσπάθησα καν να αλλάξω την rom για να μην χάσω την εγγύηση.

Ελπίζω κάποιος τολμηρός να βγάλει άκρη

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • The title was changed to Alcatel 1 SE 2020

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...